ZEN ST ar: N.V. L B.V. Regering-Allende doet concessies „Vietnam" nog niet geregeld CHRYSA1 PUUR kabeljauwoorlog verhevigd RVP-motie over korter dienen efficiency beurs Kamer akkoord met schoolgeldheffing pontmes parisiennes ftfefris,ttófnriten* razend lekken..! arming commentaar HANOI: ■mgf1 Zuidafrikaans hooggerechtshof spreekt betogers vrij ïe^elFd e/ c t)t) t> t> *)t> t>t> t> {HiJgf/ 925 de opening? BEDRIJF binnenland buitenland 1wffimËÉmmmÊÊM Tweeslachtige houding Tussen twee fronten Ruziënde artsen snijbloemenvoedsel VVDM 17 tm 25 oktober CHILI AKKOORD Moeilijkheden in Senaat? EERSTE KAMER tl tl tl tl Neckermann Vlieg nu 7,5% voordeliger! ■einverharding in s aangelegd door TIVOLIWEG 52 3141 Donderdag 19 oktober 1972 „KOPERSCHIP" WAS BIJNA WEG Het conflict tussen de Chileense regering-Allende en enkele grote Amerikaanse kopermaatschappijen over de nationa lisatie van Chili's kopermijnen wordt deze week wel onver wacht dicht bij huis uitgevochten. Met het kiezen van Rotter dam als uitwijkhaven door het Duitse koperschip Birte Olden- dorff, hebben Nederlandse autoriteiten ineens en ongevraagd te maken gekregen met dit conflict. De Rotterdamse rechtbank heeft tot tweemaal toe beslag laten leggen op de lading Chileens koper in het Duitse schip op verzoek van de Ameri kaanse onderneming Kennecott, die recht meent te hebben op de partij koper. De uitslag van het kort geding van de Peru aanse maatschappij die het Duitse schip heeft gecharterd, tegen de beslaglegging, welk geding overigens niets heeft veranderd, is een zaak van de betrokken rechter. Tot hiertoe kan men stel len dat Nederland bij dit conflict slechts formeel juridisch be trokken is. Maar dan nog. De vervoersbonden hebben zich door de havenarbeiders op te roepen de koperlading te boy cotten, duidelijk in het conflict tussen de Chileense regering en Kennecott gemengd. Ze hebben zelfs partij gekozen, voor Al- lende. Ook enkele actie/werkgroepen in ons land hebben het inmiddels voor Chili opgenomen en vragen van de regering datzelfde te doen. Zo eenvoudig gaat dat natuurlijk niet. Er is hier veel meer in het geding dan een conflict om een paar genationaliseerde ko permijnen ergens aan het andere eind van de wereld. Er is zelfs meer in het geding dan het economisch op de been blij ven van een ontwikkelingsland waarvan de regering aan een geweldloze en democratische revolutie werkt. Een pogen dat van dag tot dag meer tot mislukken gedoemd lijkt, gezien het enorme en alsmaar groeiende verzet tegen Allende en zijn politiek, èn gezien de keiharde tegenwerking van met name enkele machtige Amerikaanse ondernemingen. Kiezen voor of tegen de politiek van Allende betekent in feite o.m. kiezen voor een andere orde, om niet te zeggen een anders geor dend rechtssysteem. Immmers, juridisch gezien is nationalisa tie diefstal. Kennecott is bestolen en eist schadevergoeding, 400 miljoen dollar zelfs. De maatschappij neemt hiervoor de rechter in de arm. Een normale juridische procedure. Er is echter ook een andere benadering mogelijk. Men zegt: Allende had groot gelijk met die nationalisaties. Die waren no dig om uit de wurgende greep van het Amerikaanse bedrijfs leven te komen, dat bovendien met „buitensporige winsten" al zoveel rijkdommen aan Chili heeft onttrokken, dat schadever goeding nergens voor nodig is. Deze benadering berust niet op internationaal erkende rechtsregels. De vraag is echter of deze rechtsregels niet achterlopen bij de nieuwe ontwikkelin gen en bij gegroeide nieuwe inzichten, bijvoorbeeld in de ver- toding arm-rijk in de wereld. Als nu de Nederlandse regering aan de ene kant kredieten verstrekt aan het Chili van Allende, deze week nog, maar aan de andere kant toch geen ruzie gaat maken met bijvoorbeeld de Amerikanen, lijkt er sprake van een tweeslachtige houding. Maar kan men in redelijkheid iets anders verlangen? Het is duidelijk dat Nederland niet op eigen houtje internatio nale rechtsregels kan veranderen. Wel kan het in sterkere mate bevorderen dat de internationale rechtsorde meer aangepast wordt aan de feitelijke situatie in de wereld. Hoe vreemd het na zoveel jaren ook klinkt, de situatie in Ul ster heeft er nog nooit zo slecht uitgezien als vandaag. Sinds begin deze week het militante protestantse front, de UDA zijn vertrouwen in de Britse autoriteiten heeft opgezegd, zit het Britse leger in Noord-lerland in feite tussen 2 vijandelijke fron ten in, deze UDA, waarvan de stoottroepen elke nacht inciden ten veroorzaken, en de IRA. Directe aanleiding van de verhar ding in protestantse kring is de dood van twee jongemannen die bij incidenten maandagavond door een Brits legervoertuig zouden zijn doodgedrukt. De diepere oorzaak is enerzijds gelegen in het besluit van minister Whitelaw om het aangekondigde referendum uit te stellen tot het volgende voorjaar anderzijds in de naderende regionale verkiezingen, op 6 december a.s. Bij een referendum zou de protestantse meerderheid een sterke oppositie kunnen vormen tegen elk streven naar hereniging van de twee Ier- landen. De komende verkiezingen echter zijn de eerste waar bij een systeem van evenredige vertegenwoordiging zal wor den toegepast. Voor de eerste maal sinds vijftig jaar zullen daarom katholieken de plaatsen in de regionale raden in gaan nemen die hun toekomen. Nu- is gedreigd dat ook deze ver kiezingen uitgesteld zullen worden als de onlusten voortduren. Het wordt wel erg triest als de meest elementaire democrati sche rechten niet alleen zoals jarenlang gebeurd is door economische en maatschappelijke onderdrukking aan een be volkingsgroep worden onthouden, maar zelfs met geweld. problemen rond de ziekenhuisvoorziening in Tilburg; ruziën de cardiologen en hartchirurgen in Eindhoven: je zal maar patiënt zijn en afhankelijk van de medici in deze ziekenhuizen. Aan die patiënten echter wordt blijkbaar niet gedacht. De dok ters en bestuurders hebben het te druk met hun eigen zaakjes. De medische stand staat in Nederland nog steeds in hoog aanzien. Het gekonkel foes, dat nu en dan aan het daglicht komt, doet afbreuk aan dat aanzien. Extra irritant is de ge heimzinnigheid waarmee de intriges in de medische wereld n het belang van de volksgezondheid van hogerhand wordt jvorden omgeven. Het wordt naar onze mening tijd, dat hier Ingegrepen. (Van onze redactie buitenland) PARIJS/SAIGON - Het geheime overleg met Nixons voornaamste adviseur Henry Kissinger heeft nog niet ge leid tot een doorbraak in het Vietnamese conflict. Dat heeft een woordvoerder van de Noordvietnamese dele gatie in Parijs meegedeeld. „Zoals de zaken er vandaag voorstaan moeten wij zeggen dat de regering-Nixon weigert haar aanvalsoorlog te beëindi gen en haar hulp te staken aan de verrader Van Thieu", aldus de woordvoerder. De Noordvietaamees zei geen bevestiging te kunnen geven van een bericht in het Franse communistische partij blad L'Humaoité uit Hanoi, dat Kissingers overleg in Parijs tot enige vooruitgang heeft ge leid. Het Witte Huis in Washing ton reageerde terughoudend op de verklaring. Woordvoerder Ziegler merkte op dat Was hington mooit van een door braak heeft gesproken en ook niet op een dergelijke ontwik keling heeft gezinspeeld. Op nieuw waarschuwde hij voor speculaties over het verloop van de onderhandelingen. Naar nu bekend is gewor den, zal Kissinger vandaag pas een onderhoud hebben met (ADVERTENTIE) Chrysal is beter. Chrysal is schoon en droog. Niet vloeibaar maar puur. Daardoor voordeliger. M Chrysal is totaal oplosbaar. Water heeft u zelf in de kraan. Vers snijbloemenvoedsel, in een wip gemaakt. H. P. BENDIEN NV- NAARDEN president Van Thieu van Zuid-Vietnam. Nixons advi seur arriveerde gisteren in Sai gon en dat gaf aanleiding tot diverse speculaties. Aan de komst van Kissinger ging die van generaal Creighton Abrams vooraf, die commandant is geweest van de Amerikaan se strijdkrachten in Vietnam en nu benoemd is tot stafchef van het Amerikaanse leger. Hij is in Vietnam voor een bestudering van de militaire situatie en de vorderingen van de Vietnamisering. Kissinger legde bij zijn aan komst geen enkele verklaring af. Maar alle tekenen hebben waarnemers niet alleen overtuigd dat de onderhande lingen over een regeling een beslissend moment hebben be reikt, maar ook dat in Saigon moeilijkheden zijn ontstaan. KAAPSTAD (Reuter) Het hooggerechtshof van de Zuidafrikaanse Kaapprovincie heeft woensdag de vonnissen vernietigd, die een lagere rechtbank had opgelegd aan 14 mensen in verband met de betogingen van juni en de daaruit voortvloeiende bot singen tussen studenten en politie. De 14 waren tot boeten ver oordeeld omdat ze geen ge hoor hadden gegeven aan een bevel tot beëindiging van een betoging op de trappen van de kathedraal van Kaapstad. Het hooggerechtshof oor deelde dat er ten onrechte een verbod was uitgevaardigd tegen de betoging. Vrijheid van vergadering behoort tot de de mocratische rechten van elk Zuidafrikaans staatsburger, al dus rechter Van Zijl. Rrv^Z.e.ïedactie buitenland) De Aegir deed dit omdat de iaim, K De kabel- Aldershot zonder vergunning IJsIans tussen Engeland en binnen de 50 mijlszone viste. De t 'S| K's'eren verhevigd. Na de Aldershot voeren ook an- Hkaa n^en beschuldigen dere Britse vissersschepen op scheno \?-n het rammen van de kannoneerboot in, aldus een miii s" nen de zone van 50 woordvoerder van de kust- le IJsland eenzijdig tot wacht in Reykjavik, rijgebied heeft verklaard. Het Britse ministerie van ramde '''slandse lezing landbouw en visserij verklaar- geueuren van vannaag tot ler a, ?e ton metende trei- de echter dat de Aegir de trei- aan dat dit geen kinderspel is, 1U3 fmrshot uit Grimsby de Ier Grimsby aanvoer, toen de aldus de eerste minister. ton metende IJslandse i-—.,n——s,,—t imkai- 11t i, wond en het schip liep aan de achtersteven een gat op. De IJslandse premier Johan- neson noemde de actie van de Aldershot een misdrijf, in het bijzonder omdat zij gericht was tegen de politie. Het doorsnij den van de kabels is in onze ogen een politiemaatregel. Het gebeuren van vandaag toont re w Aegir, nadat de rail ds i -i van het sIeePnet nielen. Een van de 19 opvaren- rreuer had stukgevaren, den van de Aldershot werd ge- kannoneerboot de kabels van het sleepnet probeerde te ver- Het was het eerste incident van deze omvang sinds IJsland op 1 september zijn visserij- grens tot 50 mijl heeft verlegd. In Londen deelde een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken mee dat Engeland zal protesteren naar aanleiding van eerdere inci denten waarbij drie Britse trei- lers waren betrokken. Deze in cidenten deden zich dinsdag voor binnen de 50 mijlszone. De eenzijdige uitbreiding van de IJslandse visserijgrens wordt behalve door Engeland ook aangevochten door West-Duits- land. Deze twee landen hebben reeds lang in de wateren rond IJsland gevist. 0 In de buurt van Pasadena Californië) is een reusachtige ravage ontstaan toen een ver- keersbrug in aanbouw instort, te. Gevreesd wordt dat vijf ar beiders bij het ongeluk om het leven zijn gekomen. (Vervolg van pagina 1) Tot de andere bezuinigings mogelijkheden rekent de oppo sitie: terugbrenging van het aantal brigades van zes naar vier, herziening van de paraat heidsregeling (90 miljoen), op heffing van de „strike"-squa- drons bij de luchtmacht en de afschaffing van twee marine kruisers. Totaal levert dat voor vol gend jaar een bezuiniging op van 300 miljoen gulden als eer ste aanloop naar een totale be zuiniging van anderhalf mil jard in de komende vier jaar, waar de progressieve drie naar streven. Volgens de KVP is dat niet haalbaar, „zonder de effectivi teit van het Nederlandse NA- VO-onderdeel aan te tasten". De oppositie kwam derhalve met de drie amendementen ook met een meer algemeen gestelde motie, waarin de Ka mer zich dient uit te spreken tegen belangrijke herstructure ringsmaatregelen op het Minis terie van Defensie en tegen in vesteringen, die de organisatie en structuur van de krijgs macht voor een lange periode vastleggen. Van de kant van de regerings fracties kwam KVP-woord- voerder Van Eisen met een mo tie, waarin de regering wordt gevraagd spoedig een rapport uit te bregen over de mogelijk heid tot beperking van de dienstplicht tot twaalf a veer tien maanden. Van Eisen brak een lans voor het herstel van het over leg tussen minister De Koster en de VVDM. De minister moet de hand uitsteken, meen de hij, maar de WDM dient zich tegelijkertijd te bezinnen op de wijze waarop zij de be langen van de dienstplichtigen het best kan behartigen. Met de activiteiten, die de VVDM de laatste tijd ontwikkelt, zijn we niet tevreden, zei Van Ei sen. PPR-man dr. De Gaay Fortman daarentegen gaf de minister de schuld van het con flict met de WDM. Hij ver weet de bewindsman dat deze de door velen ais broodnodig erkende soldatenorganisatie doodzwijgt. Minister De Koster zal van daag antwoorden. Volgende week wordt gestemd. Over de VVDM ontspon zich later op de avond een discussie tussen de VVD-woordvoerder Keja en de socialist Wieldraaij- er, die de liberaal van insinu aties beschuldigde, toen deze de VVDM een organisatie noemde waarin leden van de communistisch georiënteerde bond van dienstplichtigen zijn geïnfiltreerd om het militaire apparaat te ondermijnen. Wiel- draaijer vond ook dat Keja deze beschuldigingen dan maar eens moest waar maken. Ook K. A. Keuning van DS '70 meende dat de bond van dienst plichtigen de VVDM voor haar karretje heeft gespannen. Dat karretje is nu ontspoord, vond hij. Mejuffrouw Goudsmit van '66 vond dat de minister het overleg niet had moeten ver breken, al meende zij wel dat de WDM met haar anti-groet- actie „ontactisch" te werk was gegaan. ROTTERDAM (ANP) Door middel van een ju ridisch foefje heeft de advocaat van het Amerikaan se koperconcern Braden Kennecott Copper gister middag op het nippertje voorkomen, dat het vracht schip „Birte Oldendorff" met zijn omstreden lading Chileens koper zee zal kiezen. Onmiddellijk nadat om tien over half vier de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. L. Reuder, het be slag op de partij koper had opgeheven, begon men in de Maashaven het schip reisvaardig te maken. Om half vijf zou het schip vertrekken. In het gerechtsgebouw aan de Noordsingel nam het kort geding over het koper echter een spectaculaire wending. De advocaat van Kennecott, mr, G. de Groot, kondigde om 15.50 uur aan, dat Kennecott zijn - vermeende - eigendoms rechten had overgedragen aan een administratiekantoor in Rotterdam. De president had het beslag opgeheven, omdat Kennecott geen verblijf heeft in ons land. Hierop nam mr. De Groot zijn toevlucht tot een truc. Na mens het administratiekantoor vroeg hij de president toestem ming te geven om opnieuw be slag te leggen op het koper. Toen de president dit wel moest doen, werd ijlings een deurwaarder naar de Maasha ven gestuurd. De man arriveer de juist op tijd: de „Birte Ol dendorff" stond op punt van vertrekken. De loods was al aan boord. Na deze verwikkelingen be gon president Reuder met de behandeling van het tweede kort geding; de procedure die de Peruaanse rederij heeft aan gespannen tegen de drie ver voersbonden. De rederij eiste van de bonden dat z(j de boycot (ADVERTENTIE) geopend: dagelijks van10 tot 17 uur, maandag 23 en dinsdag 24 oktober ook van 19 tot 22 uur. zondag gesloten, toegang f4.- amsterdam van de lading Chileens koper in de Birte Oldendorff zou den opheffen. De president deed gisteren geen uitspraak. Hij gaf de vervoersbonden nog gelegenheid om de zaak te be spreken. De regering-Allende in Chili heeft woensdag de eisen inge willigd van de busondernemin gen, die nu hun staking hebben afgelast. In het akkoord met de busondernemingen belooft de regering wettelijk te zullen vastleggen dat wegvervoer van personen en vracht in particu liere handen zal blijven en niet door de staat zal worden over genomen. Deze toezegging was ook geëist door de vrachteige naars, die al een week in sta king zijn uit protest tegen een regeringsvoornemen een staats- vervoerbedrijf op te richten in Zuid-Chili. Hun staking duurt echter voort. De staking van de vrachtwa- genbedrijven heeft geleid tot ernstige tekorten aan voedsel en brandstof in de grote steden. Maar de staking was ook aan leiding tot de felste confronta tie tussen voor- en tegenstan ders van de regering-Allende sinds de volksfrontregering in Chili aan de macht kwam. La ter voegden ook winkeliers en zakenlieden zich bij de staking. Als gevolg van de vrachtwa genstaking is in IS van de 25 provincies van Chili de nood toestand afgekondigd en zijn de 155 radiostations verplicht al leen officieel nieuws over de crisis uit te zenden. 400 vracht wagenchauffeurs zijn gearres teerd. In Santiago is een uit gaansverbod voor de nacht af gekondigd. In het akkoord met de bus bedrijven verplicht de regering zich voorts de gevorderde bus sen terug te geven aan de eige naars en geen gerechtelijke vervolging in te stellen tegen 4 functionarissen van de bond van busondernemers, die eer der waren aangehouden we gens „overtreding van de wet ten op de binnenlandse veilig heid". Het akkoord kwam tot stand nadat de vier woensdag avond op borgtocht waren vrij gelaten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ondanks ern stige bezwaren heeft de VVD- fractie in de Tweede Kamer gisteren vóór het wetsontwerp school- en cursusgelden ge stemd. In tweede instantie kwam minister Van Veen (On derwijs en Wetenschappen) blijkbaar tegemoet aan de be zwaren van de liberalen. Dezen hadden in de regeringsvoorstel len de visie van de bewinds man op het onderwijsbeleid ge mist. Het wetsontwerp kreeg verder de steun van de drie christelijke regeringspartijen en DS'70. Tegen het wetsontwerp stemden PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. De motie van de heer Wil- bers (D'66) kosteloos onder wijs tijdens de leerplicht werd door de Kamer op het nippertje verworpen. 58 Ka merleden stemden tegen, 56 voor. De motie kreeg de steun van de fracties van PvdA, D'66, PSP, PPR, CPN, DS'70, De Jong Middenstandspartij en de heer Huijsen van de CHU. Binnen de KVP stemde geen enkel Kamerlid voor deze mo tie, hoewel het program-Steen kamp zich voor kosteloos on derwijs gedurende de leerplicht uitspreekt. Het wetsontwerp gaat nu naar de Eerste Kamer, waar het mo gelijk al volgende week zal worden behandeld. In Haagse kringen acht men het niet uit gesloten, dat de senaat het voorstel zal verwerpen. Men vergelijkt de situatie met die, welke ontstond bij de behande ling van de collegegeldverho ging in de Eerste Kamer. On der dreiging van het aftreden van de toenmalige minister De Brauw ging de senaat toen door de knieën. Nu het kabinet-Bies heuvel echter niet langer meer dan anderhalve' maand aan blijft, acht men het niet uitge sloten dat de Eerste Kamer zich dit keer zal verzetten te gen de onderwijs-politiek van deze regering. 13 - 17 1 De korte gedingen, vliegen, om het maar eens oneerbiedig te zeggen, de pan uit. Tegen Jasperina, tegen de bazen van het Limburgs Dagblad, en niet te vergeten de korte koper gedingen, zal ik maar zeg gen. Het internationaal zeerecht is nogal zeeziek, geloof ik. Je kunt er in ieder geval aardig op zwalken, wèl beslag, geen beslag, wèl beslag. Wat je noemt: lood om oud koper- Weet u wat de ware sympa thisanten van de Chileense re gering Allende zijn? Koperkopers. W. a- In Venlo als ik niet op zo ontzettend reel lange tenen zou trappen, zou ik zeggen: natuurlijk weer in Limburg, is een zeer eigenaardig soort sleutelclub gevormd. Bij na alle bewoners van liefst zes straten in Venlo hebben pre cies dezelfde sloten in hun voor- en achterdeuren. Met een sleutel kan zo'n Venlonaar ongeveer I5U huizen binnen. Da's te dol. Er werden dus klachten ingediend. Er moes ten nieuwe sloten komen, al thans in 149 van de 150 hui zen. Haha. Er zijn inmiddels enkele sloten vervangen, maar de nieuwe sloten waren ook weer precies hetzelfde Slot. Voor al het overige verwijs lk u naar de rest van deze krant. En naar de dag van morgen, zelfde kolom, zelfde pagina. Prettige dag. MERIJN (ADVERTENTIE) Op z'n Hollands gezegd: Parijsa aardappeltjes. Waarom Parijse? Omdat ze daar deksels goed weten wat lekker is. Watje tong streelt, tóch pittig is en makkelijk-snel is klaarte maken. Bent u niet nieuwsgierig? Of bent u soms al een Pommea Parislennesgenieter? Een voorgebakken diepvrlesprodukt van. dat u In enkele minuien bakt of frituurt! DE AMERIKAANSE senaat heeft woensdag het veto van president Nixon op een wets ontwerp tegen milieuvervui ling met 52 tegen 12 stemmen verworpen. In het wetsontwerp wordt 24,6 miljard dollar uitgetrok ken voor de zuivering van de Amerikaanse waterwegen te gen 1985, en het legt de indus trieën meer beperkingen op dan president Nixon had ge vraagd. (ADVERTENTIE) Ja, proef die heerlijke smaak van Riedel Sinas, Cassis, Cerise, Citroen of welke smaak ook. Enga extra voordelig op vakantie via het Riedel/Neckermann vakantieplan. U krijgt 7,5% korting op alle Neckermann reizen binnen Europa en Noord-Afrika. Verdere informatie vindt u op het rugetiket van alle Riedel flessen. - I

de Stem | 1972 | | pagina 13