er mag lag naar idukt t uit liezen UITBOUW MOGELIJK VAN „UIT-KRANT ZESDUIZEND BOEREN MOETEN WEG Varkens pest Medailles van verdiensten voor markt- promotors Hulster KPJ oneens met horeca In onderzoek bij sectie van Culturele Raad schenken de slijper! 55 Inbraak met gevangenis bestraft HERDENKING IN AXEL Jongens stalen portefeuille FIETSER GEDOOD STRIJD OVER SCHUURBALS J. PRINS: commentaar Nieuwe stijl Droog en mistig STUDIE GEDRANG .<-<w n onzer verslaggevers) 3 ,.Pas er voor op de liet te verspelen door je i te passen aan hetgeen de vraagzijde leeft- De I enkele van zijn eisen rlangens opzij moeten om zich aan te passen, Ie consument doet dat ijk niet", dit zei ir. J. ran de Cebeco-handels- n oud-voorzitter van de gistermorgen tijdens de se studieda gvan de riattelandsjongerenorga- die in de Prins van te Goes werd gehou- et thema van de dag afzet". Over dit on- werden eerst twee gen gehouden en 's- 5 discussieerden de ïers aan de studiedag rins begon zijn inlei- or de ruim veertig aan- door te stellen dat het afzet eigenlijk meer in dam het verkopen .al- De afzet is niet een ig iets, het iis geen af maai- actie. Je moet ïteit brengen in de af- iek". De heer Prins verder op diat de jeiitie van de akker- odukten e«n van de Ljke elementen in de itiek is. „Die marktpo- ddt jaar betrekkeÉrjk zo zed hij, „je zou zilveren rand aan de ctakitiewolk kunnen juikerovérschot is met procent teruggelopen, nmiarkt in de EEG on- t indirect gevolgen van iglopen van de wereld- d en de aardappelprijs weer lonend voor de De heer Prins noemde jamgrijke ontwikkeldn- e de boer zeker zal in zijn portemonnee, etste verder de wissel- id in de marktpositie we en aardappelen. Bij ;ste wees hij erop dat meer aardappelen ge- erd worden dan iin alle EG-landen samen, il voor de afzet zeker ;n gaan hebben. An- imenten die op de afzet n zijn de kwaliteit, verpakking, kleur en ke van het produkt en ideringen in de detail- welke laatste steeds jepaald gaan worden grootwinkelbedrijven koopverenigingen, het eind van zijn be- ir. Frios zijn mening verschillende afzetmo- den. Niet erg te spre ek hij over de inddvi- erkoop tegon dagprdj- ife wil gokken moet lethode maar kiezen", hij. „Ook individuele racten zijn niet alles, men dan geen enkel heeft van het beter van de prijzen. Een nethode is al het ver- da collectieve meerja- tracten" De allerbeste is volgens de heer el het overdragen van :oop aan bedrijven of ties die zich op de af- ecialiseerd hebben, gens voerde de heer secretaris van de melkfederatie, het over de afzet in de :tor. Hij begon met te lat Nederland vergele- het buitenland geen uur slaat dankzij de waliteit en de gedegen is van de onderne- STa Ierland en Frank- Nederlamd het land melkproduktie het ijgt", zo zei hij. er Zee wees erop dat erschil tussen de waarde en de con- vaarde van de melk et worden gezien. Ook de- „We moeten ons n aan de wensen van klant. Dat kunnen we xxllectief doen. Maar uist voor de melk- en tor een grote omscha- iij hoopte dat er in de ide EEG een goede heersing komt, „want komen er moellijkhe- boer iis niet gebaat bij irtdurende afwisseling en lage prijzen", koffietafel die op de leidingen volgde, wis- e deelnemers in klei- issiiegroepen van ge- over de met de afzet ïgende problematiek, 'umdiscussie vormde it van de studiedag. De Zeeuwse Culturele Raad is in hoog tempo ervaring aan het verzamelen met een nieuwe taakverdeling. In plaats van een omvangrijk college, waarin allerlei cultureel gemoti veerde mensen elkaar plachten te ontmoeten, zijn er nu sec ties gevormd die zich op een speciale tak van culturele acti viteit toeleggen en hun bevindingen vervolgens doorspelen naar een overkoepelend lichaam, dat de rechtsopvolger van de „oude" Culturele Raad is. Een der interessantste gevolgen van die nieuwe werkwijze is, behalve het opkomen van frisse ideeën in de secties, ook de geleidelijke ontwikkeling van een nieuwe visie op de func tie van „de provincie" in het gehele veld van de cultuur. Er is, sinds jaren, een duidelijke tendens geweest om Mid delburg tot het cultuurcentrum van de provincie te maken. Dat had een aantal praktische redenen. Steeds veelvuldiger hoort men nu echter in de secties van de Culturele Raad stemmen opgaan om in het kader van het cul tuurbeleid ook decentralisatie van voorzieningen eens nader te beschouwen en te bestuderen. Zulks kan wijzen op een groeiend besef van eigen kracht in een aantal (sinds kort in schaal vergrote) gemeenten in Zee land. Vroeger, zo kan men voorzichtig zeggen, waren de ge meenten te zwak om met enige kans op succes voor hun eigen standje te pleiten, waardoor de provincie, als een soort voogd, diverse taken van de provincie overnam. „De regio", zoals men in Middelburg de rest van Zeeland gemakshalve aanduidt, schijnt nu zelfbewuster te worden en, wat van niet minder belang is, in de provinciale hoofdstad wordt deze ontwikkeling niet als noodlottig gezien. Dat bovengeschetste tendenzen in de Culturele Raad nieu we stijl het eerst zichtbaar worden, kan een teken zijn dat de stijl inderdaad „nieuw" is. Wij begroeten dat verschijnsel met vreugde. t (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Binnen vijftien jaar zullen zo'n zesduizend boerenbedrijven in Brabant en Zeeland en het gebied van Nijmegen, het werkterrein van de NCB, moeten verdwij nen. Dat is ongeveer éénderde van de 21.000 zelfstandige bedrijven. Oorzaak: de eigenaren-boeren die al zo'n vijftig jaar of ouder zijn, hebben geen opvolgers. Slechts 33 procent van de zelfstandige boenen in dit ge bied die vijftig jaar of oudier zijn. kan op voortzetting van het bedrijf rekenen. Dat is ongeveer drie duizend van de negien duizend. 3900 Zelfstan dige boeren hebben well opvol gers, scans twee of meer. De grote klap gaat de komende jaran vallen in die groep van 9000 oudere boeren, die een eigen bedrijf bezitten. Dat is een van de belang rijkste conclusies die men kan trekken uit de gegevens die een enquête onder de le den van de NCB heeft opgele verd. Op de jaarvergadering van de NOB, donderdag in Tilburg gehouden, is aan deze studie uitvoerig aandacht be steed- De opvoigings&ituaitie is het gunstigst in en om Steen bergen, Roosendaal, Oostburg, Helmond en op Zuid-Beve land. Rond Uden en Nijmegen is de opvolgingssituatie zeer ongunstig. Daar heeft slechts 25 procent van de zelfstandige boeren een opvolger 42 .pro cent van alle zelfstandige boe ren (NC'B-leden) is ouder don 50 jaar- Dat is twee procent gunstiger dan het landelijk ge middelde. Rond Hulst, Oost- burg, Nijmegen en het Land van Maas ein Waal, is 60 pro cent van de NCB-leden ouder dan 60 jaar. De meeste be drijfssluitingen zullen niet veel pijn veroorzaken, meent het NCB- Wel zal de organisa tie er verstandig aan doen de boeren die van beroep veran deren te begeleiden, zoals nu reeds sedert vele jaren worcjt gedaan. Prof. dr. F- W. J. Kriellaars wees in zijn openingstoe spraak onder andere op het feit dat de inflatie in EEG- verband en in nationaal ver band tot beslissingen heeft ge leid waarvan boer en tuinder vaak de slachtoffers zijn. Hij stelde voorts dat de verlan gens en eisen die met betrek king' tot het voeren van een milieubeleid worden gesteld, zeer tegenstrijdig zijn. Ook hier zal overleg en gezond verstand tot een voor allen aanvaardbare gedragslijn moe ten leiden. Men kan een ge zond milieubeleid niet over de ruggen van de agrariërs voe ren. De NCB heeft een fonds in het leven geroepen om le den die weduwnaar worden te hetgeen de financiële gevolgen van. die situatie te dragen. Dat vertelde rector A. J. Merkx. Het tbc-fonds van de NCB is opgeheven- Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het KNMI op donderdag om 18.00 uur: Droog en nevelig weer. Tem peraturen iets boven nor maal. Weersvooruitzichten in cij fers gemiddeld over Neder land. Voor zaterdag, antal uren zon: 0 tot 3. Mm. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. Voor zondag. Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal. Max. temp.: 0 toit 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 pro cent. Konstanz 320 -1, Reheinfel- den 241 -2, Straatsburg 258 onv., Plittersdorf 419 -9, Maxau 480 -4, Plochingen 160 "6. Mannheim 312 -18, Stein- bach 133 plus 9, Mainz 319 - 12, Bingen 203 -9, Kaub 236 - 12, Trier 329 -1, Koblenz 262 - Keulen 251 -15, Ruhrort 428 -9- Lobith 1059 -11, Panner- of?se„kop 1022 -10> IJsselkop 12 -9, Eefde IJssel 456 onv., Deventer 330 onv., Monsin -4, Borgharen 3966 -14, Delf eld 1155 plus 3, Grave "en. de sluis 514 onv. Morgen, zaterdag 16 december tergen op Zoom 11.19 en 23.58 ttansweert 10.31 en 23.19 terneuzen 10.01 en 22.48 vussmgen 9.34 en 22.18 Wemeldmge 11.09 en 23.48 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Kan de „Uit - krant" voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Midden-Zeeland worden uitgebouwd tot een algemeen culturele informatie krant? Die vraag is opgekomen in de sectie Infor matie van de Zeeuwse Culturele Raad. De „Uit - krant", die in Zeeuwsch-Vlaanderen al enkele jaren bestaansrecht heeft, en naar welks voorbeeld ook in Midden-Zeeland dit jaar een „editie" is verschenen, beperkt zich tot dusverre in hoofdzaak tot theaterevene menten. De sectie Informatie gaat zich nu beraden over de moge lijkheden om de „Uit-krant" ook te vullen met gegevens over andere culturele aangelegenheden, zoals tentoonstel lingen, cursussen en dergelijke. Een probleem daarbij is voorlopig dat die huidige „Uit krasten" worden gefinancierd binnen het bereik van de geldmiddelen die de stichting Cultuurspreiding Zeeland voor dit doel van haar taak be schikbaar heeft. Er zullen dan ook andere subsidiebronnen moeten wor den aangeboord, om eventueel de volgende uitgave (het blad verschijnt eenmaal per jaar) een bredere opzet te geven. (Vervolg van pagina 1) De schade voor de betrok ken varkensfokker loopt in de duizenden guldens. Het belang rijkste deel hiervan zal hij overigens vergoed krijgen van het ministerie. Daarbij ise het gebruikelijk dat alle nog ge zonde dieren volledig worden vergoed, en de zieke voor vijf tig procent. In dit geval wordt daarbij de marktwaarde van woensdag als uitgangspunt ge nomen. Inspecteur Jongeneel: „Er is voor dit Koewachtse bedrijf sprake van een aanzienlijke schadepost, maar in de tiental len duizenden guldens loopt die niet. Het is ook niet zo dat een bedrijf daardoor compleet wordt geruïneerd". Het is vol gens de inspecteur in het alge meen belang dat streng de hand wordt gehouden aan de getroffen voorzorgsmaatrege len. die van kracht blijven tot vijftien dagen na de twee ont smetting van het bedrijf in kwestie Vast i3 komen te staan dat op het Koewachtse bedrijf tien dagen geleden biggen zijn aangevoerd. De mogelijkheid bestaat dat hieronder de ziek tedragers waren. (Van onze correspondente) MIDDELBURG De 32- jarige woonwagenbewoner N, N. uit Roosendaal kreeg don derdagmorgen tijdens de zit ting van de politierechter te Middelburg zes weken gevan genisstraf, waarvan twee we ken voorwaardelijk, en zijn vriend, C. van G., 24 jaar, en eveneens uit Roosendaal, kreeg zes weken onvoorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. Drie mannen, waarbij een minderjarige, braken op 15 no vember in bij een constructie bedrijf in Vlissingen. Zij haal den er 400 kilo koper ter waar de van vierhonderd tot zeshon derd gulden weg. Ze waren eerst door de omheining gekro pen en daarna hadden ze een grote schuifdeur uit ..de rails getild. Volgens de verdediger van N„ mr. Groot, zou zijn cliënt het slot niet verbroken hebben. De geëiste straf zou veel te hoog zijn. Mr. Boonman vond de geëiste straf voor G. buiten alle proporties en dus veel te hoog. De officier eiste tegen beiden zes weken gevangenisstraf on voorwaardelijk, en voor N. bo vendien nog verbeurdverkla ring van het koper. Ook het biiblioitiheekwezen iin Zeeland is weer onderwerp van nadere studie gewonden. De allesbeheersende vraag die van tijd tot tijd opkwam, maar nu oonoreet is gesteld, luidt: moet- men het biblio theekwezen provinciaal een traliseren. of is decentralisatie te verkiezen? Wat dit laatste betreft, zou kunnen worden ingespeeld, zo meende de sec tie, op de plannen voor de stichting van bibliotheekge meenschappen in Terneuizen, Goes en Middelburg. Sommige initiatieven op bet gebied van de lectuurvoorziening via bi bliotheken, zo kwam in de sectie naar voren, kunnen lan delijk verder worden ontwik keld. Er zad, zo besloot de sectie, geprobeerd worden een nota te vervaardigen, waarin de voors en tegenis van centralisa tie in de provincie en decen tralisatie in de regio tegen elkaar worden afgewogen. Het kostenaspect voor culturele ac tiviteiten in de provincie wordt wel jaarlijks groter, maar het blijft toch roeien met de riemen die men heeft. In dat licht bezien had de sectie informatie ook nogal wat kanttekeningen bij het verzoek van die stichting Cen trale Zeeuwse Muziekbiblio theek, om f 150.000 uit de provinciale geldmiddelen toe te wijzen voor verhuizing van de muziekbibliotheek van een der Abdijgebouwen naar de Kloveniersdoelen in Middel burg. De sectie zal nu aan de ple naire vergadering van de Zeeuwse Culturele Raad advi seren, om het verzoek om sub» siidiie alleen te steunen als daardoor de toewijzing van geld en andere zaken in de culturele sfeer niet in het ge drang kaïn komen. Ook ten aanzien van de muziekblbliö- is overigens de vraag ïen of er niet naar de centralisatie kan warden ge streefd. (zie ook commentaar) (Van een onzer verslaggevers) AXEL De vijfentwintigste na-oorlogse Axelse jaar markt is gisteravond in restaurant „Zomerlust" afgesloten met het uitreiken van drie medailles-van-verdiensten aan mensen, die de afgelopen 25 jaar nauw bij de organisatie betrokken zijn geweest. Het zijn de heren A. J. Zuidweg uit Krabbedijke, R. Begheyn uit Sint-Jansteen en A. Auden aerdt uit Axel. DE 72-jarige J. Schaap uit Maarssen, die sinds 30 novem ber werd vermist, blijkt te zijn verdronken. Zijn stoffe lijk overschot is woensdag ge vonden in het Amsterdam- Rijnkanaal bij Breukelen. (Van onze correspondente) MIDDELBURG C. L. J. van D., 20 jaar, uit Souburg, en zijn vriend H. W. uit Vlissingen zetten op 21 augustus jongstle den de bloemetjes buiten met de centen van een ander. Een groepje jongens vond twee dronken buitenlanders op een stoep in Vlissingen. Zij zeulden de mannen overeind en een café in. Na een poosje werden de jongens het gesol zat en lieten de twee buiten landers voor wat ze waren, W. bleek echter een vette porte feuille met veel buitenlands geld te hebben gerold. Royaal bedeelde hij zijn vrienden. Met een taxti heten zij zich naar Bergen op Z'oom, en later naar Rotterdam rijden. Maar van D. moest van zjjn vader, 's nachts na zijn thuis komst. alles aan de politie gaan vertellen. De officier eiste- f 150, tegen van D. en f 200 bij verstek tegen W. Het vonnis luidde conform. (Van onze correspondent) KERKWERVE - Donder dagmorgen om half acht ia de 64-j-airiige W. v.d. lande afkom stig udit Midden-Schouwen ge schept door een bestelauto en ter plaatse overleden. Het slachtoffer reed per fiets over de Heiuvelsweg tussen Brou wershaven en Kerkwerve, toen hij werd geschept door een hem achterop komende bestelauto, bestuurd door H.V. eveneens uit Midden-Schou wen. Het slachtoffer, dat onge huwd was, werd overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Ziewkzee. De eerste twee medewer kers kregen een „plak" uit handen van commissievoorzit ter L. de Regt en bij de heer Audenaerdt was het burge meester M.K. van Dijke, die hem de onderscheiding uit reikte. Dat gebeurde tijdens een diner, waaraan een groot aantal mensen deelnam. Bijzonder waarderende woorden aan het adres van de drie jubilarissen sprak de heer De Regt. „U hebt de markt mee helpen opbouwen en hem groot gemaakt. U hebt steeds gewerkt voor een borrel en een sigaar, want het ging ver der belangeloos. We willen u met deze medailles eren", al dus de voorzitter in zijn feest rede. Vooral de heer Begheyn toonde zich bijzonder ingeno men: „Ik zal er straks op trac toren, meneer de voorzitter", was zijn antwoord op al dit eerbetoon. Burgemeester Van Dijke merkte onder meer op: „Meneer de voorzitter, u hebt als een goed agrariër het gras voor mijn voeten wegge maaid". De Axelse burgervader bleek er overigens niet door in verlegenheid gebracht. Van de heer Audenaerdt zei hij: „Dat is nu typisch een van die stille werkers achter de schermen". De bijeenkomst in het Axelse restaurant was gisteravond een waardig besluit van een zeer geslaagde markt. De aanvoer bedroeg ruim 400 stuks vee en daarmee zijn de records van voorgaande ja ren geslagen. Het organiseren de comité toonde zich aan het eind van de dag bijzonder te vreden over het verloop van deze 25-ste naoorlogse markt, die in totaal gisteren zijn 400- jarige bestaan vierde. Volgens wethouder D. Oggel van Axel is de jaarmarkt overigens al meer dan 400 jaar oud. Zijn betrokkenheid bij de gebeur tenissen werd beloond met een hoofdprijs in de bij gelegen heid van deze jaarmarkt uit geschreven loterij. De wethou der kan binnenkort een var ken thuis verwachten, want dat voor die hoofdprijs. Tijdens zijn openingswoord dondermorgen had voorzitter L. de Regt al een dankwoord gesproken aan het adres van verschillende mensen. Gistera vond deed hij dat nog eens, nu tussen de soep en het hoofdge recht door. Tijdens de opening van de markt wees hij erop, dat het rundvlees een luxe artikel is geworden. Deskundi gen verwachten voor het jaar 1973 in de EEG een tekort van 800,000 ton. „Zo waar geen kleinigheid", aldus de voorzit ter. „Het ziet er voor de toe komst goed uit", aldus voorzit ter De Regt tot slot. Niet al leen wat de aanvoer betreft is de markt een succes gewor den, ook de publieke belang stelling was overweldigend en velel groter dan in voorgaande jaren. De Axelse markt bood gisteren het gebruikelijke beeld van onwennig rondstap pende koeien, die in- en uitge laden werden en „handje- klappende" marktkooplie den. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE Het bestuur van de kring Hulst van de KPJ, is verontwaardigd over de beschuldigingen van de ho- reca-vereniging Groot-Hulst, als zouden bij de organisatie van schuurbals niet alle bepa lingen worden nageleefd, zo als ze zijn opgenomen in de verschillende vergunningen. Dit heeft de heer A. Serra- rens gisteren namens het be stuur verklaard. Hij heeft alle beschuldigingen van de Hul ster horeca tegengesproken. Bovendien is hij het niet eens met de Hulster horeca-onder- nemers, dat er van die schuur bals een oneerlijke concurren tie zou uitgaan. „Het lijkt me, dat ze toch al genoeg aan de jeugd verdie nen. Het gaat hoogstens een paar honderd gulden verschil uitmaken. Trouwens: als we dergelijke bals organiseren, doen we daarvoor onze inko pen bij de Hulster midden stand en die profiteert er dan toch ook weer van", aldus het commentaar. „Bovendien is het absoluut niet waar", aldus de heer Serrarens, „dat de KPJ alle rechten zou ontduiken, die normale horecabedrijven wel moeten betalen. De BUMA is bijvoorbeeld zo'n wijdvertakte organisatie, dat er geen begin nen aan is. Alles wat we moe ten betalen, wordt betaald. We melden ook altijd alles aan en als we een schuurbal organise ren, doen we dat in nauwe samenwerking met de ge meente". Het KPJ-bestuur vindt de goede samenwerking met het gemeentebestuur begrijpelijk. „Die schuurbals zijn een be langrijke bron van inkomsten en als dat goed loopt, betekent het gewoon, dat we in mindere mate aangewezen zijn op sub sidie". Het kringbestuur heeft verklaard bijzonder blij te zijn met de stellingname van de NKV-centrales in Hulst te gen de horeca-vereniging. Zo als wij reeds schreven heeft ook het NKV deze week verklaard, het niet helemaal eens te zijn met de horeca ondernemers. Een vakbonds woordvoerder voegde daaraan toe, dat initiatieven zoals schuurbals eigenlijk juist ge stimuleerd zouden moeten v/orden. „Ik snap die reactie van de horeca eigenlijk niet", aldus A. Serrarens. „We zijn wel erg blij met het commentaar daarop van het NKV. Ik vind deze stellingname van die ho reca-vereniging zo beroerd, omdat de mensen van de ge meente dit horen en straks de horeca gelijk geven. In dat geval zie ik zitten, dat we geen vergunning meer krijgen, omdat ze geen ruzie willen hebben met die horeca. Als er gestreden wordt tegen de schuurbals, dan moeten de Hulster horeca-ondernemers dat met open vizier doen", zo meent het KPJ-bestuur. „En niet in het geniep", aldus het commentaar tot slot.

de Stem | 1972 | | pagina 3