Axel verliest inwoners José staat wegens overval voor rechter Diamanten bruiloft in Aardenburg WATERSCHAP BEPAALT STANDPUNT Vervuiling van Gentse Vaart te bestrijden BURGEMEESTER VAN DIJKE GEEFT DEN HAAG DE SCHULD Bibliobus maakt bijna een vergeefse tocht Zendmast voor Caroline Glas-in-lood- raam vernield Zuiveringstaak stad streek tWHHMÜ VAN KERK IN SLUIS ILLÜSTERE DUIVEN OP EXPOSITIE IN HULST Varkens verbrand BEJAARDEN TONEN WEINIG INTERESSE Taak Hervatting produktie van caravans Teerdag van spaarkas in Koewacht EHBO-loterij voor distriets- wedstrijden Kerk loopt vol voor Latijnse mis Woensdag 10 januari 1973 (Van een onzer verslaggevers) te DENDERMONDE Er lijkt voorlopig nog geen einde komen aan het avontuurlijke bestaan van de oorspronkelijk uit Hulst afkomstige, maar in Meerbeke in België woonachtige José Jacobs. Gistermorgen stond ze met nog drie Belgen terecht voor de rechtbank van Dendermonde op verdenking van medeplich tigheid aan de overval op het grenswisselkantoor van Verex in Sas van Gent. De overval werd gepleegd van 13 op 14 april van vorig jaar en de buit bedroeg ruim duizend gulden. Van het viertal is José de enige, die wel verdacht wordt, maar nog steeds op vrije voe ten is. Haar vriend Rogier C., L. V. en D. U., zitten allen gevangen in Dendermonde. Behalve II. heeft geen van de verdachten bekend. Traditie getrouw heeft José gistermor gen tijdens de zitting weer voor de nodige sensatie ge zorgd door er de bijzondere opsporingsbrigade van België te beschuldigen, de afgelegde verklaringen tevoren al op pa pier te hebben gezet en de verdachten te dwingen ze te tekenen. José zorgde met deze uitlating voor een hooglopende ruzie met de officier van jus titie., die deze beschuldigingen aan het adres van zijn mensen niet pikte. José trok er zich niets van aan en bleef te keer gaan als een furie, tot groot vermaak van het publiek. Veel duide lijkheid heeft de eerste zitting overigens nog niet gebracht. Wel is verschillende malen de naam van Romain H. gevallen, die in deze kwestie eveeens een rol gespeeld zou hebben- Hij was evenwel niet present, omdat hij in de gevangenis van Leuven een straf uitzit wegen» smokkel en poging tot doodslag op Belgische politiea genten. Volgens de verklaring van D.U. voor de Belgische rechter heeft hij de overval op het wisselkantoor uitgevoerd, samen met L.V. De overval zou in de woning van deze laatste zijn beraamd. C. zou de verrichtingen van het tweetal vanuit een auto op Belgisch grondgebied hebben gevolgd, maar zou verder bui ten schot zijn gebleven. U. vertelde gisteren, dat aan de overval een hevige discussie vooraf was gegaan en dat het tweetal aanvankelijk het kan toor was binnengegaan met het verzoek om geld te wisse len. Dat lukte niet. Even later kwamen ze terug en dwongen de kassier geld te geven, waarna ze hem opsloten in een archiefkamer, waaruit hij wist te ontsnappen door een ruit te forceren. In twee auto's moeten de Belgen vervolgens naar Gent zijn vertrokken, waar ze over stapten in een andere wagen, die hen naar Meerbeke bracht. In het café van José zou de buit vervolgens zijn verdeeld, blijkens het betoog van U- Al le anderen ontkennen dit even wel. José probeerde er de rechter zelfs van te overtui gen. dat zij van de overval toch zeker helemaal niets af wist. Bijzonder gegeven is, dat C. zich bij de overval bediend zou hebben van de auto van de inmiddels overleden Polle- ke van der Perre. De zaak wordt binnenkort voortgezet. José Jacobs. (Van een onzer verslaggevers) AXEL „Wc verkeren bepaald niet in een hoera stemming. De teruggang in het bevolkingsaantal van Axel vervult ons met de grootste zorg. Dit is een situatie, die we maar al te goed kennen uit de vijftiger jaren, toen het inwonertal van Zeeuwsch- Vlaanderen ook maar steeds bleef terug lopen." Dit is het sombere commen taar van burgemeester M.K. van Dijke op het feit, dat Axel afgelopen jaar meer dan honderd inwoners heeft verlo ren. Hij schrijft dit voorname lijk toe aan de stagnerende industrialisatie. „Hieruit blijkt nu voor de eerste keer duide lijk, dat er in oost-Zeeuwsch- Vlaanderen behoefte is aan in dustrie. Een groot gedeelte van de jongeren gaat buiten dit gebied wonen, omdat er voor hen te weinig werkgele genheid is", aldus burgemees ter Van Dijke, die van mening is, dat er voor Zeeland een duidelijke ontwikkelingspoli tiek van de zijde van de rijks overheid zal moeten komen om in deze ongewenste situa tie nog tijdig verandering te kunnen brengen. „We weten met elkaar", zo meent de Axelse burgemees ter, „dat het rijk de blik te veel richt op het noorden des lands in de veronderstelling, dat Zeeland nu wel op eigen benen kan staan. Maar dat is nog niet het geval. We zullen impulsen moeten krijgen van het rijk De terugloop in de bevol king van verschillende Zeeuwsch-Vlaamse gemeentes is volgens de heer Van Dijke een vingerwijzing naar het rijk. Naar zijn mening heeft de opheffing van de investe ringspremie voor dit gebied een terugslag tot gevolg voor de aantrekkelijkheid van Zeeuwsch-VIaanderen als ves- tignigsgebied. Hij vreest, dat Axel en ook andere delen van Zeeuwsch-VIaanderen met de ze ontwikkelingen in een cir kel zijn beland, waar niet ge makkelijk uit te ontsnappen valt. Minder inwoners betekent namelijk een kleinere uitke ring uit het gemeentefonds, waardoor er minder geld be schikbaar komt voor het tref fen van centrale voorzieningen en een gevolg daarvan is dat het gebied minder interessant wordt voor vestiging. Volgens burgemeester Van Dijke wil Axel deze problemen zo snel mogelijk aan de orde stellen in het intergemeentelijk over leg, zodat nagegaan kan wor den of men gezamenlijk stap pen zal kunnen ondernemen. „Nu liggen er in ieder geval harde cijfers op tafel waar we mee naar Den Haag kunnen gaan. Ik begrijp wel: we zijn hier politiek gezien niet zo interessant, want er wonen in heel het gebied slechts 100.000 mensen, maar we willen in ieder geval dat onze belangen even zwaar wegen, We willen op dezelfde manier behandeld worden en dat zullen we ze in Den Haag erg duidelijk moe ten maken", aldus burgemees ter Van Dijke tot slot. SLUIS Naar eerst nu is bekend geworden hebben vandalen in het afgelopen weekeinde het gias-in-loodraam boven de ingang van de r.-k. kerk in Sluis ernstig be schadigd. Met een vlaggestok die zij voor de kerk uit de grond haalden heb ben zij door het raam gestoken. De schade wordt voorlopig geschat op ruim 500 gulden. Voor reparatie zal het gehele raam uit de spon ning verwijderd moeten worden, omdat naast glas, ook het lood op verschillende plaatsen is beschadigd. Het kerkbe stuur heeft tegen de on bekende daders een aan klacht ingediend en de politie stelt thans een onderzoek in. (Van een onzer verslaggevers! HULST De duivenvereni- ging Vitesse organiseert zon dag 14 januari een tentoonstel ling met duiven van de beken de nationale en internationale liefhebbers P. Antheunis-van Helsland van de Absdaalseweg uit Hulst. Van dit hok vliegen er in Amerika en Afrika duiven, die ook daar eerste prijzen wonnen op nationaal gebied. In Nederland won deze dui- venliefhebber al vier eerste prijzen op nationaal vlak en dit jaar was hij winnaar van de bronzen medaille van München. De heer Antheunis heeft aan de vereniging twee eitjes beschikbaar gesteld van de München-duif. Ze zullen komend weekend verkocht worden in het verenigingslo kaal bij P. Wentzler in de Bierkaaistraat. Dat gebeurt op de dag van de tentoonstelling tussen 11 en 12 uur. De dui- veëitjes kunnen vervolgens worden afgehaald in de twee de helft van april. De op brengst komt ten goede aan de kas van de vereniging. De ten toonstelling van Vitesse is ge opend van 10 00 tot 13.00 (Van onze correspondent) MEERDONK Bij een brand in de grensplaats Meer- donk zijn 64 varkens om het leven gekomen. De brand brak uit in de landbouwschuur van A. Coenen. Hoewel de brand weer spoedig ter plaatse was, kon niet worden voorkomen, dat de brand snel om zich heen greep. De Gentse Vaart. (Van onze correspondent) AARDENBURG In het Aardenbur gse bej aardentehu is Coensdike hebben de heer en mevrouw M. Hamers-van Meenen hun diamanten brui loft gevierd. Michiel Hamers is 85 jaar en werd gebo(ren in Zuidzande. Levina van Mee nen is 81 jaar en afkomstig uit Groede. Het echtpaar woont sinds 1969 in Aardenburg. Op de feestdag werd het bruids paar toegesproken namens het bestuur door zuster Giu- seppo, directrice van Coensdi ke. Daarna werd een vier ver diepingen hoge bruidstaart binnengedragen, die door het jubilerende paar werd aange sneden. De heer en mevrouw Ha mers, die 2 kinderen, 4 klein kinderen en 3 achterkleinkin deren hebben, vierden daarna in intieme kring hun jubileum in hotel De Roode Leeuw- (Van een onzer verslaggevers) HULST Het waterschap Hulster Ambacht zal maandag 22 januari op een bijeenkomst in de „Koning van Engeland" een standpunt bepalen ten aan zien van de wijziging van het algemeen Zeeuws waterschaps reglement met het oog op de uitvoering van de wet „Veront reiniging oppervlaktewateren", vuilers. De vergadering begint om 16.00 u Zoals gemeld willen Gedeputeerde Staten de actie ve zuiveringstaak opdragen aan de waterschappen Op 1 december 1970 is namelijk de wet „Verontreiniging opper vlaktewateren" in werking ge treden. In deze wet is aan de provinciale besturen een be langrijke taak toevertrouwd met betrekking tot het treffen van nadere regelingen voor de bestrijding van de verontreini ging van de niet bij het rijk in beheer zijnde oppervlakte wateren. Als de taak aan de waterschappen wordt overge dragen heeft dit in ieder geval consequenties voor de be stuurssamenstelling van die waterschappen. Daarover is de afgelopen maanden uitvoerig gedebatteerd. De waterschap pen voelen er over het alge meen weinig voor om hun besturen in te krimpen. Het waterschap Hulster Ambacht telt op dit moment 12 gezwo renen, waarvan 2 voor district 1, vier voor district 2, nog eens drie maal twee gezwore nen voor de districten, drie vier en vijf. In de toekomst zou het aantal gezworenen te ruggebracht worden tot 10, waartoe dan ook gerekend de vertegenwoordigers voor huis houdelijke en industriële ver vuilers. (Van een onzer verslaggevers) HULST De proef met de bibliobus bij het bejaarden centrum „De Blaauwe Hoeve" in Hulst is gisteren nog geen onverdeeld succes geworden. Slechts een gering aantal 65- plussers maakte gebruik van de mogelijkheid om „naast de deur" boeken te gaan lenen. Rond 10,00 uur gistermorgen stond de bilbliotheek-bus voor het eerst bij diit bejaardencen trum als een soort tegemoet koming aiain de bewoners, die sinds de nieuwe dienstregeling van de ZVTM een goede bus verbinding met de binnenstad moeten ontberen, Omdat de Hulster bibliotheek daardoor het aaintal abomnemientein on der bejaarden zag dalen werd besloten ails een alternatief de bibliio-bus voortaan dinsdags naar het bejaardencentrum te sturen. Of het nu de onbe kendheid was met deze rege ling of doodeenvoudig een ge brek aan interesse: er kwamen zegge en schrijve niet meer dan vier bejaarden opdagen En dat mag een teleurstellend resultaat genoemd worden. Overigens heeft de bemanning vain de bus zich daardoor niet laten ontmoedigen. Men ver wacht wel, dat het drukker zal worden, zodra deze rege ling een grotere bekendheid heeft gekregen. Het experi ment zal voorlopig een jaar duren en daarna zal bekeken worden of de bus permanent op dinsdag staanplaats zal kie zen bij de „Blaauwe Hoeve" en of het wellicht wenselijk is bij de proef oak andere be jaardencentra te betrekken. Voorlopig iis dat nog niet de bedoeling. Het gaat in dit ge val om een voor Zeeland nieu we vorm van service-verle ning aan oudere lezers. Vol gende week zal de Oost- Zeeuwsch-Vlaamse bibliobus worden uitgerust met boeken, diiie vooral voor bejaarden met een verminderd gezichtsver mogen gemakkelijk te lezen zijn. Bij het experiment heeft de Hulster bibliotheek alle medewerking van de directie van het bejaardencentrum- (Van een onzer verslaggevers) HULST Een „ambtelijke werkgroep" is na onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er voor het probleem van de vervuiling van de Gentse Vaart in Hulst technisch een oplossing mogelijk is. De vraag is alleen, wie daarvan de financiële consequenties voer zijn rekening neemt. De vervuiling van de Gentse Vaart is een al jaren slepende kwestie. Bij het overleg van de laatste maanden zijn ook enkele Belgische grensge meenten betrokken en het vinden van een oplossing wordt bemoeilijkt door het feit, dat het om een internatio nale zaak gaat. De Gentse Vaart wordt van water voor zien vanuit België. In dit ge val gaat het om nogal sterk vervuild water, dat Hulst krachtens internationale bepa lingen moet aanvaarden. Het probleem is de laatste jaren vergroot, doordat in ver band met een verlegging van waterlopen op Belgisch gebied juist de aanvoer van schoon water is verminderd. Behalve de Belgische gemeenten is bij het overleg ook het water schap Hulster Ambacht be trokken en de Waterleiding maatschappij Zeeland. De Gentse Vaart loopt namelijk op enkele meters afstand van het waterwingebied bij Sint- Jansteen, maar volgens de di rectie van het waterleidingbe drijf hoeven voor het water wingebied van de vervuiling geen vervelende consequenties verwacht te worden. Volgens de waterleidingmij. gaat het bij dit bedrijf alleen om de vraag of er een zoge naamde „overloop", moet ko men in het geval de Gentse Vaart gerioleerd wordt. Die „overloop" zou moeten dienen als een soort uitwijkmogelijk heid voor het waterwingebied in het geval er bijzonder ver vuild water wordt aangeboden. Of er op korte termijn maat regelen genomen zullen wor den om de situatie te verbete ren is nog niet bekend. Volgens burgemeester P. Molthoff van Hulst zijn b. en w. van deze gemeente for- neei nog ndet op de hoogte van de voorgestelde oplossing. Waarschijnlijk zal het uitvoe ren daarvan neerkomen op een juridisch steekspel. (Van een onzer verslaggevers) HULST De piratenzender radio Caroline zal toch de zendmast krijgen, die door een firma in Bazel-Waas in België is vervaardigd. De eigenaar van het zendschip, de Ier O'- Reylly heeft daarover deze week overeenstemming be reikt. Het Belgische bedrijf had de zendmast vorige week uit Scheveningen laten terughalen na de moeilijkheden met de bemanning van het zendschip, wegens het niet betalen van achterstallig loon. De eigenaar van het Belgische bedrijfje vreesde eveneens zijn centen nooit te zullen krijgen. Het aantal leden van de algemene vergadering zou teruggebracht moeten worden van 53 tot 52, maar daarbij zijn dan wel zeven vertegen woordigers van de huishoude lijke en twee van de industriële vervuilers gerekend. Gedepu teerde Staten zijn van mening, dat de na de concentratie ge vormde waterschappen hebben getoond, dat hun opgedragen taak naar behoren te kunnen verrichten. Het beheer van het oppervlakte water dient naar de mening van GS zo weinig mogelijk te worden gedeeld. Het bestuur van het water schap Hulster Ambacht heeft de leden van de algemene ver gadering laten weten om het standpunt ten aanzien van de wijziging van het water schapsreglement nog vóór 22 januari te zullen meedelen. Weinig belangstelling voor bibliobus. (Van een onzer verslaggevers) SINT-GILLIS Waar schijnlijk zal het caravanbe- drijf De Roeck in België de produktie binnen een maand weer kunnen hervatten. Zoals bekend werd de Belgische vestiging van dit bedrijf, dat ook een produktie-eenheid in Sint-Jansteen heeft, voor de jaarwisseling in de as ge legd. Binnen enkele dagen tijd is men er in geslaagd om een schuur in de omgeving van het afgebrande pand om te bouwen tot een produktiehaL Overigens betekent de brand toch wel een aanzienlijke schadepost, omdat ndet alles door de verzekering wordt ge dekt. Voor zover bekend is er voor wat de oorzaak betreft geen opzet in het spel. Het onderzoek is nog niet helemaal afgesloten. De brand is waar schijnlijk ontstaan door on voorzichtigheid van twee jom- gleliuii. Ook voor het personeel van het Belgische bedrijf is de brand ndet zonder consequen ties gebleven. Ongeveer de helft van de 128 personeelsle den zit op dit moment zander werk, maar verwacht wordt, dat ze begin volgende maand weer aan de slag kunnen. De werknemers, die door de brand tijdelijk zonder werk zijn komen te zitten, zullen volgens de vakbonden een aanvullende uitkering krijgen uit het bestaanszekerheids- fonds, diat in België voor de metaalsector geldt. (Van onze correspondent) KOEWACHT De leden van de spaarkas De Ware Vrienden uit Koewacht heb ben in hun clublokaal café De Anjer de jaarlijkse teerdag gehouden. Na een gezamenlijke maal tijd werd de avond verder doorgebracht met prijskaarten en teerlingen. De uitslag van de kaarting is als volgt: eerste prijs mevrouw v.d. Sijpt-In- ghels - A. Oeland, 2 R. Riet- kes - A. Rietjes - A. van Poele, 3 C. Inghels - J. van Hove, 4 P. van Goethem - G- Schalkens, 5 Jos Hamerlinck - P. Vermeire. Bij de leerlin genwedstrijd vielen de prijzen als volgt: eerste prijs: me vrouw Roeland-Van Waesberg- ghe - E. de Smet. Tweede prijs: juff. de la Ruelle - C. van Gremberghe. Derde prijs: me vrouw Roeland-Van Waesber- broek. 4 Mevrouw L. Inghels- Mevrouw Van Poele-Puijen - Rogist - G. Woutera. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Dc ka tholieke bond voor EIIBO, dis trict Zeeland, heeft ten behoe ve van de districtswedstrijden in St.-Jansteen een loterij op touw gezet. De trekking van deze lote rij, waarvan de hoofdprijs een staande schemerlamp is, zal op 0 maart plaatsvinden. (Van onze correspondent) KOEWACHT Dat er voor een misviering in oude vorm nog steeds belangstelling be staat is gebleken in Koe wacht, waar in de r-k. kerk nog eens een ouderwetse La tijnse mis werd uitgevoerd. De mis werd door een groot aantal menden uit Koewacht en de gehele omgeving bijge woond. De meeste bezoekers waren na afloop vol lof over dit initiatief. Celebrant was pastoor E. Modde uit Koe wacht en dirigent was P. Apers. De gezangen werden uitgevoerd door het gemengd# koor uit deze parochie.

de Stem | 1973 | | pagina 6