i T egenma atr egel Arabische landen Den Uyl NIEUW VREDES PLANTHIEU ZAL AFTREDEN PATENT-KWESTIE DOW- DSM ZAAK VAN WERKGELEGENHEID DeVöki is t voor geld. Dat wist u toch! MDla Belgische staat mag cyaankali weghalen Verkeersacademie Tilburg geopend I NA UITWIJZINGEN DOOR BONN ENGELSE LINDA DE MOOISTE DIPLOMATIEK HUWELIJK' Minister Langman: Onderwijzeres met zes leerlingen ontvoerd LOOD- CONGRES MISLUKT Timothy Davey was dag vrij 9 buitenland 1 Ambassadeur Ongezond Eerlijker geldleningen financieringen „OPEN OOG" Meir Kahane op borgtocht vrij panti/ short de panty met het korte broekje en de lange benen Sluiting Zaterdag T oktober 1972 (Van onze redactie buitenland CAIRO Egypte, Libië en Syrië hebben gisteren in verband met de „onmenselijke maatregelen" van de West- duitse maatregelen" tegen Arabieren in de Bondsrepubliek besloten, de Westduitsers dezelfde behandeling te geven als de Arabieren in West-Duitsland krijgen. Zoals gemeld heeft de rege ring in Bonn deze week twee Arabische organisaties in de bondsrepubliek verboden. Na het verbod zijn tientallen Ara bieren uitgewezen, wat tot heftige protesten aanleiding heeft gegeven. Het Arabische besluit werd genomen door president Sadat van Egypte, president Gadaffi van Libië en president Assad van Syrië, in Cairo bijeen als leden van de presidentiële raad van de federatie van Arabische republieken. Libië heeft inmiddels al in reisvisa geweigerd aan West- duitse burgers. Naar verluidt zijn Oostduitse autoriteiten beziig te onderzoeken of door Bonn uitgewezen Arabische studenten hun studie in Oost- Duitslamd kunnen voortzet ten. Bij de VN in New York heeft de Westduitse minister van buitenlandse zaken Walter Scheel na een gesprek met zijn Egyptische ambtgenoot Zayyat verklaard dat de nieu we ambassadeur van Bonn in Cairo „zeer spoedig" zijn ge- loofdibrievenzal overhandigen- De twee landen waren kort geleden al overeengekomen de diplomatieke betrekkingen na een breuk van verscheidene jaren te hervatten. Ze kwamen echter weer op gespannen voet door de ge beurtenissen in Miinchen. De nieuwe Westduitse ambassa deur in Cairo, Hans Georg Steltzer, vertoeft al verschei dene weken in de Egyptische hoofdstad maar heeft nog niet de gelegenheid gehad zijn ge loofsbrieven te overhandi gen. DE Zweedse kolonel Stig Wennerstroem. in 1964 tot le venslang veroordeeld wegens verkoop van geheimen aan de Sovjet Unie, heeft vrijdag strafvermindering gekregen. Zijn straf is omgezet in 20 jaar. DE 80-jerige mej. C. H. Me- naida uit Heemstede en haar 71-jarige broer J. C. Menalda uit Groesbeek zijn vrijdag op een voorrarugs kruising in Er- melo verongelukt. commentaar Tn de gisteren door staatssecretaris Vonhoff aan de Tweede Kamer aangeboden nota „Openluchtrecreatie 1972-1976' heet het hoofdthema hoe zou het anders kunnen bezuini ging. Als gevolg van de krappe financiële positie van het rijk en lagere publiekrechtelijke lichamen, aldus de nota, zal er tot en met 1975 ruim vijftig miljoen gulden minder in openlucht recreatievoorzieningen kunnen worden geïnvesteerd dan voor zien was. In het kader van de Haagse miljardendans heeft dit bedrag maar weinig te betekenen. Daar staat tegenover dat vele tienduizenden, die nu nog veel te massaal recreatie moe ten zoeken, met een uitbreiding van de mogelijkheden a raison van vijftig miljoen een heel eind geholpen zouden zijn. Meer verbazing nog wekt de nota waar de profijtgedachte op komt draven. C.R.M. wil daar, waar het maar enigszins mogelijk is, de naar wat frisse lucht snakkende recreant laten betalen voor de toegang tot een „ontspanningsgebied". Het is een maatregel die de minst bedeelden zal gaan tref fen. De nota stelt terecht, dat de recreatie om de woonkernen een centrale plaats in het beleid moet innemen. Allicht, want juist de mensen in de grote steden, die een hele week met het kroost in een betonnen wijk zitten te huizen, hebben in hur, vrije tijd het meest behoefte aan wat frisse'lucht en wat ont spanning. En die moeten dan voor die frisse neus, waar ze zonder meer RECHT op hebben, betalen. Dit geldt namelijk niet voor de beter bedeelde. Die heeft de kans er wat meer tegenaan te smijten en recreëert in buitenlandse toeristenoorden of op zijn eigen perceeltje bij de caravan of het tweede huisje. De openluchtrecreatie is voor grote groepen jammer genoeg de enige mogelijkheid om nog wat met de natuur in aanraking te komen. Om voor dit stukje maatschappelijk welzijn een toegangskaartje te verkopen lijkt ons erg ongezond. De schrik slaat zelfs een gezond mens om het hart als hij het geruzie en de deining in de ziekenhuiswereld gadeslaat. Een van de redenen waarom een conflict zoals bijvoorbeeld in het Eindhovense Binnenziekenhuis, zoveel problemen met zich meebrengst, is ongetwijfeld de muur van geheimhouding, die vooral ziekenhuisbesturen alsmaar weer willen optrekken. Dit moest zelfs leiden tot een ontslagaanvrage door de man die voor de voorlichting over de Eindhovense ziekenhuizen moet zorgen, omdat het geheimzinnige gedoe niet meer te rijmen viel met zijn functie als voorlichter. In kwesties als deze staat echter veel meer op het spel dan het zinvol functioneren van de voorlichting. Juist het sterk dienstverlenende karakter van geneeskunde en medische we tenschap, wier functioneren staat of valt met het vertrouwen dat medici, ziekenhuizen enz. genieten bij hun publiek, zou o.i. tot meer openbaarheid moeten leiden. Ook van conflicten, want het is helemaal niet zo vreemd dat er op deze terreinen con flicten rijzen. Het gaat veelal immers om zaken van leven of dood, om zaken die veel geld kosten, maar bovendien speelt zich dit af in een snel verouderende structuur van gezondheids zorg, die bijna vraagt om conflicten. Meer openheid wekt in deze tijd tenslotte meer begrip, om dat het eerlijker is. MELBOURNE (RTR). In het Australische Faraday 110 km van Melbourne zijn vrij dag zes kinderen en hun jonge onderwijzeres (20) op een schooltje ontvoerd. In een schoolbank werd een briefje gevonden waarin een losgeld van een miljoen dollar werd geëist. De ontvoering geschiedde tijdens een muziekles. De zes kinderen waren de enigen die vrijdag op school waren. Vier andere leerlingen waren thuis wegens ziekte. De regering van de staat Victoria heeft zich bereid Verklaard zo nodig het ge vraagde losgeld te betalen. 0 De lieftallige Engelse Linda Hooks „Miss International". Het evenement Linda was, zoals duidelijk te zien is, is in de Japanse hoofdstad Tokio gekozen tot vond plaats in de grote Budokanzaal in Tokio, zeer gelukkig. (Vervolg van pagina IJ D'66-frac tieleider Van Mierlo toonde zich dan ook allerminst inge nomen met de beslissing van het PvdA-congres: „Het is duidelijk dat we nu in een gevaarlijke situatie verzeild zijn geraakt". Van Mierlo had echter goede hoop, dat er in het nachtelijke beraad een compromis gevonden zou wor den. PPR-lijsttrekker De Gaay Portman akkoord gaande met de opstelling van het PvdA-oongres zei niet te verwachten dat de uiteenlo pende opvattingen over de de fensiepolitiek tot een breuk in de progressieve gelederen zou den leiden. Den Uyl probeerde gisteren ai het congres af te houden van zijnsinziens verkeerde be slissing. Hij hield het congres voor dat eenzijdige verwijde ring van kernwapens van Ne derlandse bodem onvermijde lijk zou moeten leiden tot uit breiding van de conventionele bewapening. Van financiële bezuinigingen op defensie zou dan geen sprake kunnen zijn. Het con gres was niet te overreden en stemde even later zonder blik ken of blozen voor een verla ging van de defensieuitgaven. In de periode 1973 1976 in ieder geval met in totaal f 1.500.000.000,- op meer lange termijn tot 3% van het natio nale inkomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het feit, dat de Staatsmijnen (DSM) niet bereid zijn het zogenaamde Ziegler-patent op de vervaardi ging van hogedichtheidpolyetheen te verkopen aan DOW Chemical in Terneuzen, hangt nauw samen met de hand having van een zo optimaal mogelijke werkgelegenheid in Limburg. Dat ls althans de overtui ging van de ministers Lang man (Economische Zaken) en Boersma (Sociale Zaken). Zij zeggen dat in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid P. A. Roels (PvdA). De ministers vinden boven dien, dat na-ar hun overtuiging de licentieaanvraag door Dow Chemical zeer serieus door DSM is bekeken en dat de weigering (het besluit werd september verleden jaar geno men) stoelt op de verantwoor delijkheid van de hoofddirec tie van DSM voor een opti maal beheer van haar belan gen. DSM heeft de ministers ver zekerd bereid te zijn opnieuw met Dow over de kwestie te praten, zodra daartoe aanlei- ADVERTENTIE) Noem't onze specialiteit. We doen 't immers al zo'n 50 jaar: Mensen van hoog tot laag snel en gemakkelijk aan geld helpen. Uw verzekeringsadviseur weet dat ook. Tenslotte werken de meesten met ons samen. Bel 'm maar als er snel geld op tafel moet komen. Voor meer inlichtingen hebt u de keuze uit 14 kantoren. leeEVESTTCDTE: AMSTERDAM (TEL. 020-16 16 66) - ALKMAAR -BREDA - EINDHOVEN -'S-GRAVENHAGE - GRONINGEN - HAARLEM - HEERLEN - 'S-HERTOGENBOSCH - HILVERSUM - NIJMEGEN - ROTTERDAM - UTRECHT EN ZAANDAM din-g is. Dow is daarvan op de hoogte. De heer Roels had zijn vra gen gesteld met het oog op de belangen van de werkgelegen heid in Zeeuwsch-Vlaanderen, waar tachtig tot honderd ar beidsplaatsen verloren dreigen te gaan nu Dow het patent niet krijgt en daardoor mis schien genoodzaakt is haar uitbreiding in België (Kallo) te verwezenlijken. Minister Langman zegt van deze plannen van Dow niets af te weten. Hij kent de persbe richten hierover, maar offi cieel is hem van de zijde van Dow niets meegedeeld. Hij er kent dat het om een voor Zeeuwsch-Vlaanderen belang rijke werkgelegenheid gaat •en voegt er aan toe dat zijn collega van Sociale Zaken „een open oog" heeft voor de werkgelegenheidssituatie in Zeeuwsch-Vlaanderen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Rabbijn Meir KahaUe, leider van de rechts- extreme „Joodse Defensie Li ga" is vrijdag door de justitië le autoriteiten tegen een borg tocht van 40.000 Israëlische ponden op vrije voeten ge steld. Hij mag het land niet uit. Rabbijn Kahane werd in het afgelopen weekeinde voor on dervraging aangehouden. 0 In Wassenaar is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de Liberiaanse ambassadeur in Zweden, de heer J. Graham oud-ambassadeur van Liberia in ons land en Deken van-het Corps Diplomatique - en mej. E. Th. Mulder. De foto is ge nomen op het moment dat de ringen worden gewisseld. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De 500 deskundigen die deze week in Amsterdam bijeen zijn ge weest om richtlijnen op te stellen tegen de milieuveront reiniging door lood, zijn uiteen gegaan zonder overeenstem ming bereikt te hebben. De verschillen tussen met name de volksgezondheidsexperts en de bedrijfsgeneeskundigen waren zo groot dat het congres als mislukt beschouwd mag worden. Het feit dat een sterke con centratie lood leidt tot vergif tiging en hersenbeschadiging was geen strijdpunt. Daar was iedereen het over eens. Maar er bleken grote verschillen te bestaan over de methoden om de aanwezigheid van lage con centraties lood vast te stellen, over de waarde van deze ge gevens en over de interpreta tie daarvan. Door deze ver schillen konden er geen nor men worden vastgesteld die de nationale regeringen zou den kunnen gebruiken bij het vaststellen van- hun beleid. (Van onze redactie buiten land). SIAGON. President Thieu van Zuid-Vietnam zal in een nieuw Amerikaans- Zuidvietnamees vredesvoorstel aanbieden af te treden. Het voorstel behelst ook volledige Amerikaanse terugtrekking uit Vietnam en beëindiging van de Noordvietnamese infiltratie in het zuiden. Dit hebben Amerikaanse en Zuidvietna- mese kringen vrijdag in Sai gon meegedeeld. Het n-iieuwe plain zal volgens deze krinigem vóór die Ameri kaanse presidentsverkiezingen van 7 november aan de tegen partij worden voorgelegd. Het plan is dieze week do-or Nixons afgezant generaal-majoor Alexander H-aiiig in Saigon uit voerig met Thieu besproken. Het voorziet o.a. in Thieus aftreden tein gunste van se- niaatsiviooirizitter Nguyen van Huyen, die juist vrijdag als opposi) werd van de Amerikaanse bomi dementen op Noord en van blokkade van Vietnamese havens. Als tegenprestatie zouden de Noordvietnaanezen, alle Ai ri-kaianse krijgsgevangenen in vrijheid stellen, de infiltratie in Zuid-Vietniam geheel stop zetten en de strijd overlaten aan de V-ietcong. Het Noondvieitniamiese pers bureau meldt dat er vrijdag bij bombardementen van de Amerikaanse luchtmacht op de Noordviieitniamese provincie Ha Tay die ten westen Van Hanoi ligt circa 100 mensen om het leven zijn gekomen of gewond zijn geraakt. Tientallen ge huchten in deze provincie werden met bommen en raket ten bestookt. Hanoi en omgeving zijn vrijdagmorgen twee keer ge bombardeerd. De correspon- dien-t vain AFP in Hanoi die dit meldt, liet weten dat er bij deze bombardementen 5 men sen zijn omgekomen en 21 verwondingen hebben opgelo pen. De Noordvietniamese autori teiten hebben vrijdag ver klaard, dat ook Haiphong is ge bombardeerd en dat de Ame rikanen weer mijn-en hebben gelegd voor die haven van deze stad. ANKARA (Reuter). —Ti mothy Davey, de 15-Jarlge Britöe jongen die in Turkije uit het opvoedingsgesticht in Ankara was verdwenen, is weer gevangen genomen. Hij werd aan de Syrische grens aangehouden met een Duitser, die zich Rolf Hermann noem de. Deze zei dat hij de jongen op de weg van Adana naar de grens had opgepikt en in zijn auto had meegenomen. Davey was tot zes jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens handel in verdovende middelen. Vrijdag ochtend ontbrak hij op het appel. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL De raadkamer in Hasselt heeft gisteren in kort geding de Belgische staat toestemming verleend zo snel mogelijk de 50 ton cyaankali weg te halen die opgeslagen ligt op het terrein van een transportbedrijf in Hasselt, aan de oever van het Albert kanaal. De vondst van, deze uiterst giftige stof, eerder deze week, zorgde voor nieuwe opschud ding in België nadat vorige week een opslag van een grpte hoeveelheid chemisch afval met cyaankali in Hanneche in het nieuws gekomen was. Om dat de 50 ton in Hasselt opge slagen was op een particu lier terrein had de Belgische staat vergunning van de rech ter nodig om het vergif weg te halen. Inmiddels heeft het college van burgemeester en schepe nen van Antwerpen (Antwer pen betrekt zijn drinkwater uit het Albertkanaal) de rege ring met aandrang gevraagd streng op te treden tegen on wettige opslag van gevaarlijk chemisch afval. Het Antwerpse bestuurscol lege heeft verder besloten alle daarvoor in aanmerking ko mende bedrijven op het grondgebied van de stad, for meel te vragen zo snel moge lijk een opgave te doen van de wijze van afvoer en vernie tiging van hun afvalstoffen. De bedrijven zullen ook moe ten opgeven waar de afval stoffen uit bestaan, hoeveel af valstoffen geproduceerd wor den, hoe ze vervoerd worden en wat, bij vervoer, hun eind bestemming is. Volgens een NOS-omroeper zitten we in ean wat hij noemde „hardnekkig hoge- drukgebied". Hij schijnt ervan af te willen, maar wij niet. Wat u, vriendelijke krokuszoe kers. Een, wat ik zou willen noe men, hartnekkig conflict, daar in het Eindhovense. En het loodcongres, met liefst 500 geleerden, in Am sterdam, is er ook niet uitge komen. Men is onverrichter za ke zij het met lood in de schoenen huiswaarts gekeerd- En dat na al die loodzware debatten. Het is toch lood om oud ijzer, zei de pessimist. In Rome is eveneens zonder concrete resultaten geconfe reerd over verdovende midde len. De Nederlandse ministers hebben de conferentie min of meer d'rug toegekeerd. Er gaan links en rechts (nou ja, rechts) stemmen op om de koopavond van vrijdag naar donderdag te verplaatsen, sinds de EO donderdagsavonds de buis voizingt. Dit strijdbaar manspersoon is de voorzitter van de Partij van de Arbeid, Andaré van der Louwi. De partijvoorlichting beweert dat hij hier staat te trimmen, maar het lijkt eer der een oefenpartijtje voor de komende politieke „samenwer king". Volgens kenners staat hij hier z'n linkse directe bij te schaven. Sauna: grensgeval. Doordraver van de week kan nu staatssecretaris Von hoff wel eens worden met zijn beknibbelen op de openlucht recreatie. Zo maar een profijtgedachte: Kopenluchtrecreatie. Er zit nog aardig wat fraai en zonnig herfstweer in de lucht, vrienden. Plukt het, maar houdt de bossen s.v.p. schoon en de weg veilig. Veel krokusjes van MERIJN. (ADVERTENTIE) (in de blauwe verpakking) (Van een onzer verslaggevers) TILBURG. Europa's eerste verkeers academie vierjarige dagopleiding is geopend. Prins Bernhard was er vrijdag middag per hefschroefvliegtuig voor naar Tilburgs nieuwe stadhuis gekomen. Via het in werking stellen van een computer programma opende hij daar, symbolisch, de deuren van deze unieke, hogere be roepsopleiding. Een opleiding die is gestart met negen tig studenten. Een opleiding ook die met een moest beginnen een groot aantal ge gadigden af te wijzen. Ze had eenvoudig niet meer plaats. Een wat trieste zaak, omdat juist een grote vraag bestaat naar verkeersdeskundigen die een hogere be roepsopleiding hebben gehad, gericht op alle aspecten van het verkeer. Binnen zes maanden is men erin geslaagd de ver keersacademie van de grond te krijgen. En voor de eerstejaars studenten een veel omvattend studieprogramma op te stellen. Een lesrooster dat voor meer dan de helft is gewijd aan mens- en maatschappij wetenschappen. De nationale verkeers academie wil deskundigen opleiden die vanuit een totale visie op het verkeer be roepshalve kunnen bijdragen aan het tot stand komen van de meest gunstige ver- keersvoorzieningen. Vakmensen dus die een studie hebben gevolgd die een plaats inneemt tussen het hoger technisch en het sociaal-pedagogisch onderwijs. Ze zullen met hun kennis onder andere kunnen werken als planologen, verkeers- onderzoekers, adviseurs van de wijkinsti- tuten, ontwerpers en in de sector van het verkeersrecht. Het is de bedoeling in de toekomst ook leerplannen te ontwikkelen voor het verkeer in de lucht, op het water, -n het ondergrondse verkeer. De verkeersacademie in Tilburg zal ook aandacht besteden aan de part-time-studie en aan een studie via leergangen. De Til- burgse verkeersacademie en de Belgische ministeries van verkeerswezen en voor nationale opvoeding, zoeken nu reeds naar wegen het instituut een transnational ka rakter te geven. Zaterdag 7 oktober (Van een onzer vers DEN HAAG Pt inclusief zijn colon! verhoudingsgewijs t politieke gevangene wereld: ongeveer 25 de Portugeese gebie Afrika, Guinea, Ang Mozambique zitten t politieke gevangene Portugal zelf telt weinig 200 a 300. Dit stelt „Amnestj International", de internationale organ zich beijvert voor vr van en verzachting t lot van politieke gev in welk land ter wer Vanmiddag begint ii Haag een 24-uurs- UTRECHT jarige leeftijd zt Neto Fernandt Portugese mi vanaf een vrachtwagen eei neerknalden in i penwijk Marcal Angolese hoofdst anda. Zo maar. neger," riepen zijl Even verdero soldaten springen wagen, slaan lii rechts wat mensei pakken wat mem en rijden weg m bekende besten „Vuile negers," zij. De jonge Raul nog lyceïst, mag vragen stellen. 1 bij zijn vader aar: informeert, of dit lemaal zo maar krijgt hij gemeen sen als „de blanke nu eenmaal de bat „blanken houden n van de zwarten" te woord. Hij moet e noegen mee m zwijgend, boos en r teloos. Wanneer de nu 21 Angolese arts Fernan-i zijn eerste ervaring m loniaal geweld teru beschouwt hij haar a! belangrijk startpunt i: bewustwordingsproces als hij zegt, „mijn ding". Hij filosofeert: een raakt zich in een k aal land bewust van g en je komt langzaam, onvermijdelijk tot de c sie, dat je alleen maar, antwoorden met een geweld." W e ontmoeten de arts op een flat in Ui Hij is enkele dagen tc in Londen gevlucht ui gezelschap van zevi man, kersvers afges-ti den aan de universitei Luanda, op een derti-gd trip door Europa. De was eep snoepreisje vi Portugese regering, schijnt voor propaganda einden niet onbelangri, zijn, dat je een Ango! Raul was de enige ii gezelschap - aan de b wereld kunt tonen, du tot arts heeft gebracht. Raul Fernandas prob rich in Parijs, Brusse (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM De op be Hitler in de jaren 19 4945 uitgevoerde euthanas acties, waarbij tienduizene geesteszieken werden gedo nebben in het Derde Rijk veel fellere protesten gel dan men geneigd is aan nemen. Daarentegen werd va uit het buitenland, dat van vernietiging van geestesziek afwist, geen enkel protest hoord. Dit concludeert dr. J. Menj (40) verzekeringsgeneeskun ge in Zwolle, in zijn pro schrift „Euthanasie in het D de Rijk" waarop hij gister promoveerde aan de u: versiiteit van Amsterda Vooral uit kerkelijke kring m het Nazi-rijk kwa-m fel pi test. Maar ook Duitse arts saboteerden regelmatig de 1 velen van Hitler en de bev< king heeft danig van zich do spreken. In een geval bewerkstellig het volksprotest de sluiti: van een „Tötungs-Anstalt Overigens was in dit geval niet sprake van medelijden met de maar heeft het morgen wij" een gróte spe.eld. Van de zijde va Duitse rechterlijke macht ter werden nauwelijks ren tegen deze verr van mensenlevens geuit. laats -— pu slachtoffe heden rol van ec bezw vernietigii D

de Stem | 1972 | | pagina 10