zeeuws Eerste toneelrepetitie van operettevereniging J. de Coninck (31) maakt carrière in slagersvak „Op visite" IN LEDELTHEATER OOSTBURG College wil niet meewerken aan bouw van school door NETTY VAN ZALINGE AANBOD GEEN HULP BRIEVEN VAN LEZERS Vietnam Lesgeven op vakscholen Oostburg Aardenburg IJzendijke Carrière maken in het slagersvak nog wel, dat pres teert de 31-jarige Jannie de Coninck uit Halsteren. Zij is een prachtig voorbeeld van iemand, die in Nederland, waar zo iets niet voor mogelijk wordt gehouden, door enorme liefde en belangstelling voor haar vak, een ge weldige positie heeft veroverd. Jannie is van huis uit een rasechte Zeeuwse. Ze werd in Kapelle-Biezelinge geboren. Ze koos voor het kappersvak, maar toen ze de man van haar dromen tegen het lijf liep en trouwde, werd ze genoodzaakt over tc schakelen naar het sla gersvak. heeft altijd opengestaan (en doet dat nog) voor nieuwe experimenten. De halve les- dag werd een hele, Breda kwam erbij en het bleek, dat de directie van de slagers vakschool nog meer zag in deze jongeman. Na onderling overleg werd besloten, dat de slagerij van de hand gedaan zou worden, en dat hij zich helemaal toe zou gaan leggen op het on derwijs en bet afnemen van examens. Ze kochten vorig jaar een beeldige bungalow nu Halsteren. „Nou en daar zat moe dan", vertelt Jannie. „Ik liad pas mijn tweede zoon Maurice en de oudste was al elf jaar". Het huiselijk leven werd op slag rustiger en de fami lie kwam nu eindelijk eens toe aan andere dingen. Ze werden lid van de tennisver eniging Halsteren. Maar toch ging Jannie het dagelijks contact met haar klanten missen. „Waarom ga je niet eens met mij mee", opperde haiar man. „Desnoods als mijn assistente". Nou dat was het helemaal. Tijdens deze instructieavoinden voor de ondernemers en perso neelsleden van diverse be drijven, merkte Jannie al vlug dat het bij velen ont brak aan kennis op velerlei gebied. Door verschillende bedrij ven werd ze gevraagd eens tè komen kijken om advies uit te brengen. Ze ging mee doen aan wedstrijden. En de eerste keer werd ze in de strijd om De Cuiper-pliaquet- te derde. De wedstrijd werd gehou den in het opmaken van vleesschotels. In september vorig jaar besloot ze haar kennis op oulinadr gebied verder uit te breiden en schreef ze in op een cursus in Antwerpen. „Och", zegt ze, „als je ziet, wat daar voor kunstwerken gewrocht wor- Daar heeft ze tot op de dag van vandaag, geen mo ment spijt van gehad. Haar main Jack, momenteel direc teur en tevens leraar aan de Slagersvakschool in Goes en leraar aan een soortgelijke school in Rotterdam, blijkt ook een echte „self made" man te zijn. AI in 1958 slaaigde hij in Goes, als beste van de 463 cursisten voor het g -zeil endiplorna op de sla- gersvakschool. In datzelfde jaar ging hij verder met een cursus in Utrecht. Na twee jaar een filiaal van een sla- gersbedrijf te hebben gerund in Dein Haag, zag het echt paar iin 1962 kans een Slage rij in Hansweert over te ne men. Daar leerde Jammie van haar man al-les wat met de slagerij te maken had. Uit eindelijk kon ze zich geen betere leraar wensen. Van het begin af aan, heeft zie veel aandacht besteed aan de hygiëne van het bedrijf en de behandeling van haar klanten. Bij Jammie moet nl. die klant altijd koning blij ven. „Hansweert is zio'n ver schrikkelijk leuke plaats", vertelt ze. „Daar kc»m je men-sen tegen van allerlei nationaliteiten. Er is een le vendig scheepvaartverkeer, dat dag en nacht doordraait. Voor ons betekende dat ook dikwijls dag en nacht door werken. Maiar het was een heerlijke tijd. Ik kende mijn klantjes op een duimpje. Ik wist precies -hoe de mensen hun vlees wilden hebben. Hat gebeurde zo vaak, dat ik een pas gebrouwd vrouwtje een mini-cursusje vleesbe handeling gaf. Och, ik heb het zelf toch ook eerst moe ten leren met schade en schande", vertelt ze. In 1967 kwamen re van de slagersvakschool in Utrecht vragen, of haar man les wil de geven op de school in Goes. Eerst was hij wel een beetje beduusd, maar hij den van" vleeswaren, dan gaan je oge-n op stores staan. We leerden dan ook diverse vormen van vlees- presenitatie en de bereiding van allerlei vleessoorten en sausen, visschotels enz". Aan de slagersvakschool In Utrecht waren de activiteiten van dit ondernemende vrouwtje niet onopgemerkt voorbijgegaan. „Als ze dan alles zo goed weet over be- drijfshygiëne en klantenbe handeling, dan moet ze dat hier ma - eens komen de monstreren", vonden ze daar. Nou en dat doet ze dan ook sinds zeven maanden op de centrale slagersvakschool in Utrecht. Ze geeft elke week twee dagen les aan chefs en personeel van grote bedrijven uit Nederland. De eerste dag behandelt ze per soonlijke en bedrijfsfaygiëne en de tweede daig houdt zij haar cursisten voor, hoe je de klanten hoort te behande len. „Elke keer hamer ik er op bij de cursisten, dat je n-iet tegen een klant, die aian de beurt is kunt zeggen: ja zeg het eens. Dat mag dan mo dern zijn, maar het kan ge woon niét. Die klant wil be hoorlijk behandeld worden" zegt ze. „Een heel belangrijk punt van bespreking vormt de be handeling van het insitrumen- tvriiu-m. De eerste aanblik kan van doorslaggevend be lang zijn voor de verdere klandizie. Zorg daarom, dat de zaak en ook de personen, die met de zaak te maken hebben er schoon uitzien." Maar die lessen en de cur sus in Antwerpen hebben het teven van Jammie wel dras tisch veranderd. 'sMaandags- avonds komt ze uit Utrecht naar huis vliegen, om de kin deren gedag te zeggen. Met een daarna zit ze weer in de auto op weg naar Antwer pen. Met de oppas voor de kin deren heeft Jannie de Co ninck bijzonder geboft. Ze worden nl. helemaal ver zorgd door een mevrouw uit Halsteren. De kinderen gaan er graag naartoe en voor J-annde is het een geruststel lende gedachte te weten dat de kinderen goed verzorgd zijn. Nee, Jannie heeft geen huip in de huishouding. „Ik vind het zelf veel te leuk om mijn eigen spulletjes bij te houden", vertelt ze. In de enorme keuken, die voorzien is van alle huishoudelijke gemakken, bereidt ze van tijd tot tijd een koud buffet voor goede vrienden. „Mijn man en ik wisselen elkaar iedere dag gegevens uit. Het is gek", zegt ze, „maar je kunt van bijna ie dereen nog wat bijleren. Cursisten vertellen je dingen, die nieuw voor je zijn". Jan- niie assisteert nog bij het af nemen van examens. Ze zal weldra benoemd worden tot volleerd examinatrice. In april moet ze zelf in België examen doen. „Maai-", zegt ze, „alle diploma's liebben niet de minste waarde, als je je vakkennis niet steeds op peil houdt. Als de vakmen sen nou eens aan dat idee konden wennen, dan zouden ze voor heel wat minder pro blemen komen te staan". De familie De Coninck, gaat ter verbetering van die vakkennis menige tentoon stelling af. Ze lezen allerlei vakbladen en boeken op vleesgebied. Jannie is een energieke vrouw, die niet veel vrije tijd overhoudt. Van T.V. kijken komt maar een hoogst enkele keer iets terecht. De voorbereidingen van de lessen vergen veel tijd. Maar voor Jannie vormt dij- alles geen bezwaar. Ze zegt: „Ik ben echt tevreden met mijn leven. Je ziet te genwoordig niet veel vrou wen met ambities, maar ze moesten eens weten, hoe goed werken buitenshuis kan zijn voer jezelf en voor je huwelijk. Je bent veel meer gelijkwaardige partners, je hebt allerlei belangstelling voor dingen om je heen. Ik wil ook beslist proberen nog hogerop te komen". Jammie de Coninck is helemaal geen prototype van een carrière- maakster. Dat ze het wel ge worden is, heeft ze te dan ken aian de grote liefde voor haar vak. De heer A. Klap uit Goes heeft ons een protest-gedicht gezondenwaarin hij zijn af keuring laat blijken over de gang van zaken in Vietnam. Het luidt aldus: VIETNAM Als ik zo eens zit te pein zen I en denk aan Vietnam, begin ik te grijnzen. Mijn ergenis is dan zeer groot en ik schaam me voor deze wereld bijna dood. Zie hoeveel mensen sneu velen daar en men maakt nog steeds geen gebaar om de oorlog te doen ophou wen en aan een betere toekomst te bouwen. Zie de mensen daar krepe- ren en men wil toch niet bewe ren dat dit is voor een ideaal nee mensen, het gaat om het k-.pitaal. Men denkt toch niet dat al die soldaten, die hun gezin en huis moeten verlaten gr ag ver van huis onbeken den gaan vermoorden al gaat het dan met leuzen en mooie woorden. Neen, beste mensen, een normaal mens wil dat niet. Het zijn steeds de groten en tevens bange Piet. Ze produceren maair en hou den de oorlog op gang, maar van elkaar zijn ze doodsbang. Gewapend zijn de groten tot aan de tand. Maar het liefst vechten ze in een ander land, want daar kan 'het hun toch niet deren het raakt zelfs niet eens hun koude kleren. Laat men toch stoppen met dit oorlogsgeraas heel de wereld spreekt ero ver en vindt het dwaas. Enkele mensen houden dit op gang en de rest van de wereld is daarvan bang. Zie hoe de mensen daar bidden en smeken e: e wordt nog steeds maar niet naar gekeken god en lieve mensen maak hun toch vrij deze mensen zijn de wan hoop zeer nabij. Eens zullen zij die hier nu falen eenmaal hun boete moeten betalen roep de mensen terug naar uw eigen land, want zelfs daar houdt de vrede geen stand. Hou in vredesnaam op met verminken en moorden met deze gehate politiek en huichelachtige woorden. Laat toch de mensen blank of bruin om het even in dit korte aardse bestaan in vrede leven. eindredactie bas augustijn Dinsdag 16 januari 19/3 (Van een onzer verslaggevers] OOSTBURG. Donder dagavond heeft de operette- en musicalvereniging West- Zeeuwsch-Vlaanderen de eerste toneelrepetitie ge daan van de in studie geno men „Der Zigeunerbaron" van Johann Strauss. De eerste stappen op de weg die moet leiden naar een aan tal succesvolle opvoeringen werd vioniig jaar mei gezet, toen de leden van de vereni ging begonnen met hun repeti ties in hotel „Chez René" waar men de beschikking kreeg over de bovenzaal. Sinds die tijd komen zan gers en zangeressen iedere donderdagavond bijeen voor de wekelijkse repetitie. De so listen repeteerden bovendien iedere dinsdagavond ook nog. De vooruitgang die sinds vorig j-aiar mei dan ook ge maakt is kan bepaald niet worden weggecijferd. Bovendien kreeg de vereni ging een geduchte versterking in de persoon van Mlarnia Bas- tiaanisen, die in de operette de rol van Safü vertolkt. Het wordt overigens kort dag voor de operettevereni ging, want reeds op 15 maart vindt de eerste voorstelling plaats in het Lede-ltheater als „De Zigeunerbaron" in voor première gaaj voor de Oost- burgse middelbare scholen. De officiële premiere vindt een dag later, op 16 maart, plaats, eveneens in het Ledelthea- ter. Een week later, op 23 maart is het gezelschap te zien en te horen in het Terneuzense Zuidlandtheater op 30 maart kan Axel de zangprestaties van de west-Zeeuwsch-Vlaam- se amateurs beoordelen waar na de slotudtvoermg op 6 april wordt gegeven in Oostburg, waar het Ledeltheater dan weer plaats van handeling 'is Naar het zich momenteel laat aanzien zal de toegangsprijs voor de voorstelling f 6,50 be dragen. In t otaal zullen zo'n 70 personen de Bühne bevolken tijdens de opvoering. Naast de hoof drolvertólkstersMaria Bastiaansen (Saffi), Peter de Lijser (Barinkay), Mia GOOS- sens (Arsena), Peter de Krijger (Ottokar), Schelte van Jelgerhuis (Zupan), Emmy van Kerckvoort (Mirabeila), en Mario de Lijser (Homo- may), zijn dit het koor van de operettevereniging, aangevuld met leden van het schoolkoor van Sint-Eloy. De instrumentale begelei ding wordt verzorgd door le den van een orkest uit het Belgische Sint-Niklaas. Diri gent is de heer Camielm mu ziek aan de Oostburgse scho lengemeenschap Sint-Eloy. Be jaarden vakantie Vrij dag 26 januari wordt in het Ledeltheater te Oostburg een bejaardenmiddag gehouden voor alle bejaarden uit West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De or ganisatie berust bij het Be- jaardenwerk West-Zeeuwsch Vlaanderen. Tijdens deze mid dag zal worden gesproken over bejaardenvak >ntie. Voorts zal Martine Bijl haar medewerking verlenen. (Van een onzer verslaggevers) i OOSTBURG Tijdens de' komende raadsvergadering krijgt de Oostburgse gemeen teraad een voorstel te behan delen om afwijzend te be schikken op een verzoek om medewerking ex art. 72 van de L.O.-wet voor het bouwen van een nieuwe school in de kern Oostburg. Het verzoek was binnengekomen van het bestuur van de christelijk na tionale school „Immanuëi". Bij beoordeling van deze aanvraag, aldus het Oostburg se college, rijst de vraag of het huidige schoolgebouw aan de Noordwal in Oostburg aan noodzakelijke vervanging toe is. De school dateert van 1951 en in 1960 is er een vierde leslokaal aangebouwd. Uit een technisch rapport blijkt dat het gebouw in vrij goede staat verkeert, zo staat in de toe lichting bij het raadsvoor stel. Volgens het college is het niet te verwachten dat een aanzienlijke toeneming of be langrijke verplaatsing van de bevolking in dit deel van de gemeente (het schoolbestuur wilde bouwen in de Trage! wijk) aanleiding tot de ge vraagde schoolstichting geven. Bovendien is gebleken, aldus het ooilege, dat de leerlingen die de nieuw te stichten school zullen bezoeken de hui dige in gebruik zijnde gelijk soortige bijzondere school zul len verlaten. Bovendien zou de nieuw te bouwen school bin nen een afstand van 4 kilome ter van de bestaande school komen te liggen. Dit alles overwegende stelt het Oost burgse college de raad voor op het verzoek van het schoolbe stuur afwijzend te beschikken. Caritasbestuur De Dis- scbop van Breda heeft de her benoeming bevestigd van de heren Albert J. van Hoorikx uit Heille en Walter A. S. Dierick uit Aardenburg als le den van het r.-k. caritasbe stuur te Aardenburg. Zij ver vullen sedert 1965 respectieve lijk de functies van voorzitter en secretaris. Voetbal De Aardenburgse voetbalclub „A.V.C.", bestaat op 2 maart 40 jaar. De voet balvereniging is thans doende een feestprogramma op te bouwen. NCB In hotel Ivens kwa men de leden van de afdeling IJzendijke van de NCB in vergadering bijeen. Na en uit eenzetting van voorzitter A. J. Termote gaf de neer A. Bakker, bedrijfsvoorlichter CAR Hoest, inlichtingen over de vrijwillige ruilverkaveling, waarvoor zich reeds vele geïn teresseerden hebben opgege ven. De heer C. Rops, sociaal- economisch voorlichter van de NCB besprak de structuur schets var, de gemeente Hij wees erop dat het voor de beiwoners van belang is hier kennis van te nemen. Hierna was het de beurt aan de inleider van deze avond de oud-oiaatsgenoot drs. Herman Wijffels, die als onderwerp had gekozen: de zes EEG-lan- den met hun drie nieuwe part ners. Tot slot van de vergadering werden de aftredende be stuursleden Sjors de Badts en Frits van Damme herkozen, terwijl - in de plaats van de heer Gilbert Haverbeke, die niet herkiesbaar was wegens het bereiken van de leeftijds grens, werd gekozen de heer Robert Buijsse. Collecte Drie IJzendijkse meisjes hebben op eigen initi atief in IJzendijke een collecte gehouden ten bate van de ac tie „Brillen voor melaatsen". Monique Claeijs, Carla Wee- maes en Nicole Weemaes kon den een tevreden heer Jac. van Voorenberghe f 42,70 overhandigen voor zijn werk voor de melaatsen.

de Stem | 1973 | | pagina 6