ies nt Spelers van Bayern Müneheii geschokt NEDERLAAG VAN DONNER Rudi Lubbers Londen mag in terugkomen KOHN ZIET KANSEN VOOR FC TWENTE GREVELINGEN SCHOL OF NIET? i 11 BOEKEN Jonge platvis melden Geen blessures mtiesis Resultaten lotingen WSBANK sport Nooitgedagt komt terug op weigering Spanje klopt Griekenland 16 Gabriëlse aamige» 116-jaTiiige titelver- Kersten. Deze een fel gevechit pmels in opnieuw (bereiken waar hij pes als tegenstam- zich vond die er |es in was geslaagd oat Rob Gabrdëüse elen. Tussen deze nvailend spelen- pers ontspon zich gevecht om de Ie die in de in de gespeelde edrad- 22-stand uit- bn bijzonder spam- le game waarbij fries als Kersten elkaar gewaagd de Vries was het met 2118 aan l .eiind trok en de eiker voor een pzit kreeg. eiste opnieuw let kampioenschap 1 door in de finale Bluijs gemakkelijk fes te kloppen. Bij varen helaas wat hemers en hier zag (pioen Joke Roelse 1 haar teamgenote opnieuw op af» I ouden en dames- Irain MZ te wor- en nodige 'eemd geld eg. Reischeques -bent. Een reis- an annulerings voor de zeker- iuur van 'n itbaarheden een Jak te geven. ervakantieJ aarder en Tanghe Effect A won en tegen Sluiskil De bet nu St.-Aloy A lgende tegenstan- Midden-Zeeland zes poules. Ruime en behaalde hier lans van de Voor- Kopmels, en Wilno en Van der Kooy B duidelijk terug- Smach B met het Jalsobsen bereikte en Wilno C. (twee de volgende ronde, les 4 en 6 hadden ig Smash A niet eite met de zwak- van Goes B en 5—0). verrassing was het Zand-koppel foster die kans za- '—2 Wilno B be- Piet Marteijn en te kloppen terwijl ie cijfers het MZ- rit-De Voogd werd -d. MZ B, Wilno A iash B ontmoeten volgende ronde in np terwijl de twee- p bestaat uit MZ h A en Zand B. Donderdag 18 januari 1973 1 II AJAX IS NIET BLIJ MET DUITSERS FRANKFORT (SIDJ Het resultaat van de lotingen voor d. kwart finales van de Europese bekertoernooien, woens dagmiddag in Frankfort verricht, is: UEFA-CUP FC Kaiserslautern Borussia Mönchenglad- bach; OFK Belgrado - FC Twente: Tottenham Hotspur - Vitoria Setu- bal; Liverpool - Dynamo Dresden. EUROPACUP I AJAX - Bayern Münehen; Juventua Dosza Ujpest; Spartan Trnava - Derby County; Dynamo Kiev - Real Madrid. EUROPACUP II Sehalke 04 - Sparta Praag; Hibernian Edin burgh - Hajd.uk Split; Leeds United - Rapid Boekarest, Spartak Mos kou - AC Milan. De eerste wedstrijden voor de kwartfinales worden op 7 maart ge speeld. De returns von den 21 maart plaats. GLASGOW (ANP) Op het mistige Glasgow Airport waar Ajax al anderhalf uur wachtte voor het vertrek naar Nederland is de loting voor de kwartfinales van de Europa cup als een wat tegenvallende verrassing aangekomen. Aanvoerder Johan Cruyff vertelde: „Ik had heel wat bete re tegenstanders voor ons geweten in deze ronde. Maar ik geloof toch dat Bayern Miinchen voor ons geen probleem mag worden. Zij zijn bang voor ons en als wij het ook voor hen zijn zullen we het in ieder geval niet laten merken. Het is een ploeg met erg grote namen maar daarvoor heb ben wij geen angst. De wedstrijd zal op de tactiek moeten worden uitgevochten want wü weten tenslotte alles van eikaars kwaliteiten". TOPSCIIAATSEN '72 is een boek van de hand van de alom bekende Theo Koomen. Een goed boek, dat op de eerste plaats, want op een bepaald moment dacht ik: kom, laat ik eens wat gaan lezen en zonder dat ik het wist, had ik het uit. Zo pakkend behandelt Koo men he tafgelopen schaatssei zoen '71-'72 met de geweldige prestaties van Ard Schenk, de bijna terugkeer van Cees Ver kerk, d etriomfen van Atje Keulen Deelstra en de gouden race in Saporro van Stien Baas-Kaiser. Koomen doet dat op zijn bekende „O moeder laat mij niet hullen.'' mamiler, die bij vele mensen eamstoat. Voor mensen, die het .allemaal nog eenis willen lezen, is het een ideaal boek. Voor ziirjn doen erg rustig geeft Theo Koomen een schematische schets van het gebeurde. Een gemis vond ik op een bepaald moment, dat Koomen het waairischiónlijik wat voorzichtiger heeft ge schreven. Ook hij weet name lijk wat er bijvoorbeeld achter de val van Willy Schenk Buirgmeijer zat tijdens de we reldkampioenschappen diames in Heerenv-een. Ik zelf om schreef het toendertijd is het „carnaval dier trainers", maar Theo omzeilt alle lange tenen door d-e val te schuiven op een misslag van Willy. En verder niets. Theo Koomen, die voor al in zijn radioprogramma Zoal van de KRO elke wee weer bewijst, dat hij ver schrikkelijk veel afweet van de achtergronden in en rond de KNSB, heeft er kennelijk een plezierige lees- en naslag werk van wilton maken. En als dat alleen ziijn bedoeling is geweest, dan kunt u de en thousiaste Theo Koomen vte dit boekwerk bij u thuis ba len. Uitgeverij Luitingh, Laren (NH). 155 blz. prijs f 16,90. Het boek is voorzien van prachtige foto's. R.VJ). Piet Keizer meende dat Bayern Miinchen de slechtste van alle mogelijke tegenstan ders was. Liever had ik hele maal niet tegen hen gespeeld. Ik had het uitschakelen van de Duitsers bij voorkeur aan een van de andere ploegen overge- ten. Zonder overdrijving: ik ben werkelijk bang voor deze tegenstander. De overwinning die wij in het begin van het seizoen bij hen behaald hebben. 50, is geen maatstaf. Wij wa ren toen al drie weken aan het trainen en zij geloof ik pas drie dagen. Heinz Stuy had als tegenstan der liefst Spartak Trnava ge had. „Bayern Miinchen" is toch zonder meer een van de sterkste ploegen die wij hadden kunnen treffen." Arie Haan was het volledig met zijn doel- verdediger eens. „Dit is een van de allermoeilijkste. Ik kan al leen niet zeggen of 't de moei lijkste is geweest". Jan Mulder vond dat het nauwelijks slech ter had gekund al zag hij Derby County ook als een van de zwaarste tegenstanders. Trainer Kovacs: „Het belangrijkste voor ons is dat wij tegen de tijd van die ontmoetingen geen blessu res meer in de ploeg hebben. Ik stel mij voor dat zij het net zo bang zijn voor ons als wij voor hen. We hebben al twee keer tegen Bayern Miinchen ge speeld en in die wedstrijden hebben wij van elkaar wat plus- en minpunten kunnen zien, hoewel het geen werkelijke krachtmeting was gezien het verschil in trainingsopbouw van de beide ploegen. Ik durf echter rustig te zeggen dat geen van ons zich deze tegenstander in de kwartfinale had gewenst. Nu de confrontatie tussen West-Duits- 1-and en Nederland op lan-den- niveau op dit moment onmoge lijk is, is het bijzonder interes sant te ervaren hoe de twee bes te ploegen uit die landen tegen elkaar spelen". Voorzitter Jaap van Praag was niet ontevreden, als een van de weinigen. „Als wij hier doorkomen kan de finale voor ons nauwelijks nog moeilijk zijn". Die Duitser uit de ploeg Horst Blankenburg vond Bayern Münehen de zwaarste van de zeven ploegen die naast Ajax in de kwartfinale uitkomen. „Ik geloof dat als wij thuis er in slagen twee of drie doelpun ten te maken de halve finales bereikbaar zijn. Maar het is wel een verschrikkelijk moeilijke wedstrijd. Voor mij alt het ook eigenlijk nliet gunstig. Deze wedstrijden zullen voor Helmut Schön zonder twijfel meetel len bij de beoordeling van mij voor een plaats in het Duitse elftal en dan is het in wezen onredelijk dat van zulke wed strijden voor mij zoveel moet afhangen, want in Europacup wedstrijden kom je zelden tot je beste voetbal". De spelers en bestuursleden van Bayern Münehen toonden zich woensdagmiddag geschokt door het lot dat hen in de kwartfinales van het toernooi om de hoogste Europacup te genover bekerverdediger Ajax stelde. „We hadden het niet on gelukkiger kunnen treffen", aldus Franz Beckenbauer, Europa's voetballer van het jaar 1972. Clubvoorzitter Wilhelm Neudecker zag nog één voor deel: „We spelen eerst in Am sterdam en bij de return in ons Olympisch stadion hebben we gegarandeerd een uitverkocht huis". Manager Walter Fembeck zei teleurgesteld: „We hadden Ajax liever in de finale getroffen". De Deense internationaal Jon- ny Hansen was wat optimis tischer: „Ik geloof dat de kan sen ongeveer gelijk zijn". En Franz Roth: „Het lot heeft ons de moeilijkste tegenstander ge bracht Maar het is goed dat we eerst in Amsterdam spelen want we hebben ons steeds ge plaatst voor de volgende ronde als we begonnen met een uit wedstrijd, ook Ajax is niet on verslaanbaar". O De ploeg van Bayern Münehen, dat Ajax ontmoet in de kwartfinales van het toernooi om Euro pacup I. WIJK AAN ZEE (ANP) De uitsilaigein van de partijen, die woensdag zijn gespeeld voor de tweede ronde van het Hooigovemtoernoo.i ziin: Grootmoestergroep: Enkliaar - Szabo afgebr.; Tal - Bala- show VzVz Donner - Planinc 01; Najdorf - Zuidema Vz Vz\ Langeweg -Hartoch Vz\ Wasjoeikow - Ljubojevic VzVz\ Anidersson - Hort af gebr. Ree - Ribli VzVs. Stand na 2 ronden: 1 Tal IVz', 2-9 Ljubojevic, Hartoch, Zuidema, Plaininc Batasjow, Najcterf, Langeweg en Was- hoekow 1 pnt 10-15: Ander- sson, Hort, Szabo, Ribli, En- klaar, Ree %plus 1 afgebr :16 Donner IA. Meestergroep: Reicher Ghitesou VzVz\ Nijdaim -Sax 01; Van Seheltinga - Van de (Van een speciale verslaggever) LONDEN Rudi Lubbers zal opnieuw moeten wachten op de kans om veel geld te gaan verdienen. Het gevecht om de Europese titel in het zwaargewicht, dat de Amster dammer in de uitverkochte Royal Albert-hall in Londen tegen de kampioen Joe Bugner op punten verloor, had de sleutel moeten zijn tot de hoge gages, waarvan de Neder landse kampioen al zo lang droomt. Toch zal de partij tegen Bugner Lubbers waarschijnlijk groot voordeel bren gen. In Engeland wil men de blonde Amsterdammer ten minste graag terug zien. Want terwijl Joe Bugner onder gefluit de ring verliet na de succesvolle verdediging van zijn titel, kreeg Lubbers een ovatie van de 6500 toeschou wers. „Ik kan hier kennelijk nog eens terugkomen", was de re actie van de dodelijke ver moeide uitdager even later in de kleedkamer. „Ik had ge hoopt op winst. Dat had voor mij de mogelijkheden geopend om grote beurzen te gaan ver dienen. Ik heb dus gefaald", maar direct daarop: ,-Dat is misschien te sterk uitgedrukt, maar toch voel ik het zo. Toen ik besloot professional te wor den deed ik het alleen maar om veel geld te verdienen. Niet voor het publiek of voor de Nederlandse vlag". Rudi Lubbers heeft in Loin- ENSCHEDE (ANP) Het nieuws, dat FC Twente in de kwartfinales tegen „Feyenoord- doder" OFK Belgrado moet aantreden, is in Enschede met gemengde gevoelens ontvan gen. Trainer Spitz Kohn zag wel kansen voor zijn ploeg: „Ik dacht dat het Zuidslavisciie spel ons wel ligt. Het is tech nisch goed. OFK Belgrado is niet de sterkste tegenstander, die we konden treffen. Ik zou die jongens nog wel graag eens aan het werk willen zien, maar dat zal niet gemakkelijk zijn. Momenteel is er in Zuid-Slavië een winterstop. Pas op de zon dag voor ons eerste treffen be gint men weer met de compe titie. Ik zal in ieder geval eerst met onze Zuidslavische reser vedoelman Misic praten. Hij weet ongetwijfeld meer van OFK Belgrado dan ik. Een ge luk is dat we eerst uit spelen". Ook Misic zag wel mogelijk heden voor FC Twente. OFK is een goed elftal met drie inter nationals. Maar er zijn gebre ken, die ik nu liever niet ver tel. Die vertrouw ik wel aan de trainer toe. Ik dacht dat we het kunnen redden. Ik voorspel overigens dat we het thuis moeilijker zullen krijgen dan in Belgrado". Aanvoerder Drost vond OFK Belgrado de moeilijkste tegen stander die er bij was. „Tegen Dynamo Zagreb hebben we het twee jaar geleden ook niet ca deau gekregen. Daar werd het 22 en thuis konden we nog maar net met 10 winnen. Ik had liever Kaiserslautern of Vitoria Setubal gehad". Eddy Achterberg was blij dat FC Twente in ieder geval niet tegen een Engelse club had ge loot. „Tottenham Hotspur of Liverpool was erg moeilijk voor ons geworden. Want in diverse vriendschappelijke wedstrijden is gebleken dat het Engelse spel ons niet zo best ligt. Te gen de Zuidslaviërs zijn we be ter opgewassen". Het te (staand) tc. van OFK Beograd, de tegenstander van FC Twente in de kwartfinales van het UEFA-cuptoernooi. Geheel rechts orer Santrac. Derde van links (geknield) international Stepanovic. den een uitstekend gevecht geleverd. In vrijwel alle op zichten was hij in het nadeel ten opzichte van Bugner. In leeftijd, lengte en gewicht. De vijf jiaor verschil tussen de in Hongarije geboren Bugner en zijn uitdager was van de na delen de miinste. Veel zwaar der telde het verschil in ge wicht dat ruim tien kilo be droeg en de lengte. De bijzon der fraai gebouwde Bugner was namelijk elf centimeter langer. „Die tien kilogram verschil ging dn de laatste ronde bij zonder zwaar wegen. Bugner hield voortdurend vast en liet dian zijn lichaam tegen het mijne rusten. Daar ga je kapot aan", aldus Lubbers. De slot- ronde van het gevecht was dat dan ook duidelijk te zien. Lub bers was op, maar wist door routine toch nog het meren deel van de stoten van zijn tegenstander te pareren. Het was voor Rud'ie Lubbers, die in de Albert Hall zijn 22e gevecht als professional lever de en tevens voor de eerste miaal als beroepsbokser de ring als verliezer verliet, de eeTste keer dat hiij 15 ronden bokste. „Vijftien ronden zijn ver schrikkelijk zwaar- Dat heb iik nu ervaren. Ik geloof, diat je zeker vijf of zes partijen moet hebben gemaaikt over die af stand. Je leert je krachten dan veel beter verdelen. Je weet dam ook wat je moet doen. Ik ben noodt verder gekomen dan 12 ronden. Dat was toen ik om de vacante nationale zwaarge- wiichttitel tegen Bas van Dui- venbode bokste", vertelde Lubbers. Rudie Lubbers heeft in de tiende ronde de Europese titel in handen gehad. Kort na het begin van deze tiende drie mi nuten hielden de supporters 0 Rudi Lubbers, de man, die in de Royal Albert-hall in zijn ge vecht met Joe Bugner een goede indruk maakte, mag van de Engelse boksfans terugkomen. van Bugner de adem im. De kampioen werd door een flit sende rechtse hoek vol op de kaak geraakt en was weg. „Ik voelde, dat ik hem had. Ik wilde er achter aan gaan, maar kreeg niet opnieuw de kans, omdat hij mij in een reactie met een linkse afstop te. Ik kon er niet bijkomen en moest ook oppassen voor de stoten van Bugner". Na de tiende ronde heeft Lubbers geen kans meer gehad het ge vecht te beslissen. Bugner kreeg steeds meer greep op zijn vermoeide tegenstander, maar bleek toch ook niet in staat de partij voortijdig te beslissen. Walde afgebr; Bedmamski - Hecht afgebr; Markland - Kushnir afgebr Quintenos - Gerusel afgebr; Poritisch - Ku- rajioa 10; An-tunac -Adoriaii 1—0. Stamd na 2 ronden: 1-3: An- tunac, Sax, Pcrtisch 1% pnt; 4-5: Ghitescu, Reicher 1; 6-12; Geruisel, Kushniir, Hecht, Van de Weide, Van Seheltinga, Bed- narski, Markland plus 1 afgebr; 13-14: Adorjian, Naj- darni 15: Quinteros 0 plus 1 afgebr ©n 1 uitgest; 16: Kura- jica 0 plus 1 uitgest. Dames-zonetoernooi: Ziwko- vic - Laiafcmanm 10; Pifcaglic - Polohroniade 01; Teodores- cu - Jovanovic VzIvanka - Timmer 10; Wasoetsky - O 'Sioehru afgebr; Hartston - Kattinger 10; Wettsteim - Radzikowgka 01; Vreeken - Ferrer afgebr; Merlini - Bori- sova afgebr. Stand na 2 roniden:l-2 :Rad- zikowska, Zivkovic 2; 3-4: Jo vanovic, Polohroniade 1%; 5-6 Ferrer, Ivanka 1 plus 1 af gebr; 7 Hartston 1; 8-9: Teo- dorecu, Wasnetsky plus 1 afgebr; 10-11: Kattinger, Laakiraan Vz', 12-14Borisova, O 'Sioehru, Vreeken 0 plus 2 afgebr; 15-16: Merlini, Timmer 0 plus 1 afgebr; 17-18: Pihaj- liiic, Wettatein 0. DAVOR (ANP) Ronie Nooit gedagt zal alsnog in een kleine vierkamp met Jan Derksen strijden om een plaats in de Nederlandse ploeg bij het Europese kampioenschap op 27 en 28 januari a.s. in Grenoble. Nooitgedagt, eens de beste re serve ter wereld genoemd, wei gerde aanvankelijk een extra duel met Derksen uit te vech ten om de vijfde plaats. Coach Leen Pfrommer oordeelde een beslissingswedstrijd noodzake lijk om uit te maken, wie in Grenoble aan de start zou mo- geri komen. Nooitgedagt ver zette zich hevig, maar hij is woensdag na een gesprek met Pfrommer tot andere gedachten gekomen. „Bij de kleine vier kamp, die vrijdag en zaterdag wordt gereden, zal het eind klassement na aftrek van de 3000 meter beslissend zijn. Met dien verstande, dat als het verschil kleiner is dan 0.2 punt de uitslag van de vijfduizend meter de doorslag geeft aldus Pfrommer. Derksen en Nooitgedagt zullen waarschijnlijk niet in recht streekse duels tegenover elkaar staan. De tweekamp is „inge bed" in het open Zwitserse kampioenschap, waaraan ook de andere kernploegleden zo wel sprinters als allrounders zullen deelnemen. ATHENE (AFP) In een wedstrijd voor de voorronden van het wereldkampioenschap heeft Spanje woensdagmiddag in Athene met 32 gewonnen van Griekenland. Bij de rust was de stand 10 in het voor deel van Spanje. Valdez maakte in de 40e minuut het openingsdoelpunt. Veertien minuten na rust scoorde Coudas de gelijkma ker. Invaller Claramunt 1 gaf Spanje 12 minuten later weer de leiding. In de 37 e minuut maakte Domazos opnieuw ge lijk. Tien minuten voor tijd scoorde "Valdez het beslissende doelpunt voor de Spanjaar den. De stand in groep zeven: Spanje 2 1 1 0 3 54 Zuid-Slavië 2 1 1 0 3 32 Griekenland 2 0 0 2 0 24. In deze groep resteren nog de wedstrijden: Spanje-Grie- kenland (21 febr.); Zuid-Sla vië - Spanje (21 okt.) en Grie kenland - Zuid-Slavië (19 dec). BRUINISSE Op de Grevelingen werden nog steeds grote hoeveelheden schol, schar en bot gevangen. Deze ingesloten platvis doet het vooral op de diepere stroomgeulen van het afge sloten meer uitstekend. Idea le stekken liggen voor de wal van Scharendijke en de diepe hellende geul voor de Brouwersdam. Een recente telling de afgelopen zomer heeft geleerd, dat per dag in juli en augustus ruim 1000 hengelaars op de Grevelin gen te vinden zijn. Een actu ele vraag voor de visserij- biologen is of de schol op het argesloten Grevelingen-bek- ken zich voortplant; dus paait. Enkele beroepsvissers op de Grevelingen beweren al, dat ze jong broed in hun fuiken hebben gevonden. UH de proefvisserijen is tot nog toe echer niets gebleken. Ook dr. Vaas van de „Delta Instituut voor Hydrobiolo- gisch Onderzoek" in Yerseke houdt zich warm aanbevolen voor meldingen van jonge platvis. Op het Veerse Meer heeft de platvis zich in het stil staande zoute water niet voortgeplant. Schol vraagt diep water en stroming om te paaien en natuurlijk een hoog zoutgehalte. Het Veeree Meer heeft veel instroom van zoet polderwater. De chlori de-gehalten wisselen nogal sterk, afhankelijk van het hemelwater. Waar een zout gehalte van 16 promille chlo ride op de Oosterechelde normaal is, heeft het Veerse Meer soms 10 tot 12 promil le. De Grevelingen heeft een veel constanter zoutgehalte. Er zijn diepe geulen, waar de waterkwaliteit en het zuurstofgehalte nog prima is. Ook de lengteligging op de wind zorgt voor een zekere stroming, die ook het zuur stofgehalte ten goede komt. Op ondiepe gedeelten van 1 tot 2 meter zorgt deze stro ming onder windinvloed zelfs voor een levenskans voor mossels en bepaalde schelpdieren, die op dieper Water natuurlijk door het wegvallen van eb en vloed zijn afgestorven. De biologen zijn dus erg benieuwd of de platvis, die in de Grevelin- gen zit ingesloten, zich kan voortplanten. Het bewijs hiervoor zou geleverd worden als er nu bijvoorbeeld in de omgeving van Scharendijke of Oud dorp grote aantallen platvis- jes van 3 tot 6 cm zouden rondzwemmen. Waarnemin gen in het oostelijke gedeelte richting Bruinisse, zijn veel minder betrouwbaar, omdat daar intrek van buiten via de Sluis mogelijk is. Het gaat erom jonge platvis op te spo ren, die op het meer geboren is. Op het Veerse Meer is wel vastgesteld, dat de paairijpe schol eiren heeft afgezet, maar de eieren zijn nooit tot wasdom gekomen. De visse rij-biologen doen een drin gend beroep op alle sportvis sers, vooral in het ondiepe water van de Grevelingen dit voorjaar uit te kijken naar platvisjes van enkele centimeters grootte. Vooral waarnemingen in de buurt van de afsluitdam in het wes ten zijn van belang, omdat dit dan geen intrek van bui ten kan zijn. De biologen vermoeden, dat, als de inge sloten platvis tot paaien zou komen, de larven en jonge visjes vooral in ondiep water te vinden moeten zijn, zeker ais de watertemperaturen dit voorjaar snel stijgen. Bel dr. Vaas in Yerseke, of schrijf een briefje naar ir. Steinmetz op het ministerie van Landbouw en Visserij (afd. directie Visserijen). U steunt daar mee het weten schappelijk onderzoek over uw mooie sport. Het komende jaar zijn nog prachtige platvisvangsten op de Grevelingen te maken. Mocht de platvis zich niet voortplanten dan overweegt de Organisatie Verbetering Binnenvisserij zelfs jonge platvis, die buiten wordt ge vangen, in het meer uit te zetten. De ervaring op het Veerse Meer was, dat de in gesloten platvis daar na 5 tot 6 jaar veel minder bijtlustig werd. Ook de voedselsituatie was daar mede schuld aan. Het lijkt erop, dat de bijtlust van de platvis op de Greve lingen voorlopig blijft, zeker op de diepere stroomgeulen. De bemesting van het Greve- Iingenwater me* afvalwater en laddbouwfosfaten is mi niem. i i

de Stem | 1973 | | pagina 17