STEM bëlgen in de kou „LAATSTE RONDE" IN PARIJS Wereld betoogt bij Mixons beëdiging Staak steun aan emigratie naar Zuid-AIrika munitie spoelt aan na brand aan boord kustvaarder mini DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Thijs Roks bedankt Ahoy-publiek Black Moslims geven zich over nationale aktie GIRO 777 oen haas Ook samenwerking aangaan buiten D'66 en PPR Oudste inwoner Oudenbosch (103) bij brand omgekomen ■1 I I s B I ERLAND) B.V. PvdA - Zeeland: BEËDIGING GEWEID Westduilse klacht tegen uitvoer verbod aardgas Hittegolf in Australië: DR. KLOMPÉ IN RAAD VAN KERKEN: GIJZELAARS EERDER ONTSNAPT Raadsels om schip uit Goes GOES Ernstig gewond na dubbel verkeersongeluk Arabieren in Oostenrijk gearresteerd f' 1 I 1 I am. 1 land I S 1 1 produktielaboratoria in a. op het gebied van de takt op te nemen met onze 711. 113e jaargang no. 17235 EDITIE VOOR ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341Postgiro 1114111 Maandag 22 januari 1973 .WEERBERICHT Opklaringen Plaatselijk enkele buien, maar ook flinke opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen zuid en west. Maximum vijf graden. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTEPHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN. Vandaag mogen de Belgische benzine pompen weer spuiten nadat ze het weekeinde rust hebben ge houden ten profijte van hun Nederlandse collega's. Maar veel verandering zal dat niet brengen in de door 5500 sta kende arbeiders in de petro leumindustrie veroorzaakte si tuatie; bij de helft van de pom pen is al geen druppel benzine meer voorradig. Het is zelfs zeer de vraag of de bussen in Antwerpen en Brussel aan staande woensdag nog wel kun nen rijden, want de dieselolie raakt ook op. De Belgen zul- len dan zelfs de kou in hun huizen en kantoren niet meer kunnen ontvluchten, want de stookolie smelt eveneens als sneeuw voor de zon weg. Het weekeinde heeft niet de gehoopte uitkomst gebracht. Hoewel de demissionaire minis ter van arbeid de beide partij en in het petroleumconflict had verzocht zich bereid te houden, is er geen samenkomst ge weest. Tegelijkertijd nemen de in cidenten toe. Zo hebben stakers zaterdagnacht een volle, uit Nederland gekomen tankwagen aangehouden en de ketel door boord. Bij Bochout deed zich een dergelijk incident voor. In beide gevallen wist de politie de gemoederen te bedaren en de brandweer de rommel weg te spuiten. Bij de naburige benzinesta tions in Zeeland en Brabant is het soms veel drukker, soms ook weinig drukker geweest. In een enkel geval moest in allerijl een monteur opdraven om warmgelop enpompen te vervangen. Dé Belgische douane is soepel te werk gegaan. In principe heeft men iedereen, die meer nam dan een volle tank en vijf liter reserve invoerrechten la ten betalen, maar in de prak tijk kwam het er niet altijd van: „Awel meneer, we zitten hier maar met twee man en kunnen toch niet alle wagens aanhouden", aldus het com mentaar. Nogal begrijpelijk, want zelfs de politie uit Sta broek kwam met een dienst diensauto in Putte tanken. (Zie ook pag. 3.) (Van onze correspondente) VLISSINGEN Het gewes telijk bestuur van de PvdA is in grote meerderheid van me ning, dat regeringssamenwer king moet worden aangegaan met andere partijen dan D '66 en PPR. Daar is een buitenge woon congres voor nodig, vindt men. Men is er zich wel van be wust, dat het bijeenroepen van een congres grote organisatori sche moeilijkheden zal opleve ren. Daarom vindt de PvdA- afdeling Zeeland, dat er ook kan worden volstaan met een uitgebreide partijraad, waarin de gewestelijke afgevaardigden aanwezig zullen zijn. De PvdA vindt, dat alleen een congres de uitspraak van het laatste PvdA-congres kan herroepen. Daarin werd n.l. de beslissing genomen, dat de PvdA een regeringssamenwer king zou aangaan met PPR en D '66. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PARIJS Op de dag van de beëdiging van Richard Nixon als president van de Verenigde Staten hebben honderdduizenden mensen in Washington en elders in de wereld felle demonstraties gehouden tegen de oorlog in Vietnam. In zijn toespraak sprak Nixon wel over vrede, maar hij zweeg over Vietnam. „De langste en moeilijkste oorlog uit de geschie denis van Amerika," zo zei Nixon, „nadert zijn einde." Dat was de enige toespeling op de oorlog in Vietnam in zijn hele, onge veer 15 minuten durende inaugurale rede. (Van onze correspondent) OUDENBOSCH De oudste inwoner van Oudenbosch, de 103-jarige heer A. de Rooy is gisteravond bij een brand in het bejaardencentrum De Zel- lebergen omgekomen. De brand brak rond zeven uur uit in de kamer van de heer De Rooy. Vermoedelijk omdat hij tijdens het roken onwel is ge worden was zijn sigaar geval len, waardoor hij zittend aan tafel zelf in brand raak te. Door de sterke rookontwik keling kon het gealarmeerde personeel de heer De Rooy niet meteen bereiken. Ze slaagden oi' wel in met eigen brandblus- materiaal de brand te isoleren cn te bestrijden. De brandweer, die snel aanwezig was, hoefde niet meer in actie te komen, voor de heer De Rooy kwam iedere hulp te laat Toen men era bereikte was hij reeds overleden. Inmiddels zijn wel alle on derhandelaars in het vredes overleg op weg naar of reeds aangekomen in Parijs, voor wat van vele zijden genoemd wordt de laatste ronde van het ge sprek. Vooral uit Saigon ko men optimistische geluiden. Daar verwacht men dat een voorlopige bestandsovereen komst al morgen ondertekend kan worden. Het wordt in de Zuidvietnamese hoofdstad uit gesloten geacht dat zich nog bepaalde moeilijkheden zouden voordoen, die ondertekening kunnen vertragen. In Zuid-Vietnam zelf wordt rond Saigon hevig gevochten. Beide partijen willen nog zo veel mogelijk terrein verove ren. Opperrechter Warren Burger beëdigde president Nixon za terdag voor het Kapitool in Washington. Nixon legde zijn hand op twee familiebijbels, die door zijn vrouw werden vastgehouden. Tijdens deze plechtigheid keek Nixon som ber, maar na afloop lachte hij breeduit. Eerder al had de be ëdiging plaatsgevonden van de vice-president Spiro Agnew. Tijdens deze plechtigheid kwamen in Washington onge veer 30.000 betogers bijeen op het plein bij het monument van George Washington. Elders in de stad werd de presidentiële stoet bekogeld met sinaasappels en tomaten. Nixon en zijn vrouw werden echter niet ge raakt. Zij bleven glimlachend hun hoofd uitsteken boven het open dak van hun kogelvrije limousine. De lijfwachten van vice-president Agnew en diens vrouwen sprongen echter uit een volgwagen op de wagen van hun beschermelingen om hen naar binnen te duwen. De betogers riepen „Sieg Heil" en droegen borden met „Nixon en Kissinger oorlogsmisdadigers" Tot de andere landen waar gedemonstreerd werd behoor den Frankrijk, Engeland, West Duitsland, Zweden, Italië, Spanje, Zwitserland, Oosten rijk, Japan, Mexico en Neder land. In ons land werden de monstraties gehouden in Den Haag en Amsterdam. De betoging in Parijs werd de gewelddadigste sinds de mei-opstand van mei 1968 ge noemd. Demonstranten met ijzeren sitaven trachtten de Amerikaanse ambassade te be reiken, maar werden door de politie tegengehouden. De poli tie werd met allerlei projectie len bekogeld. Er werden tal van arrestaties verricht. Er vie len tientallen gewonden. DEN HAAG (ANP) Drie Westduitse aardgasmaatsehap- pijen zullen een klacht bij de Raad van State indienen tegen het verbod van minister Lang- man van Economische Zaken, aardgas naar West-Duitsland te exporteren. Volgens de Magers betekent dit verbod 'n schending van ar tikel 34 van het EEG-verdrag dat kwantitatieve uitvoerbe- perkingen binnen ,de gemeen schap verbiedt. De drie West duitse maatschappijen ver wachten verder dat de EEG- oemmiseie in Brussel een on derzoek zal instellen. (Van onze sportredactie) BREDA „Dit is een avond die ik nooit zal verge ten", stamelde een diep ont roerde Thijs Roks, nadat hij had gehoord dat er in de Rotterdamse Ahoyhallen een bedrag van f 6500 voor hem was bijeengebracht. De ex- Tourvedette uit Zundert was zaterdagavond de eregast van de Rotterdamse zesdaagse. Onder het motto „In de slag voor Thijs Roks", was daar de complete gouden Tour- ploeg uit 1953 hijeen om hun invalide, in een rolstoel zit tende ploegmakker nog eens te kunnen begroeten. In die ene avond werd het streefbedrag van vijfzuizend gulden dat het actiecomité Thijs Roks wilde bijeenbren gen voor de bouw van een zomerhuisje, dus ver over schreden. Het enthousiasme onder het publiek bereikte een hoogtepunt toen Wagt - mans, Van Est, Voorting en Nolten hun talenten op de baan nog eens demonstreer den. De ontroerde Thijs Roks kon het amper nog verwer ken. Ard Schenk is in Skiën Europees kampioen van de prof liga geworden. Nog dui delijker dan in Den Haag liet het publiek in het Noor se Skiën verstek gaan. Naast de slechte financiële basis werd ook de sportieve waar de van dit soort toernooien aangetast, toen de Nederlan ders plotseling geen 1500 en de Noren geen tienduizend meter meer konden rijden. De nederlaag van sprintkam pioen Erhard Keiler riep eveneens vragen op. Sparta blijft het in de vaderlandse voetbalcompeti tie verbazingwekkend goed doen. Tegen stadgenoot Ex celsior scoorde de nieuwe Poolse aanwinst Sadek het vijftigste Sparta-doelpunt. De voorsprong van de drie koplopers op de rest is weer vergroot door het verrassen de gelijke spel van Haarlem tegen FC Twente. AZ'67 won het belangrijkste duel tegen FC Den Bosch en NAC kon het tegen PSV niet bolwer ken. Goudsmit Hoff, de Rijense behangselpapierfabriek en SVR zijn de eerste twee sponsors van het Nederlands elftal. De KNVB heeft met beide firma's een overeen komst afgesloten hot en met het eindtoernooi om het we reldkampioenschap ln Miinchen. Trico Noble uit Aarden burg ziet af van het forme ren van een profploeg met Frisol. Omdat Aad van den Hoek en Roy Schuiten geen prof wilden worden, heeft Trico Noble afgezien van sa menwerking. Frisol gaat wel door en heeft voorlopig Cees Priem, Aad Duyker en Bert Broere aangetrokken. Als ad viseur is Kees Pellenaars aangetrokken. Terwijl de presidentiële stoet van president Nixon langs een groep demonstranten rijdt, wijst een bezorgd kijkende pre sident een van zijn veiligheids agenten iets aan. De stoet werd bekogeld met sinaasappelen en tomaten. MELBOURNE (AP) Een hittegolf, die temperaturen tot 40.4 graden met zich brengt, heeft in de Australische staat Victoria zaterdag 25 slachtof fers geëist. Het was zaterdag sinds vijf jaar niet meer zo heet geweest in Melbourne. Zondag bracht enige opluchting met een tem peratuur van „slechts" 33 gra den celsius. A an onze redactie buitenland) UTRECHT Dr M. Klompé heeft in de Raad van Kerken voorgesteld een klemmend be roep te doen op de Nederland se regering om de financië ie a®n emigratie naar Zuid- Atrika te staken. Zij deed dit namens de sectie internationale zaken van de raad waarvan zij voorzitter is. De Raad van Ker ken was zaterdag \in Utrecht bijeen onder voorzitterschap van mgr. Ernst, bisschop van Breda. Bevordering van emigratie naar Zuid-Afrika komt in feite neer op bevordering van de apartheid in dat land, aldus de sectie. Emigratie heeft tot ge volg da arbeidsplaatsen wor den onthouden aan de zwarte bevolking, waardoor deze in een tweederangspositie blijft zitten, zo meent zij. Het voorstel van dr. Klompe werd in de Raad van Kerken niet door iedereen gunstig ont vangen. Besloten werd dat de leden van de raad eerst in eigen kring over het voorstel rugge spraak zullen houden. De raad hoopt op haar volgende zitting in februari een beslissing te nemen. (Van onze redactie buiten land). NEW YORK De vier ne gers van de Black Moslim beweging die in een sportzaak in de Newyorkse wijk Brook lyn sedert vrijdag een aantal mensen in gijzeling hadden gehouden, hebben zich van nacht aan de politie overgege ven. De gijzelaars zes man nen en drie vrouwen waren eerder ontsnapt. Zij grepen hun kans toen de aandacht van het viertal een ogenblik was afgeleid. Volgens politie-commissaris Paul Glazier had de politie de mannen bewogen hun gijzelaars in een donkere hoek van de winkel te laten om hen niet onnodig in gevaar te brengen. De politie begon toen vanuit een daarnaast gelegen meubel zaak een dunne wand te door breken. De mannen dachten dat het geluid van een hoger gelegen verdieping kwam en renden naar boven. Op dat ogenblik trapte mede-eigenaar Jerry Ricco door de wand heen en bracht de gijzelaars in veiligheid. De vier mannen, hadden nog kort voor hun overgave gezegd de strijd niet op te zullen geven. De pantserwagen van de po litie met familieleden van de overvallers was naar het ge bouw gereden. Een vrouw hoorde men roepen: „Alsje blieft, wij houden van jullie. Wij zullen jullie helpen laat er niet meer worden geschoten". Er werd echter niet meteen geantwoord. Het drama begon vrijdag toen het viertal de winkel overviel en een alarminstalla tie raakte. De politie was snel ter plaatse en er ontstond een schietpartij waarbij één van de overvallers ernstig werd gewond. Een politieman werd gedood en drie raakten ge wond. Het viertal hield klanten en employés in gijzeling, maar liet later enkele van hen gaan. Volgens een negerarts, die bij hen werd toegelaten, had den zij gezegd dat een hagel van kogels te zullen omkomen. Zij wilden bij hun overval wapens buitmaken om te ge bruiken in de „strijd tegen de onderdrukking van de zwarten door de blanken". (Van een onzer verslagge vers). LONDEN-BELFAST-MID- DELBURG Onder geheim zinnige omstandigheden heeft een mijnenveger van de Britse marine zondagmorgen in alle vroegte acht bemanningsleden en de jonge kapiteinsvrouw gered van de voor de Noord- ierse kust in lichterlaaie staande Nederlandse kustvaar der Tide, die volgens Lloyds scheepvaartregister in Goes thuis hoort. In de loop van de dag werd bekend dat langs de kust van het graafschap Cork propvol gepakte kisten met duizenden anti-tankgranaten en munitie voor kleine wapens zijn aan gespoeld. Uit de merktekens op de kisten leidt de Ierse politie af dat de wapenzending eerst van New York naar Ne derland is verscheept, en ver volgens in een kustvaarder is overgeladen. Men vermoedt dat de wapens Noord-Ierland zouden moeten worden bin nengesmokkeld- Britse militai re autoriteiten hebben uit de omvang van de gevonden wa penzending afgeleid dat de IRA, het illegale Ierse Repu blikeinse leger, van plan is een groot offensief te begin nen. Ierse en Engelse politie-au- toriteiten zien een mogelijk verband tussen deze wapen vondst en het in brand ge raakte schip, dat 480 ton meet met een laadvermogen van 650 ton. De bemanningsleden Ne derlanders en Spanjaarden zijn ongedeerd. Een kwartier nadat het eerste noodsignaal was uitgezonden kwam de mijnenveger Bronington al langszij. De reddingsactie werd uitgevoerd op drie kilo meter buiten Ardglass in County Down. De Tide liep brandende aan de grond op ongeveer anderhalve kilometer ten zuiden van het eiland Guns. Intussen bleven zondaga vond vele onzekerheden om trent de herkomst van de Tide bestaan. Langs vele omwegen lukte het ons de eigenaar van het schip op te sporen. Het is de heer Gerard Timmerman uit Goes, een van de twee firmanten van onder meer een bekende grasdrogerij. De heer G. Timmerman woont zelf in Maastricht, maar zijn schip staat nog altijd in Goes geregistreerd. „De Engelsen vinden de naam zo aardig", zegt de eigenaar, Tide -Goes betekent letterlijk: Het getij verloopt". Maar in werke lijkheid is het een samentrek king van „Timmerman en Dekker". Voor de aansprake lijkheid voor de lading moeten wij niet bij hem zijn. (Vervolg op pagina 5). HILVARENBEEK (ANP) De 36-jarige J. R. uit Hilvaren- beek is in de nacht van zater dag op zondag op een wel bij zonder ongelukkige manier ernstig gewond geraakt bij een verkeersongeval. De man was op de Gelderse- weg in Hilvarenbeek als ge volg van de gladheid in een sloot gereden. Met assistentie van een boer met een tractor lukte het hem de auto uit de sloot te trekken. Net op hei moment dat hij achter zijn wa gen liep werd hij van achteren aangereden door een ander: personenauto. Hij brak beid. benen, waarvan er een volledig verbrijzeld werd. De boer die hulp verleende liep een hoofdwond op. DOOR een ontploffing in een chemische fabriek van het To- aeoncern (lakken en verven) te Osaka in Japan zijn 17 personen zwaar en 49 licht gewond. De oorzaak der ont ploffing is niet bekend. (Van onze redactie buiten» land) WENEN De Oostenrijkse politie heeft drie Arabieren gearresteerd die met vervalste Israëlische paspoorten reisden, zo heeft de politie in Wenen bevestigd. De mannen kwamen uit Pa rijs en zijn vermoedelijk per trein uit Zwitserland Oosten rijk binnengekomen. Zij zijn zaterdag in een hotel in We nen aangehouden. Uit joodse kringen in Wenen is vernomen dat de Arabieren door de politie verhoord zijn maar zich toeristen noemden- Wenen is het voornaamste Europese doorgangscentrum voor joden die uit de Sov jet-Unie naar Israël emigre ren. In de Oostenrijkse pers was onlangs gewaarschuwd dat Arabische guerrillastrijders een overval op het emigrantencen trum beraamden. Op alle Westduitse vliegvel den en aan de grenzen is de waakzaamheid zondag ver hoogd na een bericht dat één van de Arabische terroristen van het bloedbad van München tijdens de Olympische Spelen weer in Europa is. (ADVERTENTIE) Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken In Nederland Generale Diakonale Raad der Nederlands Hervormde Kerk Sectie Internationale Hulp verlening Katholieke Nationale Stichting voor Bijzondere Noden en Vluchtelingenzorg Mensen in Nood-Caritas Neerlandica /Stich ting Nederlands Comité Unicef/ Stichting Nederlandse Organisa tie voor Internationale Ontwikke lingssamenwerking „NOVIB'/ Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen/ Stichting Unesco Centrum Ne derland /Vereniging Het Neder landse Rode Kruis 1 - 'Tl

de Stem | 1973 | | pagina 1