KVP moet kaarten nu open leggen Hr De kosten in 1971 van staatsiebezoeken Opnieuw vragen over Antilliaans rapport LAGE WATERSTAND RIJN de vertrouwde zeep voor verstandige hygiene PIJNSTILLERS ALLEEN OP RECEPT IC NS-tekorl vorig jaar niet veel groter dan in 1971 Romance prinses Christina Hartoperatie in Eindhoven gaat door OOK WIEGEL VRAAGT OM OPHELDERING m HOU UW KERK VAN DE 6R0N0 helpt al jaren blJ hoest? IJslanders varen met opzet kabel Brits schip stuk O Muzikale proeftijd bender binnenland buitenland BAS DE GAAY FORTMAN Toch rechts? Droogte teistert India Biesheuvel Proefschrift Zeeuwse internist: „Niet onrustbarend" Balanstotaal Rabo-bank 27,2 miljard JANE FONDA GESCHEIDEN kettnerscduwaer poncferdag 18 januari 1973 UTRECHT Relatief gezien hebben de spoorwegen het er in 1972 niet veel slechter af gebracht dan in het jaar daar voor. Het totale verlies is op gelopen van 362 naar 415 mil joen per jaar, maar er is wel wat kennis der financiële spoor wegzaken voor nodig om dia tekorten uit de cijferopstel lingen te halen. Het past trouwens helemaal in de door de president-directeur van N S., mr. M. G. de Bruin, ontwikkelde vervoersfilosofie om eerst te stellen dat het spoorwegconcern aan zijn taak heeft beantwoord om dan pas over de kosten ervan te pra ten. En wat de taakuitvoering be treft maakte hij met voldoe ning er melding van, dat 90 procent van de treinen op tijd hebben gereden. Om één kleine teleurstelling kon mr. De Bruin toch moei lijk heen: er zijn iets minder reizigers vervoerd (al waren zij dan altijd nog goed voor 8 miljard betaalde kilometers) dan in 1971 en ook het goede renvervoer liep door de reor ganisatie wat terug, maar dank zij de tariefaanpassingen werd aan de loketten voor de reizi gers 51 miljoen en op de gop- derenstations 14 miljoen gul den meer ontvangen. Een aanwijzing voor de krachtsinspanning van N.S geeft ook het investeringsbe drag, dat in 1972 tot 198 mil joen opliep, terwijl voor 1973 op 267 miljoen gulden wordt gerekend. Bevredigend is ze ker de overgang van het erg kostbare stukgoederenvervoer naar Van Gend en Loos ge weest. dat zijn kosten heeft gedekt. Het wagenladingenvervoer is door het dieptepunt heen en nu N.S. weet waaraan zij toe is (de overheid heeft immers de handhaving van een aantal goederenstations gelast, maar zal er dan ook voor op moeten draaien) heeft zij in deze se tor weer vaste grond onder de voeten gekregen. Aan de effi ciency is ook weer verder ge s'-uteld wat resulteerde in vijfhonderd man minder per soneel. Op zijn traditionele nieuw' jaarsbijeenkomst v<^or de pers heeft de spoorwegpresident eens te meer een uiteenzetting gegeven van zijn visie op het mobiliteitsprobleem. Tegeno ver het rentebeslag van het privé-autovervoer, nu 30 a 35 procent van de oppervlakte in nieuwe woonwijken de luchtverontreiniging en het la waai, de uitslijting van do stadscentra, stelde mr. Do Bruin de voordelen van de ge bundelde verkeersstromen. En opnieuw stelde hij hei goed-geïntegreerde openbaar verkeerssysteem van stads-, streek- en nationaal vervoer daar tegenover, mits een geza menlijk beleid van vervoersbe drijven en overheid de voor waarde schept tot een ge stroomlijnde functionering daarvan. (ADVERTENTIE) 1 kerkappel73 j§| DEN HAAG (ANP) Het staatsiebezoek (in 1971) van koningin Juliana en prins Bernliard aan Indonesië kostte de schatkist een totaalbedrag van 1.190.000,Voor de staatsiebezoeken aan Luxemburg en aan West-Duitsland werden bedragen uitgetrokken van respectievelijk 60.000,— en 120.000,—. Minister Schmelzer (Buitenlandse Zaken) heeft de Twee de Kamer een overzicht gezonden van deze kosten. Daaruit blijkt, dat het staatsiebezoek van de gouverneur-generaal van Canada aan ons land een bedrag vergde van 150.000, In dit bedrag is opgenomen een post van 15.000,voor de schoonmaak van het koninklijk paleis. In het overzicht is, op uitdrukkelijk verzoek van de Ka mer, een specificatie opgenomen van de kosten, verbonden aan het bezoek aan Indonesië. Dit overzicht volgt hier onder. Kosten chartervlucht KLM, met bijkomende kosten voor tussenlanding te Bangkok en regeringsvliegtuigf 325.000, Geschenken f 75.000, Regeringsgeschenk f 50.000, Voorbereidingskosten f 90.000, Uitvoeringskosten (tropenkleding, logies, contradiner, enz.) f 94.000, Verzekeringspremie (aanvullende verzekeringen) f 30.000, Voorlichting (RVD): Brochure over Nederland, 15.000 exemplaren 25.000, Boekje Juliana - koningin der Nederlanden, 2000 exemplaren f 25.000, Bijlage Indonesia Raja f 12.000, Documentatiemateriaal en foto's 17.000, Films 109.000,— Vrachtkosten plm. 4000 kg f 60.000, Transport r.-. f 50.000, Diversen f 28.000, Onvoorzien 50.000, In Indonesië te maken kosten en onvoorzien 150.000, DEN HAAG (ANP) De PPR - fractievoorzitter in de Tweede Kamer, De Gaay Fort man, heeft de regering schrif telijk gevraagd welke pogingen ze heeft aangewend om de be schikking te krijgen over het rapport van de Antilliaanse ju rist dr. W. C. van Leeuwen over de zelfstandigheid van de Nederlandse Antillen, dat zowel in de Nederlands-Antilliaanse als in de Nederlandse pers is weergegeven. In antwoord op eerdere vra gen van de fractievoorzitter over het rapport deelden mi nister-president Biesheuvel en de ministers Schmelzer (Bui tenlandse Zaken), Nelissen (Fi nanciën) en Geertsema (Ned Antilliaanse en Surinaamse za ken) dinsdag mee. dat zij het rapport niet kenden, maar ken nis genomen hadden van de pu- ohkaties in de kranten. De ministers antwoorden toen De Nederlandse regering acht ADVERTENTIE) het nog te vroeg te antwoorden op de vraag (van De Gaay Fortman) of zij bereid is het verlangen van de Antillen naar internationale garanties voor de integriteit van het grondgebied van een toekomstige republiek der verenigde Antillen in de Verenigde Naties ter sprake te brengen. Mr. De Gaay Fortman vraagt de bewindslieden of de regering de mening deelt, dat het feit dat ze er niet in geslaagd is dit in wijde kring circulerende rap port te bemachtigen, een aan wijzing vormt voor het ontbre ken van een eigen vertegen woordiging op de Nederlandse Antillen de gouverneur is immers Antilliaan en dat dit de regering belemmert in het verkrijgen van een inzicht in de Antilliaanse politiek. De PPR-fractievoorzitter in formeerde onder meer op welke wijze de regering denkt haar in formatievoorziening vanuit de Nederlahdse Antillen te kunnen verbeteren. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Uiterlijk morgen moet de KVP- fractie in de Tweede Kamer de kaarten open leggen, dat wil zeggen informateur dr. M. Ruppert zwart-op- wit laten weten wat ze beoogt met een extra-parle mentair kabinet. Tot deze bekentenis is KVP-leider mr. Frans Andriessen niet alleen uitgedaagd door de PvdA-fractievoorzitter drs. Joop den Uyl, maar (gisteren) ook door liberalen-voorman Hans Wiegel. Zowel Den Uyl als Wie gel willen de KVP dwingen tot een politieke keus voor „links" of „rechts". Wiegel herhaalde gisteren Den Uyl's woorden, dat voor de KVP „het uur der waarheid" heeft geslagen. Den Uyl en Wiegel zijn het trouwens op nog een belangrijk punt roerend eens: het extra-parlementai re kabinet kan niet op zo brede basis worden ge schoeid, dat er èn liberale èn socialistische bewindslie den deel van uitmaken. En daarmee komt automa tisch een van de vier extra parlementaire varianten, die clr. Ruppert de leiders heeft voorgeschoteld, te vervallen. Overigens zijn de geweste lijke bestuurders van de P.v.d.A zijn in grote meerder beid tegen de medewerking vam de P.v.dA. aan een extra parlementair kabinet, zoals informateur Ruppert dat voor stelt. Dat is de conclusie van een telefonische enquête door de actualiteitenrubriek „Din gen van de Dag" vain de VA- RA-radio. Informateur Ruppert heeft de politieke leiders gevraagd hem uiterlijk vrijdag per brief hun standpunten met betrek king tot deze varianten te la ten weten. De varianten zijn: een links-confessioneel-libe raal kabinet (door Ruppert als „nod-wit-blauw" aangeduid en door de houding van Den Uyl en Wiegel dus van de baan), een links-confessioneel kabinet (voor Den Uyl aan vaardbaar als het zwaartepunt op links valt), een confessio neel-liberaal kabinet en een confessioneel mimderheidska biinet- Nu Den Uyl, gisteren na zijn tweede bezoek aan Rup pert, nog eens heeft herhaald dat een links-confessioneel ka binet een uitgesproken pro gressief karakter moet hebben, valt te verwachten, dat de drie confessionele partijen niet meer staan te dringen voor de oplossing. AR-fractieleider mr. Barend Biesheuvel heeft giste ren al meegedeeld, dat de op lossing zoals Den Uyl die aan geeft „geen genade" vindt in de ogen van zijn fractie. Aan genomen wordt dat de CHU- fractie een vrijwel gelijklui dend standpunt zal innemen. Belangrijk is nu alleen nog de door de KVP in te nemen houding. Hans Wiegel heeft er giste ren geen twijfel over laten bestaan, dat hij niet wil weten van een extra-parlementair kabinet met socialisten en li beralen. Met de huidige P.v.d.A. is volgens Wiegel niet te regeren. Een zuiver confessioneel minderheidskabinet onder ex tra-parlementaire vlag is vol gens Wiegel in strijd met de verkiezingsuitslag. „Het is niet ondenkbaar dat wij zo'n kabi net een otie van wantrouwen aan de broek zouden geven", zei hij. onderzocht wordt of er een vorm van een extra-pariemen- tair kabinet kan worden ge vonden. Daardoor ontstaat er een heel andere relatie tussen de fracties en de informateur, zo zei hij, reden waarom ook zijn fractie thans unaniem is in haar opvatting, dat tegen geen der vier varianten bij voorbaat nee moet worden ge zegd. Tegen een van die varianten (confessioneel-liberaal als par lementair kabinet) had de meerderheid van de ARP-frac- tie, zoals gemeld, wel bezwa ren. Of de AR-fractieleidér uit eindelijk geestverwanten zal aan- dan wel afraden zitting in een extra-parlementair ka binet te nemen hangt overi gens geheel van het program ma van dat kabinet af, aldus Biesheuvel. Hij wilde op dit moment geen voorkeur voor een van de varianten geven, omdat het dan weer gaat lij ken „alsof we parlementair bezig zijn". (ADVERTENTIE) MONTREAL (CANADA! (AP) De jonge Frans-Cana- dese muziekstudent Emile Bourree, die volgens sommige berichten een „serieuze ver houding" met de Nederlandse prinses Christina zou hebben, heeft een romance met de jongste dochter van koningin Juliana ontkend. De 23-jarige Bourree ver klaarde gisteren dat het enige verband dat tussen hem en de 25-jarige prinses gelegd zou kunnen worden, het feit was dat zij beiden aan het insti tuut Vincent d'Indy hebben gestudeerd. Bourree heeft de kerstdagen doorgebracht op het paleis Soestdijk, reden genoeg voor NIEUW DELHI (Reuter) De minister van voedselvoor ziening en landbouw in India, Fachroeddin Ali Achmed, heeft bekendgemaakt, dat ongeveer 200 miljoen mensen in India door de droogte zijn getroffen. Doordat vorig jaar de moes sonregens uitbleven, heeft de oogst hieronder geleden en is er schaarste ontstaan in veertien van de 21 staten van het land India heeft ongeveer twee mil joen ton graan gekocht uit de Verenigde Staten, Canada en Argentinië en de eerste zen ding wordt in de eerste week van februari verwacht. de internationale sensatiepers om te gewagen van een ro mance tussen Christina en de Frans-Canadees. Bourree van zijn kant zegt: „Ik ken Christina zoals ik ie dere andere student van het instituut ken, maar dat is al les. En ze studeert daar niet eens meer". Prinses Christina kwam in de herfst van 1968 naar Cana da voor een vierjarige studie aan de Ecole de Musique de Vincent d'Indv. REYKJAVIK (Reuter) Een IJsiands patrouillevaartuig heeft gistermorgen voor de noordoostkust van IJsland een kabel stukgevaren van de Brit se treiler Vanessa. De kabel werd stukgevaren, nadat de kapitein van het patrouillevaartuig de schipper van de treiler verschillende malen had laten weten dat hij binnen de 50-mijlszone viste. IJsland heeft in september zijn visserijgrenzen van 12 tot 50 mijl uitgebreid. De Britse en de Westduitse regering stel len dat dit een schending van het internationale recht is. Daarom zijn Britse en West duitse vissersschepen blijven vissen binnen de zone van vijf tig mijl. AR-fractieleider Biesheuvel heeft gisteren de nadruk ge legd op het feit, dat thans w Unicura N.V. Amsterdam ROTTERDAM (ANP) Langdurig en overmatig ge bruik van samengestelde pijnstillers, zoals Chefarine, APC, Witte Kruis of Sari don, kan een ernstige nier ziekte tot gevolg hebben. Zolang in Nederland deze pijnstillers in de vrije ver koop zijn, zal het aanbod van patiënten aan dialyse- en transplantatieentra on nodig groot blijven. Dit stelt de Middelburgse in ternist dr. J. Silberbuseh in zijn proefschrift „Phenacitine en de nier", waarop hij gisteren aan de medische faculteit te Rotter dam is gepromoveerd. Promotor was prof. dr. J. Gerbrandy. Dr. Silberbuseh is van me ning, dat deze samengestelde pijnstillers uitsluitend op recept verkocht zouden mogen worden, zoals bijvoorbeeld in Zweden en Zwitserland het geval is. Al- leen aspirine, waarin slechts één pijnstiller is verwerkt, zou vrij verkocht kunnen worden. De verslavingskans van aspiri ne is namelijk niet groot. De hoofdinspectie voor volksgezondheid en de farma ceutische industrie zien in de nevenverschijnselen van sa mengestelde pijnstillers die al twintig jaar bekend zijn geen rechtvaardiging om deze produkten alleen op recept ver krijgbaar té stellen. Er is hier duidelijk sprake van abnormaal gebruik. Sinds enige jaren geldt bovendien de verplichting om op de verpakking van deze pijn stillers te vermelden dat zij niet langer dan tien dagen ach tereen gebruikt mogen worden. Het gemiddelde gebruik in Nederland is niet onrustbarend zo meent dr. Dukes van de hoofdinspectie. Jaarlijks slikken de volwassenen in Nederland gemiddeld 50 tabletten, waarin 12 gram phenaticine is ver. werkt. In met name de An gelsaksische landen is dit ge bruik veel hoger. De farmaceu tische industrie zoekt voortdu rend naar andere methoden van pijnstillers, die even sterk zijn als de tegenwoordige stoffen. Er zijn reeds verscheidene pijn stillers zonder phenacitine (he dex bijvoorbeeld) op de markt gekomen, aldus het voorlich tingscentrum. De hoofdinspectie is bevreesd voor beperkende maatregelen van phenacitine houdende mid- delen, aangezien het publiek dan naar andere middelen grijpt, waarvan men niet weet welke gevolgen deze op de lan ge duur zullen hebben. Het be leid is daarom gericht het pu bliek op te voeden tot verstan dig gebruik van pijnstillers. O DüSSELDORF Wegens het uitblijven van neerslag in de afgelopen weken, is de Rijn weer erg ondiep en smal ge worden. Vele schippers moeten de lading aanpassen om met hun schepen niet aan de grond te lopen. Hier zien we de Rijn te Düsseldorf: een machtige stroom is bijna verschrompeld tot een mager slootje. (Van onze redactie binnenland) EINDHOVEN De harto peratie in het Binnenzieken- huis in Eindhoven, die voor donderdagmorgen op het pro gramma staat, gaat door. Dit heeft de nieuwe voorzitter van het ziekenhuisbestuur, drs. T. Verdijk, gisteravond meege deeld na een onderzoek dat de inspecteur voor de volksge zondheid in Noord-Brabant, dr. W. van Gestel, heeft inge steld. De operatie wordt met in stemming van het bestuur, di rectie en medische staf, uitge voerd door dr. Mashour, dp vroegere assistent van dr. Van der Schaar. Sinds het conflict met deze hartchirurg zijn de zogenaamde „open" hartopera ties in het Binnenziekenhuis verboden. De voorzitter van de Neder landse Hartpatiëntenvereni ging de heer H. Fievet, die het team, dat de operatie gaat uit voeren niet deskundig genoeg vindt, reageerde gisteren fel toen hij hoorde, dat de opera tie door zou gaan. „Een presti- gezaak is blijkbaar belangrij ker, dan een mensenleven", zn zei hij. De Hartpatiëntenvere niging heeft gisteren een brief gestuurd aan dr. Van Gestel en drs. Verdijk waarin ze nog eens met klem tegen de gang van zaken protesteert. De vereniging heeft het Ge meenschappelijk Overleg Zie kenfondsen verzocht de opera tie niet te vergoeden en ge dreigd. om een aanklacht in te dienen wegens moord met voorbedachte rade, wanneer de operatie mocht misluk ken. In een radio-interview heeft drs. Verdijk gisteren gezegd, dat de heer Fievet met zijn uitlatingen verantwoordelijk is voor een psychologisch ongun stig klimaat. De heer Fievet antwoord daarop, dat zijn ver eniging voor het recht van dc hartpatiënten opkomt en dat juist het onverantwoordelijk ingrijpen van ondeskundige teams verantwoordelijk is voor onrustgevoelens. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Het balans totaal van de Raiffeisen- en Boerenleenbanken (de Rabo bank) is vorig jaar met zestien procent gestegen tot 27,2 mil jard. In 1971 was die stijging 17 pet. Ook de bedrijfsresultaten vertoonden een bevredigende ontwikkeling en hielden onge veer gelijke tred met de groei van de bedrijfsomvang. Het to tale bedrijfsresultaat na voor ziening voor belastingen zal volgens voorlopige berekenin gen uitkomen op ongeveer 140 miljoen (in 1971: 124 miljoen). En wat denkt u? Zal er een bestand in Vietnam komen of niet? Nixon wordt zaterdag beëdigd. Hij houdt dan ook een redeeen inauguratie-rede noemen ze dat met een duur woord. Alle kans voor hem, Nixon, om alle registers nog eens open te trekken. Uit pu blic relationsoverwegingen zou een aankondiging van een be stand met Kerstmis nóg mooi er zijn geweest. Maar zaterdag valt ook best te verkopen. De uit Nederland afkomstige Hans Iedema heeft in Perth (Australië onder de naam „Broodje Hans" West-Austra- lië's en waarschijnlijk ge heel Australië's eerste ech te Nederlandse broodjeszaak geopend. Onze vaderlandse borst zwelt van trots en achting. Een jongeman die het in een ver land geheel en al maakt en een broodjeswinkel opricht. Hulde, hulde. Hans emigreerde in 1965 naar Australië. Na twee jaar kreeg hij heimwee naar Ne derland, maar anderhalf jaar later kreeg hij weer heimwee naar Australië en vertrok op nieuw. Na 6,5 jaar voor een cosme tisch bedrijf te hebben ge werkt kreeg „broodje Hans" het idee een echte Nederland se broodjeszaak te beginnen. U zult het niet geloven, maar er worden ook klompen en... (u heeft het geraden) molens en... u raadt het weer) Ne derlandse koekjes verkocht. Hans Iedema is van plan nog een vijftal van zulke za ken te openen. „Beter wanorde in vrijheid, dan orde in slavernij" (Jvan Peron, voormalig Argentijns dictator). Het schept problemen als men in West-Duitsland Willy Brandt heet, taxichauffeur is, in Bonn woont en werkt en van dezelfde leeftijd is als de bondskanselier. Toch is dat het lot van de andere Willy Brandt in, de Westduitse hoofdstad en hij heeft zich al neergelegd bij het feit dat voor hem bestem de post met vertraging en de aantekening „per abuis geo pend, kabinet van de bonds kanselier", bezorgd wordt. Overigens draagt Willy Brandt zijn kruis zonder ran cune, hij is een partijgenoot van de bondskanselier. Waarna ik u de groeten overbreng. MERIJN (ADVERTENTIE) SANTO DOMINGO (UPD De Amerikaanse actrice Jane Fonda is in Santo Domingo gescheiden van de Franse re gisseur Roger Vadim. zo meldt het blad Ultima Hora. Kinderen willen plotse- ling trambestuurder, ver- pleegster of vader worden. 1 Of pianist. Ook dit laatste ver- neemt u met enige arg- waan, temeer omdat bij de K voorbereidingen een piano J niet gemist kan worden. Bender- K D-die in i zijn ruim 120-jarig be- 1 staan wel weet dat niet elk i! kind een Rubinstein wordt 1 -weet hier raad op. U krijgt een piano thuis en de mu zikale proeftijd van uw kind begint. Blijft het na enige tijd bij Moeder-d'r-ligt-een-kip- in-'t-water, dan geeft u de U piano terug en betaalt u 8 alleen de huurprijs. Zijn de resultaten welluidender, dan betaalt u de koopsom onder aftrek van de reeds betaalde huur. Het is maar een van die vele adviezen §j waarmee we altijd voor u 1 klaarstaan... v Ij

de Stem | 1973 | | pagina 13