water Oost-Zuid-Beveland: Kruiningen: zware tol aan het water 'Wat doen we met Roermond' 11 doden „ER WOONDEN VEEL MENSEN IN DE POLDER" griephoest? Verpleegkundigen vrijstellen van militaire dienst VEILIG VERKEER MAAKT ACTIEPROGRAMMA REKEND binnenland buitenland ABDIJSIROOP van ouds vertrouwd DRIJVEN SCHADE ADOPTIE WENDING IN WATERGATE- PROCES Misplaatst Verkeersdrama's in Etten-Leur Gevaarlijk (2) Bittere nasmaak EINDRAPPORTAGE LANDELIJK PASTORAAL OVERLEG: Wens van leer lingen en NZR HERSTEL Donderdag 18 januari 1973 KRUININGEN. Voor de thans 74-jarige heer P. H. A. Polderman uit Kruiningen zullen de februaridagen van 1953 en de daarop volgende maanden altijd verbon den blijven aan de begrippen leed, dankbaarheid en hard werken. Leed, omdat 62 van zijn dorpsgenoten in het water om het leven kwamen en vele anderen al hun be zittingen verloren. Dankbaarheid, omdat vrijwel on middellijk na de ramp een brede hulpverlening op gang kwam, die zich uitstrekte van het redden van mensen uit hun in het water staande huizen tot het kopen van koeien voor de getroffen boeren. En hard werken omdat de heer Polderman, die wethouder was, twee maanden na de ramp waarnemend burgemeester van Kruiningen werd en zodoende zeer nauw bij de wederopbouw van de plaats was betrokken. „Ik hoorde van een vriend van mijn zoon dat de Krui- ningsepolder onder water stond'', zegt hij. „Dat was op zondag 1 februari, 's morgens vroeg. Toen ik probeerde te bellen deed de telefoon het niet meer". Polderman, die in de niet getroffen polder tussen de Zanddijk en het kanaal door Zuid-Beveland woonde, ging om kwart voor zeven bij de Zanddijk kijken. „Ik zag diaar toen het don kere water tegen de dijk klotsen Kr woonden veel mensen in de polder. Ik ging daarom snel weer naar huis om een sleepbord te ha len. Dat trok dik meit m'n tractor naar de ddjfc. Ik wilde op d'at bord naar de huizen in de ondergelopen polder drijven om zo te proberen wat mensen te redden. Dat lukte echter niet wamt er stond teveel golfslag". Hij ging toen weer naar huis, pakte de fiets en reed o er de Zanddijk om te kij ken of hij ergens kon helpen. Wat later op de dag kwam een groot aantal particulieren met auto's naar de Zanddijk om uit de polder gevluchte gezinnen naar familie in Yerseke, Kapelle, Hansweert of Goes te brengen. Toen begon trouwens het red dingswerk pas goed op gang te bomen. „Er voeren schepen uit Yerseke, roeibootjes, en mo torbootjes rond in de polder om zoveel mogelijk mensen in veiligheid te kunnen bren gen", aldus de heer Polder man. ..Ik had die nacht 22 evacués in huis. Van slapen kwam toen niet veel." Zonder precies te heseffen wat er gebeurd was kwamen ze in de golven om. Ande ren werden nog net op tijd wakker van het woeste ge luid van de golven en kon den zich jn veiligheid bren gen op de daken van hun huizen. Maar ook dat was een be trekkelijke veiligheid, wamt de oude landarbeidershuisjes konden in de meeste geval len die kracht van het water niet weerstaan. Zo werd een gezin letterlijk uit elkaar ge slagen toen hun huis het be gaf. Vader, moeder en twee kinderen dreven op verschil lende delen van het dak 0 Ook Rilland had het zwaar te verduren. In de Kruiningse polder speelden zich in de nacht van zaterdag op zondag ver schrikkelijke tonelen af. Mensen werden in hun slaap door het water verrast toen hun huizen in het kolkende water uit elkaar sic v/eg. Ze konden later worden gered. Een ander gezin had meer geluk: toen hun huis in elkaar stortte, scheurde de zolderverdieping met het dak zich los van de rest van het huis. Het bovendeel bleef drijven en de hevig ge schrokken bewonders konden later verkleumd in een boot je worden getild. Die bootjes brachten een groot deel van d-< getroffenen in eerste in stantie naar de wat hoger gelegen delen van het dorp. Voor velen was de kracht van het water te groot of kwam de hulp te laat. Bij de 62 slachtoffers die in Krui ningen verdronken, waren ook enkele gehele gezinnen, zoals dz families Rijkse van de Grintweg en Saaman van de Stationsweg. In beide ge vallen kwamen de ouders met hun drie kinderen in het water om. Op nog vijf ande re plaatsen in de polder ver dronken vader en moeder met een of meer kinderen. P. POLDERMAN: Veel hulp" Het water moet een haast onvoorstelbaar grote kracht hebben gehad. Bij de Veer haven bijvoorbeeld waren het kantoor van de Provinci ale boot en restaurant Wa terloo volledig weggevaagd. De veerboot Kruiningen- Perkpolder was door het gat in de dijk de polder in ge stuwd en dreef daar rond, een ernstig gevaar vormend voor de huizen. Er werd overi gens toch veel schade ver oorzaakt door ronddrijvende balken, die door het water tegen huizen werden aange beukt. 's Maandags kwam de uit tocht op gang. Bijna iedereen trok weg. Toch waren er wat kleine problemen: mensen die niet van hun huis wilden scheiden en er min of meer met geweld uitgehaald moes ten worden, omdat het huis gevaar voor instorten begon t~ lopen. Die uittocht duurde voort tot en met woensdag. Toen de heer Polderman 's maandags bij het kruispunt Zanddijk-rijksweg 58 stond om, het naar veiliger oorden brmgen van de bewoners te regelen (,;toen werd m'n fiets nog gestolen ook") kwam opeens gedeputeerde Philipse naar hem toe. „Hij zei tegen me: Ga eens kijken wie daar in die auto zit. Er stond inderdaad een .grote auto. Ik ging er heen en toen zag ik prinses Wil- helmina en de commissaris van de koningin, jhr. mr. De Casembroot zitten. De prin ses wilde met de mensen praten en ik moest ze met haar in contact brengen. Maar er kwam niet veel van te-echt, want de mensen wa ren veel te ontroerd door de aanwezigheid van de prinses. Later kwam burgemeester Vogelaar; die de taak van me overnam". Na ongeveer een week kon de balans worden opge maakt: 62 doden, 350 huizen verwoest, bijna drieduizend mensen uit hun woningen verdreven. En toen braken de maan den aan, waarin hard ge werkt werd aan het droog maken en het herstel van Kruiningen. Burgemeester Vogelaar was inmiddels ln het ziekenhuis opgenomen (hij overleed in oktober 1953) en wethouder Polderman werd waarnemend burge meester. „Het was gewoon hartverwarmend om te zien", vertelt hij, „hoe er van alle kanten in een over stelpende toevloed hulp op gang kwam". UTRECHT (ANP) De ge bundelde werkgroep van leer ling-verpleegkundigen en leer ling-verzorgenden van de Fe deratie Van Verpleegkundigen en vertegenwoordigers van de Nationale Ziekenhuisraad heb ben na een eerste bijeenkomst besloten tot' een gezamenlijke opstelling om vrijstelling van militaire dienst te vragen voor mannelijke verpleegkundigen en ziekenverzorgers. Dit aldus een woordvoerder van de werkgroep wegens de algemene behoefte aan gedi plomeerde verpleegkundigen en ziekenverzorgers en het grote tekort daarvan. Mannen in de verpleging zijn daarnaast nodig voor de stabilisering van het verpleegkundig kader, om dat vrouwen daar om diverse redenen niet aan toekomen. Tenslotte is gesteld dat de ver houding leerlingen-ongediplo- meerden in de ziekenhuizn nog steeds ongunstig is. UTRECHT (ANP) Gladde weg pompend remmen, technische staat voertuigen, weekendrecreatie- en vakantie verkeer, veiligheid voetgangers, verlichting en „autogordels vast en zeker". Dat zijn enkele van de belangrijke onderwerpen waaraan Veilig Verkeer Ne derland dit jaar aandacht be steedt. Het actieprogramma is er op gericht weggebruikers voor te lichten hoe zij een bijdrage kunnen leveren in de strijd tegen de verkeersonveiligheid. Gladde weg pompend rem men is deze en volgende maan den het thema van de eerste campagne. Via televisiespots, radio-informatie, affiches en folders wordt de automobilis ten duidelijk gemaakt, dat door pompend remmen de kans op slippen wordt verkleind. Een ander voordeel van het rempedaal stevig intrappen loslaten weer intrappen loslaten kan zijn: een aanzien lijk kortere remweg. WASHINGTON (Rtr.) De veiligheidschef van president Nixons verkiezingscommissie, James McCord, bespioneerde de democraten uit bezorgdheid voor de veiligheid van de pre sident. Dit heeft verdediger Gerard AIch in het zogenaamde Watergate-proces in Washing ton aangevoerd. Het betekende een duidelijke wending' in de gang van zaken tot nu toe, temeer daar Mc Cord met dit argument kracht wilde zetten achter zijn plei dooi niet schuldig te zijn aan de inbraak in en het doorsnuf felen van het hoofdkwartier van de Amerikaanse democra tische partij, het Watergate House, vorig jaar juni. Vjjf van de zeven verdachten hebben al een volledige bekentenis afgelegd. Alch zei ten overstaan van verslaggevers dat McCord ge probeerd had te ontdekken of er tijdens de verkiezingscam pagne gevaar bestond voor geweldpleging tegen de repu blikeinen, en vooral president Nixon. In zo'n geval is het naar zijn mening gerechtvaardigd de wet te schenden om groter kwaad te voorkomen. Hij zei binnenkort te zullen aantonen dat er sprake was van banden tussen de democraten en poten- tieel-gewelddadige groeperin gen. (ADVERTENTIE) Brieven voor deze rubriek moeten met volledige naam en adres vvorden ondertekend. Bij publikatie zullen deze vermeld worden Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in alle gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Met stijgende verbazing neem ik de laatste maanden kennis van allerlei inzame lingsacties die via radio en televisie met de regelmaat van de klok worden georganiseerd voor zangers en andere arties ten die door hun optreden voor deze media een zekere bekendheid in ons land heb ben gekregen- Naar mijn me ning beginnen deze activitei ten toch wel bedenkelijke vor men aan te nemen. Was het in november van het vorig jaar „ons aller" Johnny Jordaan voor wie de Tros een inzame lingsactie organiseerde (resul taat eigen woning, kleurente levisie-toestel, video-recorder plus f 40.000,- a f 50.000,-), eind december was het Rien van Nunen waarvoor de NCRV zich, via een program ma van an van Hillo. uit sloofde (resultaat tot nu toe plm. 20.000!) Maar het wordt nog wel meer! Het meest re cente voorbeeld is het t.v.- programma dat de KRO op 6 januari j,l„ wijdde aan de oud-Nederlandse wegkampioen wielrennen Thijs Roks. Ik zie radio- en t.v.-arties- ten, alsook buitenbeentjes in de sport enz, als mensen die een beroep uitoefenen zoals alle andere werkende leden van onze Nederlandse gemeen schap dat doen. Elk beroep heeft zijn risico's, zijn voor- en ook zijn nadelen. Dat ie mand op een bepaald moment zijn beroep niet meer kan uit oefenen tengevolge van be paalde omstandigheden en daardoor in financiële moei lijkheden geraakt is triest. Echter niet zodanig abnormaal dat in een dergelijk geval via onze communicatie-media, en dat nét in een „vredige" kerst- en nieuwjaarssfeer, een beroep op de bevolking moet worden gedaan om de gedu peerde persoon zo nodig bij te springen- Ik denk dat menige medeburger onder ons met een zekere afgunst deze activiteiten volgt, medebur gers vooral die in vergelijkba re situaties zijn komen te ver keren maar nou net niet zo'n bekendheid door hun voorma lige beroep hebben kunnen verkrijgen als de hierboven genoemde personen. Waar is het einde van deze „weldadig heidsacties"? ETTEN-LEUR TH. G. J. GOOSSENS De verkeersongelukken in Etten-Leur zijn vooral drama tisch omdat noch het door gaande verkeer, noch het overstekende plaatselijke ver keer, noch de politie-functio- narissen daaraan schuld heb ben. Hier is een enorme pla nologische blunder gemaakt door een groot winkelcentrum te bouwen rondom een drukke auto-snelweg met allerlei ge lijkvloerse kruisingen. Alles fonkelnieuw aangelegd, mid den in een snelgroeiende ge meente. De verkeersbelangen zijn blijkbaar opgeofferd aan de commercie. Nu wil men nog méér ge lijkvloerse oversteekplaatsen creëren en de oversteektijden overal verlengen. Daardoor zal het doorgaande verkeer nog langer moeten wachten, zullen nog gevaarlijker files ontstaan en dus nog meer ongelukken. Het zal eo worden, dat deze nieuwe vierbaans-autosnelweg ongeveer een halve dag onge bruikt ligt vanwege de wacht tijden bij de stoplichten. De overige tijd zal hij dan volge propt zijn met auto's en grote vrachtwagens die elkaar het zien van die stoplichten be moeilijken; bij mist en regen zelfs onmogelijk maken. Fata le kettingbotsingen en nog meer doden zullen het gevolg zijn. Hoge boeten of zelfs ge vangenisstraffen zullen dit niet kunnen voorkomen. En om de chaos compleet te maken, wordt het verkeer van-naar St.-Willebrord en Sprundel via parallelwegen van-naar die overbelaste kruispunten in het centrum van Etten geleid. Daarvoor zou het nieuwe viaduct bij Vos- donk beter benut kunnen wor den indien daar meer op- en afritten wedden aangelegd. Nu (igt dat prachtige viaduct vlakbij Etten slechts half ge bruikt. Men wil klaarblijkelijk een opeenhoping van verkeer in het centrum. In Etten-Leur heeft men on bewust een valkuil opgesteld, waar nog vele onschuldige weggebruikers met een zware boete of met het verlies van hun leven tol zullen moeten betalen. ROOSENDAAL. J. VERMEULEN. Ik ben het volkomen met de heer van Delden eens dat oude mensen een gevaar op de weg kunnen zijn, maar óók mensen in auto's die 140 of 160 km per uur kunnen rijden. En die kom je net zoveel tegen als oude mensen in een Daf. Ik dacht dat iedereen een rijexamen moest afleggen om een auto te mogen besturen en dat dit examen voor iedereen even zwaar is. Dus zullen ook die Daf-rijders het verkeer wel kennen als ze een rijbe wijs krijgen- Domme streken als de door u aangehaalde kom je bij bestuurders van alle auto's tegen. Hebt u al eens een rijtest voor gevorder den gedaan? Doe het eens. BREDA P. VAN BROEKHOVEN Elk vogeltje zingt zoals het gebekt is, dat hebben we on langs in „Achter het nieuws weer eens ervaren". Vóór de verkiezingen waren er al dui delijke spanningen tussen enerzijds D'66 en PvdA-top en anderzijds het PvdA-congres en de PPR over de Nato-para- graaf op de gelijktijdige con gressen in het Haagse Con gresgebouw. „Take it or leave it" werd tegen de PPR ge zegd. De PPR nam het, bleef binnen de progressieve con centratie en hield er een bitte re nasmaak aan over. We gaan wat betreft de Na- to spannende tijden tegemoet, nu de Amerikaanse genocide bombardementen als katalysa tor fungeren in het denken over de Nato en ons bondge nootschap met de leider van het vrije westen in geweten ernstig op de proef stellen. Als eerste stap wil de PPR- leider de (Amerikaanse) atoombommen uit Nederland laten verwijderen. Dat is 'n duidelijk signaal: èn aan de Amerikaanse publieke opinie en aan Rusland, dat we de Salt-besprekingen zéér serieus nemen. Wij geven nu het eerste signaal. (Het argument van Den Uyl dat de bommen zich dan automatisch in Duitsland zouden opstapelen is zonder bewijs moeilijk serieus te ne men). Van nog groter belang is 'n onderzoek samen met b.v. De nemarkenZweden misschien onze Benelux-partners naar re- ele alternatieven voor het Na- to-bondgenootschap. BERGEN OP ZOOM. JAN ENGBERS. UTRECHT (KNP) Giste ren hebben de 89 kiesgerech tigde leden van het landelijk pastoraal overleg, dat van 26 tot en met 28 januari te Noordwijkerhout bijeenkomt, en de genodigden de agenda plus de bijlagen ontvangen. Belangrijkste documenten zijn de beide slotrapportages „Rechtvaardigheid in de we reld", geschreven door de heer A. J. Kramer uit Den Bosch en „Dringende pastorale pro blemen" van de hand van de Keer J. J. R. Bakker uit Den Haag. De bedoeling van deze rapportages is, dat zij een handleiding zullen vormen tij dens het LPO. De heer Kramer wijst ln zijn rapportering „Rechtvaar digheid i,n de wereld" op een gevaar, dat bij de behandeling «■an de orde zou kunnen ko men, namelijk de christelijke voorrangshouding. Men zou licht kunnen denken, dat de ohristenen alléén zich met- de rechtvaardigheid bezighouden. In dit kader kan men ook bezien of men komt tot een christelijke hoopvol zien door bezinning en gebed of door harde actie-ervaringen. Als de vier belangrijkste discussie onderwerpen voor Noordwij kerhout beschouwt de heer Kramer „De vrouw iin de Kerk". „Onze prestatiemaat schappij", „De onmondigheid ln kerk en samenleving" en „De verhouding rijk-arm in de wereld". De heer mr. J.J.R. Bakker merkt in zijn slotreportage „Dringende pastorale proble men" op, dat in Noordwijker hout vermoedelijk alleen de tegenstellingen in de Neder landse kerkprovincie ter spra ke zuiden komen. De rapporteur constateert dat vooral de vraag leeft; „Wat doen we met de ontwik kelingen in het bisdom Roer mond?" Ook wil hij gaarne de rechtspositieregeling van pas tores en pastorale werkers aan de orde gesteld zien. 0 Kruiningen valt droog. Enkele inwoners nemen de ravage in ogenschouw die het water heeft achtergelaten. (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN. De watersnood van 1953 heeft in Oost- Zuid-Beveland het leven gekost van 77 mensen, 62 uit de toen malige gemeente Kruiningen, 12 uit Rilland-Bath, een uit Waarde en twee uit de gemeente Krabbendijke. Circa vijf honderd huizen werden totaal verwoest en zo'n zeven- a acht duizend mensen moesten uit de ouder water staande polders geëvacueerd worden. Ongeveer 4200 ha goede Zeeuwse zee klei kwam voor enkele maanden onder water te staan. Burgemeester J. A. de Goffau van Rilland-Bath verdronk toen bij een poging de bevolking van Bath te evacueren de zeedijk het begaf. De schade viel hier nogal mee. In april reeds werd het gebied achter de snel neergelegde nooddijk drooggemaakt. In 1955/'56 was alles hersteld. Waarde kwam onder water te staan doordat een binnendijk het begaf, evenals Oostdijk, waar een grote ravage werd aan gericht. Krabbendijke bleef voor het water gespaard doordat de binnendijken, die op het punt stonden het te begeven, op tiid verstevigd konden worden. In het Bevelandse landschap herinnert weinig meer aan de ramp. Alleen valt op dat op sommige plaatsen veel jonge bomen staan en betrekkelijk nieuwe boerderijen. De enige plaatsen waar men nog echt aan de watersnood wordt herin nerd zijn de kerkhoven en kerken, waar gedenkstenen zijn opgericht voor de slachtoffers van de ramp. Kruiningen werd door Apeldoorn geadopteerd en ook vanuit Ottawa in Canada, Oostburg en Tasmanië kwam er veel hulp voor het Beve landse dorp. „Van het geld dat er binnenkwam hebben ve onder meer een nieuw dorpshuis kunnen bouwen. Ik mag trouwens wel zeggen dat we over het algemeen goed van de gelegenheid ge bruik hebben gemaakt om Kruiniinigen waar mogelijk te verbeteren", aldus ex-waar nemend burgemeester, die nog tot de gemeentelijke herindeling in 1970 heeft deel uitgemaakt van de Kruiningse gemeenteraad. Behalve geld kwamen er ook veel goederen binnen: een brandweerspuit, kleding, leermateriaal voor de lagere scholen. En daarnaast veel vee: kippen, varkens en koeien. De lagereschool- jeugd kreeg in de zomer van 1953 een vakantie aangebo den in Apeldoorn. Uit die hulpverlening zijn tussen de heer Polderman en burge meester Des Tombe van Apeldoorn trouwens prettige contacten gegroeid. De heer Polderman wil oo'; niet nalaten te vermel den dat van de provinciale en rijksoverheid bijzonder veel steun en effectieve hulp werd ontvangen, ,,'t Kon ge woon niet sneller. Ik heb de Indruk dat dat tegenwoordig wel enigszins anders is". Dat het herstel goed werd aangepakt blijkt wel uit het feit dat bij slechts 25 van de 1125 schadegevallen reclames werden ingediend. Het herstel ging vrij vlug in zijn werk. „Op 24 juli op m'n verjaardag werd het laatste en grootste gat, dat bij de veerhaven, ge- dioht". In 1956-57 was alles weer hersteld. Kruiningen raakte weer in zijn gewone doen. De ramp was voorbij, maar bepaald niet verge ten, BEN JANSEN 0 De vorige artikelen in deze serie stonden in de kranten van 13 en 16 januari.

de Stem | 1973 | | pagina 15