Australische stappen tegen Franse kernproeven Toch bommen boven 20 ste breedtegraad Udink installeerde commissie tweede nationale luchthaven Mysterie rond moteldrama in New Orleans blijft „leven later duurder door prijsbeleid van nu" Organisatiestructuur drastisch wijzigen Nederland verkwanselt Benedenwindse Eilanden WITTE HUIS GEEFT TOE SLECHTS ÉÉN SCHUTTER GEVONDEN wm mmm ■■ËBHasniiiiK Roemenië voorkwam aanslag op Israëlische missie in Boekarest VNO IN BROCHURE: RAPPORT OVER VOORLICHTING DEFENSIE: Geen generaal pardon voor illegale gastarbeiders Geheim rapport over Zaak kruidendokter voor Hoge Raad binnenland buitenland ANTWERPEN TEGEN „EENARMIGE BANDIET" IR. C. VAN DIS BEGRAVEN OVERLEG BEZOEK Brandende auto met brandkast gevonden -*• .vN- Oud-katholieke bisschop v. d. Oord overleden I t O I I I J K I 1 (Van onze redactie buitenland) CANBERRA De premier van Australië, Gough Whitlam, heeft gisteren na een kabi netsvergadering verklaard dat zijn regering van Frankrijk de verzekering verlangt dat het noch dit jaar noch verder in de toekomst kernproeven in de atmosfeer zal nemen. Hij waarschuwde dat Au stralië stappen bij het inter nationale gerechtshof zal doen om voortzetting van de kern proeven in het gebied van de Stille Oceaan te beletten als Frankrijk de verlangde garan tie niet zou willen geven. Premier Whitlam zei dat een nota, waarin het Australi sche standpunt uiteen wordt gezet, begin deze maand door de Australische ambassadeur in Parijs aan de Franse rege ring is overhandigd. Vorig jaar bracht Frankrijk op het Moeroeroa-atol in de Stille Zuidzee een aantal atoombommen tot ontploffing. Daarop volgden heftige protes ten van verscheidene landen die bevreesd waren voor radi oactieve neerslag. Premier Whitlam ontkende dat deze stap speciaal tegen Frankrijk gericht is. „Het is onze plicht tegen alle kern proeven voor militaire doel einden te protesteren, evenals wij onze stem verheffen tegen de bombardementen op Noord- Vietnam door de Amerikaanse luchtmacht". De Australische premier hief ook een waarschuwende vin ger tegen de volksrepubliek China voor het geval deze van plan zou zijn opnieuw kern proeven te nemen. BRUSSEL (ANP) Dc burgemeesters van Antwerpen en omringen de gemeenten hebben op een gezamenlijke bijeen komst besloten de Belgi sche regering te vragen de kwestie van de zoge naamde jackpots aan hangig te maken bij het parlement. Deze speelautomaten, die men in België de eenarmige bandiet noemt, vormen, aldus de burgemeesters van de tatwerpse agglomeratie, een gevaar omdat teveel mensen er teveel geld in verspelen. Verschillende Belgische gemeentebe sturen hebben al het initiatief genomen tot een verbod van deze au tomaten. In Antwerpen en omgeving vindt men nu dat het parlement de ze kwestie voor het ge hele land moet gaan be zien. DEN HAAG (ANP) Op de algemene begraafplaats te Den Haag is dinsdagmrogen ir. C N. van Dis, lid van de Eer ste Kamer en oud-lid van de Tweede Kamer voor de SGP, ter aarde besteld. Hij overleed vorige week vrijdag op de leeftijd van 79 jaar. Vele ministers en Kamerle den, onder wie premier Bies heuvel. senaatsvoorzitter mr. M. de Niet en Tweede-Kamer voorzitter dr. A. Vondeling waren aanwezig. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/SAIGON De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegfler, heeft gisteren toegegeven dat de bombardementen op „bepaalde militaire doelen" ten noorden van de 20ste breedtegraad in Noord-Vietnam wor den voortgezet. In antwoord op vragen over aanvallen op installaties van Sam-raketten zei Ziegler dat Nixons besluit van 30 december, de bombardementen boven de 20ste breedtegraad stop te zetten, van kracht blijft. Maar de politiek van de „beschermende reac tie" blijft ook van toepassing, zo zei hij. Die politiek houdt in dat Amerikaanse vliegtuigen die boven Noordvietnamees grondgebied beschoten wor den, hierop met tegenaanval len mogen antwoorden. Vorige week vrijdag be schuldigde het Noordvietna- mese ministerie van buiten landse zaken Washington van woordbreuk omdat toch bom bardementen waren uitgevoerd boven de 20ste breedtegraad. Volgens de Noordvietnamese verklaring was de plaats Don Lai in de provincie Hao Binh, ten noorden van de 20ste breedtegraad en ongeveer 80 km ten zuidwesten van Hanoi, gebombardeerd. Amerikaanse militaire woordvoerders in Saigon ont kenden toen dat de bombarde menten boven de 20ste breed tegraad doorgingen, maar zei den dat de verkenningsvluch ten boven dat gebied wel wer den voortgezet. De Noordvietnamezen en Amerikanen hebben ook giste ren volledig stilzwijgen be waard over hun geheime over leg over een wapenstilstand in Zuid-Vietnam. Het overleg wordt vanmiddag voortgezet. He gesprek van dinsdag duurde bijna tien uur. De ex ponenten, Henry Kissinger en Le Due Tho, ontmoetten elk aar in de villa van een Ame rikaanse industrieel in St.- Nom-la Breteche, een westelj- ke voorstad van Parijs. Aankomst en vertrek van de delegaties vonden in de grootst mogelijke discretie plaats. Het was maandag ook al het geval, zodat waarne mers aannemen dat het de procedure is die men voor de ze derde fase van geheime on derhandelingen volgt. Tijdens het regime van pre sident Nixon zijn er in Indo china 6 miljoen mensen .ver moord. De nazi's hebben 6 miljoen joden omgebracht. Daarom hebben de G miljoen joden in de Verenigde State i een speciale verantwoordelijk heid voor de oorlog in Zuid- oost-Azië. Het kerstgeschenk van de heer Nixon aan het Noordvietnamese volk was 800.000 ton bommen, evenveel als het totaal gewicht bommen, dat de Duitsers in de tweede wereldoorlog op Engeland gooiden." Zonder enige emotie zei dit gisteren rabbijn Leonard Beerman uit Los Angeles in het internationale perscentrum „Nieuwspoort" te Den Haag. De zongebruinde rabbijn is een van de kerkelijke leiders uit de V.S., die gisteren in ons land en vandaag in West- Duitsl-and een beroep doen op het geweten van d,e mensen voor een volledige inzet om een eind te laten maken aan de oorlog in Indochina. Onder deze geestelijken is de be faamde theoloog Harvey Cox. (Van onze parlementaire redactie) DAN HAAG Minister I dink (a. i. Verkeer en Wa terstaat) heeft gistermiddag de adviescommissie tweede nationale luchthaven geïnstal leerd. Deze commissie moet de regering adviseren over dc plaats waar een tweede natio nale luchthaven moet worden gevestigd. Er zijn tot nu toe al een aantal studies gemaakt. Daarbij kwamen de Marker waard en Dinteloord als de „beste" vestigingsplaatsen naar voren. Het is overigens, aldus de bewindsman in zijn installatie- rede, niet zo zeer de bedoeling dat de commissie de regering exact gaat informeren over de Precieze plaats van vestiging. De taak van de commissie is meer zoveel mogelijk gege vens te verzamelen en de re- gering enkele reële keuzemo- gelijkheden voor te leggen. Minister Udink liet gisteren wei doorschemeren, dat de re gering ervan overtuigd is dat er een tweede nationale lucht haven moet komen, ondanks het verzet daartegen in de vorm van alternatieve plan nen. Voorzitter van de commissie is oud-minister Den Toom van Defensie. In de commissie zit ten verder vertegenwoordigers van diverse ministeries (Bui tenlandse Zaken, Binnenlandse Zaken, Financiën, Defensie, Verkeer en Waterstaat, Econo mische Zaken, Sociale Zaken, Landbouw, CRM en Milieuhy giëne), van de provincies Noord- en Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant, van de gemeenten Amsterdam en Rot terdam en van Rijnmond. BRUSSEL (ANP) Bij het Belgische plaatsje Schilde is maandagavond een brandende Nederlandse auto in een grep pel gevonden. De kofferruimte van deze auto bleek een brandkast te bevatten waarop later sporen van een snijbrander werden aangetroffen. De wagen brand de volledig uit ondanks pogin gen van de Antwerpse brand weer het wrak te blussen. De brandkast bleek gestolen te zijn in Aartselaar, Er wordt een bedrag van 76,000 frank vermist. DRIE van de 45 deelnemers aan een tochtje voor bejaarden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag bij een busonge luk in het Duitse Hettingen, bij Heidelberg, om het leven gekomen. 30 personen raakten deels ernstig gewond. (Van onze redactie buiten land). NEW ORLEANS Het langdurige en bloedige beleg van het Howard Johnson-mo tel in New Orleans is giste ren voor het grootste gedeel te opgeheven. De vraag wat er is gebeurd met de sluip schutters is echter gebleven. Was het er toch maar een, dc man die op het dak van het gebouw door de boordwapens van een politiehelikopter werd doorzeefd, of waren het er meer? De politie, die het 300 ka mers tellende motel als het ware binnenste buiten heeft gekeerd is ervan overtuigd dat onmogelijk één man een politiemacht van enkele hon derden manschappen ander halve dag kan hebben bezig gehouden. Hoofdcommissaris Giarusso houdt nog rekening met de steeds kleiner wor dende mogelijkheid dat an dere mannen zich ergens in het gebouw weten schuil te houden, reden waarom ka mers, kasten, liftschachten en vuilniskokers keer op keer worden geïnspecteerd. Mocht later blijken dat enke le schutters zich ondanks de hermetische afgrendeling van de omgeving van het motel toch uit de voeten hebben kunnen maken, dan zou dit een blamage voor de politie betekenen. De schietpartij, die losbarst te toen de bij het in brand staande motel gearriveerde brandweer werd beschoten, heeft zeven doden geëist: drie politiemannen en drie burgers, alsmede de doodge schoten sluipschutter. Zeker twintig personen werden ge wond, de meesten brand weerlieden en politieagenten. Bij dc slachtoffers was een jong echtpaar op huwelijks reis dat in het motel logeer de. Beiden waren door het hoofd geschoten. Het meest tragische feit is dat, als er slechts één sluipschutter is geweest, de politie zeventien uur lang is doorgegaan het gebouw van alle kanten te beschieten terwijl de man al dood was. Men sluit de mo gelijkheid dan ook niet uit dat er gewonden, en mis schien wel doden, zijn geval- 'i Mk' i lén door het eigen vuur van de politie. Zeker is dat drie politie mannen werden gewond door wegspattende stukken steen toen hun collega's tijdens de bestorming van het gebouw een betonnen liftschacht on der vuur namen waarin men vermoedde dat de sluipschut ters zich verschanst had den. In Amerika vrezen velen dat er een over het hele land verspreide organisatie aan het werk is die zich heeft voorgenomen zoveel mogelijk blanke politiemannen te ver moorden. De openbare aan klager van Louisiana, Willi am Guste, verklaarde: „Ik 0 Politiemannen dragen een collega weg, die gewond werd door terugspringende kogels. Op de voorgrond de doodge schoten schutter. ben er nu zeker van dat er een ondergrondse zelfmoord brigade bestaat die zich heeft voorgenomen in Ameri ka terreur uit te oefenen". Hij zei in een vraaggesprek voor de televisie dat de sluipschutters in New Orleans tot deze brigade behoor den. De reeks aanslagen op po litiemannen begon in New Orleans op oudejaarsavond toen een aspirant-politieoffi cier door een sluipschutter werd vermoord. In de daarop volgende dagen vielen zeven politiefunctionarissen onder de kogels van onbekende schutters. Ondanks een nauwgezet onderzoek is men er niet achter kunnen komen welke militante groep de po litie de oorlog heeft ver klaard. In voorgaande jaren zijn in New York, San Francisco en Chicago talrijke leden van de politie door militante groepe ringen, meestal van negers, vermoord of gewond. Na een hoogtepunt in 1971 zijn der gelijke aanslagen echter af genomen. In 't kort OP 20 januari komt de dio cesane pastorale raad van het bisdom Roermond voor het eerst sinds 6 mei 1972 weer bijeen. BIJ K.B. is dr. ir. A. P. Oele te Geleen met ingang van 1 februari a.s. benoemd tot bur gemeester van Delft. DE audio-visuele sectie van de Nederlandse Beroepsvereni ging van Filmers (NBF) be treurt in hoge mate de beris ping van de minister van CRM aan de VPRO. DE secretaris van de techni sche hogeschool in Delft, mr. E. G. Wesselink, heeft zijn ont slag gevraagd. Hij is het niet eens met de manier waarop de wet op de universitaire be- stuurshervorming in Delft wordt uitgevoerd. JERUZALEM (DPA) Van gezaghebbende zijde in Jeruzalem is bevestigd dat de Roemeense politie een door Arabische commando's op de Israëlische ambassade in Boe karest voorgenomen aanslag, heeft verijdeld. Bijzonderheden wilde men niet geven „vanwege het deli cate karakter van de zaak". De aanslag in Boekarest had tegelijk met de aanslag van de Israëlische ambassade in Bangkok die afliep met het afdruipen van de extremisten naar Cairo moeten plaats hebben. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het leven wordt de komende jaren duur der mede als gevolg van het huidige prijsbeleid (prijscalcu- latiebeschikking) van de over heid. Dit beleid richt zich slechts op eenderde deel van de totale prijsstijging. Op kor te termijn remt het prijsbeleid slechts de stijging: de prijs stijgingen worden in de tijd „vooruitgeschoven". Dit stelt de centrale werk geversorganisatie VNO (Ver bond van Nederlandse Onder nemingen) in de gisteren ver schenen brochure „Inflatie, feiten en achtergronden van prijsstijgingen". Andere conclusies uit dit „pamflet" zijn: sociale premies en belas tingen zijn de belangrijkste binnenlandse oorzaak van prijsstijgingen; voor een juist en tijdig inzicht in de prijsontwikkeling ontbreken nog veel gege vens; internationaal gezien staat Nederland wat de inflatie be treft, er slecht voor. Het VNO houdt er rekening mee dat diit jaar de kosten van levensonderhoud ongeveer 8% hoger worden dan in 1972. De ze verwachting wordt gedeeld door de regering. Het prijsbeleid heeft weinig greep op de prijzen van groenten en fruit (veilingprij- zen vallen niet ondier maatre gel), brood, vlees en zuivelpro- dukten (volgens EEG-richtlij- nen) en van kleding en schoeiisel (sterk onderhevig aan mode en seizoenwisse lingen). Geen invloed heeft de over heid op de prijsontwikkeling van medische verzorging, huur en in de sector verkeer. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Alle defen sievoorlichters moeten „meer gezag" en een moderner „mentaliteit'' krijgen door be tere opleiding en selectie. Per sonen die hij Defensie voor lichting bedrijven doen vaak onnodig geheimzinnig en zijn overdreven bang voor het ma ken van fouten. Zij moeten ook deskundiger worden. Bo vendien moet de organisatie van het voorlichtingsapparaat ingrijpend worden gewijzigd. De negatieve „image" van de krijgsmacht dient verbeterd te worden. Dat zijn enikele aanbevelin gen en condlusiies van het rap port van de Haagse jurist mr. A. C. A. Dake, die op verzoek van minister De Koster van Defensie een studie heeft ge maakt over de defensievoor lichting. Minister De Koster verleende hem die opdracht nadat in de Tweede Kamer daarop was aangedrongen. In zijn rappen-t constateert mr. Dake, dat in de omvangrijke krijgsmaohtsamenleviaiig een ernstig tekort is aan eommuni- caie. Er lopen te weinig lij nen tussen de bestaande on derdelen van het voorUch- tingsapparaat. De leiding van het nieuwe voorlichtingsapparaat diient in beginsel bij een burger te be rusten- Maar in de beginfase dlient een hooggeplaatste mili tair of oud-militair met de no dige ervaring en gezag de lei ding te krijgen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat geen generaal pardon wordt overwogen voor illegaal in ons land verblijvende gast arbeiders. Een suggestie van het PSP- KamerLid Van der Spek wijst hij van de hand. De minister noemt in antwoord op vra gen van het Kamerlid het illegaal verhlijf en de clandes tiene tewerkstelling uit maat schappelijk oogpunt een hoogst ongewenst verschijn sel. In het antwoord zegt de mi nister dat illegaal verblijf en clandestiene tewerkstelling zo- w-j. voor de betrokken vreem delingen als voor de Neder landse samenleving een belas ting vormen. In het antwoord wordt nog meegedeeld, dat voorzover de werkgevers van de aangehou den vreemdelingen bekend zijn tegen hen proces-verbaal wordt opgemaakt wegens overtreding van de wet ar beidsvergunning vreemdelin gen. INSLUIPERS hebben bij af wezigheid van de bewoners voor f 20 mille aan schilderij en, antieke wapens en beeld jes gestolen uit een woning in Den Haag. WILLEMSTAD (ANP) „Het aandringen van Neder land op onafhankelijkheid voor de Nederlandse Antillen is het gevolg van manipulaties van groepen in de Nederland se politieke wereld, die niet alleen op politiek gewin uit zijn, doch die vooral de belan gen van het Shell-concern vei lig willen stellen, wanneer de olieconcessies in het begin van de jaren tachtig in Venezuela zullen aflopen". Dit citaat publiceert het An tilliaanse dagblad „Beurs- en Nieuwsberichten" gisteren uit een geheim rapport dat is op gesteld door dr. M. C. J. van Leeuwen, hoofd van de afde ling algemene en juridische zaken van het eilandgebied Curasao. Het rapport is be stemd voor de voorzitter van de staatkundige commissie van de Antilliaanse staten (parle ment). In dit rapport komt Van Leeuwen tot de conclusie dat Venezuela belangstelling heeft voor annexatie van de Bene denwindse eilanden (Aruba, Curasao en Bonaire) van de Nederlandse Antillen vanwege de oliereserves in het conti nentaal plateau voor de kust van Aruba en omdat men in Venezuela vreest dat er een machtsvacuüm ontstaat wan neer Nederland de Antillen loslaat. In de „Beurs- en Nieuwsbe richten" worden fragmenten van het rapport gepubliceerd. De krant schrijft dat de stap pen voor een geleidelijke an nexatie reeds genomen zouden zijn. PURMEREND (KNP) Afgelopen zondag overleed te Purmerend in de ouderdom van 90 jaar, mgr. Jacob van der Oord, die van 1945 tot 1967 het bisdom Haarlem der oud-katholieke kerk bestuur de- Wat lezen we daar nou? De regering (Biesheuvel nog) had. gedacht eens een flink slaatje te slaan uit de accijnsverho ging op dieselolie. Maar de transportondernemingen, die op Duitsland rijden, zijn van plan zoveel mogelijk in Duits land te tanken. Daar is de diesel wel duurder maar door een of ander foefje komt het toch goedkoper uit om met een lege tank de grens over te rijden dan met een volle. En nu is becijferd dat dat tanken in Duitsland de schat kist 16 tot 25 miljoen gulden zal gaan kosten. Het ministe rie van Financiën zegt hiervan allemaal nog geen weet te hebben. Daar komen ze nog wel ach ter, zeggen de transportonder nemers. Hoe groot is dat gat van nikkelen Nelis Nelissen nu eigenlijk? Groot, hoor ik hier fluiste ren. Alleen maar om te bewijzen dat vrouwen het ook kunnen (als daar twijfels over be stonden) heeft mevrouw Ma rie McCard te Bedford in En geland een vrachtwagen van 12 ton met haar tanden 50 meter door de hoofdstraat ge trokken. Onder de toejuichingen van een menigte kijkers klemde het 45 kilo wegende vrouwtje een stevig stuk touw dat aan de wagen gebonden was, tus sen haar kaken en sleepte het gevaarte weg. Een halfuur na de kracht prestatie kon zij nog geen woord uitbrengen. Een Engels biertje (toch lekker hoor) bracht haar tong weer im be weging: „Ik dacht dat mijn keel en rug zouden barsten, maar ik was vastbesloten te bewijzen dat een vrouw het ook lain." Ja, als de vrouwtjes een maal hun tandjes ergens inzet- ten..(een vrouwelijke collega, die zeer voor de emancipatie is kijkt me plotseling met vuurspuwende blikken aan, ik glimlach vriendelijk terug. Ze weet toch niet wat ik nu schrijf. Dit was een stukje „li ve-reportage", uit het levert gegrepen Vooruit dan maar: Eton - hét voorbeeld bij uitstek van een Britse jongensschool is voor 79 procent vóór toelating van meisjes, aldus blijkt uit een in het schoolblad „The World" gepubliceerde enquête onder de leerlingen. „Gemengde klassen leiden onder normale omstandigheden tot grotere rijpheid en minder typische jongensgrapjes", meent The World. Wat even tuele seksuele problemen aan gaat in Eton weten ze niet beter citeerde het blad een van de jongens: „Er zal geen groot gemiddelde van onge huwde moeders zijn, tenzij de meisjes domme ganzen zijn." Dat was een niet-geëmanci peerd Eton-jongetje (mijn vrouwelijke collega blijft vuurspuwend kijken). Ik smelt en verdwijn dus. MERIJN DEN HAAG (ANP) De advocaat-generaal bij de Hoge Raad heeft dinsdag geconclu deerd tot verwerping van het cassatieberoep dat de 46-jarige kruidendokter W. van de Moosdijk uit Casteren had in- steld tegen het vonnis van het gerechtshof in Den Bosch, waarbij hij wegens oplichting met zijn „geneeskrachtige kruiden" is veroordeeld tot negen maanden gevangenis straf. De advocaat-generaal kwam tot dit advies aan de Hoge Raad, omdat in de zaak van de kruidendokter geen schrif tuur met cassatiemiddelen bij de raad is ingediend. Het ging om een aantal ge vallen van oplichting met de verkoop van kruiden in Bel gië, in 1969. De Hoge Raad zal op dinsdag 16 januari uit spraak doen. De kruidendokter moet zich nog verantwoorden voor de in zijn huis gepleegde overval op de chef van het grenswissel kantoor van Eindhoven. Samen met zijn broer maakte de kruidendokter de chef van het kantoor op vrijdag 10 novem. ber meer dan een miljoen gul den afhandig

de Stem | 1973 | | pagina 9