V ervuiling kanaal zaak voor de politici A. L S. lockefeer: WEGEN MET BELGIË VOOR ONS BELANGRIJKER DAN SCHELDETUNNEL EXPOSITIE WANDKLEDEN Echtpaar vocht met agenten Wester schelde PROF. J. VOETS: In galerie te Sas van Gent Man breekt in om kinderen te zien SCHRIFTELIJKE ARBEIDSOVEREENKOMST VOOR PASTORIE-HUISHOUDSTERS I CONTACTEN Droog (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/GENT „De toestand van het kanaalwater tussen Gent en de Westerschelde is abso luut onhoudbaar geworden. Dit vergiftigde water vormt werkelijk een hoogst ernstige bedreiging voor de volksgezondheid. Mijn rapport over de vervuiling van het water in het kanaal Gent-Terneuzen heeft als eerste doel de politieke instanties wakker te schudden en in beweging te zetten, zowel in België als in Nederland. Het is de allerhoogste tijd dat deze kwestie in de politieke sfeer wordt getrokken." Dat zegt professor dr. ir. J. Voets, hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Gent en leider van het centrum voor Water-, Lucht- en Bo demverontreiniging. Zoals gemeld heeft professor Voets de resultaten van we tenschappelijke onderzoekin gen naar de kwaliteit en de gevaren van het kanaalwater neergelegd in een, uitgebreid rapport, dat volgende week woensdag tijdens een in Gent te houden persconferentie openbaar zal worden gemaakt. Professor Voets ziet als enige mogelijkheid om de alsmaar toenemende vervuiling van het kanaalwater tegen te gaan de oprichting van stations, die het afvalwater van industrieën en woonwijken grondig zuiveren voordat dit in het kanaal wordt geloosd. „Ik heb al her haalde malen met de gemeen tebesturen van Gent en Zelza- te over deze stelselmatige ver giftiging van het kanaalwater gesproken, maar tot dusverre zijn afdoende tegenmaatrege len uitgebleven. Overigens heb ik wel begrip voor de moeilij ke positie, waarin deze ge meentebesturen verkeren. Ze zijn financieel met handen en voeten gebonden aan de rijks overheid. Daarom ook moet deze zaak in het politieke vlak worden getrokken", aldus pro fessor Voets. De Gentse hoogleraar zegt verder contact te hebben opgenomen met de Water maatschappij Zeeland en het Streeklaboratorium Zeeland voor de Volksgezondheid. Zo als gemeld heeft het Neder landse Tweede-Kamerlid P. A. Roels kortgeleden aan de mi nister van Volksgezondheid vragen gesteld met betrekking tot de verontreiniging van het kanaal Gent-Terneuzen. Ir. Adriaanse, de inspecteur voor de Volksgezondheid en de Hy giëne van het Milieu in Zee land, zei ons desgevragd geen commentaar te kunnen geven over het rapport van professor Voets. Hij achtte het niet juist vooruit te lopen op het ant woord van de minister. (Van een onzer redacteuren) HULST In de serie „Wat mankeert Zeeuwsch-Vlaan- deren" zijn we na een globa le aanduiding van het ont staan van de situatie van dit moment, aangekomen op het punt, waarop het zin heeft om mensen aan het woord te laten, wie de ontwikke ling van Zeeuwsch-Vlaande ren zeer ter harte gaat. Als eerste willen wij in de ze rubriek het woord geven aan de oud-gedeputeerd.e en oud-burgemeester van Hulst, de heeer A.L.S. Lockefeer, een man, die ondanks zijn vele functies, die hij nu nog ver vult, de ontwikkeling van Zeeuwsch-Vlaanderen niet al leen scherp volgt, maar tege lijk een beetje angstig is voor alle plannen, die nu en dan met name voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen worden uitgebroed. De heer Lockefeer is voorstander van de komst van industrie, mits dat schone industrie is Hij zegt dat aan basisindustrie in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen beslist geen behoefte is. Alvorens hierop verder door te gaan enkele algemene opmerkingen van de heer Lockefeer ter verduidelijking van zijn visie. „Zeeuwsoh-Vlaanderen is geen eiland, maar vasteland. Het is meer d,an wel enig ander deel van de provincie Zeeland onmiddellijk aangesloten aan België, de Benelux en West-Europa. Het ligt niet ex centrisch, als is het iti Neder land geografisch gezien een uithoek", aldus de heer Lockefeer. „Vanuit deze situatie moet men de economische, sociale en culturele toekomst van Zeeuwsch-Vlaanderen bezien. Doet men dit niet, dan beziet men het te eng en wordt alle toekomstpianning op een te smalle basis geprojecteerd. Dit geldt dan ook voor het ver keer van en naar Zeeuwsch- Vlaanderen en voor de ontslui ting van het gebied door mid del van wegen en verkeers verbindingen. Zeeuwsch- Vlaanderen ligt ideaal bij gro te E-wegen (E3, E10, de Bou- dewdjnweg e.d.), bij de ver binding Antwerpen-Knokke en bij de Zoomweg, die nog tot Antwerpen moet worden doorgetrokken. Het heeft grote wereldsteden in de onmiddel- lij ke nabijheid (Antwerpen, Brussel, Gent), Zeeuwsch- Vlaanderen moet zich primair ontwikkelen in nauwe samen werking met het vasteland, se cundair moet de gerichtheid zijn op de rest van de provin cie. Dit is historisch zo ge weest. Dit zal ook in de toe komst zo moeten zijn. Uit de beantwoording van een schriftelijke vraag aan de com missie van de Europese ge meenschappen op 20 november 1972 blijkt duidelijk dat deze commissie de economische ontwikkelingsmogelijkheden ziet in een binnenlands, m>aar ook in een communautair en internationaal perspectief. Er wordt daarbij wel gewezen op moeilijkheden bij de coördina tie met de buurlanden van het in Vlaanderen tot uitvoering gebrachte regionale beleid (grensknelpunten zijn ver schillen ie wettelijke en be stuurlijke stelsels). Er wordt in het antwoord aan toege voegd, dat, zolang die knel punten er zijn toch de samen werking tussen de regionale instanties van weerszijden de grens in de coördinatie en de planning van werken op het gebied van de infrastructuur, dient te worden voortgezet", aldus de heer Lockefeer. In zijn verdere betoog gaat de heer Lockefeer in op de drie elementen, namelijk wo nen, werken en ontspanning. „Voor Zeeuwsch-Vlaanderen zet ik het wonen ver voorop. Dit houdt in dat b.v. industria lisatie dermate geselecteerd zal moeten zijn, dat het woon klimaat er niet door aangetast wordt. Goed wonen en werken in een gebied, waarin basis industrieën gevestigd zijn, gaan niet samen. Industrialisa tie van dit gebied wijs ik af, tenzij het gaat om schone en arbeidsintensieve industrie. Zeeuwsch-Vlaanderen ligt al bekneld tussen Antwerpen met nog voortdurend uitbrei dende industrie en Gent. Problemen voor het milieu zijn daardoor al genoeg ge schapen. Is men zich wel vol doende bewust dat deze gebie den, in de onmiddellijke na bijheid, probleemgebieden zijn voor een gezond milieu? Lees dan en overtuigt u dan hoe langs de Kanaalzone naar Gent de toestand onhoudbaar, alarmerend wordt en ga eens kijken in Kallo naar de basis industrieën van de zgn. lin- 0 A. L. S. Lockefeer. keroever van de Schelde (Pro- gil incluis), die diep penetre ren in het Vlaamse polderland. Moeten wij hieraan nog meer problemen toevoegen door de eigen streek helemaal onbe woonbaar te gaan maken? Waarom toch industrie in Baalhoek of langs het Baal- hoekkanaal? Waarom overigens een Baalhoekkanaal, dat ons land doorsnijdt aileen ten pro- fijte van Antwerpen en dat een nieuwe aanzet zal scheppen voor ongewenste industrialisa tie. Ook in Vlaanderen heeft men daartegen bezwaren. Gaan in Zeeland al niet vol doende stemmen op tegen de vestiging van basisindustrie? Waarom dan nog steeds aan uitbreiding hiervan denken en streven naar een tweede Bot- lekgebied van Antwerpen tot Vlissingen? In het midden la tende of zeis betwijfelende of de materiële welvaart hier door bevorderd zal worden, vast staat dat het welzijn zeer aangetast zal worden", is de mening van de heer Locke feer. Hij vervolgt dan: „Ik verwerp en waarschijnlijk ik niet alleen kreten ais „Liever doodgaan door milieu vervuiling dan door honger". Zeeuwsch-Vlaanderen heeft steeds, in alle lagen der bevol king, bewoners zien vertrek ken, die elders werk zochten. Waarom buitenlandse gastar beiders in Nederland als er binnenlandse krachten voor handen zijn? Zijn er geen mo gelijkheden voldoende ze ker in de toekomst om naar de industrieën van Antwerpen en Gent te gaan arbeiden, ter wijl men in Zeeuwisch-Vlaan deren blijft wonen? We zullen dan niet alleen de lasten, m-aar ook de vruchten plukken van de industrialisatie daar. Men zie: ook dit is een wijder hori zon niet beperkt tot eigen klein territoir. Deze arbeids markt reikt veel verder dan hier en voor zover ze hier verbeterd kan worden op aan vaardbare wijze, dit is met behoud van al het goede, dat wij hier hebben, dient dit wel krachtig te worden bevorderd. Maar hiervoor is industrialisa tie waarlijk niet het- enige middel. Er zijn rondom ons al meer dan genoeg rokende gchoorstenen met uitstoot van vervuilende lucht en verpes tende rook. Zo moeten wij ook een reële opstelling vol gen wat verkeer en verbin ding betreft. Veel belangrijker voor Zeeuwsch-Vlaanderen dan een vaste oeververbinding is een goed wegennet in eigen gebied en goede aansluitingen op het Belgische wegennet. Er zijn reeds twee vaste oe> ververbindingen in Antwerpen en een derde is geprojecteerd bij het Belgische Doel. Reeds nu wordt van de Belgische oeververbindingen een druk gebruik gemaakt. De vervoers cijfers van de Provinciale stoombootdiensten wijzen het nu al uit. Ze zullen in de toekomst meer en meer dalen. Wil men met overheidsgeld een brug-tunnel over en onder de Westerschelde maken, zo de overheid dat althans econo misch haalbaar en verant woord acht, dan zal Zeeuwsch- Vlaanderen natuurlijk geen neen zeggen, maar de nood zaak van zo'n verbinding is nauwelijks aanwezig, zeker nu niet, nu Zeeuwsch-Vlaanderen over vaste grond naar die ge bieden kan reizen, die het meest bezocht worden. Het verkeer vanuit Zeeuwsch- Vlaanderen naar de rest van Zeeland is maar een fractie van het verkeer naar West- Nederland en de overige pro vincies. Ik berijd hiermee ik weet het een oud stok paardje, maar de ontwikkeling gaat bepaald deze richting zeer duidelijk uit. Tenslotte nog een enkel woord over de infrastructuur. Bewondering ervan in eigen dorp en stad is lofwaardig, maar het blijven resultaten van miniscule bete kenis, die veel geld kosten. In het culturele vlak kunnen wij profiteren van kunst met een grote K. in de grote Vlaamse steden. Waar woont men in Neder land, het westen uitgezonderd, zo dicht bij culturele centra van grote betekenis? En de heer Lockefeer besluit vurig: „Zeeuwsch-Vlamingen, let op uw zaak. Vecht voor het behoud van uw ongerepte geboorte grond, waar het goed wonen is. Laat u niet leiden door hen, die alleen het hoofd gebruiken om Zeeuwsch-Vlaanderen tot een stukje welvaartsstaat om te toveren en die niet het hart kunnen laten spreken omdat het hart hier nooit geklopt heeft. Voor hen is Zeeuwsch- Vlaanderen als een duiventil erin en eruit. Voor ons als geboren Zeeuwsch-Vlamingen, is het een dierbare plek, waar op we gewiegd zijn. Laten wij ervoor vechten en ons verzet ten tegen al die te vergaande plannen van materiële aard, die ons bij verwezenlijking meer verlies dan winst ople veren." Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18 uur: Overwegend droog en tem peraturen normaal tot boven normaal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag: aantail uren. zon: 0 tot 3. min. temip: 0 tot 4 graden boven normaal, max. temp: o-mstreefcs normaal, hans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog et maal: 90 procent. Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 3. min. temp: van ongeveer norm-aal tot 4 graden boven normaal, max. temp: omstreeks normaal, krans op een droige periode van min stens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. hoogwater Morgen, zaterdag 6 j an Bergen op Zoom 4.54 en 17.12 Hansweert 4.03 en 16.27; Terneuzen 3.24 en 15.48; Vlissingen 2.54 en 15.14; Wemeldinge 4.44 en 17.02. waterstanden Konstanz 277 -2, Rheinfel- den 180 pl.5, Straatsburg 148 - 2, Plittersdorf 303 -7, Maxau 355 -1, Plochingen 134 pl-1, Mannheim 167 pl. 5, Steinbach 129 pl.5, Mainz 188 -2, Bingen 86 -6, Kaub 106 -4, Trier 248 onv., Koblenz 116 pl.2, Keulen 69 -2, Ruhort 223 -5, Lobith 850 -6, Pannerdense kop 830 3, Nijmegen 656 -8, IJsselkop 808 -5, Eefde IJssel 240 onv., Deventer 220 -7, Monsin 5472 -2, Borgharen 3870 -3, Belfeld 1091 -4, Grave ben. de sluis 503 -2. Kanaaloever in Sas van Gent. I SAS VAN GENT De laatste jaren valt er nationaal en internationaal een her- nieuwe belangstelling voor het wandkleed als kunstuiting te signaleren. De grote initiator op dit gedied was natuurlijk de Franse kunstenaar Jean Lurcat, die tussen de beide wereldoorlogen de tapisserie kunst internationaal nieuw le ven inblies en die ook het initiatief nam tot de belang wekkende Biënnale de la Tapis serie te Lausanne, de grote internationale show, waarop men kan zien wat er op dit gebied in de wereld gebeurt. Maar ook in de lagere regio nen van min of meer amateu- (Van onze correspondente) MIDDELBURG F. de R. uit Vlissingen haalde op 19 september in een neerslachtige bui f 127,60 uit de kassa van café De Schelde te Vlissingen. Het berouw na de zonde volg de snel. Hij betaalde alles met een terug. De politierechter veroordeelde hem tot twee weken gevangenisstraf voor waardelijk, twee jaar proeftijd en f 250 boete. Mevrouw J. H. uit Middel burg deed op 19 augustus een valse aangifte betreffende haar inkomsten bij de sociale dienst. Mevrouw zei dat ze geen cent inkomsten had, maar het bleek dat ze wel f 200 had verdiend. De officier van justitie stelde dat een heel klein deel van dit soort ver grijpen maar aan het licht komt. De eis luidde drie we ken gevangenisstraf voorwaar delijk, twee jaar proeftijd en f 150 boete. De politierechter vonniste conform. M. Q. uit Arnemuiden kwam op 22 oktober via een raam de woning van zijn schoonmoeder te Kleverskere binnen. Hij wilde zijn kinderen zien- De heer Q. meende dat hij ge rechtigd w*s op bezoek te gaan. Zijn schoonmoeder had het altijd goedgevonden zei hij, maar dit keer was zij blijkbaar erg bang. Samen met dochter en kleinkind vluchtte zij naar de zolder. De officier eiste f 250 boete. De politie rechter veroordeelde hem tot f 150 ristische kunstbeoefening wor den vele met plastisch vermo gen begaafde vrouwen aange trokken tot het werken met textielmateriaal voor wandde coratie. De applicatie-techniek is dan de meest voor de hand liggende, want de minste tech nische uitrusting vergt deze wijze van werken. Deze wordt ook toegepast door Carry Duy- ser, een jonge huisvrouw uit Souburg, die thans bij Galerie Uylenspiegel te Sas van Gent haar eerste expositie houdt. Men merkt, dat het hier een eerste collectie werk betreft; er is denkelijk niet te veel uit geschift om de voor een en semble nu eenmaal noodzake lijk kwantiteit bij elkaar te krijgen, anders zou men best enkele stukken hebben kun nen missen. Anderzijds blijkt uit het hier aanwezige werk dat de maakster haar materi aal zuiver aanvoelt en over fantasie en ideeën beschikt- Wat deze laatste betreft, be kruipt ons ten opzichte van de nogal pretentieuze en hoogdra vende titels weieens het ge voel dat deze achteraf aan het werkstuk gegeven werden om het grotere geestelijke diep gang te verlenen. Dat heeft een averechtse uitwerking want aan de strengere eisen, die men dan gaat stellen ten aanzien van vorm en inhoud, voldoen de meeste werkstuk ken dan niet. Daarom is het maar het best een beetje ongecompliceerd naar deze applicaties te kij ken, zij hebben dan genoeg te vertellen in vorm en kleur en materiaalbehandeling, in elk geval ruimschoots voldoende om ons te overtuigen van een jong talent dat het met de nodige zelfkritiek en met de wil samen met anderen mee te zoeken naar nieuwe wegen heel goed tot iets kan brengen, Te bezichtigen tot 31 januari, WILLEM ENZINCK (Van een onzer verslaggevers) BREDA Als eerste bis dom m Nederland heeft het bisdom Breda de bestaande regelingen voor de salariëring van het uishoudelijke perso neel op pastorieën uitgebouwd tot een echte, schriftelijke ar beidsovereenkomst. Hiermee behoort de vage en onzekere positie die deze groep werkne mers als een der laatste in Nederland had, tot het verle den. Dezer dagen ontvangen alle kerkbesturen en priesters van het bisdom Breda, alle huis houdsters in dienst bij kerk besturen en priesters van dit bisdom alsmede de hoofdbe sturen van congregaties van vroiuwelij ke religieuzen een rapport waarin de rechtsposi tie van het huishoudelijke personeel op pastorieën is vast gelegd. Het rapport is samengesteld door de Adviescommissie Huishoudelijk Personeel op Pastorieën die in juni 1972 werd geïnstalleerd door vica- risgëneraal A. Theeuwes met als opdracht alle facetten van h-et dienstverband van huis houdelijk personeel op pasto rieën te bestuderen en advies daarover uit te brengen. De leiding van het bisdom Breda heeft alle voorstellen van deze commissie integraal overgeno men. Rond de positie van de huis houdster op een pastorie ble ken twee problemen te be staan. Ten eerste de taakom schrijving en welke beloning daartegenover moest staan, in feite kuninen opbrengen. Bij Ten tweede wat de parochies de parochies waar slechts één pastoor staat, ligt het pro bleem het moeilijkst. Het is de commissie gebleken dat de ze parochies slechts 60 van een volledige dagtaak van een huishoudster kunnen financie ren. Daarom wordt gesteld dat de werkzaamheden van het personeel moeten worden be perkt tot datgene wat men fei telijk kan betalen. Algemeen uitgangspunt voor de salariëring is de wet op het minimumloon. Een huishoudster met volledige dagtaak komt een parochie voortaan te staan op f 13.888,- per jaar. In de huidige situatie in het bisdom Bredia betekent de nieuwe re geling dat een parochie met een pastor f 4800,- per Jaar meer personeelskosten krijgt en een parochie met twee pas tores f 11.000,- per jaar meer. Het aantal huishoudsters op pastorieën in het bisdom Bre da is momenteel 152. Werkstuk van Carry Duyser. (Van onze correspondente) MIDDELBURG Tijdens de zitting van de politierechter werden de Middelburgse kap per L. B. en zijn echtgenote E. B. K. veroordeeld tot respec tievelijk drie weken gevange nisstraf onvoorwaardelijk en negen maanden ontzegging uit de rijbevoegdheid en f 150 voor mevrouw. Op 24 septem ber van het vorige jaar hield de politie de auto van de twee aan, omdat ze zich volgens de politie niet reglementair ge droegen. Eerder hhdden de twee sur veillanten de heer B. achter het stuur gezien. Maar bij de aanhouding bleek mevrouw het stuur te hebben overgeno men. B. maakte zich zo boos over de aanhouding dat hij een van de agenten een paar dreunen verkocht en hem bo vendien hard tegen zijn enkel schopte. Dit kwam zo hard aan dat de agent steun moest zoeken tegen de auto. Daarop werd hij van achteren be sprongen door mevrouw. Een bijzonder onfrisse vertoning, vonden beide agenten, die heel gedecideerd in hun verklaring waren. Meneer had volgens hen de auto gestuurd. Achter een kleuterschool, uit het zicht van de agenten, zouden de echte lieden van plaats hebben ver wisseld. De officier van justi tie, stelde in zijn requisitoir dat het echtpaar een flink nummertje verzet tegen het gezag had weggegeven. Met deze hadnelswijze kan ik be slist geen consideratie hebben aldus de officier. H ijeiste de forse straf die de politierechter later conform oplegde. De 23-jarige D. L. uit Grijpskerke bezorgde een vier man sterk politiekorps en ver schillende burgers op 20 au gustus j.l. een paar spannende uren. De politie werd gealar meerd voor een ernstig auto ongeluk. De auto lag geheel vernield op zijn kop op de weg. Van de bestuurder geen spoor. De hele omgeving werd intensief afgezocht. Totdat de vader van het slachtoffer kwam vertellen dat de '.giito van zijn zoon was, en dat deze niets mankeerde maar in pa niek naar huis was gelopen. Volgens de officier van jus titie bleek de jongen 1,3 pro mille alcohol in zijn bloed te hebben. Niet eens zo opzien barend, maar u hebt zich ge dragen alsof u het dubbele op had, meende de officier, die tien dagen gevangenisstraf eis te en negen maanden ontzeg ging uit de rijbevoegdheid. De politierechter veroordeelde hem tot een week gevangenis straf onvoorwaardelijk en ne gen maanden ontzegging- (vervolg van pag. 1) De vervuiling van de Wes terschelde door de industrieën in het Sloegebied valt nogal mee, vindt Udink, die ver wacht dat de verontreiniging door Terneuzense industrieën spoedig drastisch gereduceerd zal worden doordat deze in dustrieën zelf zuiveringsinstal laties zullen bouwen. Tegenover de toenemende vervuiling van de Wester schelde staat als onbetwistbaar pluspunt van de persleiding het feit, dat Westbrabantse ri viertjes en waterlopen ontlast zullen worden wat van groot belang is voor het behoud van het natuurlijk milieu, aldus Udink. Wat de lozingen door Shell Moerdijk aangaat, deelt minis ter Udink mee, dat met deze maatschappij onderhandeld wordt over de in de lozings vergunning op te nemen stren ge voorwaarden. Globaal ko men deze voorwaarden er op neer dat Shell geen toxische stoffen in de persleiding mag lozen, evenmin als drijvende bestanddelen die.in het afval, water zitten Wat de niet-toxi- sche stoffen betreft, geldt, dat ze alleen geloosd mogen wor den als ze niét. teruggehouden kunner. worden en bovendien als het om organische stof fen gaat snel afbreekbaar zijn in het Westerscheldewa- ter. Het ijk zal bij vei-schil van mening bepalen welkp stoffen tot de ontoelaatbare behoren. Zonodig kan de lo zingsvergunning worden inge trokken. Door deze strenge voorwaar den zal de vervuiling die Shell veroorzaakt „beperkt" blijven tot 70.000 inwoner-equivalen ten. Door regelmatige bemon stering en meting zal worden nagegaan of Shell zich aan da voorwaarden houdt. r

de Stem | 1973 | | pagina 3