„Ze riepen alleen maar vuile neger „RELEASE" AMSTERDAM HEFT ZICHZELF OP Is ww In Portugese gebieden in Afrika zitten meeste politieke gevangenen Buiten Duitsland weinig verzet tegen nazi-euthanasie '11(1 AMNESTY INTERNATIONAL: GEVLUCHTE ARTS UIT ANGOLA: Stille terreur Twijfels Dr. Menges in proefschrift: Protest actiecomité tegen prostitutie in Rotterdam B aï lift Portier (35) nachtcafé beschoten feifefie Subtiel N KIR korte broekje tnge benen Sluiting McGovem vindt opinie peilingen waardeloos99 UNIEBOEK- TOP-TIEN PTT KRIJGT PRIJS VOOR POSTZEGELS een NOS-omroeper in een wat hij hardnekkig hoge- Hij schijnt ervan en, maar wij niet. endelijke krokuszoe~ t ik zou willen noe- nekkig conflict, daar Ihovense. loodcongres, met geleerden, in Am- s er ook met uitge- n is onverrichter za- 't met lood in de huiswaarts gekeerd- a al die loodzware toch lood om oud e pessimist. e is eveneens zonder resultaten geconfe- verdovende midde- lederlandse ministers conferentie min of j toegekeerd. links en rechts (nou stemmen op om de van vrijdag naar te verplaatsen, ÈO donderdagsavonds 'rizmgt. lijdbaar manspersoon \rzitter van de Partij ■beid, ytndré van der 1e partijvoorlichting it hij hier staat te maar het lijkt eer- oefenpartijtje voor de politieke „samenwer- kenners staat hij linkse directe bij te grensgeval. iver van de week staatssecretaris Von- eens worden met zijn en op de openlucht- r een profijtgedachte: htrecreatie. nog aardig wat fraai g herfstweer in de rienden. Plukt het, udt de bossen s.v.p. de weg veilig. •okusjes van MERIJN. .DVERTENTIE) uwe verpakking) kennis onder andere planologen, verkeers- 1 urs van de wijkinsti- in de sector van het is de bedoeling in de annen te ontwikkelen de lucht, op het water, verkeer. mie in Tilburg zal ook an de part-time-studie ia leergangen. De Til. lemie en de Belgische keerswezen en voor zoeken nu reeds naar een transnational ka- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Portugal, inclusief zijn coloniëën, heeft verhoudingsgewijs de meeste politieke gevangenen ter wereld: ongeveer 25.000. In de Portugeese gebieden in Afrika, Guinea, Angola, en Mozambique zitten de meeste politieke gevangenen. Portugal zelf telt er maar weinig 200 a 300. Dit stelt „Amnesty International", de internationale organisatie, die zich beijvert voor vrijlating van en verzachting van het lot van politieke gevangenen in welk land ter wereld ook. Vanmiddag begint in Den Haag een 24-uurs- te vestigen op hel lioge aantal mensen, dal in Portugal gevangen zit om hun politieke mening. demonstratie om de aandacht Het aantal van 25.000 politieke gevangenen in Portugal baseert Amnesty International op gegevens van het Internationale Rode Kruis en de Verenigde Naties. Amnesty International sluit het niet uit, dat deze cijfers te laag zijn- Dat Portugal relatief de meeste politieke gevangenen telt toont Amnesty International aan met de volgende cijfers: Spanje: 700, Griekenland: 300 a 400 en de Sovjet-Unie: 15.000 a 50.000 gevangenen om hun politieke overtuiging. Hierbij moet ermee rekening worden gehouden, dat Rusland aanzienlijk meer inwoners heeft dan Portugal, waardoor het aantal politieke gevangenen in de USSR verhoudingsgewijs lager uitkomt. In de Portugeese koloniën gelden speciale wetten, zoals de zgn. administratieve veiligheidsmaatregelen, waarbij geen enkel proces nodig is en geen enkel gerechtshof heeft te beslissen over de juistheid van de beschuldigingen aan de verdachten, die in vele gevallen vele jaren in voorarrest moeten zitten. In Guinee, Angola en Mozambique zijn bijna geen advocaten, die voor de gevangenen opkomen: de bevolking zelf is nog minder ontwikkeld dan in Portugal en veel armer. De autoriteiten kunnen harder optreden, aldus Amnesty International. De nabijheid van de guerrilla-oorlog heeft ook tot gevolg, dat mensenlevens minder gaan lellen. Grote aantallen gevangene worden zonder meer vastgehouden en vaak zeer slecht behandeld. Er zijn gevallen bekend, waarbij politieke gevangenen worden geslagen, getrapt en uitgehongerd. Volgens het Internationale Rode Kruis zijn er minstens 10 concentratiekampen in de Portugese koloniën, waarvan sommigen met 5000 geïnterneerden. Ook onderstaande interview met een Angolese Arts bevestigt het bestaan van openlijke en stille terreur in de Portugese koloniën. UTRECHT Op 13- jarige leeftijd zag Raul Neto Fernandes hoe Portugese militairen vanaf een rijdende vrachtwagen een neger neerknalden in de slop penwijk Marcal van de Angolese hoofdstad Lu anda. Zo maar. „Vuile neger," riepen zij. Even verderop: De soldaten springen van de wagen, slaan links en rechts wat mensen neer, pakken wat mensen op en rijden weg met on bekende bestemming. „Vuile negers," riepen zij. De jonge Raul, toen nog lyceïst, mag geen vragen stellen. Als hij bij zijn vader aarzelend informeert, of dit nu al lemaal zo maar kan, krijgt hij gemeenplaat sen als „de blanken zijn nu eenmaal de baas" en „blanken houden niet zo van de zwarten" ten ant woord. Hij moet er ge noegen mee nemen, zwijgend, boos en mach teloos. Wanneer de nu 25-jarige Angolese arts Fernandes op zijn eerste ervaring met ko loniaal geweld terugkijkt, beschouwt hij haar als een belangrijk startpunt in zijn bewustwordingsproces of zo als hij zegt, „mijn bevrij ding". Hij filosofeert: -Ieder een raakt zich in een koloni aal land bewust van geweld en je komt langzaam, maar onvermijdelijk tot de conclu sie, dat je alleen maar kunt antwoorden met een groter geweld." We ontmoeten de jonge arts op een flat in Utrecht. Hij is enkele dagen tevoren in Londen gevlucht uit een. gezelschap van zeventien man, kersvers afgestudeer den aan de universiteit van Luanda, op een dertigdaagse trip door Europa. De trip was eep snoepreisje van de Portugese regering. Het schijnt voor propag'amda-doel- einden niet onbelangrijk te zijn, dat je een Angolees - Raul was de enige in het gezelschap - aan de buiten wereld kunt tonen, die het tot arts heeft gebracht. Raul Fernandes probeerde zich in Parijs, Brussel en Stockholm al van zijn reisge zelschap los te maken, maar door gebrek aan talenkennis, contactadressen en sceptisch ambassadepersoneel- misluk te dat. Ten einde raad - „toen ik uit Luanda vertrok wist ik, dat ik moest vluch ten" - stuurde hij in Stock holm eein telegram naar het hoofdkwartier van de MPLA (de bevrijdingsbeweging voor Angola in Komgo-Bra- zaville. Op de volgende pleisterplaats, Londen, lag het antwoord: contact met Britse Angola Comité. De vlucht was toen nog een for maliteit. Via het Britse An gola Comité kwam hij naar Nederland, vanwaaruit hij gisteren naar Kongo-Braza- ville vertrok om de gelede ren van de Angolese bevrij dingsbeweging te verster ken. Raul Fernades is niet het type van een schreeuwerige revolutionair, die met rebel- letige kreten zijn status moet waarmaken. Hij is een rusti ge intellectueel, die op grond van zijn eigen ervaringen met de Portugezen tot de conclusie is gekomen, dat je Angola niet kunt bevrijden met geduldig afwachten en medewerking aan de ontwik keling, die uiteindelijk alleen maar de kas van de bezetter spekt, maar: „De bevrijding kan zich alleen voltrekken met geweld." Fernandes meent, dat de Portugezen de Angolezen van het begin af de weg hebben gewezen, die voor hen bestemd was, wanneer zij zich wilden bevrijden. De Angolezen kiezen namelijk het voor de hand liggende argument, dat niet alleen de gekoloniseerde slechts de taal van het geweld verstaat (zoals de Portugezen steeds beweerd hebben), maar ook dat de kolonialist slechts de taal van het geweld verstaat (zoals de Angolezen ontdekt hebben). Het Portugese kolo nialisme in Angola is - nie mand maakt daar een punt van - gebaseerd op geweld, lichamelijk en geestelijk, openlijke en stille terreur. Raul Fernandes kan de fei ten, zijn eigen 1 ervaringen, invullen. In zijn lyceumjaren begon Raul Fernandes te ontdek ken, dat hij - een van de weinige Angolezen temidden vain 132 leerlingen op een heel subtiele manier onrecht vaardig behandeld werd. Hij werd eerder en meer gestraft dan blanke kinderen en moest altijd als eerste op draaien voor de rotte klusjes. Tot vier uur speelde hij met de blanke kinderen, maar moest dan terug naar de met prikkeldraad omgeven neger- wijk, waarin toen - de MPLA had het sein tot de oorlog inmiddels gegeven met een overval op de ge vangenis in Luanda - drie tot vier keer per maand een raz zia werd uitgevoerd door Portugese militairen. Raul zag in die tijd veel geweld. Mensen werden zo maar ge schopt en geslagen. Honder den mensen werden opge pakt om dwangarbeid te ver richten. Raul's blanke vriendjes op het lyceum wis ten van niets. Zij deden de incidenten af met de militai ren hebben weer een stel bandieten opgepakt. Raul raakte in verwarring. Hij voelde zich eenzaam en geï soleerd in de neger wijk Mar- gal, die steeds scherper ge controleerd werd. Je kon (en kunt nu nog) voor elk futili teit opgepakt worden. Had je geen, identiteitsbewijs bij je of miste je een residentiebe- wijs, dan kon je voor jaren verdwijnen. Je had ook geen enkele bewegingsvrijheid. Wilde je de stad uit, dan moest je speciale pasjes aan vragen om zes of zeven mili taire posten te passeren. Raul doorliep met succes het lyceum en mocht aan de universiteit van Luanda me dicijnen gaan studeren. Hij was in zijn jaar - op een totaal van 16 studenten - de enige Angolees. Hij werd van het begin af scherp in de gaten gehouden door de ge heime politie, die overal haar ogen en oren heeft. In 1965 ontmoette Raul een vriend, die hij jaren niet gezien had. Hij had de terreur in de jaren 1961-1963 meegemaakt in het koffiegebied van Ma- lanje. Raul Fernandes: „Je kunt eigenlijk niet geloven wat zich daar heeft afge speeld. Honderden mensen werden op een gruwelijke manier afgeslacht. Ik infor meerde naar die en die. Zij waren allemaal dood, vrien den met wie ik op school had gezeten." Na 1965 gingen de Portu gezen in Angola een andere politiek voeren. Van openlijk geweld (als reactie op het succes van de MPLA) gingen zij over op stille terreur. ,.De terreur van de straat werd verplaatst naar de gevange nis; waar de geheime politie haar werk vakkundig, maar wreed uitvoert." Ook Raul Fernandes heeft op de uni versiteit verschuilende keren te maken gehad met de DGS, de voormalige PIDE. Hij werd meerdere malen ver hoord, omdat men vermoedde dat hij contacten onderhield met een bevrijdingsbewe ging. In 1969 werden acht Afrikaanse studenten van de Luanda-universdteit om vei ligheidsredenen naar de Kaap Verische Eilanden ver bannen na eerst vreselijk ge marteld te zijn. Vorig jaar werden weer verschillende van Raul's vrienden opgebor gen. Hij zelf ontsprong de dans. Hij werd uren ver hoord em als getuige gebruikt in andere processen. In 1970 en 1972 heeft hij met het plan rondgelopen om zich in Angola aan te sluiten bij de MPLA. Het is echter bij na onmogelijk als je in de hoofdstad Luanda woont. „Voor elke stap, die je als neger buiten Luanda zet, heb je pasjes en bewijzen nodig. Steeds moet je de autoritei ten vragen of je dit en dat mag. Natuurlijk mag je meestal niets, zeker niet als je een beetje een verdacht persoom bent. Eerlijk gezegd had ik in Luanda ook geen directe contacten met de MPLA. Men weet eigenlijk van elkaar niet of men con tacten heeft. De studenten zijn erg bang. Een verkeerd woord tegen een ander kan betekenen, dat je voor jaren opgeborgen wordt. Mijn gro te kans kwam toen ik in augustus naar Europa mocht", aldus ftaul Fernandes Raul Fernandes, steeds be hoedzaam formulerend, bena drukt aan het einde van ons gesprek, dat hij geweld haat, omdat hij het als bestiaal ervaren heeft. Hij voegt er aan toe: „Als je echter lange tijd en bewust met geweld geconfronteerd wordt, heeft het een zekere zuiverende werking Je verlangt er na melijk naar om harder terug te slaan. Dat geweld bevrijd de mij van mijn minder waardigheidscomplex en van mjjn houding van soms totale wanhoop. Als je de onderdrukkers kunt antwoorden met ge weld, voel je je als het ware gerehabiliteerd. Je bent een nieuwe mens, geen onder drukte, geen slaaf, maar een bevrijd mens. Zo zullen straks ook de massa's in An gola gaan reageren op de on derdrukking. Zij zullen zich mobiliseren en met ons - de bevrijdingsbeweging - strij den voor een gemeenschap pelijke zaak: de bevrijding van Angola" Raul Fernandes laat ook zijn twijfels blijken. Hij vraagt zichzelf wel eens af, wat de Angolezen op het idee bracht dat alleen geweld ze kan be vrijden, terwijl ze zonder technische kennis en nog weinig vertrouwd met orga nisatie staan tegenover de militaire macht van de be zetter. Hoe kunnen de Ango lezen ooit hopen op een overwinning? Raul Fernan des: „Het zal heel lang du ren, als de westerse landen ons niet helpen maar Portu gal economisch blijven steu nen. Maar wij kunnen niet blijven lijden onder de ter reur. e Angolezen kunnen niet altijd onderdrukt blij ven. We hebben de tijd mee. De bevrijdingsbeweging is er en heeft al grote gebieden onder controle. We zullen heel Angola bedrijven. ANTON THEUNISSEN (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De op bevel van Hitler in de jaren 1939- 1945 uitgevoerde euthanasie- acties, waarbij tienduizenden geesteszieken werden gedood, nebben in het Derde Rijk tot veel fellere protesten geleid dan men geneigd is aan te nemen. Daarentegen werd van uit het buitenland, dat van de vernietiging van geesteszieken afwist, geen enkel protest ge hoord. P't concludeert dr. J. Menges (40) verzekeringsgeneeskundi- ge in Zwolle, in zijn proef schrift „Euthanasie in het Der de Rijk" waarop hij gisteren promoveerde aan de uni versiteit van Amsterdam, v ooral uit kerkelijke kringen m het Nazi-rijk kwam fel pro test. Maar ook Duitse artsen saboteerden regelmatig de be velen van Hitier en de bevol king heeft danig van zich doen snreken. In een geval bewerkstelligde net volksprotest de sluiting van een „Tötungs-Anstalt". Overigens was in dit laatste Seyal niet sprake van puur medelijden met de slachtoffers maar heeft het „heden zij morgen wij" een grote rol ge speeld. Van de zijde van "de Ututse rechterlijke macht ech ter werden nauwelijks bezwa ren tegen deze vernietiging van mensenlevens geuit. Dit terwijl zij na 1941 volledig over de in gang zijnde acties was ingelicht. Jan Menges begint met te stel len dat de door de Nazi's toe gepaste „Vernichtung lebens- unwerten Lebens" eigenlijk geen euthanasie genoemd mag worden. Dat dit toch gebeurd is komt omdat dit spraakmis- bruik na de oorlog en vooral gedurende de jaren '40-'45 zo ingeburgerd raakte dat men wel gedwongen was het over te nemen. De euthanasie werd uitgevoerd in diverse acties op bevel van Hitier. Jan Menges bespreakt in zijn proefschrift de verschillende acties en de voorbereiding daarvan. Bij „Aktion T-4" vonden 60.000 Duitke geesteszieken de dood in de gaskamer. Kindereutha- nasic vond haar slachtoffers onder de mismaakt geboren kinderen. Aan een aantal psy chiatrische inrichtingen werd een vergassingsinstallatie ver bonden. Ze werden hiermee tot Tötungsanstalt „hoewel de (ADVERTENTIE) joden officieel niet voor de ,.Gnadentod" in aanmerking kwamen maakten Duitsers wel gebruik van de bestaande eu- thanasie-organisatie. Hetzelfde lot gold een aantal politiek on gewenste tegenstanders. Nadat Hilter voornamelijk als gevolg van de protesten in Duitsland van verdere georga niseerde acties tegen geestes zieken moest afzien trad een periode in die als „wilde eu thanasie" bekend is geworden. De artsen gingen hierbij op ei gen inzicht en geweten af. Maar juist in deze periode was er sprake van euthanasie in de juiste betekenis van het woord. In de bezette gebieden moes ten de geesteszieken het ont gelden. Vooral in Rusland en Polen vielen veel slachtoffers. De wijze waarop de patiënten in deze landen behandeld wer den stemt overeen met de min achting die de Duitsers voor het Slavische ras koesterden. Dr. J. MENGES De vernietiging van de gees teszieken vormde aldus Jan Menges het voorspel tot de „Endlösung der Judenfrage". Zijn proefschrift houdt een waarschuwing in tegen het wettelijk regelen van euthana sie. WASHINGTON (AP) Uit de opiniepeilingen in de Vere nigde Staten kan thans wor den opgemaakt, dat de repu blikeinse president Richard M. Nixon afstevent op een her verkiezing met zeer grote stemmenmeerderheid. Senator George McGovern, de presidentskandidaat van de democratische partij, vindt de opiniepeilingen echter waarde loos. „Ik weet niet waar ze die opiniepeilingen houden. Ik heb zo'n idee, dat ze die dingen ergens in een achterkamer in elkaar flansen", zei hij. En Lawrence F. O'Brien, leider van McGovern's cam pagne, verwacht dat het grote stemmenverschil, dat thans nog uit de opiniepeilingen naar voren komt, op de ver kiezing* november, zal zijn ve De leid van de republi keinse campagne Clark McGresoi. denkt daar anders over. Hij zegt: „President Nixon kan dez» verkiezing niet ver lier. f' (ADVERTENTIE) De tien meest gekochte boeken in september 1972 1. Theo Thijssen „Kees de Jongen" f 12,50. (De Boer) 2. Kim Grove „Meer liefde is." f 5,90. (Teleboek) 3. Dick Laan „Pinkeltje en het gestolen toverboek" f 5,95. (Van Holkema Warendorf) 4. „Wereldgeschiedenis" in 10 delen in casette f 225,-. (De Haan) 5. Harry van Mierlo en Kri- kor Guvlekjian „De Palestij- nen" f 19,90. (De Haian) 6. Yigael Yadin „Bar Koch- ba" f 39,50. (Fibula-Van Dishoeck) 7. Jaap ter Haar „Geschiede nis van de Lage Landen" per deel f 39,50. (Fibula-Van Dishoeck) 8. Alvin Toffler „Toekomst shock" (paperback) f 12,50 (Van Holkema Warendorf) 9. Victoria Holt „Drijfzand" f 19,90. (Van Holkema Warendorf) 10. Heieen A. M. Halverhout „Van Spit en Grill" f 4,90. (Van Dishoeck) (verkrijgbaar in elke boeken winkel) ROTTERDAM (ANP) Het actiecomité Het Oude Westen in Rotterdam wil dat B. en w. van Rotterdam maat regelen nemen tegen de toene mende prostitutie op en rond de Nieuwe Binnenweg. In een brief spreekt het actiecomité van „verdere degeneratie" van de wijk. Het voorziet ernstige' problemen als de prostitutie geen halt wordt toegeroepen. Volgens het actiecomité neemt het aantal vechtpartijen op de Binnenweg en de Kruis kade sterk toe. Uit angst voor represaillemaatregelen van souteneurs worden deze vecht partijen dikwijls niet bij de politie aangegeven. „Dit heeft er toe geleid dat veel buurtbe woners na tien uur 's avonds niet meer opstraat durven komen" Het Oude Westen heeft het college van B. en W. laten weten dat het zelf met de buurtbewoners actie gaat on dernemen tegen de prostitutie als het gemeentebestuur niet snel met maatregelen komt. AMSTERDAM (ANP) Aangezien de 30 deelnemers tot de conclusie zijn gekomen, dat de hulp die zij verlenen niets aan de structuur van de gevestigde orde verandert, achten zij deze hulp doelloos en hebben besloten de Am sterdamse afdeling van „Re lease" met onmiddellijke in gang op te heffen. „Het verle nen van hulp mag op zich zelf een nobel doel lijken, het is nimmer onze primaire doel stelling geweest", aldus een der Release-werkers. Een tweede ergernis, die tot het opheffingsbesluit heeft bijgedragen is de omstandig heid, dat „Release" werd „er kend door de gevestigde or de". De werkers begonnen een gevoel van frustratie te krij gen. Hun op sociale verande ringen gerichte acties liepen dood op te veel begrip van hogerhand. „Doordat wij mensen hiel pen kwam heit hun aangedane onrecht minder goed tot zijn recht. Er werd minder aan dacht aan dat onrecht geschon ken en wij wilden er juist meer de publieke aandacht op vestigen. Onze methode van hulpverlening is daarom niet bruikbaar gebleken voor ons doel. Zij versluierde de wer- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Neder landse PTT is door het Franse genootschap van postezgelhan- delaren bekroond met de Grand Prix de l'Art Philatéli- que Europeen. Het genootschap, de Chambre Syndicale Franjaise de la Phi- latélie, die tot de meest ge zaghebbende postzegelinstitu ten ter wereld wordt ge rekend heeft de prijs voor de derde maal aan een Euro pese PTT-organisatie toege kend. Eerder mochten Monaco en Groot-Brittanndë de onder scheiding in ontvangst nemen. De prijs wordt uitgereikt tij dens de 26-ste filatelistische herfsttentoonstelling, die van 10 tot en met 12 november in Parijs wordt gehouden. De PTT heeft de prijs ge kregen voor het originele en aantrekkelijke uiterlijk van de zegels, die ze in de jaren 1967 tot en met 1971 heelt uitgege ven. kelijke problematiek, in plaats van deze in het middelpunt van de belangstelling te plaat sen". Ook meent Release dat de hulpverlening te veel tijd ging kosten. Voorts kwam er nau welijks meer iets van „politi sering" van de hulpvrager en ook dat was een doelstelling van deze organisatie. „Nog belangrijker is, dat er steeds minder mogelijkheid was om tot succesvolle actie te komen", aldus Release „De onderdrukking neemt subtiele re vormen aan". In wat zij noemen de lijkre de aan het graf van Release Amsterdam herinneren de me dewerkers er aan, dat hun or ganisatie begin 1970 werd ogr gericht. Hulp werd verleend op het volgende werkterrein: drugs, abortus, geslachtsziek ten, vreemdelingen, politieke vluchtelingen, deserteurs, van huis of inrichting weggelopen minderjarigen, vragen over so ciale voorzieningen, mensen met psychische moeilijkheden, mensen die te maken hadden met maatschappelijke beuls knechten als advocaten of psy chiaters, mensen die een mis drijf of overtreding in de zin van het alom geprezen wet boek van strafrecht hadden gepleegd, vertrapte bejaarden, mafferikken, querulanten en last but not least de medewer kenden zelf. Wekelijks kreeg Release Amsterdam 80 mensen die om hulp vroegen. (ADVERTENTIE) AMSTERDAM (ANP) De 35-jarige portier P. Waida van de Amsterdamse sociëteit „Het „Okshoofd" is vrijdagochtend om kwart voor vijf door twee jonge Duitsers beschoten. De man moest met verwondingen in de onderbuik en een been in het Binnengasthuis worden opgenomen. De Duitsers, die de portier hadden staan opwachten om dat hij hen uit de sociëteit had verwijderd, zijn nog niet ge vonden. DE OOSTDUITSE staatsraad heeft een aanbeveling van het centrale comité der socialisti sche eenheidspartij aanvaard over wat zou kunnen gaan worden een amnestie op grote schaal voor politieke en crimi nele gevangenen ter gelegen heid van de 23ste verjaardag van het stichten van de staat. vranf Zartker heefl BANKER VA-460, A'/o kg voiautomaat met t3 volautomatische programma's Centrituge-gang 800 toeren. ZANKER INTIMAT, 5 kg wasautomaat met apart aangebouwde 2800-toeren- Centrifuge. het Nederlandse certificaat voor absolute vettigheid?1 Voor. uitgebreide kleuren folders Zanke r Neder ia nd 8 V Joh an de W itt- f&an 1? Woerden. Iet. 03^60-SÖS2.

de Stem | 1972 | | pagina 11