Weinig kans op afstel f 1100 boete Eedenaar zeeuws Jan van Hinte gaat terug in de tijd T ips voor /eekeinde he- I Geschiedenis op boerenhekken VIERING 25 JAAR ST. ELOY Belgische justitie gaf identiek geual slechts 72 gulden boete ZEEMANSLEVEN streek V Weekenddienst Stern-redactie Eerste steen nieuwe school in IJzendijke Bromfietser licht gewond Zaterdag 9 september 1972 9 f0 r.k. kerkdiensten predikbeurten 1 eindredactie bas augustijn - -tv"5"' ZONDAG 10 SEPTEMBER NED. HERV. KERK Aardenburg: 10.30 uur Mei. Ds. H. Valk. Axel: 8.45 en 10.30 uur Ds. P J. Pennings. Biervliet: 9.30 uur Ds. W Meeuse. Breskens: 9.30 uur de heer W A. Dieleman. Cadzand: 11 uur Ds. J W. Schokking. Groede: 9.30 uur Ds. Ph. J. Leenman s. Hoek: 10 uur Ds W. J. van Meeuwen. Hontenisse: 9 uur Mei. Ds. H B. Neeling. Hoofdplaat Dl'. C. Rozemond 10.15 uur Kinderdienst in de strandkerk in Cadzand. Hulst: 10.30 uur Mei. Ds. H. H de Neeling. Nieuwvliet: 11 uur Ds. W. A. G. Meeuse Oostburg: 9.45 uur Ds. T. A. C van Drunen. H.A. Philippine: 9 uur Ds. J. L. van der Eijk. H.A. Retranchement: 9.30 uur Ds. J. W. Schokking. Sas van Gent: Ds. van der Veen. Schoondijke: 9.30 uur Ds. F A.,L. Brinkman. H.A. Sint Anna ter Muiden: 11 uur Ds. C. Balk. Sint Kruis: 9 uur Mei. Ds. H. Valk. Sluis: 9.30 uur Ds. C. Balk. Sluiskil: 10.30 uur Ds J. L. van der Eijk. H.A. Terneuzen: Grote Kerk 10 uur Geen dienst; 3 uur n.m. Ds. P A. v. d. Vlugt; Goede Herder kerk 10 uur Ds. J. Scholten. 19 uur Geen dienst. Waterlandkerkje: 10.30 uur De heer I. Verduijn. IJzendijke: 11 uur Ds. J. van den Hoek. Zaamslag: 10 uur Ds. A. T. Deinum. Zuidzande: 9 uur Ds. J. van den Hoek. GEREF. KERK Terneuzen: Noordstraatkerk: 9 uur Ds. P. v. d. Veen; Opstan- dingsikerk: 10.30 uur Ds. Eer- ger. Sas van Gent: 10.30 uur Ds. P. van der Veen. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) maakt) Axel: 10 en 15 uur Ds. J. v. d. Wielen. CHR. GEREF. KERK Zaamslag: 10 en 14.30 uur Ds. D. J. van Vuuren. GEREF. GEMEENTE Hoek: 9.30 en 14 uur Lees- dienst. Terneuzen (Vlooswijkstraat): 9.30, 14 en 18 uur Lees- dienst. GEREF. GEMEENTE (Syno daal) Axel: 10 en 14.30 uur Lees- dienst. Terneuzen (Frans Halslaan): 10 en 15 uur Leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE Terneuzen: 9.30, 14 en 18 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS Terneuzen: 9.30 uur Bidstond: 10 en 19.30 uur Samen komst. Terneuzen: H. Willïbrordus, tel. 01150-2327. Binnenstad: zaterdag 19 uur, zondag 11.45 uui. Triniteitskerk zaterdag 19.15 uur, zondag 9 en 10.15 uur Kruiskerk (Hoek) zondag 10 uur. Opstandingskerk zater dag 17 uur, zondag 9.30 en 11 uur. VUssingen: Parochiekerk Singel, zaterdag 19 uur, zon dag 8-30, 10, 12 en 19 uur. Emmanuelkerk Pauwenburg, zaterdag 19 uur, zondag 11 uur Souburg: Martinuskerk, za terdag 19 uur, zondag 10.30 uur Westdorpe: H. Maria Visit, tel. 01158-527. Zaterdag 19 uur. zondag 8 en 10 uur. IJzendijke: O. L. V. Tenhe melopneming, tel. 01176-284. Zaterdag 19 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. Ycrseke: H. Anna. Zaterdag 19.'.ö uw. zondag 9 uur- Voor tel. informatie 01130-1363 (Hansweert). Zandstraat: zaterdag 19.15 uur, zondag 10 uur. Zuiddorpe: zaterdag 17.15 uur, zondag 10 uur. In de woonkamer van de heer Jan van Hinte (76), een rijzige figuur met een forse, witte apostelbaard, hangen door hem zelf vervaardigde tekeningen van het interieur van Aardenburgs St. Baafskerk. Getekend: Jan van Hinte, Aardenburg, februari '56. „Dit is een voorbeeld van de Scheldegotiek," legt hij uit. „De Scheldegotiek, ontstaan in het begin van de dertiende eeuw, is een overgang, maar dan op een bijzondere manier, van de romaanse stijl naar de gotische. Je vindt deze bouwstijl alleen maar in kerken langs de Schelde, vandaar de naam" De heer van Hinte, bekend amateur-archeoloog, die van de geschiedenis van (West) Zeeuwsch-Vlaanderen „en omstreken" letterlijk alles weet, is Groninger van ge boorte, opgegroeid op de Drentse hei, zoals liij zelf zegt, en in 1950 naar Zeeuwsch-Vlaanderen geko men. Daartussen ligt een lange reeks van boeiende jaren met veel ups en (nog veel meer) downs. Hoe hij ten slotte aan de Heerweg in St. Kruis (Sinte Kruus, zegt hij met de bewoners mee) te rechtkwam? Na de wereld oorlog kwam hij door zijn werk in de kampen vaak in aanraking met ene dominee Blom. De heer en mevrouw van Hinte zochten een ge schikte woongelegenheid. Dominee Blom gaf hun de raad eens in Zeeuwsch- Vlaanderen te proberen. „Daar was nog wel wat". Het echtpaar kwam in Aarden burg terecht. Bij burgemees ter „Sjef" van Don-gen. „Bij die man kon alles". Na onge veer een uur praten zij mochten elkaar vanaf het eerste ogenblik giraag zei burgemeester van Dongen: „Zoek maar een plekje". De heer en mevrouw Van Hinte vonden het mooiste (beboste) plekje van heel Zeeuwsch-Vlaanderen. Zij bouwden er hun huis. Het ligt „verscholen in het groen" aan een heel smal en een heel rustig landweggetje, vlakbij een met bomen om zoomde kreek, die in 1621 is ontstaan ten gevolge van de oorlogshandelingen van Prins Maurits. Men heeft er een gezicht op het wijde polderland en op de vierkante toren van St. Kruis. In het wonderbaarlij ke licht van de vallende avond, zoals je dat alleen maar na een mooie septem berdag ziet, vliegen grote zwermen huiszwaluwen bo ven het water. Een groot huis, vol tekeningen en schil derijen, die de heer Van Hinten zelf gemaakt heeft en allemaal van de vele plaat sen in de wereld, waaraan het echtpaar Van Hinte dier bare herinneringen bewaart. Volgens het KNMI is het de vraag of we het dit week einde droog houden. Daar om ditmaal geen tips voor wandelingen door mooie stukjes Zeeuws natuur schoon, maar tips voor ont spanningsmogelijkheden, waarvan ook met slecht weer gebruik gemaakt kan wor den. Wat heel leuk is voor een bezoek is het Boudewijnpark van St. Michiels bij Brugge Er zijn daar tal van attrac ties. Gezinnen met kinderen zullen waarschijnlijk de meeste pret beleven in het dolfinarium. En als we dan toch in Vlaanderen zijn, waarom dan ook niet even een bezoek aan het Vlaamse dorpje Mid delburg net even over de grens bij Aardenburg. Het laat-middeleeuwse kerkje van Middelburg is een bezoek meer dan waard. Er zijn hier talloze kunstwerken te bezichtigen. Als hij er do tijd voor heeft wil dc pastoor graag als gids optreden. Na een bezoek aan het Bou dewijnpark en het Vlaamse plaatsje Middelburg is het aardig om via Gent naar Ne derland terug te rijden. Gent is een plaats waar de lief hebbers van historische ge bouwen nauwelijks uitgeke ken komen. En bij een be zoek aan Gent mag natuur lijk het bezichtigen van het kasteel Gravensteen niet vergeten worden. In het kas teel treft men een tentoon stelling aan van martelwerk tuigen, die in de middeleeu wen werden gebruikt. In Zeeland zelf speelt zich dit weekeinde ook lieci wat af. We kunnen die activiteiten hier moeilijk allemaal ver melden. Daarom willen we als weekendtip hier maar twee evenementen noemen: het muziekconcours dat van- laag in Yerseke wordt ge houden en de kermis van Nieuw-Namen, die vanaf vandaag tot en met dinsdag voortduurt. Tijdens deze ker misdagen zijn er tal van evenementen. Een huis waarin die herinne ringen kunnen voortleven. Met veel boeken ook. Heel veel over archeologie. In 1920 ging de heer Van Hinte als landmeter naar het voormalige Nederlands Ir.dië. Hij werkte voor de oorlog in 1937 en 19S8 bij de Volkenbond in Genève, toen bij het Bureau International d'Education, eveneens in Genève, bij de Intellectuele Commissie voor Internatio naal Samenwerking in Pa rijs, ging naar de belangrijk ste pedagogische en Vredes- instituten in Amerika (1939), vandaar naar japan voor het Supranationale Recht, vervolgens weer in Nederlands Incië waar enke le jaren van internering dooi de Japanse Bezetting volg de. Tijdens liet Jange wach ten, voor zijn huis gereed was, ging de heer Van Hinte uit liefhebberij graven op de wallen die prins Maurits in Aardenburg had achtergela ten. Hij was de eerste, die er honderden scherven vond van (gestempelde) Romeinse dakpannen. Toen hij later dl'. Glazema, toen directeur van het R.O.B. en twee Duitse professoren ln de archeologie ontmoette, vroeg de heer Van Hinte aan dr. Glazema of hij wist of er in Aardenburg ooit Romeinse soldaten geweest waren. „Misschien wel troepen, die hier zijn doorgetrokken. Er zijn enkele munten gevonden en die kun je in het museum gaan bezichtigen". „Maar die troepen droegen in hun ran sel toch zeker geen dakpan nen mee", zei de heer Van Hinte. Hij vertelde dr. Gla zema van zijn vondst. In 1955 werd hij vanuit Amers foort opgebeld en gevraagd of hij een opgraving in Aar denburg wilde leiden. Amersfoort (Rijksinstituut voor Bodemonderzoek) had geen personeel en geen geld. Ten gerieve van de toeristen, die de St. Baafskerk bezoe ken, schreef de heer Van Hinte, die in bijzondere mate bezig is geweest met de in de grafkelders gevonden muurschilderingen, een uit muntend boekje. Over die symbolieken schreef hij in „Fibula", or gaan van de Nederlandse Jeugdbond ter bestudering van de geschiedenis: „Graf schilderingen en symboliek". Voor wie het niet zou weten: een fibula is de gesp (soms zeer kostbaar) die in de oud heid diende om de cape aan de schouder vast te hou den. Tenslotte het onderwerp waarmee de heer Van Hinte al enige tijd bezig is: symbo lieken op vele boerenhekken in Zeeuwsch-Vlaanderen. Op die hekken, toegang gevend tot de boerderij, ziet men dikwijls onderaan een (wit geschilderde) schijf (van waaruil eveneens in ijzer) stralen naar hoven lopen. „Dit is, zo vertelt de heer Van Hinte, „een symboliek van de zon, „het Licht der wereld, Jezus". De zon, „de bron van alle leven", was ook voor de heidense voorou ders een symbool. Ongeveer een kilometer ten noorden van Aardenburg, werden de resten van de kerk van Han- nekenswerve gevonden; on der een dijk, die erover heen als verdediging was aange legd. In die ruïne werd de sauwastika aangetroffen, in tegenstelling tot de swastika, draaiend tegen de zon in en, in plaats van een symbool van leven, een symbool van ondergang en dood. Op de boerenhekken vindt men vaak ook ijzeren spijlen uitlopend op een punt, in de vorm van een gestyleerde le lie. Ook dit is een symbool. De heer Van Hinte vertelt hierover dat in de tijd van de Germanen, b.v. als er een stammenoorlog uitbrak, een hoofdman gekozen werd. Hij werd op een schild rondgedragen, maar kreeg eerst een (water)lelie op een rietstengel aangeboden, ten teken dat hij over leven en dood beschikte. De Franki sche koningen hebben dit symbool overgenomen (fleur de Lis) en zo is dit tenslotte terecht gekomen op de boe renhekken, want het is ge noegzaam bekend dat in de tijd toen er nog heren en horigen bestonden, deze he ren met hun ondergeschikten konden doen wat zij wilden. Ook zij hadden dus de macht over leven en dood. Veel meer dan in onze tijd, beheersten in vroegere eeu wen de symbolen het leven van de mensen. In hun „on wetendheid" schreven zij he mellichamen, natuurver schijnselen en zoveel andere zaken bijzondere krachten toe. De mensen konden niet lezen, maar de eeuwen door heeft de mens iets nodig ge had, waaraan hij zich kon vastklampen, vooral in tijden van nood. De meeste symbo len zijn of verdwenen of men weet niet dat zij ooit een symbool geweest zijn. De bodem van Zeeuwsch- Vlaanderen bewaart angst vallig wat er nog van het leven en de mensen van eeu wen her overgebleven is. Hiernaar speuren fascineert de heer Van Hinte voortduw rend. G. WIJNE. Voor redactionele aangele genheden kunt u zich van daag en morgen wenden tot de heren G. van Berkel, tel. 01150-4866 (voor Zeeuwsch- Vlaanderen) en B. Jansen, tel. 01100-8030 of 01180— 6550 (voor Midden-Zee land) Axel: H. Gregorius de Gro te, tel. 01155-1532, zaterdag 19 uur, zondag 9 en 11 uur. Aardenburg: O. L. V. Ten hemelopneming zaterdag 19, zondag 7, 8.30 en 10 uur. Biervliet: H. Maria Onbevl. ontv. tel. 01152-382. Zaterdag 19 uur, zondag 10 uur Breskens: H. Barbara, tel. 01172-1587. Zaterdag 19 uur, zondag 10 uur. Cadzand: Toeristenkerk. Za terdag 19 uur, zoaidag 9 uur. Clinge: Parochie H. Henri- cus. Zaterdagavond om 19 uur, zondag 8,10 en 11.30 uur. Eede: Dorpsplein. Zaterdag 19 uur, zondag 10 uur. Goes: H. Maria Maagd, tel. 01100-6754- Zaterdag 19 uur, zondag 9 en 10.30 uur. „De Hoogte", Populderstraat, zon dag 11.30 uur. Groede: H. Bavo, te 01171- 207. Zaterdag 19 uur. zondag 9 UUr. Groenendijk: H. Marttnus, tel. 01148-382. Zaterdag 18.30 uur, zondag 7.30, 9, 10.30 en 17 uur. Hansweert; O. L, V. Onbevl. Ontv- Zaterdag 18 uur, zondag 8 uur en 11 uur (en 11.15 uur in Kruiningen). 's-HeerenhoekSint Willi- brordus 01105-264. Zaterdag 19 uur, zondag 7.30, 9, 10 en 10.30 uur. Heinkenszand: H. Blasius tel. 01106-1216. Zaterdag 19 uur, zondag 7.30, 9 en 10.30 uur. Hoek: H. Kruiskerk. Zater dag 19 uur, zondag 10.30 uur. Hoofdplaat: H. Eliglus. Za terdag 19 uur, zondag 9 uur. Hulst: H. Willibrordus, tel. 01140-2130, Zaterdag 19 uur, zondag 9.30, 10, 11-30 en 17 uur Kamperland: (Molenhoek), zondag 10.30 uur. Koewacht: H. H. Philippus en Jacobu-s tel. 01146-360. Za terdag 19 uur, zondag 8 en 10 uur Krabbendijke: Cultureel Centrum. Zondag 9 uur kerk dienst voor katholieken. Kwadendamme: H. Bonifati- us, tel. 01194-219. Zaterdag 19 uur, zondag 8 en 10.30 uur. Lewedorp: H. Eügius, tel. 01196-33. Zaterdag 19 uur- Middelburg: r. k. kerk, zon dag 8 en 10.30 uur. Parochie kerk (Lombartstraat) zaterdag 19 uur, zondag 10.30 en 19 uur eucharistieviering. Kerkcentrum de Hoeksteen: (Rozenburglaan) zondag 11.30 uur: eucharistieviering. Oostburg: H. Eligius, tel. 01170-2003, Zaterdag 19 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur. Ovezande: O. L. V. Hemel vaart. tel. 01195-214- Zondag 8 en 10 uur. Philippine: zaterdag 19 uur. zondag 7.30 uur en 10 uur. Riliand-Bath: (Kerk Honte- straat) zaterdag 7 uur, zondag 10 uur. Sas van Gent: H. Maria He melvaart, tel 01158-1661 Za terdag 19.15 uur, zondag 8.30, 9.30 en 11 uur. Schoondijke: Dorpsplein zaterdag 19 uur, zondag 10 uur. Slijkplaat: Hulpkerk. Zater dag 19 uur, zondag 9 uur. Sluis; St. Jan de Doper, tel. 01178-208. Zaterdag 19 uur, zondag 8, 10 en 19 uur. Sluiskil: H. Ant. van Padua, tel. 01157-418- Zaterdag 19 uur, zondag 9 en 10.45 uur. (Van een onzer verslaggevers) IJZENDIJKE De nieuwe tweeklassige openbare lagere school in IJzendijke zal bin nen afzienbare tijd werkelijk heid zijn- Op 20 september wordt 's morgens om 11.00 uur officieel de eerste steen gelegd voor dit project op een terrein aan de Schuttersstraat in IJ zendijke. De nieuwe school komt in de plaats van de huidige open bare lagere school, die in zeer slechte staat verkeert. De raad van de gemeente Oostburg heeft voor het totale complex ruim 4 ton uitgetrokken. Het kale bouwwerk kost 290.000 gulden en wordt gebouwd door het Breskeinse aanne mersbedrijf G. F. van Schoote. (Van een onzer verslaggevers) EEDE De Eedenaar C. N. die onlangs voor het niet bij zich hebben van een rijbewijs door een Belgische recht bank werd veroordeeld tot een geldboete van ruim f 1100,- heeft deze boete nog niet betaald. „Wij hebben tot 4 oktober de tijd en wachten nu vol spanning nog steeds het antwoord af van de Nederlandse ambassade in Brussel, die N. heeft ingeschakeld om een tweetal rekesten in te dienen. De Belgische ambassade in Den Haag (de heer N. heeft de Belgi sche nationaliteit) heeft hem niet kunnen helpen. Het hoofd van de consulaire dienst heeft N. laten weten dat er niets anders zal opzitten dun te be talen. „Ergens hebben wij ook nog de hoop dat het bedrag een tikfout is en er een nulle tje te veel staat," aldus me vrouw N- wrang. Enigszins wrang merkt zij op dat enige tijd geleden een mijnheer uit Terneuzen haar beide naar aanleiding van de krantenpublikaties over N'» veroordelang. „Die meneer heeft hetzelfde feit gepleegd als mijn man. Geen rijbewijs bij zich, toen hij in België werd aangehouden. Ook hij is niet op de terechtzitting, die in Dendermonde werd gehou den verschenen. Via het Ne derlands parket kreeg hij be richt dat hij werd beboet met 1000 frank (f72.-)" zo zegt zij. Officieel werd ons door Bel gische instanties te verstaan gegeven, toen wij hen het ge val van de heer N. voorlegden, dat juist het feit dat de heer N. bij de terechtzitting niets van zich haid laten horen, zeer zwaar werd aangerekend. „Bij die meneer in Terneuzen gold dat kennelijk niet", aldus me vrouw N. Het hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse ambassade in Brussel deelde ons desgevraagd mee, niets voor de heer N. te kunnen doen. „Hij is Belg en boven dien speelde de verkeersover treding zich in België af. In een brief die naar hem onder weg is, heb ik hem geadvi seerd zich in verbinding te stellen met de Belgische am bassade of de Belgische consul in Terneuzen". Er zit zo te zien voor de heer N- niet veel anders meer op dan betalen, want zoals gezegd ook de Belgische ambassade in Den Haag kan niets voor hem doen. (Van een onzer verslaggevers) OOSTBURG De scholen gemeenschap Sint-Eloy zal op 1 oktober offic'eel zijn 25- jarig bestaan herdenken. Dit gebeurt in een speciale zitting in de aula van de school aan de Nieuwslraat. Op de bijeenkomst, die 's middags om 15.30 uur begint zal de feestrede worden uitge sproken door prof. dr. A.G.M- van Melsen. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de krui sing van de Dishoeckstraat en de Singel verleende de bestuur der van een bromfiets, de heer te R, uit Vlissingen, donder dag geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door de heer J. A. N. uit Vlissingen. De bromfietser liep hierdoor een gebroken been op en moest per ambulance worden overge bracht naar het Bethesdazie- kenhuis te Vlissingen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Op een haventerrein, zoals de Zevenaarshaven bij Terneuzen lopen stoere zeelui, gebaarde havenwerkers, heerst bedrijvigheid van heftrucks en zwiepen hijskranen de lading van zeeschepen op hun plaats. Op dit ogenblik ligt daar het Finse schip „Finnmaster" papier te lossen. De vrouw van de tweede, stuurman vaart voor een keer mee en met haar het nageslacht van het echtpaar. A!s blijk daarvan staat een wandelwagen ge parkeerd naast de loopplank van het schip. En ongewoon tafe reel in een wereld van hard zaken doen.

de Stem | 1972 | | pagina 9