Zoon van een hereboer publiekelijk gekust DE INSPECTEUR KRIJGT ER EEN PUNTHOOFD VAN DE VELUWE winterse broedplaats voor zware jongens SIGNALEMENT VAN DE NIEUWE VOLWASSENEN onuitvoerbaar Rusland pakt milieu vervuiling aan UNIVERSITEITEN NA NIEUW BERAAD Een dode en achttien gewonden binnenland buitenland VERLOVING PRINSES ANNE SPOEDIG VERWACHT T 'er grijpen Gedwongen Afgebluft Jachtpartij Man l icht bejaarden op UNANIEM Explosie in Namen OVERVALLER VAN HEINTJE WEER IN ARREST Donderdag Tl januari 1973 '•'JjS&tf* r p;fr; ey 15 0 Mark Phillivs. (Van onze correspondent) LONDEN De verloving van prinses Anne met luitenant Mark Phillips wordt algemeen verwacht. Bij het vertrek van de jonge garde-officier naar Duitsland gaf de enige dochter van koningin Elizabeth hem in het openbaar een afscheidskus eri plotseling was de overplaat sing van deze zoon van een heerboer toen nationaal nieuws. Luitenant Phillips is met paar den opgegroeid. Hij heeft als drager van een Olympische me daille de beste aanbeveling die het Britse publiek zich voor de prinses kan indenken. Voor de wintervakantie gaat de koninklijke familie naar het landgoed Sandringham in Nor folk. Daar is de 24-jarige luite nant in de voorbije weken op bezoek geweest. Ook heeft de prinses ondanks haar bittere afkeer van publiciteit niet ge heim kunnen houden, dat ze zijn ouders in Wiltshire heeft bezocht. En Mark Phillips is op fazantenjacht geweest met haar vader en haar broer Charles. In augustus werd prinses Anne 22 Jaar. Zij heeft geen grotere belangstelling dan voor rij kunst en ruiterij. Mode inte resseert haar evenmin als het leven in de stad Het is moge lijk dat zowel zij als luitenant Phillips gekozen zullen wor den voor de driedaagse Euro pese zomerwedstrijden in Kief. Het regiment van luitenant Phillips is dat van de Royal Dragoons (Koninklijke Dra gonders), waarin hij een mili taire loopbaan kan hebben, die bij voorbaat onberispelijk wordt geacht vobr de schoon zoon van een nog met diepe kniebuigingen begroete konin gin. Zijn vader behoort niet tot de nog bijna 1000 Britten met een hoge en erfelijke adel lijke titel, maar verkeert wel in die kringen, zoals minstens een van de Londense kranten al heeft uitgezocht. Zowel de hertog van Beaufort wiens voorvaderlijke zetel het wereldbekende Badminton isals de hertog van Nor folk (de „Premier Duke": eer ste in rang na de leden van het koningshuis) worden in dit verband genoemd. De laatste tijd is de prinses verscheidene keren op minder gelukkige wijze in het nieuws geweest. Zij ging op vosse- jacht, ondanks het hete verzet van de laatste tientallen jaren tegen die sport, waaraan haar moeder zich nooit heeft kun nen veroorloven deel te ne men. En er lekte uit, dat de politie haar tweemaal niet had bekeurd, nadat zij te hard had gereden. Nog sneller dan haar vader laat prinses Anne merken of zij zich ergert of verveelt. Voor verslaggevers en meer nog voor fotografen heeft zij geen goed woord. „Jullie zijn mij altijd te veel," laat zij graag weten, ook aan persmen sen die hun best doen haar zo weinig mogelijk overlast te be zorgen. Daarentegen heeft zij zich voor een liefdadig doel laten interviewen door kinde ren, die haar onbelemmerd van alles mochten vragen. Haar toelage, vastgesteld door het parlement, is 45.000 gulden per jaar, maar wordt verhoogd als zij trouwt. De familie Phil lips wordt niet bijzonder rijk geacht. Dit laatste heeft de E- vening News in een kort, maar groot opgemaakt speculatief bericht op de voorpagina dui delijk gemaakt. Een nieuwe medewerkster van het grootste Londense avond blad opende haar eerste kolom met dé mededeling: „Het moet nu wel waar zijn, want voor de uitpuilende ogen van haven arbeiders en soldaten1 heeft prinses Anne haar beminde een zoen gegeven. Een Britse prinses doet dat niet zonder koninklijke goedkeuring". Ver der wondt verzekerd dat de koningin beslist wel blij zal zijn. „Mark is knap en verle gen, zit goed te paard en is een goede vangst Misschien niet rijk genoeg om Anne te onderhouden in de stijl waar aan zij gewend is, maar dat is van ondergeschikt belang". MOSKOU (UPI) In de Sovjet-Unie komt een nationa le dienst voor waarnemingen van en controle op de graad van vervuiling in de lucht, de grond en het water, zo bericht persbureau Tass. De minister raad en het centraal comité van de communistische partij hebben besloten tot krachtiger maatregelen voor natuurbe houd en rationeel gebruik van grondstoffen. Met ingang van 1974 zullen plannen voor rationeel gebruik van grondstoffen en natuurbe houd wordien ingebouwd in de plannen voor de ontwikkeling vain die nationale economie. Voor de behandeling van af valwater zal nieuwe appara tuur worden ontwikkeld. In de grote steden komen meetstati ons die de mate van giftigheid van uitlaatgassen van auto's zullen registreren. 0 Inspecteur Adam van Dijk bij de kaart waarop alle campings in de gemeente Apeldoorn staan aangegeven. „Dat er klandestiene winterbewoning plaats vind, is zo erg niet", meent hij. „Als we het maar weten". (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Sou teneurs, prostituees, in brekers en oplichters die de grond in hun woon plaats te heet onder de voeten wordt, duiken nogal eens onder In supersnelle sportwa gens, tweedehands kneusjes of zelfs met het openbaar vervoer, verdwijnen zij dan naar de Veluwe, waar gedu rende de wintermaanden tientallen campings leeg staan. Van daaruit bestieren zij dan hun nering, vrijwel onvindbaar voor de politie. Inspecteur Adam van Dijk van de Apeldoornse politie krijgt ?r ®eo punthoofd van. Hij heeft de pech verantwoordelijk te zijn voor de goede gang van zaken m Nederlands grootste gemeente. Het grondoppervlak van de gemeente Apeldoorn is één honderdste deel van Ne derland. 235 politiemannen oe fenen er hun taak uit. Zij hou den verkeerscontroles, regelen burenruzies, loeren op stropers en krijgen dan ook nog de zware jongens van Arnhem, Den Haag, Rotterdam en Am sterdam op hun nek. Vorig jaar signaleerden zij al leen al in Beekbergen 49 clan destiene campingbewoners die samen voor een ongekend aan tal vergrijpen verantwoorde lijk waren. Er verkeerden twee superzware jongens on der. van wie de een 59 keer door de politie gegrepen wa? en de ander 32 keer. „Het aan tal misdrijven dat deze figuren gepleegd heeft kon wel eens een veelvoud zijn van het aan tal keren dat er proces-verbaal tegen ze is opgemaakt", meent inspecteur Van Dijk, die overi gens het probleem van de cri minele kampeerders niet wil overdrijven. „In de éérste plaats hebben we met bonafide mensen te ma ken. Op de pampings verblij ven 's winters ook vaak pasge trouwde echtparen die nog geen huis hebben. Die vragen dan een vergunning om in een weekendhuisje te mogen wo nen tot het voorjaar, en die krijgen ze ook wel. En om nou te zeggen dat alle andere huis jes bewoond worden door cri minelen, nee, dat gaat me te ver. Het is echt niet zo dat we de hele dag af en aan rij den om op de campings men sen te arresteren". Toch ligt het feit daar dat vele campinghouders in de winter maanden een extra dik beleg de boterham verdienen aan hun illegale klanten. En als ze niet willen, worden ze nog wel eens gedwongen. Vijftien van de ongeveer vijftig campings in Apeldoorn staan wat dat be treft in een kwade reuk bij de politie. Dat er zoveel onderwereldfi guren kunnen onderduiken ligt aan een kleine onvolkomen heid in de exploitatievergun ningen voor campinghouders. Zij zijn namelijk niet ver plicht bij de gemeente op te geven wie er in de natuur rust zoekt. Artikel 15 van de ver gunning zegt nu nog dat de weekendhuisjes „slechts in be woning mogen worden gege ven gedurende de wintermaan den". B. en W. van Apeldoorn hopen dat zeer binnenkort te wijzigen in: „Het is verboden zich op het terrein bevindende bouwwerken zonder toestem ming van B. en W. in gebruik te geven gedurende de winter maanden. Meldingsplicht voor misdadi gers dus. „Maar", heft inspec teur Van Dijk de wijsvinger, „dan nog is het mogelijk om je daar aan te onttrekken. Hoe, dat zullen we maar niet ver tellen want je moet je vijand niet wijzer maken dan hij al is". Rustzoekende stoere binken kunnen er echter staat op ma ken dat zij voortaan in regis ters genoteerd zullen worden. „Voor onderduikers hebben wij geen pardon", aldus de in specteur. „Wij willen weten wie wie is en waar hij zit. Enfin, ze weten wel hoe wij hier tegen ze optreden"- De Apeldoornse politie gelooft trouwens niet in het bestaan van „echte zware jongens". Een groepje plaatselijke hel den, dat er een genoegen in vond cafés te bezoeken en braspartijen op rekening van de caféhouder aan te richten, liet dit tijdverdrijf na de tweede keer al schieten. De politie had ze afgebluft. „En al die grote verhalen over knapen uit het Arnhemse Spij kerkwartier, die trouwpartijen organiseren zonder dat het ze geld kost daar is nogal wat over in de publiciteit geweest nou, vergeet het maar hoor. Dat hebben ze alletpaal keurig betaald", verzekert Van Dijk. Het afgelopen jaar zijn er in Apeldoorn 2500 misdrijven ge pleegd. „Niet schokkend", noemt de politie dat, en men is ervan overtuigd dat de illegale kampeerders daar slechts een kleine bijdrage toe geleverd hebben. „Het is natuurlijk wel zo dat je met die lui ook de daden aantrekt", meent inspec teur Van Dijk, „maar of we daardoor hier in de omgeving met meer criminaliteit gecon fronteerd worden is moeilijk te zeggen. Het moet alleen per se niet zo worden dat onze bos sen en campings een onderko men voor allerlei criminele in dividuen worden" Het meest heeft de inspecteur het nog te stellen met de toffe jongens uit het Spijkerkwar tier, die af en toe op de Velu we een jachtpartij organiseren. Controle daarop is erg moeilijk omdat er vanuit auto's geope reerd wordt en er doorgaans op strategische plaatsen wachtposten uitgezet zijn. Te gen de tijd dat de politieman nen in de gaten hebben waar ze moeten zijn, hebben de „misdadigers" het hazepad al gekozen. Een nare bijkomstigheid hier bij is dat de balorige jagers vanuit hun auto's op verkeers borden schieten. Er is in de wijde omgeving van Apeldoorn geen bord te vinden dat niet met één of meer kogelgaten gesierd is. „We hebben er wel een vermoeden van wie dat doen", aldus de inspecteur, „maar je pakt ze nooit. Daar komt een grote factor geluk bij. Je kunt nu eenmaal niet dag en nacht bij die borden gaan posten". Tot op heden heeft de Apel doornse politie het een en an der aan criminele onderdui kers laten lopen- Ook al omdat ze steeds achter de feiten aan draaft en een gezochte alJhoog en breed vertrokken is als de politie een kijkje op het va kantie-adres komt nemen. AMSTERDAM (ANP) De groep van 18 tot 21-jari- gen of wel de „nieuwe vol- wasseueiT' maakt op de an deren een wat zwevende, niet rationele indruk. Hun idealen dragen niet de span ning van de idealen van ou deren, die werden opge bouwd in de dagen, dat er een duidelijke uitdaging was door de oorlog, de schaarste, de wederopbouw of anders zins. Dit is een van de con clusies van een onderzoek, dat het Instituut voor Sociale Kommunikatie (ISK) heeft ingesteld om na te gaan welk beeld belangrijke sleutelfigu ren in onze maatschappij van de groep van 18 tot 21- jaar hebben. Het resultaat is onder de titel „Portret van de nieuwe volwassene" gepubliceerd in het eerste nummer van het vakblad voor communicatie deskundigen „Kontekst", dat ook de opdracht voor de ISK- analyse gaf. Het signalement werd op gebouwd aan de hand van interviews met tien perso nen, die uit hoofde van hün functie met de groep te ma- ken hebben. Het waren bis schop A, Simonis van Rotter dam. voorzitter F. Jutte van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie, drs. W. Lan- geveld hoofd van het Neder lands Centrum voor De- mokratische Burgerschaps vorming, de journalist R. Proper, medewerker van o.m. Vrij Nederland en De Nieuwe Linie, het staflid mevr. M. Ringeling-Coesel van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Amsterdam, de copywriter G. de Groot, VVD-voorzitster mevr. Van SomerenDowner, gevange nispastor ds A.A. Klapwijk, de psychiater dr J. van der Lande, hoofd van de jeugd- kliniek „Amstelland" van het provinciaal ziekenhuis in Santpoort en directeur H.YV. Offers van de Nederlandse Politie Akademie in Apel doorn. De belangrijkste voor de onderzoekers onverwachte conclusie bleek te zijn, dat het beeld van de nieuwe vol wassenen voor deze tien wat taak en maatschappelijk op vattingen betreft toch zo uit eenlopende personen, in we zen op hetzelfde neerkwam. Het idee bestaat, zo kwam uit de interviews naar voren, dat deze groep minder ge frustreerd is in het praten over problemen. Meer dan vroeger zou men voor eigen gevoelens („emotionele open heid") durven uitkomen en eigen verlangens en stand punten durven stellen. Bij de grotere openheid sluit direct het andere taalgebruik aan. De behoefte om emoties dui delijk te maken vraagt om een direct taalgebruik, dat weinig verbergt. De groep komt als toleranter over dan vorige generaties. Vooral de tolerantie ten aanzien van af wijkend gedrag lijkt opval lend. De geïnterviewden ver wachten in het algemeen dat de groep milieubewuster is dan de anderen omdat dit het probleem van hun leven zal zijn. De grote seksuele vrijheid van de nieuwe vol wassene kwam in ieder vraaggesprek duidelijk aan bod. Daarbij blijkt men zich nogal eens af te vragen of een en antler wel identiek is aan een toeneming van geluk op dit vlak. In de interviews viel nogal eens het woord kennisverschraling. Hoewel de informatie overstelpender dan ooit aanwezig is wordt betwijfeld of dat ook een grotere kennis veroorzaakt. De interesse zou minder en selectiever zijn. Het bleek niet mogelijk het signale ment van de groep op te hangen aan bepaalde figuren daaruit. Het lijkt er bijna op dat de jeugd geen eigen lei ders heeft en wat dat betreft terugvalt op de generatie die er vlak voor ligt (van Hit week, opkomst der popcul tuur, de Provo's en actie groepen), aldus de analy ses. VLAARDINGEN (ANP) De politic in Vlaardingen zoekt naar een ongeveer 25- jarige man, die een bejaard echtpaar heeft opgelicht met het verhaal dat hij zou zorgen voor een betaling op vroeger geplakte rentezegels. Zij zouden nog c.a. f 4000 kunnen ontvangen. Het echt- •-raar moest dan wel met terug werkende kracht lid worden van „De Bejaardenbond". Hij bewoog het echtpaar hiervoor f 221 contributie aan hem te betalen. De oplichter gaf keu rig een kwitantie af- Een poging bij een ander bejaard echtpaar eind vorige week mislukte. CAFé „De Marmelhorst" nabij de Gelderse plaats Gendrin- gen, een van de meest authen tieke herbergen in Nederland, wordt gesloopt, het pand dat dateert uit 1868 en nog nim mer is verbouwd, moet wijken voor een nieuwe wegkruising in Oost-Gelderland. (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT De universitei ten en hogescholen hebben dinsdagmiddag na een nieuw beraad geconcludeerd, dat de collegegeldwet, die minister De Brauw heeft nagelaten, onuit voerbaar is. De door minister Van Veen verlangde uniformiteit bij het afgeven van kind,erbijslagver- klaringen komt er evenmin. Iedere universiteit gaat op ei gen wijze verder. De voorzitters van de Colleges van Bestuur van de diverse in stellingen kwamen in Utrecht bijeen, om te vernemen welke uitweg een speciaal ingestelde werkgroep had weten te vin den. Die werkgroep was ge vormd na het overleg met de minister over diens „brand brief" op 14 december. Aan het slot van dat overleg produceerde het ministerie van Onderwijs een communiqué, dat in overleg met de universi teiten was opgesteld. Er kon duidelijk uit worden gelezen, dat de universiteiten door de knieën waren gagaan. De uni versiteitsbesturen waren het daar niet mee eens. Minister en universiteiten von den wel dat een eenmaal aan genomen wet uitgevoerd moet worden en een speciale werk groep zou op zoek gaan naar een manier waarop dat zou kunnen, zonder complete op standen aan de universiteiten te veroorzaken. Minister van Veen liet een dag later al weten dat studenten er niet op zouden hoeven te reke nen, kinderbijslag over het eerste kwartaal van 1973 te krijgen, als ze niet via een centrale inschrijving zouden zijn geregistreerd. De werkgroep bracht gisteren verslag uit. De leden hadden BRUSSEL (ANP) Bij een expositie die zich in Na men heeft voorgedaan, is een vrouw gedood en zijn 18 men sen gewond. De notploffing ontstond na dat een kraanmachinist van een bouwbedrijf, die bezig was met het uitgraven van een bouwput, een gasleiding geraakt had- Daardoor ont stond een breuk in de leiding in een naburige wonding, waar in ook een snackbar gevestigd was. In di-e woning deed zich de ontploffing voor in de kel der, juist toen de eigenaar van het paind, met een buurman, op onderzoek uit was om te zien wat de storing in de gas- aanvoer veroorzaakte. Het huis en een winkel er naast werden door de kracht van de ontploffing' letterlijk wegge blazen. De vrouw die gedood werd was een toevallige voor bij gangster van wie de politie de identiteit nog niet heeft kunnen vaststellen. Voorts werden achttien mensen ge wond, de meesten niet ernstig. De kraanmachinist is aange houden. geen alternatief kunnen vin den: de wet is gewoon onuit voerbaar. De universiteitsbe stuurders bleken het daarmee unaniem eens te zijn. Er was evenmin een bevredigende op lossing voor de kinderbijslag kwestie gevonden. Op 19 januari komen de uni versiteiten nóg eens bijeen om af te spreken wat ze op 23 ja nuari tegen minister Van Veen zullen zeggen. De minister zelf zal voor die vergadering vandaag al een brief laten uit gaan. (Van een onzer verslaggevers) EUPEN-VERVIERS Door zijn eigen stommi teit is de 25-jarige schil der Siegfried Martin, die vorig jaar het huis van Heintje in het Belgische Neu-Moresnet was bin nengedrongen, daar werd neergeschoten en later vanuit het zieken huis naar Duitsland wist te ontkomen, weer in een Belgische cel be land. Martin, die zaterdag 29 april vorig jaar Heintjes woning binnendrong, verscheen tot stomme verbazing van de rechter plotseling in het rechtbankgebou winVer- viers, waar men zich juist over het probleem had gebogen waar het proces tegen Martin zou plaatshebben. Uit routine had de griffier een doorslag van deze zitting aan de be trokkenen gestuurd. Siegfried verliet daarop het voor hem veilige Duitsland om naar die zitting te gaan ,wiaar hij uiteraard onmiddellijk werd gearresteerd. Mar tin was Heintjes villa binnengedrongen, toen diens ouders niet thuis waren. Hij is een zeer grote Heintje-fan, die zijn idool verscheidene keren was nagereisd. In de hal nam hij een van de gouden platen van de wand en stapte naar bo ven, waar hij Heintjes kamer wist. Daar kwam bij oog in oog te staan met zijn idool. Heintje dacht aan een overval en vluchtte naar buiten. De direct gealarmeerde politie kon kort daarna via een re genpijp en een balkon het huis binnendrin gen. Toen een jonge agent in de hand van Martin een pistool zag, voelde hij zich bedreigd en schoot. Later bleek dat Martin slechts een alarm pistool had. Martin werd gewond en naar een ziekenhuis in Eupen overgebracht, waar hij de benen nam. Intussen ging de zaak bij de Belgische rechter lijke instanties gewoon door, tot de zitting in Verviers.

de Stem | 1973 | | pagina 15