I nas 2.45 3.50 1.60 Hulst KISSINGER BIJ LE DUC THO WDM en defensie verschillen «ver succes groetactie POLITIEKE TRAGEDIE IN AMERIKA Eagleton's kaartenhuis ingestort 1 )eze]ijd Grootste NAVO-oefening nri OETHEM plotseling nodig? Vogelbeschermers blij met vangstverbod voor Belgen Uitverkoop 4 Weer geheim overleg en tegelijk enorme bombardementen op Noord-Vietnam SUCCES OF EEN FLOP? Ontsnapping mislukt typistensociëteit RAAD&DAAD binnenland Gemeente Terneuzen KERIJ CPN Werf opgeblazen Voorspelling Visie Hanoi Plan-Kreisky voor Midden- Oosten 24 miljoen voor verbouwingen boerenbedrijven Autodieven wierpen ïichzelf voor de leeuwen beide" ie Wapenfeiten Een regenachtige, trieste avond in Washington bracht het wrede einde van Thomas Eagleton's grootste droom. De droom om met senator George McGovern slag te gaan leveren tegen Richard Nixon en Spiro Agnew. De droom, om als vice-president van de Verenigde Staten, één hartslag te zijn verwijderd van de machtigste regeringsfunctie op aarde. Ontwricht Leeuw De eerste. Enorme buit bij huiszoekingen in Belfast Goudprijs boven de 70 dollar Nederlaag voor McGovern in de senaat Belgen doden vogels en wij vissen 7 Stemvolk Nederland Woensdag 2 augustus 1972 Landbouw T.k. een rijpaard en een rjj» pony en een pony met veulen bij A. v. d. Bliek, Weimerse- dreef 2, Prinsenbeek toi 3282. TIJDELIJKE VERKEERSMAATREGEL Burgemeester en wethou ders van Terneuzen bren- gen ter algemene kennis, dat in verband met de uit voering van werkzaamhe den de HOOGSTRAAT te Biervliet, voor wat het ge. deelte gelegen tussen de Kerkstraat en de Burge meester Maarleveldstraat betreft vanaf 31 juli is af gesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Deze maatregel zal van kracht zijn tot en met 16 augustus 1972 of zoveel korter of langer als in ver band met de uit te voeren werkzaamheden nodig zai blijken te zijn. Terneuzen, 27 juli 1972. Burgemeester en wet houders voornoemd, R. IIol, loco-burgem. B. van Wouwe, loco-secr, LEFOON 01140 - 2838 k en plastic-nylondoek, naat in diverse kleuren, ndoek, markiezendoek, loek, ligstoelloperdoek, 7 TERNEUZEN N MET TERNEUZEN. E SIROOP M VOOR en zaterdag (Van onze redactie buitenland) pARIJS/SAIGON In Parijs heeft Henry Kissin ger, de voornaamste adviseur van president Nixon, gisteren weer geheim overleg gepleegd met vertegen woordigers van de Noordvietnamese regering. Kis singer sprak onder meer met Le Due Tho, lid van het politieke bureau van de Noordvietnamese com munistische partij, en Xuan Thuy, de leider van de Noordvietnamese afvaardiging naar de vredesbespre kingen in Parijs. Het Witte Huis wil met dit overleg de impasse doorbreken bij de pogingen om tot een regeling van het conflict in Vietnam te komen. In Vietnam zelf trekken Noordvietnamezen en Ame rikanen zich niets van een mogelijk vredesgesprek aan. Amerikaanse vliegtuigen voerden gisteren meer dan 210 aanvallen op Noord- Vietnam uit. In Zuid-Viet- nam werden door Ameri kaanse vliegtuigen 318 aan vallen uitgevoerd op com munistische stellingen. Voorts voerden Ameri kaanse reuzen-B-52 bom- nam in het jongste Noordviet namese offensief. Zij schreven, dat in die vier maanden 220.000 tegenstanders „buiten gevecht gesteld" werden. Van hen wer den er 20.000 krijgsgevangen gemaakt. Voorts, aldus deze bladen, zijn 1300 vliegtuigen neergeschoten, 5400 militaire voertuigen en 1200 kanonnen veroverd of vernietigd en zijn o.a. honderden tonnen munitie en oorlogsmaterieel buitge maakt. De Communistische Partij menwerpers 35 aanvallen uit Nederland heeft er in een tele- rond Kwang Tri, waar de gram aan minister Biesheuvel op aangedrongen, dat zijn de missionaire kabinet „als laatste daad" een ambassadeur naar president Nixon stuurt, die „fel protesteert" tegen de Ame rikaanse bombardementen op de Noordvietnamese dijken en die „onmiddellijke stopzetting van de barbaarsheden in Noord- Vietnam" eist. strijd tegen Noordvietna mese mariniers nog steeds voortduurt Te Haiphong hebben Ameri kaanse bommenwerpers van het vliegdekschip Saratoga een scheepswerf opgeblazen. Op die werf worden kleine schepen met weinig diepgang gebouwd, die gebruikt worden voor het lossen van voorraden, die door Oinese vrachtschepen tot voor do kust van Noord-Vietnam rorden gebracht. De Chinese vrachtschepen kunnen niet verder naderen, omdat de Amerikanen, zoals I bekend, de Noordvietnamese havens met mijnen hebben ge blokkeerd. In de haven van Haiphong zijn nog 27 buiten- I landse schepen als gevolg van die mijnenblokkade opgesloten. De Zuidvietnamese president Nguyen Van Thieu voorspelde, [dat als de Amerikanen hun [bombardementen zullen voort- I zetten, de oorlog binnen zes J mnd. voorbij kan zijn. Thieu I waarschuwde echter tezelfder- Itijd, dat de Noordvietnamezen van plan zijn een nieuw offen- sief in Zuid-Vietnam met name [tegen Saigon in te zetten voor de start van de Amerikaanse presidentsverkiezingen in no- Ivember, in de hoop president [Nixon een nederlaag toe te brengen. v ^"e "^gbladen in Hanoi heb- I a interen, als °P commando, de balans opgemaakt van vier [maanden strijd in Zuid-Viet- CAIRO (DPA) De Oos tenrijkse bondskanselier Bru no Kreisky heeft een „nieuwe formule" voor een regeling *van de crisis ini het Midden- Oosten opgesteld. Dit heeft het ih Cairo verschijnende blad „AI Gomlhoiuri-a" bericht. Het blad geeft nog geen na dere bijzonderheden, maar kondigt wel aan dat, naar men in Cairo verwacht, het plan in de Arabische hoofdsteden gun stig zal worden ontvangen. (Van vers) een onzer verslagge- DEN HAAG Het ministe rie van Sociale Zaken en het bestuur van het O. en S.-fonds voor de Landbouw hebben te zamen f 24 miljoen beschik baar gesteld ten behoeve van verbouwingen van agrarische bedrijfsgebouwen. De bijdra geregeling geldt ook voor Zee land en Noord-Brabant. De bijdragen maximaal 8.000.- zullen in het algemeen 30% van de goedgekeurde investe ringen belopen. ROTTERDAM (ANP) Twee autodieven zijn door nun provocerende optre- n-eii tegen de politie in kotterdam, tegen de lamp Belopen. De 29.jarige sportleraar L van E. uit Capelle aan oen IJssel en de 42-jarige Portier B. G. uit de Maas. kwamen 's middags ZleLbureJu.slinoe in "otterdam-Zuid aangifte doen van de diefstal van een hamer door een poli tieman, Ze kregen te ho ren, dat de agent de ha mer in beslag had geno men, omdat G. hem hier mee bedreigd had. Het ™e'»' nam met deze me. deciel mg geen genoegen en begon beledigende op merkingen te maken, toen ze bovendien agres sief werden, zette de po- we ze op straat. Rechercheurs die het zaakje niet vertrouwden amen voor de zekerheid «et nummer op van de o, waarmee de mannen wegreden. Het bleek dit •««BW °P 6 mei was Bestolen m Den Haag. nmiddellijk werd een InT l in9ezet op het unl°t f"°' B>nnen eel e 2'-?" overgele- litie 'U'n Haaase L(Van onze redactie binnenland) UTRECHT/BREDA De gisteren gehouden groetwei- geractie heeft volgens de WDM een succesvol ver loop gehad. In het algemeen zou in de kazernes gehoor zijn gegeven aan de oproep niet te groeten. Het ministe rie van Justitie daarentegen heeft naar aanleiding van de actie meegedeeld, dat over het algemeen kan worden gesteld, dat van afwijkingen van de normale gang van za ken bij. de drie krijgsmacht onderdelen nauweljjk spra ke is geweest. De WDM ziet hierin een bewijs voor haar stelling, dat door de groetactie het functio neren van het leger niet is aan getast. In totaal werd tot nu toe een tiental processen-verbaal op gemaakt, voornamelijk in ver band met het verspreiden van pamfletten. Voorts valt een gering aantal rapporten te mel den wegens het niet op de voorgeschreven wijze groeten en de inbeslagname van om streeks 6000 pamfletten en posters. De WDM heeft de indruk, dat het rustig verloop van de anti-groetactie voor een be langrijk deel te danken is aan de verschillende meerderen in de kazernes, die in vele geval len een oogje dicht zouden hebben gedaan, of de confron tatie met een niet groetende soldaat hebben gemeden. Een woordvoerder van het ministerie van Defensie ver klaarde, dat de groetweiger- actie bij de marine of lucht macht niet of nauwelijks een rol speelt. Voor wat betreft de hele krijgsmacht zou kunnen worden gesteld, dat een aantal afdelingsbesturen uit eigen wil actiemateriaal heeft ingeleverd. Daarnaast zouden sommige af delingsbesturen het niet hele maal eens zijn met de actie, aldus de woordvoerder van het ministerie. Volgens de WDM zou de woordvoerder van het ministerie, de heer S. de Jong, over deze laatste opmerking hebben gezegd, dat ze onjuist was en zou deze zijn excuses hebben aangeboden. Door een woordvoerder van het minis terie van Defensie werd deze mededeling van de WDM weer als onwaar besempeld, Tot de belangrijkste wapen feiten van de groetdag behoor de volgens de WDM het tot driemaal toe weigeren van een bataljon in de Westenberg kazerne in Schalkhaar om od het middagappel de militaire groet te brengen. In de Bernhardkazerne in Amersfoort werd oorspronke lijk aan acht mensen arrest aangezegd, die niet wilden groeten. Het arrest zou volgens de Legervoorlichtingsdienst echter later weer zijn ingetrok ken. Bij de Trip van Zoutland- kazerne in Breda stonden in de middagpauze zo'n zeventig dienstplichtige militairen bjj de poort te wachten tot de of ficieren zouden terugkeren. Er vertoonden zich echter maar twee personen; de ene begon een discussie met de officier van piket, maar dat had ver dei- geen gevolgen. De tweede, een luitenant op de fiets, sloeg voor de groep een zijweggetje in. Andere officieren vertoon den zich niet. Bij de poort van de leger plaats 't Harde wachtten onge veer 300 joelende dienstplich tigen wuivend de officieren op die na hun lunch naar de ka zerne terugkeerden. Volgens de WDM reageerden de mees te officieren nauwelijks. Maar een majoor stapte bij de poort uit zijn auto en nam de mili taire paspoorten van circa tien militairen af. waarna hij door reed. (Van onze correspondent in Washington) Thomas Eagleton is niet langer de democratische kandidaat voor hef vice- presidentschap. De man, die zo gedreven was in zijn hartstocht voor politiek succes dat hij nau welijks 30 jaar roofbouw begon tec plegen opc zijn existentie en daardoor en kele malen het slachtoffer werd van nerveuze uitput ting, zag zijn illusies als een kaartenhuis ineenstor ten. Hij nam het ais een man, glimlachend. Hij zal terugkeren naar de senaat en iemand anders zal moe ten worden gekozen als verkiezingspartner van George McGovern. Het drama-Eagleton is een van de grootste tragedies in de politieke geschiedenis van Amerika. Gistermorgen tegen drie uur Nederlandse tijd, na een gesprek van en kele uren tussen George McGovern en Thomas Eag leton in de Amerikaanse Senaat werd de beslissing bekendgemaakt. Dat was de bekroning van een sur realistisch aandoend debat over Eagletons medische geschiedenis, zijn geschikt heid voor het ambt van vi ce-president, en over de vraag of McGovern hem kon handhaven in zijn toch al door politieke verdeeld heid ontwrichte campagne. Niet het gegeven van Eag letons medische geschiede nis bracht McGovern ertoe hem te vragen terzijde te treden, maar de omstandig heid dat het chronische Eag- leton-debat de aandacht dreigde af te leiden van de grote politieke vraagstukken waarover McGovern en .Nixon zo opmerkelijk ver schillend denken. De Eagleton-affaire dreigde de verdeeldheid in de de mocratische partij nog verd dei' te vergroten. Eagleton zei in een korte verklaring dat hij, hoewel door velen aangemoedigd door te zet ten, niet wilde bijdragen tot verdeeldheid in de demo cratische. partij. Zowel voor hem als voor George McGo vern was het besluit bitter en pijnlijk. Eagleton vocht tot in de namiddag van maandag als een leeuw om zijn politieke lijfsbehoud, maar de druk op George McGovern werd, met name toen partijvoorzitster Jean Westwood in het openbaar had verklaard dat zij Eag leton liever zag gaan, ,t« groot. McGovern en Eagleton von den tenslotte een oplossing die onder de omstandighe den zo elegant mogelijk was en waarmee de politie ke schade zoveel mogelijk werd geminimaliseerd. Thomas Eagleton is de eer ste kandidaat voor het vice- presidientsehap in de poli tieke geschiedenis van A- merika die zich uit de race terugtrekt. Hij heeft giste ren ontslag gevraagd in een brief aan Jean Westwood, de partij voorzitster. Het is slechts eenmaal eerder in de Amerikaanse geschiede nis voorgekomen dat een kandidaat voor het vice- presidentschap moest wor den vervangen. Dat gebeur de in 1912, toen de republi kein James Sherman enkele dagen voor de verkiezings dag stierf. Het nationale comité van' de democratische partij zal nu een nieuwe kandidaat moe ten kiezen, op voordracht van George McGovern. Dat zal een aantal dagen kunnen duren: McGovern wil na de ervaring met Eag leton niet over één nacht ijs. De democraten hopen dat na een week van chaos de brokken gelijmd kunnen worden en een begin kan worden gemaakt met de slag tegen Nixon, Volgens de opiniepeiler Gallup ligt McGovern 19 pet op Nixon Het moment waarop George McGovern aan kondigt, dat zijn running mate, Thomas Eagleton (rechts) zich terugtrekt uit de race naar Het Witte Huis. achter De schade die door de Eagleton-affaire aan Mc- Governs presidentscampagne is toegebracht zal, nu Eag leton terugkeert naar de Senaat, niet automatisch verdwijnen. McGovern kan verweten worden, dat hij zijn partner in de verkie zingsstrijd al te slordig heeft gekozen en ook de manièr waarop hij Eagletoh toestond èen korte kruis tocht voor eigen politieke overleving te ondernemen is nauwelijks een bewijs van politiek inzicht. McGovern heeft nu de kans om een nieuwe man voor het voetlicht te halen, mo gelijk. iemand die hem kan helpen de eenheid in de zwaar geteisterde democra tische partij te herstellen. Dit is nu te meer belangrijk omdat gouverneur George Wallace van Alabama heeft aangekondigd dat hij geen derde partij in de verkie zingsstrijd zal aanvoeren. Nixon zal daarvan de vruchten plukken omdat volgens de meeste verkie zingsexperts Wallace-aan hangers de neiging verto nen nu hun held te gaan zoeken in het republikeinse kamp. Intussen is Thomas Eagleton het slachtoffer van een groot en menselijk drama, dat in de harde en vaak onbehouwen Ameri kaanse politiek zonder pre cedenten is. J 1/ C/ Merijn had een snipperdag. DUBLIN-BELFAST Het Britse leger heeft in Noord- Ierland bij huiszoekingen in katholieke en protestantse buurten een van de grootste wapen-vondsten van de afge lopen drie jaar gedaan. In de IRA-bolwerken werden onder meer antitankgeschut, 26 ge weren, 3000 magazijnen muni tie, meer dan 250 kilo explo sieven en 23 bommen gevon den. Invallen in huizen van de protestantse Ulster Defense Association leverden enkele machinegeweren, een geweer en verscheidene honderden magazijnen muniitie op. In Belfast en Londonderry bleef het gisteren betrekkelijk rustig. In de voormalige IRA- bolwerken Bogside en Creggan Estate in Londonderry waren de Britse militairen alomver- tegenwoordigd: op daken, in de deuropeningen en bij weg versperringen. Boven het stadsdeel vlogen helikopters, tens. Britse veiligheidsbeambten deelden mee, dat bij de bezet ting van katholieke ghetto's in Noord-Xerland documenten, gevonden werden die nog in tensievere contacten met ver scheidene anarchistische ter reurgroepen in de hele wereld aantonen dan men al vermoed- V Genoemd worden het Ja» -c „rode leger", de Ameri- -• „Zwarte Panter" bewe en Palestijnse bevrij- u-lewegingen. NORFOLK (Massasuchetts) (Reuter) Een wegens moord veroordeelde gevangene heeft in de gevangenis van Norfolk in Massachusetts een wacht en een gevangenis-in specteur doodgeschoten en vervolgens zelfmoord gepleegd toen een ontsnappingspoging mislukt was. Volgens de ge vangenisautoriteiten poogde hij kennelijk ook zijn vrouw dood te schieten, die twee ge weren binnengesmokkeld had. Zij bleef in leven maar haar toestand is kritiek. LONDEN In Londen en Parijs is de goudprijs gisteren boven de 70 dollar per ounce (31,1 gram) gekomen. Ten op zichte van maandag bedroeg de stijging 1,70 dollar. De prijs op de vrije markt is nu hoger dan hij ooit tevoren is geweest. Hij ligt ruim 32 dol lar boven de „officiële" prijs die de centrale banken en in ternationale financiële instel lingen hanteren voor onderlin ge transacties. WASHINGTON (DPA) Met 59 tegen 33 stemmen heeft de Amerikaanse Senaat gisteren een voorstel van de democratische kandidaat voor het landspresidentschap Geor ge McGovern verworpen om de defensiebegroting voor 1972 met vier miljard dollar te ver minderen tot 77,6 miljard, een bedrag dat ook in 1971 aan de defensie is besteed. McGovern heeft tijdens de verkiezingscampagne gezegd dat hij als president de defen sieuitgaven in drie jaar tijd met 30 miljard dollar zou verminderen. Hij acht de oor log in Vietnam en de bewape ning verantwoordelijk voor ds inflatie en voorspelt een „ruï neuze inflatie" als de begro ting van Nixon het congres onveranderd passeert. LISSABON De NAVO gaat in september in het Atlantische gebied haar grootste gemeenschappelijke oefening uit haar 23- jarige geschiedenis houden. Aan de oefening zal worden deelgenomen door ongeveer 64.000 man, 300 schepen en 700 vliegtuigen. Ze heeft plaats van 14 tot 28 september en draagt ais codenaam „Strong Express". De oefening zal staan onder leiding van drie NAVO-opper- bevelhebbers. De laatste grote NAVO-oefening, „Silver Tower", had in 1968 plaats. Er namen meer dan 200 schepen en 40.000 man aan deel. Onder de Atlantische gebieden waarover Strong Express zich zal uitstrekken, zijn de Amerikaanse oostkust, Noorwegen, de Noordzee, toegangen tot het Engelse Kanaal en het Iberische schiereiland. De manschappen en schepen komen uit Canada, Denemarken, Duitsland, Engeland, Nederland, Italië, Luxemburg, Noorwegen, Portugal, Frankrijk en de V.S. TERWIJL een 19-jarige bouwvakker uit Duitsland zich in Den Haag met een prosti- tuée vermaakte stal zijn 17-ja- rige vriend, die samen met hem naar binnen was gegaan elders in het huis 200,Met het geld ging hij naar een andere prostituée. De diefstal werd echter snel opgemerkt en de Duitsers werden door de poli tie aangehouden. I L H I bl -j I Het eerste uitzendbu reau van Nederland heeft de oplossing. Uitstekende, zorgvuldig geteste kantoor krachten van typiste tot boekhouder, staan tot uw beschikking. U' betaalt al leen de gewerkte uren en mochten de prestaties niet aan uw verwachtingen be antwoorden, dan geldt de unieke 4-uren-garantie. Informeer eens bij het eerste uitzendbureau van Nederland. het uitzendbureau dat garantie geeft k- GINNEKENWEG 103 BREDA TEL. 01600- 33329/48916 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Vanaf de Middeleeuwen zijn in België de vogels op een gruwelijke manier vervolgd. We zijn bljj dat daar een einde aan AforiivPll komt. De Belgische minister J van landbouw heeft een moedige beslissing genomen. Wij hebben hem direct een gelukstelegram gestuurd". Net als de Nederlandse henge laars zijn de Belgische vogel vangers hecht georganiseerd. Daarom verwachten de vogel beschermers acties en demon straties tegen de nieuwe maat regel. Het verbod van de vogelvangst in Belgié zien de Nederlandse vogelbeschermers als hun suc ces. Directeur J. Gerritsen van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft de Belgen met steun uit an dere landen jarenlang op de huid gezeten. In theorie is Europa nu een stuk veiliger geworden voor vogeltjes als lijsters, putters en sijsjes. Maar het blijft de vraag of de Belgische Rijkswacht il legale vogelvangers in hun kraag zal pakken. Directeur Gerritsen: „Ik verge lijk die vogelvangers met de vissers in Nederland. Een mens schijnt altijd te moeten doden. Of het vogeltjes zijn of vissen. Belgié heeft weinig wa ter en daarom wierpen de mensen zich op de vogels. Wij Nederlanders sleuren in de zo mer miljarden vissen op het droge". Met afgrijzen vertelt vogelbe- sohermer Gerritsen over de in België gebruikelijke vangstme thoden. „Dat gebeurde met grote netten en met zogenaam de slagauto's. Dat zijn hele in- dustriën. De vogeltjes werden in een periode van zes weken gevangen. Van begin oktober tot half november. Tientallen miljoenen zijn er in die trek- tijd onderschept. Mannetjes gingen naar de han del en van vrouwtjes drukten de vangers kopjes of borstjes in. En daarna werden ze door verkocht aan restaurants in België en Frankrijk. De Belgische overheid had voor de vogeljacht regels uit- gevaadigd. „Maar vergunnin gen kon je krijgen als in Ne derland visakten. Alleen moest er flink voor betaald worden. Waaruit je de conclu sie kunt trekken dat ook de Belgische overheid goed aan de vogeljacht verdiend heeft", verklaart direoteur Gerritsen. „Politiek ligt het vangst-ver bod in Belgié erg moeilijk", vertelt de heer Gerritsen. „El ke regering was bang om er haar handen aan te branden. De ministers waren banig voor het stemvolk. En daardoor gin gen de slachtpartijen gewoon door. Of je nu een christelijke minister had of een linkse". „We blijven België in het oog houden", zegt directeur Ger ritsen". Want we weten niet zeker hoe het. afloopt. België heeft bijvoorbeeld als één van de eerste landen de Europese vogelbescherminswet onderte kend. Maar in het land zelf werd er tot nu toe geen reke ning mee gehouden". De Nederlandse vogelbescher mers gaan hun aandacht nu richten op illegale vangers en op Italië. „Dat land is ook een heet hangijzer. Daar is een voorjaars- en najaarstrek van vogels. De ene keer veryiedt de Italiaanse regering het van gen en een andere keer mag het weer wel". Maar ln eigen land hebben de Nederlandse vogelbeschermers eveneens werk. Directeur Ger ritsen: „Vergeet het zuiden niet. Globaal gezegd: het land beneden de rivieren. Als er er gens de vogelwet wordt over treden, is het in Brabant en Limburg".

de Stem | 1972 | | pagina 7