I. ACHTTIENJARIGE OP HANSJE VAN BEKENT SOEST MOORD Oil Linkse samenwerking niet zo hecht meer DEMONSTRATIE TEGEN PORTUGAL Q 2), IL I9l|f lojjjp HONDERDEN DODEN BIJ KONTUM Benelux zit niet verlegen om meer supra-nationaliteit LINKSE DRIE Huis brandt af onder verdachte omstandigheden Vredes akkoord Oeganda- Tanzania stad streek V redesbesprekin <ren Dodental van treinramp tot 169 gestegen Juwelendief aangehouden B. en w. van Rotterdam tegen begro ting Rijnmond Twintig jaar houder rijbewijs acliter autostuur Officier van piket onder invloed, verwondt burger Weer tien exec u lies in Nigeria het merk waar iedereen over spreekt sportschoenen Europese Commissie Britse leden: Soames en Thomson Busramp in Kenia 25 doden BOMMEN MOGEN BLIJVEN, MAAK STAAN OP SCHERP Jongen houdt gnzelaars vast japonnen 'vercjooieró piece3 Cjorra ij ro en ic lek ouóeó Jamei d^iouóes Caravan centrum Rotterdam tour caravans 1973 modellen, voordeel winterprijzen b.v. Ei- felland 310 st. f 2990, Eifelland 380 Lux f 4290 Eifelland 450 st f 4790. Verder de merken Adria, Lord, Münsterland, Constructam, Star. Ook nog enkele 1972 demonstr. model len met hoge kortingen. Sta Caravans 1973 modellen met sensationele voordeel-winter- prijzen. Ook nog enkele 1972 demonstratie caravans met ho ge kortingen. Merken o.a. Ace, Excellent, Rinel, Bluebird, Ho liday Willerby, Wagmonthan, Sunny Home. Ook vouwkam- peerwagens Tago, Travel Sleeper, Eurocamper, Show room Stadionweg 31, tussen stadion en Brienenoordbrug tel 010-321455-140240 Nevenbe- drijf Den Haag e.o. Caravan- Centrum Leidschendam, Mid denweg 7, tel. 01761-2540. Nog steeds kunnen wij onze Eifelland tourcaravans verko pen aan onze tijdelijke show- prijzen Eifelland 310 v. a. f 2990,- 3 a 4 pers. Eifelland 310 standaard f 3290,- 3 a 4 pers. Eifelland 310 met luxe pakket van 3890,- nu voor 3490,- 3 a 4 pers. Eifelland 380 met luxe pakket van f 4690,- nu voor f 4290,- 5 pers. Eifelland 450 standaard f 4790,- 6 pers. Al deze wagens zijn de nieuwe modellen 1973 en staan thans in onze showroom en uit voor raad leverbaar. Tevens hebben wij nog staan. Eifelland 310 type 1972 voor slechts f 3090,- 3 4 pers. Eifelland 450 type 1972 slechts enkele weken gebruikt 6 pers. voor f 4250,- Doorlopende show in overdek te showruimte Zaterdag de ge hele dag geopend en zondag tot 12.00 v.m. Winterstalling aanwezig. Uw Eifelland-dealer. Eerste Nispense caravanonder neming A. de Jong-v. Hees, Dorpsstr. 22, Nispen Nr. Br. telf. 01656-245. Reizen Zeevissen op de Noordzee, da gelijks vanuit Hellevoetsluis en opstappen in Stellendam met m.s. „Relax", tel. 010-043022. b.g.g 01883-4439 LOUWERSE I& DE PRIESTER N.V. tel. (01600) 79239 tel. (013) 421372 In toonzalen: vrijdag: 5.30 uur, 9-12 uur spraak. rant, en ijaard. lame SIRE Maandag 9 oktober 1972 5 0 Een Zuidvietnamese militair tracht zijn gewonde kameraad te helpen tijdens gevechten met Noordvietnamese eenheden op iets meer dan tien km ten noorden van Saigon. Vietcong op 14 km van Saig (Van onze redactie buitenland) SAIGON De streek rond de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon is het afgelopen weekend het toneel van sterk toegenomen gevechtsactiviteit van Noord vietnamese en Vietcong-troepen geworden. De op mars van Noordvietnamese troepen naar Kontum, op de centrale hoogvlakte, is volgens het Zuidvietnamese leger gestuit. In Cambodja hebben communistische troepen de grootste aanval tot dusver uitgevoerd op de hoofd stad Phnom Penn. De grootste brug over de Mekong is opgeblazen. Amerikaanse B-52 bommen werpers hebben de lucht-aanvallcn op Noord-Viet- nam opgevoerd en ook de streek rond Saigon gebom bardeerd. In het zuiden rukken Viet cong-troepen van drie kan ten op naar Saigon. Op een plaats, het dorpje Thanh Quy, zijn de communistische troepen Saigon tot op 14 km genaderd. Volgens de Reuter correspondent ter plaatse hebben de ongeveer 200 man Noordvietnamese troepen daar geen opmars naar Sai gon in de zin, dat door een dicht netwerk van troepen en elektronische installaties wordt beschermd. Maar de hoofdstad kan van daaruit wel bedreigd worden met raket- en commando-aan vallen. In de provinciehoofdstad Phu Cuong, 21 km ten noorden van Saigon, hebben zelfmoord commando's een brug opgebla zen. Amerikaanse B-52 bom menwerpers hebben elf bom- bardementsvluchten uitgevoerd in de streek rond Saigon, ter ondersteuning van de Zuid vietnamese regeringstroepen. Drie luchtaanvallen waren ge richt op doelen binnen 26 km van de hoofdstad, zodat de ge bouwen in Saigon trilden. Bij Kontum, op de centrale hoogvlakte, zijn in 28 uur strijd ongeveer 70 man gedood. Ook op andere punten van het front vielen vele doden. Intussen gaan in Parijs de vredesbesprekingen door. Hen ry Kissinger, de adviseur van president Nixon, heeft gisteren in de Franse hoofdstad opnieuw een bespreking gevoerd met Noordvietnamese afgevaardig den op de Vietnamese vredes onderhandelingen. Het is zeer wel mogelijk dat dit gesprek vandaag (maandag) zal worden voortgezet. Het is de 19de maal dat Nixon's adviseur voor ge heim overleg naar Parijs is ge gaan. Kissinger wordt verge zeld door generaal-majoor Ale xander Haig, die kort geleden ui Saigon overleg heeft ge pleegd met de Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu. Deze Van Thieu heeft gisteren voor de derde maal in nog geen twee weken een felle aan val gedaan op een voorstel van de Vietcong om in Saigon een uit drie partijen bestaande re gering te vormen, waarmee een einde aan de Vietnamese oor log zou kunnen worden ge maakt. (Van onze redactie buitenland) SALT1LLO (Mexico) Het treinongeluk van vrijdagavond bij Saltillo in Mexico heeft aan minstens 169 reizigers het le ven gekost. Elfhonderd passa giers zijn min of meer ernstig gewond. Het is vrijwel zeker dat de bestuurder van de trein en zijn assistent teveel gedronken had den en dat ze 100 km per uur reden. Tweemaal zoveel als was voorgeschreven. (Van onze correspondent) EINDHOVEN Zaterdagoch tend is de 23-jarige Eindhove- naar T.M. gearresteerd. Hij was in het bezit van een deel van de sieraden, die hij in de nacht van vrijdag op zaterdag uit de juwelierswinkel van F. van Eijck aan de Demer in Eindhoven had gestolen. T.M. had toen een maat bij zich, die nog steeds spoorloos is. De mannen deden een greep rn de etalage nadat ze een trottoir tegel door de winkelruit had den gegooid. (Van onze correspondent) EINDHOVEN De politie vam Eindhoven acht het' niet on waarschijnlijk, dat de brand in een huis aan de Kalmoesstraat in Eindhoven opzettelijk is ge sticht. Na een ontploffing brandde het huis tot de grond toe af. Van. de 25-jarige eige naar van het pand is vorig jaar ook al een huis afgebrand. De politie onderzoekt of het de man om de verzekeringspremie was te doen. Een brandweerman werd ge wond bij het zoeken naar men sen in het brandende huis. Ie dereen bleek echter op tijd naar buiten gekomen te zijn. BOTTERDAM (ANP) Bur gemeester en wethouders van Rotterdam hebben ernstig be zwaar tegen de begroting J973 van het openbaar lichaam Rijnmond. Zij zijn tegen de sterke groei van de uitgaven van het openbaar lichaam en de daarmee gepaard gaande stijging van de gemeentelijke bijdragen. In een nota aan de gemeen teraad schrijft het college dat de stijging, gelet op de zorg lijke financiële toestand van de gemeente Rotterdam, niet meer aanvaardbaar is. Voor 1973 zou de Maasstad een be drag van ruim 3.8 min gulden moeten bijdragen. 63 pet van de Rijnmondgemeenten in to taal. Rijnmond wil het volgend jaar ongeveer 9.8 min gulden uitgeven, tegenover 7,2 min in 1972. Rotterdam vindt nu dat „de explosieve groei" van do Rij nmonduitgaven de laatste jaren niet onveranderd kan doorgaan. UTRECHT (ANP) - De 18- jarige Utrechtse verwarmings monteur D.B. heeft tegenover de recherche bekend, dat hij donderdagavond 7 september de negenjarige Hansje van Soest uit de Lijsterstraat in Utrecht door wurging om het leven heeft gebracht. Volgens de politie is hier duidelijk sprake van een zedenmisdrijf. Afgelopen donderdagavond werd B. aangehouden. Vrijdag nacht om één uur bekende hij Hansje na een homoseksueel contact op een braakliggend terrein in Utrecht te hebben gewurgd. Motief voor zijn daad was angst, omdat Hansje zou hebben gedreigd dat hij alles aan zijn moeder zou vertellen. Het gedeeltelijk ontklede lijk je van Hansje van Soest werd zondagmiddag 10 september door de politie met behulp van een speurhond gevonden op een braakliggend terrein op enkele honderden meters van Hans' ouderlijk huis. De recherche verklaarde za- WAGENINGEN (ANP) De VVagening.se kan tonrechter mr. A.C. van den Brand heeft de 63-ja- rige Oosterbeekse niarkt- handelaar Gerard O., die twintig jaar zonder rij bewijs achter het auto stuur had gezeten, ver oordeeld tot een boete van 1000, waarvan 750 voorwaardelijk, en vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf. Hij was hij een routinecontrole tegen de lamp gelopen. Twintig jaar geleden heeft de markthandelaar door langdurige ziekte verzuimd om zijn rijbe wijs te verlengen. Later had hij geen geld om op nieuw examen te doen. Op den duur beoefende hij het rijden zonder rij bewijs als een soort sport. terdagnacht op een persconfe rentie dat men vooralsnog geen enkele aanleiding heeft om aan te nemen dat er een ver band zou bestaan tussen deze moord en die op het negenja rige Amsterdamse jongetje Bastiaan Bloemena, die in au gustus van het vorig jaar ge wurgd op een recreatieterrein in Wilnis (bij Mijdrecht) werd gevonden. D.B. kwam tot half juli van dit jaar vrij vaak bij de fa milie Van Soest over de vloer. Hij was bevriend met een ou dere broer van het slachtoffer D.B. kreeg echter onenigheid met Hans' moeder omdat hij een portemonnee zou hebben gestolen. De politie kroeg enorm veel steun van de buurt, waar na de moord een flinke consterna tie was ontstaan. De recher cheurs aanvankelijk waren het er 30, later bestond het De DEN HAAG (ANP) 30-jarige barbediende R. van Vliet uit Den Haag is zaterdag in alle vroegte ernstig gewond geraakt bij een schietpartij na bij de Frederikskazerne in zijn woonplaats. De schoten waardoor hij werd getroffen zijn gelost door de dienstdoende officier van piket, de 44-jarige adjudant J.W., die volgens de Legervoorlichtings- dienst onder invloed van ster ke drank verkeerde. Na afloop van een feestje in de onderofficiersmess van de Frederikskazerne ontstond za terdagmorgen op het bij de ka zerne gelegen parkeerterrein omstreeks halfvier een woor denwisseling tussen een aan tal burgers en de adjudant Laatstgenoemde trok daarbij zijn pistool. Het slachtoffer is in vrij ern stige toestand overgebracht naar een ziekenhuis in Den Haag. De officier van piket is ir overspannen toestand opgeno men in de ziekenzaal van de Alexanderkazerne. ANTWERPEN (ANP) Noch de Belgische, noch de Neder landse regering voelt veel voor meer supra-nationaliteit in de Benelux. Dat valt af te leiden uit uitlatingen, zaterdagmiddag in Antwerpen, van de Belgische minister Tindemans (Landbouw) en de Nederlandse staatssecretaris Westerterp (Buitenlandse Za ken). „Binnen de Benelux moeten we bescheiden zijn met supra- nationaliteit. Bovendien: het aantal landen vam de Benelux is zo beperkt dat regelrecht contact tussen de regeringen altijd snel mogelijk is", aldus Westerterp. Minister Tindemans zei: „De Benelux heeft geen behoefte aan EEG-beslissings- en beleids organen". Zowel de Belgische minister als de Nederlandse staatssecreta ris sprak zaterdagmiddag in Antwerpen op een Benelux-dag, ge organiseerd door de Jonge Economische Kamer van Antwerpen en de Junior Kamer van Breda. Staatssecretaris Westerterp deel de er omder meer mee, er stellig van overtuigd te zijn dat, vol gens plan, per 1 januari van het komende jaar de accijnsgrenzen in de Benelux zullen worden afgeschaft. Hij zei dat de plotselin ge benzine-accijnsverhoging in België wel even moeilijkheden opgeleverd had. Maar de drie regeringen hebben die problemen in beginsel opgelost. team uit 14 man kregen maar liefst 300 tips te verwer ken. D.B. ongehuwd, is nog nooit voor een zedenmisdrijf met de justitie in aanraking geweest. Wel kreeg hij ongeveer een jaar geleden met de politie te maken wegens het plegen van een inbraak. LAGOS (RTR) Tien ro vers die in augustus ter dood werden veroordeeld wegens overvallen op automobielen, zijn in Kabba op 400 km. ten noordoosten van Lagos in Ni geria voor een vuurpeloton te rechtgesteld. Sinds in Nigeria een jaar geleden de doodstraf werd in gevoerd om de toenemende misdaad te bestrijden, zijn on geveer 200 executies van ver oordeelden uitgevoerd. (ADVERTENTIE) LONDEN (Reuter) De Britse regering zal Christopher Soames, nu ambassadeur in Parijs, en George Thomson, voormalig Labour-minister, voordragen als de Britse le den van de uitgebreide Euro pese commissie. Soames, een voormalige mi nister van landbouw in een conservatieve regering en nu ambassadeur in Parijs, is een schoonzoon van Winston Churchill. Thomson heeft in dertijd voor de Labour-regering onderhandeld over het Britse lidmaatschap van de EEG. Soames zal als ambassadeur in Parijs worden opgevolgd door Edward Tomkins, nu Brits am bassadeur in Den Haag. De plaats van Tomkins in Den Haag zal worden ingenomen door John Barnes, de huidige Britse ambassadeur in Israël. NAIROBI (UPI) Bij de stad Kericho op 240 km ten westen van de Keniase hoofd stad Nairobi zijn 25 mensen om het leven gekomen en 63 gewond, van wie 16 ernstig, toen de bus waarin ze zaten over de kop sloeg en in een stroom langs de weg beland de. De chauffeur kwam er met een gebroken been af. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG Van de PvdA-congressen wordt ie dere keer weer gezegd dat het „zulke rare" congressen zijn. Nu ook en ditmaal was er geen woord overdrijving bij, althans niet als men kijkt naar de tweede con gresdag (vrijdag), waar te gen alle en heus wel rede lijke vermaningen van de leiders in besluiten werden genomen, die waarnemers en ook vele congresgangers met de ogen deden knippe ren. Het mag dan ook als een uiterst knappe en behendige manoeuvre worden gezien wat in de nacht van vrijdag op zaterdag is gebeurd: het beraad van de partijtoppen (die overigens ook de vorige nacht nauwelijks een bed hadden gezien) leverde een compromis op, waar ook de geradicaliseerde PvdA-eon- gresgangers tenslotte „ja" tegen konden zeggen Deels is dat „ja" natuur lijk te verklaren vanuit een stuk niet ongezond opportu nisme. Immers, de progres sieve drie zouden hun poli tieke gezicht verliezen, als ze vlak voor de Tweede-Ka merverkiezingen uiteen zou den spatten. De eenheid is nu tenmin ste bewaard en fractieleider Joop den Uyl van de PvdA heeft zijn dreigement te zul len aftreden als lijsttrekker (en mogelijk premier?) niet hoeven uit te voeren. Inte gendeel: hetzelfde congres, dat hem vrijdag twee maal een nederlaag bezorgde, juichte hem zaterdag uit bundig toe. Staande op een niet al te stabiele tafel moest „onze Joop" zoals hij in een rijmelarijtje van cabaretier Jaap van der Merwe wordt genoemd, een staande ovatie (want minder dan dat was het niet) in ontvangst ne men. Dat herhaalde zich la ter nog een dunnetjes op het toen officieel al beëindigde D'66-congres, waar Den Uyl door tientallen nog in Ami- citia aanwezige democraten luid werd toegeklapt. De eenheid leek dus duidelijk hersteld, al vroegen en vra gen sommigen zich wel af voor hoe lang. Immers, het congres van de PvdA zal zich bij een volgende gelegenheid onge twijfeld nog radicaler op stellen dan het nu op die bewogen vrijdag deed, want het radicalisme wint sinds de geslaagde coup van Nieuw Links (in hetzelfde congres gebouw) veld. Het congres was nu nog bereid zijn ver gaande anti-NAVO-opstel- ling na een nachtje slapen in te slikken, evenals het harde standpunt over de verwijdering van kernwa pens uit ons land. Zal het dat een volgende keer op nieuw doen terwille van de „rose" partner D'66? Het blijft een vraag. Hoe dan ook, de bommen mogen vooralsnog blijven. Maar ze liggen naar het lijkt wel en op scherp gesteld op geslagen onder de progres sieve eenheid, te wachten op ontploffing. Als dat laat ste echt gebeurt, maakt D'66 misschien toch nog iets waar van de door haar aangehan gen ontploffingstheorie, maar wellicht niet op de ma nier zoals de democraten van Van Mierlo zich dat hadden voorgesteld. BIJ de Berlijnse muur zijn gisteren twee maimen en een vrouw aangehouden, die naar het westen wilden vluchten. Ze moesten hun vluchtpoging opgeven toen ze beschoten wer den. (Vervolg van pagina 1) PvdA-fractieleider drs. J. M. Den Uyl schroomde na afloop van „zijn" congres niet te zeg gen dat het zich zaterdag heel wat milder en redelijker had opgesteld dan vrijdag. Hij ver klaarde dat vanuit de visie, dat het congres zich natuurlijk hard moest opstellen teneinde in het compromis van de drie zoveel mogelijk te bereiken. Den Uyl zei in zijn slottoe (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Ongeveer vijf honderd mensen hebben zater dag in Den Haag deelgenomen aan een protesttocht tegen het vasthouden van politieke ge vangenen in Portugal en do Portugese koloniën in Afrika. Volgens „Amnesty Interna tional" die de demonstratie or ganiseerde, zijn er in deze landen 25.000 Portugese poli tieke gevangenen. Met krijt schreven de demonstranten na men van gevangenen op het wegdek. Bij de Portugese am bassade werd het prikkeldraad een symbolisch concentratie kamp opgericht, waarbij de monstranten tot zondagmiddag de wacht hielden, terwijl men hardop tot 25.000 telde. De Portugese ambassade heeft op de demonstratie ge reageerd, door te verklaren, dat het aantal van 25.000 politieke gevangenen onjuist is. Amnesty international heeft aangekon digd, de ambassade een bro chure te sturen, waarin, zoals de ambassade verzocht had, de namen van de kampen staan vermeld. spraak dat hij niet voor elk congresbesluit had geapplaudis seerd te meer niet omdat een aantal congresbesluiten niet betaalbaar zou zijn geweest D'66 leider mr. H. van Mier lo was na afloop van de enn- gressen meer dan tevreden. Hij gaf toe dat er op het stuk van defensie voldoende conflictstof aanwezig was geweest. De goe de afloop noemde hij vooral een belangrijk succes van D'68. Op het Democratencongres heerste overigens zaterdagoch tend wel het nodige onbehagen over het feit. dat het PvcLA- congres al vrijdagavond een resolutie had aanvaard over de samenwerking met anderen (dat wil zeggen over het niet samengaan met de KVP). Af gesproken was namelijk dat de besluitvorming over die reso lutie gelijktijdig zou plaats vinden. Het onbehagen werd verwoord in een met algemene stemmen aanvaarde motie. Daarna praatte het congres er. althans openlijk, niet meer over. De PPR was tegen het opne men van de clausule waardoor een mogelijkheid tot onderhan delen met een zich alsnog van de WD afkerende KVP werd opengehouden. Het congres van de kleinste partner in het ver bond van drie stemde dan ook tegen. Niettemin haalde de re solutie naar schatting 65 pro cent van alle stemmen. ORLANDO (REUTER) In het Amerikaanse stadje Or lando (Florida) heeft de poli tie zaterdag dertien gijzelaars bevrijd, die zestien uur lang door een gewapende jongen in een huis waren vastgehou den. De jongen, de 17-jarige Jackson Stallings, eiste ee-n lo sprijs van 5-000 dollar (ruim 16.000 gulden). Hij werd tens lotte met hulp van een kara- teéxpert overmeesterd en is gewond naar een ziekenhuis gebracht, (ADVERTENTIE) DAS ES SALAAM (AP) Tanzania en Oeganda zullen op grond van een vredesovereen komst, die zaterdag tussen bei de landen van kracht werd, voor 19 oktober onder supervi sie van Soma.ia hun troepen terugtrekken tot op tien kilo meter van hun gezamenlijke grens. De overeenkomst, waarvan de inhoud tot zondag geheim werd gehouden, werd na twee dagen van onderhandel'-"en in de Somalische hoofdstad Moga. discio ondertekend. w tot maat 56 tot maat 54 Elegante Damesconfectie Ginnekenstraat 153 hoek van Coothplein Breda - Tel. 01600-34965 's Maandags de gehele dag gesloten.

de Stem | 1972 | | pagina 5