Dore Smit: „Ik ben een driedubbele kreeft" Ekseption op tournee in eigen land HET GEHEIM VAN JAN IN TWEE MILJOEN BOEKEN Aan VPRO voorstander omroepverkiezingen lector beschuldigt Britten van wreedheid in Ulster Boeten voor rijden onder invloed, zegt criminoloo In memoriam prol. dr. K. Posthumus AANZIEJ Expansief N.S.-TRI OOK NAAR ROOSENDAAL EN BREDA Gespreksgroep CHU wil andere lijst asselberg naam Amsterdai binnenland buitenland TOEKOMST 3500 LEDEN VERLOREN VRIJBLIJVEND TONEEL de pant) voor iedere vrouw voor iedere maat Nieuw Toernee Onderzoek naar mogelijkheid Europees rekenhof Quintessence niet in Eindhoven Zaterdag 16 september 1972 JBHÜHi DEN HAAG Dore Smit heeft het niet gauw te druk. Ik had mijn twijfels over de afspraak, na een middagse repetitie, vóór een avondlijke voorstelling van Hella Haasse's „Geen Bacchanalen", één nacht voor het vertrek naar een Italiaans vakantieoord. Bovendien blijkt het kin dermeisje afscheid te moeten nemen, en moet dochter Reineke van 2Vz nodig iets aan de stofwisseling doen ter wijl het gehele sanitair door de loodgieter is afgesloten. Dore Smit blijft er koel bij Net zo koel als de vrouw die de IKOR-prograimma's aan kondigt en (behalve de laatste itijd door overbezetting) deel uitmaakt van de Kenmerk-pre- sentaitie. Het lijkt Dore Smit allemaal in de kouwe kleren te gaan zitten. Soms letterlijk, als ik het getuigenis van een collega mag geloven, die haar een paar jaar geleden zéér hoog zwanger en rolrond de presen tatiestudio zag betreden in een geplisseerd nachthemd en een verwijde pyjamabroek het enige waar ze op dat moment nog inkon. Dore zelf: „Vergeet het maar. Ik ben een kreeft, een driedub bele zelfs, en volgens alle des kundigen zijn dat mensen die kapot gaan aan hun eigen emoties. Maar er is één troost: kreeften gaan na hun veertigste pas echt leven, dus mij wacht als kèhtendertigjarige een móóie toekomst". We praten, regelmatig onderbroken door Reineke's nu eens opgewekte dan weer sainitair-bepaalde conversatie, in de fraai door Dore zelf gedecoreerde kamer van een oud huis in de Haagse Willem de Zwijgerlaan, vlak bij haar geboorteplaats Sche- veningen, waar grootmoeder HILVERSUM (ANP). De VPRO is met de PvdA-om- roepcommissie voorstander van vrije omroepverkiezingen. „De VPRO heeft al enkele malen gepleit voor een ont koppeling van het aantal abon nees op een omroepblad en de status van de omroep. Maar aan het verkiezingssysteem zijn ook gevaren verbonden. Er zou vlak voor de verkiezin gen gemakkelijk sprake kun nen zijn van een overmaat aan dure, populaire programma's, aldus VPRO-directeur H.J. Terschegget gisteren op een persconferentie in Hilver sum. In het nieuwe schema krijgt de VPRO eenimaal in de drie weken een volledig programma van 19 tot 23.15 uur te yer- zorgen, evenals de Evangeli sche Omroep op de andere zender. Tweemaal per drie weken moeten E.O. en VPRO samen de zendtijd op een van de zenders vullen, afwisselend van 19 tot 22 uur en vain 22 tot 22.45 uur. In het nieuwe seizoen gaat de VPRO een maal in de zes weken een zogenaamd democratiespel uit zenden- waarin in het kader van een quiz-dchtige wedstrijd tussen twee gezinnen een aan tal maatschappelijke proble men aan de orde worden ge steld. Nieuw in het VPRO- programmapakket is ook 't Gat van Nederland" een ma gaizine met zeer gevarieerde items. Het wordt eenmaal in de di-ie weken uitgezonden. De Fred Haché-Show keert, zij het nu onider de naiarn Ba rend Servet-show, op het scherm terug, evenals de Dick Cavettshow, Berichten uit de samenleving en de serie „Na mens. "-programma®. Een maal in de zes weken gaat de VPRO een speelfilm uitzen den. Voorts staan tv-bewer- kingen van „Pantserkrant" van Merano ter Braak en „Bint" van F. Bordewijk op het programma In verband met de radiozen derkleuring per 1 oktober heeft de VPRO haar programma VPRO-vrijdag vrij ingrijpend moeten aanpassen. Het pro gramma begint nu om 17 uur op de familiale zender wordt van 19 tot 21 uur op de culture. Ie zender voortgezet en eindigt tenslotte op de lichte zender (Hilversum 3). De VPRO is ook van plan, op Hilversöm 3 met een soort alternatief pro gramma te komen Men zaïl een repertoire brenigen, dat door de andere omroepen ter zijde wordt gelegd. De VPRO heeft in de eerste acht maanden van dit jaar on geveer 3500 leden verloren. Op 1 september bedroeg het totaal aantal leden 139.900. 'V. Dore Smit met dochter Reineke. tÊmmm Smit tot haar dood, kort gele den, rondliep met de traditio nele muts op. Dore ginig inder tijd, geheel tegen de familie traditie in, naar de toneel school, speelde lanig bij Kees van Iersels Studio en ging toen ze het schip zag zinken naai De Nieuwe Komedie waarvan echtgenoot Erik Plooyer artis tiek coördinator is. „Bij de te levisie kwam ik toevallig te recht via Erik de Vries, die me een jaar of 12 geleden zag spe len op het moment dat hij ie mand nodig had voor een in structiefilmpje over de volks telling. Hij vond dat ik een „aardig omroepkopje" had en via een tekst zal ik voor ik het wist voor het IKOR om te roepen. L/ater kwam daar Ken merk bij". Dore Smit maakt als omoep- ster en als presentatrice sterk de indruk geëngageerd te zijn, wezenlijk betrokken bij de problemen die aan de orde ko men. Stilte. Dan: „Ik heb de neiging om op dat engagement ja te zeggen, maar als ik het moet nuanceren dan besef ik toch dat het vrijblij vend is. Ik hen zo gelukkig te kunnen werken in een richting die me ligt, maar als ik op de vraag volmondig ja zou zeg gen, zou ik zeker moeten we ten dat ik, als het nodig was, bijvoorbeeld niet voor de TROS zou werken. En dat durf ik niet definitief te zeg gen". Dore Smit is, behalve een emotionele kreeft, ook een voorzichtige perfectioniste: „Pas de laatste tijd begin ik dat kwijt te raken, mede door Kenmerk, waar ie niet de gele genheid hebt je lang tevoren in de teksten te verdiepen Ik was iemand die altij d op zeker ging, geen risico's willd'e lopen. Ik heb bij voorbeeld de bijbel serie geweigerd omdat ik bang was het stempel van „de bij beljuffrouw" niet meer kwijt te zullen raken. Dat bleek vol komen onjuist, want de serie heeft Aart Staartjes alleen maar goed gedaan als acteur. Op een bepaald moment heb je zó genoeg van die drang naar zekerheid dat je jezelf dwingt om een sprong iin het duister te doen. Dat was voor mij bij voorbeeld vorig seizoen de presentatie van Zo maar een Zomeravond. Het ging ook he lemaal niet goed, maar ik wil de ook eens durven mis kleunen. Ik' vreet nou tenmin ste dat ik niet voor Mies Bouwman wat is dat mens onvoorstelbaar goed in de wieg gelegd ben, en dat ik geen ambties heb om eigen programma's op televisie te gaan maken. Ik zou het toneel trouwens niet willen missen, ook al heb ik niet altijd rollen waar ik mijn emoties in kwijt kan. Vorig seizoen, als Iocaste in Oedipous, daar gaf ik een schreeuw weg, ik voelde dat ik die schreeuw helemaal kon vullen. Ik zou graag eens een Medea willen spelen. Emoties zo groot moge lijk laten overkomen, zo van honderd meter onder de grond". En film? Dore Smit speelde een heerlijke rol in Van Gaste- rens „Het Huis" en nog oen paar andere films, waaraan ze minder prettige herinneringen heeft, zeker aan „De vergeten medeminiaar" naar de roman van Rico Bulthuis. „Ik vind het erg moeilijk om zo maar in een scène te ploffen. Voor mij moet het dóórgaan, zoals op het toneel". Het afgelopen seizoen bracht Dore Smit succes in het stuk van Hella Haasse, dat geregis seerd werd door echtgenoot Erik en honderd voostellingen haalde. „Ik kan me wel voor stellen dat sommige collega's het kranikzinninig vonden om je door je man te laten regisse ren. Het is net als met het jongetje dat bij zijn vader in de klas zit Je krijigt veel meer op je donder dan een ander. Maar ik vind dat alleen maar prettig. Ik ben gèk op kritiek, ik sméék er gewoon om. Het zal wel een masochistisch trekje wezen, maar ik ga er van uit dat kritiek altijd een basis heeft. Ik vind het dood jammer dat de meeste mensen zo weinig kunnen hebben" (ADVERTENTIE) (in de rode verpakking) HET aantal inwoners van Denemarken is gisteren boven de vijf miljoen gekomen Dit is door statistici berekend. WORCESTER (AP) Rona M. Fields, lector in de psycho logie aan de Engelse Clark Uni versiteit heeft na haar terug keer uit Ulster verklaard, dat de Britten daar psychologische en fysieke methoden gebruiken voor het plegen van genocide op de katholieken en protestan ten. Na 800 jaar gepoogd te heb ben de Ieren te verengelsen, hebben de Britten het opgege ven enproberen zij hen te ver nietigen, aldus dr. Fields in een gesprek met de „Worcester Te legram". Tijdens haar verblijf in Ul ster nam zij alom het gebruik van tranquilizers waar. Zij hoorde hoe de kwellingen van de Engelsen leiden tot geeste lijke storingen, in het bijzonder bij kinderen. Zij hoorde van martelingen, zoals elektrische schokken in de genitaliën tij dens verhoren van mannen door de Engelsen. Dr. Fields heeft in totaal vier maanden in Ulster doorge bracht, waar zij studie maakte van de gevolgen van de onder vragingen en interneringen voor de plaatselijke bevolking. Zij concludeerde dat 80 pro- cent of meer van de onder vraagden en geïnterneerden daarvan hersenletsel had opge lopen. Allen leden aan geeste lijke storingen en hun gezins leden waren daar ook niet vrij van. Verder constateerde zij dat 90 procent van de bevolking van Belfast en Derry verslaafd is aan drugs, tranquilizers en barbituraten. Zij baseerde deze constatering op gesprekken met tien artsen uit Belfast en twee geestelijken uit Derry. (Van onze RTV-rcdactie) DEN DOLDER Van 9 no vember tot 3 december gaat de Nederlandse groep Ekseption een grote tournee door Neder land maken. Dat vertelde Ekseption-lei- der Rick van der Linden te Den Dolder, waar met enig feestelijk vertoon de nieuwe elpee van de groep werd ge ïntroduceerd. De elpee heet „Ekseption 5" en is dan ook de vijfde langspeler van de groep. Bovendien is het vijf jaar geleden dat Ekseption werd opgericht, heeft de groep inmiddels vijf gouden platen en kwam het internationale succes met Rick's bewerking van Beethovens Vijfde Sym phonic. Hetgeen vier redenen zijn de elpee het cijfer 5 mee te geven. Beethoven's Vijfde komt ook op deze elpee voor. Rick van der Linden vertelt daarover: ..Oorspronkelijk had ik het plan een hele nieuwe bewer king te maken. Ik heb daarvan afgezien. Ik vrees dat het pu bliek toch een vergelijking maiakt met de vorige en het is erg moeilijk boven dat peil uit te komen. Ooik van het idee het nummer met een groot symfonie-orkest op te nemen hebben we afgezien, omdat Het al zo vaak is gebeurd. Ik speel de Vijfde nu op een kerkorgel. Dat doet het naar mijn idee erg goed." De Ekseption-leden bespelen op deze elpee meer instrumen ten dan zij tot nu toe deden. Rick zelf is over zijn muzika le produkt dan ook meer te vreden dan hij bij voorgaande vergelijkbare gelegenheden was Hij zegt: „Op onze vorige el pees ws- de gevoelswaarde soms ver te zoeken. Het was allemaal erg kil geworden. Daar zijn we nu op teruggeko men." Rick van der Linden bespeelt op de elpee zijn nieuwste aan winst, de Synthesizer, een tien mille kostend elektronisch ap paraat dat zo'n 20 miljoen mo gelijkheden biedt. Het kan feilloos het geluid van vogels imiteren, de soundtrack van een oorlogsfilm voor zijn reke ning nemen, de menselijke stem nadoen en ga zo maar doorn. Rick: „Ik gebruik het als effectendmstrument, maar wil er voor zorgen dat het in strument niet de overhand krijgt. Ik wil niet dat onze be staande sound wordt aange tast." Zoals gezegd gaat Ekseption in eigen land op tournee, iets wat door de veelvuldige bui tenlandse verplichtingen een grote zeldzaamheid is gewor den. Rick wil zijn fans ter ge legenheid van het eerste lus trum echter laten weten, a-at Ekseption nog springlevend is. Hij zegde enkele buitenlandse contracten op, om tussen 9 no vember en 3 december 18 ste den in ons land aan te doen. De première is in Sitta-rd, het slot in Groningen en daartus sen worden onder meer Breda, Maastricht. Tilburg, Roosen daal, Zutphen, Apeldoorn, Heerlen en Nijmegen aange daan. JJet is een grote waarheid, dat de t.v.-serie De Kleine Waarheid de auteur Jan Mens nog populairder heeft gemaakt dan hij al was. Van deze romancyclus werden 175.000 exemplaren verkocht, hetgeen voor Nederlandse begrippen een uitbundig aantal is voor een uitgever. Geen wonder, dat zijn 75e geboortedag (18 september), vijf jaar na zijn dood, aanleiding is om deze opgeleefde belangstelling weer te voeden met een nieuwe editie van de Griet Manshande cyclus (uitg. Kosmos, 2 delen, f 29,90 na 1 januari f 35). En dat gaat dan in een oplage van 50.000 exem plaren, waarmee ruim twee miljoen exemplaren van zijn boeken op de markt verschenen zijn. Wat is het geheim voor het succes van Jan Mens? Het best wordt dit mis schien nog gekarakteriseerd met de titel van een boek je, dat uitgegeven werd bij zijn 65e verjaardag: Mens onder de mensen. Twaalf Nederlandse auteurs schre ven daarin een aantal over peinzingen over de figuur van Jan Mens. Tussen al lerlei persoonlijk gescha keerde herinneringen komt telkens bij ieder dezelfde opmerking voor: het ge heim van Mens' schrijver schap is de echtheid en waarachtigheid van mense lijke warmte en begrip (Willem Brandt) Zijn eerste boek ontstond tijdens de dertiger crisis jaren. Jan Mens was tim merman. Timmerde voor Den Doolaard een tafeltje en een bankje „prima vakwerk, waar je vandaag naar zoeken kan", schreef Den Doolaard en zei toen tegen zijn opdrachtge ver: „Zeg, ik heb zo es wat opgeschreven, zou je dat willen lezen?" Op advies van Den Doolaard stuurt hij het manuscript in naar een prijsvraag voor begin nelingen, uitgeschreven door uitgeverij Kosmos en kreeg de Kosmos-prijs. In de jury zaten o. a. A. M. de Jong en Anton Cool en. De Jong, die ook weer in een hernieuwde belangstelling komt door de tv-verfilming van zijn Merijntje en met Coolen zal nog wel eens het zelfde gebeuren, al is-zijn ,.Dorp aan de rivier" al ver filmd. Wat grasduinend in het bundeltje „Mens onder mensen" lees je opeens weer, van de plannen (1958) om Mens' boek De Gouden Reael en Koen te gaan verfilmen. Bert Voeten was al met een script van het eerste boek bezig. Wie weet dat in deze tijd van toegenomen- filmactivitei ten? De Kosmosprijs voor Mens betekende de uitgave van zijn eerste boek Men sen zonder geld. Het sloeg zo aan, dat hij zijn verdere leven met de doortim merde vakbekwaamheid van zijn oude ambacht aan het schrijven van boeken kon besteden. Zijn boeken kregen internationaal gezien miljoenenoplagen door de uitgave ervan in elf verschillende landen. De Gouden Reael (1940) ves tigde voorgoed zijn naam JAN MENS als romanschrijver. In deze roman en in de daarop vol gende delen: De Blinde Weerelt (1948), Het Goede Inzicht (1949) en Godt Al leen d'Eerde (1957) heeft Jan Mens het leven be schreven van de Amster damse Griet Manshande, die geworden is tot een der opvallendste vrouwenfigu ren in de Nederlandse let teren van de laatste kwart eeuw. Het is vooral deze cyclus, in één deel versche nen onder de titel Griet Manshande, die Jan Mens gemaakt heeft tot een der meest gelezen Nederlandse schrijvers. Als Marleen in De Kleine Waarheid is Griet een vrouwenfigur, die blijft spreken tot bijna alle mensen, die in deze tijd graag in neo-romantisehe gevoelens duiken; zich ver meien in het oude, dat voorbij is en nu op een afstand toch zo goed is... om naar te kijken. Mens is en ras-verteller, die bijna elk detail Iaat meebeleven op de meer dan duizend pagina's van deze roman cyclus. Een man, die het menselijke gemoed weet te bespelen, omdat hij in de huid van zijn medemens kan kruipen. De heruitgave van de Griet Manshande cal dan ook ongetwijfeld bij velen welkom zijn. Het geheim van dit voorlopig blijvende suc ces werd misschien door C. J. Kelk nog het beste ver woord bij zijn 65e verjaar dag: ...„De mensen bleven dezelfde zorgende, werken de, lijdende mensen: het soort dat Jan Mens in al zijn boeken trouw is geble ven, uitgebeeld, met geen ander middel dan getrouw realisme. Hij vertegenwoor digt het genre schrijvers van de werkelijkheid, zoals elke tijd die oplevert". HENK EGBERS l_Iet is waarschijnlijk niet te veel gezegd als men stelt dat de donderdag onverwacht overleden prof. dr. K. Posthu mus een van de drijvende krachten was in de stroming die streeft naar een nieuwe moder. ne aanpak van het wetenschap, pelijk onderwijs in ons land. Hij heeft ongetwijfeld, sinds hij eind 1967 regeringscommissaris werd, voor dat onderwijs zijn stempel gezet op het denkeu over de hei-structurering ervan. Zijn adviezen over de beper king van de studieduur ont moetten naast veel waardering en begrip uiteraard ook heel wat tegenstand. In ieder geval hadden die gedachten en voor stellen de niet geringe ver. dienste dat zij het feit signa leerden dat de permanente snelle uitbreiding van onze wetenschappelijke kennis het dringend noodzakelijk maakt ons te bezinnen over de duur van de universitaire opleiding. Als die bezinning zou leiden tot aanvaarding van de nood zaak, alleen reeds rót financië le overwegingen, de studie duur te verkorten zou daar door zonder meer ook een an dere studie-opzet voor de vele richtingen onafwendbaar wor- den. Dat laatste heeft onge twijfeld de tegenstand in de academische wereld aanzien lijk vergroot. Reeds het feit echter, dat de ideeën van prof. Posthumus in zo'n brede kring onderwerp van, vaak verhitte, discussies zijn geweest bete kent dat ze hebben bijgedragen tot een gedachtenontwikkeling die op den duur tot de onont koombare modernisering van de universitaire studieaanpak over de hele linie moet lei den. Prof. Posthumus, chemicus van huis uit heeft zijn hele leven het onderwijs ge diend. Tot 1941 in Nederland en Nederlands-Indië, als leraar middelbaar onderwijs, daarna als hoogleraar. Hij adviseerde de commissie die de plannen uitwerkte- voor de stichting van de Technische Hogeschool Eindhoven. In 1955 werd hij aan die Hogeschool die hij zelf hielp stichten, hoogleraar. Hij was secretaris van de senaat en werd in 1961 rector magni ficus. Een man met grote or ganisatorische kwaliteiten en tacticus, die ook het politieke spel zeer goed kende. Dat maakte hem bij uitstek ge schikt om de ministers van Onderwijs en Wetenschappen te adviseren over de eventuele herstructurering van het we tenschappelijk onderwijs. Hij deed dat met voile overtui ging. Heel duidelijk is daarbij dat hij in toenemende mate het begrip kreeg voor veel kritiek van studenten op de gang van zaken in dat weten schappelijk onderwijs. In zijn advisering is, zo kan men stellen, een duidelijke groei te onderkennen. Zijn ui terlijke distantie was, zo me nen wij, een poging om niet betrokken te raken in de strijd van alle dag over her structurering van de universi teit. Zij was voor een groot deel schijn. Want aan dat ho ger onderwijs had prof. Pos thumus zijn hart verpand. Wie door dat masker van koelheid, vaak leek het of hij opportu nistisch mensen voor zijn ideeën benutte, heen keek ont dekte een man die geëmotio neerd het wel en wee van het 1 universitaire leven, onderwijs en onderzoek volgde, het trachtte te dienen, en het poogde in te bedden in de eigen structuur die de zeventi ger jaren aan die universiteit moeten stellen. JACQUES LEVIJ GRONINGEN (ANP) Mensen die voor de eerste keer met de strafrechter in aanraking komen voor het rij den onder invloed van sterke drank moet men een boete op leggen, die hoger is naar mate het inkomen groter is. Dit stelt de criminoloog dr. D. W. Steenhuis, die aan de universi teit in Groningen promoveerde op een proefschrift „Rijden on der invloed". Dr. Steenhuis is op basis van een onderzoek ngar r'iirn 1600 gevallen tot de slotsom gekomen dat gevangenisstraf- ten geen gunstiger effect heb ben dan boeten. De gevangenisstraf kost de ge- gevangeniisstraf kost de ge meenschap geld, aldus dr. Steenhuis, en tast het natio naal produkt aan door onacti- viteit van de delinquent. Het is daarom beter het eerst niet een boete te proberen. Het invoeren van zwaardere straffen in de jaren zestig heeft niet geleid tot een daling van het aantal veroordelingen, maar integendeel tot een stij ging, aldus dr. Steenhuis. De criminoloog stelt dat het op leggen van boete bij eerste veroordeling zal, leiden tot een soort zeef: de ernstige geval len komen bij herhaling aan het licht. Deze groep worstelt vaak met alcoholproblemen Men moet daarom volgens dr. Steenhuis eerst uitzoeken wel ke moeilijkheden oorzaak zijn van drankmisbruik. Pas als deze moeilijkheden zijn opge lost kan straf tot succes lei den. Enkele andere opmerkingen over het rijden onder invloed: „De pakkans" is klein. Auto mobilisten die de neiging voe len de auto te laten staan, onderdrukken dit vaak .nel, omdat de kans om gepakt te worden gering is. Het is voor ook voor de goedwillende automobilist vaak moeilijk de auto achter te laten als hij heeft gedron ken. Lopen is in die gevallen een weinig aantrekkelijk al ternatief, en daar zal het in dc meesite gevallen bij gebrek aan openbaar vervoer wel op neerkomen. DEN HAAG (ANP) De eentrumgesprekgroep binnen de CHU heeft haar verbazing en verontrusting uitgesproken over het advies aan de unieraad van de CHU voor de samen stelling van de kandidatenlijst. Zij meent dat er sprake is van een linkse lijst en heeft de afgevaardigden van de Christelijk-Historische kiesver enigingen, die volgende week zaterdag de kandidatenlijst de finitief vaststellen op acht groepsvergaderingen, gevraagd de lijst te veranderen. BRUSSEL (ANP) Een in formele Europese werkgroep gaat onderzoeken in hoeverre er een mogelijkheid bestaat om eij onafhankelijk Europees re kenhof in het leven te roepen. Dit rekenhof (ongeveer ver gelijkbaar met de Nederlandse rekenkamer) zal naar de me ning van de grote meerderheid van de financiële commissie van het Europees Parlement vergaande bevoegdheden moe ten krijgen, hetgeen gepaard zal gaan met het afstaan van na tionale bevoegdheden. Een Franse minderheid verzet zich tegen dit idee. EINDHOVEN (ANP) Het servicebureau voor jongeren, dat meewerkt aan de organisa tie van de bevrijdingsfeesten in Eindhoven, kan een concert van de Engelse Quintessence op zondagavond in De Effenaar te Eindhoven niet laten doorgaan. Het getekende contract is niet geldig, omdat een zekerheids- stelling van f 1300,niet is ge stort. ja terdag Tó september 19/ (Van een onzer verslaggever LEUSDEN Autobedr Terberg in Utrecht heeft zi zakelijke relatie met Volk wagen beëindigd. Reden: h VW-merk past niet in het str ven van deze ondernemii naar expansie. Bovendien ga1 Pon B.V. Leusden VW-vertegenwoo diger in Nederland Terbe geen toestemming om naa ASSELBERG's IJzer dustrie en Handelsma. schappij nv heeft, overee komstig de in het jaarversl uitgesproken verwachting, het eerste halfjaar van 19 een verlies geleden. Omva en samenstelling van de derpositie maakt het n aannemelijk dat het tweei halfjaar een positief resulta: zal opleveren, aldus een tu sentijdse mededeling H geleden verlies is mindi dan het bedrag van de a schrijvingen. Op langere te: mijn beschouwd heeft de d reotie vertrouwen dat de oi derneming een redelijke rei labiliteit zal geven. Dr. Lamers en dr. Ind< mans nv, een tot de Interns tio-Muller groep behorend farmaceutische groothande gaat haar naam wijzige in Interpharm nv. Tot dez naamswijziging ia beslot omdat door de recente ovei neming van J. de Loos e Zoon nv, eveneens een fai maceutische groothandel, be (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Tienertoer- kaarten, kris-kras-abonnemen- ten, mini-trips, 65+-kaarten en bungalow-reizen hebben het in het bijna achter de rug lig gende zomerseizoen bij de Ne derlandse Spoorwegen goed gedaan. De omzet is opnieuw belang rijk gestegen. Tot nu toe haal den de NS 50 miljoen gulden in de toeristische en recreatie ve sector, waarbij bijna 1 mil joen mensen werden vervoerd VRI le kolom «lotkoenen ACTIEVE AANDELEN handel en AKIV *1* ttenfe Nad. Am-UotMSok- Adaro-Robber Deii-MJJ. Dortse^e Fetr. DortscbeP.pret Hein.BeJ.Beb. HoU.-Amerik») Hoogovens H.Vjt -Mije» H.UM Koa.Fetroitani NAttonale-Ned Ommeren Phii.GloeU.U.B. Rnbeco Rolinco Scbeepv UnieNec Unilever industrie 72,80 72.00 357,00 354,00 75,20 75,00 40,i - 114,20 115,00 784,5 783.00 778,00 776,00 286,00 285,50 306,80 806,50 139,00 142,00 74.40 75,20 88,00 88,5 111,50 111,00 124,60 125,70 168,00 176,90 73,50 73,00 289,00 !8 8 54,50 54,30 263,50 263,50 198,00 198,00 118,00 121,50 143,80 144,20 ACTIEVE OBLIGATIES staatsleningen Ned.25j.m8 106,40 106.80 i td.25j '70.8 106,60 106.90 i ld.l5j.'11.8 106,30 106,70 I ld I5j.'70-1,8 106,60 106,80 t ld. 15j.'70-2,8 106,80 106,90 ld. I5j.'10-3,8 106,30 106,40 o Id.lj «a.u 107,10 107.00 u id '70,8 106,90 106,90 tt ld 70-H/e 104.30 1Q4.80 li ld ou .1 105,35 105,30 li 'Widem'll 103,60 104.00 U ld ia V* 103,60 104.00 1. ld '1|.»Siv« 103,60 104,00 i' ld '71.811^ 104,50 104,60 li ld "72-7.2 102,00 102,60 ii ld 66-1.7 101,70 102,00 li ld 'W-2.7 101,30 101,50 u ld mi 101,30 101.45 li ld «8-1.6 99.40 99.50 u ld 68-2.6 99,30 99,40 11 ld '3.6 99,30 99,40 II ld 68-4.6 99,30 99.40 l? ld '6MV. 98,20 98,30 II id «Va 97,20 97,30 14 ld '61.6 95,15 95,25 It td '65-JV< 95,00 95.20 1» ld '65-2.S'/« 95,20 95,30 1' ld 64-1JV, 92,80 92,90 If ld 64-24'. 92,50 92,50 It ld '844 89,70 89,90 ld '58.4 92,50 92,50 ld 58.4 89,90 89.90 H ld 60-1.4 92,30 92,10 it ld '60-2.4 90,30 90,30 11 68.4 87,90 87,90 li ld '64.4 100,00 100,00 li Ned.'58.4' 90,40 90,40 1) tl »d '68.4'/. 87,10 87,00 »d «4V« 86,80 86,70 tl 86,00 85.90 W ld '63-14 85,6f' 85.50 614 88,50 88,70 j if

de Stem | 1972 | | pagina 10