EGENr- AUTOVERKOOP STUGT FORS Bommenstop boven heel Noord-Vietnam Westen vraagt Sovjet-Unie deur Oostblok open te setten Vandaag VERKEERS BOETEN WEER OMHOOG RUPPERT: KABINETS INFORMATIE IN BESLISSENDE FASE Bepantserd consulaat anderhalf uur bezet )RICA DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND KANS OP SPOEDIG BE STAND GROOT Student uit Sluiskil in mei vrij uit Spaanse gevangenis Eis Victcong Scholenactie Protest Brandt Man onthoofd door eigen motorzaag Diversen )pkunde editie voor zeeland WEERBERICHT VERRASSING IN HELSINKI: In hoek Dik pak sneeuw in Heilige Land Protest legen Vietnam-oorlog in Amsterdam Den Vyl positiever tegenover extra-parlementair kabinet Bijl Dr. Klompé mag Zuid-Afrika niet bimien Soepeler Geen leiders Hasj-smokkel Automatische diepspitter van AKF in Goes fl 14 loren gieten (verflaag) latse door P. J. van der I Kerkstraat 15, Oud-Gas- pl-828. Inden) jd of op- mannen J Instituut oe te sla- men ver- t de psy- nomische teressante (iw beurt. uit om Ihting een |deze kur- fn nieren", pri in hotel nderlaan 37 Inders vermeld 283 30388 13e jaargang no. 17230 Directeur: Dr. W. A. J. M- Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341Postgiro 1114111 STEM Dinsdag 16 januari 1973 Opklaringen Opklaringen. Hier en daar een bui in de kustprovincies. Matige wind uit zuid tot zuidwest. Maximaal zeven graden. KANTORENGOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In Neder land zijn in 1972 in totaal 432.083 nieuwe personen- en combinatie-auto's gekocht. Dat zijn er 29.375 meer (of wel een stijging van 6,8 pet.) ten opzichte van 1971, toen er 402.708 auto's werden ver kocht. Deze cijfers heeft de afdeling kentekenregistratie van de RAI in Amsterdam gisteren bekendgemaakt. Het recordjaar in de autoverkoop werd net niet overtroffen: in 1970 bedroeg het verkoop totaal 432.231 stuks. Aanvankelijk heeft het er niet naar uitgezien dat 1972 voor de autoverkoop zo gun stig zou uitvallen. Maar voor al in het laatste kwartaal zijn de verkopen sterk toegeno men, waarschijnlijk als gevolg van de aangekondigde belas tingverhoging na 1 januari van dit jaar. Die belasting verhoging heeft de auto wel 4 procent duurder gemaakt. Bovendien wordt aangeno men dat in de loop van dit jaar opnieuw prijscorrecties zullen volgen doordat de autofabrieken hun prijzen zullen verhogen in verband met de gestegen produktie- kosten. Desondanks zijn de verkoopverwachtingen voor 1973 gunstig. Wat de meest verkochte automodellen betreft, bleef de venaan met ruim 29.000 ven aan met ruim 29.000 stuks. Daarna kwamen Volks wagen „Kever" (typen 1200, 1300 en 1303) met plm. 20.000, de Fiat 127 met ruim 18.000, de Citroën 2 cv met ruim 16.000 en de Simca 1100 met bijna 16.000 stuks. Volgens de voorlopige CBS- cijfers over 1972 nam het aantal verkochte tweedehands auto's toe van 893.000 naar 915.000 en groeide het Neder landse personenautopark van 2,8 naar 3 miljoen stuks. (Van onze redactie buitenland) HELSINKI Het westen heeft de Sovjet-Unie gisteren gevraagd haar beperkingen op reizen en censuur op te heffen en mee te bouwen aan een nieuw Europa dat is gebaseerd op „menselijk contact, culturele uitwisseling en een grotere voorlichtingsstroom". In het voorstel, opgesteld door de EEG en de NAVO, wordt gepleit voor betere be handeling van zakenlieden en journalisten uit het westen in communistisch-geregeerde lan den, uitwisseling van kranten, boeken, films en televisiepro gramma's op groter schaal, vrijer reizen, hereniging van door de oorlog gescheiden ge zinnen, betere zakelijke con tacten en zelfs het recht voor jonggeliefden van oost en west om zonder ingrijpen van hun regeringen te kunnen trouwen. De voorstellen van het wes ten werden aangeboden door de ambassadeurs van België, Denemarken en Italië, toen de 34 landen van oost en west plus de Verenigde Staten en Canada hun voorbereidend overleg voor een Europese veiligheidsconfe rentie in Helsinki na een reces van een maand hervatten. Als die veiligheidsconferentie er komt, verklaarden ze, dan moet deze haar werk door deze richtlijnen laten leiden. De ambassadeur van de Sov jet-Unie, Viktor Maitsew, ant woordde met een korte toe spraak waarin hij niet op de voorstellen van het westen wging, maar opnieuw uiteen zette wat de Sovjet-Unie onder een Europese veiligheidsconfe rentie verstaat en wat die zou moeten regelen. Het Sovjetrussdsche pers agentschap Tass reageerde gis teren alleen met een verwijzing naar de rede van partijleider Breznjev op 21 december. Hij zei daarin dat de conferentie van Helsinki niet moet raken aan de beginselen van soeverei niteit en niet-inmenging. Diplomaten uit West-Europa •n de Finse hoofdstad geven ruiterlijk toe dat ze gnuiven. De Sovjet-Unie heeft jarenlang aangedrongen op een Europese veiligheddsconferentie om de greep die ze op Oost-Europa heeft, bekrachtigd te zien. Het westen zegt nu dat het wel voor die conferentie voelt, maar dan alleen als die greep losser wordt gemaakt. De Russen zijn in een hoek gedrukt en dat is aanleiding tot de speculatie dat als de voorstellen van het westen niet gematigd kunnen worden, zij tegen hun zin de gehele con ferentie de grond in moeten boren. Want de Deense ambassadeur in Helsinki die het humanise- ringsvoorstel deed, verguldde de pil voor de Russen wel door te zeggen dat het westen er niet op uit is de fundamentele beginselen van een land in gevaar te brengen, maar waar zijn vooretel op neerkomt is toch een „Praagse lente" voor de Russische satellietstaten. STAD EN STREEK Industriegroep Midden-Zeeland contra toneelgroep Proloog. Pagina 3 Gevaarlijke containers mogelijk gezonken. Pagina 5 FINANCIëN EN ECONOMIE EEG-topberaad in Luxemburg. BINNEN- EN BUITENLAND Pagina 7 Kunst heelt tandpijn. Pagina 9 Oud-bu rgemeester Nieuw-Vossemeer over rampnacht 1953 op pagina 10 SPORT Glasgow Rangers hecht veel waarde aan de strijd tegen Ajax. Pagina 11 RADIO EN TELEVISIE Calimero op het toneel. Pagina 13 JERUZALEM (RTR-UPI) De eerste sneeuwstorm van het seizoen heeft gisteren een dik sneeuwkleed gelegd over het Heilige Land en tijdelijk alle wegen naar Jeruzalem geblok keerd. De scholen in het gebied van noordelijk Galilea tot Beersje- ba zijn gesloten en een aantal wegen zijn onbegaanbaar. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw 15 centimeter dik. (Van onze redactie buitenland) KEY BISCANE De verwachting dat er een bestand in Vietnam ophanden is, heeft nieuw voedsel gekregen, nadat president Nixon gistermiddag de onmiddellijke opschorting had gelast van alle bombardementen op en beschietingen van Noord-Vietnam. Ook zullen in en voor de Noordvietna- mese havens geen nieuwe mijnen meer worden gelegd. Het besluit van de Amerikaanse president vloeit voort uit de voortgang die is gemaakt bij de vredesonderhandelingen met Ha noi. Dit heeft de woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Zieg Ier, bekendgemaakt. De bombardementenstop op het noorden is gistermiddag 16.00 uur (onze tijd) van kracht geworden. Bij het aankondi gen van deze „eenzijdige be slissing" legde Ziegler er de nadruk op dat liet leggen van mijnen voor de Noordvietna- mese havens eveneens wordt opgeschort, maar dat de reeds gelegde mijnen actief blijven tot er nieuwe onderhandelin gen met Hanoi hebben plaats gevonden. Hij Het ook duide lijk uitkomen dat het besluit tevens betrekking heeft op de artilleriebeschietingen door de Amerikaanse zevende vloot. De woordvoerder weigerde commentaar te geven op de berichten als zou reeds een vredesakkoord zijn bereikt, Hij liet weten dat Henry Kis singer, die gisteravond van Key Biseane (waar Nixon verblijft) naar Washington vertrekt, in „een nabije toe komst" naar de Franse hoofd stad teruggaat om d.e onder handelingen met Le Due Tho te hervatten. „De onderhande lingen lopen nog steeds," zei hij herhaaldelijk. „Wij hebben een wederzijdse afspraak met Noord-Vietnam niet over de inhoud van de onderhandelin gen te spreken en wij zijn van plan die afspraak na te ko men". Het verrassende besluit van president Nixon heeft bij poli tieke waarnemers een hoop volle stemming teweegge bracht. Er is weliswaar nog geen sprake van een defenitief vredesakkoord. Althans offi cieel niet, maar de stopzetting van de bombardementen op het noorden wijst op een be slissende doorbraak bij de vredesbesprekingen in Pa rijs. Noordvietnamese cn Viet- cong-diplomaten üv Parijs zei den dat ze officieel op de hoogte waren gesteld van de bombardementenstop op Noord- Vietnam. De Vietcong-delega- tie eiste echter dat president Nixon zijn besluit uitbreidt tot het gebied van Zuid-Vietnam. „Wij eisen dat de Verenigde Staten alle oorlogsacties in het zuiden beëindigen en het ont- werp-vredesakkoord onmid dellijk tekenen". De communistische diploma ten geven te kennen dat de Amerikaanse stap niet bete kent dat binnen enkele uren de vrede zal worden geprocla meerd. Zij beschouwen de te rugkeer van Kissinger naar Parijs als beslissend. Een woordvoerder van de Noordvietnamese delegatie in Parijs noemde berichten dat in de afgelopen nacht al een ak koord zou worden bereikt „on gegrond". In het kader van de ver spreiding van het affiche „Nixon, teken de vrede nu" door het landelijk comité voor vrede in Vietnam van 19 tot 21 januari, wil het comité Jongeren voor Vietnam vrij dag 19 januari een campagne voeren op een aantal scholen in Amsterdam en andere ste den. De ledenraad van de lande lijke vereniging van wereld winkels heeft in een telegram er by de regering op aange drongen de Amerikaanse rege ring dringend te verzoeken het ontwerp-oktoberakkoord te ondertekenen. Als dit niet gebeurt moet, volgens de ledenraad, de Ne derlandse regering haar am bassadeur in de Verenigde Staten terugroepen- De Neder landse regering dient ook niet vertegenwoordigd te zijn bij de inauguratie van president Nixon op 20 januari, meende de ledenraad. Dit laatste is de regering ook gevraagd door o.a. de Zwolse afdelingen van PvdA, PSP, PDR, D'66e CPN en KVP. Bondskanselier Willy Brandt en de leiders van zijn sociaal democratische partij hebben gisteren verklaard dat voort during van de oorlog in Viet nam de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en Europa ernstig zou kunnen schaden. Brandt trad dus op als partij leider. Westerse diplomaten in Bonn zeiden de verklaring te beschouwen als een discrete manier voor Brandt om tege moet te komen aan in het openbaar geuite eisen dat hij de Amerikaanse bombarde menten op Vietnam veroor deelt zonder zieh daarbij de toorn van het Witte Huis op de hals te halen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De „trans acties in handen van de politie" (geldboeten voor verkeersover tredingen die onmiddellijk be taald kunnen worden) zullen binnenkort bij algemene maat regel van bestuur worden ver hoogd. Op liet ministerie van Justitie wordt een desbetref fend voorstel uitgewerkt. De mogelijkheid om de over treding ter plaatse „af te ko pen" is enkele jaren geleden van kracht geworden. De boe ten bedroegen aanvankelijk f 2,50 (voor voetgangers en wielrijders), f7,50 (voor brom fietsers en motorrijders) en f 10,- (voor alle andere deel nemers aan het verkeer). Deze bedragen werden in 1971 op respectievelijk f 5,-, f 10,-, en f15,- gebracht. 0 Spandoeken aan de gevel van het bezette consulaat met de teksten „Nixon, teken de vrede nu" en „Nixon warcri- minal" (oorlogsmisdadiger). (Van onze parlementaire redacteur! DEN HAAG De kabinetsin formatie is nu in een beslissen de fase aangekomen. Dat vindt informateur dr. M. Ruppert, die gisteren op de politieke leiders een dringend beroep heeft gedaan om de vorming van een extra-parlementair 0 Boven op de ladder probeert ruit stuk te slaan. Vergeefs (Van onze redactie binnenland) -iMSTERDAM De 34 Vietnam-demonstranten, die het Amerikaanse consultaat generaal aan het Mauritsplein in Amsterdam gistermorgen na een verrassende actie ander half uur lang bezet hebben gehouden, zijn later op de dag tussen 1 en 2 uur 's middags weer vrijgelaten. De 27 mannen en 7 vrouwen hebben elk een proces-verbaal gekregen wegens lokaalvrede breuk. Over enkele weken moeten zii hiervoor terecht staan. De bezetting begon toen twee demonstranten, die zich als Amerikaanse staatsburgers voordeden, om kwart over acht met een niets vermoe dend personeelslid via de voordeur het consultaat binnen liepen. Zij konden daardoor de weg vrijmaken voor 32 ande ren, die in een stormloop volg den, De bezetters barricadeer den de deuren en hingen spandoeken „Bezet". Nixon te ken Vrede nu" en „Nixon warcriminal" (Nixon oorlogs misdadiger") op. Nadat de Amsterdamse poli tie met 70 mainschaoppen een kordon rond het gebouw ge trokken hadden en de bezet ters niet reageerden op de op roepen om het gebouw te ver een politieagent met een bijl een het was kogelvrij glas. laten, probeerde de politie het gebouw binnen te dringen. De doeltreffendheid, waarmee de Amerikanen hun consultaat beveiligd hadden, leverde daarbij echter moeilijkheden op. Een poging om een ruit op de eerste verdieping met een bijl in te slaan mislukte, om dat ze uit pantserglas bleek te bestaan- Er verscheen slechts een ster in het glas. Uiteinde lijk slaagde men erin binnen te dringen door een niet afge sloten rolluik aan de achterzij de van het gebouw. De bezet ters lieten zich daarna gewil lig naar het bureau brengen. Bij het verhoor bleken de demonstranten niet tot een be paalde groep te behoren. Het was de bedoeling geweest de bezetting 24 uur vol te hou den. In een eerste persoonliijke reactie heeft minister Schmel- zer van Buitenlandse Zaken, gistermorgen vanuit Brussel de bezetting scherp veroor deeld. De Haagse politie heeft de bewaking van de Ameri kaanse ambassade gisteren verscherpt. AMSTERDAM (ANP) Mi nister van Staat mej. dr. Mar- ga Klompé krijgt geen visum om in Zuid-Afrika namens de werkgroep Aktie Desmond bij na 20.000 handtekeningen te overhandigen aan de belang rijkste kerken. Zij heeft vier maanden na haar aanvraag van de Zuidafri. kaanse ambassadeur in een brief vernomen, dat het visum is geweigerd, omdat het doel van de reis wordt beschouwd als een inmenging in de bin nenlandse aangelegenheden van Zuid-Afrika. kabinet niet bij voorbaat on mogelijk te maken. Met dat beroep, gedaan van uit de gedachte dat een aan tal grote problemen als de in- flatiebestrijding steeds drin gender om een oplossing vra gen, lijkt de informateur gis teren direct al een succesje te hebben geboekt bij PvdA-frac- tieleider drs. Joop Den Uyl. Deze heeft niet direkt bikkel hard „nee" gezegd tegen een extra-parlementair kabinet. Althans dat moet men afleiden uit het feit dat Den Uyl mor gen opnieuw bij Ruppert wordt verwacht, na vandaag te houden fractieberaad. Ook aan het feit, dat Den Uyl na zijn gesprek met Rup pert geen commentaar wilde geven wordt betekenis toege kend. Immers, zo wordt gere deneerd, zou Den Uyl nog steeds op zijn oude standpunt staan, dan zou hy er geen moeite mee hebben om deze in het openbaar te herhalen. Den Uyl zou zich ditmaal bij Ruppert heel wat soepeler heb ben opgesteld dan bij vorige gelegenheden, toen hy een ex- tra-parlementair kabinet steeds zonder meer afwees en verklaarde er desnoods „kin dermoord" op te zullen plegen. Den Uyl's „moordlust" schijnt een beetje bekoeld te zyn, nu Ruppert hem kennelijk heeft kunnen overtuigen van het be staan van een politieke nood situatie, die niet te voorzien is geweest en die rechtvaardigt dat de socialisten afstappen van hun aanvankelijke harde opstelling, die werd ingegeven door de belofte aan de kiezers alleen als minderheidskabinet te willen regeren. Ethisch staat de progressieve drie niets meer in de weg om aan de totstandkoming van een extra-parlementair kabinet mee te werken, verklaarde dr Ruppert gisteren. Hij wees er in dit verband op dat hij veel brieven en telefoontjes krijgt van socialisten die er net zo over denken. In deze impasse toestand zou de linkse drie echt geen kiezersbedrog ver weten worden als ze toch zou den meewerken aan een (ex tra-parlementair) kabinet op brede basis. Het is gisteren wel duidelijk geworden, dat Ruppert zelf in het eventueel te vormen ex- tra-parlementaire kabinet geen politieke leiders ziet optreden. Dat blijkt uit de vraag, die hy de leiders deze dagen voor legt, namelijk of ze bereid zijn hun geestverwanten niet te ontraden in een extra-parle mentair kabinet zitting te ne men. Ruppert zei geclausuleer de antwoorden op deze vraag niet uit te sluiten, waarmee hij bedoelde dat bijvoorbeeld Den Uyl kan zeggen dat hy „in" is als er geen WD-ers in zo'n kabinet zitten. Inmiddels heeft WD-leider Hans Wiegel al verklaard, dat hy in ieder ge val niet wil meewerken aan een extra-parlementair kabi net met socialisten er in. KVP-leiider mr. Frans An- driessen heeft de vraag van dr. Ruppert inmiddels positief be antwoord, zo werd gisteren in een communiqué bekend ge maakt. Het eventueel te formeren extra-parlementair kabinet moet, aldus Ruppert, een brug functie vervullen in de Neder landse politiek. Het zou zich tot taak kunnen stellen zich zelf na verloop van tyd over bodig te maken zodra er weer en werkbare meerderheid ge vormd kan worden. Vandaag ontvangt dr. Rup pert: Biesheuvel (AR), De Gaay Fortman (PPR), Tilanus (CHU), Van Mierlo (D'66) en Berger (DS'70). (Zie voor meer informatie nieuws en commentaar pag. 9 DORTMUND (DPA) Een 36-jarige bosarbeider in West- falen is gisteren door zijn eigen motorzaag onthoofd. Volgens de politie was hy be zig met het afzagen van tak ken van een den, toen de stam om rolde en hy er onder raak te. De lopende motorzaag kwam op zijn nek terecht. (Van een onzer verslaggevers) SLUISKIL De uit Sluis kil afkomstige en in Nijmegen studerende Albert Bouchaut (25) is door de rechtbank in de Spaanse stad Cadiz wegens het smokkelen van hasj ver oordeeld tot een gevangenis straf van een jaar met aftrek van 4 maanden voorarrest en 3 maanden wegens goed gedrag. Hij werd in augustus vorig jaar op de veerboot tussen Al- geciras en Marokko gearres teerd wegens het in bezit heb ben van 1200 gram hasj. Sindsdien zit Albert Bouchaut in de gevangenis van Cadiz. „Albert ziet er goed uit. Hij wordt goed behandeld. Die één jaar gevangenisstraf valt ons en hem erg mee, temeer omdat, de officier van justitie vijf jaar had geëist", vertelt mevrouw Bouchaut uit de Vi- sartstraat in Sluiskil. Zij heeft met haar zoon Ronnie en doch ter José het strafproces tegen Albert in Cadiz bijgewoond. Mevrouw Bouchaut: „De straf zitting duurde ongeveer twin tig minuten. Albert sprak vloeiend Spaans tegen de rechter. Wij hopen natuurlijk dat het een goede les voor hem is geweest. Wij begrijpen nog steeds niet hoe hij het heeft kunnen doen". Vader Bouchaut, die sinds enige tijd wegens een maag aandoening het bed moet hou den, voegt er aan toe: „Hij moet het gedaan hebben om eten te kunnen kopen. Het is zo jammer, want die jongen had zo'n goeie kop om te leren. Hij heeft zijn hoofdacte als onderwijzer en studeerde aan de universiteit in Nijmegen pedagogiek. Iedereen hier in Sluiskil mocht hem graag". Albert Bouchaut liftte vorig jaar augustus alleen naar Spanje en Noord-Afrika. Zijn „avontuur" dat hem in de Spaanse gevangenis deed be landen, heeft zijn ouders in Sluiskil ongeveer zevenduii zend gulden gekost. Mevrouw Bouchaut: „Wij zijn vijf dagen in Cadiz ge weest. Elke dag mochten we een half uur met Albert pra ten. De Spaanse politie en an dere mensen in de gevangenis zijn erg vriendelijk voor ons geweest. We vinden dat Al- bert er nog goed van af is gekomen. Voordat hij voor moest komen werd een Am sterdammer, die veertig kilo hasj had gesmokkeld, veroor deeld tot acht jaar gevangenis straf. Op elke dag in mei pre cies Albert vrijgelaten wordt weten we niet. In ieder geval zijn we nu van een grote drukkende spanning bevrijd. Het is natuurlijk niet goed te praten wat Albert gedaan heeft, maar het is en blijft toch je kind". (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG/GOES Reeds de volgende maand zal uit de fabriekshal van de AKF te Goes een nieuw produkt rol len: de „drainmaster", een op rupsbanden voortbewogen ma chine, die in snel tempo sleu ven kan graven, waarin drai- neerbuizen of andere leidingen gelegd kunnen worden. De AKF verwacht een be langrijke markt voor dit nieu we produkt, waarmee aldus directeur W. J. ter Hart een tweede poot onder het tot dus verre op de fabricage van ke tels en apparaten voor de che mie gerichte bedrijf wordt ge zet. De AKF heeft de produktie van de drainmaster overgeno men van Van den Ende N.V. te Borssele. Van dit bedrijf zijn 10 specialisten met de „drain master" meegekomen o.a. de Engelsman Mike. S. Darbishire, die verkoopleider voor het nieuwe werktuig is. „Wy verwachten een goede vraag naar de drainmaster uit Engeland", aldus de AKF di rectie. In tegenstelling tot het bedrijf in Borssele, dat o.a. om redenen van liquiditeit niet in staat was om de sleuvengraver in grote aantallen te bouwen, bouwt de AKF de nieuwe ma chine in serie. (Zie ook elders in deze editie). I -H

de Stem | 1973 | | pagina 1