WERK Landmacht gaat anti-autoritair kader vormen m Hartpatiënten dreigen met 'harde acties' mm WERKGEVERS FEL TEGEN MAAR 3% SCHRIJFT MET LINKERHAND Juan Peron op naar Argentinië Stroom storing legt Zeeuwse bedrijven stil DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND Henk Wery toegevoegd aan selectie indaag Lading uien op straat v ■g» S. igHMiHHl Prijzen en Ionen red hoger Zondag tegen België Sergeant wordt op proef „meneer" wilt tide lef falie helpen bestrijden ]]2e jaargang no. 17180 weerbericht Centraal akkoord weer op losse schroeven Goesenaar op rijksweg 58 verongelukt TV-uifzending PSP Toegegeven Prijsstop Verkiezingen Explosie in ziekenhuis Kruidendokter TV-oproep en tien mille beloning Hartchirurgie in Eindhoven Z.-Vlaanderen in het duister EDITIE voor ZfELAND Directeur: Dr. W. A. J. M- Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341Postgiro 1114111 Woensdag 15 nov. 1972 Plaatselijk buien Wisselend bewolkt met plaatselijk buien. Matige tot krachtige weste lijke wind. Maximum 8 graden, minimum tegen het vriespunt. Storen goes, klokstraat i hulst, steenstraat 14 terneuzen, nieuwstraat 9 bergen op zoom, zuivelstraat 26 oosterhout, arendstraat 14 roosendaal, molenstraat 45 DEZE WEEK AL PRIJS MAATREGEL (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-Biesheuvel zal vrijdag be sluiten tot een prijsmaatregel. Op die manier wil het nog tivee weken zetelende kabinet voorkomen, dat de prijzen verder uit de hand zullen lopen en dat daardoor het cen traal akkoord tussen werkgevers en werknemers op losse schroeven komt te staan. Er komt geen prijsstop, waarom PvdA-fractieleider drs. Joop (en Uyl heeft gevraagd. Er komt een prijscalculatiebeschikking, waarin onder meer wordt vastgesteld dat de groei van de win sten zullen worden bevroren. Elke prijsverhoging zal worden onderzocht. Zoals bekend bestaat er reeds een prijsmeldings- plicht, die eind vorige maand is ingegaan. Er kwamen volgens lot ministerie van economische zaken gedurende de eerste tien jjjen van die meldingsplicht al 76 prijsverhogingen binnen. op losse komt helemaal schroeven te staan.' twijfel lijdt zen drilt jaar niet raamde 7 a 7,5 stijgen (het was ber al 7,2 pet), r tot zelfs 9 De werkgeversorganisaties bben zich bij monde van 'O-voorzitter drs- S.C. Bak- fel gekeerd tegen deze pinnen van het kabinet-Bies- De werkgevers zijn de afgelopen dagen tweemaal bij de regering „op het matje" geroepen. Hen is toen meege- dat die regering een prijsmaatregel overweegt. De reactie van de werkgevers is ongewoon fel. Op deze manier wordt namelijk het centraal akkoord ondermijnd. „Het vastgelegd dat daar oo (Van onze correspondent). GOES In de nacht van Mandag op dinsdag is op rijksweg 58 tussen Goes en Arnemuiden de 52-jarige Abra- ho de Kubber, afkomstig rit Goes, dodelijk veronge lukt, auto waarin het slacht er reed, is vermoedelijk en in de sloot naast de ;eS terechtgekomen. De man tót de auto geslingerd en tot zijn aiuto in de sloot «rechtgekomen, waar men J®1 dinsdagmorgen levenloos "-20 uur vond. De auto 1 vernield. (ADVERTENTIES) 18.10-18.50 uur I S®M STEM LINKS STEM PSP trader van de ZAVO ««kelweken brengt St.- Dieto met zÜn zwarte- wen op zaterdag 18 no- a-s. 's namiddags Jan 7 ^r'e een bezoek ronr! .7aams'a§> om een ■>- j te maken door het gezeten in een open „,e Sint wordt voorafge- door de plaatselijke en dl°„me, "De Volharding' lotorL A Mai°fettenpe- Tevneuzen. ^»genZal 6en traktatie ftnt!iC??a3 verwacht een dit j. belangstelling, zoals Veert,'Tamsla§ ieder jaar '4 va tgeVal is' ZiJn be beoin samen met het keWVan de ZAVO Win- is uit de ve Stichting was it wordt kweer zo'n 1,5 a 2 ien, zodat in 1973 de prijzen zeker met 7 procent omhoog zullen gaan,. Een en ander is gisteren be kend van en van den Beid. directeur van het Centraal Planbureau, heeft toegegeven dat de recente prijsstijgingen en de hoger uitvallende invoerprijzen de voorspellinigem van het Cen traal Planbureau hebben door bruist. De hoger uitkomende prijs stijgingen zullen echter ook betekenen dat de loonstijging voor volgend jaar, in het cen traal akkoord op 11 procent gesteld, wel tot 13 procent zal uitlopen. Voordat het centraal akkoord is ondertekend, is het derhalve alweer verouderd. zeer aantrek- tien t £e^Prijzen te win- ttvyl iedere koper %de voordeel behaalt 2egelaktie. es van de vergaderen ewegitmg zou prijsmaatregel :imale loon- ud-t het cen- hoeven te worden gewijzigd. Eerder deze week hebben de vakcentrales zich echter al verzet tegen een complete prijsstop. De Consu mentenbond daarentegen wil, mét de linkse oppositie in de Tweede Kamer wel een prijs stop. De bond vraagt nu een „absolute prijsstop, met een terugwerkende kracht van minstens anderhalve maand, gevolgd door strenge prijsbe- heersing"- Voorzitter Sake v.d. Ploeg van de Agrarische en voe- diinigsbedrijfsbond NW is te gen een prijsstop, „omdat daar een loonstop op volgt, en daar hebben wij geen behoefte aan". De werkgeversorganisatie mak-en zich bijzonder boos over de „paniekerige" uitlatin gen van kamerleden en politi ci: ministers en vakbondsbe stuurders. Volgens hen g het centraal akkoord uit van een vrije loon- en prijsvor ming en uit dien hoofde aai de regering van dat akkoord af moeten blijven. Komt er toch dan grijpt de vrije prijspolitiek en dat is voor de werkgevers onaanvaardbaar. Tenslotte menen beide werkgeversorganisaties dat niet zij in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de sterk gestegen prijzen. Slechts 44 procent van a-lle artikelen die de prijsindex voor de kos ten van het levensonderhoud bepalen, behoort tot de pro- duktie van de leden van VNO en NO" (Zie ook pagina 11) een prijsmaatregel, het kabinet in, in (Van onze correspondent) ZEEBRUGGE Het werk aan de grote 125.000-tons zee sluis in Zeebrugge in Beigié is vrijwel gestopt. In de bouwput, waar volgens de oor spronkelijke plannen op dit moment zo'n 300 man aan het werk hadden moeten zijn, werken er een dertigtal, die zich voornamelijk bezig hou den met wat onderhouds werk. Oorzaak van deze ernstige stagnatie is dat bij het droog- pompen van de bouwput uit de verre omtrek water uit de grond wordt weggezogen, soms tot op twee kilometer afstand. Doorpompen zal catastrofale gevolgen hebben voor de wo ningen in Heist en Zeebrugge. Reeds nu vertonen verscheide ne huizen scheuren. Oorzaak van dit alles is de samenstelling van de onder grond waarmee, bij het aan vangen van de werken, kenne lijk onvoldoende rekening is gehouden. De plaats waar de zeesluis is gebouwd is een oud schorrengebied. De ondergrond bestaat er uit zand, klei en turf, die elkaar op de meest willekeurige manier afwisse len. Vooral de turflagen, die erg waterdoortalend zijn, fun geren als ondergrondse kana len waardoor het water bij het bemalen van de bouwput tot op grote afstand wordt wegge zogen. Verzakkingen zijn daar van het gevolg. Enige tijd geleden dacht men een oplossing gevonden te hebben door het uitgepompte water op enige afstand weer in de bodem te laten dringen. Dat middel heeft echter ge faald- Men hoopt nu na de winter een oplossing voor het probleem gevonden te hebben, maar inmiddels zijn er van de 120 man die tot dusverre in de bouwput werkzaam waren al 90 ontslagen. ZEIST (ANP) Frantisek Fadrhonc heeft zeventien spe lers geselecteerd voor de wed strijd tegen België, die zondag avond 19 november in Ant werpen wordt gespeeld. De Feyenoorder Henk Wery is toegevoegd aan de groep spe lers, die de bondscoach uitno digde voor de ontmoeting met de Noren op 1 november in Rotterdam. De zeventien kandidaten waaruit het elftal voor de eer ste wedstrijd tegen de Belgen voor het toernooi om het we- relkampioenschap voetbal 1974 zal worden geformeerd zijn: Johann Cruyff, Barry Hulshoff, Piet Keizer, Ruud Krol, Gerrie Muehren, Johan Neeskens. en Wim Suurbier (allen Ajax), Wim van Hane- gem, Wim Jansen, Theo de Jongh, Dick Schneider, Henk Wery (allen Feyenoord), Theo Pahlplatz, Piet Schrijvers (beiden FC Twente), Willy Brokamp (MW), Aad Mans veld (FC Den Haag) en Jan van Beveren (PSV). (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Slechts drie procent van de Nederlanders schrijft met de linkerhand, ter wijl minstens 12 procent van nature linkshandig is. Deze cijfers komen naar voren uit een representatieve steek proef onder 1.132 personen, ge houden dioor het Nipo (Neder lands instituut vocxr de publie ke opinie). Het aamtal personen, dait links handig schrijft, is gelijk ver deeld over mannen en vrou wen. Een grote verschuiving komt naar voren bij splitsing naar leeftijd. In de groep personen tot 25 jaar schrijft niet minder dan 12 procent meit de linker hand (hieruit is het cijfer af geleid dat minstens 12 procent van de Nederlanders van natu re linkshandig is); in de groep tussen 25 en 35 jaar schrijft nog 4 procent linkshandig, en in de leeftijdsgroepen daarbo ven slechts één procent. ROTTERDAM (ANP). In het Sint-Claraziekenhuis in Rotterdam-Zuid heeft zich gis terochtend een ontploffing voorgedaan in het ketelhuis van de verwarming. Er vielen geen gewonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De Konink lijke Landmacht gaat volgend jaar maart een proef nemen met anti-autoritair kader. Daar voor worden momenteel aan gepaste lessen gegeven aan vaandrigs en sergeanten. Het door het ministerie „nog al ingrijpend" genoemde pro ject, heet „Verbetering Oplei ding a*.s. Reserve-Officieren en Kader". Doel is „een beter en vooral praktischer dienstplich tig leider aan het legerkorps af te leveren De nieuwe aanpak wordt met een klein deel van de lichting '72-5 uitgeprobeerd. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie „gaat er een gigantisch brok mentaliteitsombuiging achter schuil". De vaandrigs en sergeanten worden opgeleid in een sfeer, die velen volgens het ministe rie zonder aarzelen a-militair zullen noemen. Een sfeer, waarin discussie en kritiek op de militaire meerdere en op elkaar een vaste plaats heeft. Peron (rechts) op het vliegveld van Rome. Geheel links zijn echtgenote Isabel. (Van onze redactie buitenland) ROME Op weg van zijn ballingsoord Madrid naar zijn vaderland Argentinië is ex-pre- sident Juan Peron gisteren in Rome aangekomen. Tegen een verslaggever van de Italiaanse radio en televisie zei Peron dat hij naar zijn va derland terugkeerde ais „vre destichter, die het risico van een burgeroorlog moet wegne men", Hij reist vrijdag verder naar Buenos Aires. Peron zei zijn missie te ver vullen te krijgen „op een uiter mate moeilijk ogenblik voor Argentinië". Op de vraag of hij tijdens zijn verblijf van enkele dagen in Rome op bezoek zou gaan bij de Paus, haalde Peron zijn schouders op. Vatikaanse klin gen verklaarden naar aanlei ding hiervan dat Peron de Paus zou kunnen zien op diens wekelijkse algemene audiëntie van woensdag, maar dat een particuliere audiëntie niet zou plaatshebben. De 77-jarige ex-president die in 1955 van de macht in Buenos Aires werd beroofd, was in Rome aangekomen in gezelschap van zijn derde vrouw Isabel. Peron heeft wel een bezoek gebracht aan premier Andreot- ti van Italië. Peron heeft nog een sterke aantrekkingskracht op zijn oude, getrouwe aanhangers. Bovendien leeft nog sterk de herinnering aan zijn knappe vrouw Evita, die de harten van haar landgenoten veroverde en tot hun verbeelding sprak voor dat zij op 32-jarige leeftijd aan kanker overleed. Ze deed veel voor de armen. STAD EN STREEK VMZ wil vuil van industrie niet mengen Pagina 3 Sas van Gent verbaasd over eigen feest- vermogen Pagina 5 BINNEN- EN BUITENLAND Zeg maar Frans tegen mr. F. h. J. J. Andriessen Pagina 11 Zes gulden en een briefje van vijf voor DS'70 Pagina 12 SPORT Nico Rijnders gaat vooruit Pagina 13 DE KLEINE STEM Dikke oom Joop Bartelmans heeft een groots idee Pagina 14 VROUW EN MODE Vrouwengroep kan binnen politieke partij (nog) niet worden gemist Pagina 16 (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN Vele tien tallen telefoontjes zijn dinsdag avond binnengekomen hij de rijkspolitie te Eindhoven, na dat na het televisie-journaal van acht uur een oproep was gedaan om tips en aanwijzin gen over de verblijfplaats van de voortvluchtige gebroeders Van de Moosdijk i((t Casteren. Over die telefoontjes kon nog weinig worden gezegd. Er waren een paar kennelijke grappenmakers bij en van de meer serieuze aanwijzingen kon niet worden gezegd dat ze in een bepaalde richting een geografisch zwaartepunt wezen. Evenmin heeft de beloning van tienduizend gulden, die de n.v. Grenswisselkantoren heeft uitgeloofd om de aanhouding van de kruidendokter en diens broer te bespoedigen, tot nu toe tot resultaat geleid. Wel was er gistermiddag groot alarm in 't Gooi, waar Willem van de Moosdijk tussen Amersfoort en Amsterdam in een blauwe Ford Capri zou zijn gesigna leerd. Om zes uur rukten alle patrouilles weer in: de aanwij zingen berustten andermaal op een misverstand. 4 9 TERNEUZEN. Op de provincialeweg St.-Annapolder Terhole heeft een Amsterdamse vrachtautochauffeur zijn lading, bestaande uit 72 kisten met uien, verloren. De chauffeur bemerkte zelf het ongelük, stopte en begon ijlings de op de weg verspreide kisten te verzamelen en weer op te laden. Het verkeer ondervond weinig hinder van dit ongeval. (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Als er over veertien dagen geen concreet antwoord is, dan gaan er har de acties beginnen. Er moet iets gebeuren, nu, anders gaat al het medisch personeel weg". Dat zegt de heer H. S. Fievet, voorzitter van de Ne derlandse Hartpatiëntenvereni ging. Gisteren heeft de vereni ging een brief gestuurd naar de ministers van Volksgezond heid en Wetenschappen over de situatie van de hartchirur gie in het Eindhovense Bin- nenziekenhuis Hartchirurg dr. P. J. van der Schaar moet weer aan het werk. is het oordeel van de vereniging. In plaats van de noodzakelijke uitbreiding, vindt er een in krimping van de mogelijkhe den plaats. In haar brief aan de minis ters, tevens verzonden aan on der meer de inspecteur volks gezondheid Noord-Brabant en aan de ziekenfondsen, wijst de vereniging ais verantwoorde lijken in het Eindhovense con flict aan: algemeen chirurg dr. Q Eiisbouts de vier aan het zelfde Binnenziekenhuis ver bonden cardiologen, bestuur en directie van het ziekenhuis en het bestuur van de medi sche staf. „Deze mensen hebben zich niet ontzien om, gedreven door prestigezucht geldzucht, onbe kwaamheid en-of zwakheid, de meest laag-bij-de-grondse methoden te baat te nemen om het conflict in hun voordeel te beslissen", aldus de brief. Het hoofdbestuur van de vereniging zegt van oordeel te zijn dat het door dr. Eijsbouts voorgestelde hartchirurgische team in het Binnenziekenhuis, zonder dr. Van der Schaar, maar met diens vroegere as sistent dr. Y. Masshour, „door onvoldoende vakkennis en be kwaamheid en door gebrek aan de juiste mentaliteit, vol strekt niet in staat is om ver antwoorde ca-rdiochirurgische huln aan hartpatiënten te bie den (Vervolg op pagina 11) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN -MIDDEL BURG Door kortsluitingen in de PZEM-netten hebben de inwoners van Zeeuwsch- Vlaandeaen en diverse grote Zeeuwse bedrijven, zoals on der meer Hoechst en Péchiney in de nacht van maandag op dinsdag en ook nog gisteroch tend enkele keren, zonder stroom gezeten. Dit had tot gevolg dat bij Hoechst en Pé chiney tijdelijk met de pro- duktie moest worden gestopt- In Zeeuwsch-Vlaanderen konden Dow Chemical en de Nederlandse Stikstofmaat schappij door gebruik te ma ken van de eigen energiecen trales zonder veel problemen door blijven draaien. Tijdens die stroomloze perio den was geheel Zeeuwsch- Vlaanderen in het duister ge huld. Doordat ook de elektri sche klokken en wekkers wa ren blijven stilstaan, kwamen gisteren veel mensen te laat op hun werk. De kortsluitingen in de PZEM-netten zijn naar alle waarschijnlijkheid de naweeën van de storm, die ook Zeeland maandag teisterde. Toen heeft zich namelijk een grote hoe veelheid zout afgezet op de isolatoren van bovengrondse hoogspanningslijnen en over- spanradngsafleiders, schakelaars en transformatoren in open- luchtstations. Door deze zoutlagen ontston den vonkontladingen (die zich manifesteerden in knetterende geluiden en vuurverschijnse- len op de isolatoren) en om 2.46 uur 's nachts werd door een kortsluiting zelfs de 150 kv-voeddng van de conventio nele PZEM-centrale te Borsse- le uitgeschakeld. Omdat de conventionele centrale op dat moment i.vjn een onder houdsbeurt niet in bedrijf was, had dit geen verdere ge volgen voor de stroomvoorzie ning. Op hetzelfde ommetn ning. Op hetzelfde moment echter werden ook de twee 150 kv-verbindingen van Bors- sele maar Zeeuwsch-Vlaande ren uitgeschakeld, zodat dit gebied stroomloos werd. On derzocht wordt nu of er een verband gelegd moet worden tussen het uitschakelen van deze twee 150 kv-verbindin gen en het uitschakelen van de starttransformator van de conventionele centrale in Borssele. De PZEM is meteen in actie gekomen en ongeveer een half uur later kreeg Zeeuwsch-Vlaanderen weer stroom. Geleidelijk aam gingen ook de NSM, Air Products en Dow chemical weer stroom van de PZEM afnemen en rond vier uur kon de eerste oven van Hoechst weer gaan werken. In verband met de spamningsdaling waren de ovens van Hoechst namelijk om kwart voor drie stilge zet. (Vervolg op pagina 3). PAUS PAULUS de zesde heeft drie bisschoppen uit de Sovjetrepublieken Letland en Litouwen in audiëntie ontvan gen. (ADVERTENTIE) Hou het dan op de VVD. De aanhouder wint. VVD Koninginnegracht 57, 's Gravenhage

de Stem | 1972 | | pagina 1