■n je Zeeuw en w. van Goes weren kermis uit binnenstad Na toestemming van raadsleden Waardig protest tegen bommen Kerkgangers tekenen lijst tegen bommen op Vietnam NVT boos over stopzetten van subsidie aan Proloog II v Zeeuwen wensen commis saris goed jaar Loodsen content over actie touw ladder Platenzaak leent platen uit Cecilia- koor gaf goede Bach- uitvoering MEER KERMISDAGEN MARS IN VLISSINGEN. Popconcert in Goes trekt 650 jongeren m stad Rustig weer Hulst Vlissingen Oostburgers wensen elkaar goed 1973 Biervliet Vogelwaarde Hoorzitting Sluis loopt op niets uit Ihouwwerk, kera- lleden enz. (t.m. 13 Ilijks van 14.00- later 20.00 uur: >8j. M l'S 20.15 uur: van Arthur .door het Rotter- |ENT nspiegel: expositie Ier, applicaties (t.m. Jagelijks van 9.00- 1.00-18.00 uur vrijd. ur, zond. van 1.00- ma. gestoten. |N 20.00 uur: De ge- lekening 14 j. (N 20.00 uur: Le EN Id Schouwburg 2" (Worldwar) O'Hirson, door K. |el. (era 20.00 uur r dubbelconcert v. Ronald Zollman :olm Frager (pia- legeven. Persoonlijke tn hebben zich niet Jni. De oorzaak van wordt toegeschreven |falen van een pomp, een lek ontstond en I-stoffen ontsnapten, ^kingsbron is nog niet De snel werkende (ssystemen maakten jelijk de brand zeer ir controle te krijgen. ïriële schade is zeer )e produktie onder- jt veel vertraging. tem B.V. 320 (4 lijnen); HULST: GOES Klokstraat 1, 1—17.00 uur. nten: Boekhandel Pie- uur, tel 01600-22341; iondag 20.0022.00 uur. >f 01150-6297; Midden kantoor Nieuwstraat 9, 1-5745 algemeen redac- omme Weele 4 Middel- ?38: redacteur Midden- 1. Goes tL 01100-8030, leuzen en Kanaalzone: rneuzen tel 01150-7920, laanderen- A Verlind, 3751 privé te) 01140- m dei Helm, kantoor privé tel 01150-4865; el. 01155-1367. 1155-2237. iO-6297. 316. Maandag 8 januari 1973 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Vier vijfhonderd Zeeuwen hebben de commissaris van de konin gin en mevrouw Van Aartsen- Stap zaterdagmiddag een voor spoedig 1973 toegewenst tij dens de nieuwjaarsreceptie die in de statenzaal werd gehou den. Onder de bezoekers van de receptie waren veel burge meesters, statenleden, bestuur ders van waterschappen, ver tegenwoordigers van de indus trie, rechterlijke macht, gees telijkheid, ambtenaren van rijks- en provinciale diensten en dergelijke. Onder het hef fen van het glas werden vele nieuwjaarswensen uitgewis seld. Een strijkje onder lei ding van Leen Zietse droeg het zijne bij aan de geani meerde sfeer. Per traditie wordt aan het eind van de nieuwjaarsrecep tie van de commissaris van de koningin steeds een couplet van het Wilhelmus en een couplet van het Zeeuwse volkslied gezongen. Vooral dat laatste leverde nogal eens een zwak klinkend koor op, want slechts weinigen bleken de tekst te kennen. Daar werd deze keer verandering in ge bracht. Iedereen had een vel papier gekregen met de tekst van drie coupletten van het Zeeuwse volkslied. Het was dan ook een lust voor oog en oor om te zien en te horen hoe meer dan vierhonderd hoogge plaatste Zeeuwen uit volle borst het Zeeuwse volkslied zongen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De platenzaak „Enderdog" aan de Vlasmarkt in Goes gaat iets doen dat men niet van zo'n winkel zou verwachten, namelijk platen uitlenen. Vanaf 16 januari zijn er tweehonderd elpees van meer of minder bekende groe pen beschikbaar, die iedereen voor een geringe vergoeding een week lang mag beluiste ren. „Reden om tot deze uitleen discotheek te komen', vertelt mede-eigenaar Dick Faas, „was voor ons dat de platen eigenlijk te duur zijn om eens een keer iets anders te kopen, waarvan je van te voren niet weet of je het wel goed blijft vinden. Nu kan men een plaat komen lenen en als ie goed bevalt na een week kopen." Hoe die uitleendiscotheek nu precies gaat werken in nog niet helemaal vast komen te staan. Wellicht zal er over eni ge tijd een lidmaatschapsbe drag betaald moeten worden, van de opbrengst waarvan vernielde platen kunnen wor den vernieuwd en nieuwe pla ten kunnen worden aange schaft. Morgein, dinsdag 9 jan. Bergen oip Zoom 6.33 18.52 Hansweart 6.33 ne 18.52 Terneuzen 5.11 en 17.37 Vlissingen 4.41 en 17.03 Wameldinge 6.23 en 18.42. Vo oruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI op zondag om 18 Uur: Aanhoudend rustig temperaturen meest enkele graden boven nul. Weersvoor uitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland, Voor dinsdag: aantal uren zon: 0 tot 3; min. temp. 0 tot 4 graden boven uormaial; max. temp-: om streeks normaal- Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 pro eent. Voor woensdag: aantal n1*^ d°n: rn"jn* temp.: U tot 4 graden boven normaal; unax. temp.: omstreeks nor- niaal. Kans op een droge peri ode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN Een bijna gevulde kerk luisterde zaterdagavond naar vier canta tes van de zes, die Johann Sebastian Bach in 1734 schreef voor de feestdagen rondom Kerst en die hij samenbond onder de titel Weihnaehts Ora torium. De cantates een en twee liet dirigent Wim Bartz weg, misschien omdat deze jaarlijks weerkerende uitvoe ring steeds na nieuwjaar plaatsvindt? Hoe het ook zij: het St.-CeoUia-koor uit Sint- Jansteen liet weer blijken on der de voortreffelijke leiding van hun dirigent, Wim Bartz, tot grote muzikale prestaties in staat te zijn. Het Weihnaehts Oratorium is n-u eenmaal een werk dat meestal niet door een ama teurkoor wordt uitgevoerd. Het is opmerkelijk hoe goed de klankverhoudingen zijn binnen dit koor; hoe goed de sopranen ook in de „hoogste regionen" klinken. De alten kunnen nog enige versterking gebruiken. Om tot deze uit voering te koinen verleende het Brediaias Kamerorkest, aan gevuld met enkele leden van het Dordits Kamerorkest in strumentale medewerking. Nogmaals dient opgemerkt dat het goede gehalte van deze uitvoering, grotendeels door amateurs gemaakt, opviel. De kerk van Sint-Jarusteen blijkt akoestisch een zeer geschikte ruimte voor dit soor>t gebeur tenissen. Helaas dreigde de la ge temperatuur in het gebouw door het uitvallen van de ver- warmingsinstallatie de stem ming van uitvoerenden en toe hoorders enigszins te vérsto ren- Vooral strijkinstrumenten zijn nu eenm aal zeer gevoelig voctr temperatuursveranderin gen. Ondanks de kou vertolkte de alt Marianna Klep de aria Sohliiesse mein Herze. met eên soms niet geheel zuivere vi oolbegeleiding op boeiende wijze- Nico Boer zorgde voor een duidelijke vertolking van de Evangelistenpartij en enke le aria's. De sopraan Joke Bo-ngaards eri de bas Meinard Kraak verdienen vooral hulde voior de sublieme wijze waar op ze de duetten uitvoerden. De twee hobo's en die basso continuo (klavecimbel Finy van d-er Smissen en cello Arjen van der Linden) zorg den voor een goede begelei ding. Dat samenspelen toch erg moeilijk kan zijn bleek o.a. bij de sopraan-aria Flosst, mein Heiland waar de hoboist maar moeilijk begrip kon opbrengen voor het gekozen tempo. Hart verwarmend klonken de trom petten en de pauken, met na me in het beginkoor van het laatste deel, en de hoorns in de nieuwj aarscantate. Voor de eerste maal werd gebruik ge maakt van het eigen orgel van het koor, wat op voortreffelij ke wijze werd bespeeld door Huub Bartz. Lustige Toepers Zaterda gavond werd in oafé Lybaart te Hulst in besloten kring het 121V2-jarig bestaan van de al daar gevestigde topbiljartclub de Lustige Toepers gevierd. Op deze feestavond werden drie leden gehuldigd, t.w. A. Lybaart en Edw. Blommaert (12 jaar lid), en P. Dom- maert (10 jaar lid). A. Ly baart en Edw. Blommaert kre gen ieder een wandplaquette voor hun trouwe dienst, ter wijl P. Blommaert een zilve ren speldje kreeg aangebo den, (Van een onzer verslaggevers) GOES Burgemeester en wethouders van Goes willen de jaarlijkse kermis, die tot nu toe steeds op de Grote Markt werd gehouden, verplaatsen naar het evenementsterrein in Goes-Noord. Verder wil het college de duur van de kermis uilbreiden met de vrijdag voor en de woensdag na de huidige kermisperiode. De gemeenteraad van Goes zal dit voorstel behandelen tijdens de vergadering van 18 januari, die om zeven uur in de Korenbeurs begint. Het college ziet vijf bezwa ren tegen het handhaven van de kermis op de Grote Markt: - De klachten van omwonen den over geluidshinder - Het uitvallen van de Grote Markt als parkeergelegenheid voor vijf a zes dagen, - De noodzaak van het ver plaatsen van de weekmarkt. - De beperkte ruimte, die het plaatsen van grotere attracties uitsluit. - De toekomstige indeling van de Grote Markt, zoals het doortrekken van de promena de, het treffen van voorzienin gen voor huwelijksauto's bij het stadhuis en het aanbren gen vam groen, waardoor de ef fectieve plaatsruimte op de markt nog zal verminderen. De argumenten voor het handhaven van de kermis op de Markt ((de belangen van horeca en middenstand en de traditionele verbondenheid met de Markt) wegen voor het college minder zwaar. De raad wordt verder ge vraagd om goedkeuring voor het laten uitvoeren van het eerste deel van het recreatie plan „De Hollandse Hoeve". Dit eerste deel omvat naast de reeds in uitvoering genomen werken de aanleg van een speelveld naast de sporthal, de uitbreiding van het parkeer terrein bij het zwembad, de aanleg van wijkgroen en een trimbaan, buitenvoorzieningen ten behoeve van de padvinde rij, de aainleg van een pony- annex rustweide. De vereniging „Landsehaps- reservaat Zuid-Beveland" krijgt als de raad het voorstel van b- en w. overneemt van de gemeente Goes een „waar- derings-bijdrage" van honderd gulden voor het werk dat de vereniging doet op het terrein van het behoud van waarde volle gedeelten van Zuid-Be veland. Aan dit streven hecht het college grote waarde. Het betonwerk van het openluchtzwembad „Het Gan- zebad" is aan een opknapbeurt toe. B. en _w. vragen de raad hiervoor f 46.000,- gulden be schikbaar te stellen. Het voorstel een krediet van ruim 2,5 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de aanleg van een ontsluitings- weg naar het industrieterrein „De Poel 1" en de verlenging van de Antony Fokkerstraat, komt ook weer in de raad. In de vorige vergadering werd dit voorstel aangehouden, om dat het zo laat was verzonden, dat enkele fracties zich er niet over hadden kunnen bera den. Parkeerplaatsen Aan de westzijde van het gedeelte van de Irislaan dat gelegen is tus sen de President Rooseveltlaan en de Van der Helstlaan, zul len parkeerplaatsen worden aangebracht. Naar verwachting zullen de nutsbedrijven van daag beginnen met het verleg gen van kabels en leidingen. De volgende week zal on- voorzienen weersomstandihe- den voorbehouden een be gin gemaakt worden met de aanleg van de parkeerplaatsen. Het wachtverbod, dat nu voor de oostzijde van de Irislaan geld, wordt voor de duur van de werkzaamheden verplaatst naar de westzijde. Zodra het Werk gereed is, komt het wachtverbod geheel te verval len. De werkzaamheden zullen naar schatting een maand in beslag nemen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De model actie van de zeeloodsen tegen de vaak onvoldoende staat waarin de touwladders e.d. verkeren, waarlangs de loods aan boord van een te belood- sen schip moet komen, heeft in het Westerscheldegebied tot dusver niet geleid tot het wei geren om een schip te belood- sen. In de afgelopen week is een tiental rapporten opgemaakt over de toestand van de touwladders die de loodsen hebben aangetroffen. Over het algemeen bleken d.eze zich in redelijke staat te bevinden, zo deelde een woordvoerder van het loodswezen in Zeeland mee. Volgens deze zegsman heeft de modelactie van de loodsen een vooral preventieve uitwer king gehad. Men heeft de in druk dat op tal van schepen naar aanleiding van de actie touwladder controle is gehou den op de veiligheid van het materiaal." De actie werpt dus wel de gelijk vruchten af en dat was ook de opzet ervan", aldus de woordvoerder van het loods- (Van een onzer verslaggevers) GOES Dat in Midden- Zeeland georganiseerde pop concerten tot nog toe veel pu bliek kunnen trekken, werd zaterdagavond bewezen in de Prins van Oranje in Goes, waar ruim 650 jongeren naar Earth and Fire kwamen luiste ren en kijken. Bekende groe pen blijken dus in de smaak te vallen. Men was niet voor niets in zo'n groten getale opgekomen Earth and Fire bewees een zeer geroutineerde podium- groep te zijn. Bekende num mers als de top-veertigsingles en stukken van de beide el pees Storm and Thunder en Song for the marching child ren kwamen er goed uit. Dit alles en de uitstekende eigen lichtshow van de groep, zorg den voor een uitstekend con cert. Het voor 20 januari geplan de concert van de Engelse groep „Jelly Bread" gaat waarschijnlijk niet door. Het eerstvolgende popconcert zal dan dat van Focus zijn (medio april). (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Tijdens twee recepties vrijdagmiddag en vrijdagavond hebben ge- meentepersoneel en burgerij van Oostburg nieuwjaarswen sen kunnen uitwisselen met het Oostburgse college van burgemeester en wethouders en gemeentesecretaris. 's Middags tussen 16.00 en 17.00 uur ontvingen het colle ge en de sceretaris allen ver gezeld van hun dames de bes te wensen van het personel, van de gemeente Oostburg. Tijdens de openbare receptie, 's avonds van 19.00 tot 21.00 uur was hef een gestaag ko men en gaan van allerlei ver tegenwoordigers van Oost burgse geledingen en indivi duele burgers, die het ge meentebestuur alle goeds voor het nieuwe jaar kwamen wen sen. (Van onze correspondente) VLISSINGEN Ongeveer 800 van de meer dan 1000 deelne mers aan de protestdemonstratie Vietnam, die zaterdag in Vlis singen werd gehouden, hebben de brief ondertekend bestemd voor minister Schmelzer van Buitenlandse Zaken, en leden van de Eerste en Tweede Kamer. In deze brief wordt er' aangedrongen op beëindiging) van de bombardementen op' Vietnam, op het erkennen van de democratische republiek Noord-Vietnam, het onmiddel lijk starten van grootscheepse hulpacties aan de zwaarst ge troffen gebieden en stopzet ting van steun aan de regering van Saigon. De protestdemon stratie die zaterdag in Vlissin gen werd gehouden droeg een waardig en stijlvol karakter. Het was de grootste protest demonstratie in Vlissingen sinds de tweede wereldoorlog. Naast diverse prominenten uit het politiek en maatschappe lijk leven, afkomstig uit heel Walcheren, waren vele indivi duele burgers en groepen Spanjaarden en Fransen, met spandoeken en borden in de eigen taal. Aan het eind van de tocht sprak Constant van Waterschoot, Zeeuws statenlid voor de PPR, en Wessel Har- tog, Eerste-Kamerlid voor de communistische partij, en Wil lem Wisse, voorzitter van de PvdA-afdeling Vlissingen de demonstranten toe op de Gro te Markt in Vlissingen. Willem Wisse, initiatiefne mer van de demonstratie en mede-oprichter van het initia tiefcomité Vietnam te Vlissin gen, zei in zijn toespraak dat de protestdemonstratie het startsein is geweest voor een grootscheepse hulpactie voor het Vietnamese volk en een politieke actie tegen de aan- valspolitiek van Amerika. Er werd f 800 bijeen gecollec teerd, bestemd voor het Ne derlands Medisch Comité in Vietnam. Nog deze week zal er na overleg met de landelijke co mités beslist worden welk dorp Zeeland kan adopteren. Deze hulpactie moet volgens Willem Wisse grootscheeps op gezet worden. Tevens zal ook overleg worden gepleegd met landelijke consumenten en vakbonden hoe men eventueel tot het boycotten van Ameri kaans» belangen in Nederland kan komen. Aanstaande donderdagavond zal er in het jongerencentrum De Piek in Vlissingen een openbare vergadering worden gehouden met het initiatiefco mité Vietnam-Vlissingen. Daarin zal een zo breed moge lijke organisatie worden opge zet die ruggegraat moet geven aan verdere acties. (Van een onzer verslaggevers)' SAS VAN GENT Tijdens de jongerendienst die gister morgen om elf uur in de r.k. kerk te Sas van Gent is ge houden, hebben 349 personen hun handtekening gezet in het kader van een actie tegen de bombardementen op Noord- Vietnam. Dit aantal betekent dat ruim zestig procent van de kerkgangers de lijsten teken den, De handtekeningen zullen via de raad van kerken in Utrecht naar Amerika worden gezonden. Auto tegen boom Zater dagmorgen om halfdrie is W.A.T, uit IJzendijke met zijn auto nabij Biervliet geslipt en tegen een doom terecht geko men. De bestuurder werd ge wond en na door dokter Kalk man uit Biervliet te zijn ver zorgd, per ambulance naar het ziekenhuis te Oostburg over gebracht. Toneel Zaterdagavond vond in het „Dorpscentrum" de première plaats van het toneelstuk „Pension 3" ge schreven door Johan Blaaser, en.opgevoerd door de plaatse lijke toneelvereniging „Ont spanning door Inspanning". De belangstelling was zo groot dat er stoelen moesten worden bijezet. Het publiek heeft ge noten. (Van onze correspondent) SLUIS Voor de vrijdag in de raadzaal van het Sluise stadhuis door een commissie uit het college van Gedepu teerde Staten van Zeeland on der leiding van mr. J. F. G. Schlingemann gehouden zit ting voor het aanhoren van de bezwaren van belanghebbende grondeigenaren, die een ge deelte van hun eigendommen dienen af te staan voor de aanleg van de rondweg om Sluis, bestond niet veel be langstelling. Van de circa 25 opgeroepen belanghebbenden, verschenen er slechts drie. Op deze zitting konden dan ook alleen bezwa ren tegen de aanleg van de rondweg als zodanig naar vo ren worden gebracht. Kwes ties betreffende schadeloos stelling of andere financiële tegemoetkomingen, konden niet aan de orde worden ge steld. Een van de belangheb benden meende dat de rond weg om Sluis overbodig was en dat Sluis de Belgen maar binnen zijn wallen moest hou den. AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse Vereniging van Toneelkunstenaars (NVT) is verontwaardigd over de argu mentatie van de Eindhovense gemeenteraad bij het besluit om voor het seizoen 1973-1974 de subsidie aan de toneel werkgroep „Proloog" uit de gemeentebegroting te schrap pen. In een brief aan bestuur en medewerkers van Proloog schrijft het bestuur van de N.V.T. het handelen van de raad volstrekt af te keuren. Het bestaan van een toneelge zelschap, dat niet alleen pro- dukten maakt die commercieel uitgebuit- kunnen warden, is afhankelijk van een jaarlijkse terugkerende subsidie- Als die door verschillende instanties wordt gefourneerd, is elk van die instanties mede verant woordelijk voor een continu- beleid tegenover dat gezel schap. De gemeenteraad van Eindhoven iis zich die verant woordelijkheid kennelijk niet bewust geweest toen het met argumenten, die ons alleen maar doen denken aan pre ventieve oensuur en politieke willekeur, besloot de subsidie stop te zetten. De raad maakt zich daarbij wellicht schuldig aan de liquidatie van een ge zelschap, dat een gewaardeer de plaats bij een eilgen pu bliek had verworven. Boven dien brengt de raad de werk gelegenheid van ongeveer veertig mensen in gevaar zon der overtuigend rekenschap te hebben gegeven van de sociale consequenties van een derge lijke bedrijfssluiting, aldus het bestuur van de N.V.T. I

de Stem | 1973 | | pagina 3