COUREURS RIJDEN ALLEEN SAVONDS Weer gratis reizen EWC WINT IN FINALE Ver berkmoes: „Van de Velde kon kritiek niet verdragen" DEELNEMERS ZESDAAGSE twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ sport voordelig uit met NS Woensdag 10 januari 1973 w J Ajacieden blij met Knobel 0 Patrick Sereu (links) en Eddy Merckx, die met Pijnen en Duyndam de favorieten vormen. „NIEUWE FORMULE MOET HET MAKEN" (Van onze sportredactie) ROTTERDAM „Het is to be or not to be. We staan aan de vooravond van het voortbestaan van de zesdaagse in Nederland. Deze zesdaagse van Rotterdam zal daar maat gevend voor zijn". Met die woorden gaf Harry Hofmeester, de directeur van het Rotterdamse sportpaleis, gisteren op een persconferentie in de Maasstad aan welk een betekenis het al dan niet slagen van de zesdaagse van Rotterdam (18 t/m 23 januari) heeft. Temeer, omdat de zesdaagse van Groningen nog steeds op losse schroeven staat. Om tot een succes te komen heeft de directie van h§t sportpaleis in samenwerking met wedstrijdleider Peter Post de zaken drastisch anders aan gepakt dan de afgelopen twee jaar. Harrie Hofmeester: „We (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De deelnemende koppels aan de zesdaagse van Rotterdam zijn: Profs: Leyn Loevesijn - Piet de WSt (Ned), Klaas Bailk - Cees Stam (Ned), Leo Duyndam - René PStjnien (Ned), Ed dy Merckx - Patrick Sercu (Belg), Cees Bal - Theo Verschuren (Ned- Belg), Graeme Gilmore - Jam Janssen (Austr- Ned.) Albert Fritz - Dieter Kemper (W.did), Klaus Bugdahl - Alain van Lancker (Wdl-Fr), Rik van Linden - Juffien Stevens (Belg), Harry ran Leeuwen - Tim Mountford (Ned-VS), Ferdinand Bracke - Ger- ben Karstens (Belg- Ned), Ezio Cardi - Gior gio Morbiato (It). Mountford is in de pliaats gekomen van de aanvankelijk ook gecon tracteerde Gerard Koel, die echter niet kan rij den in verband met het feilt dat hij twee weken geleden in het sportpaleis van Gent een sleutel been heeft gebroken. Amateurs: Schuiten - Van Tol, Breur - Knete- man. Van Gerwen - Van Helvowrt, Vendx - Fens, PerkihB - Sefton, Van Rossem - Van de Spie gel, Ten Tije - Klipping, Varatar Hoek (onder voorbehoud); de Dirks- lander is onlangs ten val gekomen en het is nog niet zeker of zijn blessu re tijdig hersteld zal zijn) - Poppe, Minneboo Peter Nieuwenhuis, Aarts - Maas, Stem - Schumann, Pinselot Pluraud, Blommaert - Van de Putte. hebben van de voorgaande ja ren geleerd. We hebben het nu zowel organisatorisch als fi nancieel heel anders gedaan. De nieuwe formule moet het maken. En dè voortekenen zijn zo dat er al een calamiteit moet gebeuren willen we niet glad spelen. Rondkomen is een vereiste. De zesdaagse moet zichzelf bedruipen. Winst ma ken hoeven we niet per se". Die nieuwe formule, waarin Hofmeester en Peter Post het volste vertrouwen hebben, be helst dat er in Ahoy alleen 's avonds (van X9.00200 uur) gereden zal worden. „En met volledige inzet", aldus Peter Post. „Ik zal streng de hand houden aan de reglementen zoals ik die voorschrijf. Ren ners die er niet voor willen rijden stuur ik voortijdig naar huis. Dat zal ik ze nog voor het begin van de zesdaagse zeggen ook. Het publiek moet elke minuut strijd kunnen zien". Om meer publiek te kunnen trekken zijn de prijzen aan zienlijk verlaagd in vergelij king met voorgaande jaren. De toegangsprijzen variëren nu van 12.50 tot 15 gulden. „Het wordt voor het publiek de goedkoopste zesdaagse die ooit gehouden is", zegt Peter Post. De goedkoopste toegangskaar ten zijn overigens wel in prijs verhoogd: van 10 naar 12.50 gulden. Daar staat echter weer tegenover dat bejaarden en kinderen voor half geld naar binnen kunnen. Voegens Hof meester moeten er circa 28.500 mensen komen om er financi eel uit te springen. Het optimisme dat Hofmees ter en Post zo kort voor het begin van de zesdaagse uitdra gen berust ook voor een flink deel op de enorme steun die er van de zijde van de spon sors is gekomen. Post: „Het prijzenbedrag zal dicht in de buurt van de ton liggen. Het grootste prijzenbedrag dat ik ooit bij een zesdaagse heb meegemaakt- En ik garandeer dat elke cent er ook werkelijk is". Volgens Hofmeester was de belangstelling van de sponsors dermate groot dat er zelfs nog geldschieters moesten worden afgewezen. Hofmeester: „We konden ze op het laatst niet meer inpassen. We hebben een enorme medewerking van de sponsors en dat sterkt ons ver trouwen ook". Wat de strijd om de eind overwinning betreft gelooft Pe ter Post niet dat het duo (ADVERTENTIE) Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag 01'zaterdag die u past. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60+ f50- 3 maandskaart 65 of Dames 60 f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs, En soms gratis Merckx - Sercu („Merckx Duyndam. Pijnen-Duyndam is komt voor aanzienlijk minder voor mij zelfs de beste ploeg. dan wordt beweerd. Hij kreeg zelfs beduidend minder dan liem voor verschillende zesdaagsen geboden is, waarop hij niet is ingegaan. Een vijf tal Rotterdammers staat overi gens garant voor wat Merckx kost") een „makkie" zal heb ben. „Merckx en Sercu zijn niet sterker dan Pijnen en Het komt er alleen niet altijd uit. Ik dacht dat we uit kon den gaan van vijf a zes goede basispioegen, want Keniper- Fritz, Bugdahl-Alain van Lancker en Giimore-Janssen zijn ook erg sterke koppels". Post heeft in elke ploeg een sprinter opgenomen. „Dat heb ik gedaan voor de premies", aldus Post. „Dan valt er voor de mindere ploegen ook wat te verdienen. Op de voorlaatste avond van de zesdaagse zullen Leyn Loe vesijn en Klaas Balk een aan val doen op het wereldrecord over 1 kilometer met staande start, dat in de zesdaagse van Zürich door sercu op 1.07.57 is gebracht. HEIN GROOTHUIS (Van onze sportredactie). AMSTERDAM „Je moet maar tegen mijnheer Knobel zeggen dat hij nu zijn haren wat langer moet laten groeien. Anders vait hij bij ons straks uit de toon". Kortharige Heinz Stuy, doelman van Ajax, bleek getuige deze ontboezeming erg blij met de benoeming van George Knobel tot trainer van Ajax. Trouwens alle Aja cieden hebben met instem ming Knobels komst begroet. „Een goede keuze van ons be stuur", was ieders commen taar. „Dat dacht ik ook", meende voorzitter Jaap van Praag, die gistermiddag om vier uur na de training de jongens liet we ten dat de keuze van het be stuur op George Knobel was gevallen. „Er was", herinnert Van Praag zich, „weinig reac tie. En toen wist ik dat we goed zaten. Want als de heren iets niet bevalt, laten ze het heus wel merken. Knobels be noeming is bij de Ajacieden in goede aarde gevallen. Op 30 december hebben we een eer ste gesprek met Knobel gehad. Ik heb hem persoonlijk ge beld, direct na het bericht dat Kovacs terug moest naar Roe menie. We zijn met de heer Knobel tijdens ons tweede ge sprek (in bijzijn van penning meester Timman) rondgeko men. Toen ik Knobel voor de eerste keer belde dacht ik niet dat hij schrok. Maar ja, via de telefoon kun je iemands reac tie moeilijk peilen. We zijn er uiteraard erg gelukkig mee dat Knobel naar ons komt- Gezien de goede relaties tus sen Ajax en MVV en Amster dam en Maastricht vind ik het sneu voor MVV dat Kno bel weg gaat. Maar je kunt de man dat niet kwalijk nemen. Hij maakt toch een geweldige promotie. George Knobel zal nu de zaken bij Ajax nog verder moeten uitbouwen. Vergeet niet dat we elk jaar opnieuw moeten beginnen. En hij zal de spelers op de moei lijke weg in de top moeten begeleiden. Maar Knobel kan dat. Hij bewees het en bewijst het nu nog bij MVV". „Het zat er wel in", bekent Arie Haan, „dat het Knobel zou worden. De laatste weken is zijn naam bij ons vaker gevallen. Ik zie het helemaal zitten met hem. Zijn manier van optreden sp)reekt mij wel aan. Ik heb de reportage over MVV in AVRO's Sportpanöra- ma gezien. Daarvan was ik erg onder de indruk. Vooral hoe Knobel met zijn spelers omgaat. Een goede keuze echt". „Vol verwachting" klopt nu ook het hart van Heinz Stuy. „Weet je", bekent hij, „dat ik bij Ajax nog nooit een speciale keeperstraining heb gehad- Ik weet dat Kno bel Frans Körver steeds apart trainde. En goed. Ik kan nog altijd leren, dus ik verwacht dat hij inij straks ook apart onder handen neemt". Ook Johnny Rep bleek ver heugd. „Een goede keuze. Ge zien het spelersmateriaal waarover MVV beschikt, heeft Knobel de laatste jaren toch wel wat gepresteerd". Jan Mulder reageerde zoals hij is vrij nuchter. „Ik ken George Knobel niet. Wel vaker gezien op de televisie en veel over hem gelezen. Wat ik zo gezien heb, lijkt hij mij een verstan dig man. En wat ik zo erg in hem waardeer is dat hij de voetbalzaken vrij nuchter ont leedt. Hij heeft een gezonde kijk op de dingen". „We zullen moeten afwach ten", was het vrij laconieke commentaar van Ruud Krol. „Ik ben niet snel tevreden. Ik heb Knobel wel eens gezien, maar ik kan niet oordelen over zijn capaciteiten. Hij heeft het bij MVV wel goed gedaan, maar vergeet niet, het is moeilijker Ajax te leiden dan MW. Hij zal toch ook aan ons moeten wennen, maar ik ben toch tevreden". Sjaak Swart, de Ajacied over wie de geruchten de ron de doen dat hij misschien aan het eind van dit seizoen met voetballen stopt, zegt: „Als ik in het volgende seizoen vrij regelmatig kan meespelen in Ajax' eerste, dan speel ik nog een jaar- Ik ben nog in een uitstekende conditie. Ik weet nu nog niet wat Knobel straks met mij wil. Vertel hem maar dat Ajax zonder Sjakie niet het echte Ajax is. Ik heb Kno bel al eens ontmoet bij een toernooi. Sympathieke man. Hij doet het goed bij MVV". Barry Hulshoff: „Knobel is een man die je laat geloven in je eigen voetbalcapaciteiten. Ik heb via Willy Brokamp erg gunstige berichten over hem gehoord. Ik ben blij dat het een Nederlandse trainer is ge worden. Ook voor mij was het niet noodzakelijk dat er een trainer moest komen met veel internationale ervaring". (Van onze sportmedewerker) ZELZATE Het jongens junioren-volleybalteam van de vereniging EWC uit Vlissin- gen is winnaar geworden van een groot internationaal jeugd- volleybaltoernooi dat gespeeld werd in het Belgische Zelzate. Het toernooi was georgani seerd door het district Zeeland van de NeVoBo in samenwer king met de Belgische volley- balbond district Oost-Vlaando ren. Ruim vijftig teams namen aan het toernooi deel, dat zowel sportief als organisatorisch een groot succes was. Was EWC uit Vlissingen het bij de jon gens junioren, in categorie meisjes toonde Savok uit Sas van Gent zich het sterkste team. Bij de jongens aspiranten greep Atheneum uit het Belgi sche Gent de eerste plaats, en Ten-Doren uit Ekloo, eveneens uit België, eindigde als eerste bij d.e meisjes-aspiranten. Bij (Van onze sportredactie) AXEL „Ik heb er al eens meer woorden over gehad." Dat zegt Rinus Verberkmoes, de centrale verdediger van Axel, die maandag definitief besloot nooit meer voor het eerste van Axel te spelen. Di- recte aanleiding tot dit besluit is de mededeling van Axel trainer Toon van de Velde dat Verberkmoes in het treffen met VCW naast het team stond, omdat hij door de vere niging disciplinair gestraft was. En dat terwijl de oorzaak van het niet spelen van Ver berkmoes duidelijk ligt in een ruzie, die Van de Velde en Verberkmoes hebben gehad na afloop van de thuiswedstrijd tegen RAC. Een vreemd duel, waarin Axel bijna nog een 3 0-voorsprong verspeelde. In die wedstrijd experimenteerde Van de Velde met Jaap Len- sen op het middenveld. Daar mee verzwakte hij de defensie en juist daarom is de ruzie ontstaan. Verberkmoes: „De verdediging bij ons zat goed in elkaar. Als je dan wilt pro beren om ook eens doelpunten te maken en je gaat als trai ner wat veranderen, is daar op zich niets tegen. Maar als je dan ziet dat er door die veran dering levensgrote gaten val len, dan verwacht je toch als speler dat er in de rust toch minstens wat van gezegd wordt. Zelf kon ik die gaten niet dichtlopen. En de aanval len van RAC werden vooral vanaf het middenveld gelan ceerd. Als laatste man zie je dat goed- Je hebt overzicht. Ik verwachtte dat er wel wat ge daan zou worden. Zeker als je weet dat je voorstaat en dat je als je het het eerste kwartier van de tweede helft houdt dat je dan die wedstrijd, die voor Axel erg belangrijk was, in je zak hebt zitten. Maar er werd niets gedaan. Direct na de af trap in de tweede- helft kwa men die mannen van alle kan ten aanstormen. Zo vrij als God in Frankrijk liepen ze over het veld en ik maar schreeuwen dat die mannen moesten worden afgestopt. Ik heb het ook nog naar de kant geroepen, maar Van de Velde reageerde niet. Je verwacht toch op zijn minst dat zo'n man ingrijpt. Die nummer ze ven van RAC, ik weet zijn naam niet meer, liep constant vrij en dat was ook de man die de twee doelpunten voor RAC voorbereidde. Ik zei daar na afloop wat van, maar toen werd er door Van de Velde gezegd dat ik het elftal uit het spel haalde, omdat ik steeds maar om de dekking van die nummer zeven had lopen zeu ren. Ik heb op dat moment gezegd: als het nu_zo moet dan zet je daar maar iemand anders neer. Ik heb mijn trai ningspak uit mijn tas gehaald en ben weggegaan." In feite had Rinus Verberk moes besloten zich beschik baar te houden voor Axels eerste nu de positie op de ranglijst niet al te rooskleurig is. maar het bericht, dat hij disciplinair gestraft zou zijn deed voor hem de deur defini tief dicht. „Dat spelletje heb ben ze bij Axel met sommige jongens meer gespeeld., maar daar krijgen ze bij mij geen kansvoor. Mij zien ze niet meer", aldus de toch vrij kal me Verberkmoes, die zijn plotselinge afscheid van het eerste van Axel ziet als de bekende druppel en de bekende emmer. Verberkmoes: „Er is in het verleden al zoveel ge beurd, dat het voor mij na dit geval niet meer hoeft. Als ik alleen maar denk aan het feit. dat ik en nog wat anderen de pupillen zonder vergoedingen trainden, terwijl later bleek dat iemand anders daar wel geld voor had gekregen. Echt, ik kan nog veel meer opnoe men, maar het is een beetje naar voor de jongens, .die niet meer voetballen- Neem nu het geval Peter Dey. Die heeft Axel op een linke manier weggewerkt. Tenminste dat denken ze, want zo'n voetbal ler krijgen ze voorlopig niet meer. Het geval Jos Oppeneer, was ook geen zuivere koffie. En ga zo maar dpor. En als je dat allemaal meemaakt, dan loop je de kans dat je er op een bepaald moment genoeg van hebt. Dat je het niet meer voor je plezier doet. En dan moet je stoppen. Zeker ik, want ik moet er met- mijn continudiensten bij de Do.v al zoveel extra's voor versie- 0 Rinus Verberkmoes: van de kant." ,Als er zoveel gaten vallen, verwacht je toch dat er ingegrepen wordt ren bij mijn collega's en bij mijn baas. En als je dan ver weten wordt, dat je teveel praat, terwijl er constant een vent vrijloopt, waarvoor je mandekking wilt hebben, nee, dan is het toch wel gebeurd. Vooral omdat je dan nog disci plinair gestraft wordt, terwijl ik zelf nergens van afwist." ROB VAN DEURSEN de jongens-junioren, die In vier poules waren ingedeeld, werden Savok uit Sas van Gent, Voorwaarts uit Axel en de Kikkers uit Aardenburg poule-winnaars. EWC uit Vlis singen werd tenslotte de vier de halve finalist, dank zij een beter setgemiddelde dan Wat- ney-Taktika uit Hulst. De eer ste halve finale tussen EWC en Savok werd een gemakke lijke 2—0 overwinning voor EWC. Het won de eerste set met 134 en ook in de twee de set moest Savok in EWC met 154 de meerdere erken nen. De tweede halve finale tussen Voorwaarts en de Kik kers eindigde in een 11 ge lijk spel. De Kikkers wormen de eerste set met 108, maar in de tweede set nam Voor waarts revanche, 315. Ge zien de beperkte tijd kwam er geen beslissende set, en moes ten ook de wedstrijden in een bepaalde tijd gespeeld worden. Zo werd Voorwaarts door het optellen van de punten win naar en ging het tevens over naar de finale. Een team dat het EWC in die finale alles behalve makkelijk maakte. Voorwaarts dat zich uitste kend verdedigde, was een bij zonder lastige kluif voor het Vlissingse team. EWC nam in de eerste set al gauw een voorsprong, maar het Axelse team bleef op de voet volgen. Toch zou EWC de eerste set op haar naam schrijven met 1512, In de tweede set pakte Voorwaarts helemaal anders uit en werd EWC naar een kansloze 615 setnederlaag gespeeld. Een derde en beslis sende set moest de beslissing brengen, maar hierin toonde EWC weer zijn klasse. Het werd uiteindelijk een setzege van 157, want tevens een 21 nederlaag betekende voor Voorwaarts. Bij de jongens aspiranten werd het een volledige Belgi sche aangelegenheid. Atheneum werd winnaar in poule A, en Nihil-Sine-Labore uit Gent (B) werd het in pou le B. In de finale, en vooral in eerste set bood Nihil-Sine-La- bore nog enigszins tegenstand (1517), maar in de tweede set kwam het er nauwelijks aan te pas; 152. Savok uit Sas van Gent en Even Kijken uit Zuidzande waren de fina listen bij de meisjes junioren. Savok had in haar poule wed strijden resoluut afgerekend met de St.-Jozef Mavo uit Hulst en Scheldemond uit Vlissingen. Het won van beide teams met 20. Alleen tegen Watney-Taktika kwam het niet verder dan 11. Even kijken daartegen speelde tegen de Kikkers 1—1 gelijk maar versloeg WIK uit Aardenburg en EWC met 2— 0. De finale tussen Savok en Even Kijken bracht heel wat spanning. In de eerste set kreeg Savok een zware setne derlaag te incasseren en ver loor met 155. De tweede set bracht een ommekeer, maar toch werd het uiteindelijk maar een krappe 1820 zege voor Savok. Een derde set moest de beslissing brengen en Savok won weer, al was het maar krap. 1614. Ten- Doren had helemaal geen moeite in de meisjes aspiran ten-finale tegen de St.-Jozef Mavo uit Huist. t

de Stem | 1973 | | pagina 11