BEZWAREN TEGEN KOMPLAN KOEWACHT Kritiek van NKV op concept-plan ziekenhuisbouw Oostburg praat met Ylissingen over visserij Kritiek horeca onbegrijpelijk Gemeenschapswerk Hulst ook voor Hontenisse Koewachtenaar promoveert binnenkort Hontenisse verhoogt belasting «fc alduS de Programma topbiljart- competitie „MALPERTUUS" - VOORZITTER VOORSTEL AAN RAAD AVRO'S TOP-POP BIJ FEESTAVOND IN SINT JANSTEEN \raag over kerncentrale Nieuwbouw in Kieldrecht AAN MM UNIVERSITEIT stad streék Seriekaarting in Koewacht Vogelexpositie in Kieldrecht KERST AANBIEDING Foto-Studio NEEIEMANS Kaartwedstrijd in Sint Jansteen Gouden bruiloft in Nieuw-Namen KERSTFEEST BEJAARDEN HEIKANT V rouwencursus Schoondijke Fonobar NEELEMANS Kerstplaten v.a. 6,90 Spaarkaart 10% Sluiskil Vrijdag 15 december 1972 (Van een onaer verslaggevers) KOEWACHT Er zijn ver- tchillende bezwaarschriften ingediend tegen een voorne men van b. en w. van Axel om aan de raad voor te stellen een bestemmingsplan voor de kom van Koewacht vast te stellen. Het gaat daarbij om de hern van het dorp Koe wacht. Voor de bebouwde kom was nog geen regeling van kracht, maar als het voorstel van b. en w. door de raad wordt overgenomen zal dst verande ren en moet heit uitbreidings plan voor de gronden aanslui tend aan de bebouwde kom warden herzien. Op het nieu we bestemmingsplan hebben drie inwoners van Koewacht tijdig een bezwaarschrift inge diend. De heer A. Huiskes aan de Nieuwstraat heeft er be zwaar tegen gemaakt, dat zijn uitrit op de Schoolstraat de bestemming „verkeersdoelein- den" kreeg'opgelegd. Hij wil-: de dit graag veranderd zien ini „tuin". B. en w. zullen de) gemeenteraad voorstellen om. dit verzoek in te willigen. Dat geldt niet voor het bezwaar, dat de heren M. Matthijs en P. Dierick, beiden aan de Nieuw straat, tegen het voorgestelde bestemmingsplan hebben aan getekend. De heer Matthijs heeft aanmerkingen gemaakt op de breedte van de achter zijn woning gelegen weg. die niet drie maar vier meter zou moeten zijn. Hij heeft daarbij gewezen op een eerder door b. en w. van het voormalige Koewacht genomen besluit. B. en w. van Axel zijn van me ning, dat dit argument geen 'hout snijdt en zijn niet bereid om het plan te wijzigen, in de geest zoals de heer Matthijs dat wil. De heer Dierick had gevraagd de percelen rond zijn woning een bestemming te geven voor woningbouw. Ook daar voelen b. en w. wei nig voor, omdat bebouwing _op deze percelen een versterking van de lint-bebouwing zou zijn en het college is van me ning, dat dit tegengegaan moet worden. Men heeft de heer Dierick wel op een ander punt tegemoet willen komen. Het Axelse ooilege is bereid zijn verzoek in te willigen om aan zijn tuin niet het predikaat „beschermd natuurgebied" te geven, maar gewoon de status van „tuin". In een beschermd natuurgebied mag' namelijk niets gewijzigd worden zonder uitdrukkelijke toestemming en dat was de heer Dierick een beetje teveel van het goede. Bet bestemmingsplan en de daarbij behorende adviezen komen aan de orde in de raadsvergadering van woens dag 20 december om 19.00 uur in de raadzaal in Axel. (Van onze correspondent) KOEWACHT Zondag houdt Henri de Vliegher in café Safari een grote serie kaarting voor jonge hanen. De kaartliefhebbers gaan reeds van start om 9.30 uur en kaar ten door tot 22.00 uur. (Van onze correspondent) KIELDRECHT Zaterdag 23, zondag 24 en maandag 25 december is er een grote vo geltentoonstelling in Kiei- drecht. De organisatie is in handen van „De Vogelvrienden" en de tentoonstelling wordt gehou den in „Het Centrum". (Van een onzer verslaggevers) ±22332535 GROENENDIJK Hett grootste gemis in het concept-plan ziekenhuisvoorziening Zeeland is volgens voorzitter P. Everaert van het NKV in Hontenisse, dat er ten behoeve van de samen stelling „geen veldwerk is verricht". De Hontenisser NKV-voor- zitter heeft het plan gisteravond tijdens een bijeenkomst in Groenendijk onder meer veroordeeld op grond van het feit, dat de direkt betrokkenen er geen enkele inspraak hebben gehad. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE In de ge meenteraadsvergadering van woensdag 20 december komt ook een voorstel aan de orde om de gemeentelijke belastin gen te herzien. B. en W. willen de rioolbe lasting verhogen van 59 tot 66 gulden en de opcenten van de personele belasting van 245 tot 268. De hondenbelasting moet van 25 naar 27,50 gulden. Voor de straatbelasting, de rioolbe- ljjstlng, personeel-, woonforen- sen- en hondenbelasting wor den achtereenvolgens een ho gere opbrengst verwacht van 14.000, 10.850, 7.260, 1.687 en 925 gulden. De gemeente Hontenisse zal in verband met de financiële positie over 1972 een aanvul lende bijdrage uit het gemeen tefonds krijgen van 300.000 gulden. Ook voor komend jaar' zal men een aanvullende bij drage moeten vragen. Dank zij een aantal belastingverhogin gen zal het tekort op de begro ting voor 1973 teruggebracht kunnen worden van 475.759 gulden tot 392.997 gulden. Het was gisteravond voor het eerst dat met de bevolking over de riekenihuascoaioentratite vain gedachten gewisseld is. Dat gebeurde, nadat de Hul ster huisartsen W. Eysink en Gielen een uitvoerige toelich ting hadden gegeven. Juist omdat het in dit geval om zo'n belangrijke kwestie ging was de belangstelling een beetje teleurstellend. „Het ergste wat ons zou kunnen overkomen is. dat het ziekenhuisplan. zoails dat in eerste instantie is ge presenteerd, uitgevoerd wordt", aldus de heer Ever aert, die daarmee over zijn mening weinig twijfels liet bestaan- .,U bent allemaal op u-w beurt een toekomstige klant vain het ziekenhuis en daarom hebt u er recht op om te weten, wat er met dat zieken huis gebeurt", aldus dokter Eysink in zijn betoog. Hij noemde het een zeer vreemde zaak, dat de verschillende werkgroepen in alle Neder landse provincies zich hebben beperkt tot het maken van een balans op het gebied van de ziekenhuisvoorzieningen, maar (Van onze correspondent) SINT-JANSTEEN De plaatselijke afdeling van het NKV houdt zaterdag 23 de cember in het verenigingsge bouw een feestavond met me dewerking van Avro's Top- Pop. Op 22 januari is er voor de leden een feestavond met medewerking van de Boertjes van Buuten, Annie Palmen, en Cees Schilperoort. dait alleen in Zeeland de werkgroep er in is geslaagd om een plan te pres entaren. Een bezwaar van dokter Ey sink tegen de werkgroep, die het concept-plain heeft samen gesteld is verder, dat daarin geen „enkele zwaa-e jongen voorkomt, zoals planologen en mensen van het ETI". „In Zeeland hebben wat rustige heren ten plattelan-de enkele genoeglijke avonden gehad om dit plan samen te stellen", zo meende de héér Eysink. die een van de meest felle tegen standers is. Over de ten aanzien van het Hulster ziekedhuia voorgestel de maatregelen zei hij: „Als je een ziekenhuis gaat bevriezen, dain ga je het liquideren". Vol gens de heer Eysink heeft Zeeuwsch-Vlaanderen geen behoefte aan een streekzieken huis, dat valt tussen een uni- versiteitsziiekenhuis een een c- ziekenhuis met basis-specialis men. Hij pleitte voor het be houd van drie ziekenhuizen in oost, west en midden- Zeeuwsch-Vlaanderen onder de conditie, d'at er tussen di-e ziekenhuizen een goede sa menwerking zal ontstaan. „Ik heb niet het idee, dat men daiair in Hulst tegen ds'"_ aldus zijn visie. De houding van de gemeente Hulst in de kwestie van de ziekerihuiseon- centratiie werd door hem ge kwalificeerd als „merkwaar dig". Na de toelichting ont stond er een discussie tussen beide artsen en de aanwezi gen. Daarop komen we in de krant van morgen nog nader terug. 0 AXEL. Gisteravond heeft de winkeliersvereniging uit Axel haar eerste show Met de muziek mee" gegeven in een tweetal aan elkaar gekoppelde tenten, welke waren opgesteld op de Sydlowskyweg. De kaart verkoop had alle voorgaande jaren verre overtroffen. De lei der van de show Was Henk van Montfoort (foto). Met enkele kwinkslagen bracht hij al di rect stemming in de zaal. De artiesten, C. Miller met muziek i van Léhar, Saskia en SergeJ Ria Valk en anderen, oogsttenl veel succes. Vanavond zal de gehele Mountie-show vertoond worden en morgen zal er een artistenparade zijn. Radio- en t.v.-sterren, zoals de Chico's, Rita Corita, de accordeonist specialist Woodhouse, sullen dan optreden. Zaterdagmiddag is er een speciale kindervoor stelling. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De heer A. Verflage (dorpsbelangen en toerisme) lieeft het Oostburgse college van b en w gevraagd 6r in Den Haag op aan te dringen de ingebruikneming van de kerncentrale in Borsse- 'e uit te stellen. „Gezien de vele publikaties van de laatste tijd kleven Hieraan grote bezwaren en ik wu graag zien dat de kerncen trale niet eerder in werking gmg dan wanneer die proble- wen opgelost zijn", zo zei hij. burgemeester A. Schipper zei oat de kerncentrale behoorde tot de ministeriële competen- o?s,en ook Gedeputeerde tatoi' hierin een rol spelen, „ik weet niet of de gemeente Oostburg hier „ts aan kan doen maar il -t graag in (Van onze correspondent) HULST De Hulster tóp- biljartclub Marionette gaat za terdagavond aanstaande in de topbiljartcompetitie Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen als de grote favoriet van start in het duel met het Westdorpse BC 't Raedliuys. Deze wedstrijd wordt in café Van Swaal in de Grote Bagijnestraat gespeeld. BC ONA is in café Wentzler gastheer van KOT en in het café van Cor Nagtzaam ont vangt 't Centrum het Sluiskil- se STC. Het volledige wed- strijdprogramma voor zaterdag ziet er als volgt uit: Marionet- te - BC 't Raedhuys, ONA - KOT, 't Centrum - STC. (Van onze correspondent) KIELDRECHT De gewes telijke maatschappij voor huisvesting in Kieldrecht zal binnen afzienbare tijd 38 wo ningen en 10 garages bouwen. Daarmee is een bedrag van ongeveer 1,6 miljoen gulden gemoeid. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG Het Oost burgse college van B. en W. zal stappen ondernemen om met het gemeentebestuur van Vlis- singen een gesprek aan te gaan over de visseri j concen tratie in Zeeland. Wethouder J. Vergouwe antwoordde dit op ingediende vragen van de KVP-fractie in de Oostburgse raad waarin de verontrusting werd uitgesproken over di verse uitlatingen die zijn ge daan tijdens de algemene be schouwingen in Vlissingen. Overigens vond de heer Vergouwe in zijn antwoord dat de concentratie inmiddels is „doodgepraat". „Ik weet niet of er uit het gesprek met Vlissingen iets kan komen", zo zei hij. De heer Vergouwe wees op het belang voor de visser zelf bij concentratie van de aanvoerhavens „De visser is gebaat bij een grote aanvoer; op twee plaatsen vei len is niet in zijn voordeel", aldus de wethouder. Nogmaals benadrukte de heer Vergouwe de aanleg van een nieuwe loswal in Vlissin gen te zien als „kapitaalvernie tiging", iets waarmee de heer C. Dekker het niet eens was. De heer Dekker vroeg verder de heer Vergouwe of het niet goed was een gesprek met de betrokken vissers te hebben, Dit werd ook gevraagd dooi de heer Verhage. De heer T. Cambier, dacht dat concentra tie alleen te verwezenlijken was als „zelf de hand aan de ploeg werd geslagen, laten we eens in Oostende of Urk gaan kijken, bij het lossen en der gelijke. Hoe meer service wij een visser bieden hoe sneller hij geneigd is. te komen los sen," Ten aanzien van die service verlening had de KVP-fractie bij monde van de heer G. van Sehaick gevraagd of de accom modatie van de vismijn in Breskens op korte termijn uit gebreid kon worden. Hij noemde onder meer een hef truck en een hijsinstallatie. Wethouder Vergouwe zei dat eerst aangetoond moest wor den of de behoefte aan uit breiding er op dit moment is. „En dat kost een lieve duit", zo zei hij. „Nu is het nog niet zo dat vier of vijf schepen liggen te wachten of gelost kan worden. Was dat maar waai-." De wethouder wees op de moderne accommodatie van de vismijn en de mogelijkheid een heftruck in te huren wan neer dit noodzakelijk is. „Al les wat hij een vismijn hoort is in Breskens aanwezig", zo zei hij. Op een desbetreffende vraag van de heer Van Sehaick kondigde wethouder J. Vergouwe aan dat binnen afzienbare tijd een mijnregle ment ter behandeling aan de raad wordt aangeboden. Aan het eind van de discussie wees burgemeester A. Schipper op de onlangs ingestelde provin ciale commissie onder voorzit terschap van de gedeputeerde Van de Bos waarin visserijge meenten vissers en provincie participeren. „Hierin zal de visserij concentratie besproken worden", zo kondigde bij aan. VOLAUTOMATISCHE DIAPROJECTOR 310,00 KOFFER 25,00 DIAVIEUWER 22,75 PROJECTIESCHERM 125 x 125 Glasparel 69,50 TOTAAL 427,25 NU VOOR 360,00 Bierkaaistraat 10 - Hulst Telefoon 01140-3084 (Van onze corrtspondent) SINT-JANSTEEN Hoe wel de kaartwedstrijden in de wintermaanden voor vele lief hebbers een ontspanning bracht, geraakten ze toch nog niet helemaal goed van de grond. Door café De Kroon wordt nu het initiatief geno men en wordt zaterdag 23 de cember een wild- en vlees kaarting uitgeschreven. (Van onze correspondent)' NIEUW-NAMEN Het echtpaar P. van Royen-Snoeck heeft in Kieldrecht zijn gou den bruiloft samen met hun familie gevierd. In de parochiekerk van de Prosperpolder vond een eucha ristieviering plaats. Later op de dag werd het gouden paar op het gemeentehuis ontvan gen door de burgemeester en schepenen. (Van een onzer verslaggevers) CLINGE Ook het stich tingsbestuur van het Clingese gemeenschapscentrum „Mal- pertuus" is het niet eens met de door de Hulster horeca-ver- eniging aan het adres van deze stichting geuite kritiek. Zoals we deze week schreven heeft de horeca van Hulst de strijd aangebonden tegen wat men noemt „de oneerlijke concur rentie". Daarbij werd door voorzit ter Versprille als voorbeeld van oneerlijke concurrentie het gemeenschapscentrum „Mal- pertuus" genoemd, waar deze maand 'n amusementsavond is gepland, op hetzelfde moment, dat er in een van de plaatselij ke etablissementen ook iets te doen is. Volgens de heer Ver sprille zou de höreca-vereni- ging minder bezwaren hebben, indien de kantine van „Mal- pertuus" door een officiële ho- reca-man zou worden geëxploi teerd. Voorzitter F. Plasschaert van de stichting „Malpertuus": „Ik begrijp die kritiek niet, want op die amusementsavond wordt er getapt door een horeca-man. Bij andere gelegenheden komt de winst ten goede aan de ver enigingen. Er is wel eens ge suggereerd om de kantine door een horeca-ondernemer te la ten exploiteren, maar dat gaat dan ten koste van de verenigin gen. Of ze moeten dan meer subsidie gaan vragen, of ze kunnen hun zaalhuur niet meer betalen". En over het feit, dat er op 23 december in Clinge twee evenementen tegelijk worden georganiseerd: ,Wij kunnen er ook niks aan doen, dat de ho reca zo stom is om op dezelfde avond iets te organiseren". Het gaat daarbij om twee evene menten respectievelijk op touw gezet door een plaatselijke ho-i reca-houder en de carnavals-» club. Ze geven er elkaar de schuld van geen rekening met elkaar te houden. De heer Plasschaert is ove rigens niet erg tevreden over de houding van de Hulster ho reca. „Bij de horeca gaat het zo: als er in een zaal 100 men sen kunnen, .dan stampen ze er 300 in. Wat ze brengen vinden ze niet belangrijk, als ze maar kunnen tappen. Wat doen ze voor het verenigingsleven Juist: helemaal niks. En als dat verenigingsleven dan zelf iets doet, moeten ze niet kla gen". (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Als de gemeenteraad van Hontenisse daar mee akkoord gaat, zal de stichting gemeenschapswerk Hulst, het werkterrein met ingang van 1 januari 1973 kunnen uitbreiden tot de gemeente Hontenisse. Een beslissing daarover zal genomen moeten worden in de gemeenteraadsvergadering van 20 december. De kosten zullen verdeeld worden naar rato van het aan tal inwoners, dat Hulst en Hon tenisse ieder hebben. Voor Hontenisse komt dit, gerekend naar de situatie in 1972. neer op een bedrag van 11.000 gul den, Dit bedrag zal de komen de jaren stijgen, omdat de bij zondere subsidie, die aan de stichting was toegekend met ingang van dit jaar geleidelijk zal afnemen. Aan de uitbrei ding van het werkterrein naar Hontenisse is de voorwaarde verbonden, dat er een naams verandering moet plaats heb ben. In dezelfde vergadering zul len ook verschilende nieuwe legesverordeningen vastgesteld moeten worden. Om in 1973 van eenzelfde opbrengst verze kerd te zijn dan in 1972 dienen de in de legesverordening ge noemde tarieven met ongeveer tien procent verhoogd te wor den. In de toelichting bij de voorstellen zeggen b. en w. het belangrijk te vinden om de eigen inkomsten tijdig aan te passen aan de gestegen kosten. B. en w. hebben ook de voor waarden voor het verlenen van een goedkope dansvergunning onder de loep genomen en dit- heeft geresulteerd in een voor stel om niet alleen goedkope dansvergunningen van 15 gul den te verlenen voor dansavon den, waarbij geen entree wordt geheven, maar ook voor alle dansavonden met een entree beneden de twee gulden. Daar boven zal voor 'n dansvergun ning 65 gulden betaald moeten worden. Behalve de legesverordening zullen er ook nog diverse an dere verordeningen gewijzigd moeten worden, waaronder de uitkeringsverordening, arbeids overeenkomstenverordening en wachtgeldverordening. (Van onze correspondent) HEIKANT De algemene bond van bejaarden, afdeling Heikant, zal op 28 december voor haar leden in besloten kring het kerstfeest vieren. Het feest zal plaatsvinden van 14.00 tot 17.00 uur in de grote zaal van het vereni gingsgebouw. m (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Door de stichting huishoudelijke voor lichting ten plattelande wordt een cursus gehouden, genaamd „Weet wat u eet". Dé cursus wordt gegeven in Schoondijke op 26 februari, 5 en 12 maart, in zaal Wijffels. Tijdens de lessen kan gedis cussieerd worden over goede voeding en de kosten daarvan, voeding voor de verschillende leeftijdsgroepen. Ook zal o.m. de Warenwet besproken wor den. Daarnaast komt een voorstel aan de orde tot herziening van de verkoopprijzen voor bouw grond in het bestemmingsplan Vogelwaarde. Verder zullen b. en w. de gemeenteraad voor stellen om in principe mede werking te verlenen aan het streven van het schoolbestuur om vervangende ruimte te zoe ken voor de jongensschool in Groenendijk. Het oude gebouw is aan vervanging toe. Bezien wordt of er mogelijkheden be staan om een nieuw permanent gebouw te stichten of dat vol staan moet worden met een semi-permanent gebouw als verlengstuk van het reeds aan wezige gebouw. B. en w. van Hontenisse zou den graag zien, dat het plan tot vervanging van de jongens school wordt verwezenlijkt in de nabijheid van de huidige meisjesschool aan het kenne- dyplein. Zoals bekend is deze school eveneens in een semi permanent gebouw gevestigd na een brand in de voormalige meisjesschool. Een ander punt van bespreking is een verho ging van de tarieven voor het recreatieterrein „De Vogel". B. en w. willen onder meer de tarieven voor vaste staanplaat sen en voor gewone plaatsen optrekken. Voor vaste plaatsen wordt een verhoging van 470 tot 520 gulden voorgesteld en voor het kampeerterrein een verhoging van 1,25 tot 1,50 per persoon van 14 jaar en ouder, van 1,25 tot 1,50 voor een personenauto en van 1,25 tot 1,50 voor een ca ravan of tent. (ADVERTENTIE) Walmolenstraat 4 - Hulst Telefoon 01140-3084 Uitgebreide collectie Klassiek Dansmuziek Pop Feestmuziek Muziekcassettes 8 tracks De enige gespecialiseerde grammofoonplatenzaak in Hulst en omgeving 's Zondags geopend van 2 tot 6 uur. Gildehuis. Gisterochtend is de verkoop van het Gildehuis in Sluiskil aan de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk in de gemeente Terneu- zen een feit geworden. Hert Gil dehuis werd al voor jeugdwerk gebruikt. Ook de bejaardensoos is er in gehuisvest. Rectificatie De aangekon digde vlees- en wildkaarting wordt niet in café Dallinga maar in café Atlanta te Sluis kil gehouden en wel Vanavond (vrijdag) om 8 uur. (Van onze correspondent) KOEWACHT „Het bestu ren van een land als Neder land kan slechts door een mul tidisciplinair team van des kundigen worden overzien en uitgevoerd. Dit leidt voor de niet gespecialiseerde buiten staander (de overgrote meer derheid van de bevolking) tot een onduidelijkheid in de poli tiek, die maar zeer ten dele door vereenvoudiging van de partijverhoudingen kan wor den verbeterd". Dit is een van de stellingen uit het proefschrift van F. Th. A. M. de Waele (28) uit Koe wacht, waarmee hij op 21 de cember in Leiden hoopt te doctoreren in de wiskunde- en natuurwetenschappen. Hij is het tweede kind van vier uit het gezin van de familie De Waele. Het studeren ging hem, volgens zijn ouders, al direct goed af. In juni 1961 behaalde hij het diploma hbs-B in Hulst en direct daarop is hij begon nen aan zijn studie in Leiden. Het kandidaatsexamen met de hoofdvakken natuur- en wis kunde en het bijvak scheikun de, legde hij af in februari van 1965. In augustus van het jaar daarop werd hij tewerk gesteld op het Kamerlingh- Onnes-laboratorium. waar hij betrokken was bij de bestude ring van punt-contacten tussen twee supergeleiders. In de zo mer van 1967 was hij twee en een halve maand als vakan tiestudent werkzaam in Gene ve in Zwitserland. Onder meer de Shell stelde hem later in staat gedurende de maanden augustus en september een studiereis te maken door Amerika. Alfons de Waele is iemand, die zijn gehele leven wijdt aan de studie. Ging vroeger bij feestdagen de fa milie uit, Alfons was er nooit bij en bleef achter om te stu deren, aldus zijn vader. Nog een stelling, die waarschijnlijk voor de meeste leken weinig zegt: „In verband met de mo gelijkheid om op eenvoudige wijze lage temperaturen te be reiken is het van belang de thermische effecten te bestu deren, die gepaard gaan met veldemissie van elektronen". Dit is een uitspraak van Al fons de Waele uit zijn uit tien delen bestaande proefschrift. Hij zelf zegt veel steun te hebben gehad aan professor dr. K. W. Taconis en dr. H, van Beelen.

de Stem | 1972 | | pagina 7