EUTHANASIE IN UITERSTE GEVAL TOESTAAN" Hele dorp staat achter Artsenpaar Meeste klachten bij medische tuchtcolleges ongegrond Weer gratis reizen S.G.P. ir. C. verliest van Dis in muurvast zegsman zocht" holt 'scheiden twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ Schietpartij bij Los Angeles Hasj gebruik scholieren MAATSCHAPPIJ TANDHEELKUNDE DOET BEROEP OP INFORMATEUR II •$ar K» w tainnenland buitenland Actiegroep Stil leed Alleen bijval Geen reactie voordelig uit met NS Ondraaglijk Geen lagere boete voor Westduitse Boliriiiffer CHANTAGE IN BEIEREN HIJ HAD DE PRESIDENT GERED Actie melkslijters voor het Wereld Natuur Fonds NIEUWE PIL 11 Zaterdag 6 januari 1973 uot een zieken hè. middellijke werk- ze als rijpe appe- boom. De redac- in deze krant Hj- iten van Hanoi na kaans bombarde en daar zit nog d, maar van hen nog de een en en. wel weer over, een keer: beter- alle bekende e* teken. nijn ogen natrwe- Gisteren op de len kastanjetakken igeboden, compleet ■rige kop, waarin leven bruist en wereld te mogen lat meestal niet in r Maar als ik dan de bossen bij Le tt dat is Rusland) gedijen en bo en als gevolg van derlijk milde Rus- ter, verbaas ik me dat berichtte geen minder dan Toss. •ir !vieren in de buurt [rad ligt geen ijs en mensen kunnen herinneren dat er iters zijn geweest het geval was. de amdere gigant, tsen, die menen dat aanse Apollo-reizen ig zijn geweest et misschien niet iet verkeerde eind. The New Scien- yooraanstaand Brits pelijk tijdschrift. )enigde Staten doen daar aan reuzenbe- Kjit in de geschiede- gekomen", aldus het ■verslaggeving ver met die welke aan evrogramma wordt aten de VS het te- van soldaten uit en. Hoeveel kijkers it deze hele produk- en wordt opgevoerd aantal Amerikaanse m Zuidoost-Azië in gewijzigd?" 1 et was er de grootste van allemaal, alleen de media waren, maar de re- lanoi. Zij was er op '.merikaanse kiezers overtuigen dat een ■ag alleen nog maar mdtekening wacht- tering die om een te winnen niet al- igen volk maar ook landse regering bij eemt, zou er zeker terugschrikken een nteprogramma uit te zuigen. De twij- misschien daarom niet". ik er verder voor c het zwijgen toe tig weekeinde. En er blijft kans op MERIJN i onze redactie innenland) 1AAG - BRUSSEL Mansholt is ter gele- an zijn aftreden als van de Europe- ïssie onderscheiden rootkruis in de Orde Nederlandse Leeuw. Juliana heeft hem aleis Soestdijk ont- de onderscheiding 0 heeft een uit drie old. In de maanden deze bende C. en A. nde opereerde in het werden bezocht. De S., haar 41-jarige ex- s chauffeur optrad, een van de drie voor rietal was oorspron- sinds kort in Almelo, m, die zijn verkocht gst werd onder meer e actieradius te ver- an C. en A. te vaak 1 kaartsysteem opge- ndelid in handen van isseltruc bij de afde- rijf. Van de buit zijn er kon worden aan- De bevolking heeft zich duidelijk uitgesproken.... (Van een onzer verslaggevers) NOORDWOLDE November 1971. In het R.k. Verpleeg tehuis Mariënhof te Oosterwolde (F.) vraagt de 78-jarige mevrouw Van Boven-Grevelink aan haar schoonzoon en dochter (beiden arts) een einde te maken aan haar leven. Getroffen door een beroerte, ziet zij het einde onherroe pelijk naderen. Het artsenechtpaar overtuigd van de uit zichtloze situatie maakt het verzoek bekend bij de dokter die haar behandelt, geneesheer-directeur J. Gol (68). Dokter Gol acht het verzoek onaanvaardbaar. De oude mevrouw Van Boven-Grevelink sterft korte tijd later tóch. Dokter Gol (met in zijn achterhoofd nog het verzoek tot beëindiging van dit leven) weigert een overlijdensverklaring te ondertekenen, waar uit zou moeten blijken, dat zijn patiënte een natuurlijke dood is gestorven. Hij licht de officier van justitie te Leeuwarden, mr. G. R, Nubé, in. Een vooron derzoek, onder leiding van de rechter-commissaris mr. P. S. Bakker, wijst uit, dat er in dit geval inderdaad sprake is van „doden op ver zoek". Mr. Nubé besluit daarop tot vervolging over te gaan van mevrouw T. P. Postma-Van Boven, die met medeweten en steun van haar man, een einde maakte aan het uitzichtloze leven van haar ongeneeslijk zieke moeder- Het wetsartikel 293 van het Wetboek van Strafrecht, dat op de aanklacht van toepassing is, stelt het op uitdrukkelijk en ernstig verlangen doden van een ander strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoog ste 12 jaar. Woensdag 7 febru ari zal de rechter moeten uit maken of er gestraft dient te worden en zo ja, in welke ma te, maar daarmee is deze zaak nog niet geëindigd. Verwacht wordt dat in alle de len van het land naar aanlei ding van dit proces felle dis cussies gevoerd gaan worden over het al dan niet geoorloofd zijn van „euthanasie", letter lijk „de goede dood", concreet: het doden op verzoek- In Noordwolde, woonplaats van het betrokken artsenecht paar, heeft de bevolking zich inmiddels al overduidelijk uit gesproken. Een verslaggever van een lan delijk dagblad, die onmiddel lijk na het bekend worden van deze euthanasie-kwestie, het oor in Noordwolde te luisteren legde, kon uit de monden van autochtonen vernemen, dat dokter Postma ter plaatse zeer geliefd is. Gezeten aan stamta fels, noteerde hij ijverig, dat de dokter tennisliefhebber is, dat hij graag naar eerste kie vitseieren zoekt en dat hij aan yoga doet. Gelukkig begreep de bevol king, dat niemand met derge lijke informatie geholpen was. In het Noordwoldese adverten tieblad „Aanpakken" kwam een driemanschap met een in gezonden brief, waarin niet al leen een lans gebroken werd voor de geliefde huisarts, maar ook voor de toelaatbaarheid van euthanasie. Een citaat uit dat schrijven: „In artsenkringen schijnt men het nut van een proefproces over de toelaatbaarheid van euthanasie in te zien. Aan de stille steun van die zijde be hoeft niet te worden getwij feld. De bevolking van Noord wolde en Omstreken ervaart het evenwel als een onbillijke zaak, dat juist één van haar sympathieke huisartsen deze juridische strijd op z'n eentje moet voeren. Op wat voor wij ze de bevolking een deel van deze last kan overnemen is evenwel een probleem, waar aan velen in de eerste opwel ling niet gedacht hebben. Daarom is maandagavond een bijeenkomst belegd met perso nen, van wie bekend was dat zij popelden om tot actie te komen". Was getekend: Jan Krediet, directeur van een 'transportbedrijf: Johannes Dijksma, directeur Nederland se Middenstands Bank, en Ge rard Schulting, rietmeubelfa brikant. Hun streven: een actie met het accent op de morele goedkeu ring van euthanasie. Het straf rechtelijk beoordelen liet het driemanschap graag aan de desbetreffende rechter over. Eind december van het zojuist geëindigde jaar kwam die ac tiegroep van de grond, dank zij o.a. het echtpaar J- en K. Sybrandy. In het door J. Sy- brandy beheerde buurthuis van Noordwolde werden lijsten neergelegd, die de inwoners (van 16 jaar af) konden onder tekenen. Wie zijn handtekening zette, gaf daarmee te kennen het eens te zijn met: „Ondergete kenden verklaren hierbij dat zij, indien de toestand van de patiënt daar rijp voor is, voor standers zijn van euthanasie op diens verzoek. Zij verkla ren tevens, dat hun vertrou wen in het echtpaar Postma en andere gelijkdenkende artsen niet verminderd is". De actiegroep rekende op 150 Noordwolders, die de moeite namen om even te komen, maar het uiteindelijke resul taat overtrof alle verwachtin gen: 1.200 inwoners van het in totaal 4.000 zielen tellende dorpje kwamen die dag naar het buurthuis. Om ook de hon derden door griep aan het bed gekluisterde Noordwolders in de gelegenheid te stellen een handtekening te zetten, liet de actiegroep de lijsten nog enke le dagen liggen. Mevrouw K. Sybrandy begin deze week: „We zitten nu ruim aan de 1.300 handteke ningen en dat wil heel wat zeggen. Temeer, omdat dit niet het resultaat is van een huis- aan-huis-actie. Wie wilde te kenen, móest naar het buurt huis komen, een prestatie le veren, echt gemotiveerd een daad stellen". Ook uit andere delen van het land stromen intussen de reac ties binnen. Deze bijvoorbeeld. Van een bejaarde vrouw: „Ik woon in een service-flat, ben 78 jaar en nog aardig fit, maar ik zie het hier zo vaak gebeu ren: een ongeneeslijk zieke moet voor de zoveelste keer naar het ziekenhuis, wordt daar weer opgekalefaterd (soms tegen zijn wens), komt een poosje terug en moet dan weer naar het ziekenhuis om daar te sterven. Men is zich zelf en iedereen tot last. Men wil een „spuitje", maar dat is verboden. Vaak moet men in het ziekenhuis een bed in be slag nemen, waar misschien een jongere of operatiepatiënt op wacht". Mevrouw Sybrandy: „Ik hen in deze dagen geconfronteerd met enorm veel stil leed. Men sen, die je bellen en in uiterste wanhoop vertellen, dat ze een mislukte euthanasiepoging achter de rug hebben. De dok ter wilde het niet doen, zeggen ze dan, toen hebben we het zelf maar gedaan. Op verzoek^ van het desbetreffende fami lielid geven ze dan een over dosis tabletten om een dag la ter te constateren dat het niet geholpen heeft. Dat is afschuwelijk. Die men sen gaan er helemaal kapot aan. Zien een familielid lijden zonder dat het nog zin heeft. Waarom doen we dat die zieke en zijn familie aan Laten we hopen dat door dit proces ein delijk eens die 90 jaar oude wet buiten werking wordt ge steld. Natuurlijk doen een hoop artsen het al dagelijks, stiekem eigenlijk, maar in de weten schap dat het voor alle partij en het beste is"- Opmerkelijk detail: Tot nu toe is op het Noordwoldese actie adres geen enkele negatieve reactie binnengekomen. Me vrouw Sybrandy: „Eigenlijk jammer, want er is bijna geen mens die me gelooft als ik zeg, dat we alleen bijval hebben gekregen. Maar van de andere kant duidt dat erop, dat eindelijk open en positief over dit onderwerp kunnen praten". Een vraag die haar en diverse artsen de laatste dagen is ge steld: „Waar ligt de grens Hoever kun je met euthanasie gaan Voor mevrouw Sybran dy en de meeste deskundigen geldt: „De^zieke moet werke lijk „op sterven na dood zijn"; er moet geen hoop meer zijn op verbetering èn het zal steeds op eigen verzoek moe ten gebeuren. Nooit mogen we zover komen, dat we in navol ging van Hitier, geestelijk of lichamelijk onvolwaardigen het leven ontnemen, omdat dat óns beter uitkomt". Onvermeld bleef tot nu toe het standpunt van het betrokken artsenechtpaar Postma. In overleg met zijn advocate, mr. A. T. Vos uit Groningen, heeft het besloten, hangende het proces, geen mededelingen te doen. Uit een publikatie van dokter A. P. Postma, enkele jaren ge leden verschenen in het Friese tijdschrift „Dé Strikel", wordt echter duidelijk, dat hij en zijn vrouw niet pas over eu thanasie zijn gaan denken, toen zij er zeer direct mee ge confronteerd werden. Dokter Postma in „De Strikel": „De ge neratie die na ons komt zal ons misschien eens uitlachen. Mogelijk hanteert ons nage slacht de dood zoals wij nu de pil: nu is het zover, nu moet het maar." WIM WENNEKES (Van onze redactie binnenland) UTRECHT Doordat de medische tuchcollege zeer veel klachten moeten behan delen, terwijl er negen op de tien ongegrond blijken te zijn, ontstaat er een welhaast on houdbare toestand- De secreta ris-jurist van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, mr. W.B. van der Mijn, zegt dit in „Medisch Contact" naar aanleiding van het jaarverslag over 1971 van de hoofdinspec teur voor de Volksgezond heid. Daarin staat dat de tuchtcol leges dat jaar op een totaal van 147 klachten maar 17 keer een maatregel hebben opgele verd. De grotere publiciteit over de mogelijkheid, grieven tegen artsen in te dienen, heeft de laatste jaren geleid tot een stroom van brieven aan de KNMG. Er zijn serieu ze en duidelijke klachten bij, andere schrijvers weten vaak door de lengte van hun brief (het record staat volgens mr. Van der Mijn op 250 vel letjes toiletpapier) „feilloos te verbergen waar het eigen lijk om gaat". (ADVERTENTIE) Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag of zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60 f 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60+ f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem f 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee? Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis Het zijn niet altijd ernstige zaken met bijvoorbeeld dode lijke afloop of blijvende inva liditeit tengevolge van werke lijke of vermeende medische fouten die bij de tuchtcolleges worden aangebracht. Mis schien, aldus mr. Van dei- Mijn, komen dergelijke geval len juist wel eens minder bij de tuchtcolleges terecht dan mogelijk zou zijn. „Het tucht recht trekt wellicht de ver keerde klager aan". Een van de ernstige nadelen van de huidige toestand is, dat er veel klagers zullen zijn, die, na af wijzing van hun klacht, de samenstelling van het tucht college (vier artsen en een jurist-voorzitter) zullen be schouwen als een bewijs van partijdigheid. Dit brengt vol gens mr. Van der Mijn de tuchtcolleges in diskrediet. Anderzijds wordt de artsen onrecht aangedaan als ze niet LOS ANGELES (UPI) Twee politie-officderen en twee burgers zijn gedood bij een schietpartij die begon toen een man in een wktólcen- trum, 30 km ten zulM-oosten van Los Angeles, driie jonge mensen neenschoot. De politie zei niet te weten waarom de onbekende schutter .met een automatisch geweer uit zijn auto begon te schieten, waar bij een man en ©en vrouw omkwamen. Een tweede vrouw werd ernstig gewond. Een politieman werd gedood toen de man door de deur schoot waarachter hij zich ge barricadeerd had. Daarna viel de man de tweede politieman aan die ook gedood werd. Een derde politieman schoot de schutter tenslotte in die rug- worden beschermd tegen lang durige processen om zaken van niets- Voor het tuchtcollege zelf is het een welhaast ondragelijke last, zoveel tijd, energie en geld te moeten Besteden aan de behandeling van zoveel klachten die ongegrond blij ken. Een ander bezwaar is, dat het hoge percentage afwijzin gen misschien mensen dei op goede gronden zouden kunnen klagen, ervan weerhoudt om dat te doen. Maar, aldus mr. Van der Mijn, het is niet in het belang van de volksge zondheid dat ongecorrigeerd blijft wat correctie behoeft. Tenslotte vindt hij het voor het aanzien van het tuchtrecht een slechte zaak, als bij het publiek de mening postvat dat het tuchtrecht de patiënt in de kou laat st-aan en de arts hand boven het hoofd houdt. de De heer Van der Mijn sug gereert, de voorzitter van het tuchtcollege een vooronder zoek te laten instellen. Als dan blijkt dat de zaak niets om het lijf heeft, kan hij het college voorstellen, de klacht als kennelijk ongegrond of on beduidend af te wijzen. De medische tuchtwet maakt een dergelijke procedure volgens hem mogelijk. Voorts meent hij dat het publiek ervan op de hoogte moet worden ge steld dat het zich ook kan wenden tot de geneeskundig hoofdinspecteur of de regiona le inspecteur. Deze kan de klager adviseren wat hij het best kan doen en op die ma nier zou de inspecteur een functie als ombudsman en „zeef" kunnen vervullen. DEN HAAG (ANP) Het gebruik van drugs onder leer lingen van voortgezet onder wijs beperkt zich voorname lijk tot marihuana en hasjiesj. In slechts zeer geringe mate gebruiken de middelbare scho lieren amfetamine, l.s.d. of opium. Dit is gebleken uit enquêtes die de stichting voor alcohol- en drugonderzoek heeft gehouden in Zuid-Hol land. Dit op verzoek vgn de provinciale raad voor de volksgezondheid. Daarbij wer den steekproefsgewijs 722 leerlingen van alle leerjaren van het voortgezet algemeen vormend onderwijs betrokken. Drie van de tien gebruikers bleken in totaal tien of meer keren cannabis gebruikt te hebben. De helft had er alleen een of tweemaal mee geëxpe rimenteerd. Het gebruik van hasjiesj en marihuana blijkt meestal in kleine groepjes van drie tot vijf personen te ge beuren. DE V.S.. zullen de komende zes weken geen diplomatieke post naar Nigeria zenden aan gezien de autoriteiten in dit land controle op zakken met diplomatieke post en koeriers uitoefenen. 9 DEN HAAG (ANP) Op 79-jarige leeftijd is gistermor gen in Den Haag het Eerste- Kamerlid voor de SGP, ir C.N. van Dis overleden. Ir. Cornelis Nicolaas van Dis is op 23 au gustus 1893 in Leiden geboren. Hij is bij elkaar 33 jaar lid van de Tweede Kamer ge weest, acht jaar voor de oorlog in de periode 1929-1937 en 25 jaar na de oorlog van 1946 tot 1971. In dat laatste jaar werd hij lid van de Eerste Kamer waar hij een eenmansfractie voor de Staatkundige Geref- meerde Partij vormde. De politicus ir- Van Die heeft een opleiding gevolgd tot sohieflkundiig ingenieur waarvoor hij ain 1919 het di ploma verwierf. In d'at jaar werd hij assistent op de afde ling organische chemie van de Technische Hogeschool in Delft. Tot 1929 was hij vervol gens werkzaam in de chemi sche industrie. De politiek diende zich vooral aan toen hij in 1929 directeur en redacteur werd van het blad van de Staatkun dig Gereformeerde Partij „De Banier". Tevens werd hij in dat jaar secretaris van de S.G.P. Dat dis hij tot 1971 ge bleven. Ook werd hi(j in 1929 Tweede-Kamer Md. Directeur van De Banier bleef hij tot 1931, redacteur tot 1940. Na eerder lid geweest te zijn van de gemeenteraad van Ermelo en van de Provinciale staten van Gelderland, werd ir. Van Dis in 1931 lid van de gemeenteraad van Rotterdam. Dat bleef hij tot 1940. In de jaren 1943 tot 1946 was hij O BRUSSEL (RTR) Het Europese hof van justitie heeft beslist dat de Westduitse che mische onderneming Bohrin- ger Mannheim GMBH een boete van 180.000 dollar) on geveer 580.000 gulden) moet betalen die de autoriteiten van de Europese Economische Ge meenschap haar hadden opge legd, hoewel ook een recht bank in de Verenigde Staten het bedrijf heeft beboet. Boh- ringer, in Europa en de V.S. gestraft wegens deelname aan een internationaal kininekar- tel, had aangevoerd dat zij niet twee keer kon worden beboet wegens dezelfde over treding. Het bedrijf diende een verzoek in, opdat het be drag van de Amerikaanse boe te zou worden afgetrokkken van de Europese straf. Een woordvoerder van het Europe se hof van justitie maakte gis teren de uitspraak van het hof bekend: de boete van 80.000 dollar (bijna 260.000 gulden), Bohringer opgelegd door een gerechtshof in de V.S., betrof niet dezelfde overtredingen als de boete van de EEG-autori- teiten. Om deze reden kan de Amerikaanse boete niet wor den afgetrokken van die van de gemeenschap. MüNCHEN (UPI) Onbe kenden dreigden gisteren met het opblazen van het hoofd kantoorgebouw van een verze keringsfirma in München bin nen 24 uur. als ze geen acht miljoen mark voor het Pales tijnse bevrijdingsfront kregen. Een desbetreffend telefoontje werd door de Beierse verzeke ringskamer ontvangen. Aan zijn eis en bedreiging voegde de onbekende telefonist toe: „Deze keer is het serieus". Vorige week vond een inwo ner van München een briefje in de bus waarin ook om acht miljoen mark van de Beierse verzekringsfirma werd ge vraagd. De man is niet dienst van de verzekeringsfir ma. Ook in dit geval werd gezegd dat het geld voor de Palestijnse verzetsbeweging was. De Beierse politie gelooft niet dat de zaak echt politiek gemotiveerd is. 0 De Amerikaanse marine krijgt voor het eerst een vrouwe lijk lid binnen de gelederen. Het is Sharon Holt, 21 jaar. die hier is gefotografeerd op het opleidingsschip in Chicago. Sharon is vastbesloten stokerte worden. UTRECHT (ANP) „Een onderontwikkeld gebied in onze welvaartsstaat Zo noemt de Nederlandse Maatschappij tot Be vordering der Tandheelkunde in een brief aan kabinetsinforma teur dr. M. Ruppert de gebitsgezondheid van de Nederlandse be volking en in het bijzonder die van de jeugd. Het hoofdbestuur dringt er bij de heer Ruppert met klem op aan, te bevorderen dat in de komende regeringsperiode krachtige maatregelen zullen worden genomen, in de eerste plaats op pre ventief gebied. De maatregelen die de maatschappij aanbeveelt zijn de drink- waterfluoridering, tandheelkundige gezondheidsvoorlichting en opvoeding op grote schaal en invoering op korte termijn van het „dertienjarigenplan". Volgens dit plan gaan de ziekenfondsen voor jongens en meis jes van 13 jaar een uitvoeriger en duurdere gebitsbehande ling betalen dan die waarop de ziekenfondsverzekerden normali ter recht hebben. Op die manier komt er ieder jaar een nieuwe lichting jongeren aan bod die recht hebben op de intensieve be handeling zolang ze zelf meewerken door hun gebit goed te ver zorgen en elk halfjaar naar de tandarts te gaan. medewerker van ©en farma ceutische onderneming- Na de tweede wereldoorlog werd hij in 1946 wederom ge kozen tot Tweede-Kamerlid, wat hij tot 1971 bleef, toen hij als oudste kamerlid en als Ka merlid met de meeste dienst jaren afscheid nam. Tussen tijds was hij, van 1961-1969 hoofdredacteur van „De Ba nier" en van 1961-1970 lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland. Ir. Van Dis was rid der in de orde van de Neder landse Leeuw en commandeur lil de orde van Oranje-Nas- sau. Over zijn werk als parle mentair heeft hij zelf gezegd: „Ik sta enigszins op een verlo ren stelling, we bereiken wei nig, maar daarom is het nog geen doelloos werk." Het meest karakteristieke aa,n ir. Van Dis was ongetwijfeld, dat zijn beginselen muurvast ston den en dait hij nimmer wan kelde ih zijn principes. MIAMI (AP) Te Miami is op 85-jarige leeftijd de man overleden die eens het leven van president Franklin Roose velt heeft gered. Thomas Ar mour had in 1933, toen Roose velt in Miami was, de arm weggeslagen van een man die een pistool richtte op de presi dent. Het schot ging ernaast, maar wondde de burgemeester van Chicago, Anton Cermak, dodelijk. SOESTDIJK (ANP) Prins Bernhard heeft gisteren in zijn functie van internationale voor zitter van het Wereld Natuur Fonds een cheue ter waarde van f 50.000 ontvangen. Dit geld werd hem als „voorschot" aangeboden door de heer G. J. van Oortmerssen, direkteur van de landelijke melkslijters- organisatie Iveko. De melkslijters beginnen na melijk op 15 januari een grote actie die ten doel heeft een bedrag van f 250.000 bijeen te brengen voor het natuurbe- schermingswerk van het W. N.F. De gelden zijn in het bij zonder bestemd voor de Neder landse wadden, het behoud van de tijger in Azië en de flamin go's in Afrika (Lake Nakur.u). Gedurende 17 weken zullen, de bij de Iveko aangesloten melkslijters honderdduizenden wereldkaarten verspreiden. Op deze kaarten kunnen zelfkle vende afbeeldigen van ver schillende met uitroeiing be dreigde diersoorten worden aangebracht. Deze afheeldingen zijn verkrijgbaar bij aankoop van verschillende artikelen en produkten. LONDEN (AP) Het Britse verbond voor de geboorten- regeling heeft bekendgemaakt, dat 200 vrouwen zich bereid hebben verklaard te gaan ex perimenteren met een nieuwe „pil" die in tegenstelling tot de bekende niet elke dag op nieuw moet worden ingenomen. De nieuwe pil, aldus het ver bond, moet worden ingenomen vijf a zes uur voor de ge slachtsgemeenschap, en tijdens of zes tot acht uur erna Men gaat de proeven nemen in Londen. Verlopen die gun stig dan gaat dit ook buiten de hoofdstad gebeuren. De nieuwe pil wordt ge maakt door de Ayerst Labora tories, een- internationale far maceutische maatschappij met hoofdkantoor te New York. De pil zou al grondig zijn beproefd in Chili en Mexico. J l I

de Stem | 1973 | | pagina 11