Auto in mum van tijd tot pakketje schroot AANTAL SLACHTOFFERS NU GESCHAT OP 150.000 Massale slachting in Boeroendi gaat nog steeds door EINDELIJK HEM 'K U U krijgt tot 6s% bij de pos paarbank mt toe FELIX TIMMERMANS". PAII T Ti T P P A i L 1 Jc I H Sinaasappeltje KlopKlop ENGELAND KLAAGT OVER IJSLANDSE UITBREIDING VAN VISSERIJZONE Engeland wil al voor toetreding vinger in de EEG- pap Brooc Verliefd Containers BUSRAMP IN ZUID-KOREA NIEUWE FRANSE KERNPROEF IN STILLE OCEAAN c altijd safe oners tot haar leden rekent, orat gevraagd, dat zij zich ■liter de eisen van de arme •volhing zal stellen. Geëist -relt: toegang voor allen tot materiële welvaart, af- haffing van de geprivileerde tuatie van de rijken, afschaf- ng van de schandelijke hops ren. publieke opinie, die ook kker geschud is ten aanzien n de bevoorrechte positie n de militairen en het legej de geldverslindende eeuwi' oorlogen in de koloniale d-.n beu wordt, eist nu het d van de oorlog en het ken naa.r een spoedige vre- Vooral oppositie tegen dt tste punt zit de Portuges heime dienst bijzonder hoog, dat de oppositie in het bui- land tegen het Portuges lomalisme nu weerklank ge- nden heeft bij enkele Pot'tu se bisschoppen, vooral "l bisschop van Oporto mg j omes, Diens paaspreek te- n de oorlog heeft veel ering onder het volk °P0 ekt en heeft de oppositi rsterkt. (Van een onzer ver slaggevers) ROTTERDAM. Dc die selmotor gromt, de kraan grijpt een oud volkswagen busje van een vrachtauto en zet dat met enige zorg tus sen de acht stalen vingers die afwachtend hemelwaarts wijzen. De kraan wijkt. Het busje wordt vermorzeld tus sen de vingers die heel net jes in elkaar grijpen. Je hoort hoe het staal tegen stand biedt. Vergeefs tegen de verplette rende kracht. Als dc stalen vingers weer omhoog wijzen, en de kraan heeft toegehapt komt er een plat pakketje schroot tevoorschijn. een volkswagenbusje van gewone lengte en breedte. De hoogte is echter teruggebracht tot een centimeter of 40 De eerste snel verplaatsbare auto-pletter van West-Europa heeft zijn werk gedaan. Koos Kruger (33) en Ou us de Smit (42 jaar) grijnzen. Tezamen beheren zij de Eerste Rotter damse Autowrakken Dienst, een sloopbedrijf dat dankzij een overeenkomst met die ge meente Rotterdam het aantal aangevoerde autowrakken snel zag stijgen, Niet zo verwonderlijk voor de genen die de landelijke cijfers van de autoverkoop wel eens hebben bekeken. lm 1960 wer den in heel Nederland 100.000 personenauto's verkocht: im 1970 'was het getal opgelopen tot 432000. Voor 1980 ver wacht de RAI in Amsterdam dat de automobielverkooo zal zijn gestegen tot een top van 030 000 stuks per jaar. Dat be tekent voor de autosloperijen die met hun tijd meegaan brood op de plank. Als je ten minste zorgt dat je de wassen de aanvoer de baas blijft. Zo redeneerden Koos Kruger en Guus de Smit. Zo kwamen lm contact met machinefabriek Bronneberg m Helmond en werden op slag verliefd op de mobiele gewel denaar die met een denkkracht van 206 ton elke flinke auto tot een handzaam pakketje misvormt. Nu staat deze landelijke Dri- meur op het bedrijf van Kru ger en de Smit. Guus de Smit („ilk zit van mijn geboorte af al in het oud ijzer") zegt: „In Den Haag en in Nieuwerkerk staan twee shredders, machines die de au towrakken versnipperen. We reden daar met vrachtwagens volgeladen naartoe. Maar meer dan vier auto's krijg je niet op een vrachtwagen. Dat fiksen we net. Nu krijgen we per week 300 auto's binnen, maar over vier jaar zijn dat er 700. Dan kan ik met vrachtwagens blijven rijden. Door deze verplaatsbare auto- pletter krijg i'k 16 tot 20 au towrakken, in plaats van die 4, op één vrachtwagen". Met andere woorden: als alles meezat vervoerden Koos en Guus 70 ton aan schrootwa- gens per week. Nu halen ze op hun sloffen 200 ton. En voor de shredder hoeven ze miet bang te zijn: die kan op zijn beurt de weekproductie van de Eerste Rotterdamse autowrak ken Dienst in één dag verwer ken- Tegelijk doemen er problemen op een ander gebied op. De banden en banken van de wa gens moeten eruit gehaald worden- Banken verwijderen is een tamelijk arbeidsintensief karwei waaraan niet te ontko men valt. De banden er afha len tot nog toe ook. Vier of vijf bouten losdraaien per wiel. En aam de meeste (beslist niet al le!) wagens vier wielen. Wat doe je met 52.000 banden per jaar? Ook hier vond men iets. Voor een halve ton werd een bandenknipper aangeschaft en tegelijk een contract gesloten met een officiële stortplaats. Vijf jaar lang kan man daar terecht met de buitenbanden. De binnenbanden gaan weer naar de fabriek en worden gei smolten. Voor buitenbanden is nog geen oplossing gevonden om ze i-n plaats van als afval te beschouwen weer dienstbaar aan de maatschappij te maken. In Engeland worden proeven genomen met het bevriezen en vermalen van buitenbanden om zo een materiaal te krijgen dat kan worden gebruikt bij wegenbouw. Guus de Smit zich manifes terend ais één vain de weinige milieubewuste slopers: -.Mooi ste is om de zittingen te ver branden in een oven. Met hoge temperaturen heb je weinig of geen afvalstoffen. Maar we hebben nog geen toestemming daarvoor en we brengen ze dus ook naar een stortplaats. Ik zou ook gemakkelijker kun nen werken zoals de andere slopers hier, de goeden niet te na gesproken, door de banden en de kussens in de fik te ste ken- Maar ik doe niet mee aan die achterlijke gewoonte. Je be zorgt de omwonenden alleen ntaair een hoop overlast" Liefst zag de Smit dan ook dat de gemeente eens hardhandig zou optreden tegen zijn colle ga's die zonder meer de fik in het overtollig materiaal ste ken. „Dat is wel goedkoop, maar allesbehalve fris", aldus die Smit. „Ik maak liever wat onkosten en hou daarbij de lucht hier schoon". Ir) de zeer nabije toekomst ziet hij diat zijn bedrijf ook met containers werkt. Een continue afvoer van au towrakken is dan verzekerd. Guus de Smot: „Dan loonit het ook de moeite om naai- -andere bedrijven toe te gaan. We heb ben al een afspraak met een autosloperij in Arnhem. Daar rij ik de autopleftter maiar toe over een aantal weken, pers 150 wrakken tot platte pakket jes en rij weer terug naar Rot terdam". Dat is de toekomst van de auto-pletter. Eerst voor opruiming in eigen huis zor gen en dan rijden naar plaat sen waar zijn huip wordt inge roepen. De Smit en Kruger hebben er het volste vertrou wen in: -,We denken dan ook niet dat we lang de enigen in Nederland blijven met zo'n ma ahine". Boeroendi is liet zuide lijke gedeelte van het vroe gere voogdijgebied Rwan- da-Boeroendi. Sedert juli 1962 zijn zowel Rwanda als Boeroendi onafhankelijk. Hoewel Boeroendi een van de kleinste staten van Afri ka is, heeft het een opper vlakte die altijd nog bijna gelijk is aan die van België en, gemeten naar Afrikaan se maatstaven, heeft het een talrijke bevolking: 2,2 miljoen of bijna 80 per vierkante kilometer. De Hoetoe's vormen de groot ste stam (80 procent van de gehele bevolking). De Toetsi's maken 14 procent uit van de bevolking. Slachtoffers in Boeroendi. BOEJ OEMBOER A (KNP). Het afslach ten van de Hoetoes dooi de Toetsi's in de Cen- traalafrikaanse staat Boeroendi gaat door. Ooggetuigen schatten het aantal slachtoffers op 150.000, het dubbele van het aantal dat door het re cente UNO-rapport werd genoemd. Eind mei werd de indruk gewekt dat de rust was teruggekeerd. In feite gaat het afmaken van de Hoetoe's alleen maar in een langzamer tempo. Zelfs de door de autoriteiten belegde „vredesbijeenkom sten" worden misbruikt om soms honderden Hoetoe's te gelijk aan te wijzen. Ter plaatse worden ze gevangen genomen, weggevoerd en af gemaakt. Zo werden in een plaats nabij de hoofdstad 200 Hoe toe's met. slokken naar de bestuurspost gejaagd en ver volgens omgebracht. Eind ju ni werd een dorp in de buurt van de stad Ngozi omsingeld. Vierhonderd mannen, vrou wen en kinderen werden doodgeslagen of doodgescho ten. In de maand juli zijn nog nauwelijks genezen Hoe toe's uit de ziekenhuizen ge sleurd en terechtgesteld. De middelbare scholieren van de internaten kregen bij net begin van de vakantie op 24 juni het bevel zich bij thuiskomst bij de burge meester te melden. De scho lieren die wisten dat dit praktisch zeker hun einde zou betekenen, zijn bij hon derden naar Zaire Wonpo ge vlucht. Het officiële aantal vluchtelingen is 600.000. Di plomatieke kringen in Boe- joemboera spreken over een miljoen op een bevolking van ongeveer 4 miljoen. Bij deze slachtingen wordt gebruikt gemaakt van vrachtwagens en bulldozers van de EEG, die oorspronke lijk dienden voor een ont- wikkelingsprojekt van we genbouw bij Moeramwja. Ooggetuigen berichten dat de gevangenen in elkaar geslagen en geboeid, in de vrachtwa gens werden geladen. De mensen werden op elkaar gegooid „als aardappelzak ken". De wagens werden volgeladen tot de rand. Over een lengte .van 40 kilometer zag men de bloedsporen op het traject dat de wagens aflegden. Weinigen kwamen levend aan bij de massagra ven. die door de EEG-bulldo- zers werden dichtgewalst. Voor zover bekend zijn tot nu toe 17 Hoetoe-priesters gedood en zeer vele kate- chisfen. Een professor van het seminarie van Moehinga, die pas 2 jaar priester was, werd door soldaten uit de biechtstoel in de kerk ge sleept. Voor zijn terechtstel ling, samen met vele ande ren, bereidde hij zichzelf en zijn medegevangenen voor op de dood. Tenslotte riep hij luid uit: „Ik ben totaal onschuldig. De angst onder de Hoetoe's is groot en ze zijn zwaar teleurgesteld over de ondui delijke houding van de bis schoppen, die het optreden van de regering niet durven kritiseren. Voor het eerst sinds de onlusten in april begonnen, zijn de bisschop pen sinds 22 juli bijeen. Het is nog onbekend of zij een ver klaring hebben uitgegeven. AFLEVERING 34 Als ze daar gekomen waren mocht de knecht, die het schip bewaakt had, met een hands vol drinkgeld naar dje feest vierders gaan. „Nemt gij het kerreken mor mee", zei Pallieter, „Loebas bleft bij ons, dieë zal toch niks voertvertelle. Salu!" Nu stonden Pallieter en Ma rieke en Loebas op het schip. Zij wilide door de valluik naar beneden gaan om zich te verkleden, maar Pallieter zei lachend: „Nij nog ni of wij blijven er". Dan zette zij zich van achter nevens 't roer, op het water- tonneken, en zag Pallieter na, en hoog in de lucht trokken jje kranen in driehoek naar het zuiden. Pallieter zag die vogels na, en toen viel voor 't eerst in hem het groot gevoel fk wijde wereld in te trek ken. Zij vonden dit alles zo nieuw en heerlijk, dat zij het uitriepen en juichten, maar in Zij waren gulzig naar el kander, zoenidlen omtermeest, en kionden niet dicht genoeg bijeen zitten. Intussen vaarden zij verder, en de vroege avond kwam rap in de lucht. Grijsblauw werd de streek, de wind viel uit de zeilen, en er kwam een stilte. Zij verkenden het landschap niet meer, en in de verte werd er een lichtje aangestoken. Maar zij wisten van geen opstaan. In de stilte kwam de avond damp over de velden gesluierd en verdikte zienderogen. Zij stootten ineens tegen die de zeilen open sloeg, waarop een dunnen wind stootte. Pallieter stak verders het schip van kant, zette zich nevens haar bij het roer en langzaam dreven ze weg, lijk een wandelsitap. „Eindelijk hem 'k u", riep Pallieter en bezoende haren ro den mond. Het schip dreef door het schone land van Reyen. Er waren hoge wolken en in de 'tiehoVn'b wer.d heviger de zoe- badwri ter 'efde, die zinnen en zn mt. en machten verlamt, vlorJ 'er®aten heel dien over- om m zuivere schoonheid zijn. met hun eigen te frisse luoht, en in die beemden overal koeien, en ver de heu velen met dennenbossen be groeid. En zij zat in dat pruimpur- pel kleedje sterk in Pallieters arm geprangd, wijl hij met den andere stuurde. Haar vool waaide soms op, en als het weer neerhong ne vens hiaar gezicht, filterde de zon er door en vergulde fijn haar rode kaken. Hij vond haar een schoon Lievevrouwken. Zij was toch zo gelukkig; het straalde uit haar ogen, en onaangeroerd bleef het mande- ke met fruit, dat Pallieter aan haar voeten had gezet. Het water rood, het gersiana rook; hier en ginder stond er reeds een vergelend boomken; de zon viel in het witte zeil kant, en het schip bleef ste ken. Toen stond Pallieter recht, Marieke zuchtte, en zwijgend lei Pallieter het schip aan een knotwilg vast. Er was nu hier en daar een lichtje „Kom, nu gaan we naar beneden", zei hij. Daar ook werd de lamp aan gestoken, en als Marieke heel dien overvloed van schone vruchten zag en het witte bed- delaken, dat Pallieter openlei, toen sloeg ineens het bloed naar heur hoofd, haar hert klopte, en stil en gelaten lei ze heur hoofdeken tegen zijn borst. En daarbuiten, door den avond en den damp, lichtte de open vierkanten luik als een teken van groten vrede en ge luk. Wat een genot als zij 's morgens wakker werdien in 't warme beddeken, te midden van den fruitreuk, als zij door het ronde raampje nevens hun hoofd een zonbeschenen vlakte zagen openliggen, met mos be groeide kentelende heuvels omen'dom. Zij grepen elkander vast en begosten te fikfakken lijk twee kleine kinders. Fruit-etend kwamen zij op het dek, en hei wat een ple zier! Wind en zon! In den nacht had het gere gend en nu was alles eens zo fris en vers. Een brede, malse wind rolde heersend over de wereld: de nevelen waren weggevaagd en de zon zoelde verjongd en verrijkt van tussen melkwitte rappe wolken op de groene aarde! Het schip veerde nu met spierwitte open zeilen, die de wind deed zwellen lijk bui ken. Het schip joeg vooruit over het zilverrimpelig water, het hout kraakte, en de rode wim pel kletterde. Loebas baste, maar ja gebas viel uiteen lijk zand. Geen stem kón staande gehouden worden. De smoor sloeg nevens de schouwpijpen der eenzame huizekens, en een witte molen draaide op een heuvel haastig zijn wieken rond. Mariekes nokken wierdien tussen en, te gen haar struise benen gesla gen en gespannen, dat men duidelijk Jiaar schone vormen zag. Pallieters pijpsmoor ver waaide met den wind. Dat was buitengewoon zo te kunnen veren! en beiden ble ven recht staan om den goe den wind overal te voelen drukken. En zo vaarden ze steedB verder en verdier op de schone Nethe, die boven het land verheven lag. „O Marieke!" riep Pallieter en hij nam zijn lieve vrouw in zijn armen, zag haar in de grote, blije, luisterende ogen. „Gij hed mij leve eens zo groet en schoen gemokt! Hoe moet ik God bedanke!" Zij zwepg, en toen riep hij: „Wij zullen zijn fruit ete!" En hij perste met bei zijn handen een groten druiventrossel in haren open monid. (Wordt vervolgd.) („Pallieter" van Felix Tim mermans, uitgegeven door P. N. van Kampen en Zoon, Am sterdam). (ADVERTENTIES) caloriearm f 1.27 per pakje leuk recept op elk zakje SEOEL (Reuter-UPI) Vermoedelijk dertig mensen zijn omgekomen toen een bus met vakantiegangers op 70 km ten noord-oosten van de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel in een meer stortte. De bus, die uitweek voor een tegenligger, viel van een helling dertig meter in de diepte. Zeven in zittenden werden gered- DEN HAAG (ANP) En geland heeft liet Internationaal Gerechtshof gisteren verzocht tussentijdse maatregelen uit te vaardigen ten behoeve van de Engelse vissers, die het slach- offer dreigen te worden van het IJslands besluit de visse- rijzone per 1 september uit te breiden van 12 tot 50 mijl. Woensdag zal het hof een soortgelijk verzoek van Wesl- Duitsland behandelen. IJsland, dat de bevoegdheid van het hof in deze kwestie niet erkent was niet verte genwoordigd. De Britse procureur-gene raal, sir Peter Rawlinson, ver klaarde dat de IJslandse maat regel betekende diat voor on geveer 150 miljoen gulden minder aan vis wordt aange voerd. IJsland maakt zich zor gen over mogelijke overbevis- sing door ultramoderne bui tenlandse vloten. PARIJS (DPA) Frank rijk heeft vrijdag of zaterdag bij het Mururoa-atol in het zuiden van de Stille Oceaan een nieuwe kernbom tot ont ploffing gebracht. Dit hebben verscheidene Franse radiosta tions gisteren gemeld. De proef zou de laatste van de se.rie van dit jaar zijn. In verband met de vele pro testen uit Zuidamerikaanse landen, Australië en Nieuw- Zeeland heeft het Franse mi nisterie van defensie dit jaar geen officiële melding van de reeks kernproeven gemaakt. Van Franse zijde is in ant woord op de protesten her haalde malen verklaard, dat bij de proeven in de Stille Oceaan geen radioactieve stra ling van een schadelijke om vang vrijkomt. BRUSSEL (DAP) Enge land wil per 1 oktober, drie marinden voor het tot de EEG toetreedt, volledige medezeg genschap binnen de gemeen schap. Naar dinsdag in welingelich te kringen in Brussel verluid de, heeft de Britse permanente vertegenwoordiger bij de EEG, Michael Palisser, deze wens in een brief aan het presidium van de EEG-ministerraad ken baar gemaakt. De drie andere kandidaat leden Denemarken, Noorwe gen en Ierland sluiten zich volgens de Engelseri bij de wens aan, maar ze hebben daar zelf nog niets over ge zegd. Na inwilliging van de wens zouden tot het einde van het jaar alleen nog de Europese commissie, het Europese parle ment en het Europese ge rechtshof instellingen van de oorspronkelijke zes zijn. Opzoek naarh°ge rente? e postspaarbank Is altijd vlak bij woning of werk,want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht.

de Stem | 1972 | | pagina 9