zeeuws OUD-STATIONSCHEF IN GOES WEER EVEN THUIS De Zwinstreek in oude prentkaarten Streek-VVV heeft sluitende begroting RAADSKELDER BINNENKORT OOK FOYER Post onvoorzien f 2800,- H. P. van der Veen heeft geen tijd voor zijn memoires In Sluis streek verbrand itting ktie aravans ag van kas oewacht I-loterij listricts- ijden loopt vol ise mis ACHTERLAND Bali Verval Honkong Dia's e correspondent) *JK Bij een grensplaats Meer- 4 varkens om het ïen. De brand brak ndbouwschuur van Hoewel de brand- g ter plaatse was, rorden voorkomen, md snel om zich ïzer verslaggevers) LIS Waar- al het caravanbe- teck in België de innen een maand n hervatten. Zoals rd de Belgische m dit bedrijf, dat 'oduktie-eenheid in n heeft, voor de in de as ge- ikele dagen tijd is geslaagd om een de omgeving van umde pand om te een produktsiehal. betekent de brand een aanzienlijke omdat niet alles 'zekering wordt ge- zover bekend is er de oorzaak betreft in het spel. Het s nog niet helemaal De hrand is waar- ontstaan door on- leid van twee jan- voor het personeel ligische bedrijf is de zonder ccmsequen- ven. Ongeveer de le 128 personeelsle de mioment zander ■r verwacht wordt, in volgende maand de slag kunnen. De die door de eldjk zonder werk te zitten, zullen vakbonden een uitkering krijgen besta anszekerheids- im België voor do r geldt. ze correspondent) iCHT De leden spaarkas De Ware uit Koewacht heb- clublokaal café De jaarlijkse teerdag gezamenlijke maal de avond verder :ht met prijskaarten gen. De uitslag van is als volgt: eerste rouw v.d. Sijpt-In- Oeland, 2 R. Riet- Rietjes - A. van Xnghels - J. van van Goethem - G- 5 Jos Hamerlinck - ire. Bij de teerlin- jd vielen de prijzen eerste prijs: me- ;land-Van Waesberg- Smet. Tweede prijs: a Ruelle - C. van e. Derde prijs: me- eland-Van Waesber- Mevrouw L. Inghels- Van Poele-Puijen - Wouters, nze corresDondent) JANSTEEN Dc ka- bond voor EHBO, dis and, heeft ten behoe- e districtswedstrijden ïsteen een loterij op it. cking van deze lote- 'an de hoofdprijs een diemerlamp is, zal op laatsvinden. nze correspondent) ACHT Dat er voor iering in oude vorin ds belangstelling be- gebleken in Koe aar in de r-k. kerk een ouderwetse La- werd uitgevoerd. werd door een groot lensen uit Koewacht hele omgeving bij ge- De meeste bezoekers afloop vol lof over itief. Celebrant was E. Modde uit Koe- n dirigent was P. 'e gezangen werden d door het gemengde eze parochie. Woensdag 10 januari 1973 (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Van de inmiddels 500 deeltjes die de Europese Bibliotheek uit Zaltbommel heeft gewijd aan oude en rus tieke plaatsen en plaatsjes in België Is ook een aflevering gewijd aan een streek, die nog veel van zijn vroegere karak ter behouden heeft. Het deel tje „De Zwinstreek in oude prentkaarten" geeft met 76 af beeldingen een aardig over zicht van het leven van alle dag van rond 1900. Alleen de naam van de ver schillende dorpjes opent voor hen die daarmee niet bekend zijn romantische perspectie ven. Wat te denken van Dud- zele, Lapscheure, Ramskapelle en al die andere plaatsen in de buurt van het laatste „hel dere" water van België, het kanaal van Brugge naar Sluis. Uiteraard ontbreekt ook het oude stedeke Damme niet, de plaats waar de pastoor Poncke furore maakte en waar Jakob van Maerlant werd geboren. Op de door ons uitgekozen foto zit ook nog een stukje Nederland. Daarop komt na melijk de „Jaoob van Maer lant" voor van de befaamde kapitein Stienstra uit Sluis die tussen beide wereldoorlogen de verbinding te water maakte tussen beide eindpunten van het kanaal Brugge-Sluis. De plaats waar deze foto werd genomen is ook thans veel Zeeuwsch-Vlamingen niet on bekend. Het gebouw op de foto heette toen restaurant „Het Lustoord der Vissers". Thans is hier het bekende pa lingrestaurant „De Siphon" ge vestigd. 9 Een plekje dat vele Zeeuwsch-Vlamingen niet onbekend zal zijn. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De stichting Streek-V.V.V. West-Zeeuwsch-Vlaande- ren heeft voor 1973 een Sluitende begroting met een post onvoorzien van 2800,Voornaamste inkomsten van dc stich ting zijn de bijdragen van de drie West-Zeeuwsch- Vlaamse gemeenten, die voor 1973 voor eenzelfde bedrag zijn geraamd als vorig jaar, namelijk 6000 gulden van Oostburg, 4000 gulden van Sluis en 2000 gulden van Aarden burg. Van de aangesloten WV's wordt eveneens een bijdra ge begroot van 12 mille, ge baseerd op 12,50 per lid en 2,50 per donateur. De begroting wordt be handeld in de algemene vergadering van de Streek- VVV, die op dinsdag 23 ja nuari om 20.00 uur begint in het Oostburgse gemeen tehuis. Als voornaamste uitgaven staan op de begroting een post van f 11.000 gulden voor re clame en propaganda, 7200 gulden contributie aan de pro vinciale VVV en nog eens 3000 gulden voor landelijke en internationale activiteiten, die gericht zijn op West- Zeeuwsoh-Vlaanderen. Tijdens de vergadering zal ook de uit gave van een toeristische streekfolder worden bespro ken. Deze folder moet niet worden verward met de streekgids, die in samenwer king met de drie gemeenten wordt uitgegeven. De bedoe- kng is de streekfolder uit te 'n een oplage van 100,000 Stuks. De kosten hier van zullen ongeveer 16,000 gulden bedragen en een be drag van 8 mille is reeds hier voor gereserveerd. De leden van het algemeen bestuur zullen voorts een werkplan voor de Streek-VVV voor 1973 moeten vaststellen. Verder zullen vertegenwoordi gers moeten aangewezen wor den in het bestuur van de provinciale VVV. Het dage- •p 'itasssa Hier wordt de doorgang gemaakt. lijks bestuur van de Streek- VVV heeft gemeend hierbij dezelfde procedure te moeten volgen als gebruikelijk was in de zogenaamde „kleine com missie". Dat wil zeggen dat van de twee te benoemen verte genwoordigers één het kustge bied en één het achterland vertegenwoordigt. Het dage lijks bestuur stelt hiervoor als kandidaten respectievelijk de heer J. H. Schippers uit Groe- de (met als plaatsvervanger de heer G. A. Claeijs) en A. A. B. van Beijsterveldt uit Sluis (met als plaatsvervanger de heer J. M. Paridaen). (Van een onzer verslaggevers) SLUIS Momenteel is Leenhout's Aannemingsbedrijf aan het werk in de kelders van het Belfort in Sluis. Er moet een doorbraak gemaakt worden in een der muren, zo dat de raadzaal in directe ver binding komt met de kelders. Voor dit werk heeft de raad een krediet uitgetrokken van f 5000,-. De bedoeling van de door braak is de kelders te benut ten wanneer zich bepaalde manifestaties afspelen in de raadzaal. Hierbij wordt onder meer gedacht aan koffiecon certen en dergelijke, bij welke gelegenheid men een foyer of iets dergelijks ontbeert. Als de doorbraak een feit is krijgen bezoekers de gelegenheid zich in de kelders wat te vertra den. De heer Leenhouts dacht dat nog deze maand het karwei wel geklaard zou zijn. „Het is niet zo'n groot werk, maar er moet nogal omzichtig te werk worden gegaan, omdat hier en daar in de muur leidingen lo pen en de centrale verwar ming een beetje verplaatst moet worden", aldus de heer Leenhouts. Bij de restauratie van de kelders in 1949 kon deze door braak niet gemaakt worden, omdat de kelders toen een ho- recabestemming hadden en de Drankwet zich toen verzette tegen een rechtstreekse ver binding tussen gebouwen voor openbare diensten en vergun ning- en verlof zaken. In de nieuwe Drank- en Ho- recawet is deze stichting niet meer opgenomen. Djakarta via Bogor door de Preanger naar Bandoeng en toen naar Tanghoe ban Pra- hang om vervolgens Djokja karta aan te doen. In Djokja bracht ik ook een bezoek aan de kraton, het eigendom van de Soesoe- hoean (thans minister). Na Djokja stond een bezoek aan de Boeroeboedoer op het programma, hetgeen voor mij een openbaring was. in de Boeroeboedoer wordt het gehele leven van Boeddha ge beeldhouwd weergegeven Na Java vloog ik naar Ba- li, een prachtig eiland met een goed klimaat. Het heeft een oppervlakte zo groot als Brabmvt en Zeeland samen en waarop ongeveer twee miljoen mensen wonen. In tegenstelling met Java be lijdt men daar het Hindoe- staanse geloof. Men is inge- JTnkele maanden geleden hadden we voor deze rubriek een gesprek met de reislustige heer H. P. van der Veen (77) uit Goes, de oud-stationschef van de spoor wegstations te Goes en Breda, die na een werkzaam le ven de wereld ging bekijken en daarbij hoe kan het anders vooral gadesloeg hoe in andere landen het treinverkeer is georganiseerd. Tijdens het gesprek dat we toen met de heer Van Veen hadden stond hij al zijn koffers te pakken voor een reis naar Thailand, Java, Bali en Hongkong. Onlangs troffen we de heer Van Veen weer san in zijn woning aan de Goese Van Hertumweg. EnHij had weer weinig tijd, want hij moest weer op reis. Ditmaal naar Zuid-Afrika om er met familieleden vakantie te houden aan de stranden van Port Elisabeth aan de Indische Oceaan. Desgevraagd zei de heer Van Veen: „Ik voel mij hele maal nog niet te oud om zulke grote reizen te maken. Ik beschouw de wereld als één grote bezienswaardig heid. Als ik echt oud wordt, neem ik misschien eens de tijd om na al die reizen mijn memoires te schrijven. Mo menteel heb ik daar nog geen tijd voor." Urenlang kan de heer Van Veen even wel vertellen over zijn rei zen. Over zijn laatste reis naar Thailand, Java, Bali en Hongkong volgt hier zijn re laas: „Enige weken geleden stap te ik met een gezelschap in het vliegtuig met Bangkok in Thailand als eerste reisdoel. Voordien was ik daar al twee maal geweest. Ik zie Bangkok als het Venetië of Giethoorn van Thailand, omdat het mil- joenenverkeer daar voorna melijk over het water gaat. Op de rivier de Mekong is een dagelijkse watermarkt flooting-marketwaarbij in bootjes alle denkbare handel gedreven wordt. Om die markt te bezoeken heeft men dan ook een vaartuig nodig. De marktkooplieden worden op het water géboren, leven daar en sterven ook op het water. De Thailanders (Thais) zijn een godsdienstig volk, die trouw zijn aan de leer van Boeddha. Dit uit zich in hun leefpatroon, maar ook hun cultuur. Nagenoeg alle mannen waren of zijn nog monnik. In Bangkok zijn ve le tempels en gebedshuizen, die aan Boeddha gewijd zijn. Naast het godsdienstige le ven neemt ook het amuse mentsleven een grote plaats in in het leven van de Thai. In Bangkok heeft men een gro te rozentuin aangelegd, die doet denken aan een sprook- jestuin van Walt Disney. Hierin voeren dansers hun religieuze dansen op en daar naast houdt men hanenge vechten, bull-fightingThai- lands boksen, enz. Het za kenleven heeft ook een grote plaats in Thailand. Het is een welvarend land en in de steden treft men Engelse, Amerikaanse en Veel Japanse warenhuizen aan. De gewone handel wordt merendeels door Chinezen ge dreven. De contrasten hierin zijn soms enorm groot. Na een verblijf van acht dagen in Thailand vloog ik naar Djakarta. Het eerste wat ik zag waren de luxe grote en moderne hotels. De grote armoede van vele men sen vormde daarmee een schrijnend contrast. Deze ra~nsen leven in krotten die zijn opgetrokken uit blik, karton, zakken en oude plan ken. Het is onbegrijpelijk dat daar mensen in kunnen wo nen, Deze mensen, die daar voornamelijk langs de spoor weg naar Djakarta wonen, trachten in de stad te komen. De stadsoverheid kan deze mensen niet in de stad opne men, waardoor onder hen een verpaupering ontstaat. Djakarta is een moderne stad in opkomst met veel moder ne gebouwen en waarin het nachtleven tot een grote ont plooiing komt. De steeds groeiende verkeersdrukte wordt zoveel mogelijk op één-richtingswegen geleid die voor bet jell's (fiets-taxies) verboden zijn. De wijken waar vroeger de Europeanen woonden zijn erg mooi. Er heerst niet overal ellende, ofschoon de contrasten mij erg aanspre ken. Het leven in die stad is door de overheid en het stadsbestuur moeilijk te be sturen. De spoorwegen op Java hebben het heel moeilijk. Deze zijn door de oorlog en de Japanse bezetting gewel dig in verval geraakt en zijn financieel niet in staat tot aanschaffing van modern materiaal. Men is voorname lijk aangewezen op autotrac- tie op de wegen. Er zijn tamelijk goede wegen en de moderne centra zijn met bus sen goed te bereiken, dit in tegenstelling tot de kam pongs en dessah's. Voor de grote afstanden is men aan gewezen op luxe treinen met air-conditioning en vliegtui gen. Toch heb ik daar een autobustocht gemaakt vanaf Een karakteristiek beeld van de heer Van der Veen: de deur open om zo weer weg te kun nen rennen naar het vliegveld. eindredactie bas augustijn 0 De heer Van der Veen: even thuis. deeld in kasten. Hoe hoger de maatschappelijke positie, hoe hoger de kaste. Bali is een geïsoleerd ei land. Men leeft van de vis vangst en hetgeen de g-ond oplevert. Voor de be vloeiing van de rijstvelden (sawah's) zijn waterschap pen met een autonome be voegdheid ontstaan. Deze hebben een grote invloed op de bevolking. Balmezen zijn een kunstliefhebbend volk, hoewel zij geen kunstenaars kennen. De kunstenaar is een gewone werkman die mooie dingen kan maken en die zijn vak op straat uitoe fent. Hun uitingen van kunst zijn beeldhowen en dansen. Hun dansen zijn soms zo massaal dat hieraan soms 200 mannen uit één dorp deelne men. De dansen die bepaalde geschiedenissen uitbeelden zijn uitmuntend geprogram meerd en getimed. Balinezen zijn vriendelijke en gastvrije mensen, die nimmer om geld vragen. Er is een goed verkeersnet van wegen die soms erg smal zijn. Dit houdt verband met de vruchtbaarheid van de grond en de noodzaak deze te be bouwen. Van Bali ging de reis per vliegtuig naar Hongkong (de dubbelstad Kowlon en Victo ria). Het is een westers aan doende stad met veel ver keer en soms overdreven re clames. Het is een Engelse kroonkolonie, waar vluchte lingen-vraagstukken radicaal worden opgevangen. Veel vluchtelingen zijn uit Rood- China afkomstig. Een vierde gedeelte van de bevolking leeft op het water in sam- pangs, voornamelijk in het Aberdeen-stadsgedeelte. De stad doet Amerikaans aan en is volkomen ingesteld op een druk handels- en toeristen verkeer en er zijn onnoeme lijk veel scheepvaartkanto ren. In Hongkong stapte ik na enkele dagen weer in het vliegtuig en na 22 uur vlie gen was ik weer thuis in Goes. Van deze reis heb ik 300 dia's en negen films ge maakt, waarvan twee films, die een half uur duren. Bij die films en dia's, die ik aan bejaarden en ook aan vereni gingen ga vertonen, beleef ik weer die reis, hetgeen mij een grote voldoening geeft".

de Stem | 1973 | | pagina 7