zeeuws Adel verplicht zoek de verschillen PEREN GOEDKOPER Appels blijven duur door gering aanbod NIEUWE BEJAARDENSOOS brieven van lezers siroop films in zeeland Vogelexpositie in casino te Breskens stad streék VOORBEELDEN STAPVOETS Oplossing Jaarvergadering kunstgroep SINCFALA SCHIETING IN CLINGE Appels gevraagd Kerstmiddag Breskense bejaarden Kerstavond in Goedertijt te Breskens Vrijdag 15 december 1972 ^ls je oog hebt voor het menselijke in de mens dan valt er in de Zeeuwse hoofdstad heel wat af te lachen. Dat is nu niet omdat Middelburg een grote hoeveelheid straattypen bezit (waar zijn ze toch gebleven?), maar omdat je in deze goede stad zoveel bestuurlijk talent in competitieverband aanwezig vindt. Middelburg is de schrijftafel van de provincie. Het is ook de stad met de meeste status van Zeeland. Dat leidt tot situaties, die bij daarvoor gevoelige naturen, de karakteristieke, fijne glimlach om de lippen te voorschijn roepen. In Middelburg zetelt het vergadering in de Abdij bij. provinciaal bestuur (in de Ab- Kostelijk! De Middelburg- dij), zoals U weet. Maar de se raad voelde zich zodanig Zeeuwse hoofdstad heeft na- gestreeld en gesterkt, dat de tuurlijk ook een stadsbestuur, leden elkaar begonnen aan te Tussen die beide besturen spreken met „geachte afge- heerst een merkwaardige ver houding. Ze houden beiden de mooiste gebouwen van de stad bezet. Ze denken beiden dy namisch en ze voeren beiden een stijl van leven, die je el ders in Nederland niet veel vuldig meer aantreft. Maar er ligt een gemeen addertje onder het gras. Want: ontleent het provinci aal bestuur in die trotse ab dij zijn waardigheid nu aan het feit dat Middelburg zo'n fraaie, hoofse stad is? Of ontleent het stadsbestuur zijn waardigheid aan het feit dat het provinciaal bestuur met al zijn apparatuur erbij toevallig in Middelburg is neergestreken? Die vraag wordt nooit zo duidelijk gesteld als ik het nu juist doe. Toch moigen wij er weieens induiken. Er woedt namelijk een subtiel soort concurrentiestrijd tus sen het bestuur van de pro vincie Zeeland en het be stuur van de stad Middel burg. Het slagveld strekt zich bij wijze van spreken onder mijn venster uit. Ik zal een paar voorbeel den geven. Een paar jaar ge leden had een hooggeleerde Nederlander de euvele moed om te zeggen: „Het niveau van discussie in de vergade ringen van Provinciale Staten bevindt zich belangrijk on der het peil van de discus sies in de raad van Middel burg!" Kort daarop woonde ik zo wel een raadsvergadering in Middelburg, als een Staten- In uw blad van 29 novem ber 1972 komt een be richt voor, met als kop met grote letters: „Stapvoets in Sluise Hoogstraat". Vele be woners van deze straat heb ben belang bij deze kwestie. Het is dus goed dat de krant er aandacht aan besteedt. Wat ik mij afvraag is ddt: Bent u in staat nog groter onzin in uw krant op te ne men? Ik zou graag van u willen weten of de steller hiervan in staat is 15 kilome ter per uur stapvoets af te leggen? Dit moet dan wel een wondermens zijn waar voor grote belangstelling zal bestaan. De 15 kilometer per uur geldt bovendien slechts voor een gedeelte van die straat. P. SCHIPPER SLUIS vaardigde", hetgeen vóór die tijd nooit gebeurd was. In de Provinciale Staten ontstond een complete pa niek. Daar heerste heilige verontwaardiging. Je zou bij na denken, dat de geleerde Nederlander gezegd had: „Het peil van de Statende- batten bevindt ziah beneden het absolute minimum na melijk dat van de raad van Middelburg!" Een ander symptoom van die altijd aanwezige, maar slechts voor de ingewijden zichtbare concurrentiestrijd betreft het onderwerp „ge parkeerde automobielen". Zoals u wellicht weet, is het fraaie Abdijplein (met instemming van alle omwo nenden) autovrij gemaakt. Echter: de auto's van Gede puteerde Staten en van de diensthoofden mogen er nog wèl geparkeerd worden, in Voor de oplossing zie elders in deze rubriek. Naschrift redactie: Het woord „stapvoets" in het door de heer Schipper aange haalde bericht is niet letter lijk bedoeld. De meeste le zers zullen dat overigens wel begrepen hebben. Het ge bruik van het woord ..stap voets" houdt verband met het feit, dat een automobilist bij een verplichte snelheids beperking tot 15 kilometer het idee heeft stapvoets te rijden alhoewel de snelheid dan nog wel zodanig is dat geen voetganger hem zal bij houden. Op bijgaande foto is de situatie in de Hoogstraat te Sluis in beeld gebracht. ■speoiale, genummerde vak ben. Niu bezit het Middelburgse stadhuis óók een soort Abdij - plein, het Buitenhof geheten, waarop levendig geparkeerd placht te wiorden. Kort gele den maakten b. en w. van Middelburg echter bekend, dat het Buitenhof in het ver volg geheel „blikvrij" zal worden gemaakt. „Wij tref fen met deze maatregel ook onszelf", predikte het college van b. en w. schuins naar het Abdijplein kijkend, „aangezien onze eigen auto's daar nu ook niet meer mogen staan!" Ziedaar, een duidelijk voorbeeld in hoofse welle vendheid en een symptoom van die subtiele concurren tiestrijd tussen de heide be sturen. B. en w. van Middel burg voegden aan hun mo- raalpreek nog een thema toe, en wel het volgende: „Het college van b. en w. placht zich al geruime tijd per fiets of te voet naar het stadhuis te begeven Opnieuw een duidelijke wenk aan G.S. „Als gij. he ren van de abdij, uw Abdij - plein zo graag gaaf wilt hou den, neem dan de fiets of maak gebruik van het open baar vervoer en de benenwa gen. Dat doen wij (b. en w. van Middelburg) ook. Volg ons voorbeeld!" Weer een ander symptoom van de wijze waarop het be stuur van Middelburg het provinciaal bestuur tracht te beleren is het volgende: het provinciaal bestuur voelt er niets voor om, voor rekening van de provincie een zoge naamde bomen-verplantings- machine aan te schaffen, (zulks was het bestuur ver zocht door het Statenlid Don, die vroeger lid van de Mid delburgse raad was). Er is ook kritiek op het Havenschap Vlissingen. waarvan een Gedeputeerde voorzitter is, omdat het maar geen voortgang maakt met het inplanten van groengor- dels in het Sioegebied. Middelburg geeft nu weer het goede voorbeeld. Dit jaar zal er tijdens de kerstdagen géén kerstboom voor het stadhuis worden opgesteld. De reden, zo delen b. en w. van Middelburg welwillend mee is dat het rooien van een kerstboom in het bos een aanslag op het mi lieu vormt. En daar wil Mid delburg niet aan mee doen. Terloops wordt «daar nog bij vermeld, dat grote kerstbo men ook wel erg duur zijn. Niet vermeld wordt het feit, dat de kerstboom van 1971 door een windstoot door mid den knupte (ten bezware van de begroting) vervangen moest worden door een nieuw exemplaar. Ik bespeur achter die kloe ke besluiten van het Middel burgse stadsbestuur de onbe dwingbare neiging om het provinciaal bestuur in no blesse en milieu-tucht naar de kroon te steken. Goed voorbeeld, moet goed doen volgen, zal men in het Middelburgse stadhuis den ken. Geen woorden, maar daden Tenslotte zweeft nog altijd in de herinnering die aloude kreet, dat het peil van de Middelburgse raads vergaderingen dat van de statenvergaderingen over treft. Adel verplicht. qxnerad UEiA ^aq 01 'J[nqs3o'0iq8;pia 6 'SUB-I fUIE5fJ0ipUIO g 'usp<p,iui 2taq i 'tueiBjs g 'jaoqspjiaed' g 'sjfuit uioioq f 'joSoa 'lepaz do dop z 's^qoar {aerosol I VLISSINGEN ALHAMBRA: „Zinnelijke gemeenschap". Twee jonge studenten zijn bezeten van maar een ding... met welk meisje ze het eerst zullen slapen en hoe dat zal zijn. Helaas worden beiden ver liefd op hetzelfde meisje. Volgende week zondag, maandag en dinsdag een zee oorlogsfilm „Breng de Bis marck tot zinken". De film geeft een redelijk inzicht van het gevecht op afstand, zoals zich dat in de tweede wereldoorlog heeft afge speeld. OOSTBURG LEDELTHEATER: „Blue Movie". Blijft gaan in Oost burg. Zaterdag en zondag draait de bekende popfilm „Concert for Bangladesj", waarvoor ex-Beatle George Harrison voor de produktie tekende. Beroemde musici namen deel aan dit speciale concert voor de vluchtelin genhulp, dat op het celluloid vereeuwigd is. TERNEUZEN LUXOR: „The French Con nection". Zowel in Goes als in Vlissingen kan vanaf van daag de verfilming gezien worden van het beroemde boek van Robin Moore. Twee narcotica-rechercheurs stui ten toevallig op een dei- grootste narcoticatransacties in de geschiedenis van de Amerikaanse misdaad. De gegevens en namen van de rechercheurs en verdachten zijn authentiek. De film is een goede benadering van het boek. waarin minitieus het volgen en afluisteren van de misdadigers als een thril ler is opgebouwd. De film kent enkele zeer spectaculai re momenten waarbij de ach tervolging van een verdachte in de ondergrondse door een inspecteur in een auto zeker het hoogtepunt is. GOES GRAND: „Bruut geweld". De oude western-vertolker en ex-acrobaat Burt Lancaster schittert weer als vanouds in deze wiLd-west-film. MIDDELBURG CITY: „Klute". Jane Fonda als vertegenwoordigster van het oudste beroep ter wereld en Donald Mash als de harde detective zorgen voor een film met veel spanning, actie en „l'amour". Voor de jeugd draait in City deze week ook nog de tekenfilm „Mickey Mouse ju bileert". Veel van Walt Dis ney's geesteskinderen draven in deze film op. eindredactie bas augustijn f Een overzicht van de opening van de nieuwe bejaardensoos in Hoofdplaat. Door plaatsgebrek kon de foto niet eerder geplaatst worden. Wij Willen onze lezers het beeld van de feestelijke bijeenkomst in het voormalige gemeentehuis niet onthouden en drukken hem hierbij af. (Van een onzer verslaggevers) AARDENBURG De kunstgroep SINCFALA komt vanavond om 20.00 uur bijeen voor de jaarlijkse ledenverga dering in hotel „De Roode Leeuw" in Aardenburg. Op de agenda prijken de jaarverslagen van secretaris en penningmeester en de kascom- missie. Tevens zullen vacatu res in het bestuur moeten worden aangevuld. (Van onze correspondent) BRESKENS Voor de vierde maal zal de afdeling Breskens van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers een provinciale vogeltentoon- stelling houden. Deze keer is het op 16 en 17 december in het Breskense casino. Ruim 400 vogels van alle soorten uit geheel Zeeland werden door de eigenaars in geschreven. Medewerking is ondervonden van het Bresken se zakenleven en wethouder J. J. Vergouwe zal de tentoon stelling vrijdagavond officieel openen. Ten bate van de organise rende vereniging zal tijdens de tentoonstelling gespeeld kunnen worden op het rad van avontuur. De tentoonstelling is geopend zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur en zondag van 10.00 tot 20.00 uur. (Van onze correspondent) KAPELLE Op de Nederlandse fruitveilin gen is het aanbod van appelen en peren nog al tijd niet erg groot en aan genomen moet worden dat dit wel zo zal blijven voor wat dit bewaar- seizoen betreft, want in het algemeen zijn de voorraden nog al wat kleiner dan de laatste jaren normaal was. Dat komt door de aanzienlijk kleinere oogst. Tegenover het niet te grote aanbod blijft een grote vraag staan, zowel voor de binnenlandse markt als voor export en hierdoor worden er nog altijd stevige prijzen betaald voor de goede kwa liteiten en aangenomen moet worden dat dit wel zo zal blijven. Overal in Europa zijn er minder appels be schikbaar en bovendien is bekend dat de nieuwe oogst uit de zuidelijke landen die in het voorjaar aan de markt komt, zeer belangrijk kleiner dan normaal zal worden. Toch zijn eir op de fruit markt wel enkele opmerkelij ke ontwikkelingen, in de 'afge lopen weken. Dat is in de eerste plaats de geleidelijke prijsdaling van de Doyemné du Comice, de fijnste peer van bet Nederlandse sortiment, die nog in behoorlijke hoeveelhe den heschikbaar is. De kwali teit van deze peer is best en tijdens de plukperiode in ok tober en gedurende de eerste helft van november wend voor de goede kwaliteiten in de grote maten regelmatig rond en iets boven een gulden per kg' betaald op de veilingen. Op net ogenblik is deze peer te koop voor 85 tot 95 cent per kg. De bewaarkosten bedragen minstens 10 cent per kg zodat de teler hiervoor nog al wat minder krijgt dan het afgelo pen najaar. Dat geldt ook voor rassen als Legipont en Beurré Alexandre Lucas die op het ogenblik moeilijk te verkopen zijn. De vraag naar Conferen ce. het belangrijkste bewaar- ras van de Nederlandse pere telers, is goed en de prijzen zyn bevredigend. Beslist duur zijn de stoofpe- (Van onze correspondent) CLINGE De schutters- maatschappij „De herleving" zal op vrijdagavond om half ®cht een kalkoenschieting ge- in de zaal van Van Dijck mj fr. Frankaert-De Buus. ren, maar die zijn er dan ook weinig. Saint Remy. een fijne roodkoker, is vooral tegen de komende feestdagen gevraagd en doet hierdoor op de veilin gen al gauw rond en wat bo ven een gulden per kg. Gieser Wildeman is zelfs nog duur der. Het is voor de telers en de consumenten alleen maar jammer dat hiervan zo weinig beschikbaar is. Appels zijn het gehele sei zoen goed gevraagd geweest en dat blijft zo. De prijzen hebben de laatste welken zelfs nog wat neiging om aan te trekken. Cox's Orange Pippin is er heel wat te koop. De grote maten van dit ras doen op de veilingen al gauw tot f 1.30 per kg maar hiervan is het aanbod meestal te verwaarlo zen. Voor prijzen van f 0,80 tot f 1,- per kg. zijn er op de veilingen goede partijen Oox's in de middenmaten te koop. Golden Delicious zal de ko mende weken de belangrijkste plaats bij de appelaanvoeren gaan innemen en ook hiervoor ligt de prijs op een stevig niveau en dat komt niet alleen door de goede vraarg in bin nen- en buitenland naar appe len voor verse consumptie, maar ook door het feit dat de industrie op een prijs van 40 cent per kg op de veilingen alles opkoopt voor verwerking tot sap en appelmoes. Hierdoor zijn er op de veilingen bene den 40 cent per kg dus geen appelen te koop en dat bete kent een stevige bodem in de markt. Over het algemeen moet de consument door deze hoge te- lersprijzen wat meer voor de appels en peren betalen dan de laatste jaren overwegend het geval was, voor de telers resulteert dat niet in hogere geldelijke opbrengsten want de kilo's die werden geoogst lagen zoveel lager, dat b,v. de veilingomzetten aan appels en peren in veel gevallen lager zijn dan een jaar geleden. Fruitloods bij veiling Ka- pelle/Biezelinge. (Van onze correspondent) BRESKENS De kerstmid dag voor bejaarden in het te huis „De Uitkomst" wordt dit jaar gehouden op 20 december, 's Middags om 14.00 uur komt men in De Uitkomst bijeen. De kerstmiddag wordt de bejaarden aangeboden door het comité bejaardenzorg en de dames V.V.H. Men heeft zich van de medewerking ver zekerd van mevrouw Karels- Meeusen, die zal declameren. Gezongen wordt door het be jaardenkoor „Zanglust", onder leiding van de heer N. Bak ker. De leerlingen van de r.-k. lagere school zullen onder re gie van hoofdonderwijzer A. Maas een kerstmusical opvoe ren. (Van onze correspondent) BRESKENS De Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling West- Zeeuwsch-Vlaanderen, houdt op dinsdag 19 december een kerstavond in Goedertijt te Breskens. Op het programma voor de ze avond, die om 20.00 uur begint, staan muziek, zang en een kerstvertelling. Aan de avond wordt meegewerkt door: Anneke Almekinders, viool, mevrouw I. Ooms-Sibenga, fluit en mevrouw J. Risseeuw- Basting, piano.

de Stem | 1972 | | pagina 9