TROTS EN BITTERHEID IN HANOI V.S.-LEGERLEIDING Bommenregen duurt voort Conceriiomzet van AUOET steeg 27% Dahomey laat Nederlanders gaan Loslippige kerkmeester zet bemiddeling op losse schroeven Ziekenfondspatiënten slikken teveel pillen Den Uyl te optimistisch DIPLOMATIEK CONTACT TUSSEN BELGIË, NEDERLAND EN DDR een smakelijk begrip: diepvries NOORDIEREN OP SCHIPHOL binnenland buitenland Israëlische actie in Syrië commentaar Misdadig DE PROTEST LAMBERTUS-KWESTIE: Stuurman laat vriend tanker zien: schip uitgebrand RUPPERT: shoestring Donderdag 26 december 1972 11 (Van onze redactie buitenland) HANOI Het herbergen van boven Noord-Vietnam neergeschoten Amerikaanse piloten vormt een probleem voor de autoriteiten. „Wij hebben te maken met een echt huisvestingsprobleem", aldus een hoge Noordvietna- mese functionaris. Achter deze schertsender wijs gemaakte opmerking ,aat een zekere trotsheid schuil, zo schrijft de AFP- correspondent in Hanoi. On danks de duizenden doden, de droefheid die in de stad heerst, de rouw die men in praktisch alle gezinnen kent, meent men in Hanoi de kwetsbaarheid te hebben be wezen van de Amerikaanse superforten die nu al 12 da gen hun verwoestende bom- tapijten in het gebied van de belangrijkste steden hebben gelegd. „Het is voor het eerst", zo zei de Noordvietnamese functionaris „Dat een klein land als het onze, met be perkte middelen, de kwets baarheid heeft aangetoond van de B-52-bommenwerpers die bekend stonden als tech nisch opmerkelijke vliegtui gen. Thans weten wij werke lijk alles over deze machi nes". Op deze optimistische en trotse geluiden volgen echter woorden die vervuld zijn van een zekere bitterheid. „Als wij meer hulp hadden gehad van de socialistische landen, hadden wij geen voorbeelden van moed en vindingrijkheid tentoon hoe ven spreiden". Voor tal van Vietnamezen zou een bewapening als die welke de Sovjet-Unie aan Egypte heeft verstrekt, „ons in staat hebben gesteld nog grotere overwinningen te be halen", en haalt gretig ge vallen aan van Noordvietna mese piloten die met licht verouderde toestellen waag stukken moeten uithalen als zij Amerikaanse vliegtuigen aanvallen die bombardemen ten komen uitvoeren. DAMASCUS - TEL AVIV (RTR-UPI) Israëlische vliegtuigen hebben woensdag ochtend doelen in het zuiden van Syrië aangevallen. Vol gens berichten uit Damascus zijn daarbij drie burgers ge dood en werden twee militai ren gewond. Het was voor het eerst sinds vijf weken dat de Israëlische luchtmacht tegen Syrië in ac tie kwam. Het militaire hoofd kwartier in Tel Aviv meldde de terugkeer van alle toestel len. De piloten rapporteerden voltreffers op twee militaire (Van onze redactie buitenland) SAIGON/PARIJS/WASHINGTON De Amerikaanse legerleiding in Saigon heeft gisteravond bekendgemaakt, dat in de periode van 18 tot 25 december duizend aanvals- vluchten naar Noord-Vietnam zijn ondernomen door jacht bommenwerpers en 147 aanvallen door achtmotorige B-52 straalbommenwerpers. Waarnemers menen, dat dit betekent, dat mogelijk 20.000 ton bommen in zeven dagen tijds in het gebied van Hanoi en Haiphong zijn afgewor pen. Volgens een Amerikaanse militaire woordvoerder ston den alleen militaire doelen „op de lijst" die ook getroffen werden. De woordvoerder wil de geen antwoord geven op de vraag of mogelijkerwijs ook niet-militaire doelen zijn ge troffen. \E B-52-straalbommenwerpers, die nu al dagen achtereen alleen met Kerstmis zijn ze 36 uur aan de grond geble ven Noordvietnamese steden bombarderen, vliegen op een hoogte van negen kilometer. Zij zijn onhoorbaar en onzicht baar. Hun aanvallen komen dus volkomen onverwacht: tijd om dekking te zoeken is er niet. De B-52-ers vliegen meestal in formaties van drie. Eén bom menwerper laat in twaalf seconden 108 bommen vallen met een totaal explosief gewicht van rond dertigduizend kilo. Zo'n formatie van drie gooit in enkele ogenblikken een gebied in puin van 216 bij 1 kilometer. Geweld kan gerechtvaardigd zijn. Dit ongehoorde geweld echter, waarmee president Nixon Noord-Vietnam tot het accep teren probeert te dwingen van zijn vredesvoorwaarden, deze terreurbombardementen, die dagelijks aan honderden burgers het leven kosten, zijn op geen enkele wijze te rechtvaardigen of goed te praten. Wat daar in Noord-Vietnam gebeurt is een misdaad tegen de mensheid. Het is hard dit te moeten zeggen van een land, dat de gemiddelde Nederlander beschouwt als een bondge noot en goede vriend. Spreken is hier echter geboden: Wie zou hijgen is moreel mede verantwoordelijk voor het onrecht, dat daar in Vietnam aan onschuldigen wordt bedreven. Natuurlijk gaan de machthebbers in Hanoi hier ook niet vrij ült- Zij zijn er mede verantwoordelijk voor, dat er nog geen wede is in Vietnam. De wijze echter, waarop de Amerikanen nu die vrede proberen af te dwingen is het land onwaardig, dat zich beschouwt als beschermer van de vrijheid en westerse beschaving. NIJMEGEN (ANP) De oncernomzet van n.v. Associ- hivai' Uitgevers van Dag bladen En Tijdschriften (AU- ri is in de eerste negen maanden van 1972 ten opzich- toiii dezelfde periode van •'1 met 27 pct. gestegen tot v„Ü!Tier 67 raln. Hierin zijn eerst de omzet en j Dagblad voor Noord- w >n Venlo en De Nien- m„„ in Arnhem opgeno- a'"us is op een buitenge- ne aandeelhoudersvergade- IlnS gezegd. newf' aantal betalende abon- men n tot 350'000 toegeno men! a 81'0ei werd belem" wm de ah* de forse stiisins 1 ian, onnementsprijzen op lichte rM' en 1 juli 1972' De tie,. i daling van de adverten- sêerdTGWerd gecompen- .door de tariefsverhoging, over 1971. Toen was voor divi dend beschikbaar f 497.000 of 8 pct. De vergadering keurde een statutenwijziging goed die een aanpassing aan de nieuwe wetgeving, een uitbreiding van het kapitaal tot f 30 min. en de opening van de moge lijkheid tot certificering van de aandelen behelst. Verwacht wordt dat de introductie van certificaten op de Amsterdam se beurs in de tweede helft van januari 1973 zal plaatsvin den. Een correspondent van AFP meldt uit Saigon, dat woens dag in het begin van de mid dag Hanoi is aangevallen door toestellen van de Amerikaanse tactische luchtmacht. De aan val duurde bijna een uur. Vol gens de eerste berichten wer den drie Amerikaanse toestel len neergehaald. v Een correspondent van het Hongaarse persbureau MTI meldt uit Hanoi, dat de kanto ren van het Russische persbu reau Novosty volkomen zijn verwoest bij de Amerikaanse luchtaanvallen in de nacht van dinsdag en woensdag op Ha noi. De belangrijkste feiten rond de Vietnamese kwestie waren gisteren: De delegatie van de voor lopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft giste ren mede namens de delegatie van Noord-Vietnam bekend gemaakt, dat de 172ste verga dering van de Parijse confe rentie over Vietnam donder dag niet zal worden gehouden uit protest tegen de opnieuw verhevigde „oorlog van de re- gering-Nixon". Meer dan 50.000 mensen hebben mevrouw Nguyen Thi Binh, de leider van de Viet- cong-delegatie in Parijs, een enthousiast welkom bereid toen zij uit Moskou in Peking aankwam. Verwacht wordt, dat zij ongeveer drie dagen in Peking zal blijven voor be sprekingen met' Chinese v lei ders. De Amerikaanse regering heeft krachtig geprotesteerd tegen een verklaring van de Zweedse premier Olof Palme, die de Amerikaanse bombar dementen op Hanoi onder meer heeft vergeleken met de misdaden van de nazi's tijdens de tweede wereldoorlog. Dewerkgroep voor een maatschappijkritische vakbe weging steunt „met grote in stemming" het initiatief van de Deense vakbeweging om alle werknemers in Europa via de vakcentrales op te roepen tot een boycot van Ameri kaanse produkten en bedrij ven. Een woordvoerder van NVV en NKV verklaarde gis teravond dat de vakcentrales zich op de eerstvolgende ver gadering van het overlegor gaan van drie vakcentrales (op 4 januari) over de oproep van de Deense vakbeweging gaan beraden. PROF. dir. S. Pfürtner heeft aan de universiteit van Frei burg studieverlof gevraagd tot Pasen. Pater Pfürtner o.p. wil een deel van deze tijd beste den om met de Zwitserse bis schoppen te spreken over zijn omstreden leer inzake de sek suele ethiek. (Van onze redactie binnenland) SCHIPHOL De regering van de Afrikaanse staat Daho mey heeft vijf personeelsleden van het Nederlandse bedrijf „Schreiner Airways" vrijgela ten. Regeringsfunctionarissen hebben de Nederlanders hun paspoorten teruggegeven en hen gezegd dat ze vrij naar het buurland Nigeria kunnen vertrekken. De drie vliegers en de twee monteurs zullen zo snel moge lijk naar huin woonplaats in Nigeria terugkeren. De vijf Nederlanders zijn vijf weken geleden in Cotonou in Daho mey gearresteerd omdat zij met een van de drie helikop ters van de maatschappij, die in afwachting van een invoer vergunning voor Nigeria naar Dahomey waren overgebracht, te dicht over het presidentieel paleis zouden zijn gevlogen. De vijf mannen werden tien dagen in een gevangenis opge sloten. Daarna werden zij overgebracht naar een hotel terwijl hun paspoorten werden afgenomen. De gezinnen van de vijf mochten zich later bij hen voegen. De regering van Dahomey heeft beslag laten leggen op de drie nieuwe helikopters, die moesten worden ingezet voor werkzaamheden voor twee oliemaatschappijen en op een klein tweemotorig passa giersvliegtuig van Schreiner Airways. De maatschappij on derhandelt op dit moment over de prijs die door de rege ring van Dahomey is geëist voor de teruggave van de vier toestellen. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Het voor malig kerkbestuur van de Sint-Lambertusparochie in Eindhoven heeft woensdaga vond telegrafisch excuses aan de Eindhovense vicaris F. Ste vens en mgr. J. Bluyssen, bis- (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT. De felle benzinebrand op de in de Ju- lianahaven te Dordrecht liggen de Belgische tanker „Manuela" is ontstaan doordat de stuur man, de 23-jarige A. C. L. uit Rilland-Bath zijn vriend, de 26- jarige J. H. B. eveneens uit Rilland-Bath, het schip even had laten zien en hem toen in een ruim had bijgelicht met een aansteker. Dat ruim was bij een vorige reis van de „Manuela" met ben. zine geladen geweest. Er ontstond een explosie ge paard gaande met brand die oversloeg naar een naastgele gen, met 1001 ton benzine ge laden ruim en naar het voorste ruim van het schip door voor eenderde gedeelte was gevuld. De vuurzee was direct zo he vig dat er voor de twee mannen weinig meer opzat dan over boord te springen. Zij liepen lichte brandwonden op. De kapitein, de heer G. G. Soomers uit Kapelle bij Ant werpen, dacht dat een ander schip de „Manuela" had aan gevaren. Toen hij aan dek kwam en de brand zag bracht hij onmiddellijk zijn vrouw en drie jonge kinderen in veilig heid. schop van Den Bosch, aange boden voor het optreden van een kerkmeester in een uit zending van de actualiteiten rubriek „Echo" van de KRO, woensdagmoddag. De bejaarde kerkmeester gaf in een intervieuw met de radioverslaggever Peter Dil len felle kritiek pp het beleid van de vicaris in het conflict rond de kerksluiting. Zoals wij hebben gemeld hebben kerkbestuur en actiegroepen zich evenals het bisdom bij de commissie van go-ede diensten verplicht, hangende het com promis-beraad, geen commen taar te leveren. De juridische adviseur van de actiegroep, mr. T. H. Dorn, heeft zich van uitlatingen van de kerkmeester gedistantieerd en kerkbestuur en actiegroe pen nogmaals dringend ver zocht de nodige discipline te betrachten. De waarnemend voorzitter van het oude kerk bestuur, de heer P. Verdonk, zegt het irtcident temeer te betreuren, omdat juist de af gelopen dagen de verhouding met het bisdom was verbe terd. Uit de ons ter beschikking staande tekst van het radioge sprek met kerkmeester W. Mikkers blijkt dat de laatste heeft gesproken in termen als: „We hebben al 59 dagen ge vochten voor die kerk en we zijn bereid dat nog eens 59 dagen te doen", terwijl hij zich voorts op het standpunt stelde dat de arbitrage van de bemiddelingscommissie ten gunste van de actiegroep moest uitvallen. Voorts insinu eerde de heer Mikkers dat het bisschop en vicaris te doen was om tweeëntwintigduizend vierkante meter grond in het centrum van de stad vrij te krijgen: „Volgens mij specule ren ze alleen maar om die grond en- daarom moet Lam bertus ruimen". waardoor per saldo hier een gereali- werd hehC °etere i struct,',' gedragen de her-j jaren erme van d<= laatste activiteit1 ZIJn vel'besgevende wXeiten, afgestoten en en ff?fjeilde aangetrokken) re8e]en lencyverhoSende maat- dci»1 Haanta! werknemers is c°neern bo1» ding van het 1683 n gesteSen met 140 tot öntwikkoUnv d?i bevredi§ende laatste mi jZ ook in de het W n v°ortzet, acht geletbt!?dUur, de - verwachting "ver io-ó a de resultaten gunstige,. .„If' onaanzienlijk 8 uden zijn dan diel (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De hoeveelhe den geneesmiddelen die de artsen de ziekenfondsverze kerden voorschrijven, lopen enorm uiteen. Sommige artsen zitten 70 procent boven het gemiddelde, anderen blijven er bijna 70 procent onder. Dat blijkt, nu de ziekenfondsen in enkele plaatsen zijn overge gaan op automatische verwer king van hun gegevens. Ze krijgen daardoor meer inzicht in de „voorschrijfgewoonten" van de artsen. In het maandblad van de Unie van Ziekenfondsen geeft de heer B. Honhoff, advise rend geneeskundige, een ver gelijkend overzicht van de aantallen tabletten, capsules en dragees die de artsen in Hengelo en Almelo in novem ber 1971 aan hun ziekenfonds patiënten hebben voorge schreven cn van hun totale receptuurkosten. In Almelo varieerde het aantak „pillen" (bij een ge middelde vam 13.493) van 4.888 tot 23.099. terwijl die re- ceptuunkosten van de „goed koopste" arts f 596 bedroegen en die van de „duurste" f 4.742. In Hengelo waren de verschillen nauwelijks minder groot. De goedkoopste arts schreef ook die kleinste hoeveelheden voor en omgekeerd. De heer Honhoff leidt daaruit af, dat in tegenstelling tot wat tot nu toe vrij algemeen werd aangenomen het verschijn sel van het uit gewoonte te veel voor schrijven uit het oog punt van kostenbewaking be langrijker is dan het voor schrijven van te dure genees middelen. Het „teveel" bij de dure art sen blijkt ook niiet veroorzaakt te worden door één groep van geneesmiddelen: ze schrijven over de hele geneesmdddelen- liniie .ruimhartig" recepten uit. De algemeen secretaris van de Unie, de heer J. de Vries, tekent hierbij aan dat vorig jaar via apothekers per verze kerde f 46.52 a,an genees- en verbandmiddelen is afgeleverd (exclusief honorarium en kos ten apotheker), terwijl dat be drag in 1966 nog f 20.08 was. Hij schat de totale geneesmid- delenomzet apotheekhouden- de huisartsen, ziekenhuizen, particulier verzekerden) voor 1973 op 600 a 700 miljoen gulden. De heer De Vries uit ernsti ge bedenkingen tegen recepten waarop 1080 tabletten worden voorgeschreven en tegen re cepten waarop' staat „steeds herhalen", „eindeloos", „door lopend herhalingsrecept" of „100 keer herhalen", recepten, die in de praktijk van de zie- kenfondsadministratie voorko men. Voor een rustig begin van 1973 zijn gisteren op Schiphol de meesten van in totaal 250 oude en jonge inwoners van Belfast op Schiphol aangeko men. Per Martinair arriveer de de groep met hun Ierse begeleiders voor een verblijf van zeventien dagen in ons land. Zij zullen bij particulie ren in Krimpen a.d IJssel in hotel en pensions in Zand poort, Ede en Den Helder worden ondergebracht. Deze vakantiereis voor de Noordieren is georganiseerd door de „Hulpactie Noord-Ier- land", waarin de Nederlandse Protestantenbond, „Terre des Hommes" en de „Stichting Eu ropa Kinderhulp" samenwer ken. Ook tijdens de afgelopen zomermaanden zijn er door deze instanties groepen kinde ren voor een vakantie ver van het bomgeweld naar Neder land gebracht. HET eilandje Pitcairn in het zuiden van de grote oceaan heeft zijn sterke arm verloren. Via de radio hebben de bewo ners 84 in totaal gemeld dat de enige politieman zijn pet in de wilgen heeft gehan gen en niet vervangen zal worden. Pitcairn. ongeveer halverwege Panama en Nièuw-Zeeland. werd in 1790 als woongebied in gebruik ge nomen door muiters van de Bounty. (Vervolg van pagina 1) Of er uit-de-bootvallers zijn bó!j bijvoorbeeld de KVP en de ARP is Ruppert totautoe niet duidelijk geworden. Hij wekte gisteren de indruk een beetje kregelig te zijn over het feit, dait die leiders vam deze frac ties om de hete politieke brij heen zijn gelopen. Eigenlijk zijn o,p dit moment alleen de WD en de CHU helder in hun uitspraken: de oude vijf moeten terugkomen. De vijfde partnier, in het spdl DS'70 heeft zich bij mon de van fractieleider ntr. J an Berger bereid verklaard mee te willen helpan aan een on derzoek naar de mogelijkhe den van het vdtjfpartijenkabi- net, maar stelde daarbij reeds een aantal programmatische voorwaarden, waarover vooraf overeenstemming bereikt moet worden: het werkgelegen heidsbeleid, een krachtige in- flatiiiebestrdjdlng, een goed en vooruitstrevend sociaal beleid, een modern ruimtelijk orde ningsbeleid en een goed en verantwoord defensiebeleid. Het optimisme van opposi tieleider drs. Joop den Uyl over de kansen van een links minderheidskabinet is volgens informateur dr. M. Ruppert niet helemaal gewettigd. Na het gesprek heeft de op positieleider, zoals bekend, ge zegd dat een links mimdér- heiidskalbinet er nu weliswaar niet in zit, maar dat een der gelijk kabinet wellicht in een latere fase van de formatie een kans zou maken. Den Uyl had dat afgeleid uit Andries- san's mededeling dat de KVP een onverhoopt toch optredend links kabinet zou beoordelen op drie zaken: program, sa menstelling en op de vraag of een links kabinet op dat mo ment wellicht de meest ade quate oplossing voor de crisis zou zijn. Volgens informateur Rup pert kan men uit die zinsnede niet in de eerste plaats aflei den, dat de confessionele par tijen alsnog met een links ka binet akkoord zouden gaian. maar betekent deze medede ling van Andriessen in de eer ste plaiats dat men zich de vrijheid voorbehoudt zo'n kabi net onmiddellijk naar huis te «turen. Ruppert wees er in dit verband op, dat Den Uyl exact de zelfde formulering hanteert ten opzichte van een in zijn ogen onverhoopt optredend confessioneel minderheidska binet. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL/DEN HAAG Als eerste lid van de Navo heeft België gisteren diplomatieke betrekkingen aangeknoopt met Oost-Duitsland. Ook in Den Haag zijn gisteren op het ministerie van Buitenlandse Zaken besprekingen begonnen met een Oost- duitse delegatie over het aanknopen van diplomatieke betrek kingen tussen Nederland en de DDR. De ambassade van de DDR in Brussel vangt haar werk zaamheden aan onder de voor lopige leiding van een zaakge lastigde, Max Kleinberg, die tot dusver aan het hoofd van de handelsmissie stond. België heeft momenteel geen verte genwoordiging in de DDR. De besprekingen in Brussel, die uiteindelijk tot resultaat leid den, hebben vijf dagen ge duurd. Met het gesprek in Den Haag op ambtelijk niveau heeft Nederland in feite de DDR volkenrechtelijk erkend. Minister Schmelzer heeft eer der deze maand, nadat de NA- VO-Ianden zich bereid hadden verklaard besorekingen te be ginnen met de DDR, gezegd, dat „officiële betrekkingen tussen hooggeplaatste verte genwoordigers van twee rege ringen volkenrechtelijke er kenning inhouden". Onderwerp van discussie tussen ons land en de DDR zullen ongetwijfeld zijn kwes ties als opening van ambassa des, schadeloosstelling voor door Oost-Duitsland genatura liseerde Nederlandse bedrij ven (Unilever, Shell), en uit kering aan oorlogsslachtoffers. Vooral dit laatste zal op moei lijkheden stuiten, omdat de DDR zich niet als rechtsopvol ger van het derde rijk wil beschouwen. -Ik mag ervan uitgaan dat de meesten uwer prettige en ge noeglijke kerstdagen hebben gehad, méér; ik hoop dat deze dagen u en de uwen meer vrede hebben gebracht. Dat lijkt mij een zaak van nog groter gewicht dan uw lijn. Overigens bleek mij gister ochtend dat de kerstvrede zeer velen zo zoet gesmaakt heeft, dat ze er niet genoeg van kunnen krijgen. Dezul ken snipperen deze week. En alle kerstverlichting heeft dr. Ruppert, de informa teur, ook niet veel geholpen bij zijn zoeken. Hij is een Ruppert in de wustijn. Fui, fui, een honde- baan hoor, zoals die man heeft. Mut dat nou, lieveling, mut dat nou V Velen uwer zullen er de af gelopen dagen aan gedacht hebben, sommigen hebben er zelfs over nagedacht: over die B-52 moordmachines boven Vietnam. Voor 36 uur zijn er met kerstmis geen bommen geval len. Inderdaad. Maar wat voor zin hebben die 36 uur pauze in vredesnaam, als daarna de bommen weer even hard val len als voordien? Wat met kerstmis verkeerd is, is altijd verkeerd, zei een demonstrant, in Amsterdam meen ik. En de aarde was woest en leeg. Zo staat het in het bij belse scheppingsverhaal Zo zal het ook staan aan het slot maar wanneer komt dat??) van het oorlogsrelaas van Vietnam. Maar ditmaal is het mensen werk. En dat is het ergst. Deze man zit op de resten van wat tot vlak voor Kerst mis zijn huis was. Nee, niet in Vietnam. In Managua, de puinhoop geworden hoofdstad van Nicaragua. Goed, zeggen we, een ramp, maar dat is natuurgeweld. Door geen mensenhand te ke ren. Dat is zo. Maar valt het u niet op dat aardbevingen en dergelijke rampen bijna altijd die toch al arme landen tref fen? Dat is niet eerlijk. O nee. Maar wij rijkaards van deze wereld maken het nog erger, zo. MERIJN (ADVERTENTIE) Al die panklare diepvries-lekkernijen van Dam zijn om te smullen! 't kleine zusje van de gewone friet. DAM-schijfjes Een verrukkelijke gebakken aardappel-variatie. Pommes Parisiennes Pikante Parijse aardappeltjes. DAM-friet: da's pas patat! Ook alle voorgebakken diepvriesproduktenvan Dam-Chips zijn verpakt in 't zakje met de rode ruit. v

de Stem | 1972 | | pagina 11