TOYOTA 6.999 PvdA: BETERE VERHOUDINGEN IN RAAD D 66: belang en worden niet afgewogen VVD: activering van havenpolitiek SPG EN SGV: KRITIEK OP CENTRALE STICHTING VCP: UITBLIJVEN STREEKPLAN IS EUNESI T70-2000college doet niets aan economie Raadslid reageert op brief „Vertraging belemmert vooruitgang van de leefbaarheid stad streek Spanje, Italië, and, Oostenrijk, en Griekenland. f 25.000 aan prijzen oofdprïjs dagen Kenya! Autobedrijf WIERIKX Axel Boerenpartij voorzieningen lopen terug RAAD SAS VAN GENT BIJEEN Vrijdag 15 december 1972 jan onderstaand Magneet- in open envelop gefrankeerd uw Magneet boekingskantoor. lijnt medio Januari) TERNEUZEN WENST STREEKPLAN (ADVERTENTIE) ÖpV Magneet WJ jubileum prijsvraag eet Zeeland B.V., Middelburgs 655, Reisbureau van Fraassen, schijfremmen vóór, hoofdsteunen, Wouwseweg 1 Bergen op Z. 3, die bij de litsrlijk geïnteresseerd 165 km p/u)en sbben ligheidsvoorzieningen. ns langs bij een van de 1500alsufc Nederland. Dan kunt u zélf kijken !f oordelen. •Niet In I600standeart. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Door het aantrekken van bedrijven dient vanzelfsprekend met in achtneming van de moderne inzichten in milieuhygiëne het zakenleven in Terneuzen nieu we impulsen te krijgen". Dat zei mevrouw M.J. Korbee-Ar- nold (VVD) in haar algemene beschouwing op de Terneuzen se gemeentebegroting. Met be trekking tot de leegstaande flats deed zij de suggestie aan de hand enkele van deze flats in te richten als binnen-peu- terspeelplaats speciaal ten be hoeven van de kleinste kinde ren op de bovenste verdiepin gen. De VVD-fractie is voorstan der van een haven- en indus triegebied bij Ossenisse. Me vrouw Korbee verzocht B. en W. te blijven aandringen op een zo spoedig mogelijke rea lisering van de vaste oever verbinding. (Van onze correspondent) TERNEUZ1N Na de algemene beschouwingen, die gisterna middag tijdens de openbare raadsvergadering te Terneuzen hebben plaatsgehad, zei burgemeester Aschof fhet eens te zijn met de dames Doppegieter (VCP) en Korbeet (VVD) en de heren Hamelink (PvdA) en De jonge (BP) waar zij zeiden het te betreuren dat het streekplan voor Zeeuwsch-Vlaanderen moet wachten op het streekplan voor oost Zeeuwsch-Vlaanderen, dat er volgens de voorittzer de eerste twee jaar niet zal komen. Burgemeester Aschoff zei hiertegen namens het gehele college te moeten protesteren. „De langzame procedure bij de provincie belemmert de vooruitgang van de leefbaarheid in ons gewest", aldus de voorzitter. Ook de voorzitter bleek het met mevrouw Doppegieter (VCP) eens te zijn diat de industrialisatie niet ten koste van het leefmilieu moet geën tameerd worden, wel vanwege de werkgelegenheid, waarvoor hij de aanleg van de vaste oeververbinding over de Wes- terschelde van groot belang achtte. Bij de industrialisatie speelt de planologie een grote rol, aldus de'burgemeester, die eraan toevoegde dat binnen de vijf jaar geen industrie bij Ossenisse of Baalhoek moet worden verwacht. Om de werkloosheid op te lossen kan men wel de d.a.c.w. hanteren, doch dit noemde de voorzitter een lapmiddel. Hij noemde voorts een viertal belangrijke punten waarom de aanleg van de oeververbinding noodzake lijk geacht kan worden. Over de regionale samen werking, waarop mevrouw Doppegieter in haar beschou wing doelde zei de voorzitter dat alle Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten hiermee akkoord zijn. Naar aanleiding van een op merking van de heer Hame link (PvdA) met betrekking tot „de openbaarheid" van het gemeentebestuur was de heer Aschoff vol lof over het werk van de voorlichtings ambtenaar, waarbij hij verder nog uitweidde over allerlei kleine, maar nuttige voorzie ningen voor het gemeenteper- soneel. Op de bemerkingen van de heer Vlieger (D'66), waarin deze zei dat b. en w. voor wat betreft het te voeren beleid „gewoon doorgaat op de weg van de vorige colleges", zei burgemeester Aschoff dit te moeten bestrijden omdat een groot deel van de beslis singen door de raad worden genomen. De wtehouder van financiën, de heer Lindenbergh, beant woordde ondermeer een op merking wain mevrouw Doppe gieter (VCP) met betrekking tot de belastingverhoging, waarbij hij stelde dat deze niet tot het uiterste zijn ge gaan. Ook was de heer Lin denbergh tegen het vragen van een advies aan de V.N.G. De risico-reserves van de wo ningbouw, worden door het college van b. en w. nauwlet tend gadegeslagen, aldus de wethouder. De heer Hol(PvdA) wethou der van sociale zaken kon zijn partijgenoot de heer Hame link, geruststellen over de mi lieuvervuiling, die in Terneu zen nogal meevalt. Wel zei de heer Hol te hebben gevraagd om nog enkele meetpunten bij te voegen. Wethouder drs. Barbé (VCP) zei het evenals mevrouw Doppegieter, zijn partijgenoot, te betreuren dat de bouw van de nieuwe lts nog enige tijd op zich zal moeten laten wachten. Hij hoopte verder voor 1 april 1973 in Terneuzen 25 speelge- legenheden (12 in de kom en 13 in de kernen) gereed te hebben. Over de oprichting van een meao-sehool zei de heer Barbé dat door een stich ting, gevormd door een drietal scholen, voor 1 februari een aanvraag bij het ministerie zal worden ingediend. Op desbetreffende vragen, gesteld door p.m. mevrouw Doppegieter (VCP) en de heer Hamelink ((PvdA), zei de wet houder van openbare werken, de heer Ramondt, dat de wo ningbouw op gang moet wor den gehouden om de werkge legenheid in stand te houden, maar dat men particuliere bouwers niet de gelegenheid daartoe mag ontnemen. De Terneuzense gemeenteraad begon gisteren aan de behandeling van de gemeentebegroting voor 1973. Van daag worden de debatten hierover voortgezet. Hieronder treft u aan hetgeen de fractievoorzitters gisteren in eerste instantie naar aanleiding van de gemeentebegroting opmerkten. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Onze frac tie maakt groot bezwaar tegen een politiek die aan de kiezers belastingverlaging voorspie gelt, maar deze verlaging dan weer dubbel en dwars terug haalt middels de gemeenten. Deze belastingdruk kan niet of nauwelijks leiden tot ver hoging van het verzorging- speil. Onze fractie laat een ernstig protest horen tegen dit soort politiek". Aldus de heer J. Hamelink, voorzitter van de PvdA-fractie in de Terneuzense raad in zijn algemene beschouwing op de gemeentebegroting' 1973. Hij merkte op dat de beleidsnota van b. en w. geen bron van inspiratie is voor een toekom stig beleid Met waardering maakte de heer Hamelink ge wag van de verbeterde per soonlijke verhoudingen in de raad. „De meerderheid kan nu politieke en zakelijke ver schillen scheiden van een per soon. Dit heeft de werkzwijze van de raad gunstig beïn vloed." Tevreden is de PvdA-fractie over het voordelig saldo van de gemeentebegroting. Zij acht het wel noodzakelijk dat zo spoedig mogelijk een bijge werkte prioriteitenlijst wordt samengesteld. Verder moet op korte termijn worden onder zocht welke reële mogelijkhe den de woningsector biedt. De gemeenteraad zou zich, aldus de heer Hamelink, actiever moeten bezig houden met de woonwensen van de bevol king. Wellicht is een lagere huur mogelijk door het voeren van een ander beleid ten aan zien van grondprijzen. De PvdA-fractie bepleit een uit bouw van de gemeentelijke voorlichting. Zaken betreffen de het milieubeheer dienen meer openbaar worden ge maakt. Het mag geen een manszaak van een wethouder zijn. De heer Hamelink vond dat het hoog tijd wordt dat de Terneuzense structuurcommis sie haar rapport over de toe komstige structuur van de ge meente aan de raad voorlegt. Weinig goeds had hij over voor de dienstverlening van de ZVTM. Overleg met de ZVTM-directie is hard nodig. Tenslotte bepleit de PvdA- fractie dat de gemeente afziet van het verhaalsrecht op be scheiden vermogens bij de be oordeling van bijstandsaanvra gen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „De centra le stichting voor sociaal-cultu reel werk vraagt steeds meer geld. Het lijkt wel een bodem loze put. Gezien hetgeen er zoal gebeurt, is dat ook geen wonder. Men wil openheid en inspraak en zelf spijkert men alias dicht. Maatschappij-kriti sche jongeren worden onder steund in hun activiteiten om een mentaliteitsverandering onder onze bevolking te be werkstelligen. Waartoe dat leidt, lezen, horen en zien we dagelijks, namelijk steeds ver der bergafwaarts. Aldus de heer J. Pladdet, voorzitter van de SGP-fractie in zijn algemene beschouwing op de gemeentebegroting. Ern stige bezwaren had hij ook tegen de hogere uitgaven ten behoeve van het open bejaar- denwerk. Ook de heer J. de Putter (GPV) zette kritische kantte keningen bij bepaalde activi teiten van het jeugd- en jonge renwerk. Hij sprak de hoop uit dat kritisch wordt opgetre den tegen uitingen, die tot de geestelijke milieuvervuiling gerekend kunnen worden. efoon 01170-2679 A Op de huishoud- cnool in Axel zijn gisteren de hol i °llekollen gebakken in «et kader van de aktie „Kom ,®r de brug". De oliebollen hen de komende dagen in aan de man worden ge- ♦Jü en de opbrengst komt n goede aan de op dit mo ment lopende aktie. De organisatie is in handen van de huishoudschool en de christelijke mavo en de huis- aan-huis verkoop nemen leer lingen van de mavo voor hun rekening. Ook op de Axelse markt zullen ze aan de man worden gebracht. De grond stoffen zijn gratis beschikbaar gesteld door gezinnen en win keliers en verwacht wordt, dat er zo'n 20 tot 25.000 bollen in het vet gara gestoomd zullen worden. Het geld komt ten goede van de bouw van een dorp voor verlaten kinderen in Tsjaad in Afrika. De a ktie barst pas morgen in volle he vigheid los. Mevrouw Doppegietervan Thiel. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Een heet hangijzer in onze regio is de totstandkoming van het streek plan. Lang wordt er reeds over gepraat, maar nog niets is be slist. Dit heeft een funeste in vloed op de gehele streek, maar nog veel meer op de bestuurs colleges in dit gebied". Dat zei mevrouw Doppegie- ter-Thiel, voorzitster van de VCP-fractie in de Terneuzense raad. Volgens haar, moet met alle middelen voorkomen wor den dat er een polarisatie tus sen de gemeenten in Zeeuwsch- Vlaanderen plaatsvindt. De VCP is voorstander van een ge richt industrialisatiebeleid. Dit betekent niet dat ten koste van alles industrie moet worden aangetrokken. De ontwikkeling rondom de havens in de Ka naalzone dient ten nauwste ver bonden te worden met indu- strieplanning elders in de streek. Mevrouw Doppegieter meende dat alles in het werk gesteld dient te worden om de investeringspremie opnieuw in te voeren. De huidige leegstand van woningen noemde zij moei lijk te verteren. Er moet zo spoedig mogelijk een woning marktonderzoek komen. De VCP gaat akkoord met tempo risering van de bouw door wo ningbouwverenigingen, maar in de vrije sector en voor de in stitutionele beleggers dient al le vrijheid behouden te blijven. Mevrouw Dopgieter kon zich niet aan de indruk onttrekken dat er op woningbouwgebied een ongezonde concurrentie is ontstaan tussen de gemeenten in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. De VCP-fractie wenst nader ge ïnformeerd te worden over di verse bestemmingsplannen in de Terneuzense binnenstad. Te vreden is de fractie over de grotere bijdragen aan onder wijs, cultuur en recreaitie. Ver ontrustend wordit de stijging van de kosten voor schoolart- sendienst en schooltandverzor- ging genoemd. Ton Lensink ziek. Wegens ziekte zal acteur Ton Lensink niet spelen in het toneelstuk „U spreekt met uw moorde naar", dat vanavond (vrijdag) in het Ledeltheater te Oostburg en morgenavond in „De Halle" te Axel wordit uitgevoerd. Guus Oster zal zijn plaalts innemen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In zijn al gemene beschouwingen op de Terneuzense gemeentebegro ting heeft de heer S. Vlieger (D'66) gesteld dat er geen sprake is van een eigen beleid ten aanzien van de gemeente lijke uitgaven. B. en w. heb ben gewoon de eenvoudigste oplossing gezocht zonder prio riteiten te stellen en zonder afweging van de belangen van de uitgaven, merkte hij op. De heer Vlieger verweet het college een verkeerde opstel ling met betrekking tot het voorzieningenbeleid. „Het werkt frustrerend voor de raadsfracties die proberen het beleid mede te bepalen dat dit streven niet gevolgd wordt door andere fracties die, waar schijnlijk om politieke rede nen, het beleid van b. en w. zonder meer steunen. Daar doet men de functie van de raad, van de politieke partijen en dus ook van de kiezer ern stig mee te kort". Een duidelijk voorbeeld hiervan noemde de heer Vlie ger de kwestie van de vuil stortplaats. Andere voorbeel den zijn het woningbouwbe leid. het plan Java en de zoge naamde bevriezing van een deel van de Axelsestraat voor winkeluitbreiding. De heer Vlieger gelooft dat de gemeen telijke voorlichting uitgebreid kan worden zodat de burger (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De algeme ne besechouwing van de heer H. de Vriend, van de fractie T 70-2000 in de Terneuzense raad, ademde slechts kritiek op het beleid van b. en w. „De onvrede met het beleid in Terneuzen, zo men al van beleid kan spreken, neemt hand over hand toe en zelfs het aan tal medestanders van de zoge naamde regerende partijen ver dwijnt ais sneeuw voor de zon", aldus de heer De Vriend. Vol gens hem voert willekeur in b. en w. de boventoon. „En dan de besluiteloosheid van dit colle ge: het is het team van de te- rugtrekkers". De heer De Vriend merkte voorts op dat b. en w. niets hebben gedaan dan de Terneu zense economie te stimuleren. „Het ziet er naar uit dat Ter neuzen er met de zeehavenin dustrie weer naast grijpt. Het wordt in Terneuzen zo lang zaamaan alleen nog het verde len van een armoetje", aldus de heer De Vriend, die er weinig behoefte aan had „alle ellende in de andere onderdelen van de gemeentehuishouding te belich ten". zich meer betrokken voelt bij het beleid van het gemeente bestuur. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De heer P. de Jonge (Boerenpartij) wees in zijn algemene beschouwing vooral op het steeds opvoeren van de lasten voor de burgers met daartegenover het teruglo pen van noodzakelijke voor zieningen. Bijzonder urgent acht hij de verhoging van de dj ken langs de Westersehelde, de totstand koming van de vaste oever verbinding en de aanleg van wegen als die van Terhole naar St.-Anna en de weg tus sen de brug bij Sluiskil naar Hoek. Hij drong er bij B. en W. op aan om in overleg met andere gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen te blij- van hameren op spoedige re alisering van deze voorzienin gen. (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Op donderdag 21 december a.s komt de raad van Sas van Gent in openbare vergadering bijeen om de volgende voor stellen van b. en w. te behan delen. Ter uitvoering van het bestemmingsplan Laureyne in de kern Philippine dient het gemeentebestuur te beschik ken over 3390 m2 openbare weg, thans eigendom van het waterschap de Verenigde Braakmanpolders. De koopsom bedraagt een gulden. Voorts is er een verzoek van de heer J.E. vam Dam om 450 m2 grond aan de Benelux- straat in erfpacht te verkrij gen voor f 2,02 per m2. De heren A.P. en G.C.E. Jonk- heim, respectievelijk te Sas van Gent en Dordrecht wen sen aan de Statenstraat gele gen perceel, groot 777 m2 ad f 36,75 te kopen, voor de bouw van een woning. Tenslotte is er een voorstel tot beëindiging van erfpachtsrecht te Philippi ne en een voorstel garantiebe-' sluit eigen woning. BERGEN OP ZOOM Luxor, 20 uur: I... the mon ster 14 j. Roxy, 20 uur: De apen grijpen de macht 14 j. Hal stadhuis, tentoonstelling van de maand van F. Witte (t.m. 31 dec.). Ma. t.m. vrijd. van 9-12.30 ^en van 13.30-17.30 uur. GOES Grand, 20 uur: Bruut ge weld 14 j. KLOOSTERZANDE Krokodilbar, 21 uur: De Chico's. Van Leuven, 19.30 uur: Toneel „De lokroep van het leven". KRUININ GEN Galerie Fluctus Cantibus II lusie, expositie kunstwerken van Teun Gijssen. Dag. geo pend van 12-20 uur, zond. ge sloten. MIDDELBURG City, 20 uur: Klute 18 j. Schouwburg, 20 uur: Caba ret Rients Gratama. Galerie Papaver, Kinder dijk, expositie Paul Citroen en Sam Middleton, di. t.m. zat. van 14-22 uur (t.m. 3 jan.). Zeeuws Museum, expositie „Erdtelefon" van Josef Beuys en expositie „Het leven in Ovezande" van Helena van der Kraan (t.m. 29 dec.). Werkd. van 9-12.30 uur en van 13.30-17 uur. In dec. ook op zat. en op 2e kerstdag van 14- 17 uru. Coffeeshop St.-John, expositie grafisch werk van Gerard Wiegmans. Stadhuis, Vleeshal, expositie groep WEB met beelden, schilderijen, ap plicaties en stoelen (t.m. 15 dee.), iedere dag van 10-17 uur en van 19-21 uur. OOSTBURG Ledel Theater, 20 uur: „U spreekt met uw moordenaar" van Frederick Knott. ROTTERDAM De Doelen (Grote zaal), 20.15 uur: Rotterdams Philhar- monisch Orkest o.l.v. Charles Mackerras. Solist Marco Bak ker (bariton) m.m.v. het Ne derlands Kamerkoor, NCRV Vocaal Ensemble en het Rot terdams Conservatorium-koor. De Doelen (Kleine zaal), 20.15 uur: Nederlands Kamerorkest o.l.v. David Zinman. Solist, Malcolm Frager (piano). Hof plein Theater, 20.15 uur: Lise- lore Gerritsen en Ramses Shaffy. Piccolo Theater, 20.15 uur: Toneelgroep „De Appel". Theatèr In den Twijfelaar, 20.15 uur: „Voorarrest", caba ret. Theater De Lantaren, 20.30 uur: Toneelgroep Pip Simmons, Londen. TERNEUZEN Luxor, 20 uur: French con nection 14 j. VLISSINGEN Alhamb'ra, 20 uur: Zinnelij ke gemeenschap 18 j. Wijkcentrum „De Open Hof", 20 uur: Concert door Chr. zangvereniging „Hosan na", chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria" en chr. jeugdkoor „Zuiderstemmen"i WESTDORPE Kunsth. Troutzaerte, Singel 45, expositie Mareike Geys met schilderijen en Jan van Stolk met plastieken en kera miek (t.m. 30 dec.). Werkd, van 9-18 uur, zondags van 14- 18 uur. ANTWERPEN Kon. Vlaamse Opera, 19.30 uur: „Faust" van Gounod. Gastoptreden van de Opera de Wallonië. Kon. Ned. Schouw burg, 20 uur: „Hobsons doch ters" van Harold Brighouse. Fakkeltheater, 20.30 uur: „De nonnen" van Eduardo Manet. Prov. Centr. Arenberg, 20.15 uur: Optreden van Herman van Veen. I.C.C. Spiegelzaal, Meir 50, om 12.40 uur: Harprecital door Frank Sternefeld. St.-Jozefs- kerk, Loosplaats, 20.15 uur; Orgelconcert door Arno Schönstedt. Kon. VI. Muziek conservatorium, Desguinley 25, om 20.30 uur: Laureateneon- cert. Kon. Museum van Schone Kunsten, expositie Jacques Charlier (t.m. 7 jan.). BRUGGE Korrekelder, Kraanplaats, 20.30 uur: „Een eindeloze lief de" van André Roussin. GENT Kon. Opera, 20 uur: Ma- non. Mus. van Schone Kunsten, expositie Albert Baertsoen (t.m. 6 jan.), (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN. Tijdens de raadsvergadering van gister namiddag heeft het VCP-raads- iid, mevrouw Van der Plas— Tanis gereageerd op de brief die het bestuur van de centrale stichting voor sociaal-cultureel werk in de gemeente Terneuzen aan de raadsleden heeft ge schreven. Zij liet duidelijk de mogelijk heid open tot een gesprek met de kerken, de stichting, frac ties en wie dan ook. Burge meester Aschoff zei van me ning te zijn dat het werk van de centrale stichting buiten de politieke sfeer moet worden gehouden. De heer Huijbreeht (PvdA) wilde hierop wel als voorzitter van de stichting, maar niet als raadslid ingaan en kon zich met de voorzitter verenigen waar deze voorstelde om met mevrouw Van der Plas nader te overleggen hoe en met welke instanties deze kwestie tot klaarheid kan worden ge bracht. DE nieuwe premier van Au stralië, Gough Whitlam, heeft donderdag verklaard dat uit voer van graan naar Rihodesiië niet langer wordt toege staan.

de Stem | 1972 | | pagina 5