jen Ondanks de ongemakken met volle teugen genieten op het eiland IBIZA Groen licht voor Kampeerders in Polen r» De prijzen in Poten h aantal tigenen n vrij in tegen partij de prijzen lartsen ?pen hi |e katholieke, ren in V.S. (oorzaam aan ïanae Vitae" r— Door j Hen Bollen I Hippies Seat 600 Godzalig Door Hen Bollen 1 ember 1970 gevangen (i aartsbisschop van in Portugees-Guinee, ymond-Maria Tschi- imen met de Duitse ingshelper Adolf talrijke medewerkers destijds tot levens gevangenisstraf en eid veroordeeld, om- l;huldig bevonden zou hoogverraad. n? [AAG (ANP) Het ehe Kamerlid Dolman |t er sprake is van ninatie. bij de tand- |ge voorzieningen iculieren en voor zie- grerzekerden. ;ijn mening willen tandartsen teveel |van particuliere pa- bijten zij te weinig |zure appel van zie- arieven heen. Het stelt dit in vragen :ter Stuyt (Volksge- J en vraagt of langza- |niet de tijd is geko- de tanden te laten (einde aan de onge- ndeling van mensen |ectievelijk hoge en nens een einde te |m 20 artikelen, wordt lêteformulier verzon- een beter beeld te |ran de wensen in het fOBK (KNP) 68 van de katholieke van de Verenigde [ebruikt voorbehoeds- welke door de paus zijn encycliek „Hu- Itae" zijn verboden, pkt uit een uitgebrei- peiling. Het percenta- lieke vrouwen, dat de ;kerk verboden voor- Jiddelen gebruikt, 30 procent in 1955 locent in 1965. Daarna 1 percentage toe tot 68 de kerkelijk meer srde vrouwen groeide |ntage, dat de door de rboden voorbehoeds- gebruikt, tussen 1965 van 33 tot 53 pro- enwet. semi-officiële Turkse tschap berichtte dat de openbare r niet zal optreden te- jeklaagden, wier vrij- ordt verwacht na da g van de aanklacht, de resterende 185 be- bevindt zich Dogu oud-lector aan da idige faculteit van da ïit van Ankara, dia ;ien maanden voorl eid door de politia len gegrepen. Ander» en zijn studenten, in- ambtenaren, boeren icteur van het staats- Het witte eiland Ibiza, gelegen tussen Mallorca en de kust bij Valencia, is 572 km2 groot en heeft slechts 50.000 inwoners. Een groot deel van de kust is rots achtig met gelukkig vele onderbrekingen waar men mooie baaien met zandstranden vindt. De mooiste baaien liggen bij Santa Eulalia en San Antonio. Land inwaarts treft men beboste heuvels en bergen aan. Ibiza is gezegend met een zacht en droog klimaat dat vooral in lente en nazomer een grote aantrekkings kracht uitoefent op vakantiegangers. De architectuur draagt een gemengd Spaans-Moors karakter, hetgeen zowel in de hoofdstad als aan de kust en in het bin nenland gemanifesteerd wordt in de vaak zeer fraaie villa's. Uiteindelijk wen je aan alles. Na drie da gen zeggen wé dan ook tegen elkaar; Nou ja, er is niet altijd water, let gas laait het wel 'ns afweten, maar de zon fhijnt, de Campari staat kosl in de ijskast en vanavond is 't weer smullen geblazen bij Miguel in Santa Eula lia. Langzaam maar zeker komt de Spaanse mentaliteit over In Cala Pada (restaurant) Lunch 160, diner 180, koffie 20, whis ky en campari 60, fles wijn van af 65. In supermarkt: melk 20, grote fles bier 25, klein flesje bier 8, wijn vanaf 25, sherry 125-145, spuitwater 16-20, limonade 20, campari 160, ham per ons 35, 6 eitjes 20, croissant 5, klein stok brood 7, sinaasappels 10-20 per kg. aardappelen 8, potje jam 25, ltr. blik groente 20. Huurprijzen: fiets 40 p. dag, auto 500 p. dag 125 verzeke ring). Excursies: rondrit eiland 235, barbecuefeest 325, boottocht Formentera 320, bezoek nacht club 350, vliegreis naar Tanger 208 gulden. Zwembad en mini golf zijn gratis, tennissen 150 per uur (incl. rackets). Diner in Miguel (Santa Eulalia) voor 2 pers.: hors d'oeuvre, om. melet met garnalen, entrecote, 12 gegrilde garnalen, 2 x pyama (ijssorbet), 2 koffie, 1 fles Conde Calvat (wijn 440). Alle prijzen in pesetas; 1 pta ruim 5 cent. ons: wat zul je je druk maken. Om nou echter te zeggen dat we daar met vlag en wimpel in slagen, nee.dat nou ook weer niet. Want op een middag kom je terug van het strand, je draait aan de kraan van de douche en zowaar: er komt warm water uit. Fluks het koppie ingezeept om de pruik een beurt te ge ven, maar dan laat het warme water het afweten en spring je als door duizend wespen gesto ken op: ijskoud water stroomt over je bol. Ik wil maar zeggen: Ibiza is zalig, daar niet van hoor, maar je moet dergelijke ongemakken wel incalculeren. En je stroicijns opstellen anders is het brullen geblazen. Het appartementencomplex Cala Pada bij Santa Eulalia (5 minuten van zee, gelegen in'n pijnbos) op dit Balearen-eiland was onze keus. In april streken we er neer zonder vastomlijnde plannen. We zouden wel zien. Mogelijkheden genoeg: zon nen op het strand, zwemmen in een van de twee baden (de zee was ons nog te koud), een fiets huren en over het eiland crossen, tennissen, wandelen langs de kust en in het binnen land, met de bus naar de hoofd stad Ibiza, desnoods voor een dag een Seatje huren om het hele eiland te verkennen, een dag- of een avondexcursie mee maken. En daarnaast: elke dag even te voet of per bus naar San Eulalia om te winkelen. Want de eerste dag de beste dag ervoeren we al dat de su- permercado van Cala Pada stevig van wanten weet wat de prijzen betreft. En ook de drankjes aan de bar, van kof fie tot campari, waren nergens zo prijzig. Zelfs op het terras van het duurste restaurant in Ibiza-stad betaalden we niet meer dan 10 pesetas voor 'n kopje café solo en een cuba li- bre noteerde er 35 pts. Zoals helaas op zovele plaatsen spe culeert men ook in Cala Pada kennelijk op de gemakzucht, de luiheid van de vakantieganger, die liever te veel betaalt als het maar binnen handbereik is dan goedkoper uit te zijn op voor waarde dat er enige moeite voor gedaan wordt. En wissel nooit geld in Cala Pada, want ze berekenen er voor het wisselen van 100 piek een commissie van ruim 5 gulden. noodt. Op een van die fiets tochten strijken we neer in de bar Monte Mar bij Es Cana, eigenlijk alleen om er een kop je koffie te drinken, maar om dat de terugweg naar huis nog lang is en de prijzen mooi op peil liggen blijven we er han gen. Twee koffie, twee sherry, twee tortillas met ham, een pils en een cas (limonade) ko men er op 139 pts. dat is voor weinig meer dan niks. Of we gaan per bus naar 1- biza met een overstapje in San ta Eulalia, totale kosten ll'/a pesetas per persoon. Ibiza-stad bekijken, betekent: klimmen - want de oude stad ligt hoog en de straatjes zijn vaak te smal om er zelfs met een Seatje door te rijden. Bovendien is na tuurlijk waar dat je een stad nooit goed vanuit de auto leert kennen. Te voet dus en snuffelen. Het hippiedom dat zich hier veelal in oude huizen heeft genesteld doet zijn uiter ste best aan de kost te komen door het aanprijzen van zelfge maakte sieraden, ceintuurs, enz. In tegenstelling tot ge ruchten die anders willen ver oorzaken ze de vakantieganger geen last en dat geldt ook voor hun maatjes die in het binnen land een boerderijtje bewonen. Ze zijn een zo'n vertrouwd beeld geworden dat geen Ibicenzer meer opkijkt wanneer de exor bitant uitgedoste hippies door de straten slenteren. Legio is 't aantal schoenen- en leerwinkels die in aantal slechts worden overtroffen door de bars. Een tocht met een primitief vlot over de rivier Dunajec behoort tot een van de toeris tische attracties van Zuid-Polen. Op de fotoi de „gondeliers" kort voor de afvaart. Straatje in de bovenstad van Ibiza. Maar verder: een godzalig oord, dat Cala Pada. De appar tement-gebouwen een paar dozijn in aantal en nog steeds worden er meer gebouwd zijn twee tot vier verdiepingen hoog en ze staan royaal uit el kaar met een weelde aan bloe men en planten (hibiscus, bou- gainvilla, cacteéën, canna's enz. enz.) er tussen. Via een ga lerij kom je in je appartement dat bestaat uit een zitkamer annex keukenbar, terras op de zonzij, slaapkamer en badka mer met bad, douche, wastafel, bidet en toilet. Keuken- en ta felgerief zijn aanwezig, maar zaken als een fluitketel, thee pot e.d. ontbreken. Het interi eur is eenvoudig en smaakvol in Spaans-Moorse stijl. Ontbijten doen we dagelijks op het balkon en dus in de zon. Daarna begeven we ons naar het strand om te zonnen en te luieren en tussen de middag stilt een gebakken ton getje in het strandrestaurant de honger voor 80 pesetas. Op wat winderige ochtenden gaan we wandelen, nu eens langs de kust waar blinkendwitte villa's en fonkelnieuwe hotels staan te schitteren in het zonlicht, danwel het binnenland in waar we hoogstens een boer op een ezel ontmoeten, zodat we er helemaal alleen zijn met de weelderige natuur. Of we trek ken er op de fiets op uit, b.v om een tochtje te maken naar Las Figueretas aan de noord oost kust waar een fraai zand strand tot rusten en een keu rig restaurant tot het nutti gen van een paella van 40 pts. De overdekte markt die da gelijks in de morgenuren wordt gehouden is vooral een feest van fruit en vis en wie goed koop wil inkopen wete dat hij nergens voordeliger terecht kan. kan. Een dag huurden we een Seat 600, niet goedkoop want alles bij elkaar (huur, verzekering, benzine) kwam ons dat op f 35 te staan. Maar voor die prijs hadden we dan ook de zout- pannen in het zuiden gezien, én San Antonio, én het fon kelnieuwe vakantie-oord Puer to San Miguel aan de noord kust, plus nog eens de hoofd stad. Vergelijken we Ibiza met Mal lorca dan slaat voor ons de ba lans duidelijk door in het voor deel van het eerste eiland. Het is er bij lange na niet zo vol gebouwd en dus rustiger dan op Mallorca, hoewel ook hier de neiging bestaat meer en meer hotels en appartementen te bouwen. En zijn al duidelijk en kele concentraties zoals Cala Llonga bij San Eulalia, in San Antonio, de meest mondaine maar toch niet te dure bad plaats en aan de noordkust. In het voorjaar is Ibiza ide aal voor een veertiendaagse vakantie. Wij waren er In de lente en de frisheid van de na tuur met miljoenen bloemen vormde voor ons samen met de zalige rust een dagelijks terug kerend genot dat nog werd ver hoogd door de zon die geen en kele dag verstek liet gaan. Zelfs al konden we met geen mogelijkheid voorspellen of we bij thuiskomst in het apparte ment al dan niet een warme douche zouden kunnen nemen. In de rij van landen die een gooi doen naar de gunst van de vakantie gangers is Polen een betrekkelijke nieuwe ling. Eerst sinds een jaar spant het land zich in toeristen uit het westen aan te trekken en dan nog met de beperking dat voor alsnog in hoofdzaak kampeer ders en caravanners in de wer ving worden betrokken. Polen diende zich zo laat aan op de toeristenmarkt omdat 't land een kwart eeuw heeft no dig gehad om zich te herstellen van de verschrikkelijke verwoes tingen die in de Tweede We reldoorlog waren aangericht als in geen ander Europees land. Men had in die periode wel iets anders aan zijn hoofd dan de bouw van hotels en bungalows en het aanleggen van campings. En nu nog is 't met, de hotelaccommodatie, ze ker buiten de grote steden, niet al te florissant gesteld; 't aantal voor westerse toeristen geschikte en aan te bevelen ho tels beperkt zich tot slechts en kele tientallen. Wederopbouw en industrialisatie die beide krachtig ter hand zijn genomen en nog worden verslinden dus danige kapitalen, dat ook nu nog niet gedacht kan worden aan hotelbcuw op grote schaal. Vandaar dat de Poolse rege ring de komende jaren vooral mikt op de komst van grote aantallen kampeerders om o a. met hun harde valuta de hotel- lerie te kunnen uitbouwen. Kampeerders en caravanners vinden, verspreid over Polen, maar met concentraties in de voornaamste toeristische ge bieden vooral in het noorden, ruim honderd campings die in drie categorieën zijn ingedeeld. Het verdient echter aanbeve ling uitsluitend gebruik te ma ken van terreinen in categorie I; daar zijn de sanitaire voor zieningen behoorlijk tot goed en is de hygiëne navenant, het geen beslist niet gezegd kan worden van de campings die in de categorieën II en III zijn in gedeeld. Polen heeft landschappelijk gezien alles in zich om een goe de toekomst als vakantieland tegemoet te gaan. Er is n.l. een grote variatie aan landschappen; in het noor den de Baltische kust ruim 500 km. lang, met enige tiental len badplaatsen, die vrijwel stuk voor stuk over mooie, vaak brede en bijna altijd lang gerekte stranden beschikken. Ook in het noorden liggen de merengebieden van Mazoerië en Augustów, uitmuntend ge schikt voor watersportliefheb bers. Dan vindt men in het zuiden midden- en hooggeberg te: Biesczady-, Pieniny en Tatra, die in schoonheid kun nen wedijveren met de Alpen. Vervolgens zijn er de (cultuur) steden waarvan niet Warschau maar Krakau bovenaan de lijst moet worden geplaatst dank zij het feit dat deze stad prak tisch ongeschonden uit de oor log kwam, terwijl Warschau conform Hitiers plannen prak tisch ausradiert werd, maar in middels is herbouwd. De toegangswegen naar Po len liggen niet al te dik ge zaaid. Gewoonlijk zal men via de West- en Oostduitse Auto bahnen bij Frankfort aan de .Oder de grens overgaan, het geen in het west-oost verkeer via de DDR de enige mogelijk heid en de kortste route naar Polen is. Men kan echter ook via Tsjecho-Slowakiie rijden, waarbij men vanuit Praag de keus heeft uit verschillende routes, die zich vooral lenen voor mensen, die in het zuiden van Polen hun vakantie willen doorbrengen. Opvallend is dat alle Neder landse vakantiegangers, die ik in de zomer van 1972 in Polen ontmoette, het land bereisden en niet in een bepaald vakan- tiegebied verbleven. Praktisch iedereen was eerst naar de kust geweest, had vervolgens een paar dagen gekampeerd aan de Mazoerische meren, was toen afgezakt naar het centrum met een bezoek aan Warschau, had de cultuurmonumenten van Krakau uitvoerig bekeken en stelde zich voor een week of langer in het gebergte in het zuiden door te brengen. Misschien moet je daaruit de conclusie trekken, dat Po len meer dan b.v. het geval is met landen als Spanje, Roeme nië en Joegoslavië die op de eerste plaats om hun kusten en om er te luieren worden be zocht, een land is voor een toer-vakantie waarbij dan een aanzienlijke hoeveelheid kilo meters afgelegd moet worden. want Polen is een uitgestrekt land. Voor alle Nederlanders die ik er ontmoette, was Polen een nieuw vakantieland dat ze had den uitverkoren om nu eens wat anders dan anders te zien. Om kennis te maken met een land met een ander regeringssys teem en om te ervaren hoe de mensen in dat land leven. Na tuurlijk ook om er te genieten van klimaat, landschap, stede lijk schoon, eten en drinken en wat dies meer zij. Nu was het zeer frappant dat het unanie me oordeel over Polen luidde: het is ons in alle opzichten meegevallen. We hebben geen moeilijkheden gehad aan de grens, we zijn vrij om te gaan en te staan waar we willen, er zijn geen problemen met de fouragering, de prijzen zijn laag, het land is erg mooi en afwisselend. Waren er dan he lemaal geen wensen, Machten misschien? Vrijwel steeds kwam dan naar voren dat over het algemeen de hygiëne te wen sen over laat en in sommige gevallen uitte men zijn verba zing over het feit, dat men in restaurants op een vleesloze dag was gestuit of dat op een war me zondag het bier 's middags was uitverkocht. Maar dat al les werd ruimschoots gecom penseerd door de rust en de ruimte en de zuivere lucht, die men had aangetroffen. Een reis naar Polen vraagt wel wat papieren romslomp, doordat men over een visum moet beschikken en over een voucher, zoveel als een cheque waaruit blijkt dat men vooraf zijn verblijf in Polen in harde valuta heeft betaald: voor kam peerders is dat ong. 11,per persoon per dag. Onmiddellijk na aankomst in Polen kan deze voucher worden ingewisseld te gen Poolse zlotys, waarbij 1 zlo ty dan 15 cent waard is. Heeft men daarboven nog geld nodig dan krijgt men voor elke gul den die men in Polen wisselt een toeslag van 66 pet., zodat een zloty dan een dubbeltje waard is. Overigens: bij het passeren van de Poolse grens loont het de moeite even een Baltona- winkel binnen te stappen waar spiritualiën, sigaretten e.d. te gen belastingvrije prijzen te koop zijn. Oc de geschetste ma nier is Polen een goedkoop va kantieland (zie bijgaand prijs- liisfje) en dat kan in aanzien lijke mate bijdragen tot 'n ge slaagde vakantie. Tarieven campings (le klas): 18 p.p. (tot 7 jaar gratis), 8 per tent, 10 voor caravan, 10 voor auto, 19 voor huren tent incl. lakens en dekens. Levensmiddelen: melk 2,90: karnemelk 1,70; eieren 2,10 p. st.; smeerkaas 3-6; margarine 6,50-8,50; boter 16-18,75 (een- vierde kg); brood (tientallen soorten) 4 p. kg; broodjes 0,40; wortelen 2,50 kg; sla 1,80 stuk: bloemkool 3,50 stuk; rundvlees 36—56 kg; gehakt 21 kg; frican deau 74 kg.; gekookte ham 90 kg; worst 40—110 kg; blik soep 10; pakjes soep 2,50-6,80; jam 6-12; leverpastei 10; suiker 10,50 kg; macaroni 8,50-10 kg; visconserven 8-14; kant-en klaar maaltijden blik 17-24; Poolse sigaretten 3,50-18; thee 10-14 per 50 gram; 1 kip in blik 50; kaas 40-60 kg; tomaten 10 kg; aardbeien 16 kg; vermouth 68; Bulgaarse wijn 52; cham pagne 80; Buig. cognac Pleuc- ka 132; wodka 72-90 Va ltr.; flesjes limonade 3-4; mineraal water 1,50 (alle prijzen In SAM-supermarkten). Het verdient aanbeveling kof fie mee te nemen (zeer duur). In Pekao-zaken: wodka drie vierde dollar voor Va ltr; Ame- rik. sigaretten 0,40 dollar; pijp tabak Va dollar; sigaartjes 0,90 dollar per 10. Benzine: gewoon (78! oct.) 5; super (94 oct) 6,50. Alle prijzen in Poolse zlotys: 1 zloty (toeristenkoers) is 10 cent. k i

de Stem | 1973 | | pagina 13