Huisvrouw won in lotto van computer iWV-nota ter versterking van interne eenheid Veerbaas te Steenderen in stakim Salomons - oordeelvoetnoot bij adept van Clemens XY Maandag begint tweede ronde Winston Churchill als romanticus Folder over vrij duur schoolgaan binnenland buitenland BIJZONDERE VERBONDSVERGADERING OP 12 FEBRUARI TE BREDA Zorgvuldig overleg Visie Steeds vrij baan voor openbaar vervoer Esso Nederland: 70 miljoen verlies in twee jaar OLDBURG-DIEREN MET OMWEG VAN 16 KILOMETER (So bo MÏEIPOUS OVERLEG VAN DE VIJF NOG NIET „STUK" Paler Kotte contra journalist Oostveen Eis aan homofiel Trouwen of de laan uit Duits protest over aardgas nog niet in Den Haag HANS KUENG NAAR NEDERLAND lUui 1 1 7/ O (Van onze correspondent) BONN Jlen eenvoudige huisvrouw in het zuiden van Duitsland, heeft het op riante wijze van de computer gewon nen: in de lotto won zij met willekeurig ingevulde cijfers een bedrag van 800.000 gulden, terwijl een elektronisch brein met oen veel grotere inzet het slechts tot een paar gulden bracht. Een duistere speling van het lot verhinderde zelfs nog, dat zij een bedrag van 1,5 miljoen won. Zij had de zes cijfers op drie verschillende formulieren namelijk allemaal juist getipt, maar d,e hoofdprijs moest deze keer door liefst 18 winnaars gedeeld worden en bedroeg daarom slechts' ruim 266.000 gulden in plaats van het half miljoen, dat anders bijna elke week valt. De 38-jarige huisvrouw had besloten haar wekelijkse lotto- tip van slechts twee rijtjes ook voor haar onkundige man en dochtertje in te leveren, omdat zij haar boodschappen bijzon der voordelig had ingekocht. Nu is zij binnenkort eigenares van een huis en van effecten, waarin zij het resterende geld wil beleggen. Minder geluk hadden de 1400 werknemers van een fabriek in Giessen, die een, formulier door een van de modernste computers hadden laten invul len. Het idee hiervoor was af komstig van de eigenaar, d.ie het elektronische brein met een aantal persoonlijke opga ven van zijn personeel had la ten voeden. Na uiterst gecom pliceerda berekeningen somde de computer voor alle werkne- op, Vol hoopvolle verwachting mers zes verschillende cijfers op. Vol hoopvolle verwachten werden de 1400 briefjes bij het lotto-kantoor ingeleverd, maar het resultaat was meer dan te leurstellend. Niet alleen vielen er op slechts 32 formulieren prijzen maar deze waren bovendien uitzon derlijk laag. Slechts twee win naars hadden 4 goede cijfers, terwijl de overigen zelfs met drie genoegen moesten nemen De fabrieksdirecteur is overi gens niet teleurgesteld over zijn computer: „Dit resultaat weerspiegelt namelijk precies de kans die elke gemiddelde lotto-speler heeft." UTRECHT (ANP) De bijzondere verbonds vergadering van het NVV op 12 februari in Breda zal zich moeten uitspreken over een nota en een daarbij gevoegde ontwerp-rcsolutie met betrekking tot de verhouding tussen de aangesloten organisaties onderling en tussen die organisaties en het verbond, overeenkomstig het na het lijmen van het ernstige conflict binnen het NVV door de verbondsraad genomen besluit. Als gevolg van dat conflict is Harry ter Heide afgetreden Kernpunt van nota en ont- werp-resolutie is een pleidooi voor eenheid binnen het NVV. Het hele proces van besluit vorming binnen het NVV moet zo zorgvuldig mogelijk plaats vinden, waarbij in elke fase moet worden vastgesteld in j hoeverre er nog overeenstem ming is over het gevoerde be leid of in hoeverre er sprake is van afwijkende opvattin gen. ,.Pas dan kan verantwoord worden toegepast wat in de statuten van het NVV in art. 25 is neergelegd", aldus de ontwerp-resolutiie. En in dat artikel verplichten de aange sloten leden zich te houden aan alle besluiten van het ver bond. voorzover deze geacht kunnen worden te vallen bin nen de grenzen van de statu ten en het huishoudelijk regle ment van het verbond. Alleen de verbondsraad kam anders beslissen. Zoals gemeld ontstond de conflictsituatie binnen het NVV vorig jaar met name rond de gevolgde procedures en de wijze van besluitvor ming over het omtwerp-ceiri- traal akkoord. De Industrie- bond-NVV zei „neen" tegen het akkoord, omdat hij eerst overleg met de achterban wil de plegen en bovendien in het ontwerp-akkoord onvoldoende terug zag van de in de eerder gepubliceerde nota arbeids voorwaardenbeleid opgenomen wensen voor 1973. De gisteren gepubliceerde nota is opgesteld door het ver- bondsbestuur van het NW (dagelijks bestuur). In de nota omtrent structuur, beleidsvoor bereiding ear besluitvoraiina wordt er onder meer van uit gegaan. dat over belangrijke zaken zoveel mogelijk overleg met de achterban wordt ge pleegd- Na de mislukte poging van 1969 om ingrijpende wijzigin gen aan te brengen in de orga nisatorische structuur van het NVV hebben zich binnen het. NVV concentraties voorgedaan en hebben zich nieuwe organi saties aangesloten, terwijl bo vendien nieuwe samenwer kingsvormen zijn ontstaan, respectievelijk worden nage streefd met organisaties buiten net NVV, zo stelt de nota. .,De verbon ds vergadering", aldus de ontwerp-resolutie, ,.is van oordeel dat de bestaande commissie-structuuronder zoek (uitgaande van het feit. dat de aangesloten organisaties in het NW een dienstverle nend instituut hebben) alles in net. werk moet stellen om de mate waarin de samenstellen de delen kunnen beschikken °ver apparatuur en financiële middelen zoveel mogelijk ge lijkwaardig te maken- Daar naast blijft de wenselijkheid bestaan, geheel in de Lijn van het door de verbondsvergade ring in september 1972 vastge stelde beleid, dat nieuwe sa menwerkingsvormen binnen het geheel van de Nederlandse vakbeweging tot stand komen. Een zorgvuldig overleg dient te voorkomen, dat de aange sloten organisaties eikaars be leid en-of dat van het verbond Datzelfde geldt voor de wijze waarop de be leidsvoorbereiding plaatsvindt. het daarom noodzakelijk dat zeker* bij de voorbereiding van essentiële beleidszaken de betreffende adviescommissies en eventuele werkgroepen zo evenwichtig mogelijk zijn sa mengesteld". In de nota is ook een opzet aangegeven teneinde tot een geïntegreerde visie op het maatschappelijk gebeuren te komen. Fundamentele vragen moeten warden beantwoord, bijvoorbeeld of onderscheid dient te worden gemaakt bij de opstelling tegenover de werkgevers enerzijds en over heid en politieke partijen an derzijds. Het NVV-bestuur wil aan dit visieprogramma in versneld tempo laten werken en stelt de verbondsvergade- ring nu voor in het voorjaar vain 1975 een ontwerp-vrsio- programma vast te stellen. Deelstudies van dit project moeten volgens de ontwerp resolutie in dit jaar in ruime kring van leden ter dis cussie worden gesteld. DE V.N. hebben de leiders van negen Afrikaanse landen uitge nodigd voor de „internationale conferentie van deskundigen voor steun aan slachtoffers van kolonialisme en apartheid in Zuid-Afrika". Zij zal van 9 tot 14 april in Oslo plaatsvinden. PONTOISE (RTF.) Voor chauffeurs van stadsbussen in Pontoise, een plaats ten noorden van Parijs, is de droom van elke automobilist werkelijkheid geworden: de verkeerslichten staan altijd op groen. Deze paradijselijke ver keerssituatie is mogelijk geworden door de bussen uit te nisten met radio zenders, die een speciaal signaal zenden waarop de verkeerslichteninstal laties reageren door groen licht te geven. Om te voorkomen dat er ongelukken zouden ge beuren wanneer van links en rechts bussen naderen werkt het sy steem in dat geval slechts voor één richting. Men verwacht van het nieuwe systeem belang rijke bekortingen van de rijtijden. Het gevaar bestaat al leen dat vindingrijke au tomobilisten zelf een der gelijk zendertje in elkaar gaan knutselen om ook hun eigen rijtijden te be korten ROTTERDAM (ANP) In 1972 heeft Esso Nederland een verlies geleden van f 30 min. tegen f40 min. verlies in 1971. Vanaf 1973 zullen de verliezen die uit ondercapaeiteit van de raffinaderij voortkomen niet meer voor rekening- komen van Esso Nederland maar voor Es- coi, de handelaar' van Esso Europa, die de Rotterdamse produkten verkoopt. O Het particuliere pontveer Oldenburg bij Dieren. (ADVERTENTIE) Sla de zekerste Caravan-verzekering aag de haak. Die van Interpolis. Conservatoriumlaan 15. Tilburg, tel. (013) 629111 STEENDEREN De onge veer 400 inwoners van liet dorpje Oldenburg (gem Stcenderen) in Oost-Gelder land zijn ervan overtuigd dat het pontveer tussen hun dorp en het aan de overkant van de IJssel gelegen Dieren binnen kort weer zal varen. Vanaf een januari heeft veerbaas F. Wiegman het bijltje er bij neergegooid; hij staakt. Bij de op- en afritten van het veer staat een bordje met het op schrift: „Pontveer gestremd" Hij wil geld zien van de ge- (Van oirizc parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie leiders van KVP, VVD, ARP, CHU en DS'70 zullen maan dag opnieuw met kabinets informateur dr. M. Ruppert om de tafel gaan zitten. Dat is gisteren meegedeeld door de woordvoerder van de informateur. Dr. Ruppert beschouwt de eerste gespreksronde met de „oude vijf" nu als beëindigd. Deze ronde was een „eerste ver kenning". Het karakter van de tweede ronde, die dus maandag begint, is gisteren niet bekend gemaakt. Dat zal dr. Ruppert vandaag zelf doen als hij de brieven publiceert, die de vijf fracties hem hebben toegezon den en waarin haar „wensen' staan met betrekking tot een eventueel herstel van de oude coalitie (het vijf-partijen-kabi- net van voor de kabinetscrisis). Vandaag zullen de vijf frac tieleiders hun fracties verslag uitbrengen over wat met dr. Ruppert besproken is. Geen der fractievoorzitters wilde gisteren mededelingen doen over dit beraad, „omdat dit de taak van de informateur is." Nadrukkelijk werd gisteren nog eens herhaald, dat de in formateur er niet op uit is de oude vijf aan elkaar te lijmen, maar dat hij slechts de stand punten van de vijf fracties registreert. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Schoolgaan wordt in Nederland een vrij dure bezigheid. Zeker voor kinderen die in de vierde (of volgende) klassen van het voortgezet dagonderwijs zitten. Dat is 't gevolg van de nieuwe sehoolgeldwet die de meerder heid van de volksvertegen woordiging eind 1972 heeft aanvaard. Er is een folder gemaakt om haarfijn uit de doeken te doen wat ouders aan schoolgeld moeten betalen als ze kinderen hebben die aan bovenstaande norm voldoen. Het is de moeite waard zich er eens in te ver diepen. U weet dan tenminste waar u aan toe bent en de aan slag - het kan er fors inhakken - valt u niet al te rauw op het lijf. (Van onze correspondent) 'S-HERTOGENBOSCH De president van de Bossche rechtbank, mr. Cremers, is tot een soort Salomons-oor- deel gekomen in het kort geding dat door pater J. Kot- te was aangespannen tegen de schrijver en de uitgever van het boek „Bernard Al- frink katholiek", respectie velijk de journalist Ton üostveen en de uitgevers maatschappij Malmberg n.v., beiden in Den Bosch. Pater Kotte wordt daarin genoemd als een ultra-conservatief en beweerd dat hij een adept Is geweest van de in Noord- Frankrijk vertoevende te genpaus Clemens XV. Omdat h-ij deze beweringen onwaar, beledigend en grie vend vindt, had hij wijziging in de volgende drukken van het boek geëist, en de inhou ding van de nog voor handen zijnde exemplaren. Op instignatie van de presi dent s men ten aanzien van de uitdrukking „adept van Clemens XV" overeengekomen dat iin de volgende drukken op de betreffende pagina een voetnoot zal worden geplaatst waarin met verwijzing naar het kort geding acte zal wor den genomen van de uitdruk kelijke verklaring van pater Kotte ter zitting, dat hij nooit in de groep van Clemens X"V heeft geloofd. De beide raadsleden, mr. L. van Heijningen voor patei Kotte on mr, M. Mol voor de schrijver en uitgever van 't boek, zullen zich in de komen de acht dagen over de tekst van deze voet noot beraden en deze daarna aan de president voorleggen. Mr, Mol legde in zijn plei- do i tail van brieven en aardsere documenten ter tafel die moes ten bewijzen dat pater Kotte een aanhanger van de her nieuwde kerk van Clemens XV is of geweest is. Volgens mr. Van Heijningen waren ver schillende van deze brieven afkomstig van oud-medewer kers van pater Kotte, die, na dat ze zijn beweging hebben verlaten, alles in het werk stel len om hem in een kwaad dag licht te plaatsen. Weer een andere briefschrij ver had zijn beweringen al leen van horen zeggen, doch niet uit eigen ervaring, Pater Kotte is inderdaad eenmaal in het Petit Vatican van Clémery, de residentie van Clemens XV, geweest doch niet omdat hij in die groep geloofde, maar om er eens poolshoogte te gaan nemen wegens zijn ver antwoordelijkheid voor een grote groep Nederlandse ka tholieken. Omdat men daar in hem reeds een toekomstige bestrijder vreesde, mocht hij er een tweede keer niet meer terug komen, Enkele foto's zouden hebben moeten bewijzen dat pater Kotte in Clémery aan een mis viering had deelgenomen waar aan zelfs door een priesteres van deze groep werd deelge nomen- Mr. Van Heijningen wees erop dat de priesterwij dingen zowel als de mislitur gie van de groep van Clemens XV kerkrechtelijk wettig zijn an het dus geen kapitale fout is er aan deel te nemen. Ten aanzien van het begrip ultra- conservaief weird pater Kotte verweten, dat hij met zijn groep in Utrecht die oude la- tijnse misliturgie volgt. Hij heeft echtep zodra dit door Rome verplicht werd: op de eerste adventszondag 1971, de nieuwe latijnse misorde in ge bruik genomen, waaronder ook het gebed voor de paus, dat hij naar men zegt zou hebben weggelaten. meente Steenderen. Zijn twee werknemers lopen in de WW. Aan de overkant van de IJssel kunner de Oldburgers het au- toveer afgemeerd zien. Ze moeten nu via Doesburg maar in Dieren zien te komen, een afstand van 16 kilometer heen en 16 kilometer terug. In de kleine gemeenschap, verscholen in de weilanden en verstopt achter grote boerde rijen, gonst het van geruchten. Er zijn voor- en tegenstanders van Wiegman en datzelfde geldt voor de gemeente Steen deren. Ongeveer dertig man nen en schoolkinderen.- zijn da gelijks aangewezen op het pontveer. Voorts nog eens een groot aantal huisvrouwen die regelmatig winkelen in Dieren en elke woensdag de Dierense markt bezoeken. Met handen en voeten zijn de Oldburgse ingezetenen gebonden aan het veer. Historisch gezien is Old- burg al eeuwenlang georiën teerd op Dieren. Een handvol geld meer of minder lijkt nu te beslissen over dit „eeuwige" contact. Wiegman: „Ik vaar niet meer als er geen geld komt van de gemeente Steenderen. Ik wil rondkomen, en dan moet er overheidssubsidie bij". Van de (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT/EINDHO VEN Een hoge functi onaris van een groot Ne derlands bedrijf is door zijn directie voor de keus gesteld: een vrouw te zoeken of te worden ont slagen. Hij werkt voor het bedrijf in Afrika en werd naar Nederland te rug geroepen om een vrouw te gaan zoeken. Dit wordt meegedeeld door „De Gids", het blad van het Christelijk Nati onaal Vakverbond. „Nu was die m-an homoseksu eel", aldus de rubriek „Sociale Snippers" van De Gids. „Dat vond de directie niet zo erg, als de buitenwereld het maar niet merkte. Een huwe lijk moest de schijn red den. Vandaar de keus: fatsoenlijk trouwen en in dienst blijven of als on fatsoenlijk homofiel ont slagen worden. Arme vtouw die op zo'n marnier aan de rraain komt Maar dat zal de directie een zorg zijn. Grote con cerns zijn er niet om de waarde van het huwelijk hoog te houden, aldus De Gids. Welke beslissing de gechanteerde man ge nomen heeft, is nog niet bekend, zo meldt ons een ingewijde uit Eindhoven. DEN HAAG (ANP) Het protest van de Duitse regering tegen het besluit van de Ne derlandse regering de uitvoer van aardgas uit het Noordzee- veld van de Placid Internatio nal Oil Ltd. niet toe te staan, is in Den Haag nog niet ont vangen. Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van Econo mische Zaken gisteren meege deeld, Hij zei, dat er ook op het ministerie van Buitenland se Zaken geen protest is ont vangen, provincie Gelderland krijgt hij al financiële steun. Die wordt hem verleend op grond van een provinciale verordening. Dan moet hij wel varen, dat is voorwaarde. Daaraan voldoet hij niet op dit moment. Vol gens die verordening kunnen G.S. de subsidie inhouden als Wiegman weigert te varen. Met zorg wordt daarop toege zien. want G.S. stellen zich op het standpunt dat een pont een verlengstuk is van het wegennet. Gisteren is een ge sprek geweest tussen Wieg man, het gemeentebestuur van Steenderen, met aan het hoofd burgemeester S. Buddingh en de provinciale vertegenwoor diger Van Kooten. Daar heeft de gemeente Steenderen voor waarden gesteld voor het eventueel verlenen van de subsidie. Voorts is gebleken dat er geen enkele overeen komst bestaat tussen Wiegman en de gemeente Steenderen, zoals de veerbaas had gesug gereerd. Veerbaas Wiegman zal kaartjes moeten verkopen en exploitatie cijfers moeten pro duceren. Dan krijgt hij ge meente subsidie. De rust is echter nog lang niet weerge keerd in het overigens kalme Oldburg. Twee boeren, die hun grond aan de Dierense kant van de IJssel hebben, zijn zwaar gedupeerd. Om de dag moeten zij met hun trek ker zo'n 35 kilometer rijden om kuilgras te halen, hoewel dit veevoeder oo een steen worp afstand van hun boer derijen is opgeslagen. Zij ver liezen veel tijd, en dat kost geld. Voor de mensen die wer ken in Dieren en Arnhem is het al even slecht. Ze moeten elke dag maar weer zien aan vei'voer te komen, naar school of werk. Een busverbinding is er niet met het kleine Old burg. Merijn had een snipperdag. ENGELAND en Syrië zullen binnen een maand volledige diplomatieke betrekkingen aanknopen, aldus heeft het Li banese magazine Al Hawadess bericht. Do betrekkingen wer den verbroken gedurende de Israëlisch-Arabische oorlog in 1967. DE RECHTBANK te Haarlem heeft twee Duitse zeelieden veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens inbraken in Bloemendaal en Halfweg. De officier van Justitie had tegen elk een jaar gevangeoiisstraf geëist. ALLE STUDENTEN van het Israëlische technologische in stituut, 5800 in totaal, zijn in staking gegaan. Zij wensen dat collega's die voor een examen waren gezakt de kans wordt gegeven een herexamen te doen, zodat zij niet een jaar moeten overdoen. VIJFTIEN personen kwamen om het leven en 23 werden zwaar gewond toen hun auto bus 400 kilometer ten noord oosten van Lima in Peru in een 500 meter diep ravijn stortte. De chauffeur was ach ter het stuur in slaap gevallen. DRS. J.F. SCHERPENHUI- ZEN te Groningen heeft zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer aangenomen. Hij maakt deel uit van de VVD-fractie. Zijn benoeming geschiedde omdat de heer J.M. van de Ven te Venlo, die bij de Tweede-Kamerverkiezingen gekozen werd, om gezondheids redenen moest bedanken. B. en W. van Amsterdam zijn niet van plan de wegens zeer slechte bezettingsgraad met sluiting bedreigde nieuwe parkeergarage van de N.V. Europarking aan de Marnix- straat in Amsterdam over te nemen. Deze garage biedt ruimte aan 2000 auto's. Een brand heeft gisteren in het metaalconstructiebedrijf van de firma Stork-Creens in Boxmeer voor ruim een half miljoen schade aangericht. De oorzaak is onbekend. DE REPUBLIEK Niger heeft besloten haar diplomatieke be trekkingen met Israël te ver breken. De ambassade van Is raël werd uit bezuinigingsover wegingen gesloten. Niger is daar verbolgen over. PROF. BARNARD, de hartspe cialist uit Kaapstad, die drie weken geleden met zijn vrouw op straat door een vrachtauto was aangereden, mocht donder dag het Groote Schuur-zieken- huis verlaten. AMSTERDAM (KNP) Prof. dr. Hans Kueng, de be kende Duitse hoogleraar in de systematische theologie, zal op maandag 29 januari a.s. de gast zijn van de katholieke theologisch? hogeschool van Amsterdam. Op die dag zal Hans Kueng van 15 tot 17 uur een voor dracht houden over het thema „Was in der Kirche bleiben muss". (ADVERT INTIE) n!' I# Grote Markt 25 - Breda LONDEN (Reuter) Een verzameling brieven die sir Winston Churchili in de Eer ste Wereldoorlog aan zijn vrouw geschreven heeft, doet hem kennen van een onver wacht tedere en romantische kant. De brieven werden ge schreven toen Churchills po litieke carrière ten dode on geschreven leek. Na het falen van de Britse marine-aetie tegen Turkije in maart 1915 was Churchill als eerste-zeelord ontslagen en bij lie. publiek in ongenade geraakt. Wanhoop scheen hem nabij toen hij eind 1915 vanuit België aan zijn vrouw Cle mentine schreef: „Hoe zou ik mi; zonder jou staande kun nen houden? Mijn politieke ambities lijken te zi.in weg gevaagd. Mijn vrienden ken nen me niet meer". In een andere brief en ze volg den elkaar in snel tempo op schreef hij: „Ik heb van mijn liefste maar één brief in vijf dagen gekregen en ZOU er liefst eikc dag een ontvangen". Bij herhaling vraagt Chur chill „bergen liefde" en „ve le kussen". „Zelf", schrijft hij, „kus ik je portret elke avond. Ik zou willen dat ik bij je was en je lieve gezicht kon kussen". In een andere brief heet het: „IIc houd elke maand die verstrijkt meer van je en heb behoefte aan Jou en je schoonheid". Churchill legde een brief apart om in geval van zijn dood aan zijn vrouw gegeven tt worden. De inhoud is een mengeling van nuchter ad vies en geldzaken en drama tisch Churcliilliaans proza. Hij schrijft: „Rouw niet teveel om me. Ik ben een geest die staat op zijn rech ten. Dood is maar van voor bijgaande aard en niet het belangrijkste dat ons in dit stadium kan overkomen. In het algemeen, vooral sinds ik jou ontmoette, hen ik geluk kig geweest. Jij hebt mij ge leerd hoe edel het hart van een vrouw kan zijn. Als er hiernamaals iets is, zal ik naar je uitkijken. Zie intus sen naar de toekomst. Voel je vrij. Geniet van het leven. Verwen de kinderen. Denk aan mij. God zegene je. Vaarwel". De brieven van de tedere en romantische Chur chill verschijnen op 15 janu ari in Londen in druk.

de Stem | 1973 | | pagina 9