met oord Stralingscontroleurs moeten nog opgeleid snoesirmt Het recht om je geschokt te voelen SCHAARSTE DRIJFT AARDAPPEL PRIJS OP Land van Waas tegen luchthaven 1\vee bekende Nederlanders in"kaasuit't vuistje" .HIE VINDT IRWAPEN UITSTEL „OPSTARTEN" CENTRALE JURIDISCH TE VERDEDIGEN GS buigen zich nog eens over subsidieverzoeken L Zes leegstaande woningen in Axel Mild vonnis tegen Duitser 'idooi uur ndbouw- lap sluit plijn- ïreenkomst nlegging Hoofdplaat iskil Trouwerijen in december teruggelopen „Liberiaan" brengt meer dan half- mil j oen op CRITERIA UITSTEL Mist oorzaak ongeval in Clinge Shoestring is" 't kleine zusje van de gewone friet Badkuip STELTKLUUT HOUDT WANDELING Granen Verdriet GOESE RAAD BLIJ MET TIJDIGE BEGROTING Vrijdag 22 december 1972 ggevers) van het waterschap „De gistermiddag zonder te. m met de verhoging van or het ongebouwd en één aor het gebouwd. Ook de aanvaard. 1973 zal worden begon- algemene vergadering akkoord met het voorstel emaal te bouwen aan de k bij Borssele en het af- ingsplan voor de omge- van dit dorp uit te voe- tan het begin van de ver. ing werd de onlangs over. gezworene, de heer J. L. ger herdacht. De vergade. verd besloten met het af- van de gezworene I. J. egange en de hoofdinge- i C. van Gorssel, P. de Ja. Koeman en J. Sinke, die is hun leeftijd het water- sbestuur gaan verlaten. een onzer verslaggevers) ES De gewestelijke voor Zeeland van het bouwschap heeft met To- n de Watermaatschappij nd overeenstemming be over het vestigen van akelijk recht en de nor voor schadevergoeding de pijpleiding die heide chappijen willen aanleg. belangstellenden zullen, zijn geïnformeerd op chtingsbij eenkomsten, telijk op de hoogte wor- ebracht van de bereikte aten. raad is tevreden over het iat Rijkswaterstaat heeft ten voor het bepalen van hade ten gevolge van de >emaling voor de Vlake- sl, een taxateur in te 'elen die namens de be- ebbenden is 'aangewezen, -landbouwschap had hier- gepleit. een onzer verslaggevers) OFDPLAAT Op 10 ja- 1973 zal in Hoofdplaat rste steen worden gelegd de in aanbouw zijnde e r.-k. kleuterschool. Die steen zal door een pupil le school gelegd worden, doeling is 's morgens om ur dit gedenkwaardige e doen plaatsvinden in ;zigheid van een aantal igden. an onze correspondent) LST De rijkspolitie In heeft gistermiddag bij uiszoeking in de woning de 47-jarige landbouwer I. B. in Hulst een een- jachtgeweer met 22 pa- gevonden. V.d. B. be over geen wapenver- ng. D.K. uit Terhole had 'te gedaan dat hij door I. was bedreigd met dit >olavond Om belang' iden in te lichten over euwe hulpmiddelen bij wen vam onderwijs, werd protes tants-christelij ke voor basisonderwijs te il een open avond ge" Het suppletiefonds, nd uit bijdragen van ou- m leden, zorgde voor eel te verwerken oefen en nieuwe rekenmetho- hoofdtelefoons, zodat de Nassauschool thans fieer moderne onderwijs- den beschikt. Alle leden e vereniging waren in de nheid de nieuwe leer- lpmiddelem en het meu te bekijken en van "e e werkvormen kennis te i. De heer A. Aarnoutse, der school, dankte daan- de gemeente, de inspec- van het basisonderwijs len die een en ander kstelligden. rstviering ag) horJi nwerk rstviering Vandaag ag) houdt het open be- nwerk te Sluiskil Gildehuis" een kerstnu®" let feest begint om twe 5r zal een kerstverhaal halt er zal een kerstvei"»" n voorgelezen. Om "a r/-\r-r1 r] r\ AnnlnartlPVS C® rgelezen. urn it de deelnemers e® 1 aangeboden. u ;er halfzes zal het feea igd zijn. rordt afel (Van een onzer verslaggevers) SINT NIKLAAS Verte genwoordigers van negen ver- Sgingen uit het Land van Waas hebben zich op een pro- iHstbijeenkomst unaniem uit gesproken tegen de plannen voor de vestiging van een tweede nationale luchthaven voor Belgic op enkele kilome ters afstand van de Belgisch- Nederlandse grens. De luchthaven zou gevestigd i moeten worden in Waasmun- ster een gebied met m de onmiddellijke omgeving naar schatting 200.000 mensen, die last zouden krijgen van de ge luidshinder. Veel informatie over de tweede luchthaven is er niet. Tal van comités zijn in het geweer gekomen, nadat de plannen zijn uitgelekt doordat ter plaatse metingen werden verricht. Behalve vertegenwoordigers van de verschillende vereni gingen waren op de volksver gadering in Sint-Niklaas ook parlementsleden uit de streek aanwezig. Ook zij namen stel ling tegen de aanleg van de luchthaven. In de gemeentera den van Waasmunster en Si- naai zijn inmiddels moties aangenomen, waarin de ge meenteraadsleden de plannen afwijzen. Waasmunster is wel ideaal gelegen in de driehoek Antwerpen-Gent-Brussel. De plannen zijn bekendge maakt door het economisch verbond van Vlaanderen. Het merendeel der aanwezigen op de vergadering was van me ning, dat Waasmunster als vestigingsplaats voor een Be nelux luchthaven niet in aan merking mag komen. Op deze vergadering is besloten alles in het werk te stellen om te voorkomen, dat Waasmunster definitief als alternatief voor de nationale luchthaven bij Zaventem opgang zal ma ken. Voorts is gewezen op de noodzaak 'om deskundigen op het gebied van de milieuhy giëne te laten toetreden tot de nationale commissie voor de luchtvaartinfrastructuur. Een van de bezwaren tegen de aanleg van een luchthaven bij Waasmunster is ónder meer, dat dit ten koste zou gaan van een belangrijke natuurgebied. Ook het merendeel der ge meenteraadsleden van Sint-Ni- klaas is fel gekant tégen de plannen, omdat juist deze stad in de geluidstroggen zou ko men te liggen. Het raadslid Lieven Le- naerts van de CVP verklaarde desgevraagd, dat er in Bene- lux-verband gezocht moet worden naar een vestigings-, plaats voor een grote luchtha ven, zodat voorkomen wordt, dat zowel Nederland als Bel gië straks grote luchthavens vestigen op korte afstand van elkaar. (ADVERTENTIE) (Als u Philips batterijen voor uw speelgoedauto komt kopen) maakt de verkoper de raampjes voor u schoon. J (Van een onzer verslaggeefsters) MIDDELBURG - OOST- BüRG - HULST Het aantal huwelijken in december is dit jaar in Zeeland kleiner dan voorgaande jaren. Als een van de belangrijkste redenen hier- voor noemen de gemeentehui zen de misverstanden over de belastingteruggave. Veel mensen zouden in de veronderstelling verkeren, dat men in 1971 voor het laatst belasting kon terugkrijgen. Dit jaar geldt echter voor het laatst het belastingvoordeel. In de meeste gemeenten be draagt het aantal huwelijken in deze maand ongeveer de helft van vorig jaar. Het aan tal blijft gelijk, of is slechts weinig hoger dan in de rest van dit jaar. Middelburg vormt een uit zondering. In 1971 trouwden in deze gemeente in december 56 echtparen. Dit jaar be draagt het aantal 50. 1 ooruitzichten voor zaterdag Sl,?°ndaS> opgesteld door het hNMI op donderdag om 18 "ur: droog weer met in de nacht en ochtend lichte, plaat selijke matige vorst. B eersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal uren zon: 1 tot 5, min. temp. 1 tot 7 paden onder normaal, max. emp. 2 tot 7 graden onder normaal. kans op een droge periode van minstens 12 uur: procent, kans op een geheel 95 .v. zvCTua uy een ii ro°g etmaal: 90 procent. °r 2ondag: aantal uren on: 1 tot 5. min. temp. 1 tot 7 pacten onder normaal, max. nn?P' tot 7 graden onder normaal, kans op een droge Periode van minstens 12 uur: procent, kans op een geheel oog etmaal90 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu- teerde Staten van Zeeland zul len nader bekijken of subsidie verleend moet worden aan de twee Zeeuwse stichtingen voor school- en beroepskeuze. Aanvankelijk stelden G.S. voor geen subsidie te verle nen. In verband met het feit. dat tijdens de laatste dag van de provinciale begrotingsbe handeling vaed statenleden het daarmee niet eens waren na men G.S. het voorstel voor nadere studie terug. (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het 11.000 ton metende Liberiaanse vrachtschip „Independant Tra der", dat door de schuldeisers in juni van dit jaar te Vlissin- gen aan de ketting werd ge legd, heeft bij een gerechtelij ke verkoping, waarom de schuldeisers hadden verzocht, een bedrag van f 545.000,- op gebracht. Het schip is gekocht in op dracht van een Spaans slo persbedrijf. Het is de vraag of de schuldeisers veel van de opbrengst zullen zien. De kos ten, die tijdens de ligging van het schip in Vlissingen moes ten worden gemaakt en de achterstallige lonen van de vroegere bemanning zijn aan zienlijk. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op formeel juridische gronden is het te verdedigen om het „opstarten" van de atoom centrale te Borssele met circa drie jaar uit te stellen. Dit volgt uit de omstandigheid, dat de stralingsdes kundigen op het gebied van ioniserende stralen en de stralingscontroleurs voor kernenergie-inrichtingen in ons land nog een onbekend fenomeen zijn. Toch is hun aanwezigheid ding als gekwalificeerd deskundi ge noodzakelijk om de vei ligheidsaspecten die bij een werkende atoomcentrale in het geding zijn, naar beho ren te kunnen beoordelen. Hun opleiding is echter nog niet wettelijk geregeld; zelfs de criteria waaraan hun opleiding zou moeten voldoen liggen nog niet'vast. Bij een onvervaarde aanpak van het probleem van de op leiding van stralingscontroleurs, duurt het op zijn minst drie jaar voor de eerste deskundi gen van dit type kunnen wor den afgeleverd Onlangs is een zogenaamde urgentienota van de afdeling kernenergie van het ministerie van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne aan de belang hebbende instanties toegezon den, waaruit duidelijk blijkt hoe het met de stralingscon troleurs in ons land staat. Aan de Nationale Gezond heidsraad is gevraagd aldus de urgentienota advies uit te brengen over de eisen die gesteld moeten worden aan de opleiding van stralingsadvi seurs op het gebied van ioni serende stralen, en aan stra lingscontroleurs voor kerne nergie-inrichtingen. De laatst bedoelde figuren zijn met na me voor de kerncentrale Bors sele van belang. Onderzocht moet bij voor beeld nog worden of de oplei ding vam straliragscontroleurs bij de bestaande wetenschap pelijke instellingen kan wor den ondergebracht. De oplei ding zelf moet nog door de Nationale Gezondheidsraad worden beoordeeld op de vraag, in hoeverre deze oplei ding een gekwalificeerde graad van deskundigheid ople vert. Met andere woorden: aan welke criteria men de oplei- ADVERTENTIE) Moigen, zaterdag 23 dec. f8eg|en op Zoom 5.39 Hansweert 4.55 en 17.20 lei neuzen 4.10 en 16.38 "wmgan 3.43 en 16.06 "wieldinge 5.29 en 17.53. Rheinfel- 202 - plus -Ti den°i4t,anz 304 -2. K 6 PiV1, Shaatsbur jL Pbttersdorf 370 p !44 V23,plus 2' P'ochingen o, -Mannheim 240 -1 Stembach 125 -2, Mainz 259 Trier It? 15„2 -6' Kaub 17,1 "8. Keufen ifln" Iiot5enz 200 "8' Lobith 961 Rubrort 335 -1, kop 931 ~14' pannerdense ÏJsseiwI ""iNumegen 759 -12, 394 fip 838 -5, Eefde Uss-el >-n'54?0eVpTuseri4"" GrVe? -1' Be'fe" e ben de sluis 504 270 onv, Borgha- H21 -1, De geruchten dat een beroemd tweetal in „kaas uit 't vuistje" gaat optreden zijn waar. Onze 1973-advertentie.s zullen goed nieuws zijn voor de fans van Nee, we verklappen nog niets. Zijn de geruchten waar dat het om een komisch duo gaat? Het nieuwe jaar zal 't uitwijzen. Hoe dan ook: kaas uit 't vuistje blijft. Als de hartigste hap uit 't handje. tot stralingscontroleur moet toetsen om straks te kunnen zeggen dat deze nieu we tak van technologie in Ne derland present is. Er wordt, evens door de Ge zondheidsraad, nog gedokterd aan de vraag in hoeverre do normen voor toelaatbare doses radio-actieve straling die een mens kan opnemen (welke normen internationaal nogal uiteenlopen) op elkaar kunnen worden afgestemd. Men is het internationaal niet eens over wat nu eigenlijk een ontoe laatbare dosis straling is. De vergelijking van de alom ver schillende toelaatbare doses kan tot aanvullende maatrege len in de wetgeving aanleiding geven. Die maatregelen leiden vervolgens weer tot verande rende wensen aan de stralings- controlenrs. Wat de opleiding van stra lingscontroleurs betreftals het ministerie van Volksge zondheid de eisen kent waar aan een stralingscontroleur en diens opleiding moeten vol doen, dan zullen de gegadig den voor een nieuwe cursus „Stralingscontrole" nog moeten worden aangeworven, hun do centen zullen gevonden moe ten worden, het studiepro gramma moet worden opge steld, waarna de opleiding (ergens in Nederland) zou kunnen beginnen. Al met al is daarmee op zijn minst drie jaar gemoeid. Precies de drie jaar uitstel waarom door tegen standers van de kernenergie centrale in Borssele wordt ge vraagd. Bij de atoomcentrale in Borssele geldt aldus het veiligheidsrapport voor de chef van de afdeling stralings controle als eis, dat hij onder andere het diploma „stralings deskundige C" bezit. Uit de urgentienota van de afdeling kernenergie van het ministerie blijkt nu dat de werkelijke waarde van deze opleiding (nog) niet aan be paalde eisen is getoetst. Die eisen zelf zijn er namelijk nog steeds niet. (Zie ook commen taar elders op deze pagina on der de titel „Het recht om je geschokt te voelen"). (Van onze correspondent) CLINGE Door de mist kwam gistermorgen de ge meente-arbeider L.C. uit Ka- pellebrug in botsing met de bromfietser G.A. uit Clinge, die uit tegenovergestelde rich ting kwam. C. kon spoedig worden ge red uit een lamgs d-e weg lig gende sloot met water, waar hij in gevallen was. Zowel de bromfietser A. als de fietser C moesten naar het ziekenhuis in Hulst worden overgebracht. Later bleek, dat de verwon dingen, hoofdzakelijk snij won den, nogal meevielen. (ADVERTENTIE) Shoestring smaakt héét apart bij *t eten, in plaats van aardappelen. Maar... de nieuwste smultoppef uit Amerika smaakt ooft heerlijk bij 'n frisdrank of 'n biertje. U bakt dit elanke snackje in de frituur of koekepan en zónder olie of vet in de oven of onder (ie grill. ^VObRCBAKICT^ 9 ,-fi Shoestring is 'n niguw /W diepvries- tohstaaHia metdefodsratt (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een Duit ser, H.G. uit Zern, die zondag onder invloed door Vlissingen had „gecrosst" en een auto had aangereden, waarna hij er vandoor was gegaan, werd gis teren al door politierechter Van Empel in een snelrecht procedure gevonnist. Hij werd veroordeeld tot tien dagen ge vangenisstraf met aftrek van de tijd die G. al in voorarrest had doorgebracht, waarvan bo vendien nog eens zes voor waardelijk. Hij kan dus thuis de kerstdagen doorbrengen waar zijn verdediger, mr. de Groot, ook dringend om ver zocht had. „Niets is voor een buiten lander zo vervelend dan het doorbrengen van feestdagen in een vreemde gevangenis, ter wijl hij de taal van de mede gevangenen niet begrijpt", al dus mr.'De Groot. De officier van justitie, mr. Lebret, was nog niet in kerst stemming en eiste veertien da gen met aftrek. Mr.Van Empel oordeelde echter met de kerst gedachte in zijn achterhoofd vrij mild. Dat deed hij ook in de zaak tegen de gezusters Van D. die er van werden beschuldigd aardappels die een ander toe behoorden voor eigen gebruik te hebben aangewend. Omdat het bewijs echter niet overtui gend werd geleverd, werden de dames vrijgesproken, na een vermanend woordje van de politierechter. Vrijspraak was er niet bij voor de woonwagenbewoners B. M. de B. en W. L. van P. die oen badkuip, die in een weiland stond, kapot hadden geslagen zodat het vee niet meer kon drinken. De beide heren wisten echter niet dat de badkuip de taak van drink bak vervulde. „Jullie geloof den toch niet dat de boer daar iedere dag een bad in nam?", vroeg mr. Van Empel aan bei de verdachten, die dat denk beeld ook vreemd vonden, en de aantrekkelijkheid van een had in de openlucht ook niet zo zagen zitten. Ondanks het feit dat de boer dus geen nadelige gevol gen had ondervonden van zijn stukgeslagen badkuip, zijn veel wel, werden beide verdachten veroordeeld tot het betalen van f 100. De officier van justitie, had hetzelfde geëist. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De oost- Zeeuwsch-Vlaarase vogelwacht „de Steltkluut" organiseert morgen (zaterdag) een onge veer drie uur du-rende wande ling voor haar leden en be langstellenden, rond het groot eiland. De deelnemers kunnen zich verzamelen om 9.30 uur nabij Luntershoek. Men hoopt er reeds ganzen aan te treffen en verscheidene andere door trekkers, zoals de kransvogel. gel. (Van een onzer redacteuren) „Mag ik mij asjeblieft ge schokt voelen? Ja toch? Ge lukkig mag dat nog in dit land". Het is een uitspraak van gedeputeerde mr. F. Schlingemann, die hij deed tijdens de intussen afgelopen begrotingsvergadering van Provinciale Staten van Zee land. In het betoog van de gede puteerde werd een opmerke lijk kort gedeelte ingenomen door een verdediging van het Zeeuwse energiebeleid. De discussie daarover spitst zich thans toe op de atoom centrale, die ijs en weder dienende in het komend voorjaar „kritisch" wordt. Als reactie op het betoog van mr. Schlingemann heb ben wij de onbedwingbare neiging om ons, op onze beurt, te beroepen op het recht om je geschokt te voe len in dirt land. Wat z©i bu rners de gedeputeerde? „Ook al koesteren veel mensen vrees voor de veilig heidsrisico's bij de straks in werking komende atoomcen trale, we zullen het ding toch moeten opstarten. Als we dat niet doen, en gelijk wordt gevraagd drie jaar uitstel te accepteren om de hele veiligheidsproblemen nog eens door te praten, dan kost dat de Zeeuwse gemeenschap 100 miljoen gulden. Die zul len worden verhaald op de kleinverbruikers. De groot verbruikers industrieën en dergelijke) zullen die kosten niet hoeven te dragen want die hebben meerjarige con tracten met de Zeeuwse stroomfabriek NV PZEM, tot zover het betoog van de ge deputeerde. Op zo'11 ogenblik is men, als toehoorder van een be toog dat voornamelijk geken merkt wordt door grapjes en politieke stekeligheden, wer kelijk geschokt. Ten eerste om deze reden: de atoomcentrale is als „ge niale inval" van de inmid dels verdwenen PZEM-direc- teur, gebouwd om de groot verbruikers, met name de aluminiumfabriek Péchiney, van goedkope stroom te voor- zien. De honderden miljoenen die voor de bouw van de atoomcentrale nodig waren, zijn van A tot Z geleend en het toenmalige voor de hand liggende alternatief voor stroomlevering een 380KV-koppelverbinding met Brabant, dat heel wat goedkoper zou zijn uitgeval len dan de atoomcentrale, is niet gekozen. (Overigens moet die koppelverbinding er nu toch komen, omdat Zeeland over een zogenaamd „veilig gesteld vermogen" moet be schikken). De beslissing over de bouw van de atoomcentrale is destijds genomen door de directeur en de bestuursorga nen van de N.V. PZEM. De bestuursorganen, die de democratische verantwoorde lijkheid voor het hele geval dragen, zijn in feite de Sta ten van Zeeland. Met enig spitsvondig denkwerk kan men de Staten nu wel tot vertegenwoordigers van de Zeeuwse verbruikers van elektriciteit bombarderen, maar zelfs als dat slaagt, blijft het de vraag of beslis singen van zo kapitale om vang, wel door de Staten konden worden genomen. Zijn de Staten ook maar in grote trekken „ingewij den"? Neen Het spreekt voor ons boek delen dat diezelfde Staten, bij de zojuist gesloten begro tingsvergadering zelfs niet met hun ogen knipperden toen mr. Schlingemann hen aldus toesprak: „Ik noem de centrale in Borssele gemaks halve maar atoomcentrale. Want daar binnenin zitten atomen". Niemand die de simpele vraag stelde, of deze verkla ring over wat een atoomcen trale eigenlijk is, representa tief was voor het inzicht dat de eerst verantwoordelijke gedeputeerde voor het tech nische en veiligheidsaspect voor de centrale heeft. Ato men zitten b.v. ook in mr. Schlingemann zelf, en naar wij hopen in goede ver houding. Nu er stemmen opgaan, die getuigen van ernstige veront rusting van deels bevoegde zijde, wordt de Zeeuwse kleinverbruikers, in wier ge bied de wellicht gevaarlijke centrale ten behoeve van de GROOT-verbruikers is opge bouwd, voorgerekend dat er geen weg terug meer is. Tenzij de kleinverbruikers de strop accepteren om via hun elektriciteitstarief honderd miljoen gulden op tafel te leggen. Alsof het idee van de atoomcentrale van de klein- v -bruikers afkomstig was. Alsof zij (in hun hoeda nigheid van PZEM-klant) ook maar een tittel of jota in de beslissing over de uitbrei ding van het PZEM machine park te zeggen hebben of hadden. Alsof hun, (evenals de industrie) langjarige contrac ten waren aangeboden, waar door zij bij voorbaat tegen financiële calamiteiten ge dekt zouden zijn. Alsof zij werkelijk hun belangen veilig kunnen we ten in de handen van mensen die en dat is hun enige verdienste ronduit toege ven dat zij zelf ook niet meer kunnen beoordelen wat een atoomcentrale precies is, en wat voor risico's hij meebrengt. Wij herhalen: „Mogen wij ons asjeblieft voelen? Ja toch? Gelukkig mag dat nog in dit land". T.K. (ADVERTENTIE) Voor zaklantaarn en radio: De Philips batterij is okido. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De landbouwsector wordt momenteel geconfronteerd met prijsstijgingen van aardappelen en veevoeders. Ondanks wat alarmerende uitlatingen hier en daar, menen deskundigen dat het zo'n vaart niet loopt. Wel zal te zijner tijd de consument de rekening gepresenteerd krijgen. Wat de aardappelen betreft is dat nu al zo. Vlees en pluimvee volgen later wellicht, maar men ver wacht geen spectaculaire prijsstijgingen. Wat de aardappelen duurder heeft gemaakt is een betrek kelijke schaarste op de EEG- markt. De oorzaken daarvan zijn complex maar in het kort komt het op de volgende pun ten neer: In de afgelopen jaren zijn de aardappelprijzen vrij slecht geweest. Over de gehele EEG gezien heeft dat geleid tot enige inkrim ping van de teelt. Vooral Frankrijk en Duitsland hebben de „aardappel- produktie" teruggeschroefd. De slechte prijzen zijn er tevens oorzaak van geweest dat veel landbouwers zich extra hebben „ingedekt" door grote leveringscon tracten af te sluiten. Dit alles heeft geleid tot een zekere schaarste. Ne derland dat nauwelijks heeft ingekrompen is daarvoor zeer gevoelig, om dat onze aardappel inter nationaal hoog aangeschre ven staat. Bovendien is de Nederlandse handel actief. Buitenlandse kopers van aardappelen wenden zich dus gemakkelijk tot Neder land. beschouwen, aldus deskundi gen. Anders is het bij de vee voeders. Ir. A. H. Crijns, hoofd ingenieur-directeur voor Be drijfsontwikkeling Land- en Tuinbouw in Noord-Brabant, meent dat er sprake is van een definitieve verhoging van de krachtvoederprij zen. „In de af gelopen jaren zijn die prijzen, ten opzichte van de melkprijs, relatief zeer gunstig geweest, ondanks grote kostenstijgingen op alle fronten." De oorzaken van de stijging der veevoederprijzen zijn in hoofdzaak terug te voeren op een groeiende wereldvraag naar eiwitten. „De scherpe prijsstijgingen van nu, direct veroorzaakt door de misoogsten in Rusland, China en India en door de slechte visvangst (vis meel!) in Zuid-Amerika, ma ken volgens mij alleen maar extra duidelijk zichtbaar dat er structureel iets aan de hand is." aldus de heer Crijns. De aardappelprijs ligt thans rond de twintig cent (markt prijs) en dat is zowat eens zo veel als de contractprijzen heb ben bedragen, hetgeen menige landbouwer zeer verdriet. Er gaan stemmen op om contrac ten in de toekomst af te slui ten met glijdende prijsschalen. Die moeten er toe leiden dat beide contractpartijen delen in de eventueel hogere prijzen tijdens en na de oogst. Overi gens moet men de „aardappel- piek" als een incidentele zaak Het zijn vooral de granen die thans de prijsstijgingen in de veevoedersector aanzwengelen. De wereldgraanvoorraad wordt duchtig aangesproken als ge volg van de eerder vermelde misoogsten. De veevoeder- prijzen stijgen snel, maar de heer Crijns verwacht niet dat als gevolg daarvan ook zuivel- produkten, pluimvee en vlees duurder zullen worden. „Er zijn andere mogelijkheden om die prijsstijgingen grotendeels te compenseren," zegt hij, „eigen voederproduktie bij voorbeeld". De veehouders doen er, vol gens hem, wel goed aan reke ning te houden met een blij vende aanpassing van de vee- voederprijs. Een hogere prijs dan tot nu toe dus. (Van een onzer verslaggevers) AXEL De Axelse bevol king zal door middel van een huis-aan-huis schrijven tijdig worden geïnformeerd over de omschakeling voor de kern Axel op de intercommunale dienst voor het ophalen van huisvuil. Die omschakeling heeft plaats op 1 januari. Dit deelde het Axelse college op een persconferentie mee. Aan de orde kwamen verder nog: De gemeente heeft een aantal exemplaren van het boekje „Axel in oude an sichten" gekocht om eventu eel als representatiegeschen ken cadeau te doen. Het rijk zal een geldlening verstrekken voor de uitbrei ding van de r.-k. kleuter school De Zevensprong. Er is een adviescommissie ingesteld ingevolge de wet op de bejaardenoorden. De commissie moet adviseren ten aanzien van het opname- beleid. Op 1 december stonden er in Axel vijf woningen leeg. In november bedroeg dit aantal nog zes. Axel be kleedt daarmee geen ongun stige positie, vooral niet vergeleken met Terneuzen, waar 250 huizen staan te wachten op huurders, die maar niet komen willen. (Van een onzer verslaggevers) GOES De drie woord voerders van de PvdA, chris telijke groepering en VVD in de Goese gemeenteraad spra ken er gisteren in de algeme ne beschouwingen hun waar dering over uit dat men er thans in is geslaagd voor het begin van het begrotinsjaar de begroting aan te bieden en te behandelen in de raad. De begroting voor het lopen de jaar werd immers nog maar negen maanden geleden behandeld (medio maart) en die voor 1971 in mei van dat Jaar. De gemeente begint dus op het goede spoor te komen wat aanbieding en behande ling van de begroting be treft. De fractiewoordvoerders za gen echter graag dat de vol gende begroting nog eerder uitkomt en dus ook npg eerder behandeld kan worden. De PvdA: „December is eigenlijk geen maand om de begroting te behandelen". En de VVD: „Liever in september of okto ber. Dan zitten we helemaal goed".

de Stem | 1972 | | pagina 3