eur n 'diger nv zege viert in Ronde van de Toe komst Wapen lucht brug zaait onrust VERGIF 1 DE STRIJD OM EREVELD STEK EDE? UITBUNDIG WELKOM DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND POLITIE SCHIET ONTEMBARE VECHTERSBAAS OP Elke Francaise „madame" BRAND OP RHODOS 31 DODEN Geen verbod op wapen- uitvoer in Zwitserland NAVO- Russische SAM-3- raketten in Syrië? TV zendt Ajax- Independiente rechtstreeks uit editie voor weerbericht Oranje Drie doden bij oefening Jong echtpaar dood door kolendamp Beschuldiging Europakanaal Dodelijke regen 112e jaargang no. 17136 ZEELAND Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor- Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Maandag 25 sept. 1972 Zonnig maar koel Perioden met zon. Overwegend matige noordelijke wind. Tempera tuur iets beneden normaal- Maxi- murh 16 graden. kantoren goes kluk^iraai i HULST, SIEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 LEVELD-CONSlflLTtNG B.V. inagement- en jleidingsadviseura, gstgeest - Zurich - penhagen - Stockholm middelgrote fabriek van luren, gevestigd in Noord- verking van de konstruk- en deuren alsmede het naar-konstrukteur in deze tir of daaraan gelijk- team van tekenaars; enthousiast team; lis en ervaring verder te Smis welke in een goede brdt gebracht I aties met curriculum vitae Iten aan de heer C. K. van B.V., Postbus 25, Oegst- H0-53141. kanzelfsprekend. lich i de nodern immer is, ;oede niveau, Ie sociale an rtikel- :n aan: mm Fedor tijdens de huldiging. (Van een speciale ANP-verslaegever) SOCHAUX „Fedor heeft om elke meter geknokt", zei Joop Middelink tevreden, na dat Fedor den Hertog gisteren in de slottijdrit over 33 km de „Ronde van de Toekomst" in zijn voordeel had beslist Op magistrale wijze had de 26-jarige Nederlandse vedet te, die in 1969 achter winnaar Joop Zoetemelk tiende was geworden, in 1970 in de ver vangende 5-daagse op de 3de plaats was geëindigd, vorig jaar een voorsprong van 12 minuten had verspeeld en als tweede achter Régis Ovion de ronde had uitgefietst, zijn grote triomf behaald. Begonnen met een achter stand van 1.58 op de Frans man Bernard Bourreau en van 1.02 op de Zwitser Iwan Schrnid had Den Hertog in zijn specialiteit de rit te gen het horloge bewezen, dat zijn nederlaag in de 18 km lange tijdrit in Les Rous- ses tegen Priem en anderen op een vergissing had berust. Fedor den Hertog was niet „cuit" (afgemaakt), zoals de Fransen zondagmorgen spot tend in de halve etappe naar Belfort hadden gezegd, Fedor den Hertog was juist op tijd weer de grootmeester.' Al na 19 kilometer was het duidelijk dat Bourreau en Schmid eigenlijk geen kans hadden tegen de Nederlander, die op dat moment op Bour reau 1.35 en op Schmid 45 se conden was ingelopen. Dat Bourreau zeven kilometer voor het einde ten val kwam, toen hij zich wilde forceren, deed er niet toe. De kleine Fransman, die za terdag in de rampetappe voor Frits Schür (hij werd op ruim 21 minuten gefietst) in de lei derstrui was gekomen zonder zich ooit hij een aanval ver toond te hebben, had kenne lijk de klasse niet om Den Hertog te weerstaan. Ook zon der die val zou Bourreau ge klopt zijn. En Schmid? Deze Zwitser, die in Olympia's ronde nau welijks was opgevallen en in de Ronde van de Toekomst plotseling tot leider werd ge bombardeerd door de slimme Oscar Piattner, kwam ook al duidelijk klasse te kort toen het er op aankwam. De Oranje-equipe was in deze Ronde van de Toekomst overigens bijzonder succesvol. Naast de zege in het individu eel klassement werd Neder land eerste in het ploegen- klassement, werd Cees Priem eindoverwinnaar in het pun tenklassement en was Ben Koken de beste sprinter. De Fransen konden op het laatst het Wilhelmus bijna meezin gen! Ander wielernieuws: Jan Janssen won zijn laatste koers. Minder succesvol was Jan de Vries. De wereldkampioen in de 50 cc-klasse kon Nieto in Barcelona niet houden en werd onttroond. Hij moest met een tweede plaats tevre den zijn. Nog slechter motornieuws kwam uit Echt. De coureur Barry Steenbergen slipte tij dens motorsprintwedstrijden, botste tegen een boom en overleed in het ziekenhuis in Sittard. Sensatie in Zagreb. De Bulgaarse atlete Jordanka Bla goeva verbeterde het wereld record hoogspringen en bracht het op 1.94 meter. Feyenoord tenslotte liet het legioen schrikken. In En schede werd tegen de FC Twente een zwakke wedstrijd met een 0-0 resultaat afgeslo ten. Ajax liep daardoor een punt van zijn achterstand in. De spanning in de eredivisie is dus weer geheel terug. (Voor meer nieuws zie onze sportpagina's) ROTTERDAM (ANP) Een vechtpartij op de Groene Kruis weg in Rotterdam tussen twee dronken mannen en twee poli tieagenten is ir de nacht van vrijdag op zaterdag geëindigd Met twee schoten uit het dienst pistool 'an een der agenten in het linkerbeen van de 25-jarige lasser C. A. K uit Rotterdam. Het slachtoffer ligt nu in een ziekenhuis. Zijn vriend, de 20- jarige verwarmingsmonteur C. G van B., zit achter de tralies. De twee surveillerende agen. ten zagen vannacht op de Groe ne Kruisweg een auto rijden, die slingerend over de weg ging. Zij maakten de bestuur der, de lasser, duidelijk dat hij moest stoppen. Dit weigerde hij tot tweemaal toe. De politie zette de achtervol ging in en wist de auto tot stop pen te dwingen 'n eind verder op dezelfde weg. De bestuurder bleek behoorlijk onder invloed van de alcohol te zijn. Een van de agenten verzocht hem en de verwarmingsmonteur in de po litiewagen te stapn-m Tn plaats daarvan begon de lasser te vechten, even later geholpen door zijn vriend Tijdens de knokpartij ge bruikte di politie de wapen stok, maar-de dronken mannen trokken zich daar niets van aan Een agent loste tenslotte enke le waarschuwingsschoten. Hier op reageerden de vechtersbazen evenmin. Daarop richtte de po litieman een welgemikt schot op het linkerbeen van de dron. ken bestuurder De man bleef echter trappen. Een tweede schot in hetzelfde been was no dig om de man te vellen. HARSTAD Noorwegen (DPA) Drie militairen van de Ameri kaanse luchtmacht zijn giste ren om het leven gekomen toen hun helicopter tegen een berg wand op het eiland Grytoev vloog. Dit eiland behoort tot de Lo- fotengroep, voor de kust van Noord-Noorwegen. De militai ren namen deel aan de NAVO' oefening Strong Expresse". BATHMEN (ANP) In Bathmen (Overijssel), is het pasgehuwde echtpaar Stege man-Gudde, door kolendamp vergiftiging om het leven ge komen. Het echtpaar, waarvan de man dienstplichtig militair was, is zaterdagavond tegen midder nacht naar bed gegaan en heeft de kolenhaard, die in het zo merhuisje, waar het paar in af wachting van een nieuwbouw woning in woonde, helemaal volgegooid en daarna afgeslo ten. Zondagmorgen zouden zij bjj de ouders van de heert Stege- man op koffievisite gaan. Na dat zij niet verschenen werd op onderzoek uitgegaan, waar na het echtpaar dood werd aangetroffen. De heer Stege man was 22, zijn vrouw 21 jaar oud. (Van onze redactie buitenland) BEIROET/TEL AVIV/ WASHINGTON De span ning en de vrees voor nieu we strijd zijn in het Midden- Oosten opnieuw sterk toe genomen door de ontdek king van een wapenlucht brug van de Sovjet-Unie naar Syrië. Sinds enkele dagen zijn grote Russische vrachtvlieg tuigen in Damascus geland van het type „Antonov 12", dat ge bruikt wordt voor het vervoer van luchtafweerrakctten (SAM-3-raketten). Dit wordt vernomen uit doorgaans wel ingelichte bronnen. De Amerikaanse minister van defensie, Meivin Laircf, heeft gisteren in Washington verklaard zich zorgen te ma ken over de Russische lucht brug naar Syrië. Hij zei echter niet te geloven dat de Sovjets daar nieuwe bases willen vesti gen voor verkenningsvliegtui gen en schepen, ter vervanging van die welke zij in Egypte bezaten, totdat zij onlangs ge dwongen werden daar te ver trekken. Egypte was in 1970 op grote schaal door Antonov-12- toestellen voorzien van SAM- 3-raketten. Onze correspondent in Tel Aviv meldde gisteravond: De bekende Israëlische radio-com mentator Dov Inon beschul digde de Sovjet-Unie er zon dagmiddag van tot een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten aan te zetten. Hij uitte deze beschuldiging in het kader van een commentaar op de wapen luchtbrug tussen Moskou en Damascus. In de Russische steun aan het regiem in Da mascus zag Dov Inno hetzelfde patroon als in de dagen die aan het uitbreken van de zes daagse oorlog in juni 1967 voorafgingen. Volgens de Israëlische inter pretatie van die oorlog leidde een Russische waarschuwing aan het adres van Syrië dat het land pp het punt stond door Israël te worden aange vallen tot een aaneenschake ling van gebeurtenissen welke culmineerde in de zesdaagse oorlog. In dit verband dient er aan herinnerd te worden dat de Russische ambassadeur in Bei roet de Libanese regering 24 .uur voor de jongste Israëlische inval in Zuid-Libanon voor een grote Israëlische actie had gewaarschuwd. Van Israëlische zijde wordt melding gemaakt van zenuw achtig gedrag van de Syrische troepen die trouwens al sinds „München" in staat van a'a™ zijn- Kennelijk rekent Syrië na de Israëlische straf expeditie in zuid-Libanon op een tegen haar gericht mili tair initiatief van de zijde van Israël. Het gespannen politieke klimaat in Israël is er rijp voor. Generaal Ezer Weizman, de voorzitter van de grootste oppositie-partij Gahal heeft gisteren in Tel Aviv tot zeer krachtig optreden tegen de Arabische landen opgeroepen, om „het kwaad van het Pales tijnse terrorisme in de wortel uit te roeien", zo zei hij. PARIJS (RTR) Elke Franse vrouw van boven de 21, ge trouwd of ongetrouwd, met of zonder kinderen, kan voortaan aanspraak laten gelden op de titel „mevrouw" („madame"). Minister van Justitie René Pleven heeft dit bepaald na een stroom van klachten van ongehuwde moeders die zich beledigd voelden door het gebruik van „mejuffrouw" („mademoiselle bti het invullen van officiële formulieren. (Van een onzer verslaggevers) STEKENE Er is een ge rechtelijk onderzoek gaarde naar een vermoedelijke poging totvergiftiging van de 34-jari ge Luc Vijdt (34) een van de actiefste bestuursleden van het actiecomité tegen het ereve/d voor Oostfrontstrijders, dat in het Belgische Stekene is opge richt. De heer Vijdt werd donder dagavond na het drinken van een glas bier in een café in Stekene plotseling onwel. Een laboratoriumonderzoek wees uit dat 't bier methylalcohol (methanol) bevatte. De heer Vijdt moest in ernstige toe stand naar het academisch zie kenhuis in Gent worden over gebracht. Gevreesd wordt hij blind zal worden en blH- ven. Het actiecomité tegen het ereveld heeft na het gebeuren een klacht bij de politie gede poneerd. In kringen van het actiecomité wordt aangenomen dat de vermoedelijke vergifti gingspoging op naam van een voorstander van het ereveld geschreven moet worden. Voorzitter Gaspard Calle van het actiecomité tegen het ere veld zei tijdens het weekend: „Hier is misdadige opzet in het spel. Dat staat voor mii vast". Eerder vorige week werd de voorgevel van het huis van de plaatselijke secretaris van de communistische partij in Ste kene met zwarte verf be smeurd. Tegenstanders van het ereveld schrijven dit even eens aan de voorstanders toe. Zoals bericht is het afgelo pen jaar op een afgelegen plaats in de gemeente Stekene een uitgestrekt ereveld voor gesneuvelde Oost-frontstrij ders aangelegd. De aanleg ge schiedde onopvallend, nadat een eerdere poging na ernstige rellen tussen voor- en tegen standers was gesmoord. Nadat bekend geworden was dat het ereveld plechtig in gebruik genomen zou worden, verniel den tegenstanders het gedenk teken, dat op het ereveld was opgetrokken. De burgemeester van Steke ne, beducht voor nieuwe rel len. verbood de plechtige inge bruikname, die gisteren zou hebben plaatsgevonden. Enke le honderden manschappen van de rijkswacht werden dit weekend in Stekene samenge trokken om eventuele rellen in de kiem te smoren. Het heeft geholpen. Het is vrij rustig gebleven in Stekene. Het bleef bij een eerder luid- ruchtige dan gevaar/ijke de monstratie van voorstanders van het ereveld in de nacht van zaterdag op zondag. Feestelijke begroetingstaferelen nadat de Enka-poort geopend was. (Van een onzer verslaggevers) Een van de honderden ge lukkige vaders. HILVERSUM (ANP) De tweede wedstrijd om de offi cieuze wereldbeker tussen Ajax en Independiente, donderdag aanstaande in het Olympisch Stadion te Amsterdam, komt rechtstreeks op radio en tele visie. De televisiereportage (in kleur op Nederland 1) begint om 20.10 en zal tot 22.15 uur duren. Commentator is Herman Kuiphof. Negentien landen nemen de reportage over NEURENBERG (DPA) Een optocht van schepen heeft zaterdag het 24 km lange ka naal Erlangen-Neurenberg. dat deel zal gaan uitmaken van het Europa-kanaal een verbin ding tussen de Rijn en de Do- nau plechtig geopend. KATMANDOE (RTR) Stortregens, met als gevolg aardverschuivingen in het wes ten vain Nepal hebben deze week minstens 24 mensenle vens geëist. ATHENE (DPA-RTR) Bij een felle brand die zaterdag avond in een restaurant op het eiland Rhodos heeft gewoed, zijn 31 mensen om het leven gekomen. Naar men aanneemt zijn het 29 Scandinavische toeristen en 2 Grieken. De namen zijn ech ter nog niet vrijgegeven. Tot dusver heeft men 24 lijken die onherkenbaar verminkt waren, aan de hand van voorwerpen en via controle in de hotels kunnen identificeren. 16 Scan dinavische toeristen zijn met verwondingen in ziekenhuizen opgenomen. Vier van hen zijn er erg aan toe. Volgens ooggetuigen is dp brand door kortsluiting ont staan. Door de harde wind greep het vuur snel om zich heen. Rond 150 gasten die zich op de benedenverdieping be vonden, konden bijtijds uit het brandende gebouw vluchten. Maar de 80 mensen die op de eerste verdieping dineerden, werd de weg versperd door een muur van vlammen. Er ont stond paniek waardoor het reddingswerk bemoeilijkt werd- Een paar mensen zijn door de ramen naar buiten gespron gen. Bij de gewonden zijn 13 Zweden, 2 Finnen en een Deen. BREDA De werknemers van Enka-Breda zijn dit week einde weer aan het werk gegaan. Vanaf vanochtend zes uur zal de fabriek in normale ploegendienst dezelfde produktiehoeveel- heid draaien als tijdens de weken voor de bezetting. De 465 mannen en vrouwen, die het be<|rijf ruim 115 uur bezetgehouden hebben, zijn zaterdagochtend om kwart over negen buiten de poort uitbundig verwelkomd door familieleden, vakbondsmensen en veel andere belangstellenden. Ook daar speelden zich, net als vrijdag in het bedrijf emotionele taferelen af. Kort daarvoor had de actie leiding de fabriek in goede staat overgedragen aan bedrijfsdirec teur ir. H. de Boer, die later zijn tevredenheid uitte over de staat waarin hij de fabriek heeft aangetroffen. Om kwart voor negen was de staf van Enka opgekomen, gelijktijdig kwam een onderhoudsploeg de fabriek in. Intussen was ook de bewaking aan de poorten over genomen door niet-bezetters. Voordat zij het bedrijf verlieten kregen alle bezetters in de kan tine een grote doos bonbons voor het „thuisfront" en een halve liter jenëver: een pre sentje van de gezamenlijke vakbonden. In keurige formatie, de Bel gische bezetters voorop en de leden van het actiecomité ach teraan, kwam de groep naar de fabriekspoort toe. Buiten zon gen honderden familieleden welkomst- en strijdliederen. De vrouwen luidkeels: „Nooit meer doen" wat door de mannen binnen door poort werd overge nomen en aangevuld met „Kraijenhoff". Toen ging de poort open en mannen, vrouwen en kinderen vielen elkaar lachend en hui lend in de armen, iedereen werd gelukgewenst door ieder een, de vakbondsonderhande- laars en de actievoerders bui ten de fabriek kwamen handen .tekort om alle gelukwensen in mtvangst te nemen en om zelf veer anderen te feliciteren met iet succes. De Belgische bezetters wer den door collega's in een lange •ij feestelijk opgesierde auto's afgevoerd naar Minderhout, vaar de ACV een hartelijk wei tom en een huldiging had voor bereid. Later op de ochtend hebben taterdag acht man van het NKV - Breda de stretchers, slaapzakken, dekens enz. uit de fabriek gehaald en de laat ste rommel opgeruimd. Deze nieuwe vorm van soci ale actie dient geen regel te worden, zo heeft KVP-lijsttrek- ker Andriessen zaterdag in Drachten verklaard naar aan- 'eiding van de bezetting van de Snka-fabrieken in Breda. De leer Andriessen vindt daarom een verdere ontwikkeling van „beleidsvorming in samen spraak" ook in het sociaal-eco nomisch leven grote nood zaak. (Van onze redactie buitenland) GENEVE De Zwitsers hebben zich gisteren met krap pe meerderheid uitgesproken tegen een verbod op de uitvoer van wapens. Bij het referendum zijn 593.199 stemmen tegen het voorstel om de wapenuitvoer te verbieden uitgebracht en 584.726 voor. De volksstemming werd ge houden nadat er ruim 50.000 handtekeningen bijeen waren gebracht van mensen die de uitvoer van wapens naar alle landen, behalve de neutrale Eui opese, willen verbieden. Krachtens de Zwitserse grond wet kan iedereen die 50.000 handtekeningen verzamelt, een referendum over een bepaalde zaak afdwingen. Het verzet tegen de export van wapens en munitie door het bij traditie neutrale Zwit serland kwam vier jaar geleden op gang. Toen kwam namelijk aan het licht dat de grootste wapenfabriek van Zwitserland, het bedrijf Buhrle in Zürich, schiettuig er munitie leverde aan verscheidene landen waar tegen de Zwitserse regering een wapenembargo had uitgevaar digd Dat waren Zuid-Afrika, Saoedi-Arabie Egypte, Israël, Libanon en Nigeria, waar toen een burgeroorlog woedde. Het bleek dat Buhrle uitvoer- documenten had vervalst. De directie van het bedrijf is toen veroordeeld tot gevangenis straffen.

de Stem | 1972 | | pagina 1