en nis Verdeeldheid over industriebeleid Verenigingen tegen bevriezing Hulster ziekenhuis „ZIEKENHUIS W OOSTBURG HANDHAVEN" VERKEERSPROGNOSE VOOR VASTE OEVERVERBINDING Udink enthousiast over binnenstad Voor'n vakantiereis loop Je niet stad en land af. Daar ga je eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Raiffeisenbank n Boerenleenbank uilen nden OVEREENSTEMMING OVER MAAR ÉÉN PUNT: ER MOET IETS GEBEUREN IN Z.-VLAANDEREN J. v. Loosen bedrijfs directeur De Schelde ETI verwacht groot aanbod P. Yermaire directeur veiling Kapelle Kom morgen de reisgids even halen "f lu, f 11 i' Timmerman Operatie m avenpolder stad HBHHi BOTSING IN OOSTBURG Lichte vorst Standpunt Moeite Standpunt colleges Vergadering van Nierstichting Arbeidsmarkt Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen k i e dagen willen uit- an met een opstandig riem rukkende hond :h, mij kan het niet chelen. Ik kan me :n dat de horeca er gelukkig mee zal de kermis verplaatst olgens mij is er van in in noord best iets Ze doen maar, want uwens toch nooit naar onzer verslaggevers) INGEN Van de ■tig ransuilen, die in ir- en recreatiegebied kei" te Kruiningen ren, zijn er zes, ver door vergiftiging, even gekomen. Vogel- r J. Koeman uit vond het afgelopen e bij een wandeling en een zieke uil. Een behandeling mocht te dier al niet meer ok deze uil is dood- e juiste doodsoorzaak 5 niets vast. De kada- llen worden onder- ïrmoed wordt dat het van de uilen (ze eten uitsluitend levend zoals muizen en af ?en rat) vergiftigd is -rwinterde dit jaar een intal ransuilen in "nkel". In voorgaande iren er steeds maar een zeventien. Ook toen r af en toe wel eens .-■n aangetroffen, maar veel als nu. Bovendien lat dan vrijwel steeds ren. onzer verslaggevers) Het droogbedrijf astmesthandel J. G. nan n.v. in Goes wil eratieye groenvoeder- „De Bevelanden n Kortgene opkopen, uiuari zal de algemene rgadering van de erdrogerij zich hiero- spreken. De transactie gevolgen hebben voor ;oneel (bij Timmerman 15 mensen en bij het edrijf 10). nkoop van „De Beve- door de firma Tim- is reeds vrijwel rond. ichten is nog op de ning van de algemene -gadering. De transac- afgerond kunnen wor- 30 maart. De achter en de verkoop is dat dit gebied (de beide den) eigenlijk geen voor twee groenvoe- rijen. Hiervan waren ties van beide bedrij- ;ds lang doordrongen, waarom men enkele geprobeerd heeft tot e te komen. Dit bleek niet haalbaar te zijn. heeft men thans geko- r het opheffen van het rijf en het kopen ervan andere. ompetitie Uitslagen ipetitie damclub 's- jolder: P. Geelhoed - n Overbeeke 11, S. M. Boogert 11, C. ian - N. de Winter 1 ijsse - M- Nijsse 02, ger - Jac. op't Hof 2—» ■amper - A. van Over- 52, J. Blom - J.K» 2—0. Ponderdag 18 januari 1973 (Van onze correspondent). OOSTBURG Op de krui' sing Tragelsingel-Melkweg te Oostburg zijn twee personen auto's met elkaar in botsing gekomen doordat een personen auto bestuurd door v. d. W. afkomstig uit Velthoven geen voorrang verleende aan me vrouw M.J.H. afkomstig uit Breskens. De schade was aan zienlijk. Persoonlijke ongeluk ken deden zich hierbij niet voor. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De mening van de raad van bestuur van het Havenschap Terneuzen is van door slaggevend belang bij de vraag of, en zo j;a, waar in Zeeuwsch-Vlaanderen zeehavenindustrieterreinen moeten worden aangelegd. Het dagelijks bestuur van het Havenschap Vlissingen daar entegen heeft geen mening over de plaats van vestiging voor zeehaventerreinen, en is bovendien van oordeel dat men met de realisering van nieuwe zeehavenplannen in Zeeland kalmpjes aan moet doen. Het havenschap Vlissingen wordt bi,j die mening in belang rijke mate beïnvloed door het feit dat de ontwikkelingen in de Sloehaven feitelijk stag neren. „Waarom nieuwe ter reinen in Zeeuwsch-Vlaande- ren aanleggen, als er in het Sloe nog honderden hectares (Van èën onZër verslaggevers) NIEUW-NAMEN De meeste verenigingen uit Nieuw-Na men wijzen bevriezing van het ziekenhuis in Hulst, zoals is voorgesteld in het rapport over de ziekenhuisconcentratie, vol ledig van de hand. Men gaat er vanuit, dat bevriezing voor het Hulster ziekenhuis de doodsteek zal zijn en dat is een onaccep tabele zaak, zo wordt gesteld. De visie van de gezamenlij ke verenigingen is neergelegd in een brief, waarvan het de Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag, opgesteld door het KNMI op woensdag om 18.00 uur: Rustig en overwegend droog. In het algemeen lichtfc vorst. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor vrijdag: aantal uren zon: 0 tot 4. min. temp: 0 tot 4 graden onder normaal, max. temp: 1 tot 5 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. Voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 5. min. temp: 0 tot 5 graden onder normaal, max. temp: 1 tot 6 graden onder normaal, kans op een droge periode van minstens 12 uur- 95 procent, kans op een geheel- droog etmaal: 80 procent. Morgen, vrijdag 19 januari Bergen op Zoom 3.52 en 16.15 Hansweert 3.05 en 15.37 Terneuzen 2.25 en 14.56 Vlissingen 1.56 en 14.22 Wemeldinge 3.42 en 16.05. bedoeling is, dat die wordt toegestuurd aan de commissie, die het rapport samenstelde. Maar eerst wil men dit stand punt naar voren brengen op de hearing, die over deze kwestie op 19 januari wordt gehouden. De verenigingen van Nieuw-Namen zijn nogal gebeten o-p het rapport, omdat de bevolking voor de medi sche verzorging voor de volle honderd procent ia aangewe zen op hat Hulster zieken huis. DEN HAAG (ANP) Kon- stanz 263 min. 1. Rheinefelden 175 onv, Straatsburg 123 min 31, Plittersdorf 284 min 10, Maxau 346 plus 15, Plochingen 133 plus 1, Mannheim 149 plus 2, Steinbach 120 min 4,Mainz J72 onv. Bingen 75 plus 1, Kaub 95plus 2, Trier 253 plus 10, Koblenz 109 plus 11, Keu len 47 min 1, Ruhrort 208 min 3, Lobith 822 min 1, Panner- dense kop 803 min 1, Nijme gen 630 min 2 IJsselkop 779 jjin 1, Eefde IJssel 312 min 3, Deventer 200 onv, Monsin 5428 min 10 Borgharen 3837 min 40, BjI: '1 1094 plus 1, Grave hon -1- clni^ f-0"1 min 1. De -afstand van de dorpkern tot he-t ziekenhuis bedraagt ongeveer 10 kilometer en ten opzichte van de verschillende polders rond dit dorp is het 18 kilometer. Als het Huister zie kenhuis in de toekomst zou verdwijnen en Nieuw-Namen daarmee is aangewezen cvp de voorzieningen in de bama-alzo ne, dan betekent dit, dat er een afstand van 50 kilometer oveibrugd moet worden. En ook dat is een onaanvaardba re zaak, zo vindt de heer De Deckere. De vertegenwoordigers van de verschillende verenigingen hebben afgelopen vrijdag over deze kwestie vergaderd en zijn daarbij tot nagenoeg eens luidende conuclusies gekomen „Een afstand van 50 kilometer tot het dichtstbijzijnde zieken huis is absoluut funest voor de slachtoffers van ongevallen en hartpatiënten. Dat kan echt niet", zo meent de heer De Deckere, die nauw betrokken is bij het gezamenlijke overleg van de verschillende vereni gingen. „Nieuw-Namen is voor hon derd procent aangewezen op Hulst. We kunnen nergens an Iers naar toe. Datzelfde geldt trouwens ook voor Graauw Andere plaatsen hebben nog uitwijkmogelijkheden als het ziekenhuis in Hulst o-p den duur verdwijnt, maar wij ni-et en daarom willen we het ook beslist niet zover laten komen'', aldus zijn betoog. Het heeft volgens hem wel de nodige moeite gekost om de bevolking „wakker te schudden". „De mensen hier zeggen: „Dat plan komt er toch wel door". Daarom doen ze geen moeite om het tegen te gaan, maar dat is natuurlijk een verkeerde houding. We hopen nu in ieder geval, dat we er in geslaagd zijn om de mensen wakker de krijgen. Bij le verenigingen is het in ieder geval we' gelukt." Het is nog niet bekend of de brief met het standpunt van de vereni ging ook nog na-ar andere in stanties zal worden gezon den. onverkochte gronden liggen?", vraagt bij voorbeeld de advies commissie uit het bedrijfsle ven van het Vlissingse haven schap zich af- Vrijdag zullen de raden van bestuur van de twee Zeeuwse havenschappen de zeehavenproblematiek in Zeeuwsch-Vlaanderen nader bespreken. Hun advies zal tenslotte worden aangeboden aan het provinciaal bestuur, dat vervolgens weer bij Pro vinciale Staten zal aan klop pen met een nader voorstel over het Zeeuwse zeehavenbe- leid rond de Westerschelde. G.S. worden min of meer in een dwangpositie gebracht. omdat Provinciale Staten in het kader van de ontwikke- lingssehels 1971 duidelijk heb ben uitgesproken, dat er zee havenindustrieterreinen in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten komen. Niet alleen omwille van de arbeidsmarkt, die een typische „deel-markt" is, maar vooral om impulsen te schep pen voor de groei van de be volking. Van een groeiende bevolking worden weer aller lei collectieve voorzieningen afgeleid. De dagelijkse besturen van de twee havenschappen, beide gepresideerd door gedeputeer de A.J. Kaland, verwachten niet dat morgen de bulldozers al in het gebied Baalhoek of PssenisSe zullen oprukken'. „De planologische voorberei ding van een zeehavenplan vergt enorm lange tijd" zeg gen de besturen. „Streekplan en gemeentelijke bestemmings plannen moeten er pasKlaar voor worden gemaakt en zulks duurt lang". De adviescommis sies van het Havenschap Ter neuzen, die het dagelijks be stuur met raad en daad plegen bij te staan, zijn het met el kaar niet eens over de plaats van de zeehavenontwikkeling in Zeeuwsch-Vlaanderen. Bo vendien zijn de leden van de commissie onderling nog ver deeld. Het bedrijfsleven, zo verne men wij, is duidelijk voorstan der van de locatie Ossenisse. Gisteren heeft een belangrijke woordvoerder van de kring van werkgevers in de kanaal zone dat in De Stem overigens duidelijk met argumenten om kleed. De gemeenten die ad vies hebben gegeven (Axel), Hontenisse. Hulst en Oostburg) zijn verdeeld- Twee gemeen ten kiezen voor Baalhoek (een heeft dan nog een voorkeur voor een locatie ten oosten van het toekomstige kanaal), terwijl twee andere gemeenten voor Ossenisse zijn. Terneuzen zelf zit in de raad van bestuur van het havenschap, en op teert daar zonder mankeren voor Ossenisse. De voorstanders van het plan Ossenisse onder de ge meenten, gaan er vanuit dat basisindustrie niet per defini tie milieugevaarlijk behoeft te (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN In de lei ding van de N.V. Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen zijn enkele muta ties tot stand gekomen. Ir. J. van Loosen is, aldus een be kendmaking van de KMS be noemd tot bedrijfsdirecteur. Ir. Van Loosen blijft, zoals voorheen, belast met de lei ding van de industriegroep •tooniketelinstallaties. Tegelijkertijd is de heer J. W. Weug benoemd tot hoofd .ngi nieur van de sclieeps- nieuwbouwafdelingen van de KM.S- De heer Heug wordt speciaal belast met de bouw van de chepen voor de Konin ninklijke Marine. Ir. B. Doorenbos, eveneens oofdmgenieur van de icheepsnieuwbouwafdelm- gen, wordt belast met het al gemeen beheer van deze afde ling en de leiding bij de bouw van koopvaardijschepen. zijn, dank zij de voorschrijden de .techniek op het gebied van de zuivering van afvalwater en afgassen. De commissie uit het be drijfsleven van het Terneuzen- se havenschap wijst op de gunstige relaties tussen zeeha venindustrie bij Ossenisse en de overslagfuncties die de ka naalzone biedt. Maar ook in tern is de commissie niette min verdeeld. De werkgevers club ziet Baalhoek als een on bedoeld cadeautje aan Ant werpen. De werknemers (de vakbonden) zetten alles op de troefkaart van de schone in dustrie op de Axelse Vlakte. Dit soort industrie, die boven dien gevarieerde werkgelegen heid biedt, wordt aldus de vakbonden wat te gemak kelijk als „niet geïnteresseerd" beschouwd. Het is echte-r nog niet uitputtend bewe zen dat aantrekking van scho ne industrie in Zeeuwsch- Vlaanderen onmogelijk is. De bonden willen eerst het bewijs van die onmogelijkheid zien. Als dat op tafel komt, en het blijkt dat schone industrie voor Zeeuwsch-Vlaanderen on haalbaar is, dan kiezen zij voor..Baalhoek! Waarover al len het eens zijn is, dat er in moet gebeuren. Voorts: dat de vaste oeververbinding een on misbaar onderdeel van de in- Zeeuwsch-Vlaanderen „iets" frastructuur vormt, en dat het rijk niet lijdzaam mag blijven toezien, hoe Zeeuwsch-Vlaan deren maar aa tobt. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De drie colleges van b. en w. van Aardenburg, Oostburg en Sluis zijn zonder meer voor handhaving van het zieken huis in Oostburg. De colleges hebben hun standpunt neer gelegd in een nota, waarin zij een aantal conclusies heb ben vervat. De nota is opge steld na een gezamenlijk be raad van de drie colleges, gisterochtend op het Oost- burgse gemeentehuis. De nota is gisteren met spoed vermenigvuldigd en toe gezonden aan alle Oostburgse raadsleden, die vanavond de ziekenhuisconcentratie in Zeeuwsch-Vlaanderen op de agenda hebben staan. In hun nota komen d ecolleges tot de volgende conclusies. Voor de wezijnszorg in west-Zeeuwsch-Vlaanderen is een modern en goed geoutil leerd ziekenhuis vereist. Erop gewezen wordt dat in een zo geïsoleerd gebied als de on derhavige streek een zieken huis noodzakelijk is, zeker in geval van oorlog of andere ca lamiteiten. Gewezen wordt voorts op de aanwezigheid van het Vibo-magazijn, dat de aan wezigheid van een ziekenhuis veronderstelt. „Ook het feit dat dit gebied een recreatie- en toeristengebied bij uitstek is maakt de aanwezigheid van' het ziekenhuis onontbeerlijk- Vervolgens wijzen de col leges op de bevolkingsopbouw in het gebied met 16,5 procent bejaarden en 6 verzorgingste huizen, die de aanwezigheid van een verpleegtehuis wetti gen. „In een „gesloten circuit" voor de verzorging van bejaar den is een ziekenhuis op een centrale plaats een onmisbaar element, aldus de colleges. j Ux GOES De Zeeuwse vere niging tot steun aan de Nier stichting Nederland houdt vanmiddag, aanvang half drie. in „de Caisson" te Kapelle de algemen ledenvergadering. Op de agenda staat onder meer een bestuursverkiezing Verder zal er een lezing wor den gehouden en aan het eind van de vergadering kunnen de aanwezigen een film bekij ken, Drs. M Verburg. (Vah een onzer verslaggevers) KAPELLE Mei uigaiig van 1 juni zal de heer P G. Vermaire het directeurschap van de veiling Kapelle-Bieze- linge overnemen van de lieer A. C. de Klerk. De heer Ver maire is thans adjunct-direc teur. Hij zal zich de komende maanden in zijn nieuwe func tie gaan inwerken. De directeursstocl van de Kapellese veiling kwam va cant doordat de heer De Klerk, die ook directeur nas van de inmiddels bij de vei- linggroep Zuid-Holland-zuid aangesloten veiling van Fij naart, had te kennen gegeven met het directeurschap te wil len stoppen. De leden van de veiling zijn gisteren op de hoogte gesteld van de benoe ming van de nieuwe direc teur. De heer Vermaire werkt sinds 1943 bij de Kapellese veiling. Hij begon op de admi nistratie. In 1953 werd hij kassier en in 1960 volgde zijn benoeming tot adjunct-direc teur- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Uit vei" keersoogpunt gezien is een vaste oeververbinding over de Westerschelde verreweg het belangrijkst voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Naar ■hatting zal 46 procent van het totale vervoersaanbod uit Zeeuwsch-Vlaanderen ko men. of er naar toe gaan; 32 procent van het verkeer uit Zeeuwsch-Vlaanderen Zal van de vaste oeververbinding gebruik maken op weg naar de randstad, of andere delen van Nederland, en 17 procent komt van buiten Zeeland om v.a de vaste oeververbinding B.elgië te bereiken. Het laat ste vervoersaanbod, namelijk vijf procent dat bij de vaste oeververbinding is te ver wachten, komt uit Midden- Zeeland met bestemming België. Deze geraamde vervoers cijfer hield di's. M. C. Ver burg, directeur van het ETI- Zeoland, en vo-orzitter van de stichting Vaste Oeververbin ding de Maatschappij voo-r Nijverheid en Handel voor, die in hotel Rotterdam in Terneuzen een lunchbijeen- komst hield. Hij voegde er echter direct a-an toe dat in deze verkeersprognose voor di vaste oeververbinding de aanwezigheid van een nieuw zeehaven- en industriegebied in Zeeuwsch-Vlaanderen is gecalculeerd, en dat er ook van moet worden uitgegaan dat er van een beheerste economische ontwikkeling snraJre zal ziin. J< huidige kabinetscrisis, heeft, zo zei drs. Verburg, ei- niet toe bijdragen dat het licht voor het project Vaste Oeververbinding in Den Haag 'spoedig op groen zal worden gezet. Verder dan de toezegging van minister Udin-k dat -het kabinet een pi ncipebesluit zal vragen, is deze oor Zeeland uiterst be langrijke zaak nog niet ge vorderd, Wie van de aanwe zigen het laatste nieuws over dj vaste oeververbinding van de ^TI directeur had ver wacht, is dan ook niet aan zijn trekken gekomen. Drs. Ve.-burg bepaalde zich voor namelijk tot een opsomming van prognoses en andere the oretische bespiegelingen die - -ds eerder aan de open baarheid zijn prijsgegeven. Onder meer legde hij er de nadruk op dat met name de prognoses met betrekking tot d. te v erwaohten bevolking en het verkeer voor het jaar 2COO aanmerkelijk lager zijn gesteld dan in vorige studies werd aangenomen. Daarbij is er bovendien van uitgegaan dat het plam-Reimerswaal, en dat van Borsele nog niet be zet zijn. Verder mag worden aangenomen dat de te heffen toltarieven voor de vaste oe ververbinding niet bij de loonontwikkeling achter zul len blijven. In de prognoses is verder de voorziening van een tunnel onder De Schelde bij Doel in België gecalcu leerd Alweer afgaande op de gemaakte prognoses ver wachtte de heer Verburg dat de vaste oeververbinding in he jaar 2000 tolvrij zal kun nen zijn. Wat het sociaa-l-economi- sche rendement van de vaste oeververbinding betreft, raamde drs'. Verburg dit op 14 procent. „Een percentage waarvan men in Den Haag niet direct ondersteboven was, maar er zijn altijd wel verkeersvoorzieningen in den lande op te noemen die een wat hoger rendement opleve- r-n", aldus drs. Verburg, die met name het planologische rendement van de vaste oe ververbinding belangwek kend noemde. Ten aanzien van de in vloed die een vaste oever verbinding op de arbeids markt zou kunnen hebben, zei de heer Verbu-rg dat, wanneer de bouw van de vaste oeververbinding in 1980 zou kunnen storten, dit project 700 werklozen gedu rende vier en een half jaar aan het werk zou kunnen hou den, hetgeen een besparing van 65 miljoen gulden zon betekenen. Aan het slot van d-e bijeenkomst wees burge meester A. Schipper van Oostburg op de schrille te genstelling tussen de sociaal- economische faciliteiten, die het noorden des lands van de regering krijgt, en die waar mee Zeeuwsch-Vlaandsrer het moet doen. „Wij komen hier in Zeeland bijzonder slecht uit de bus", aldus de Oostburgse burgemeester. "333v (Van een onzer verslaggevers) MIDELBURG Minister B. J. Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) is enthousiast over dc wijze waar op Middelburg bezig is een uniek stedelijk milieu te her scheppen. De bewindsman liet dat gisteren blijken, door met terdaad het startsein te geven voor twee projecten voor res tauratie en renovatie, met een duidelijk sociaal karakter, in dc oude Middelburgse binnen stad. In de Bellinkstraat bikte de minister het eerste cement van een voorgevel af. Dat was het officiële begin van de restau ratie va-n 26 monumentale doch hevig vervallen woonhuizen. In het Begijnhof werd een schuurtje omver getrokken, waarmee het startsein werd gegeven voor een grondige op knapbeurt van 76 woningen. Vuurpijlen mrakeerden dit feit op knetterende wijze. i Het bijzondere van de- ceremo- nies en reden van 's-ministers komst naar Middelburg was, dat de 102 woningen die nieuwe woonruimte gaan scheppen in een herlevende binnenstad, op den duur zullen worden verhuurd. Zij zij-n of worden eigendom van dc woningbouwvereniging Middelburg die in 1971 aldus haar voorzitter ir. J. Mol is ontstaan docu- fusie van drie woningbouwcorporaties. Minister Udink had veel warme w.oonden voor de oude binnenstad. „-Met het stimule ren van het woonmilieu is het verhaal echter niet ar', zei hij. „De binnenstad moet tevens gelegenheid bieden voor wer ken en ontspanning en hij moet toegankelijk biiren voor het verkjebf. 'Het* zB'eken zal nu ge richt'» nïuete-n zijn op vervoers systemen,. die-ihet particuliere A verkeer per auto kunnen ver vangen", concludeerde hij. „De burgerij moet inspraak in d eplannen hebben", stelde de minister tenslotte vast, „mits deze niet leidt tot een eindeloos geharrewar". Het ministeriële bezoek, dat werd meegemaakt door de commisaris der-- kóningin in Zeelaïid, mr. J. van Aa-rtsen, had een ongedwongen en fees telijk karakter. Dafr was mede te danken aan de aanwezigheid van de binnenstadbewoners zelf, ook bij de officiële ge deelten van het ministeriële bezoek. (ADVERTENTIE) 3000 vestigingen G 'i I

de Stem | 1973 | | pagina 3