ZEVENTIENJARIGE SLAAGT VC IR DIPLOMA VARKENSHOUDERIJ Mieke Komijn: Ik hou 't meest nog van Bram INDO-CHINA TELDE IN ZES JAAR OORLOG 26 MILJOEN BOMKRATERS Prinses Margaret peutert Burton driekwart miljoen uit zijn zak COMPAGNON FIJNE NMAAK OPPASSEN Vele duizenden vervolgings slachtoffers Schipperskinderen verlaten school uit protest tegen „derde schooltijd" Eis tien maanden voor diefstal mitrailleurs binnenland buitenland MM" papier oor uw pen „Hogere" inkomens Wat brengt '73 ons? Woensdag 10 januari 1973 1 r 10 Ze legt haar lange haar in een klein knotje op haar hoofd, wipt er dan bliksem snel een kakikleuriig petje over. „Dat petje draag ik altijd bij liet werk. Dat is tegen de var- kenslueht. Niet dat ze stinken hoor, die varkens. We ventile ren de stallen heel zorgvuldig- Dat scheelt een hoop. Alaar een varken is nu eenmaal geen Chanel nummer vijf. Daar moet je wel even rekening mee houden". En daar gaat ze dan, op ranke benen de stal in. Mieke Ro- mijn, het meest merkwaardige zeventienjarige meisje dat ik ooit gezien heb en ik héb er een hoop gezien. Als enige vrouw is ze onlangs geslaagd en dat nog met briljante cijfers voor het di ploma varkenshouderij aan de Barneveldse praktijkschool, waar haar studiegenoten be halve uit Nederland ook uit Perzië, India, Ghana, Senegal Oeganda, Griekenland en noem maar op afkomstig wa ren. Behalve een louter mannelijk dus ook een zeer internatio naal gezelschan. ..Een bere-gezellige tijd, al viel het wat de studie betreft niet mee. Ik heb eerst de huis houdschool gedaan en daar heb ik achteraf geen spijt van gehad. Maar ja, dan moet je ineens ergens een scheut H20 bij doen en daar sta je dan met het papiertje van de huis houdschool waar de eieren al tijd nog in water gekookt wor- „Bram is een echte heer, dat moet gezegd worden. Eigenlijk heet hij Abraham. Abraham van de Ramselaar, als je het precies weten wilt. Maar ik noem hem gewoon Bram en hij vindt het best zo. Hij heeft een imponerend karakter. Hele maal het type van de man aan de top. Overtuigd van zijn eigen kunnen. Zelfverzekerd op het verwaande af. Maar diep in z'n binnenste toch een goeierd. Eigenlijk houd ik nog het meest van Bram, om eerlijk te zijn. Pedro is heel anders. Dat is een echte playboy. Meer het type van n krachtpatser, weet je Een onstuimige knaap. Van zulke schouders. Een indrukwekkend postuur en dat weet hij zelf maar al te goed. Maar wel een ontstellend leeghoofd. Echt een ladykiller in z'n zondagse pak. De ene keer verschrikkelijk aanhalig en de volgende dag ziet hij je niet staan. Een vlotte jongen met een klein hartje. Soms heeft hij van die buien dat hij het allemaal niet meer zo ziet zitten. Dan wil hij het liefst een beetje hangerig bij me weg kruipen. Net een groot kind, die Pedro. En George? Poeh! Die is nog te jong. Die komt nog maar pas kijken. Die slaapt nog bij zijn zusjes". (Van een onzer verslaggevers) BARNEVELD Deze onthullende taal is afkom stig van een zeventienjarig meisje. Ze zit een beetje bedeesd op de punt van haar stoel, schikt zo af en toe haar lange donkerblonde haren en laat haar blik over het wijde Barneveldse land dwalen. Mieke Romjjn heeft het over varkens. Pedro is een echte ladykiller en een echt leeghoojd. den en nooit in H20. Dus moest ik ineens een heleboel scheikunde gaan doen en nog een paar vakken die voor de /varkenshouderij onontbeerlijk zijn. Want varkenshouderij dat is tegenwoordig bijna een we tenschap". Nu bezoekt Mieke Romijn de vierjarige avond-MAVO, die ze in twee jaar probeert te doorlopen. „Tjee, joh, dat is een hoop werk. Ik studeer me suf. Nee, niet dat ik er nou iets bepaalds mee wil bereiken, maar ik wil kunnen méépra- ten, snap je Ik wil niet zo maar een beetje dul zitten knikken wanneer anderen het over actuele dingen hebben. Ik hou erg veel van lezen, maar ik heb er bijna geen tijd voor. Ik sta 's morgens om vijf uur op en duikel 's avonds om elf uur knap vermoeid weer in m'n bed- Behalve natuurlijk wanneer er een zeug moet big gen. Dan kost me dat wel eens een nacht". Om een en ander even duide lijk te stellen: Miekes vader, Dirk Romijn (45) bezit een middelgroot gemengd bedrijf, waar jaarlijks gemiddeld zo'n vijftigduizend slachtkuikens het kortstondige levenslicht zien, waar zeventien koeien staan met een wisselend aantal kalveren en waar tenslotte in een viertal stallen een veertig fokzeugen zijn ondergebracht, die de gedurige avances van Abraham en Pedro honoreren met een schier oeverloze stroom van biggen. Dirk Romijn, die waarachtig al genoeg aan zijn hoofd heeft met de melk- en pluimveesec tor van zijn bedrijf, heeft de varkenshouderij geheel toever trouwd aan zijn compagnon en oudste dochter Mieke. ..Ze mag helemaal haar eigen gang gaan en ik moet je eerlijk zeg gen: ze doet het verdraaid goed. Ik zou het haar tenmin ste niet verbeteren. Ze heeft liefde voor het vak". „Ach", zegt Mieke bescheiden, „ik heb me altijd thuisgevoeld op de boerderij. Het zusje dat na mij komt ik heb drie zusjes en een broertje heeft dat nou helemaal niet. Die wil het liefst naar de stad. Die wil journaliste worden. Verre rei zen maken en zo. Maar ik, ik voel me hier best lekker. Je bent je eigen baas. Er is nie mand die je komt vertellen wat je moet doen. Je bent ver antwoordelijk voor je eigen werk. Dat ligt me wel. Dat lijkt me duizendmaal be ter dan kantoorwerk- Maar het heeft natuurlijk ook zijn min der prettige kanten. Het is al lesbehalve een lollig leventje. Ga d'r maar eventjes aanstaan: nooit eens een dag vrij, nooit eens vakantie. Het is geloof ik drie jaar geleden dat ik voor het laatst uit ben geweest. Een dagje naar Amsterdam. Nou man. dat was een belevenis „Gebruik je wel eens make up Er verschijnt als bij toverslag een rimpel in haar neus. „Nee. Hoezo Vind je het no dig „Ga je wel eens naar do film „Een enkel keertje. Als ik tiid heb". „Hou je van pop „Vind ik wel leuk, maar daar is ook alles mee gezegd. Ik hou eigenlijk veel meer van volksmuziek. Vooral Griekse Dat ritme en zo, dat pakt me geweldig. Laatst heb ik uit de discotheek een plaat met In dische volksmuziek mee naar huis genomen. Ik vond hem erg boeiend, maar mijn vader was er niet zo kapot van. Die vond het maar miserabel kattegejank. Enfin, ieder ziin smaak, zeg ik maar"- „Luister je naar de radio 1" „Erg veel. Meestal neem ik mijn portable mee naar de stal. Wist je dat veel dieren dol zijn op muziek Vooral varkens zijn erg muzikaal. Waarschijnlijk omdat het erg intelligente dieren zijn, wat je helemaal niet zou verwachten. Hun smaak is zelfs een tikkel tje verfijnd. Van Hilversum III moeten ze niet veel hebben. Daar worden ze kriegelig van. Sneu voor Joost de Draayer en zijn mak kers, maar de top-tien en de troetelschijven liggen hier niet zo willig in de markt. Nee man, het is hier puur cul tuur. Dolf van der Linden kupnen ze nog plaatsen en pas bij Brahms gaan de oogjes §ou qr jeead nou ua moie-ijs niet eens over de Italiaanse meesters of de onsterfelijke Johan Sebastiaan Bach". „Sta je me nou in de maling te nemen „Ik zie het al, je snapt niets van varkens". En daarmee heeft ze ongetwij feld gelijk. Want mijn kennis van de wroetgrage krulstaar ten strekt zich niet verder uit dan de wetenschap dat ze van voren knorren en aan de ach terzijde hun hammen torsen. „Kijk joh, dat is nou een land- varken. Die heeft lange oren en een tamelijk lang lijf. En dat daar is een Yorkshire. Die heeft kleine korte oortjes- En dit is een Pietrain. Die is gevlekt. Fransen zijn van huis uit altijd een tikje modieus ge weest. Jammer genoeg zijn de biggen een beetje ziek. Ik denk dat er een coli-bacterie in het spel is En haar blik gaat liefdevol over de tientallen biggen, die zich verdringen onder de met butagas gestookte verwar mingselementen. Tweeëndertig biggen van vier zeugen. Zes dagen oud en de tijd verdelend tussen slapen en drinken. Ze groeien 250 gram per dag en wanneer ze na een week of negen verkocht worden, bren gen ze op het ogenblik f 82,50 per dier op. „We maken een redelijke winst. Zo'n vijftien twintig gulden per big". Toch is Mieke Romijn aller minst het type van de uitge kookte zakenvrouw. Voor een foto wil ze Pedro wel van stal halen. „Maar je moet wel oppassen hoor", zegt ze. „Als ik zeg: „Hollen maak dan maar gauw dat je wegkomt. Want hij vermoordt je. Spring des noods maar bij Abraham, in het hok. Die doet je niks- Die heeft tenminste een fijn gevoel voor publiciteit". En dan komt Pedro. Massaal als een dieseltrein. Knipperend in het licht, ter wijl hij even in de staldeur blijft staan. Schommelt vervol gens naar het handje voer, dat ze op het erf heeft uitge strooid, en begint smakkend en knorrend te schranzen. Naast zijn kolossale afmetin gen lijkt Mieke Romijn nog ranker dan ze al is. Ze plaatst haar handen gracieus tegen Petro's volumineuze coteletten en tracht hem opzij te duwen, want hij heeft uitgerekend zijn achtersteven naar de camera gekeerd. Tenslotte geeft ze het maar op en maakt een hulpe loos gebaar. „pat is nou Pedro ten voeten uit", zegt ze met een charman te glimlach. „Hij laat zich al tijd van zijn beste kant zien". DEN HAAG (ANP) Bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk zijn thans bijna 13.000 aanvragen ingediend, waarvan plusminus 850 uit het buiten land, voor uitkeringen krach tens de wet vervolgingsslacht offers. Bij d einvoering van de eerste regeling voor oor logsslachtoffers in 1968 was een raming gemaakt van en kele honderden tot hooguit duizend. Deze ontwikkeling geeft op verbijsterende wijze een indicatie van de noden onder de diverse groepen van vervolgden. Minister Engels heeft dit meegedeeld in een toespraak, waarmee hij afscheid nam van de oommissie van advies voor bijstand aan vervolgden, inge steld vioor uitvoering van de rijksgroepsregeling oorlogs slachtoffers, die is vervangen door een afzonderlijke wet vervolgingsslachtoffers. Maan delijks komen nog ettelijke aanvragen op het ministerie binnen: in december waren het er rond 400. De tendens is, dat voorlopig het aantal aan vragen nog met drie- a vijf honderd per maand zal toene men. Het streven is er op gericht de tijd tussen aanvraag en be schikking voor uitkering aan vebvolgingsslachtoffers zo spoe- die mogelijk terug te brengen tot acht maanden, de termijn, die de wet toestaat, aldus mr. A. H. van Namen, voorzitter van de uirttoeningsraad. DORDRECHT (ANP) De kinderen van ruim 125 schip pers hebben het schoolgebouw van de protestants-christelijke schippersscliool te Dordrecht verlaten en de lessen van de zogenaamde „derde schooltijd" niet bijgewoond. De 62-jarige oud-schipper J. II. Udo uit Zwijndrecht haalde de kinde ren namens de ouders van school en bracht ze naar het bijgelegen internaat- Deze actie, die voorlopig el ke middag voortgezet zal wor den, is een protest tegen het uitblijven van het koninklijk besluit, waarin onder meer de „derde schooltijd" voor leer lingen aan schippersscholen wordt afgeschaft. De „derde schooltijd vanhalfvier tot halfzes in de middag is be doeld om schipperskinderen, die slechts vijf in plaats van zes jaar naar een basisschool gaan, toch een volledige oplei ding te geven. De secretaris van de Chris telijke Bond van Ondernemers in de Binnenvaart, de heer S. Veringa, noemde de bestaande situatie „een discriminatie van het schipperskind ten opzichte van het walkind". De direc teur van de school, de heer J. Groen zei niet onsympathiek tegenover de actie te staan, al vond hij haar wel onrechtma tig. Een dergelijke actie is vorig jaar november ook in Zwolle gehouden. Naar aanleiding daarvan zijn toen vragen in de Tweede Kamer gesteld. DEN HAAG (ANP) In het algemeen valt er sinds de Eerste Wereldoorlog een stij ging te bespeuren van het per centage burgers, dat als gevolg van krijgshandelingen wordt gedood. In de periode 1914-1918 beliep het 5 procent. Tijdens de Tweede Wereldoorlog nam het al toe tot 48 procent en in de Koreaanse oorlog werd het zelfs 84 procent. Naar schat ting zijn van allen, die tijdens de oorlog in Indo-China zijn gedood, 90 procent of meer burgers. Deze en andere gege vens staan vermeld in een overzicht van het Nederlands Instituut voor Vredesvraag stukken in Den Haag, dat op diverse bronnen is geba seerd. Ramingen van het aantal mensen - burgers en militai ren - dat in het tijdsverloop van 1946 tot 1954 in Indo- China als gevolg van de oorlog het leven heeft verloren, zijn niet of moeilijk te geven. Die ramingen zijn er wel voor de tweede fase van de strijd, maar ze zijn onvolledig. In de Pentagon Papers komt een memorandum voor, dat Robert McNamara in zijn 'functie van minister van de fensie op 19 mei 1967 aan president Johnson stuurde en waarin hij stelde, dat als ge volg van de Amerikaanse luchtoorlog tegen Noord-Viet- nam iedere week duizend non combattanten werden gedood of ernstig gewond. Een subcommissie van de Amerikaanse senaat, die wordt voorgezeten door Edward Kennedy, rapporteerde vorig jaar augustus, dat er sinds 1965 alleen in Zuid-Vietnam als gevolg van de oorlog te land en in de lucht 400.000 burgers waren gedood en 1.300.000 gewond. In de Tweede Wereldoorlog wierpen alle geallieerde lucht machten in totaal iets meer dan 2 miljoen (2.056.244 ton) bommen af boven Europa, Af rika en het gebied van de Stille Oceaan. Tijdens de Ko reaanse oorlog van 1950 tot 1953 bedroeg de bommenlast iets minder dan 1 miljoen ton. Van februari 1965 tot eind au gustus 1972 zijn boven geheel Indo-China door Amerikaanse vliegtuigen ongeveer 7,5 mil- voorgezeten door Edward joen ton bommen afgeworpen. Aanzienlijk meer dan de helft van dit totaal (4,2 miljoen ton) is bereikt in de periode 1969-1972, d-w.z. na het aftre den van president Johnson. Gedurende de eerste negen maanden van 1972 werden al leen al meer bommen boven Indo-China afgeworpen (800.000 ton) dan in het hele jaar 1971, toen er een totaal van 763.160 ton werd bereikt. Van de eerder genoemde 7,5 miljoen ton kwam ruim écn miljoen ton terecht op Noord- Vietnam en 4,5 miljoen ton op Zuid-Vietnam. De rest werd afgeworpen boven Laos en Cambodja. Minder dan 10 pro cent van de boven Zuid-Viet nam uitgevoerde aanvalsvluch- ten was bedoeld als directe luchtsteun aan de eigen of ge allieerde troepen. Meer dan 90 procent had ten doel een niet- gelokaliseerde vijand te besto ken. Geschat wordt dat de lucht oorlog van 1965 tot 1971 in geheel Indo-China ongeveer 26 miljoen bomkraters heeft ver oorzaakt. waarvan alleen al 21 miljoen in Zuid-Vietnam. Ver der zijn 83.000 ton plantendo- dende chemicaliën afgewor pen. Van 1962 tot eind 1970 zijn oogsten vernietigd, die voldoende zouden zijn om 2 miljoen mensen een jaar lang te voeden. Toen na het vastlo pen van de onderhandelingen in Parijs president Nixon het gebied van Hanoi en Haiphong ongeveer twaalf dagen lang (van 18 tot 29 december jl.) hevig liet bombarderen, zijn in de eerste zeven dagen van die periode (latere cijfers zijn in Washington nog niet vrijge geven) 1.400 aanvalsvluchten uitgevoerd. Ongeveer een der de daarvan kwam voor reke ning van B-52 bommenwer pers, die een bommenlast kun nen meevoeren van 30 ton, d.w.z. vijfmaal zoveel als de meeste andere typen- De Noordvietnamcse regering schat, dat de bommenlast in die hele periode 40.000 ton heeft bedragen en zij deelt mee dat volgens voorlopige tel lingen 1318 mensen het lven hebben verloren. Inmiddels worden de bom bardementen op Vietnam, dat ten zuiden van de 20ste breed tegraad ligt, voortgezet, en ook in Zuid-Vietnam blijven de B- 52's actief. Dagelijks gooien zij daar tussen de 2 en de 3.000 ton af. O Richard Burton. (ADVERTENTIE) BREDA 357 00 11/1 Joegoslavisch dansensemble BILJANA 12/1 t/m 15/1 Rock-Musical Hair 16/1 Landestheater Detmold DIE VERKAUFTE BRAUT (Van onze correspondent) LONDEN Een telefoonge sprek van prinses Margaret met de filmspeler Richard Burton heeft driekwart mil joen gulden opgeleverd. De prinses is grootmeesteres van de brancardiersbrigade die bij na een eeuw geleden door de Ridders van St. Jan in Enge land werd gesticht. Vorig jaar deed het bestuur een beroep op haar hulp om het echtpaar Burton-Taylor te strikken voor en liefdadigheidsvoorstelling. „Elizabeth en ik hebben het de eerste anderhalf jaa-r allebei te druk", zei Burton, „maar hoe veel geld hoopte je aan zo'n show over te houden Hef antwoord van de prinses luid de dat het de bedoeling was de kaartjes te verkopen aan ge noeg dure gasten om 100.000 pond (iets meer dan 750.000 gulden) schone winst te ma ken. Burton werkt aan een film in Rome en na vijf minu ten belde prinses Margaret af. Deze week vertelde het be- lid Geoffrey Meek van de „St. John Ambulance Association" wat het resultaat van het ge sprek was. „Ik heb net de wissel naar de bank gebracht die meneer Burton ons over de post heeft gestuurd. Hij had de prinses helemaal niets toegezegd, maar we waren wel enigszins gespannen toen we zijn brief kregen". Een dergelijke gift is in Engeland niet aftrekbaar voor de inkomstenbelasting, waardoor het bedrag nog meer indruk maakt. Waarschijnlijk gaat een deel van het geld naar het ten be hoeve van pelgrims omstreeks het jaar 1070 in Jeruzalem ge stichte ziekenhuis, waaraan de naam van de ridderorde van St. Jan is intleend. Brieven voor deze rubriek woelen met volledige naam en adre* worden ondertekend. Bij publikatie zuIUri deze vermeld worden. Slechts bij hoge uit zondering zal van deze regel worden afgeweken. Naam en adres zijn dan bij de redactie bekend. Publikatie van brie ven (verkort of onverkort) betekent niet dat de redactie het in al'- gevallen eens is met inhoud, c.q. strekking. Het voortdurende en onge nuanceerde gehak van alle vakbonden op de zogenaamde „hogere inkomens" begiTit zo langzamerhand een gevaarlijke vorm van discriminatie van een deel van de werknemers te worden. Tevens noem ik het een bewust verkeerde voorlichting aan de grote groep van „lagere" inkomens. Als men wil spreken van ho gere inkomens t.o.v. lagere in komens moet men eens begin nen met besteedbare inkomens te vergelijken. De bonden doe len op de groep die f 25.000 tot f 50.000 bruto per jaar verdient, maar in de praktijk zijn dat de rijken der samen leving niet. 1). Het nieuwe schijventa rief treft juist deze groep nog eens extra in de belasting. Door de progressie waren zia reeds zwaar belast. 2). Fikse verhogingen van de premies van de ziektekos tenverzekeringen moeten door deze groep worden opge bracht. 3;. De tarieven van huisart sen, tandartsen, kraamhulp enz. gaan flink omhoog. De meeste verzekeringen dekken deze kosten niet. dus zelf be talen. 4). De groep wordt in de duurste huurwoningen ge stopt. Al deze factoren worden moedwillig verzwegen bij het gehak op de hogere inkomens. „Jullie verdienen ook „veel meer" is de algemene dood doener, maar meer verdienen betekent niet automatisch meer overhouden. Ik wil best toegeven dat ik ondanks alles meer netto heb, dan degene over wie ik de leiding heb, maar daarvoor heb ik dan ook een grotere verantwoordelijk heid en meer kopzorg. Veel mensen met hogere inkomens zijn na het einde van de werktijd niet klaar met hun werk. Vele lagere inkomens zijn automatisch klaar als de fluit gaat. De hogere inkomens moeten meer solidariteit op brengen t.o.v. de lagere is ook zo'n kreet- Vergeten wordt dan gemakshalve dat de hoge re inkomens al flink afge roomd zijn door vele maatre gelen en zij hun deel in de schatkist al meer dan voldaan hebben. OUDENBOSCH E. BLOM Wij zongen met Kerstmis „Vrede op aarde". Helaas, het heeft zo weinig waarde, 't Moorden gaat gewoon zijn gang- Er is nog lang geen vre de in Vietnam. En waar ble ven van allen mensen, die mooie, gulle, nieuwjaarswen sen? Kunnen wij nu allen opeens meer verdragen?, Och nee, de mens gaat door met klagen. En op de weg? 't Ge vaar vermijden? Wel nee, men gaat steeds harder rijden. Denk toch aan uw medemens. Vergeet niet uw oprechte nieuwjaarswens. Denk op de weg vooral aan de kinderen Zeker wel, ze kunnen u hin deren. Blijf desondanks toch wat geduldig. Want och, ze zijn nog zo onschuldig. O, God, verhoor ons aller bede, Laat 1973 een jaar zijn van rust en vrede. BREDA MEVR. RADEMAKER AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag tien maanden gevan genisstraf met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelij, geëist tegen de 18-jarige Etienne U. uit Amsterdam, naar het oordeel van de offi cier de hoofddader in de dief stal op 30 oktober van het vorig jaar vap 2 Uzi-pistoolmi trailleurs en 5 patroonhouders uit de Prinses Margrietkazerne in Wezep. De wapens en de munitie werden twee dagen later teruggevonden bij de verdachte en diens 20-jarige mededader Jan H., een bijrij der uit Amsterdam. De jonge lieden zeiden ter zitting de wapens te hebben gestolen om ze aan hun verzameling toe te voegen.

de Stem | 1973 | | pagina 10