ooy Medisch grensverkeer moeilijk G.S.: plannen zijn slechts voorlopig Adviseurs ver mi Werkende jongeren hebben weilid kritiek Wat mankeert Zeeuwsch- Vlaanderen (9) „WE ZEILEN GEEN MIDDEL LATEN OM PROLOOG ONBEPROEFD TE WERKEN" l idering punten lucht nhoekse :ev ZIEKENFONDS BETAALT ALLEEN IN NOODGEVALLEN coirimèü«a£i* Studiedag melkvee houderij jaar Industriegroep Midden-Zeeland: stad streek igen Ziekenhuizen op reddingsvlot? VERKAVELING DE POEL Hengstdijk Priesters naar bijeenkomsten over kerk en missie NOOD DIRECTEUR LEVENSSCHOLEN AANPAK Goes Dinsdag 16 januari 19/.: bijgedragen). De ziek werd goe'd rr paste qua ka- ij het stuk. Ten- ord van waarde- drie leden van de een belangrijk iramatische span- hun goede spel B.P- correspondent) JRG De Raad :litverontreinlging raat aan het ge- ijk bestuursor- drie instanties die ïtreiniging in Zee- idviseren een aan- en „uit de vaart" n daarvoor een re meetpunten in aanderen in te nderen van die past in het kader elijk meetnet, dat werking treedt, etnet worden een punten overbodig, i voornamelijk in md liggen, en ,ntal nieuwe pun- ingericht, hoofdza- Ïeeuwsch-Vlaande- ;tpunten die ver en tot de punten De overige twee ie zich met het jhouden, de Ge- ist voor Dieren tuut voor Plante- g Onderzoek, hoe- eetnetten niet te t vervallen en in- meetpunten werkt raad niet kosten- zodat men nog 225.000 rekening correspondent) JHOEK Het willige brandweer inhoek onder lei- immandant J. Ha- beroepen op een jaar 1972. ling van hun com- kte het korps uit voor een brand door ontploffing jfles op de kern- Borssele, op 27 ns brand in een gplaats in de op 5 september bedrijfsbrand in izijn Seven Days hoek. Op 7 sep- ens het omvallen stikstof beladen de Europaweg te op 6 december begin van brand jmeester van Hor- te 's-heerenhoek. provinciale brand- jden te Wolp- i 27 mei behaalde vierde plaats. Als traden toe Sj. adspirant, P. Traas os als brandwacht loning als brand- ;de klas, P. de ^aree en R. Franse n cursus voor wacht. De heren i C. de Koning vol- irsus voor brand klas terwijl de Vos en P. Traas 'oor brandwacht 2e n. Tevens volgt Franse een cursus diening van pers- tuur. Met de com- het korps 17 le- De huishoud- nses Beatrix te is voornemens om de deelname een s geven voor begin- evorderden. Deze ehouden worden in school te Kruinin- ke maandagavond ir tot 21.30 uur. De s bestaat uit veer iet cursusgeld be- deelneemsters van 6 gulden voor ou- tig gulden voor de iS. De afdeling omstreken van indse Bond voor rouwen houdt een 1 op woensdag 17 ons dorpshuis te Hierbij zal onder en de cabaretgroep roolse plattelands- nder leiding van Renes van Geer rogramma Vroeger Er staat een belangrijk stuk welzijnszorg in Zeeuwsch- Vlaanderen op het spel. Het gaat om de ziekenhuisvoorzienin gen in deze Nederland geïsoleerde regio. Zoals bekend wij zen provinciale plannen in de richting van „bevriezing" van de ziekenhuizen in Hulst en Oostburg, en de min of meer gefor ceerde uitbouw van een streekziekenhuis in de kanaalzone Tegen het plan is veel aan te voeren vooral omdat het geweld doet aan de historisch gegroeide situatie, maar ook omdat het (gezien de toekomstverwachtingen) Zeeuwsch- Vlaanderen op den duur feitelijk geen kwaliteitsziekenhuis kan bezorgen. Alleen „medisch grensverkeer" tussen Zeeuwsch- Vlaanderen en België kan in die trieste situatie iets verbeteren. Voorlopig echter verhinderen wettelijke bepalingen de vrije ontwikkeling van zulk grensverkeer. Een aantal Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebesturen heeft zich intussen over de eigen ziekenhuisproblematiek uitgelaten. Bovenaan in de verklaringen van deze besturen leest men steeds: „De Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhuizen zullen tot samen werking en gezamenlijke planning moeten komen!". Dat klinkt, alsof die ziekenhuizen, bij het vooruitzicht van hun bevriezing of hun naderende ondergang, nu pas de handen ineen slaan, en te zamen op het reddingsvlot van de samen werking klauteren. Daarmee doet men die ziekenhuizen en hun besturen onrecht. De samenwerking tussen de ziekenhuizen in Zeeuwsch-VIaan deren dateert al van lange tijd voor het zogenaamde concept- proefplan Ziekenhuisvoorzieningen Zeeland ter tafel kwam. De samenwerking, zelfs in statutair opzicht, krijgt ook nu steeds duidelijker vorm, en heeft daarmee in op een historische ont wikkeling. Intussen vermeldt het concept-proefplan Ziekenhuisvoorzienin gen Zeeland niets over deze samenwerking. Dat is te wijten aan het feit, dat de werkgroep die het heeft samengesteld, de Zeeuwsch-Vlaamse situatie niet ter plaatse heeft bestudeerd een schandelijke zaak. Bij gebrek aan voldoende eigen informatie, spreken nu nota bene Zeeuwsch-Vlaamse gemeentebesturen zich over het zie kenhuisprobleem uit, aan de hand van het proefplan, waardoor zij letterlijk en figuurlijk de ruiten van hun eigen ziekenhuizen in diggelen gooien. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De voor de stemmingsvergadering van de ruilverkaveling „De Poel- Heinkenszand" opgemaakte plannen zijn slechts „voorlo pig". Uit de praktijk bij ande re ruilverkavelingen is geble ken dat bij de uitvoering meestal afwijking van dat plan als gevolg van gewijzigde feitelijke omstandigheden of veranderde inzichten nodig of gewenst is. Dit antwoordt het college van GS op vragen van de Statenlenden C. Balkenende P.G. van den Bosse, drs. W.R.V. Dusarduyn, ir. W. Landheer, A. Maljaars en P.S. Dekker over de te volgen be leidslijn in deze ruilverkave ling. GS stellen dat het definitie ve plan meestal zal afwijken van het voorlopige, echter zon der dat doel en strekking van de ruilverkaveling worden aangetast. Verder zegt het col lege geen taak te hebben bij het uitvoeren van een ruilver kaveling, behalve als het gaat om wegen, waterlopen en landschapsplan. Gedeputeerde Staten zijn overigens wel van mening dat higrijpende wijziging van het destijds aanvaarde plan recht- onzekerheid doet ontstaan voor de toenmalige stemge rechtigden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het con sulentschap voor de akker- bouw en de rundveehouderij houdt op dinsdag 23 januari in het City-theater te Middelburg de jaarlijkse provinciale stu diedag voor de melkveehoude rij, De studiemiddag begint om tien uur met een openings woord door de heer L. M. Moermond, voorzitter van de stichting voor de rundveever- betering in Zeeland. Drs. A. G. Leenders, mede werker van het directoraat economie en landbouwstruc tuur van de EEG-commissie te Brussel, zal na hem het per spectief van de melkveehoude rij in Nederland binnen de EEG belichten. Vervolgens komt prof. dr. ir. R. D. Poli tiek, hoogleraar in de veeteelt wetenschappen aan de land bouwhogeschool in Wagenin- gen aan het woord. Hij zal spreken over „produktiviteit en fokdoel". De laatste inleiding wordt gehouden na de lunchpauze. Ir. G. J. Wisselink, hoofd van het LEI-detachement bij het proefstation voor de rundvee houderij in Wagetóngen zal dan spreken over de bedrijfs- aanpassing in de Zeeuwse melkveehouderij De studiedag wordt besloten met een discussie. In het fo rum dat de vragen zal beant woorden, zitten naast de drie inleiders de heren Moermond en dr. J. Tesink, directeur van de stichting gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland. Konstanz 264 min 1, Rhein- felden 163 min 6, Straatsburg 125 min 15, Plittersdorf 278 min 39, Maxau 333 min l,i Plochingen 133 plus 5, Mann-i heim 149 plus 3, Steinbach 122 onv, Mainz 176 plus 1, Bingen 73 min 1, Kaub 93 min 4, Trier 238 min 8, Keulen 50 min 4, Ruhrort 212 min 3, Lobith 826 min 7, Pannerdense kop 807 min 8, Nijmegen 634 min 7, IJsselkop 784 min 7, Eefde IJssel 318 min 2, De venter 200 min 4, Monsin 5488 Phis 10. Borgharen 3892 plus 22. Belfeld 1088 min 1, Grave benden de sluis 502 onv. Kaarten Aan de prijs- kaarting, gehouden in café De Waal, hebben 24 personen deelgenomen. Uitslag win naarsronde: 1 H. de Kort-P. Boeykens, 2 Th. Hiel-Th. La- feber, 3 J. Pauwels-J. Her mans, 4 R. de Kort-A. Baart, 5 H. van Waterschoot-V. v.d.Bergen. Verliezersronde: 1 Th. van Immerseel-P. van As- sche, 2 J. Collet en C. de Kort. hoogwater Morgen, woensdag 17 jan: Bergen op Zoom1.55 14.25; Hansweert 1.12 en 13.48; Terneuzen 0.36 en 13.12; Vlissingen 0.07 en 12.39; Wemeldinge 1.45 en 14.15. (Van een onzer redac teuren) MIDDELBURG Men verlangt, zowel bij de artsen ails bij het Ziekenfonds Zeeuwsch- Vlaanderen, naar een voudige procedures voor „medisch grensver keer". De landelijke instan ties zeggen hierover ech ter: „Daarvoor zullen of wel de EEG-bepalingen moeten worden veran derd, ofwel er zal een wijziging van de zieken fondswet nodig zijn - en dat is een zaak van zeer lange adem. Inpas sing in de Benelux-ver- dragen zou ook mogelijk zijn, maar aldus een Haagse woordvoerder -- „de Benelux is zelf aan kunstmatige beademing toe als deze patiënt tenminste nog in leven is". Extra probleem in het geheel is, dat de instan ties die de rijfasoverheid en de Nationale Zieken fondsdaad met betrek king tot de Zeeuwsch- Vlaamse situatie zouden kunnen adviseren, ver weg zitten. In Amstel veen, wiaar de Nationale Ziekenfondsraad zetelt, kent men het Zeeuwsch- Vlaamse probleem niet van nabij. De geweste lijke inspecteur van de ziekenfondsraad voor Zeeland bevindt zich in Weert, en de accontants- dienst (die uit de boe ken zou kunnen lezen hoe de feitelijke situatie in het medisch grensver keer op dit moment is) zit in Velzen (N-H). Dat alles is weinig hoopge vend. Tot overmaat van ramp zijn de provinciale Instanties te Middelburg mentaal niet op de Zeeuiwsch-Vlaamse situ atie ingespeeld. De pro vinciale werkgroep die het ocncept-proefplam ziekenhuisvoorzieningen Zeeland heeft voor bereid, heeft zich bij voorbeeld nooit in Zeeuwsch-Vlaanderen vertoond. Niettemin stelt diezelfde werkgroep „bevriezing" van de zie kenhuizen in Hulst en Oostburg voor, zo con cludeert bij voorbeeld de geneesheer-directeur van het St.-Lidwinazie- kenhuis in Hulst, dokter J. van Kaimthout niet zonder bitterheid. De mensen die zich om de regionale gezond heidszorg in Zeeuwsch- Vlaanderen bekomme ren, vechten dus alleen. Het was hun dan ook een hart onder de riem, dat zaterdag jongstleden een achttien mans dele gatie uit Provinciale Staten zich ter plaatse is komen oriënteren (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/AMSTELVEEN/TERNEUZEN. De bepalingen van de ziekenfondswet laten niet toe dat Ne derlandse fondspatiënten voor rekening van hun zieken fonds in het bui.enland verpleegd worden. Een uitzonde ring wordt gemaakt in die gevallen waar het gaat om be handelingen (zoals ingewikkelde hartoperaties) die niet in Nederlandse academische ziekenhuizen kunnen worden gegeven. BREDA In het bisdom Breda worden naar aanleiding van het 150-jarig bestaan van de pauselijke missiewerken vijf bijeenkomsten over kerk en missie belegd. De Diocesa ne Raad voor missie- en «nt wikkelingswerk heeft hiervoor uitnodigingen gestuurd naar die priesters die in het bis dom werkzaam zijn en naar de op verlof zijnde missiona rissen. De bijeenkomsten vinden plaats; op 24 januari in Sluis kil (in het ziekenhuis), op 25 januari in Kapelle (café-rest. De Caisson), op 29 januari in Roosendaal (missiehuis St.-Jo- seph, Boerhaavelaan) op 30 ja nuari in Bergen op Zoom (ju venaat Antwerpsestraatweg) en op 31 januari in Breda (Mater Den-klooster). Alle bijeenkomsten begin nen 's middags orn drie uur. In Sluiskil en Kapelle zal rec tor J. Schoenmakers, nationaal directeur van de Missiewerken een inleiding verzorgen, in Roosendaal, Bergen op Zoom en Breda zal aalmoezenier Th. Boers, nationaal secretaris van de Missiewerken, dit doen. Niettemin is de praktijk dat met name vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen, jaarlijks enkele tientallen patiënten, voor re kening van hel Ziekenfonds Zeeuwsch-Vlaanderen, in Bel gische ziekenhuizen worden verpleegd, en een enkele maal zelfs in een sanatorium. Dat gebeurt, aldus een woordvoer der van het ziekenfonds Zeeuwsch-Vlaanderen, doordat men gebruik kan maken vanj de bepalingen in de EEG-ver- dragen. „Wij zouden het van harte toejuichen, als de Nederlandse wetgeving, ofwel de EEG-be- palingen, zodanig werden ver anderd, dat ziekenfondspatiën ten uit Zeeuwsch-Vlaanderen, zonder al te veel administra tieve rompslomp, naar Belgi sche ziekenhuizen zouden kunnen worden verwezen", al dus een woordvoerder van het Zeeuwsch-Vlaamse zieken fonds. „Economisch is dat aan trekkelijk, omdat men in Bel gië lagere tarieven heeft, en omdat de vervoerskosten lager zijn, maar vooral de sociale kant aan de zaak is van be lang, waarbij u maar aan het probleem van het ziekenbe zoek hoeft te denken", aldus de woordvoerder van het zie- kenfondsbestuur. tingen in Brugge en Eeklo, waarheen Zeeuwsch-Vlaamse artsen vrij geregeld patiënten verwijzen, zijn in de zin van de wet niet „erkend". De kwestie is van groot be lang voor de toekomstige zie kenhuisplanning in Zeeuwsch- Vlaanderen. De haalbaarheid van een geregeld en open „grensverkeer" tussen de Zeeuwsch-Vlaamse en Belgi sche ziekenhuizen, en daarmee: j van een regionale aanpak van1 het Zeeuwse ziekenhuisvraag- stuk, valt of staat er mee. De Nationale Ziekenfonds-, raad is van mening, dat het: wettelijk niet mogelijk is, om' patiënten die in Nederlandse,! academische ziekenhuizen; kunnen worden geholpen,1 maar bij voorbeeld de univer siteitskliniek van Gent te ver wijzen althans voor zover het om fomdspatiënten gaat. Particulier verzekerden schep pen, wat dit betreft, geen pro bleem, aldus de Nationale Zie kenfondsraad, omdat hun po lisvoorwaarden ruimer zijn ge steld. De ziekenfondsen in ons land werken binnen de beper king voor deze .instellingen geldende wet, die spreekt over vergoeding van kosten voor verpleging' in erkende inrich tingen op Nederlands grondge bied. De universiteitskliniek van Gent. evenals de inrieh- Een wetswijziging zal nodig, zijn, om vergoeding van ver- j plegingskosten in buitenlandse) ziekenhuizen voor rekening van Nederlandse ziekenfondsen te kunnen brengen. „Maar dan zou men zich, gezien de geïso-' leerde ligging van het gebied, tot Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten beperken, en dat is voor de wetgever een moeilijkheid, aldus de Ziekenfondsraad. Voor noodgevallen (bij voorbeeld wanneer een zieke uit Zeeuwsch-Vlaanderen in verband met de snellere ver binding naar Gent in plaats van naar Rotterdam wordt ge bracht) zal geen enkel zieken fonds bezwaar maken tegen vergoeding. De EEG-verdragen maken het dan, via een inge wikkelde formulierenwinkel, mogelijk, dat de kosten wor den vergoed. Een technisch probleem, aldus de woordvoer der van het Zeeuwsch-Vlaam se Ziekenfonds, .dat overigens een stijging signaleert in de „emigratie" van zieken uit Zeeuwsch-Vlaanderen naar Belgische ziekenhuizen, is dat de vergoedingssystemen van de fondsen in Nederland en België, niet aan elkaar gelijk ziin. In België kent men bij voorbeeld de zogenaamde „op leg", zijnde een soort eigen risico voor de patiënt, dat overigens niét hoog is. Kerk in gebruik De her bouwde kerk van de christe lijke gereformeerde gemeente aan de Bergweg 43a in Goes wordt vrijdagavond 19 januari om halfacht in gebruik geno men. Dit zal gebeuren tijdens een officiële bijeenkomst in de kerk. Voorlichting De school raad Openbaar Lager Onder wijs in Goes houdt op 23 ja nuari in het Wilhelminahuis te Wilhelminadorp een openbare voorlichtingsvergadering. De heer H.C. van de Vreug de zal hier spreken over het betrekken van de ouders bij het gebeuren in en om het basis- en kleuteronderwijs. Verder staat op het program ma een film, getiteld; „Van wie is die school?" (Van een onzer verslaggevers) HULST „Er is een duide lijk verschil van de werkende jongeren hier met die in ande re gebieden. Hier zijn de jon geren nog tamelijk traditioneel ingesteld. Ze zijn minder kri tisch en volgzaam, maar er is doch wel sprake van een door braak. Je merkt nu al een duidelijk verschil tussen de werkende jongeren in Hulst en Terneuzen. Dat is een ge volg van de invloed van bui tenaf. De „dorpsgemeenschap pen" van weleer worden lang zaam uit hun isolement ge haald." Aan het woord is Gerard Maas, directeur vam de levens scholen iin Hulst en Temeuzen. Door ziijm functie wordt, hÜ dagelijks geconfronteerd met de problemen, die de ontwik keling van Oost'-Zeeuwsch- Vlaanderen of de stagne rende ontwikkeling: dat is maar hoe je het bekijken wil voornamelijk voor de jon geren met zich meebrengt. Van de ruim 350 leerlingen, die de levensschool bezoeken zijn er niaar schatting twintig werkeloos. Een veel groter aantal is werkzaam in een sector, waarvoor men niet is opgeleid. De frustraties, die dit ban opleveren wordt voor de betrokken jongeren voor een belangrijk deel gecompen seerd. door een hoger loon. Maar op den dluur wreekt zddh Maar er zijn .alternatieven, De heer Maas is va nin-g, dat er voor de we jongeren in Oast-Zeeuwsoh- Vlaanderen en de Kanaalzone einig ontplooiing,smo:ge- lem zijn. Die zouden er komen met de vesti- nieuwe zo de levensschooldirec- teur. Een van de meest voor de hand liggende, is de aanleg van een vaste oeververbin ding, waardoor Zeeuwsch- Vlaanderen uit zijn isolement wordt gehaald. „Je moet eens kijken wat voor opleidingsmo gelijkheden er dan binnen ons bereik komen. De mobiliteit wordt dan juist onder die jon geren waarschijnlijk een stuk groter. Het is voor ze nu geen probleem om van Hulst naar zou het dat dan wel zijn om van Hjuls;t naar Goes te gaan", zo meent hij. Een tweede alternatief is. Het scheppen van mogelijkhe den o,m zich meer op B elgië te kunnen richten. In veel geval len blijkt die landsgrens lang zo denkbeeldig niet te zijn, als velen wel willen doen gelo ven. Dat ondervindt met name de levensschool staf. Belgische diploma's zijn in Nederland niet geldig. Waarom niet? Zijn de werkende jongeren op de levensschool zich be wust van de geweldige proble men die er op hun gebied liggen. De heer Maas meent van wel. „Ze interesseren er zich alleen op een andere ma nier voor clan je zou verwach ten. Ze hebben andere raak vlakken, maar er wordt over gesproken. Het is niet zo, dat het ze absoluut koud laat." Overigens is Gerard Maas er niet vain overtuigd, dat indus trialisatie van Zeeuwsch- Vlaanderen een oplossing zal brengen voor alle problemen, die er liggen. „De ene wil industrie, omdat hij brood op Gerard Maas. de plank wil zien. Maar als je tot industrialisatie besluit, dan kom je weer ,a,an de vraag in welke mate? Ik heb daarover geen uitgesproken standpunt. De geïsoleerdheid van dit ge bied is de belangrijkste kwaal. Daar moeten we van af' al dus zijn betoog. Hij is tevens van mening, Jat er in Zeeuwsch-Vlaiande- ren onvoldoende opleidingsmo gelijkheden zijn. „Een jongen uit Nieuw-Namen die bakker of metselaar wil worden moet per se naar Terneuzen. Daar door is de drempel die ze over moeten groter dian in andere gebieden." En ook diat schept probleen. De situatie is er het afgelopen jaar niet op verbe terd. Veel bedrijven hebben hun opleidingsfaciliteiten voorlopig afgeschaft. Waardoor weer een belangrijke categorie werkende jongeren niet vol doende aan zijn trekken komt. Juist in de sector van de jon geren, is de werkloosheid in Zeeuwsch-Vlaanderen erg groot. Niet alleen o.p het terrein van de werkgelegenheid is Zeeuwsch-Vlaanderen voor jongeren een probleemgebied. „Als je ze mef andere waar den in aanraking wil brengen, dan moet je naar Gent in Bel gië. Als hier 43 weken Blue Movie draait in de bioscoop, dan is de keuze van bioscoop bezoek ook alweer erg be perkt. Het is opvallend dat bijna de helft van de werken de jongeren op deze levens school zijn ontspanning in Bel gië zoekt". aldus Gerard Maas. Een teken aan de wand mis schien? Hij heeft zo op het gebied van de werkende jeugd zijn specifieke wensen. De heer Maas staat een zo goed mogelijke integratie van be roepsopleidingen met het vor- mingswerk voor. Hij zou graag zien dat er een zo spoe dig mogelijk intensief overleg komt. De eerste stappen daar toe zijn in Middelburg al ge zet. Beroepsopleiding en vor ming zijn twee niet van elkaar los te denken grootheden en toch zijn ze ondergebracht in verschillende instituties, die vaak niet helemaal op elkaar zijn ingespeeld. De werkende jongeren missen daardoor soms een belangrijk stuk mo tivering voor hun vormings werk en de mogelijkheden die er op bepaalde terreinen vaak zijn worden door die desinte gratie op dit moment nog niet helemaal benut. Speciale zorgen baren de 15- jarigen, die volgend jaar twee dagen verplicht naar school zullen moeten. Gerard Maas vreest dat het een sociale „rest-groep" wordt, die in een moeilijke positie zal komen. Mogelijk dat het met een ver dergaande integratie op de le vensschool voorkomen kan worden. Nu al werkt men in groepen samen met jongeren van verschillend opleidingsni veau. De resultaten zijn zeer bevredigend. Zeeuwsch-Vlaan deren werkt aan een nieuwe generatie. (Van onze kunstredactie) EINDHOVEN - BREDA Met een eerste Informatieve voorstelling is toneelwerk groep Proloog dit weekend be gonnen aan een solidariteits actie in de strijd rond zijn bedreigde bestaan. In het jon- geren-cenrum De Effenaar te Eindhoven zei directeur R'ck Hancké tegen enkele honder den, vooral jongere, aanwezi gen: „Deze voor Proloog re presentatieve voorstelling van Breken en Bouwen is een fase in ons gevecht, dat de moeite van het doorzetten waard is. Met is van belang dat onze problemen door het publiek ter discussie gesteld worden, omdat het publiek ons betaalt en niet de subsidiënten; subsi die is geld van het publiek". Zaterdag a.s. volgt er een soortgelijke voorstelling van Proloog in het Mickery-theater te Amsterdam, omdat het pro bleem Proloog een landelijke zaak is geworden. De discussie, na Breken en Bouwen (waarover eerder uitvoerig in De Stem is ge schreven) spitste zich vooral toe naar de wijze waarop Pro loog de maatschappij-kritiek hanteert bij de jeugd. 'Voor een goed begrip van het pro bleem volgj hier de alinea over de externe spanningen, die in het artikel over Proloog in De Stem van zaterdag 11 januari wegviel, waardoor al leen de interne spanningen aan bod kwamen: Drs. R. Ploum, docent te Breda, over zijn ervaringen: „Hoewel ik in het verleden discussies tussen Proloog en leerlingen op peil heb meege maakt, was er de laatste keer gee- sprake meer van een open debat na de voorstelling. De spelers wilden de leerlin gen hun visie opdrukken; we werden afgebroken en voor schut gezet, omdat we het niet met hen eens waren. Ze hebben recht op hun eigen mening, maar in de gesprekken met de jeugd zitten ze op het verkeer de spoor. Het is te dictrinair. En directeur Meerkamp van Embden van de stichting Cul tuurspreiding Zeeland: „Ir een gesprei: tussen twee leden van de industriegroep Midden-Zee land, twee leden van de ZVU en de heren 't Mannetje en Hancké van Proloog in Goes, bleken er scherpe tegenstellin gen te bestaan. De industrie groep had gevraagd n.a.v. een voorstelling eens te komen praten onder het motto: Trap niet veel maar kom eens kij ken wat er werkelijk gebeurt. Er ontstond wel enig begrip, maar de meeste tegenstellin gen bleven overeind". In Nijmegen moest een project op straffe van weigering veranderd worden, omdat de firma Dofobelman zich te per soonlijk aangevallen voelde. Objectief gezien zeggen die beide laatste voorbeelden niets ten nadele van Proloog je zou zelfs kunnen zeggen: inte gendeel. Maar je vraagt je toch af of de groep niet bezig is met een ontactische tactiek, waarbij links voor de zoveel ste maal rechts in de kaart speelt en uiteindelijk weinig of niets bereikt. Bovendien, wat de discussies op de scho len betreft moet ik denken aan een citaat van Gerard Buschman. dat ik dezer dagen las in het tijdschrift „Jeugd en Cultuur": opgedragen aan allen, die leven en werken in het besef, dat dwangvrije communicatie alleen in dwangvrijheid kan ingeoefend worden: die weigeren met macht menselijke vrijheid tot het goede te dwingen" Tot zover dit weggevallen deel. Tijdens de discussie, die tot in de nacht voortduurde, kwam dit probleem ook tel kens aar. de orde. Er werd o.a. opgemerkt, dat leraren on school ook indoctrineren elke dag. Proloog is er primair om de aangeboden maatschappij kritiek te verduidelijken, maar de discussie moet op de eerste plaats gevoerd worden tussen docenten en leerlingen. Maar er is te weinig plaats in het onderwijs om leerlingen dat te leren en ze zo weerbaaT te maken. „We zijn wel progressief" aldus Hancké, „maar we in doctrineren niet. Daarvoor ont breken ons zelfs de middelen bij het onderwijs". Gewezen wérd op het grote belang, dat Proloog hecht aan contacten met het onderwij skader, zodat dit met name de produkties van Proloog op de scholen zelf begeleidt. Niet in de geest zo als de afgelopen week in Zie- rikzee gebeurde, waar de con rector van de voren in alle Klassen ging zeggen: „Jullie zijn gewaarschuwd; ze zijn nogal links en rood; laat je niet overdonderen". Vrij algemeen was de op vatting in de zaal: de solidari- teits-actie moet niet gevoerd worden met een heilige ver ontwaardiging over eventueel intrekken van subsidie. Het gaat om wezenlijker zaken het tegenover elkaar staan van twee ideologieën. In zijn stuk ken ontmaskert Proloog de heersende macht en daarom wordt het door die macht de nek omgedraaid. Proloog wijst vele punten aan, waarbij een wezenlijke democratie ont breekt in onze samenleving. De dreiging om de subsidie in te trekken door de heersende macht illustreert dit. Tegeno ver macht kun je alleen maar macht stellen. Rick Hancké vertelde me n.a.v. het gesprek met de in dustrie-groep Midden-Zeeland: „Er werd ons gezegd: we zul len geen middel onbeproefd iate-n om jullie tegen te wer ken" Heeft Proloog m.i. wat de discussies op de scholen be treft, de schijn nog wat tegen zich, in ieder geval onder streept een dergelijke uit spraak op zijn minst de schijn van waarheid, die de genoem de uitsoraken over macht en nek-omdraaien oproepen. Tijdens deze samenkomst werden er talrijke handteke ningen gezet voor de solidari- teits-actie Proloog en affiches met „Handen af van Proloog" (met een paar honderd namen uit toneel- en vormingswerk wereld) gretig meegenomen Het is overigens te hopen, dat bij de komende protest-voor stellingen ook het minder vrij blijvende publiek aan bod komt: namelijk het ond-erwijs- kader, ouders en leerlingen. Dit is op de eerste plaats het publiek, waarom het gaat en vooral deze confrontatie is in alle openheid nodig. HENK EGBERS

de Stem | 1973 | | pagina 3