HOTELIER TEGEN HOOGBOUW IN CADZAND en de Vietnam-oorlog Flip de zwerver weer thuis m Aantasting karakter van kuststreek BOMEN KAPPEN Aardenburg Burgerlijke stand St.-Kruis Kloosterzande Clinge Koewacht Aardenburg Zaamslag Zuidzande Aanwinst Niet somber PPR bijeen in Oostburg Vergaderingen Suiker Uïiie contractanten Doodziek Argumenten Groeten van Monica Vroom Wijselijk Voorbeeld GOED CP WEG Vrijdag 5 januari 1973 Bouwplan van Duitse Bundespost aanwinst voor Cadzand. Geboren: Jan, z.v. S. van Ma le-Van Sorgen; Jacqueline, d.v. B. Winterberg-Godijn; Francis- cus, z.v. F. van Bellegem-Maen- hout; Harry, z.v. Th. Roets- Eijkelstam; Astrid, d.v. P. Mis- silje-Van den Bossche; Marina, d.v. J. Boogaard-Cauwels. Getrouwd: Etien Dhondt en Marina Marclé; Johannes van Waes uit Arnhem en Denise de Wandel; Freddy de Mul uit Sas van Gent en Winnie Haere; Adriaan Clement uit Wissen- kerke en Nelly Kloosterman uit Oostburg; Etienne Cools en Lucrias Veraart; Hendrik Bon- dewel uit Oostburg en Janneke Goethals; Joss Lensen uit Sluis en Everdina Charité; Auguste Verhamme en Emerence Buijs- se. Overleden: Aarnout Aarnout- se, 81 j., geh. gew. m. A. Buyze; Cornelis Bieleman, 82 j., geh. gew. m. S. van der Hooft; Au gusta Stekelinck, 74 j.; Jacobus van de Broecke, 82 j., geh. gew. m. Louise Dhondt; Maria van de Walle, 82 j., geh. gew. m. Adriaan Jansen; Petrus Claeijs, 78 j., geh. gew, m. Anna Vrie- lijnck. Fanfare Tijdens een ge zellige bijeenkomst voor de le den van de Aardenburgse mu ziekvereniging, de drumband en majoretten, en genodigden in het Sint-Kruise dorpshuis, heeft voorzitter I.J. van Dalen van de koninklijke Aarden burgse fanfare een fraaie gro te kleurenfoto aangeboden aan de familie Van Turenhout. Op de foto staat de gehele muziekvereniging, keurig uit gedost in de gloednieuwe uni formen, die van deze bekende Aardenburgse familie werden ontvangen. Namens het gemeentebestuur woonden wethouder A.J. van der Bliek en gemeentesecreta ris J. Paridaen de bijeenkomst bij, die tevens als een soort bindingsavond voor de leden kon worden beschouwd. Kerstbomen De dienst ge meentewerken zal vandaag (vrijdag) rond 9.30 uur, in Hon- tenisse de kerstbomen ophalen Ze worden vervoerd naar de twee plaatsen, waar 's avonds om 19.00 uur de grote jaarlijkse verbranding plaatsvindt, na melijk in Kloosterzande in de voormalige speeltuin (bij het zwembad) en in Vogelwaarde in de Populierenstraat bij het kerkhof. De kerstboomophaal dienst zal rijden door de kom men van alle dorpen en door Kuitaart, Hoefkensdijk, Kruis- dorp, Kruispolder en Paulus- polder. Fanfare Zaterdag zal de fanfare „Weldoen door Ver maak" in zaal „de Troubadour' haar jaarlijkse algemene ver gadering houden. Naast het be handelen van de normale jaar lijkse stukken zal er een be spreking gehouden worden over het houden van de jaarlijkse teerdag. Daarna heeft er een verkiezing plaats om vacatures in het bestuur aan te vullen. Schieting Aan de bejaar- denschieting in café J. de Guch- teneire is door 49 schutters deelgenomen. De hoge vogel was voor Em. Herweg uit Hei kant. De eerste zijvogel viel in handen van J. van Overmeire uit Nieuw-Namen en de twee de was voor J. Jessiorens uit Koewacht. De meeste kleine vogels werden geschoten door J. v. d. Eijnde uit Kloosterzan de, vier stuks. De volgende be- jaardenschieting is bij J. de Guchteneire op dinsdag 16 ja nuari. Schieting De uitslag van de traditionele sehieting voor chocolademelk en kerststollen van de Aardenburgse hand boogmaatschappij Sint-Sebasti- aan, was als volgt: le hoogvo gel: A. Ballegeer, Heille; 2e hoogvogel: D. van Hermon; zij vogels: P. Lippens en Johan Lannoije; kallen: D. van Her mon en J. Lannoije; meeste kleine vogels (3 stuks): R. de Wispelaere, J. Heijboer, J. Houg; extra-prijsvogels; H. Lip pens, H. van Iwaarden, J. Bu- zeijn, D. van Hermon en A. Ballegeer; prijsvogels: A. Balle geer, Rob de Rijcke, H. van Iwaarden, D. van Hermon, J. Buzeijn, J. Lannoije, P. van de Salle, G. Blondeel, J. Houg en J. Jansen. De Kikkers De leden van de Aardenburgse volleybalclub „De Kikkers" vierden hun eerste lustrum met zang, mu ziek en dans in de ontmoe tingsruimte aan de Sassen- straat. Bij ontstentenis van een voorzitter werd de feeste lijke bijeenkomst geleid door secretaris Harry Lippens. Deze deelde de aanwezigen mee dat de heren J. Koert en A. Mur- re, respectievelijk oud-voorzit' ter en oud-trainer tot ereleden van de vereniging waren be noemd. Namens het gemeentebe stuur was secretaris J. Pari daen aanwezig om de vereni ging geluk te wensen met het eerste lustrum. De festivitei ten werden georganiseerd door een speciale feestcommissie, bestaande uit Marian Verkes- te, Bart Charité en Carlo de Baerdemaeker. Kaarten In café De Vlas bloem werd een kaairtwed- strijd gehouden. De uitslag was: 1 P. Bakker Axel, 2 J. de Koeijer Reuzenhoek, 3 M. Allaart. 4 J- Lensen, 5 J. Stolk, 6 J. de Putter, allen te Zaamslag, 7 mevrouw De Waal Axel, 8 H. van de Voor de, 9 Joh. de Feijter. beiden te Zaamslag-Veer, 10 A. Bakker Zaamslag. Kaarten In café Het Wa pen van Zeeland werd een kaarting gehouden met een deelname van 20 personen. De uitslag was. 1 J- de Feijter, 2 J. Buijze beiden te Zaamslag- Veer. 3 Jae. van Doorn Reu zenhoek, 4 Jac. de Putter, 5 J. Lensen beiden te Zaamslag- Herleving Postduivenver eniging De Herleving houdt zondag in het parochiehuis een verenigingstentoonstelling. Er worden ruim 200 inzendingen verwacht, een aantal dat voor een kleine vereniging groot ls. (Van een onzer verslaggevers) CADZAND „Mijn grote angst ié dat de bouw van nieu we appartementen langzaam maar zeker escaleert naar hoogbouw. En ik ben van mening dat hoogbouw, en dan bedoel ik de bouw van zes, zeven en nog meer bouwlagen, het karakteristieke, familiale karakter van Cadzand-Bath zal aantasten". Dit is de mening van de heer I., de Bruyne, als hotelier in Cadzand-Bath en als raads lid van de gemeente Oostburg hevig geïnteresseerd in de ontwikkeling van de west- Zeeuwsch-Vlaamse kust. „Als men dan per se toch „de lucht in wil", dan zie ik dat liever op een afstand van zo'n kilo meter uit de kust, omdat hoogbouw direct aan het strand de kust afsluit voor het achterland", aldus de heer Dé Bruyne. Volgens hem zal hoogbouw ook meer lasten gaan opleveren voor de ge meenschap- „Als je een hoog- bouwplan goed wilt opzetten, moet je rekening houden met adequate groenvoorzieningen, en in wezen ben je dan net zoveel grond kwijt als bij de bouw van eenzelfde aantal laagbouwwoningen.. En groen voorzieningen en wat dies meer zij, komen meestal voor rekening van de gemeente. Andere voorzieningen zullen ook aangepast moeten worden. Ik denk bv alleen maar aan de brandweer, die bij de aanwe zigheid van hoge flats in zijn werkgebied, uitgerust moet zijn met Magirusladders." In de jaren dat hij zijn be drijf uitoefent in Cadzand, is het de heer De Bruyne nog nooit opgevallen dat mensen verlangend uitzien naar hoge bouwsels, met veel apparte menten langs de kust. „De be hoefte aan appartementen is er", zegt hij, „maar die kan be vredigd worden met de huidige appartementenbouw van drie- en vierhoog." Wat betreft de bouwplannen op korte termijn te Cadzand- Bath is de heer De Bruyne bijzonder blij met de Deutsche Bundespost, die het plan heeft 57 appartementen in twee bouwlagen te verwezenlijken. „Dat plan is zonder meer een aanwinst voor Cadzand en zal beslist een forse injectie ge ven." Minder gelukkig is de heer De Bruyne over het plan tot de bouw van appartemen ten die op enkele plaatsen in de Kievitenpolder tot zes hoog zullen komen. „Ik zal er niet voor dwars gaan liggen, maar vierhoog was volgens mij hoog genoeg." Voor dit laatste plan heeft de raad van de gemeente Oostburg zonder hoofdelijke stemming een voorbereidings- besluit aangenomen. Toch kle ven er volgens de heer De Bruyne gevaren aan het ne men van dergelijke besluiten. „Je geeft in feite een stuk controle als wapen uit handen, en het nemen van dit soort besluiten zou tot het uiterste beperkt moeten worden", is de mening van het Cadzandse raadslid. De heer De Bruyne ziet de toekomst van Cadzand als badplaats beslist niet somber in- „Ik geloof dat wij aan het begin staan van een nieuwe ontwikkeling", zo zegt hij. In dit verband wees hij op de grote drukte in dit rustige plaatsje tijdens de kerstdagen, toen hotels en veel apparte menten door toeristen bezet waren. „Die mensen komen hier voor hun rust, en laten wij die rust die hier heerst zoveel mogelijk handhaven. Het bouwen van flats met een tiental appartementen op elk aar zag hij duidelijk als een aanslag op die rust. „De men sen komen dan op een kluitje te zitten, en zullen na een of twee seizoenen hoogstwaar schijnlijk wegblijven." Als de heer de Bruyne zijn angst en bezwaren samenvat komt het kortgezegd hier op neer: hoogbouw beperken tot hooguit vier woonlagen, zoals ook staat aangegeven in het oude structuurplan. Hierover zou de heer De Bruyne graag eens een uitspraak van de Oostburgse gemeenteraad heb ben. „Misschien dat de behan deling van het ontwerp-struc- tuurplan hiertoe een aanlei ding kan vormen", zo ver klaart hij. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De afdeling West - Zeeuwsch - Vlaanderen van de Politieke Partij Radi kalen komt op 9 januari voor een openbare vergadering in hotel-café de Windt in Oost burg bijeen. De vergadering begint om 20.00 uur en is toe gankelijk voor alle PPR-leden en belangstellenden. Op de agenda staan onder meer politieke vraagstukken in West-Zeeuwsch-Vlaanderen waaronder de problematiek van de kleinere kernen, de werkgelegenheid, het toerisme en de recreatie en het concept proefplan ziekenhuisvoorzie ningen ln Zeeland in het bij zonder de gevolgen van dit plan voor Zeeuwsch-Vlaande- ren. Ook zal aan het begin van de vergadering een nabespre king worden gehouden van de verkiezingen, toegespitst op West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aanwezig zullen zijn het PPR-statenlid C. van Water schoot en het raadslid F.P. Baarends. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De leden en contractanten van de Sui ker Unie in Zeeuwsch-Vlaan deren kunnen tijdens een drietal vergaderingen, over de gehele regio verspreid, het wel en wee van het afgelopen bietenseizoen nog eens door praten- Onder voorzitterschap van K. J. A. baron Collot d'Es- cury van het kringbestuur Zeeuwseh-Vlaanderen gebeurt dit op 11 januari in Klooster zande in hotel „Van Leuzen", op 16 januari in Oostburg in hotel „Du Commerce" en op 17 januari in Axel in „De Halie" Alle vergaderingen beginnen om 14 uur. De laatste brief, die wij ontvingen van onze „Ameri kaanse correspondente" Monica Vroom, die zoals u weet als Middelburgs meisje nu een jaar in de Ver enigde Staten studeert en ons getrouw op de hoogte houdt van haar ervaringen, is net voor Kerstmis ge schreven. Over de manier waarop voor haar de laatste dagen voor de kerstviering zijn verlopen, gaat de volgen de brief: „Op het ogenblik dat ik dit schrijf is het drie dagen voor Kerstmis en iedereen zit met gloeiende wangetjes de laat ste hand aan de kerstca deautjes te leggen Alle vrienden en bekenden heb ben eikaars kerstboom en kerstverlichting rond de ge vel bewonderd. Daar wordt razend veel werk van ge maakt. De oud-burgemeester van Sacramento heeft zelfs, zoals in winkeletalageshele tonelen van beweegbare pop pen voor de ruiten staan: een jongetje dat maïs zit te pof fen in de open haard en een kerstman in de schommel stoel, die door een kleutertje op en neer wordt bewogen. De kerstkaarten komen bij stapels binnengezeild en 's avonds gaan de mensen uit voor „Christmas Caroling" (kerstliederen zingen op straat en in eikaars hui zen). Iedereen is gelukkig. Zou gelukkig moeten zijn. Maar Ruth, mijn pleegmoeder is bijna doodziek. Deze kerst zal niet „merry" voor haar zijn. Ze heeft dit jaar voor het eerst in haar leven géén kaarten rondgestuurd. Ze is een fantastische, sociaal be wogen en emotionele vrouw va'', vijfendertig jaar. Boven dien—ze leest de krant en dat heeft haar in deze, bijna hysterische toestand ge bracht. Nog net voor Kerst mis is het Nixon gelukt om de aanvallen op Vietnam te hervatten. Ze zijn gemener en heviger dan ooit. Gisteravond waren er vijf mensen op bezoek en vanaf elf uur 's avonds tot vier uur in de morgen hebben we hierover gediscussieerd en heeft Ruth bijna aan één stuk door zitten huilen Zij voelt zich als Amerikaanse verantwoordelijk voor wat Amerika doet en dit geweld dadige gebombardeer maakt haar fcapot. Zij kan er niet meer tegenop en weet geen uitweg: hoe kan zij, als Amerikaanse, opgewekt de geboorte van Christus vieren, terwijl de Amerikanen on schuldige mannen, vrouwen en kinderen vermoorden? Gedurende de hele nacht trachtte alle anderen haar te overtuigen dat ze het bij het verkeerde eind had. Ten eerste dat de oorlog en Kerstmis niets met elkaar te maken hebben en ten tweede dat het rechtvaardig is wat er in Vietnam uitgespookt wordt, want de Amerikanen helpen immers de Zuidviet- r.amezen en weren het com munisme. Ik schrik ervoor terug om over de „Amerikaan" te schrijven. Die bestaat niet. Iedereen is anders. Er zijn extreme gedachten, hier zo als overal elders. Wel kan ik de meningen en gevoelens van een groot deel van de Amerikaanse bevolking weergeven. Dat doe ik dus wanneer ik over „de Ameri kaan" schrijf. Eén kenmerk is die blinde angst voor het communisme en hieruit put men het recht m i in Vietnam te doen wat men wil. Alles is beter dan het communisme en het is beter te bombarderen dan gebombardeerd te worden. Dus:, hup maar jongens. Dit geeft Ruth het gevoel alsof ze gestikt wordt, alsof de hele wereld op haar valt en ze geen adem meer kan halen. Maar..en dit trof mij vreselijk .ze gaat zelfs aan zichzelf twijfelen. Ze blijft vastbesloten in haar mening over onrecht en onrechtvaar digheid, dat is haar innerlijk, haar intuïtie. Maar ze begint zichzelf dwaas te vinden om dat ze als enige, zo denkt. Ze voelt zich onbegrepen. Amerikanen hun argumenten meteen met een voorbeeld spekken: is het niet grandi oos dat we in dit land leven waar we zittend in één ka mer al deze tegengestelde meningen te berde kunnen brengen en de meest grove gezegdes over de president kunnen uiten zonder doodge schoten te worden? (Want dagebeurt in communisti sche landen). Dan komt de alom aanwezige trots boven drijven en chauvinisme is niemand vreemd: America is great?' Amerika heeft meer men sen zoals Ruth nodig, want hoe hopeloos het ook moge klinken: zij is een minder heid. Aangezien er bij zulke discussies altijd verschillen de mening en zijn, kunnen de Wil je op de fouten van Amerika wijzen, dan is het unjselijk om met de volgen de zin te beginnen: „I do love America and I think it is a great country..." en zeg pas daarna het woord „but...". Hierdoor verwerf je meer vriendelijkgezindheid bij de andere partij. Wil je iemand doodonge lukkig maken, wel, dat is vrij gemakkelijk. Noem hem „un-american". Dat is de ergste vloek die er bestaat Onlangs gebeurde dit op school. Eén van de leerlingen zei het tegen een leraar. In de volgende les was de le raar nog niet te genieten". Flip, de avontuurlijke ka ter uit het rustige Heikant, is terecht. De kater werd met oudejaar, na een maand van afwezigheid, teruggevonden in de schuur van Emile Mar tinet in Heikant. Met zijn terugkeer is er een eind ge komen aan een klein familie drama, waarvan mevrouw Van Overloop het slachtoffer was. Voor degenen, die de voor geschiedenis van dit drama niet kennen moet de boven staande inleiding ongeveer zoiets als koeterwaals zijn. Daarom in het kort: Begin december verhuisde de fami lie Van Overloop van oor sprong afkomstig uit Den Haag van Antwerpen naar Heikant. Tot de inboedel be hoorde ook Flip: Flip-de-ge- eastreerde-kater. Blijkbaar zinde al dat gesjouw hem niet, want toen de verhuis wagen waarin hij werd ver voerd, in Heikant stopte, nam hij de benen om vervolgens niets meer van zich te laten horen. Mevrouw Van Over loop wist niet hoe ze het had. Ze had het dier ver zorgd, nadat ze hem ver waarloosd ergens had gevon den en ze was bijzonder aan Flip verknocht. Dus wat deed ze: toen de opstandige kater zijn eigenwijze neus na een week nog niet had laten zien...een advertentie plaat sen. In de krant verscheen de geschiedenis van Flip, compleet met signalement. En dat laatste bleek de sleu tel tot de ontknoping van het drama. Sinds het signalement heeft bijna de gehele bevol king van Heikant jacht ge maakt op de vermiste kater en niet zonder succes. De afgelopen week werd Flip op verschillende plaatsen gesig naleerd. Dan weer scharrelde hij rond de kerk en soms zocht hij z(jn heil in warme schuurtjes. Hij was wel zo slim zich niet te laten van- gen, totdat hij afgelopen weekeinde, moe van het zwerven zijn dutje wilde doen in de schuur van de heer Martinet. Flip werd opgemerkt door diens dochtertje, dat onmid dellijk alarm sloeg, hetgeen niet zonder resultaat bleef. Mevrouw Van Overloop kwam ter plaatse, fluisterde enkele lieve woordjes op af stand naar Flip, die zich in derdaad liet verleiden. Voor het eerst sinds weken kon ze Flip weer in haar armen koesteren. Voor het Heikantse raads lid *R. Martinet is de massale speurpartij, zoals hij gisteren vertelde, het bewijs dat Hei kant zijn nieuwe bewoners toch wel ontzettend goed ontvangt. „Werkelijk ieder een heeft die kater hier in de gaten gehouden en ze kond-en dat dank zij het sig nalement in jullie krant", al dus zijn commentaar na af loop van dit mini-drama. In het artikel „Verdriet om kappen van bomen bij Axel" (De Stem van 22-12-1972) leest men dat het kappen van bomen aan de Cambron- dijk niet in strijd is met de wet, bovendien dat de popu lieren (als wegbeplanting) beschouwd moeten worden als produktiehout. Ondanks deze feiten voel ik mij verplicht enkele op merkingen te maken. De po pulieren aan de 'Cambrondijk vertegenwoordigen voor ve len. die deze. langs een prachtige kreek lopende dijk kennen, een hoge landschap- pelijk-esthetische waarde: ze hoorden in het landschap. Met andere woorden: de be planting van deze dijk en die van vele andere heeft (in dit geval: had) een functie in de recreatie voor de gemeen schap. De belangrijke plaats, die bomen innemen in het geheel van het milieu mag bekend worden verondersteld...Het is voor mij en hopelijk voor ieder mens dan ook onaan vaardbaar dat het econo misch belang van de enke ling wettelijk voorrang heeft op h-et belang van de maat schappij. Het feit dat iemand eigenaar is van een wegbe planting dient hem niet het recht te geven deze te kap pen. Vanuit dit standpunt zou de formulering, zoals die te lezen is in het bovenvermeld artikel: „De eigenaar heeft zelfs niet eens een wettelijke plicht om te herplanten, maar hooguit een morele plicht" herzien moeten wor den in: „De eigenaar (per soon, firma of instelling) heeft de morele en (zelfs) wettelijke plicht om gezonde bomen niet te kappen". A. A. BOONE Westsingel 34 Axel. Tel. 01155-2287. Vijf jaar geleden hebben alle Zuiddorpenaren een boekje ontvangen, getiteld: „Wij samen vormen Zuiddor- pe". Ik geloof dat we nu goed op weg zijn. 26 en 27 december vierden de leden van de bej aardenbond res pectievelijk het St.-Nicolaas- fees-t en kerstviering met medewerking van onderwij zend personeel en schoolkin deren, die hun beste beentje voorzetten door het geven van muziek en toneel. Het grote applaus van de aanwezigen was wel het be wijs dat het gebodene in de smaak viel. Ondanks het feit dat de bond weinig geld heeft, kreeg men op beide dagen een koffietafel met koek en daarna nog een con sumptie aangeboden en ging men onder dankzegging aan de medewerkers met voldoe ning huiswaarts. Op 13 juni e. k. krijgt men van de jeugdraad nog een gezellige dag aangeboden. Wat er dan te doen is, is allen ai wel bekend. Als nu degenen, die nog op de rand van het nest zitten, in 1973 allemaal bij ons komen, kun nen we zeggen: „Wij vormen Zuidd-orpe". Jos de Groene penningmeester bej aardenbond Zuiddorpe. eindredactie bas augustijn VLISSINGEN ALHAMBRA: „Veel liefs uit Moskou". Een van de beste verhalen van Ian Fle ming is al geruime tijd gele den verfilmd met de enige echte 007 in de hoofdrol, Se an Connory. Van het intrige rende in het boek is in de film niet veel terug te vin den, wel zijn de makers erin geslaagd een aantal spectacu laire momenten uit het boek even spectaculier te verfil men. reden waarom wij, van de gehele James Bondserie, „Veel liefs uit Moskou" tot de bestgeslaagden rekenen. GOES GRAND: „Veel liefs uit Moskou". Zie Vlissingen. MIDDELBURG CITY: „De kat met de ne gen staarten". De film van Italiaanse origine, is een ge slaagde horror-thriller. Alle ingrediënten zijn er, een hoofdpersoon die blind is en op een misdaad stuit, een 8- jarig meisje dat wordt ont voerd, een professor die ont dekt dat hij een misdadige aanleg heeft, en een spoor van vermoorde en gewurgde personen, dat uiteindelijk leidt naar de oplossing. KULST KONING VAN ENGE LAND: „De pastoor kan geen bloot meer zien". Zondag- en maandagavond is deze film de opvolger van „Blue Mo vie", die maandenlang het programma in Hulst beheer ste. De nieuwe film is een z. g. sex-komedie, met allerlei ongelooflijke ontwikkelingen, die de problemen weergeeft van een pastoor'die te werk wordt gesteld in een dorpje waaruit alle mannen door oorlogsomstandigheden zijn verdwenen. TERNEUZEN LUXOR: „Genadeloze afre kening". Een ongelooflijk hard verhaal van een jonge Amerikaan die nadat hij zich altijd van moeilijkheden afzijdig heeft weten te hou den geconfronteerd wordt met een aantal mannen die een in zijn huis verschuilde imbeciel willen „ophalen". Vijf lijken zijn het resultaat. Tevens draait in Luxor „De apen grijpen de macht", een film waarin een intelligente aap zijn onderdrukte soortge noten in een soort politie staat tot een opstand weet te bewegen. OOSTBURG UEDELTHEATER: „Blue Movie". Zondagmiddag afge wisseld met een indianenfilm voor liefhebbers „Om het goud van El Paso". r

de Stem | 1973 | | pagina 7