499? eer Nieuwe woonwijken in bossen Derde maanexcursie werd anti-climax VERWACHTING IN WASHINGTON Kissinger opnieuw naar Saigon GETALLEN SMALHOÜT ZIJN ONGELOOFWAARDIG hartpatiënt onnodig overleden? ABN Spaarbiljet 1972/79 f 100,-groeit naar f150,- jubelen KYP lijkt naar links te neigen Noodsituatie hartafdeling Roermonds ziekenhuis Vluchtweg Van de Moosdijks nu geheel bekend Order van 80 miljoen voor RSV en Comprimo Stichting medische registratie: Pleidooi voor hulp aan Swagcmakers Algemene Bank Nederland Leburton aanvaardt, formatie-opdracht BAKKER MUNITIE DeGruyter werkt samen met Airtouropa Kort geding Lambertuskerk bij voorbaat verloren? Piloten dreigen opnieuw met staking NEPBOM IN AMSTERDAM KADER V. EN D.: 8% MEER uo^itiber IV/z IB Y.'XÏM» *-. «r\ gevlochten zitting 80,- Stijlvol en praktisch tegelijk. En: het blijft betaalbaar bij VanderMeer: n: 350 interieurs, afdeling, rrein. welkom. afrit Utrecht/Jutphaas. et adviezen, koffiecorner, derspeelkamer, parkeerterrein. in Eindhoven, Jam, (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het is een aantrekkelijke gedachte om in een lang van tevoren aangelegd bos een gedeelte weg te kappen en daar een stad of recreatiegebied aan te leggen. Door bij de aanleg van nieuwe beplanting een menging toe te passen van pioniers houtsoorten en „blijvende" beplanting kan worden bereikt dat door het effect van de snelgroeiende pioniershoutsoorten, reeds 5 a 10 jaar na aanplant een geschikte beplanting is ontstaan van behoorlijke hoogte. Wanneer na enige tientallen jaren de pioniers hun werk hebben gedaan en zijn verdwenen, dan heeft de blij vende beplanting gelegenheid gekregen om tot een jong bos op te groeien. De ministers Udink (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening en Lardinois (Landbouw) antwoorden dit op vragen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP) over een uitspraak van de directeur van staatsbosbeheer, die ervoor heeft gepleit de aanleg van bossen vooraf te laten gaati aan de bouw van nieuwe woonwijken. De uitvoering van dit idee, dat zich uiteraard slechts daar laat toepassen waar de gemeenten geruime tijd vóór het bouwrijp- maken over de nodige gronden kunnen beschikken, berust in eerste instanties bij de gemeenten, aldus de ministers. Door het bosbouwproefstation is reeds veel onderzoek verricht. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON „Hier heeft de mens zijn eerste maanonder- zoek afgesloten. Moge de geest van vrede waarin wij kwamen, zich in liet leven van de geheie mensheid weerspiegelen". Dit staat op een gedenkplaquette die twee Amerikaanse ruimte vaarders aan het slot van het voorlopig laatste menselijk be zoek aan de maan achterlieten. Tevoren hadden zij ter af sluiting van het Apollo-project de mensen op aarde symbolisch een „uit veel vormen en veel kleuren" samengesteld maan- gesteente aangeboden met de wens, „dat wij in de toekomst in vrede en harmonie tezamen kunnen leven." Zij deden een beroep op de jeugd in alle lan den deze hoop in vervulling te brengen. Cernan en Schmitt hebben om 06.41 uur donderdagmorgen hun derde excursie op de maan beëindigd. Zij hebben in totaal 22 uur en vier minuten op het maanoppervlak doorgebracht dat is langer dan al hun voor gangers. Hun derde excursie kwam als een anti-cliinax. Zij vonden niet, zoals een dag tevoren, de oranjekleurige stof die op vul kanische oorsprong kan duiden. Zij stelden vast dat de vandaag bezochte krater „Van Serg" veroorzaakt moet zijn door de inslag van een enorme meteo riet. Ook tijdens hun laatste tocht in het gebied van het Tauris-Litroff-gebergte verza melden zij een grote hoeveel heid stenen en maanstof. Gebogen liepen zij over de steile hellingen, waarbij zij hun geologische waarnemingen afwisselden met een lichte hu mor die de laatste Apollo-as- tronauten zo karakteriseerde. Zo merkte Schmitt, die poogde het maanstof van zijn camera te verwijderen, laconiek op: „Dit is erg frusterend en vrij zinloos ook". Kort nadat Cernan en Schmitt in de maanlander „Challenger" waren teruggekeerd meldde hun collega Ronald Evans uit het moederschip „America" dat hij zelfs op 90 km hoogte kleur- variaties kon zien in het gebied van de krater „Shorty" waar de vorige dag oranje grond was waargenomen. De tweede teleurstelling was het mislukken van twee be langrijke proeven op het maan oppervlak. Een instrument om de elektrische deeltjes te me ten, was oververhit. Een ander voor een veel belangrijker pro ject het nagaan of er inder daad zwaartekrachtgolven zijn weigerde hardnekkig te functioneren ondanks duizen den radiocommando's van de aarde. Schmitt schudde er op aanwijzing van Houston nog eens flink aan, maar het hielp niets. Cernan en Schmitt hebben een rzcord-hoeveelheid van 150 kg rots- en bodemmonsters verzameld tijdens hun drie daags verblijf op de maan. Het is wel ca. 18 kg meer dan waar in het vluchtplan voorzag. Schmitt was van oordeel dat dit extragewicht geen probleem zou zijn. „Gene en ik zijn bei den negen kg afgevallen tijdens deze missie". (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/PAKIJS De Amerikaanse president Richard Nixon en zijn belangrijkste adviseur Henry Kis singer hebben gisteren in het Witte Huis de stand bespro ken van de onderhandelingen over een oplossing van het conflict in Vietnam. Terwijl de Amerikaanse regeringswoordvoerders strikte ge heimhouding betrachten, nemen de geruchten toe, dat Kissinger opnieuw een reis naar Saigon zal moeten maken of anders wel zijn plaatsvervanger generaal Alexander Haig. Zij zouden dan wederom moeten pogen het Zuidvietna- mese staatshoofd Ngoeyen van Thieu te bewegen tot aanvaar ding van de voorwaarden voor een wapenstilstand, die ver moedelijk een voortgezette le gering van Noordvietnamese troepen in Zuid-Vietnam behel zen. Thieu zelf heeft dinsdag een bestand met Kerstmis en 't be ginnen van onderhandelingen tussen Hanoi en Saigon vastge steld. Het Witte Huis heeft gis teren geweigerd dit voorstel te steunen. De secretaris van pre sident Nixon voor perszaken, Ronald Ziegler, verklaarde, dat een bericht uit Parijs volgens hetwelk de Verenigde Staten de Vietcong en Noord-Vietnam hadden verzocht, akkoord te gaan met Thieus aanbod van een kerstbestand „uit zijn ver band" was gerukt. Op de Vietnam-conferentie in Parijs kondigden de delega ties van Noord-Vietnam en de Vietcong aan, dat hun regerin gen zich tegen elke essentiëële wijziging van het in oktober met Washington uitgewerkte wapenstilstandsakkoord zullen verzetten. BRUSSE L (ANP) Ed- mond Leburton, de 57-jarige voorzitter (naast Jos van Eyn- de) van de Belgische socialis tische partij heeft koning Bou- dewijn vian België donderdag meegedeeld dat hij de forma tie-opdracht waarmee de ko ning hem woensdag belaste, aanvaardt. Leburton hield die opdracht raad. woensdag in be- (Vervolg van pagina I). Want duidelijk lijkt in ieder geval op dit moment wel, dat de KVP niet veel meer voelt voor terugkeer van het oude, rechtse vijfpartijenkabinet. Na de partijraad lijkt nu ook de fractie naar „links" te neigen en gaat het er nu alleen nog om deze keuze in een aan vaardbaar vat te gieten. En omdat de linkse drie nu een maal gevangen zitten in de congres-uitspraak, dat er geen regeerakkoord kan worden aangegaan met partijen die dat niet reeds voor de verkie zingen wilden, lijkt de enige mogelijkheid te zijn dat de KVP dan toch maar instemt met de „bijwagenrol", die An- driessen naar zijn eerdere zeg gen zo verfoeit. Het hangt echter verder helemaal van de door de KVP geformuleerde voorwaarden af of de linkse drie op hun beurt nog als minderheidskabinet durven en kunnen aantreden. Kabinetsformateur Ruppert heeft gisteren de fractieleiders ontvangen van CPN, SGP en GPV. Comimmistenleider Mar- ous Bakker heeft de informa teur laten weten niet bereid te zijn tot steun aan een links kabinet als dit er op uit is het kiesstelsel te veranderen. Van daag ontvangt de heer Rup pert PSP'er Van der Lek, Beuker van de RKPN en Koe koek, de fractieleider van de weer naar drie man gegroeide Boerenpartij. Dat Koekoek als laatste aan de beurt komt- nog ba de leiders van kleinere fracties, heeft geen enkele be tekanis, maiair is een gevolg van Koekoeks eerder vastge stelde afspraken. Wel is het opgevallen dat tussen de komst van Beuker en Koekoek twee en een half uur tijd zit, ujd die Ruppert echt niet alle maal aan Beuker zal spende ren. Mogelijk heeft hij deze „pauze" ingelast om contact op te kunnen nemen met de bei de leiders, die de sleutel van deze kabinetsformatie in han den lijken te hebben: Den Uyl en Andriessen. De Vietcong heeft heel Sai gon donderdag opgeschrikt door het opblazen van duizenden tonnen explosieven in de groot ste munitie-opslagplaats, 10 km van de hoofdstad. Volgens militaire kringen waren commando's In het met prikkeldraad afgezette gebied doorgedrongen waar zij kenne lijk springladingen hadden ach tergelaten. Een van de com mando's zou zijn neergeschoten en vier Zuidvietnamese militai ren zouden zijn gewond. De enorme explosies duurden acht uur voort. In Saigon zoch ten velen een goed heenkomen in de veronderstelling dat de stad met raketten bestookt werd. Veel van de munitie die op ging in een vuurzee en rook behoorde tot de hoeveelheden die Amerikaanse vliegtuigen en schepen vorige maand naar Zuid-Vietnam hadden gebracht voor het opbouwen van voor raden voordat een bestand van kracht zou worden. DEN BOSCH. De Gruyter n.v. (SHVj gaat samenwerken met de Scheepvaart Unie-doch ter Airtouropa (het vroegere Airtour Nespanda), aldus heeft het kruideniersbedrijf bekend gemaakt. Deelnemers aan heit spaarze- gelsysteem van De Gruyter kunnen naast de aanschaf van goederen op hun zegels nu ook daarvoor reizen boeken bij Air touropa. Voor een boekje met een waarde van 50,kan de klant een „reiscertificaat" krij gen, die Airtouropa 60, waard zal zijn. DEN BOSCH (KNP) Het kort geding, dat het voor malig kerkbestuur van de Lambertuskerk te Eindhoven- Gestel wil aanspannen tegen het bisdom Den Bosch vanwe ge de sluiting van de kerk, is volgens een woordvoerder van het bisdom reeds bij voorbaat verloren. Gezien de scheiding van kerk en staat, zal de burgerlij ke rechter nooit het kerkelijk recht betwisten. Vermoed wordt dat de rechter zal ver klaren in deze- zaak niet be voegd te zijn. ROTTERDAM Rijn- Schelde-Verolme machinefa brieken en Scheepswerven nv en Comprimo nv zullen samen als hoofdonderaannemer optre den van het Amerikaanse Ge neral Electric Technical Servi ces Company (Getsco) en het Zwitserse Brown, Boveri und co. (BBC) bij de bouw van de kernenergiecentrale Leibstadt (Zw.) De werkzaamheden van twee Nederlandse bedrijven zullen omvatten het ontwerp van de lay-out vap de centra le, het ontwerp en het toezicht op de bouw en de montage van alle hulpsystemen van de reactor, alsmede de bouw en de montage van enige belang rijke componenten van het reactorsysteem. Met deze werkzaamheden is een bedrag van ongeveer f 80 miljoen ge moeid, aldus het RSV-con- cern. UTRECHT (ANP) De getallen die de anesthesioloog prof. dr. B. Smalhout in zijn oratie „De dood op tafel" heeft genoemd, zijn ongeloofwaardig. Dat is de conclusie van dr. D. Hoogendoorn, adviseur van de stichting medische registra tie, die deze week in „Medisch Contact" aan de hand van sta tistieken van de stichting stelt, dat het aantal sterfgevallen in de operatiekamer voor 197 i moet worden getaxeerd op 222 op een totaal van 635.200 ope raties in de Nederlandse zie kenhuizen. Prof Smalhout sprak in zijn geruchtmakende oratie „met zekerheid" over „enige honder den vermijdbare en tevens on geregistreerde sterfgevallen per jaar door anesthesie". Indien dit juist zou zijn, al dus dr. Hoogendoorn, zou dat betekenen dat alle of vrijwel alle sterfgevallen in de opera tiekamer (222) door anasthesie zouden moeten zijn veroorzaaki en dat zij bovendien vermijd baar zouden zijn. Hij vindt dat ongeloofwaardig omdat er verschillende andere oorzaken zijn aan te wijzen voor het overlijden van opera- MEXICO (RTR) De in ternationale federatie van pi loten (Ifalpa) heeft donderdag een buitengewone vergadering in Mexico besloten met het dreigement in staking te gaan als de vliegtuigkapingen voortduren. tiepatiënten. In dit verband noemt hij de verkeersslachtof fers die in uitermate levensge vaarlijke toestand worden bin nengebracht, patiënten die bij voorbeeld door een heftige maagbloeding meer dood dan levend op de operatietafel komen en hoogbejaarden bij wie gevaarlijke operaties moe ten worden uitgevoerd. Overigens wil dr. Hoogendoorn niet zeggen, dat er nooit fou ten worden gemaakt: in de operatiekamers zouden super mensen moeten werken wilde er op meer dan 635.000 opera ties nooit eens iets misgaan. (Van onze redactie binnen land). DEN HAAG De Kamerle den van Mierlo D'66, Pronk PvdA en Van Hulten PPR hebben minister Boersma So ciale Zaken en Langman eco nomische Zaken een spoedige beslissing gevraagd over de steun-aanvraag ter grootte van f 500.000,- ten behoeve van de kamgarenspinnerij Swagema- kers-Bogaerts nv te Tilburg. Daardoor zou, naar hun me ning, sluiting van het bedrijf met tenminste een half j.a-ar en wellicht voor een langere tijd kunnen worden voorkomen en zou in ieder geval een „zinvol le" afronding kunnen worden gegeven aan het medezeggen- sehaps-experiment dat bij de ze onderneming wordt uitge voerd. üan een onzer verslaggevers) ROERMOND Met de voortijdige dood van een hart patiënt deze week is de nood toestand van het Rocrmondse t.-Laurentius-ziekenhuis in do openbaarheid getreden. Het «ekenhuis kampt met een i-hriinend tekort aan bedden P de hartafdeling, waardoor alleen acute gevallen kunnen worden opgenomen. De hartspecialist van het St.-Laurentius-ziekenhuis, dr. Waelen, gaf toe dat dit al sinds oktober het geval is. Hij heeft eerder dit jaar de direc tie al op de dreiging van dit gevaar gewezen. Hij liet de leiding toen weten dat de wachttijden voor opname on rustbarend stegen. Het ant woord van de directie luidde dat „er geen argumenten aan wezig waren om het bedden aantal uit te breiden". De begin deze week overle den hartpatiënt, de 64-jarige G. Wingens uit Roermond, kwam reeds in oktober met een spoedbrief van zijn huis arts bij het ziekenhuis, om opgenomen te worden. Waar om dit niet gebeurd is blijft onduidelijk. De opnameafde ling van het ziekenhuis ver klaart dat de patiënt zelf om uitstel heeft gevraagd, terwijl de familie zegt dat de man is teruggestuurd omdat er geen plaats was. Op 6 december meldde de heer Wingers zich opnieuw bij het ziekenhuis. Weer was er geen plaats. Na overleg met afdeling hart- en vaatziekten werd besloten dat hij op 8 december opgenomen zou worden. Op die dag kreeg hij echter bericht dat er nog steeds geen plaats was. Afgelopen maan dag werd hij wegens zijn kri tieke toestand naar het zie kenhuis gebracht, waar hij in de loop van de dag overleed. 0 Voor 1 juli volgend jaar moeten er uit de Drentse staatsbossen tweehonderddui zend m3 omgewaaide en afge- knwipte bomen verwijderd zijn. Anders zal zich na de storm ramp van 13 november nog een tweede ramp voltrekken: de dennenscheerder zal de verwoesting voortzetten. Beel den als op deze foto zijn maar al te normaal in Drente. Men zal nu met inzetting van enke le honderden ongeschoolde ar beiders, die een bliksem-oplei- ding zullen krijgen, de ramp te Lijf gaan. AMSTERDAM (ANP) Het in een portiek van het hoofdkantoor van de spaar bank voor d>e Stad Amsterdam gevonden voorwerp is een nepbom, aldus de Amsterdam se politie. Bij nader onderzoek bleek het een kartonnen koker te zijn die gevuld was met zand. De portier van de bank had het voorwerp gistermor gen gevonden. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Na verkla ringen van de 25-jarige Veld- hovenaar W II. tegenover de politie te Eindhoven is de vluchtweg van de gebroeders Van de Moosdijk na de aan slag op de chef van het grens wisselkantoor Eindhoven vol ledig bekend geworden. Na de aanslag zijn de ge broeders Van de Moosdijk eerst de Vessemse bossen in gevlucht. Daar is later ook de auto van de kruidendokter te ruggevonden. W. H. heeft de broers diezelfde dag (1 no vember) met zijn auto van Vessem naar Eindhoven ge bracht. Daar brachten zij de «ïacht door in het huis van T.S. De volgende ochtend heeft H. het tweetal via Box tel naar Den Bosch gereden. Tijdens de rit verzochten de broers H. hen naar Antwerpen te rijden. H. weigerde dat. In Den Bosch kocht Frans van de Moosdijk enkele kleding stukken en een bromfiets. De broers tuften samen op de brommer naar Rijen. Ze zetten de brommer in de stalling van de spoorwegen, namen zelf de trein naar Breda en kochten in Teteringen een bestelauto. Daarmee vertrok het .tweetal via Utrecht en Breukelen naar Amsterdam. Hier scheidden de wegen van de broers zich. Frans bleef in Amsterdam en vluchtte later naar West- Duitsiand, waar hij intussen is gearresteerd. Willem van de Moosdijk kon niet langer bui ten zijn gezin, reed in de be stelauto terug naar Casteren en werd daar tenslotte aange houden. De Nederlandse autoriteiten vroegen West-Duitsland om uitlevering van Frans van de Moosdijk. Op dat verzoek was gisteren officieel nog geen antwoord ontvangen. UTRECHT Het kaderper soneel van Vroom en Drees- mann (2000 man) krijgt op 1 februari 1973 een salarisverho ging van tenminste 8 procent. Dit is het resultaat van be sprekingen tussen de drie in de Decom samenwerkende bonden van winkelpersoneel en de hoofddirectie van V en D. Jawel, vrienden, de dramati sche gebeurtenissen zijn met van de lucht. Wat denkt u wel. Zeven miljoen gulden boete voor onze nationale sui- kerbonzen- Da's wel voor het eerst dat suiker bitter smaakt. En dan die fraudes bij de postgirodienst. Het wil nogal eens utt de hand gir(er)en. En die astronauten. Vinden ze daar oranjekleurig stof op de maan. Wist u dat HM daar ook grond had? Er schijnen lieden, goedwil lende en onbaatzuchtige lie den, te zijn die de door de stormramp van vorige maand geteisterde Nederlandse bos sen willen sparen door dit jaar geen kerstbometi te kopen. Aardig hoor maar het heeft weinig zin. Dat dienst zegt van de plantsoenen- de Heidemaat schappij tenminste. Van de ongeveer drie miljoen kerstbo men die jaarlijks in de Neder landse huiskamers staan, ko men er ongeveer twee miljoen uit het buitenland, voorname lijk uit West-Duitsland, België en Luxemburg. Van de overblijvende, een miljoen, komt een groot deel van particulieren die op een verloren stukje bosgrond kerst sparretjes planten om wat bij te verdienen. „De hoogconjunctuur is mijn weldoener, mij ontbreekt niets Aldus begint in een boekje voor jeugdkerkdiensten een vrije variant (van J. Zijlstra) op de psalm „De Heer is mijn herder, het ontbreekt mij aan niets." Er staat verder onder- „Zelfs al ga ik door een dal van diepe duisternis, iïc vrees geen kwaad, want mijn polis is bij mij, mijn slaappoeder en mijn asperine, die vertroos ten mij." „De welvaart richt voor mij een dis aan voor de ogen der onderonwikkelde landen. Hij zalft mijn hoofd met fraaie leu zen, mijn liefdadigheid vloeit over." „Ja, vakantiegeld en kinder bijslag zullen mij volgen al de dagen van mijn leven; ik zal in de tempel van de wel vaart verblijven tot in lengte van dagen." Niet zo'n leuk ding, hé, om onder je neus te krijgen. Het stond in een jeugddienstboekje van de actie „Kom over de Brug". Vandaar. Vanavond komen ze langs de deur. Dan kunt u die brug zo over. Goede reis. MERIJN. (ADVERTENTIE) in zes jaar en vier maanden dank zij de samengestelde interest van 6,6% per jaar! bovendien verschuift uw inkomstenbelasting, wat fiscaal voordeel kan opleveren en u krijgt, als u meedoet met het Algemeen Premie Spaarplan, een extra premie elk kantoor van de ABN kan u alle inlichtingen verstrekken over de financiële voordelen van het ABN Spaarbiljet 1972/79.

de Stem | 1972 | | pagina 13