ZEELAND WIL ER PROPER UITZIEN ■nnrlSMiinnn Fel verzet verwacht tegen bouw sportzaal in Middelburg Russische dames bezoeken Zeeland Prettig! de postgiro ZCR in principe vóór subsidie „Zeeuws" banket voor Claus en Beatrix RIJKSWACHT IN STEKENE ZWIJGT IN ALLE TALEN INBRAKEN IN GOES TOESTAND VAN LUC VIJDT NOG ZORGELIJK G.S. gul voor bijstand gastarbeiders „ZILVEREN SCHOR" POT IS LEEG stad streek Voorproefje Hulst BROMFIETSER LICHT GEWOND Z.-Vlaming eet 39 kg vlees per jaar RADELOOS ERNSTIG Uitvoerig Schatkist da's makkelijk MET PITTIG TELEGRAM Dinsdag 26 september 1972 YERSEKE Na zich in een telegram te hebben aangekon digd heeft een delegatie van de actiegroep „Oosterschelde open" gistermiddag een be zoek gebracht aan prins Claus en prinses Beatrix op Draken- stein. Aanleiding hiertoe vormde het voorgenomen be zoek van het prinselijk paar aan Zeeland later in deze week en de verjaardag van prins Johan Friso gisteren. Mede namens o.a. de Vere niging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) te Middelburg, de ver eniging „Milieubeheer en leef baarheid. West-Brabant" te Willemstad, de Nederlandse Vereniging voor Natuurbehoud te Roosendaal, de actiegroep „Natuurbehoud is Zelfbehoud" te Roosendaal, dringt de actie groep „Oosterschelde Open" er bij het prinselijk paar op aan hun invloed aan te wenden om de regering te bewegen om in plaats van de afsluiting van de Oosterschelde de alternatieve mogelijkheden te bestude ren. In het telegram dat gister morgen werd verzonden, schrijft de actiegroep dat het prinselijk paar ongetwijfeld onder de indruk zal komen van de zuiverheid van de Oos terschelde, Europa's unieke zeearm". De delegatie bood het prinselijk paar naast de petitie een wat figuurlijiker voor proefje van het Zeeuwse mi' lieu aan de vorm van een vat zeebanket. Het jarig prinsje kreeg een boot. (Van onze correspondent) GOES Tijdens het afgelo pen weekend is ingebroken in het bezorgingscentrum van de Gruyter N.V. aan de Van Door nestraat. Men heeft zich toe gang verschaft tot het pand via een raam. Er worden enkele pakken koffie vermist. Eveneens werd tijdens het weekend in gebro ken bij de N.V. Handelsmaat schappij Massee Zoon aan de Dr. Filipsstraat. Via een plastic koepel in het dak is men het pand binnengedrongen. Er werden relatiegeschenken ont vreemd, tot een bedrag van 700,—. Bedevaart Een gezelschap van 50 bedevaarders uit Hulst heeft gisteren een bedevaart gemaakt naar Oostakker in België. Hun aantal zou nog veel groter geweest zijn, maar omdat er maar één bus was, moesten velen noodgedwongen thuis blijven. Behalve aan Oostakker werd ook nog een bezoek gebracht aan het graf van broeder Isi- door in Kaprijke en men ging ook even naar het kleine be devaartsoord Cop-Kapelle. 1tïT7i'MiV4iJ»Ml I WfJiUTTji Morgen, woensdag 27 sept. Bergen op Zoom 6.23 18.40 Hansweert 5.21 en 17.32 Terneuzen 4.44 en 16.57 Vlissingen 4.13 en 16.28 Wemeldinge 6.13 en 18.30. waterstanden Konstanz 302 - 2, Rheinfel- den 185 - 7, Straatsburg 162 - 6, Plittersdorf 302 - 6, Maxau 350 - 5, Plochingen 126 - 4, Mannheim 165 - 7, Steinbach 119 - 4, Mainz 186 - 3, Bingen 85 - 4, Kaub 110 - 1, Trier 230 - 2 Koblenz 117 - 8. Keulen 67 - 9, Ruhrort 227 - 3. Lobith 854 - 5, Pannerdense Kop 832 - 5, Nijmegen 655 - 6, IJssel- kop 801 - 6, Eefde IJssel 334 - 4. Deventer 219 - 4, Monsin 5444 - 6, Borgharen 3810 - 69, Belfeld 1089 - 5, Grave ben de sluis 501-2. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN/AXEL Op 27, 28 en 29 september bezoeken prinses Beatrix en prins Claus Zeeland. Voor Zeeland een gelegenheid om het beste beentje voor te zet ten en om alle problemen uit de doeken te doen. Bij het gloednieuwe raad huis van Terneuzen groeiden zowaar grassprieten tussen de sierkasseien en die mogen tij dens het prinselijk werkbe zoek niet gezien worden. Daarom waren gisterochtend de heren C. Verschelling en J. Duerinick druk in de weer m de omgeving van het gemeen tehuis om al het ongewenste gras weg te halen (zie foto boven). Op een verKeersneuve: aan de Kanaailkade in Axel, waar de stoet langs komt, schrobde o.a. de heer A. de Pau de tegels met een lekker sopje blinkend schoon. Terneuzen en Axel zullen daardoor bij het prinselijk paar opvallen als propere ste den. (Van onze correspondent) SCHOONDIJKE Op rijks weg 58 tussen Oostburg en Schoondijke is gistermorgen omstreeks 7 uur de 17-jarige bromfietsberijder Th. B. uit St, Kruis met zijn brommer komen te vallen, toen hij pen file scho lieren die vanuit de richting Schoondijke kwam, trachtte in te halen. Hij kreeg te weinig ruimte van de fietsende scholieren en kwam aan het eind van deze rij in aanraking met een vam hen. Hij kwam te vallen en liep nogal wat verwondingen op. Hij is later naar het zieken huis te Oostburg overgebrach en kon na behandeling weer huiswaarts keren. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen heeft in 1971 ruim 4 miljoen kg vers rund- en varkensvlees opgegeten. Dat komt neer op zo'n 39 kg per hoofd. Het lan delijk gemiddelde van het ge bruik van vers vlees ligt on geveer 1 kg hoger. Dat ver meldt 't jaarverslag 1970/1971 van de Vleeskeuringsdienst Zeeuwsch-Vlaanderen. In het verslagjaar telde het gebied van de Vleeskeuringsdienst 102 slagerswinkels en 51 zelfslach- tende slagers. In Zeeuwsch- Vlaanderen zijn bovendien nog 5 particuliere noodslachtplaat- sen, t.w. in Aardenburg. Bosch- kapelle, Hulst, Terneuzen en Zuiddorpe. Er werden 6692 run. deren geslacht 220 graskalveren 23 paarden, 3752 varkens, 225 schapen of geiten, terwijl 1481 huisslachtingen van varkens plaatsvonden. Aan keurlonen werd totaal f 244.068,uitbe taald. Dat alleen was niet vol doende voor het politiële on derzoek. De ambtelijke, mo len is pas gaan draaien, na dat het afgelopen weekeinde leden van het comité tegen het ereveld voor Oostfront strijders bekend maakte dat Luc Vijdt het slachtoffer was geworden van de duistere praktijken van de tegenpar tij. Vijdt is een van de meest fanatieke tegenstanders van het ereveld, diat sinds drie jaar in Stekene regelmatig voor wat afwisseling zorgt. Momenteel staat het in het middelpunt van de belang stelling omdat het zondag of ficieel geopend had moeten worden, maar de plaatselijke burgemeester dit verbood. Voor het anti-oomité was die overheidsmaatregel geen re den zich dit weekeinde rus tig te houden. Luidruchtig werd blijk gegeven van het ongenoegen over de aanwe zigheid van het veld, en vooral in de plaatselijke eta blissementen gaf dat aanlei ding tot emotionele en vooral ook dreigende discussies. Zijn fel verzet tegen het erepark voor nazi-compag nons is Luc Vijdt waar schijnlijk noodlottig gewor den. Daarvan is althans zijn vrouw overtuigd. Schepen Coppen van Stekene deelt die mening overigens niet. „awel", vertelt hij zonder omzwerving, „Vijdt stond er om bekend dat ie wel ne pint lustte. Ik denk dat ie gewoon te veel gedronken heeft. Nep, ik geloof niet dat de voorstanders van het ere veld tot zoiets in staat zijn". Madame Vijdt is radeloos. „Awel, meneer", liet zij gis termiddag gedeprimeerd via de telefoon weten, „ik ben er vast van overtuigd, dat zij het hebben gedaan". De rijkswacht in Stekene zwijgt in alle talen over het onder zoek. zoels ze in dit soort kwesties overigens meestal zwijgt. Een telefoontje met het bureau wordt even on derbroken, en uit het geroe zemoes aan de andere kant van de lijn blijkt, dat daar .n de sfeer van afweer over leg wordt gepleegd. Na en kele minuten: „Ja meneer, de baas zit bier. Het enige wat we kunnen zeggen is dat we de zaak in onderzoek hebben". Even is het stil. Dan: „Of we al resultaat ge boekt hebben? Echt meneer, ik kan u niets zeggen. We mogen niet buiten ons boeks- ke gaan". Madame Vijdt: „Dat Luc te veel gedronken zou hebben is vuige leugen. Hij is donderdag wei op stap geweest met een bierhande laar. 9 Luc Vijdt. Het was kermis. Ze zijn twee keer thuis geweest. Toen waren ze nog nuchter. Mensen hebben me verteld dat hij in een café werd binnengeroepen waar het ei genlijk te druk was. Hij moest lang op een pdlske wachten, maar iemand met een baard wilde hem per se tractoren". Vijdts toestand is nog steeds zeer ernstig. Hij is gedeeltelijk verlamd en waarschijnlijk blind. Donder dag is hij een half uur kli nisch dood geweest, maar zijn artsen zagen kans hem er bovenop te helpen. Uit het sombere commentaar van mevr. Vijdt blijkt dat zij niet zoveel vertrouwen heeft in de goede afloop. Ze zit vol wrok tegen zijn vijanden. „Hij was fel gekant tegen dat ereveld", vertelt ze nog voor zij de verbinding ver breekt. Schepen Coppen is niet te spreken over de Bel gische reporter, die het be richt van de moordpoging wereldkundig heeft gemaakt. „Was een serieuze aanklacht. Dat kunde ge toch zomaar niet in de krant schrijven", verklaart hij bereidwillig, terwijl hij er aan toevoegt dat de café's in zijn gemeen te toch geen goed doet. De meeste Belgische kran ten zwijgen de geruchten dood, zoals ze trouwens heel de kwestie van Stekene zo veel mogelijk uit de publici teit prohsren te houden. Schepen Coppen: „Ze roeren hier in ene pot met honing, waamin weinig zit, maar ze blijven roeren". Het is dui delijk dat hij onderhand af wil van de bezwaarde repu tatie die Stekene de laatste weken weer heeft gekregen. „Ik hoop niet dat er nog iets gaat gebeuren", aldus deze schepen, terwijl hij zich haast te zeggen niet te snap pen hoe de Belgische pers zo onbezonnen ongefundeerde berichten kan publiceren. Terwijl de rijkswacht onder zoekt wie het gelijk aan zijn kant heeft, wacht de bevol king van Stekene gespannen af wat er verder gebeuren zal. Volgens een Vlaamse journalist is men in ieder geval niet te spre' ^r» war de wijze waarop a» kwestie voor de Nederlandse t.v. uit de doeken wordt gedaan. Vooral de uitzending van Brandpunt heeft nogal wat ergernis gewekt, omdat daar in aldus de beschrijving, van België, „juist het grootste tuig van Stekene aan het woord is geweest". (Van onze correspondent) MIDDELBURG De tafeltennisvereniging Middelburg-Zuid zegt zelf in staat te zijn de ongeveer tweederde deel van de bouw. kosten van een zaal voor binnensporten te kunnen opbrengen. Zij toont dit aan in een plan dat door haar bestuur is ontworpen, en dat vanavond door het algemeen bestuur van de Stichting Sportbelangen zal worden besproken. Het bestuur van Middel burg-Zuid heeft zelf het initiatief genomen voor dit plan dat de totstandkoming van de accommodatie op korte termijn moet ver. wezenlijken, bij de gemeente ingediend, omdat men zich ernstig gedupeerd voelt door het beleid van de Stichting Sportbelangen. Het algemeen bestuur be sloot namelijk enige tijd gele den om, nadat eerst de kleine zaalsport prioriteit boven de ballonsporthal had gekregen, toch voorrang te verlenen aan de aanleg van twee voetbal velden. Het plan van de tafeltennis vereniging voorziet in de fi nanciering van de accommoda tie die onderdak moet gaan bieden aan zowel competitie- spelende als recreatieleden. De vereniging zal zelf ongeveer een derde deel kunnen op brengen, terwijl zij verwacht in staat te zullen zijn om nog een derde deel van derden te kunnen bekomen. Het reste rende bedrag zou dan door de gemeente moeten worden op- (Van onze corresponden te) VLISSINGEN Het bezoek dat vier vooraanstaande Russi sche vrouwen deze week aan Nederland zouden brengen is vanwege visuminoeilijkheden een week uitgesteld. Aanvan kelijk zag hel er naar uit dat de Russische dames helemaal niet meer zouden ingaan op de uitnodiging van de Nederland se Nationale Vrouwenraad, Vorige jaar hebben vier Ne derlandse dames op verzoek van het Sovjet-Russische Vrouwencomité een bezoek aan Rusland gebracht. De toen malige presidente van de Nati onale Vrouwenraad, mevrouw M. A. van de Boogert-Selhorst uit Middelburg, maakte deze reis ook mee. Om deze rede nen zou zij optreden als gast vrouw bij het tegenbezoek van de Russische dames. Vorige week ontving de Nederlandse Vrouwenraad een telefoontje van de Russische ambassade, dat het bezoek niet kon door gaan omdat de vrouwen niet over een visum beschikten. Na enig onderhandelen bleek de Russische ambassade toch bereid te zijn, zijn uiterste best te doen de dames alsnog van een uitreisvisum te voor zien zodat het bezoek dan toch nog, zij het een week later, kon doorgaan. Tot de vier bezoeksters hoort een Russische onderbur gemeester, bet vrouwelijk hoofd van de faculteit voor biologie van de staatsuniversi teit van Erevam en Lia Osipi- am, professor in de Neder landse letterkunde aan de uni versiteit van Moskou. De dames worden donderdag 28 septem ber a.s. op Schiphol verwacht. Na bezoeken aan de Tweede- Kamer het Openluchtmuseum in Arnhem, de Nachtwacht van Rembrandt in het Rijks museum te Amsterdam en het bezichtigen van enkele eenge zinswoningen in Overvecht zullen de Russische dames in deze week ook een bezoek brengen aan Zeeland. Daar zal mevrouw Van de Boogert het gezelschap het bejaardenhuis Jacob Roggeveen in Middel burg laten zien, en zal er een bezoek worden gebracht aan het dienstencentrum Schut tershof in Middelburg, en aan de provinciale bibliotheek. Hel bezoek, dat eerst tien dagen zou duren, is om organisatori sche redenen ingekort tot een week. gebracht. De prijs van de grond is hierbij buiten beschou. wing gelaten. Andere verenigingen, die ook de kleine zaalsporten be drijven, zullen van de accom modatie geen gebruik kunnen maken omdat het in de bedoe ling van Middelburg-Zuid ligt om de zaal geheel voor eigen gebruik aan te wenden, ter wijl zaal en materiaal spora disch zullen worden onderver huurd. Verwacht mag worden dat veel andere zaalsportbedrij - vende verenigingen zich fel tegen het voorstel sullen ver zetten. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Gedepu teerde Staten van Zeeland stellen Provinciale Staten voor een bedrag van tienduizend gulden uit te trekken als startsubsidie voor de stichting Bijstand Buitenlandse Werk nemers West-Brabant, die haar werkgebied met Zeeland heeft uitgebreid en sinds maart van dit jaar voor deze provincie de beschikking heeft over een beroepskracht. G.S. achten het van groot be lang dat conflictsituaties tus sen buitenlandse werknemers en de Nederlandse bevolking, zoals die zich onlangs in Rot terdam gemanifesteerd heb ben, in Zeeland zo mogelijk worden voorkomen. Het colle ge is van mening dat de aan wezigheid van deskundige functionarissen daartoe zeker kan bijdragen. HET onmogelijk maken van het ontslag wegens huwelijk bij het onderwijs is, naar het oordeel van leden van de com missie van onderwijs uit de Eerste Kamer,- niet in overeen stemming met de grondwet (ADVERTENTIES) U bóft als u vanvis houdt Gestoofde gepaneerde wijtingrolletjes i Wrijf 800 gr. wijtingfilets zuinig met zout in. 1 Rol ze met de velkant naar buiten op en schik ze in een beboterde vuurvaste schotel. Giet er wat water of visbouillon bij en leg er enkele klontjes boter tussen. Bestrooi de rollen met paneermeel en stoof ze vervolgens gaar. Geef er aardappel puree, sperziebonen x of doperwtjes bij. VIS hOUüt fit Vraag recepten bij uw vishandelaar 'of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20, Den Haag^ (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Als 'n vormingscentrum gesticht kon worden dank zij een schenking, is het dan moge lijk om op dat stichtingska- pitaal jaarlijkse afschrijvin gen te doen, waaruit op den duur nieuwbouw of verbou wingen gefinancierd kun nen worden? De ingewikkelde subsidie techniek, welke wij in ons land kennen, heeft op deze vraag nog geen afdoend antwoord gevonden. Gisteren bleek die zelfde vraag een moeilijk weg te slikken brok voor de Zeeuwse Culturele Raad, ZCR, te zijn. In een vergadering, die tevens de laatste was van de raad-in-oude-stijl was gis teren een advies aan G.S. aan de orde over subsidiëring van provinciewege ten behoeve van het vormingscentrum „Het Zilveren Schor" te Ar- nemuiden. Dit vormingscentrum is ont staan door schenking uit een fonds, dat gevormd werd ter gelegenheid van het 25-jarig huwelijksfeest van de konin gin en prins Bernhard. De twee andere vormings centra in de provincie, Hede- nesse te Cadzand en het Van Eeghenhuis te Aardenburg, ontvangen reeds provinciale subsidie. Het Zilveren Schor, dat in zijn werkwijze en zijn belang voor de Zeeuwse be volking met de andere centra vergeleken kan worden, heeft tot.-dusverre niet om subsidie gevraagd. De verklaring daar voor is zo vertelde de di recteur van het Zilveren Schor, de heer J. D. Cozijn- sen, de Culturele Raad gis teren informeel dat men tot voor kort de jaarlijkse af schrijvingen uit het geschon ken stichtingskapitaal heeft gepleegd. Deze stichtingspot is nu ech ter leeg. Wil het Zilveren Schor in een wat verdere toekomst zeker zijn van voortbestaan, dan moeten ofwel uit de rijks middelen, ofwel uit de pro vinciale schatkist, donaties worden gedaan. Bij CRM kan men niet terecht, omdat dit met „afschrijvingen - op ge schonken kapitaal" niet uit de voeten kan en zo blijft de provincie als subsidie-ver schaffer over. Na uitvoerig overleg besloot de ZCR „in principe" bij G.S. aan te dringen op een gelijk stelling in het subsidiebeleid ten aanzien van het Zilveren Schor met de twee andere vor mingscentra. Ietwat ongewoon in de dis cussies was het verschijnsel, dat de twee leden van het col lege van G.S., die in de verga dering aanwezig waren, van mening verschilden over de in houd, welke het advies van de ZCR zou moeten hebben. Ge deputeerde A. van Geesbergen, de eerst aangewezene in cultu rele kwesties, vond, dat het advies, zoals het ter tafel lag, en dat volgens enkele andere leden van de raad wat sum mier was, volstaan kon wor den, terwijl Gedeputeerde J. Stenvert graag een advies had gezien, dat stevig met cijfers was onderbouwd. Overigens liet de heer Van Geesbergen nog de mogelijk heid open, dat G.S. met het de partement van CRM zouden beraadslagen over de vraag of het rijk hier niet in de eer ste plaats een subsidiërende taak heeft. Over de hoogte van de sub sidie aan het Zilveren Schor werd in de Culturele Raad niet gesproken. Als het inder daad uitdraait op „gelijke monniken, gelijke kappen" voor de Zeeuwse vormingscen tra, dan zou het Zilveren Schor ongeveer f 35.000,- van de pro vinciale schatkist moeten heb ben. Met Postgiro minder mensen met kwitanties aan de deur, geen incasso- of stortingskosten meer. (Van onze correspondent) (Van een onze verslaggevers) STEKENE Is het 34-jarige gemeenteraadslid Lue Vijdt uit Stekene door zijn vijanden vergif tigd, of heeft hij te veel gedronken! Over deze ne telige vraag buigt zieli het weekend de rijkswacht van het Belgische plaatsje, nadat de struise bier handelaar donderdag in zorgelijke toestand in het ziekenhuis moest worden opgenomen.

de Stem | 1972 | | pagina 3