ikprijs irt zorgen Kunst vanaf maart te leen Zes mille voor ooglijders DIRECTEUR DB H. K. Velingbanken kunnen ontwikkeling stimuleren ANTI-VIETNAM BETOGING IN SINT NIKLAAS CADEAUS UIT AXEL OP WEG NAAR AZIATEN HORECA VREEST BELGISCHE CONCURRENTIE Melkfles verliest veld itg GOES KRIJGT ARTOTEEK Artotheek breekt drempel weg Wat mankeert Zeeuwsch- Vlaanderen Voorzichtigheid in Zeeuwsch-Vlaanderen met prijsverhogingen Zelfde weer PROEF KEUZE Ladder glijdt uit, man valt van grote hoogte ANWB-AVOND IN OOSTBURG m In onzer verslaggevers) s De leden van liet fctuur der ZLM hebben |onlangs gehouden ver- uitvoerig stilgestaan Inaar hun mening ver- Inde situatie ten aan- de melkprijs door de Rzen voor consumptie- Ln met name de filialen fli'uyter. verkoopt men de con- nelk 23 cent per liter de straatprijs. Wan- ■n rekening houdt met psten van ongeveer 13 fr liter, blijft nog een I van tien cent per liter )e voorzitter van de |ehouderijcommissie, Van Heist, zette uit- gevreesd moet wor- I andere grootwinkelbe- I niet zullen achterblij- l'anneer daardoor een [log zou ontstaan en de In genoodzaakt zouden g prijzen aan te passen, Sit voor de boer een kan de melkprijs met |rie cent in. msumptiemelk, zo zei Van Heist, wordt hier gebruikt als een lok- in de hoop dat de levens andere dingen >it gaat niet alleen in ie belangen van de Ihouders, maar ook te der consumenten. Met eanneer daardoor de |ters en venters en met huis-aanhuis distribu- ipe zouden worden. >te oplossing om zowel iment als de producent ï'gelijke onaanvaardba- terij te vrijwaren, zo heer Van Heist, is de ing van een minimum- reële basis. andere ontwikkeling, ZLM-hoofdbestuur met zag was de inkrimping overheidsbijdrage voor 'ganiseerde dierziekte- ng, een bijdrage die inuari drastisch is ver- De vice-voorzitter ZLM, de heer S. de vertelde dat deze over- isidie is teruggebracht miljoen gulden in 1972 miljoen in 1973, Dat t voor dit jaar een te- a ruim dertien miljoen toch de dierziektebe- van het allergrootste s voor de volksgezond- het onbegrijpelijk", zo teer De Visser, „dat de ibijdrage zo drastisch agd. Temeer daar deze reeds bescheiden was en bij de ongeveer 37 gulden, die het be en per jaar zelf reeds >brengen". LM-hoofdbestuur blijft deze teleurstellende in zaken van mening krachtige preventieve ebestrijding noodza- lijft, zodat er niets an- [>zit dan het ontstane ris bedrijfsleven zelf te iana uit Oudelande. 4e A. van het Westeinde Ilem Teil uit Ovezande. A. Clarys van ADLM adendamme 2e kal: C. 'an Juliana uit Oude- 3e kal: J. Rijk van ia uit Ovezande. 4e lliam Voet van Soranus ikenszand. Meeste klei- ïls: C. v. d. Plasse van :it Yerseke, vijf vogels, gende vogelprijzen wa- or J. de Koeyer van lit Yerseke. 2 W. Voet •anus uit Heinkenszand e C D. Raas van Voor uit Kwadendamme. VVoensdeg TO januari T973 c1 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Culturele Raad, die de initiatiefneemster is van het plan voor een Zeeuwse „artotheek" heeft goede hoop dat dit Zeeuwse uitleencen- trum voor beeldende kunst, dat in Goes gevestigd zal wor den. zal „aanslaan" bij het Zeeuwse publiek. De artotheek breekt name lijk een flink aantal drempels weg tussen de kunstenaar en het publiek. Het plan, dat in maart aanstaande werkelijk heid gaat worden, biedt de particulieren, maar ook bedrij ven, en instellingen gelegen heid om tegen geringe vergoe ding een werk van een Zeeuwse kunstenaar een tijd lang te lenen, zoals men dat bijvoorbeeld doet met een boek uit een bibliotheek. Bevalt een bepaald kunst werk de tijdelijke eigenaar zo goed dat hij het niet meer wil missen, dan kan hij het kopen. Een deel van de betaalde huurvergoeding, wordt dan be nut om de aankoop mogelijk te maken. Bovendien gelden dan daarbij de gebruikelijke aankoopsubsidies waarvoor de overheid garant staat. De kun stenaars, die in het uitleencen trum hun wérk inbrengen, krijgen daarvoor een vergoe ding betaald, ook als hun werk tenslotte niet wordt ver kocht. Vindt er wel een koop plaats, dan ontvangt de kun stenaar het bedrag dat uiter aard (omdat een werk veelal eerst een tijd. in huur is ge weest) een compromis is. Prij- len van de kunstwerken wor den gewoonlijk door de kun-, slenaars zelf vastgesteld. Al- j leen bij belangrijke verschil- j len met de prijzen van verge-, lijkbaar werk, wordt de kun-; stenaar geadviseerd zijn prijs; „bij te stellen". Secretaris van; de stichting die het centrum j beheert is de heer J. van Leeuwen, Schuitvlotstraat 30. te Middelburg, telefoon 01180- Vooruitzichten voor donder dag en vrijdag. Opgesteld door het KNMI op dinsdag om 18.00 uur: Geen noemenswaardige ver anderingen. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Ne derland. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 pro cent. Voor vrijdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: omstreeks nor maal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 90 pro cent. Konstanz 271 -1, Rheinfel- den 174 -1, Straatsburg 148 pl. 13, Plittersdorf 296 pl. 10, Maxau 349 pl. 1, Mannheim 153 -7, Steinbach 122 pl. 4, Mainz 185 -4, Bingen 82 -6, Kaub 104 -3, Trier 259 -5, Koblenz 104 -2, Keulen 65 -1, Ruhrort 224 onv, Lobith 843 - 1. Pamnerdense kop 821 -4, Nijmegen 650 pl.2, IJsselkop 328 onv, Eefde IJssel 328 onv, Deventer 210 onv, Monsin 5470 -6, Borgharen 3889 -4, Belfeld 1096 pl. 4, Grave be neden de sluis 503 pl. 1. Morgen, donderdag 11 janu1 ari Bergen Op Zoom 7.45 en 20.08 Hansweert 6.55 en 19.30 Terneuzen 6.23 en 19.00 Vlissingen 5.54 en 18 27 Wemeldinge 7.35 en 19.5', (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Reeds in maart van dit jaar zal het uitleencentrum voor beeldende kunst in Zeeland worden geopend. Dat is althans de stellige verwachting van de Stichting Beeldende Kunst Zeeland, die speciaal met het doel om in deze provincie een „artotheek" te exploiteren, is opgericht. Het uitleencentrum zal zijn hoofdzetel krijgen in Goes. Daar mee is een veelbelovend begin gemaakt met de spreiding van culturele voorzieningen in Zeeland. Tot dusver was Middelburg als vanzelfsprekend de plaats waar het culturele leven in Zee-' land zijn thuisbasis had. Goes is als vestigingsplaats gekozen, in afwijking van de aanvankelijke plannen van de Zeeuwse Culturele Raad, omdat in het Museum voor Noord- en Zuiid-Bevelamd te Goes op korte termijn kon worden be schikt over een expositiezaal van ciroa 100 vierkante meter. Bovendien was van belang dat deze zaal permanent geopend zal kunnen zijn, doordat er in het museum tenminste een suppoost aanwezig ils. Voor het in de praktijk „runnen" van het uitleencentrum heeft de Stichting Beeldende Kunst het oog op een speciale functiona ris, die zoals de adjunct- directeur van de Zeeuwse Cul turele Raad, de 'neer W. 'Hof man, zegt, iets van een schaap met vijf poten zal moeten hebben. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG „Het juiste bedrag is nog niet bekend, maar ik denk dat wc dokter Binkhorst een som van zes a zevenduizend gulden aanbie den voor de uitbreiding van zijn instrumentarium. Dit doen we dan namens zijn dankbare patiënten die door hem en dokter Kats zijn geholpen". Dat zegt de heer R. Ver- straeten (65), een aannemer in ruste in Oostburg. Hij en en kele andere duivemhouders hebben op een in Zundert ge houden duivenverkoping dui zenden guldens samengebracht ten bate van een ooglijders- fonds te Sluiskil. De heer Verstraeten heeft aan den lijve ondervonden wat het verlies van het gezichts-i vermogen betekent. De gewe- zen aannemer vertelt: „Drie-; enveertig jaar geleden werd ik i bij de bouw van een concert- zaal in Cling e aan een oog; gewond. Men zei toen dat erj niks aan te doen was. Ik konj uit dat oog helemaal niet zien,! Vorig jaar hielp ik bij het; bouwen van een bungalow j voor mijn doohter in Breskens.i Daar werd ik aan mijn gezon-l de oo,g getroffen door een wegschietend plankje. Ikj dacht dat ik toen helemaal blind was. Ze brachten me naar het ziekenhuis in Sluiskil! en binnen twintig minuten werd ik aan dat oog geope- reerd. Na een dag of twee kon! ik weer een beetje zien". „Later vroegen ze me of ik) ook aan dat andere oog gehol pen wilde worden, misschien dat het zou helpen. Ik heb dat laten doen en nu kan ik met twee ogen weer goed zien. Het is fantastisch wat dokter Binkhorst en dokter Kats voor die ooglijders doen. Toen we onlangs het plan maakten om duiven te verko pen om geld te krijgen voor de uitbreiding van het instru mentarium van deze oogartsen was iedereen enthousiast. We hopen natuurlijk dat het niet bij deze opbrengst zal blijven, want ik heb begrepen dat dokter Binkhorst en dokter Kats nog best wat nieuwe in strumenten kunnen gebrui ken". Het uitleencentrum, of de artotheek, is namelijk experi menteel, en bij gratie vam de momenteel toegezegde over- heidissubsildiiies, blijft het dat voorlopig gedurende minstens twee jaar. De beherende stichting heeft de ongeveer 100 kunstenaars djie in Zeeland werken, ge vraagd om schilderijen, wand kleden Sn plastieken en derge lijke „van huiskamerformaat" in bruikleen aan de stichting te verhuren. De stichting op haar beurt verleent bemiddel- liing bij de verhuur en ver koop van kunstwerken aan particulieren. In de week van 5 tot 9 februaini zullen als de kunstenaars aan de oproep gehoor geven de daarvoor in aanmerking komende wer ken door deze kunstenaars bij het museum in Goes worden aangeboden. Vervolgens vindt daar een selectie van heit aangeboden werk plaats, waarna het „huuroontract" tussen de stidhting en de kunstenaars in- gaiat, in eerste instantie voor een periode van 1 maart tot en met 31 december van dit jaar. De selectiecommissie, zo legt de heer Hofman uit, beoor deelt niet alleen de artistieke kwaliteit van het werk, maar ziet er ook op toe dat de verschillende technieken en stromingen evenwichtig in de collectie vertegenwoordigd zijn, zodat het publiek een ruime keuze kan maken. „De seieotie op kwaliteit is onder meer gericht op het voor het kunstwerk gebruikte materiaal", zegt de heer Hof man- „Wile op een tentoonstel ling een kunstwerk koopt, heeft meestal niet de kans om het geëxposeerde doek eens van de achterkant te bekijken, om te zien of het kunstwerk wei lang houdbaar is, bijv. of het doek niet na enige tijd slap gaat hangen en dan niet meer gespannen kan wor den". De belangstelling voor het uitleencentrum, dat volgens de inmiddels aanvaarde statuten ook reizende exposities in de provincie wil organiseren, wordt ruim voldoende geacht. „De kersttentoonstelling in de Vleeshal van het Middelburgse stadhuis, heeft meer dan dui zend bezoekers getrokken, en er is diaar voor meer dan f 16.000 aan werk verkocht", dus de heer Hofman. „Br is beslist een markt voor kunst in Zeeland". In de selectie commissie voor het uitleencen trum zit als eniige Zeeuw de heer J. A. Geyt uit Hulst. De commissie wordt van jaar tot jaar anders samengesteld, om te voorkomen dat haiar oordeel op den duur eenzijdig wordt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Werkgele genheid, industrialisatie, ne ring en handel, het creëren van werk- en woongebieden, kortom de gehele economische en maatschappelijke samen hang van onze maatschappij is niet denkbaar zonder de rol die de bankinstellingen daarin vervullen. Want geld is er al tijd een overal nodig. Het is daarom niet vreemd dat bank directeuren bij het volgen van de ontwikkeling van stad en streek op de voorste rij zit ten. De heer H. K. Veling, direc teur van de Nederlandse Mid denstands Bank in Zeeuwsch- Vlaanderen, onderstreept deze belangstelling voor heden en toekomst van het land tussen D'Ee en Hontenisse en van Hulst tot aan Camdzand". Een bankdirecteur mag niet aan zijn bureau vastgeklués- terd zitten. Een bank moet voortdurend attent zijn op el ke mogelijkheid die tot ont wikkeling v-aai woon- em werkgebied kan leiden. Ais bank heb je wel degelijk ook een stimulerende taak"- De heer VeLing is bepaald niet pessimistisch gestemd over de ontwikkelingskansen van Zeeuwsch-Vlaanderen. „Mijn optimisme is gebaseerd op de neiging die de Holland se economie heeft om zich vam de recessie van vorig jaar te herstellen. Die tendens is voor al in het laatste kwartaal van 1972 merkbaar geweest en ik heb goede verwachtingen dat deze opleving in het nieuwe jaar zich zal voortzetten. Hier en daar komen weer plannen voor uitbreidingen en investe ringen los en met name is dat het geval in Terneuzen en in de Kanaalzone. Nee, ik geloof dat we het ergste achter de rug hebben en dat we op de goede weg zijn". De heer Veling blijkt veel vertrouwen te hebben in de handelsgeest van de Zeeuwsch-Vlaming. „Wat dat betreft heeft hij wel iets vam de Zuidamerikaanse zaken man weg die ook goed kan improviseren. De Zeeuwsch- Vlaming is ook n-iet zo gauw verslagen als ik elders in den lande heb meegemaakt. Het is een mentaliteit die goed van pas komt in een streek die tot ontwikkeling moet komen". Tot de factoren die aan deze ontwikkeling ten grondslag liggen rekent de heer Vel'ing de vestiging van een of meer grote bedrijven. Hij achtte daarbij niet van doorslagge- vende betekenis of de indus triële ontwikkeling bij Osse- nisse dan wel bij Baa'lhoek van de griond zal moeten ko men. „Persoonlijk heb ik geen voorkeur voor een van deze mogelijkheden. Hoofdzaak is dat het nieuwe haven- en in dustriegebied in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen een sti mulerende uitwerking zal uit oefenen op welvaart en wel zijn van heel Zeeuwsch-Vlaan deren". Met waardering maakt de directeur van de Nederlandse Middenstands Bank gewag van de activiteiten van het haven schap Terneuzen in de Ka naalzone. „De plannen die hier in uitvoering zijn voor de uit breiding van de Kanaalhavens zullen zeker ten goede komen aan de gehele regio- Het iö bepaald niet zo dat de activi teiten van soimmige bedrijven ip de kanaalzone zich beper ken tot Zeeuwsdh-VTaanderen alleen. Er zijn er die belang rijke toeleveringen verzorgen aan andere delen van Neder land, en vooral niet te verge ten ook België. Samenvattend koimt de heer Veling tot de slotsom dat er in Zeeuwsch Vlaanderen nog kansen genoeg liggen voor een gunstige ver üere ontwikkeling. Hij acht het daarbij van niet te onder schatten betekenis diat de door het rijk stopgezette investe- ringspremieregeliing wordt hersteld. „Deze investerings- kionting heeft in het verleden bewezen doeltreffend te wer ken op de vestiging van nieu we bedrijven in de kanaalzo ne", zegt hij. (Van een onzer verslaggevers! SINT-NIKLAAS Ook in België komen er steeds meer protesten tegen de activiteiten van de Amerikanen in Viet nam. Na Brussel en Antwer pen krijgt zaterdag ook Sint- Niklaas een anti-Vietnam be toging. Deze vertrekt op de Grote Markt en begint om 14.30 uur. Na afloop zullen er verschil lende toespraken volgen. Het organiserend comité heeft alle politieke partijen, vakbonden en organisaties en aindere be wegingen uitgenodigd mede werking te verlenen aan dit initiatief, maar of daaraan werkelijk gehoor gegeven zal worden is nog niet bekend. Ook de afgelopen week heeft het anti-Vietnam comité in Sint-Niklaas zich niet onbe tuigd gelaten. Toen kwam het zelfs nog tot ongeregeldheden tussen betogers en recher cheurs van een groot winkel centrum in de Belgische stad. De winkel detectives Weten het niet toe, dat bij het bedrijf werd gedemonstreerd en de onderlinge ruzie liep zelfs zo hoog op, diat de politie er aan te pas moest komen. De actie voerders uit Smt-NSklaas eisen onmiddellijk stopzetting van alle bombardementen, onderte kening van het oktober-ak- koord en onmiddellijke terug trekking van Amerika uit heel Vietnam. Daarnaast wil men erkenning van de democrati sche republiek- Vietnam en stopzetting van alle Belgische steun aan Saigon. Datzelfde geldt voor alle wa-pentranspor ten, die via België plaats vin den Ook daartegen rijst steeds meer weerstand. Er bestaan namelijk al langer vermoe dens, dat via Zeebrugge wa pens worden getransporteerd naar Vietnam. De ladingen zouden afkomstig zijn van de nationale wapenfabriek van België, waarvan wordt be weerd, dat deze fabriek aan het Amerikaanse leger levert. Officieel zijn de geruchten, als zouden d-e via Zeebrugge ge transporteerde wapens ingezet worden voor de oorlogsvoering in Vietnam, tegengesproken. Overigens gebeurt dat in Bel gië vaker met ber'chte-n, die achteraf wel blijken te klop pen. (Van onze correspondent) SLUISKIL Maandagmid dag is een 39-jarige gehuwde Spanjaard, op het terrein van de NSM van een hoogte van 4,80 meter gevallen. Hij werd hierbij zeer ernstig gewond en moest, na eerst in 't Elisabeth- ziekenhuis te zijn behan deld, dezeifde dag nog worden vervoerd naar het academisch ziekenhuis te Gent. De heer C.-Q. was op het ogenblik van het ongeluk be zig met het isoleren van een leidiing, toen de ladder waarop hij stond uitgleed. Het slacht offer is waarschijnlijk met zijn hoofd tegen de grond ge slagen. Hij liep een schedelba- sisfractuur, een hersenschud ding, een gescheurde schedel en een gebroken arm op. Zijn toestand is kritiek. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De door de kinde ren van de lagere en kleuter scholen in de gemeente Axel ingezamelde cadeaus voor de vluchtelingen uit Oeganda, zijn door „Mensen in nood" opgehaald voor verzending. De cadeaus zullen bezorgd worden in de Oostenrijkse op vangcentra, waar veel Aziati sche vluchtelingen nog steeds op hun bestemming zitten te wachten. Burgemeester M. K. van Dijke heeft aan alle scho len, die aan de actie hebben meegedaan een brief gestuurd om ze te bediamfeen voor hun medewerking. Van de zestien Axelse scho len hebben er 14 gehoor gege ten aan zijn verzoek. Ze brachten zo'n 1000 cadeaus bij een. D e zaik met chocolade „florijnen", diile de burgemees ter aam de sahool met het bes te resultaat had beloofd, zal in verhouding tot het aantal leer lingen worden verspreid over de kleuterscholen. Een groot aantal scholen had zich namelijk op het stand punt gesteld, diat het de actie winstbejag of wedsfcrijdéle- ment, zodat men niet in aan merking wenste te komen voor de door de burgemeester beschikbaar gestelde zaik flo rijnen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG In het Le- deltheater in Oostburg werd gisteravond een zogenaamde bondsavond gehouden van de ANWB. Ook niet-Ieden maak ten er kennis met de belang rijkste activiteiten van deze vereniging op het gebied van toerisme, verkeer en techni sche keuring van motorvoer tuigen, o.a. door middel van films en dia's. In de zaal was een kleine expositie ingericht die een in druk gaf van de grote ver scheidenheid aan gidsen en kaarten die de ANWB in om loop brengt. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN. Het lot van de zuivelfabrieken in IJzcndijke en Kloosterzande, twee bedrijven van de Ver enigde Coöperatieve Zuivelfa brieken Brabant en Zeeland, wordt minder rooskleurig naarmate de verkoop van melk in eenmalige verpakking toe neemt. Ais de klanten de levering van melk in eenmalige ver pakking namelijk gaan waar deren dan is het de bedoeling van de VCZ om de melkpro- duktie in de Middelburgse vestiging te gaan concentre ren, waardoor de zuivelfabrie ken in IJzendijke en Klooster zande dan nog alleen gebruikt gaan worden voor het maken van boter en het fungeren als melkontvangststations. „De taak van verzamelsta- tion is voor beide bedrijven dan nog wel een aantal jaren weggelegd, ofschoon het wel de vraag is of die twee onderdelen dan niet samen moeten wor den gevoegd." deelde gisteren de heer H. Witteveen ing., de algemeen directeur van de VZC mee. Voor het personeel van de fabrieken in IJzendijke en Kloosterzande zal deze om schakeling volgens de heer Witteveen niet veel problemen met zich meebrengen. „Met een natuurlijk verloop is de geringere behoefte aan perso neel straks namelijk op te van gen," zei hij. Met het verkopen van melk in eenmalige verpakkingen is de VCZ in september vorig jaar al begonnen. Volgens de heer Witteveen begint de ver koop van de melk op deze ma nier nu al aardig te lopen. Hij zei te verwachten dat de melk in eenmalige verpakking zeker vijftig procent van de markt zal veroveren. Als het gaat, net als in Amerika, dan is de tra ditionele melkfles een heel slecht leven beschoren, want daar is het nu alleen nog maar eenmalige verpakking wat de klok slaat. „Het is echter voor ons nog steeds de vraag hoe de consument hier op dit produkt zal reageren, alhoewel we er toch op vertrouwen dat de een malige verpakking een flink deel van de markt gaat ver overen," aldus de heer Witte veen. Gaan de wensen van de VCZ-directeur in vervulling dan wordt Middelburg de be langrijkste Zeeuwse vestiging en gaan de fabrieken in IJzen dijke en Kloosterzande in het gunstigste geval een onderge schikte rol spelen. Wanneer de ze omschakeling een feit zal zijn weet de heer Witteveen nog niet. „De zuivelindustrie is enorm in beweging. Je zou wel willen dat je volgens een uitgewerkt programma te werk zou kunnen gaan, maar dat is er hier niet bij. Je kunt alleen een doel voor ogen houden en daar steeds naartoe sturen", deelde hij mee. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG-GOES De exploitanten van de Zeeuwsch-Vlaamse horecabe drijven blijken erg voorzichtig te zijn met de verhoging van de prijzen voor dranken en maaltijden. Verschillende za ken willen de klanten niet nog meer afschrikken. Vooral de grensgemeenten, die het voor namelijk van de zuiderburen moeten hebben, vrezen bij een prijsverhoging van enige om vang, deze klanten te zullen verliezen. De prijzen in Belgi sche restaurants liggen ten op zichte van de Nederlandse zeer gunstig, vooral aan de Belgi sche kust waar de onderlinge concurrentie niet gering is- „En-u weet dat de Belgische keuken zeer goed is", zei ons een dame uit een restaurant in Sluis. Een hotel-restaurant in Terneuzen heeft tot nu toe alleen de prijs van de toeris- jten-menu's met vijftig cent verhoogd, omdat het landelijk bureau dit geadviseerd had. De prijzen voor de andere me nu's wil hij nog bekijken. De gewone drankenprijzen zijn met vijf cent verhoogd, de duurdere dranken met een beetje meer. Een andere horeca-exploi- tant zei nog niet te weten of hij de drankprijzen wel zou verhogen. De prijzen voor de diners, zouden bij hem vanaf de volgende week tiets stijgen. Ook in Huist heeft een res tauranthouder de prijzen voor bier e.d. met vijf cent ver hoogd. De prijs voor koffie is hetzelfde gebleven. Alleen di ners waarin vis is verwerkt heeft hij met ongeveer acht procent moeten verhogen, wegens de enorme prijsstij ging van de verschillende vis soorten. De prijzen voor ande re diners zijn hetzelfde geble ven. Ook hij vreesde Belgi sche klanten te zullen verlie zen. „De Belgen zijn buitenge woon prijsbewust", zo voegde hij er aan toe. Een bekend mosselrestaurant in Philippine heeft zijn prijzen in het begin van het seizoen (juli 1972) ai moeten verhogen. Daarbij zal het voorlopig wel blijven. In een café-restaurant in Oost burg zijn ook alleen de drank- prijzen verhoogd. Vooral de wijnprijs is aanmerkelijk geste gen. omdat deze restaurant houder zoals hij ons mede deelde nu een rijksdaalder meer voor een fles wijn moet betalen dan in 1972. Éen res tauranthouder te Aardenburg verhoogt althans voorlopig zijn prijzen niet, omdat het voor hem momenteel erg rustig is- Hij hoeft geen hoge sociale lasten te betalen, doordat hij uitsluitend met eigen perso neel werkt. Te Sluis zag een restaurant-houdster geen en kele reden om de drankprijzen te verhogen. „Wij betalen nu minder accijnzen en die twee procent b.t.w. zullen wij zelf wel betalen", zo was haar commentaar. Zij was het ook die zei dat men in de Belgi sche restaurants (meestal) voor minder geld betere maal tijden en een betere bediening krijgt. De verhoging van het BTW- tarief op dranken leidt, wat de horeca-bedrijven op Walche ren betreft, tot nogal sterke prijsverschillen. Er zijn horeca-bedrijven die de verhoging in het geheel niet in hun prijzen doorbere kenen, zoals b.v. het Neder lands Koffiehuis in Middel burg, welks bedrijfsleiding zegt: „Het leven is al duur genoeg. We zoeken het in een grotere omzet". Andere, zoals het gerenommeerde Le Baron Chassé, ook in de Zeeuwse hoofdstad, dat de prijzen van sommige dranken met 10 tot 17 procent heeft verhoogd. In de praktijk zijn de verschillen in prijs daarbij - mede gelet op de gehele entourage die de horeca-bedrijven bieden soms gering. Het Nederlands Koffiehuis rekent voor een glas pils b.v. f 1,25 terwijl Le Baron Chassé voor een elegant geserveerd biertje f 1.50 op de nota schrijft. Een veel bezochte bar in Vlissingen, The Scotch Inn, houdt het op de oude prijzen en komt dan, wat de prijs van een glas pils betreft, op f 0,85- Een Middelburgse horeca-zaak, die vooral in de zomer druk wordt bezocht, het café-restau rant St.-Joris, heeft alle prij zen voor dranken met vijf cent verhoogd en springt er op die manier goed uit, naar de bedreifsleiding meedeelt. In de toeristencentra op Walcheren, zoals Veere en Domburg, treffen wij dezelfde varianten aan als hierboven weergegeven. Een bijkomend probleem is hier, dat het moeilijk is een gissing te doen naar de seizoenomzet. De grootte van deze omzet is na melijk mede-bepalend voor de hoogte van de tarieven. In Goes valt er nauwelijke enige lijn te ontdekken in de gestegen prijzen van de hore- ca-zaken. In de ene zaak zijn de dranken met vijf cent (de duurste met een dubbeltje) verhoogd, terwijl in andere geen prijsverhoging heeft plaatsgevonden. Dat laatste ie voornamelijk te zien in zaken waar met het moet hebben van scholieren en kantoorperso neel, die tussen de middag snel even een kop koffie of iets dergelijks komen drin ken. In veel bars is ook de prijs van een pilsje op een gulden gehandhaafd. „Dat is zo'n ge makkelijk bedrag", zo zeggen de exploitanten- „De klant geeft een gulden en je hebt verder geen gezeur met wis selgaid". Ook soimmige restau ranthouders hebben hun prij zen verhoogd Deze zijn in de meeste gevallen slechts met een klein percentage gestegen om de klant niet af te schrik ken. De eigenaars van de laat ste jaren goed florerende broodjeszaken in Goes hebben hun prijzen hier en daar ook aangepast. Zo kostte in een zaak een broodje kaas voor 1 januari 90 cent en nu f 1,10. l il

de Stem | 1973 | | pagina 3