Ferrariminder activiteiten Pfenninger zet er een punt achter VROUWEN KIEZEN ARD SCHENK NUMMER EEN Charley Bosveld rukt op Italië- België OEFENMEESTERS in 12 verschillende Verwend JOHAN CRUYFF TWEEDE sport Heerser Dinsdag 5 december 1972 MODENA (ANP) Ferrari zal in het nieuwe seizoen slechts een formule-X wagen in de strijd brengen voor het wereldkampioenschap der cou reurs 1973. In de strijd der sportwagens zal Ferrari in de belangrijkste wedstrijden met twee fabriekswagens starten. Vergeleken met vorig jaar is het een belangrijke verminde ring van de activiteiten. Ferrari won in 1972 het kampioenschap van de con structeurs met vier wagens in de strijd en bracht drie for mule-1 bolides op de circuits. Tijdens zijn traditionele pers conferentie in Modena vertel de Enzo Ferrari bovendien dat het niet in de bedoeling van de fabriek ligt aan alle wed strijden, die meetellen voor de beide kampioenschappen uit te komen. „Slechts aan die wed strijden, die van belang zijn voor de technische ontwikke ling van onze wagens zullen wij deelnemen. De economie in Italië is onzeker en wij willen het komende jaar als een overgangsjaar beschou wen". De formule-1 wagen van Ferrari zal in 1973 wor den gereden door Jacky Ickx, voor de sportwagens zijn naast Jacky Ickx gecontracteerd Ar- turo Merzario (Ita), Brian Redman (G-Br), en Carlos Pa ce (Brz). Aan dit viertal zal mogelijk nog de Amerikaan Mario Andretti worden toege voegd, indien er overeenstem ming met de sponsor van An dretti (Firestone) kan worden bereikt. Ferrari zelf namelijk heeft een contract met Good year. Rini Wagtmans: Kopman van de nieuwe formatie Canada Dry. BROODAMATEURS BEDERVEN DE MARKT (Van onze speciale verslaggever) OISTERWIJK Als voorbeeld dat de organisatie- drang en het improvisatievermogen van Ton Vissers nauwelijks grenzen kent, moge de volgende anecdote dienen. Op een dag las Vissers in een plaatselijke krant dat de eerste burger van Oisterwijk bijna 25 jaar burgemeester was en dat deze, daar hij zijn ambt nog slechts zeven jaar in Oisterwijk had uitgeoefend, afzag van feestelijkheden en het jubileum in alle stilte wilde vieren. Daarin zou burgemeester Bart Funk ook geslaagd zijn, ware het niet dat tot de ingezete nen van Oisterwijk sinds 1967 ook ene Ton Vissers behoort. Vissers nu was oprecht verontwaardigd dat dit heuglijke feit zonder festiviteiten voorbij dreigde te gaan. Hij kwam onmiddellijk in actie, nam naar goed wielergebruik de vrouw van de burgemeester „in de slag" en organiseerde in het geheim een groots feest ZüRICH (ANP) Weer verdwijnt een naam van de raambiljetten. Binnen een jaar verliezen de winterwielerba- nen hun derde „grote". Na Pe ter Post en Rudi Altig beëin digt nu ook de Zwitser Fritz Pfenninger (36) zijn carrière. Zondag aan de finish van de zesdaagse van Zürich, was het „schluss" vóór Pfenninger. Hij zal zich scharen in het legioen der onvergetelijken zoals Jan Pijnenburg, Piet van Kempen. Gerrit Schulte, Rik van Steen bergen, Gustav Kilianof, Peter Post. In 'n opzicht is Pfenninger zelfs uniek. Hij nam deel aan 179 zesdaagsen, hetgeen over eenkomt met bijna drie jaar cirkelen op de houten ovaal- tjes. Pfenninger is daarmee wereldrecordhouder. Op 27 januari 1955 startte Fritz Pfenninger voor de eer ste maal in een six days, wel ke melange van circus en sport hem daarna zeventien jaar in een magische greep heeft ge houden. In de Oerlikonhal van zijn geboortestad Zürich, waar nu de rcirkel zich sluit, streed Pfenninger aan de zijde vaat zijn landgenoot René Streheler voor de eerste maal, maar meer tegen zichzelf dan tegen de concurrentie. Op de laatste dag van die eerste krachtproef bezweek Fritz. Zijn zitvlak was rauw van het doorzitten* De jonge Zwitser hardde zich echter snel. Reeds in zijn vier de zesdaagse zegevierde hij, in Aarhuus met Oskar Plattner. De grote tijd voor Pfenninger kwam echter pas toen hij eerst door Klaus Bugdahl en later door Peter Post werd gevraagd als koppelgenoort. Met de lange Hollander startte Pfenninger 43 -keer en behaal de hij negentien overwinnin gen. Zes uit 19 was de score met de blonde Berlijner. In totaal zegevierde Pfenninger in 32 zesdaagsen. (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) HILVERSUM. De Spartaan (Henk „Charley") Bosveld heeft zich in de strijd om de Eddy PG-trofee opgewerkt naar een derde plaats. Het goe de spel van Bosveld in de strijd tegen Ajax, leidde tot een waardering van 9 punten, en daardoor kon hij de gedeelde vijfde en zesde plaats in het totaal-klassement verlaten. Aan de kop in de strijd om de Eddy PG-Trofee kwam geen wijziging. De MVV-er Willy Brokamp en NEC-middenspe- ler Jan Peters kregen beide 9 punten en dus bleef het ver schil één punt. Theo Pahlplatz heeft op dit moment even moeten afhaken. Be stand is thans: 1. Brokamp (MVV) 119 pnt, 2. Jan Peters (NEC) 118 pnt, 3. Bosveld (Sparta) 116 pnt, 4-5. Schneider (Feyenoord) en Pahlplatz (FC Twente) 115 pnt, 5. Van der Roer (Excelsior) 114 pnt, Gerrie Mühren (Ajax) 113 pnt. 3- Mansveld (FC Den Haag) 112 pnt, 9-11- Krol (Ajax), Treytel (Feyenoord) en Van der Vall (FC Twente) 111 pnt, 12-14. Cas Janssens (NEC), Strik (PSV) en Doesburg (Sparta) 110 pnt, 15-18. Flinkevleugel (FC Am sterdam), Warnas (Go A- head Eagles), De Jong (NAC) en Vermeulen (NAC) 109 pnt, 19-20. Thijssen (NEC) en Ven- neker (Sparta) 108 pnt, 21-24. Berg (FC den Haag), Van Beveren (PSV), Van der Kuylen (PSV) en René van der Kerkhof (FC Twente) 107 pnt. Bosveld: Gestegen door het 9oede spel tegen Ajax. Op de ctaig van zijn jubileum wand de nietsvermoedende burgemeester 's avonds dioor een „dringend" telefoontje van een der wethouders uit zijn huis gelokt en toen hij terug ■kwam, vond hij tot zijn verba zing zijn huis in duisternis gehuld. Hij belde aan, zijn vrouw deed open, plotseling begon er ergens in het grote herenhuis een orkest te spe len. de salons bleken met 104 gasten te zijn gevuld, obers in livrei en diensters in Brabant se dracht serveerden dranken, ir. de tuin werd een inderhaast aangebrachte feestverlichting ontstoken, kortom het werd tot vijf uur in de morgen een dolle boel, een feest dat Ois terwijk niet vlug zal verge- ten- Het mag dan ook geen ver wondering wekken dat de man die diit alles voor elkaar bracht, er weer dln slaagde de Nederlandse prafwieHersport uit de malaise te halen door een industrieel voor een wie lerploeg te interesseren. Dat hij daarbij een voor Europese begrippen uniek risico nam, is voor velen verborgen geble ven. Vissers had namelijk al elf renners gecontracteerd voordat hij een sponsor had. Dat wil zeggen, als hij er niet in geslaagd was een sponsor te vinden, zon hij in 1973 150.000 gulden uit zijn eigen zak aan Wagtmians, Krekels, Pustjens, Keileners, Koken, Van der Leeuw, Koeken. De Koning e.a. hebben moeten betalen. Zegt Vissers: „Ik had besloten dit risico te nemen omdat ik in het verleden mijn les heb ge leerd. Het is wel eens voor gekomen dat toen ik een spon sor gevonden had, er geen ren ners meer waren om een ploeg te formeren". Het kwam tenslotte toch al lemaal goed, dank zij Canada Dry in wiehs verkoopdirecteur drs. Henk van der Beulen Vis sers een geschikte gespreks partner vond en naast Canada Dry had hij zelfs nog andere industrieën voor zijn nieuwe ploeg weten te interesseren. Bij het saimens' 'Jen van zijn formatie stootte Vissers, naar stig op zoek naar talentvolle jonge renners, op 'n oud zeer, de zogenaamde „brood-ama teurs" Daarom was hij in het Oisterwijkse restaurant „Ne merhof'', midden in een door de herfst fraai getinte bossen gelegen, voor zijn doen onge woon fel. „Ik zal", zo zei Vissers, „niet rusten voordat dit onrecht uit de wielersport verdwenen is." Vissers: „Ik heb een aantal talentvolle amateurs, goede voorstellen gedaan om beroeps renner te worden. Wat blijkt? Ze worden door spnsors van amateurploegen royaal betaald. Bij Ketting krijgen Schuer en Kuiper naast een salaris win keltjes van de sponsor en Ka- rel Jansen van de WBW heeft een brief naar de KNWU geschreven waarin Wij miet bewijzen aantoont dat Pe- 0 Ton Vissers is er weer in geslaagd een Nederlandse profploeg te formeren. ROME (ANP) De Itali aanse selectie voor de voetbal wedstrijd tussen de ploegen van Italië en België, die mor gen in Florence wordt ge speeld, bestaat uitdoelSu- perchi (Fiorentina) en Castel- lini (Torino), verdedigers: Fe- dele (Bologna), Oraldini (Fio rentina), Sabadini (Milon), Bet en Santarini (Roma), Ze- chini (Torini) en Santin (Sampdoria), midden en aan val Massa (Inter), Rececconi en Guarnaschelli (Lazio), Bi- gon en Prati (Milan) Esposito en Improta (Napoli), Gori (Cagliari) en Merlo (Fiorenti na). DEN HAAG (ANP) De bond voor voetbaloefenmees- ters heeft het duizendste lid ingeschreven. Het is de oud- Feyenoorder en oud-NEC spe ler Pauke Meyers. De bond heeft de laatste ja ren een grote groei doorge maakt. In 1967 waren er nog slechts 300 leden. Tijdens de studiebijeenkomst in januari a.s. waar onder andere Stefan Kovacs en Henk Groot van Ajax referaten zullen houden, zal het duizendste lid worden gehuldigd. boerderijdrop katjesdrop dubbelzoute drop 31IB€8 sKlvÈS H knoopjesdrop griotten-valutadrop - komeetdrop - jujubes - salmiak pastilles honingdrop - bruine beertjes - milottes In zijn tijd was Pfenninger een heerser. Naast de 43 over winningen verdiende hij met zijn sprintersbenen 43 auto's. Vandaar dat men hem in elk sportpaleis van Berlijn tot en met Parijs een taxidief noemde. Overigens heeft Ftitz Pfennin ger alle 43 automobielen goed verkocht en heeft hij slechts schertsenderwijs wel eens ge zegd een taxibedrijf te zijn begonnen. De Duits-Zwitser was jaren lang een van de beminnelijk ste collega's in het kringetje van de zesdaagserenners. Waar Pfenni kwam was het lachen geblazen. „Helaas is er dajt de laatste jaren niet meer bij", zegt hij spijtig. „Tegenwoordig is het allemaal zo bloedse rieus. Vroeger, dat waren nog eens tijden, toen wij in het cabientje van een collega, die na de laatste jacht naar bed ging, een kukeleku-haan ver stopten. Een andere keer lie ten we de koffer van een soig- neur opstijgen aan een half dozijn luchtballons.". En de balans van zeventien jaar zesdaagsen rijden? „Ik zou het niet over willen doen* De zesdaagsen zijn te eng spe cialistische. Misschien ook dat ik te netjes was voor dit vak. Dat heeft me af en toe wel eens opgebroken. Vaak regeer de de haat en nijd. Maar ja, er stond ook veel plezier tegeno ver". Heeft Fritz Pfenninger goed verdiend in die duizend dagen (meer dan 300.000 kilo meter)? „Miljonair ben ik niet geworden, maar armer ook niet". Pfenninger heeft in het centrum van Zürich een res taurant, Pfaenni geheten, van waar hij de toekomst met ver trouwen tegemoet ziet. „Ik zal er ook niet om treuren als KLAUS (Bugdahl) mijn we reldrecord breekt". Bugdahl is in Zürich aan zijn 174ste zes daagse bezig. dor den Hertog bij een dochter onderneming van de Frisel voor 25.000 gulden op de loon lijst staat. Karei Jansen heeft de KNWU daarom verzocht de amateur-licentie van Den Her tog in te trekken en hem tot professional te verklaren." Ik wist natuurlijk al langer dat de zaken voor topama- teurs zo geregeld worden", al dus Vissers, „maar ten tijde van Willem II had ik vedetten als Rik van Looy en Peter Post en die droegen eigenlijk de verantwoording in de ploeg. Nu ik bij Canada Dry met jonge profs wil werken, werd ik meer dan ooit met deze onrechtmatigheid in het wielrennen geconfronteerd. Want iedereen weet dat vol gens de reglementen van de KNWU amateurs geen salaris mogen ontvangen. Ik heb jon ge renners een goed salaris geboden om professional te worden Zij blijken echter als amateur enorm verwend te zijn. Sallarissen van 500o gid. zijn geen uitzondering. Daarbij krijgen zij 200 tot 300 gulden startgeld voor het rijden van wedstrijden, zodat ze alleen voor kapitale bedragen be roepsrenner willen worden. Ik zal niet rusten voordat aan deze toestand een einde is gemaakt. Ik zal donderdag 7 december in Maarheeze alle journalisten met deze feiten confronteren". „Begrijp me goed, ik heb in het geheel niets tegen een jon gen alls Den Hertog. Ik gun hem graag zo'n 25000 gulden en nog meer maar dan wel als professional." Hoe ziet Vissers de toekomst van de profwie lersport „Optimistisch", zegt hij „De grote internationale wielerronden blijven gehand haafd. En zolang er honderd duizend mensen naar de fiets blijven verlangen (de au tomobilist dóe met zijn auto het pakje sigaretten op de hoek gaat halen, sterft uit) zo lang zullen er hondderduizen- den gefascineerd worden door de prestaties die op de fiets geleverd worden. Als jie voor je lol zwemt wil je ook wel eens weten wie de vent is die drie keer zo hard door heit water gaat." Jean Nelissen. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Ard Schenk heeft het als lieveling van de vrouwen gebracht tot de meest bewonderde sportman van Nederland. Het publiek vindt aldus een markton derzoek dat hij de sportman van het jaar moet worden. Op de eindstreep heeft de profschaatser de duur betaalde voetballer Johan Cruyff verslagen. Johan kreeg wel aan merkelijk meer mannen aan zijn zijde. 't Marktonderzoek sportbureau Ogilvie uit Amsterdam heeft deze onderzo ekgegevens ge lanceerd als een „aardigheid je". Als een schot voor de boeg voor de echte uitverkiezing, die de AVRO jaarlijks organi seert. Het Ogilvie-onderzoek berust op een landelijk repre sentatieve steekproef onder 540 mannen en vrouwen- In totaal verwierf de schaatser Schenk 28 procent van het stemmentotaal. Van de vrou wen steunden hem 37 procent en zijn aanhang onder de mannen bedroeg slechts 19 procent. Voor Johan Cruyff is de weeg schaal der seksen meer in even wicht. Zijn fans worden verte genwoordigd door 26 procent van de mannen. Dat percen tage is bij vrouwen maar één minder (25%). Judo-reus Willem Ruska volgens veel sportkenners dit jaar de meest serieuze „titel kandidaat" heeft van het Nederlandse publiek brons ge kregen met 12 procent van het stemmentotaal (15% van de mannen en 9% van de vrou wen). Tennisspecialist Tom Okker volgt hem op de voet met een totaal van 11 procent (12% omde rde mammen en 10 onder de vrouwen). De onderzoekers schrijven de hoge klassering van Ókker toe aan het tijdstip van de steek proef. Dat was eind november en toen waren er juist veel tenniswedstrijden op de televi sie, waarin het Nederlandse tennis-troetelkind excelleerde. Woordvoerder F. Bootsma van Ogilvie zegt desgevraagd in een toelichting dat zijn onder zoekbureau de mensen „eens iets anders wilde voorschote len". „Dat is leuk voor zo'n onderzoek met 30 vragen. Je haalt er de ondervraagde mee uit een sleur van bijvoorbeeld alleen maar griesmeel, auto's en soep. De overgang van de ene naar de andere vraag is wat gemakkelijker met aan trekkelijke tussenvragen. Zo hebben wij ook gevraagd wie de sportvrouw van het jaar moest worden en wie de meest bewonderde tv-pPersoonlijkheid is. De gegevens daarover ko men later". Al deze krenten in het hrood van het opinie-onderzoek moe ten niet gezien worden als concurrentie voor andere on derzoeken. Woordvoerder Bootsma: „Het hangt er hele-ï maal van af wat voor normen je aanlegt. Wij hebben aan het publiek gevraagd hoe zij ero ver denken. Anderen leggen deskundigen dergelijke vragen voor. En zij hoeven zich niets van het publiek aan te trek ken". Bij de AVRO, waar medewer kers op het ogenblik bezig zijn met de laatste voorbereidingen voor de uitverkiezing van sportman en -vrouw van het jaar onderschrijft een woord voerder deze zienswijze. „Het onderzoek van Ogilvie staat volledig los van ons onder zoek. Wij schakelen chefs van sportredacties in. Zij vullen in puntenvormen de waarde ring in. Daarvoor baseren zij zich op de gehalte van een prestatie. Op 27 december ko men wij met de uitslag op de televisie. In tegenstelling tot andere jaren zullen wij alleen de nummers één bekendma ken. Verder komt er geen ranglijst. Tenslotte gaat het al leen om dé sportman en dé sportvrouw". WIELRENNEN Wereld kampioen veldrijden Eric de Vlaeminek heeft in Gansingen (Zwi) zijn zesde overwinning van dit seizoen behaald. De Belgische renner won in de sprint van Rolf Wolfshohl. In Beersel (België) won Gust Hadts een veldrit over 25 kilo meter. Op bijna drie minuten was Spetgens als zesd* de beste Nederlander. 0 Ard Schenk: Populairste sportman van 1972.

de Stem | 1972 | | pagina 11