De reus Karei kan niet meer op de berg wonen BOEKEN LEZEN; OOK IN DE VAKANTIE LEUK Krantje, krantje aan het wandje RIJNMISSCHIEN NIEUW LEVEN peilingen Kans verkeken Autc AANTAL Massa slachti in Boeroe gaat w steeds EINI Duits plan voor zuurstof toevoer Weer tumult om Apollo-souvenirs Ontevredenheid in Portugal neemt toe Nirmala wordt een winter peen I De regen kleine stem rlÜHBHMt r - ONWEER TEEN Kleutert'es Naar buiten Te veel Problemen Woensdag 2 augustus 1972 10 iiiiiiiiiiiiiiiuiimmiuiiiiiimiiiiniiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Er was eens een reus die boven op een berg woonde. Niks bijzonders, reuzen wo- len altijd op een berg. Om dat een gewoon huis te klein ia voor een zo'n grote reus natuurlijk. Die reus, Karei heette hij, woonde al heel lang op die berg, al vanaf de tijd dat hij een heel klein reusje was. De mensen die aan de voet van de berg woonden, wisten niet beter. Altijd was Karei er geweest. En hij had er ook altijd blij ven wonen, ais er niet iets heel ergs gebeurd was- Karei hield namelijk heel erg van lekker eten.Niet zo maar eens voor een keertje, ais hij jarig was, nee, altijd. Hij kocht iedere dag ontzet tend veel eten bij de mensen in het dorp, vooral van de slager want hij was dol op vlees. Maar ook van de bak ker, want Karei hield ook erg van taartjes. Eigenlijk hield hij nog meer van taart jes dan van schapebout. Je kunt wel raden wat er ge beurde. Karei werd dik, vre selijk dik. Maar dat was met het ergste. mango lyaöfi i Deze tekening maakte Margo Schotel, gewoon een geinig poppetje. IlllllllllllllllllllilllllIIIIIIIIII Op een nacht, toen alle mensen van het 'dorp in bed lagen, klonk er een vreselijk gerommel. „Onweer", zei de bakker, „even de ramen dicht doen." En hij sprong uit zijn bed. Maar bij het raam zag hij niks, geen don der en ook geen bliksem. „Vreemd", zei de bakker, „e- ven buiten kijken." De lucht was glashelder, er scheen een prachtige volle maan. En toch rommelde het. Het leek wel een spookfilm. En toen opeens zag de bakker wat er aan de hand was. „Allemach tig", riep hij, „vrouw, kom eens gauw kijken, de berg zakt in", a, de berg zakte helemaal in elkaar, net als een mislukte pudding. Karei was door al die taartjes zo dik geworden dat de berg hem niet meer kon houden. In minder dan geen tijd 1 stonden alle mensen van het dorp op straat. Zelis de bur gemeester was er, in zijn streep-pyama. En het rom melde maar door. Elka was een kind van Nirmala. Hun huisje stond in een groot bos, Nirmala maakte heksenbrouwsels. Die deelde zij uit aan zieke men sen. Zij kwam bij iedereen. Dus zij kwam veel nieuwtjes te weten die zij nog niet wist. Op een dag ging zij naar een oud mannetje. Men zij dat het een boze tovenaar was. Maar Nirmala luisterde niet. En ging naar het man netje. Het mannetje was een tovenaar die heette: Sim-Sal- la-bim. Dat was ae gemeen ste die er bestond. Hij was bang van een muis. Maar hij wou dat niemand het wist. Nirmala tons aangekomen bij het huisje, zij Hopte op de deur. De tovenaar deed open. Hij zei: Kom binnen. Nirma la zei: Ze zeggen dat jij een- gemene tovenaar bent. Zo, zo, zei de tovenaar spottend, dat weet jij al te goed Nirmala. Ik weet dat jij een gemene heks bent. O ja! Zo kregen ze ruzie. Opeens zei de tove naar: Hollidideen, Hollïkideen jij wordt zo een winterpeen. En zo bleef ze voor altijd een winterpeen. INE V. RIEL X JAAR DONGEN „Waar is Karei", vroeg de slager opeens. Een goede vraag. Niemand had nog aan de arme Karei gedacht. Het antwoord op die vraag kwam gelijk. Door het gerommel heen klonk een geweldig ge kreun. „Mijn arme hoofdje", hoorden de mensen. „Karei, Karei, waar Ben je?' riep de burgemeester, „leef je nog?". „Ja dat wel", riep Karei te rug, „ik lig onder de stenen." In optocht ging het hele dorp. met hou-weien op zijn rug naar de Berg toe. Maar bij de berg zagen ze Hele maal niks. Ja, wei stenen en uit de grond gerukte Domen, maar geen Karei. „Karei, waar ben je?" riep de bur gemeester weer. aie op een heuveltje stona om in de verte te kunnen kijken. „Je staat op mijn grote teen", nep Karei- De burgemeester keek naar zijn voeten en ja hoor, hij stond od de teen van Karei.,.Goh", zei hij en beduusd klauterde hij naar beneden. En toen kon het werk beginnen. De hele nacht was iedereen bezig met stenen sjouwen en met graven. Het was al lang licht, toen Karei kreunend en steunend opstond. Ieder een .juichte. En toen vroeg Karei: „Waar moet ik nu wonen?" En toen juichte er niemand meer. „In het dorp kqrn je niet wonen", zei de burgemeester, „je bent. te groot." Dat was waar. „En er zijn hier ook geen bergen meer", zei de slager. Dat was ook waar. „Nou, dan stap ik maar op", zei Karei. En dat deed hij. Karei ging weg, met een mandje taartjes van de bakker, op zoek naar een andere berg om in te wonen. Niemand in het dorp heeft hem ooit weer terug ge zien. E. S. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIIIIMIIfl Twee kleutertjes liepen hand in hand langs de stille waterkant Jantje zei: „Ik hoor een eendje" „Oc-h welnee", zei kleine Le entje „Het is een kikker zie je wel Hup daar springt hij, o snel" Ja, nu zag het kleine Jan en hij schrok er echt niet van Samen wandelden ze weer door Ze plukten heel veel bloe men, hoor. Toen gingen ze samen weer naar huis En kwamen blij bij moeder thuis. MARGARET DE RUYTER lllllllllillllllllllllllllIIIIIIIKIIIIIIII Bregje Sonnen (11 jaar) uit Breda heeft al vier keer in de Kleine Stem gesenreven. En nu hoopt ze er weer in te staan. Deze keer schreef ze een 5 gedichtje. De regen heet net. s Buiten doet de regen tikke takke tik Het regent dat het ze- E 5 sent s tikke takke tik. Alle mensen buiten haasten zich naar huis jjj E De regen tikt tegen de E s ruiten E tikke takke tik. E Maar ik lach vrolijk en E E geniet E Kom maar stoute re- E S sen E Je krijgt me lekker E E niet E jjj tikke takke tik.. liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiT Nog een paar weken en dan begint het lieve leventje weer. Terug naar school. Of voor het eerst naar school. De meeste kinderen zijn al terug van vakantie. De va ders werken weer en de moeders ook. Iedereen slaapt weer in zijn eigen bed en eet weer van zijn eigen bord. Maar wat doe je nou als de zon schijnt en je wiit naar buiten en je beste vrienöie is nog niet terug van vakan tie. Je zou bij voorbeeld naar een kinderboerderij kunnen gaan- Er is er zeker een in Breda. Het Koekoeksnest heet ze en ze ligt aan de Wr.lfslaerdreef 95. Er zijn konijnen en cavia's en slan gen en pony's, enfin, noem maar op. Herten zijn er niet,. Maar die kun je wel vinden in Terneuzen, aan de Atihe- nekreek. En er is er een in Groede. Het Vlaemsche Duyn heet ze en ze ligt aan de Moorsweg 4. Wat ook leuk en bovendien erg interessant is, is de Sterrenwacht Simon Stevin in Hoeven (Boven straat 89). Iedere middag om irie uur begint er een rond leiding door de sterrenwacht. Ook interessant en ook leuk is een kijkje nemen in een pottenbakkerij. In Oosterhout is er een: Het adres is Hoog straat 80. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiniiiiimimmgiiiiiiiiiMiiiiiiiiiMiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Als je ail met vakantie ge weest bent en je zit thuis en je weet niet meer wat je moet doen, dan kun je altijd nog gaan puzzelen of lezen: Of allebei. En dat kan dan als je het boekje Handboek voor Jongens koopt (of krijgt). Een beetje rare naam eigenlijk voor een boek, dat meisjes evengoed kunnen le zen. Het staat vol raadsels en puzzeltjes en spelen en tips, (bijvoorbeeld hoe je een fietsband moet repareren). Maar je kunt er ook in kleu ren en verven. En zeg nou zelf, dat kunnen meisjes ook. Het Handboek voor Jongens is uitgegeven bij Amsterdam Boek N. V. en kost f 6,95. De meeste nieuwe boeken ko men pas als de scholen weer zijn begonnen, zo tm septem ber of oktober. Maar een paar nieuwe zijn er al wel en erg goede ook. Een van die goede is Het Boeke- beest: het is geschreven door Bouke Jagt, Peter Vos. je weet wel van het Beesten- kwartet. maakte er de teke ningen bij. Een ander nieuw boek is De Fantastische Meneer Vos van Roald Dahl. Ook dit. boek gaat over een dier en ook in dit boek staan prach tige tekeningen. De uitgeve rij is De Fontein in De Bilt. Harriet Freezer maakte de vertaling uit het Engels. En dan tot slot dingen die je bij de boekenwinkel kunt ko pen, maar die helemaal geen boeken zijn: de Kinder Kleur Kartons: tekeningen op karton die je kunt kleu ren met een potlood, kleur potlood of verf. ACcTRMMf Een afstammeling van Lucky Lukezo noemt Sander Horst huis uit Ulvenhout (tien jaar) deze tekening. imiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiii! Nog een paar weekjes en de vakantie is weer voorbij. Dan is het afgelopen met het niets doen en het piezier maken. Hoewel, op school kun je ook best plezier hebben, maar dat is toch anders, eigenlijk. Die laatste weken kun je trouwens best goed gebruiken. Je kijkt zo eens na wat er allemaal nodig is voor het nieuwe schooljaar, schriften, potloden, pennen, enfin noem maar op. Zeker als het een beetje regen achtig is dan is dat best leuk. Ma-ar je kunt In die laatstee weken voor de school weer begint ook nog iets anders doen. Ik heb pas samen met de kinderen hun kamer eens een beetje onder handen geno men. En terwijl we zo bezig waren bleek ineens dat je met heel eenvoudige middelen die bov-en-ai-en niet duur zijn een kamer ineens een heel ander aanzicnt kunt geven. Het voorbereidende werk zelf is overigens al heel gezel lig. Samen met ]e vaaer en je moeder ga je ontwerpen hoe je het wil hebben. Wij waren het ai snel eens met elkaar. We namen een stapel hutten van een centimeter dik en een centimeter of vijf, zes breed. Bij een winkel van de Boeren bond die heb je in bijna elke plaats haalden we doorzichtig landbouwplastic op de vereiste maat je kunt het in alle mogelijke breedtes krijgen tot 9 meter toe Tot slot haalden we een rol wit inpafcpapier en toen konden we aan de stag. V-an d-e zolder haalden we enorme stapels oude kranten. Daar maakten we proppen van. Flinke losse proppen. Toen we daar een indrukwek kende stapel van hadden, kwam het moeilijkste werk. ■BB Het inpiakpapler rolden we uit en knipten het af op de ge wenste lengte de breedte van de muur. Met een 1-at spijkerden we het papier on der tegen de plint. Twee man hielden daarna het papier op, zodat er als het ware een gro te zak ontstond. Die gooiden we vol met proppen kranten, zoveel, dat wanneer je het pa pier tegen de muur hield een leuke bolle bubbel ontstond. Het plastic was natuurlijk met het papier vastgespijkerd on der de lat. Toen die „zak" vol was namen we de volgende lat en bevestigde die met de bo venkant van het pakpapier en over bet plastic heen tegen de muur. Dat gebeurt zo'n zestig centimeter boven de onderste lat dat is natuurlijk een kwestie van hoe hoog de muur bij jullie is: die afstand moet je in gelijke stukken verdelen. Als de eerste lat vol is ga je door met de volgende. Pas op, de bovenste is erg lastig, maar het lukt wel. Als dat allemaal klaar is bevestig je de overige latten haaks op de dwarslat- ten, weer op gelijke afstand van elkaar. Als het klaar is dan heb je een prachtige muur, die lijkt samengesteld uit allemaal kussens van pa pier. En dan komt het leukste: met waterverf, liever nog vilt stift of vingerverf (dat pakt beter op het plastic) ga je de vakken opvullen met afbeel dingen, tekeningen, handaf drukken. Je kunt er ook droogbloemen, gekleurde snip pers papier en ander materiaal opplakken. Dat is helemaal je eigen fantasie. Ais het klaar is kun je tevreden zijn. Veel succes er mee. Eindredactie Eis Smit (Van onze redactie wetenschap) DUISBURG. Het West- duitse proefstation voor de binnenvaart is begonnen met een serie proeven om de Rijn weer tot leven te brengen. Het plan is om door binnen schepen lucht in het water te pompen, waardoor dit weer in staat zou zijn om de (organische) vervuiling langs natuurlijke weg op te ruimen. De vervuiling van de Rijn wordt veroorzaakt door een groot aantal anorganische en organische stoffen. An-orga- nisch is bijvoorbeeld het zout dat in grote hoeveelheden ons land binnenstroomt. Organisch zijn o.a. de afvalprodukten van melkfabrieken en bier brouwerijen. Ook het meeste huisafval dat via de riolen naar de Rijn stroomt is orga nisch. Organisch afval wordt zo genoemd omdat het afkom stig is van levende wezens. Een van de eigenschappen van organisch afval is dat micro organismen in staat zijn om het af te breken tot de bouw stenen. Deze kleine levende wezentjes kunnen bijvoorbeeld etensresten, uitwerpselen en plantenresten omzetten in o.a. stikstof en fosfor Dat is een soort kringloop. De planten hebben deze stoffen uit de grond opgenomen en er bij voorbeeld suiker van gemaakt. Wij gebruiken deze sloffen al dan niet via de dieren die de planten hebben gegeten en de afvalprodukten die na het gebruik overblijven, bevat ten dus ook nog veel bruikbare voedingsstoffen. Wanneer deze organische af valstoffen op de mestvaalt worden gegooid rotten ze weg d.w.z. dat bepaalde micro-or ganismen ze omzetten in de oorspronkelijke bouwstenen. Mest kan daarom worden ge bruikt om het land weer vruchtbaar te maken. Hetzelf de gebeurt (of gebeurde) in het water. De Rijn is eeuwen lang in staat geweest om het organische afval dat erin werd geloosd af te breken in de bouwstoffen. Door de te grote hoeveelheid organische voedingsstoffen die we in het Rijnwater lozen is dit natuurlijk reinigingsproces verstoord. De overvloed aan afval heeft een explosieve groei van de micro-organismen mogelijk ge maakt. Er was immers voedsel genoeg. Maar door de enorme toename van deze micro-orga nismen is in het water zuur stofgebrek ontstaan. Dat heeft tot gevolg dat de waterplanten en -dieren dood gaan. Ook de micro-organis men. Hun taak wordt enigs zins overgenomen door ande ren micro-organismen, die geen zuurstof nodig hebben om in leven te blijven. Maar deze veroorzaken tevens de zwarte kleur en de stank van het water- Een te veel organisch afval wordt dus niet alleen niet meer afgebroken, maar vernie tigt ook de natuurlijke af braak van dat deel van het af val. dat eerst wel langs na tuurlijke weg werd verwij derd. Door langs kunstmatige weg zuurstof in het water te bren gen zou in deze situatie verbe tering gebracht kunnen wor den. Behalve de grotere water dieren en -planten zouden ook de micro-organismen weer kunnen bestaan en dat zou de natuurlijke reiniging van het water ten goede komen. Maar het Duitse plan is be paald geen oplossing voor alle problemen. De grote hoeveel heid organisch afval is niet de enige oorzaak van het sterven van het waterleven. Dagelijks Deze stoffen zijn vaak erg gif tig. Een deel van het afsterven van de rivier is te wijten aan deze gifstoffen en hun invloed wordt door de toevoer van zuurstof niet beperkt. Bovendien kampt de Rijn ook nog steeds met het probleem van het warme afvalwater. Warm water kan minder zuur stof bevatten dan koud water. parijs heeft zich gehaast te verklaren dat er geen sprake van is, dat Frankrijk, nu Egypte wat onvriendelijk is gaan doen jegens de Sovjet- Unie, oorlogsmateriaal aan Cairo zal gaan leveren. Het embargo heeft betrekking op alle belligerenten in het con flict in het Nabije Oosten en daarmee is andermaal een kans verkeken om „vriend schappelijke en hartelijke be trekkingen" met nog een ander land aan te knopen. Het klinkt natuurlijk nogal cy nisch, maar de praktijk wijst uit dat de wapenhandel en het leveren van oorlogsmateriaal het beste middel is om tussen leverancier en afnemer deze „vriendschappelijke en harte lijke betrekkingen" te waar borgen. Men zal ons nu ander maal van „chronisch pessimis' me" ten aanzien van het men selijk ras betichten, maar wij kunnen onze bewering weer eens met feiten staven en hoe wel wij in dezen geenszins proselitisme willen bedrijven, heeft de zeer boeiende Franse minister van de fensie, Machel Debré (uitge rekend Michel Debrê ons de pap in da mond gege ven. Toen hij enkele dagen ge leden uit Washing/ton vertrok, verklaarde hij (letterlijk): „De wolken die de betrekkingen tussen Frankrijk en de Vere nigde Staten overschaduwd hebben, zijn ten enenmale ver dwenen." En terecht: Frank rijk levert wapens aan Ameri ka.. Terwijl Debré met zijn Amerikaanse ambtsgenoot Meivin Laird besprekingen voerde, sloot het Franse con cern Thomson-Csf een over eenkomst met North American Rockwell om het Franse raket wapen Crotale in licentie te fabriceren. De Amerikanen hebben grote belangstelling Voor Crotale, die bestemd is de strategische installaties te be schermen. En Amerika toont zich erg geïnteresseerd voor het Franse marine-raket Exocet met een actie-radius van 40 km, dat de Westduitse en Britse (Royal) marine al aangeschaft hebben. Zoals bekend bestaan tussen Frankrijk enerzijds en Duits land en Groot-Brittannié (se dert min of meer korte tijd) „vriendschappelijke en harte lijke betrekkingen." En de Amerikanen willen nu ook Cormoran van Frankrijk ko pen. De US Navy heeft er gro te belangstelling voor, omdat zij zich wat op haar ongemak voelt door het welige tieren van de Sovjetische duikboten En Cormoran is een nieuw Frans type van ultrageperfecti- oneerde sonar, die in staat is duikboten op tot dusver onge kend verre afstand op te spo ren. De Amerikanen winden er overigens geen doekjes om: de woordvoerder van het Penta gon, Jerry W. Friendheim, heeft gewezen op het grote be lang voor de Verenigde Staten om het Franse oorlogstuig aan te schaffen: het bespaart Ame rika drie miljard doller per jaar aan onderzoekingen. En de onderstaatssecretaris voor defensie, John Morse, heeft gezegd, „verrukt" erover te zijn, „dat de zaken zo vlot verlopen zijn". En „ik hoop", zei hij, „dat dit soort uitwisse lingen geleidelijk aam. doeltref fender worden". Als Mr. Morse teleurgesteld wordt, zal het niet aan Frank rijk liggen: het is de derde wa penleverancier ter wereld (na Amerika en Rusland) en de zaken gaan goed, dank u. De regering in Washington heeft Monsieur Debré overi gens gerust gesteld, wat de eventuele reductie van de A- merikaanse strijdkrachten in Europa betreft: als Nixon her kozen wordt, zal er geen spra ke van zijn deze effectieven van 305.000 man met 60% te verminderen, zoals Mc Govern bepleit. Want Monsieur Debré, voorvechter van de Gaullisti sche militaire filosofie van „nationale onafhankelijkheid" en een „Europees Europa" is nu geestdriftig voorstander van het haihdhaven van de Amerikaanse militaire presen tie in West-Europa. Zeker, het Franse atoomslagwapen Is een „uitsluitend nationale aangele genheid", het uittreden van Frankrijk uit de militaire structuur van de NAVO is „een voldongen, feit" maar Pa rijs wil met Amerika en deze NAVO daadwerkelijk samen werken voor de gemeenschap pelijke defensie. En het sme den van vriendschappelijke betrekkingen". De mensheid, de wereld en dt staatslieden zijn van een ont wapenende oprechtheid en wij erkennen dat het een soort be roepsdeformatie is, altijd min der nobele drijfveren te willen onderkennen als op regerings niveau van vriendschap, harte lijkheid en saamhorigheid ge wag gemaakt wordt. Men zegt ook, dat hoge buitentempera turen niet bevorderlijk zijn voor een koele analyse van wat men „een situatie" noemt En de thermometer heeft hi in Parijs.zoals ten XJwent, i» deze dagen nogal hoog In de bol. JAN DRUMMEN, komen behalve het organisch Dat is duidelijk te zien als afval ook honderden kilo's men water aan de kook brengt. kwik en duizenden kilo's ar seen-, lood- en zinkverhindin- gen ons land binnen. Ook tegen dit probleem helpt de kunstmatige toevoer van zuurstof niet. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Qeze week is opnieuw een contro verse aan het licht gekomen over souvenirs die door Apol- lo-astronauten naar de maan waren meegenomen. Het gaat nu om 200 particu lier geslagen zilveren medail les die door de bemanning van de Apollo 14 in januari vorig jaar waren vervoerd. Enige daarvan zijn later door een particuliere muntenj om- gegoten en uitgegeven als „mini-muntjes" die op de maan waren geweest. De bemanning, Alan Shep herd, Edgar Mitchell en Stuart Roosa, krijgt er geen berisping voor omdat zij er geen finan cieel voordeel mee behaald hebben en dat ook niet van zins geweest waren, aldus een woordvoerder van de NASA. Weliswaar hadden zij niet ge zegd dat zij de medailles zou den meenemen in hun per soonlijke koffertje dat niet voor de vlucht wordt door- zoenx. Eerder was de bemanning van de Apollo-15 berispt voor het smokkelen van 400 eerste- dag-enveioppen naar de maan. Het vervaardigen door een beeldhouwer van beeldjes ter herinnering van 14 dode Ame rikaanse en sowjetrussische ruimtevaarders werd hun ech ter niet aangerekend. Wat de zilveren medailles betreft zei de woordvoerder dat Shepherd een boze brief naar de munterij had geschre ven toen hij vernam dat de medailles gebruikt werden als zilver dat op de maan geweest was. Senator Clinton Anderson, voorzitter van de ruimtevaart commissie van de senaat, zó dat hij donderdag de NASA- directeuren zal ondervragen over de kwestie dat het Apol- lo-programma ook voor han delsdoeleinden wordt uitge buit. LISSABON (KNP) Met meer dan gewone kracht is de veiligheidspolitie in Portugal bezig op te treden tegen de golf van protesten, die zich in het land ten gevolge van de stijging van de kosten van le vensonderhoud uoordoet. De veiligheidspolitie D.G.S. heeft opnieuw een aantal ar restaties verricht naar aanlei ding van de protesten, die overal worden gehoord en waarvan het manifest van 200 christenen in enkele dagbla den het meest eclante bewijs vormen. Onder de studenten in de hoofdstad, die hebben gepro testeerd en demonstreren zijn tientallen arrestaties verricht en in een andere toijk van arbeiders zijn de laatste we ken zeker vijf personen weg- genaala. Het protest van de arbeiders in Portugal, gesteund door groepen van jonge intellectue len richt zich tegen de snelle verslechtering van de econo mische toestand Van de kerk. die in dit land bijna alle be woners tot haar leden rekent, worai gevraagd, dat zij zich achter de eisen van de arme bevolking zal stellen. Geëist wordt: toegang voor allen tot de materiële welvaart, af schaffing van de geprivileerie situatie van de rij ken, afschaf fing van de schandelijke hoge huren. De publieke opinie, die ooi- wakker geschud is ten aanzien van de bevoorrechte positie van de militairen en het lege' en de geldverslindende eeuwi ge oorlogen in de koloniale landen beu wordt, eist nu het eind van de oorlog en het zoeken, naar een spoedige vre de. Vooral oppositie tegen f'1 laatste punt zit de Portugese geheime dienst bijzonder hoog omdat de oppositie in het bui tenland tegen het Portugese kolonialisme nu weerklank ge vonden heeft bij enkele Portw gese bisschoppen, vooral M de bisschop van Oporto mg'- Gomes. Diens paaspreek te gen de oorlog heeft veel be roering onder het volk opS!' wekt en heeft de oppositie versterkt. Woensdag 2 augt (Van een onzer slaggevers) ROTTERDAM. selmotor gromt, de grjjpt een oud volks busje van een vracht, zet dat met enige zo sen de acht stalen die afwachtend hemel wijzen. De kraan wij busje wordt vermorze sen de vingers dit: he jes in elkaar grjjp< hoort hoe het staal stand biedt. Vergeefs tegen de vei rende kracht. Als de vingers weer omhoog en de kraan heeft toe komt er een plat pa BOEJOEMBOER (KNP). Het afs ten van de Hoetoes de Toetsi's in de traalafrikaanse i Boeroendi gaat d AFLEVERING 34 Als ze daar gekomen war mocht de knecht, die het scl bewaakt had, met een han< vol drinkgeld naar die fee: vxerders gaan. „Nemt gij het kerreken m mee zei Pallieter, „Loet .eit "ij ons, idieë zal to niks voertvertelle. Sa-lu!" stonden Pallieter en M rieke en Loebas op h schip. 2ij wilde door de vallu *aar, bfneden gaan om zich verkleden, maar Pallieter 2 Wijvrnr er~ "Nij n°S ni °f W Dan zette zij zieh van acht tnJeniS t roer, op het wate tonneken, en zag Pallieter n en hoog in de lucht trokkei het ra.1len "i driehoek na: vnLi Pallieter zag d ee®t inn'h 6n Joen viel voor eerst in hem het groot gevo, ken wereld in te trel Zij vonden dit alles 2 uitrimeen heerliik, zij he uitriepen en juichten, maar i tSeh^riZ61^ keviger de zoe bedwelmt befde, die zinner mtchten verlamt vloed va,,0 1 dien over- °m maar Sit^ï6 scho°nheic zijn met hun eiëen te

de Stem | 1972 | | pagina 8