Arbiter Lothar Schmid huiswaarts ROKADO WIL GIMONDI Zoetemelk fc* op dreel W4 r Pellenaars op het matje Schepers sukkelen BETTY STÖVE WINT WIMBLEDON-TITEL WINST SASQUATCH DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND nieuw horden- record Vonck breekt record rj li fc, Guimardl&mBÊÊ' draait XÊjtmÈÊ- sterk W jïËftSË*" SpoRj REYKJAVIK Het aftel len tot aan het lang verbeide begin van de tweekamp Spas- ski-Fischer om het wereldkam pioenschap schaken, maan dagavond .verloopt niet zonder complicaties. Zater dagmorgen keerde plotseling hoofd-scheidsrechter Lothar Schmid naar huis terug. Zijn zoontje Bemhard is bij een verkeersongeluk gewond ge raakt. Schmid, die in Bamberg een uitgeverij bezit, zal wel licht niet voor dinsdag in Reykjavik terug zijn. De tien jarige Bemhard raakte aan het hoofd gewond, toen hij op een helling van zijn fiets viel. Hij onderging een operatie en maakt het thans tamelijk goed. Het plotselinge vertrek van Schmid maakt de zaken des te gecompliceerder, omdat nog steeds niet is beslist op wat voor bord zal worden ge speeld. Schmid had wereld kampioen Spasski en uitdager Fischer uitgenodigd zondag naar de schaakzaal te komen om de faciliteiten in ogen schouw te nemen. In de zaal staat een kolossaal wit - Groen schaakbord van IJslandse ste nen. Men neemt aan dat Fischer liever op een houten bord zal spelen. De taak van Schmid zal gedurende zijn af wezigheid worden overgeno men door de IJslander Gud- mündur Arnlaugson. „Dat kan kritiek worden", aldus Fred Cramer, de vice-voorzitter van de Amerikaanse schaakbond, „de keuze van het bord en de stukken is veel moeilijker dan het leiden van de hele wed strijd". De Amerikanen sluiten de mogelijkheid dan ook niet uit dat de eerste partij van de tweekamp al negen dagen vertraagd zal worden uit gesteld tot aan de terugkeer van Schmid. De beide schaak grootmeesters gaven geen aanleiding tot moeilijkheden. Fischer, heeft inmiddels zijn riante villa, die hem door de IJslanders ter beschikking was gesteld, geruild voor de vier apartementen op de vierde' verdieping van het Loftlait- hirhotel, waar de Amerikaan se delegatie is ondergebracht. De kieskeurige Amerikaan vond de omgeving van de villa te rumoerig. Het is niet de eer ste keer, dat Fischer zoiets doet. Hetzelfde gebeurde in Vancouver, toen hij tegen Tai- manov speelde. In Buenos Aires, waar hij uitkwam te gen Petrosjan, verhuisde hij, nadat hij in de lift van zijn hotel tegen het droevige ge zicht van zijn Russische op ponent had aangekeken. Spasski, die pas maandag te rug zal komen, zei bij zijn vertrek dat hij zich niet zou bemoeien met de praktische gang van zaken. De keuze van het bord en de lichtval. „Dat laat ik over aan Bobby. Voor mij maakt het geen verschil", aldus de 35-jarige wereldkam pioen. OCANA WEER ONFORTUINLIJK WM M i E®W HeKs eerste gevecht tassen Merckx en Ocana is door Merckx gewonnen met een zichzelf overtreffende Joop Zoetemelk in zijn spoor. Ocana heeft de bijna twee minuten achterstand echter niet te danken aan het feit dat hij niet mee kon komen. Pech, domme pech was er de oorzaak van dat Merckx, Guimard en Zoetemelk konden uitlopen. Kort na <le top van de ^ubisque sloeg het pechduivel- tje voor de eerste maal toe. Op de door de regen in bergbeek- jjes getransformeerde wegen kreeg Ocana een lekke band. ÜSferckx ging er ogenblikkelijk vandoor. Ocana die in zijn daar opvolgende jacht op Merckx Wjel risico's moest nemen kreeg echte voor de tweede maal pech. Bijna had hij Merckx 1» pakken toen een valpartij hem ween' enige tijd tot stoppen dwong. In de laatste twintig ki lometer was er voor Ocana geen halen meer aan en kwam hij bijna twee minuten latar binnen dan het groepje van Merckx waarin ook Joop Zoe temelk en Guimard zo voor treffelijk hadden stand gehou den. ('3e sportpagina) Joop Zoetemelk, de beste Nederlandse coureur in de Ronde van Frankrijk tol nu toe kwam Lu gisteren uitstekend mee m de zware bergrit over de Aubisque. Hij reed gemakkelijk in het spoor Tijden van de groten in de Tour, zoals Merckx, Guimard, Hisard, Gimondi en Poulidor. favori O c de man a e zware berget oor de eindzeg e voor het ongeluk geboren lijkt te zijn, ppe van gisteren kwam de Spanjaard, op een belangrijk moment ten val. LONDEN Jan Struyk heeft zaterdagmiddag in Londen op de kunststofbaan van Crystal Palace het Nederlands record op de 400 meter horden verbe terd. Hij legde de 400 meter af in 51,1 seconden. Het oude re cord stond sedert 28 juni op naam van Wim Braaksma met 51,2 seconden. Wereldkampioen Randy Mat- son gaat niet naar de Olympi sche Spelen. Dit was de grote verrassing van de Olympische selectiewedstrijden in de Ame rikaanse universiteitsstad Eu gene. Naast Matson zal ook Ralph Boston in de Amerikaan se ploeg ontbreken. De 33-jari- ge verspringer Boston heeft zo danig last van een ernstige bles sure. dat hij de Olympische li miet niet heeft kunnen halen. Het junioren-record op do 400 meter horden is zaterdag middag tijdens atletiekwedstrij den op Papendal gesneuveld Frank Nusse verbeterde zijn oude record met maar liefst twee seconden en bracht hot op 53,1. Evert Hovmg verbeter de het junioren-record op do 1500 meter met 0,4 seconden en brachtj het op 3.50. Het oude record stond sedert 26 juni 1969 op naam van Jos Hermens. De beide records werden verbeterd tijdens wedstrijden die zater dag als bijprogramma van een internationale vijf- en tienkamp Werden gehouden. PAU. Zoals elk jaar tijdens de Roude van Frankrijk gaan er ook nu weer tal van geruchten over vertrek van renners naar andere ploeg, over geldprijzen enz. Men fluis tert bijvoorbeeld: Dat Walter Godefroot het komende seizoen in de ploeg van Eddy Merckx zal rijden en dat Merckx daarom in de eindsprint van het Belgisch kampioenschap verslagen werd. Dat de Duitse firma Rokado voor haar deelname arm de Tour niet minder dan 180:000,heeft betaald. D.at Rojkado, naarstig speurend naar nieuwe vedetten, ook de Italiaan Gimondi heeft benaderd. Dat Rokado aan de Belg Frans Verbeeck 140:000, fteef-t geboden voor een 2-jarig contract. Dat Kees Pellenaars ap het matje werd geroepen bij Felix Levütan omdat hij ervan verdacht werd niet onwel willend te staan tegenover het verlenen van bepaalde dien sten aan Eddy Merckx. Dat de „affaire" ontstond toen Roger Swerts ne een lekke band uit de tweede materiaalwagen van Goudsmit-Hoff de helpende hand werd toegestoken. Dat „De Pet" met verontwaardiging de beschuldiging van de hand heeft gewezen. PAU Win Schepers, toch al sukkelend met de weerslag van de beschuldi ging dat liij betrapt is op dopinggebruik in de ronde van Luxemburg, heeft het in de eerste zware berg etappe niet meegezeten. Hij raakte betrokken bij een valpartij, die zich kort voor de Aubisque voordeed. „Toen kwam ik meteen in een van de achterste groe pen terecht", aldus Sche pers", en dan is er geen te rugkomen aan. Onmogelijk in een rif als deze". En over zijn huidige vorm: „Ik rij niet best. Die affaire Lu xemburg zit me natuurlijk hoog, dat gaat ten koste van mijn prestaties. In de finale van de twee laatste ritten op het vlakke had ik het al moeilijk, als er kleine klim- metjes kwamen zat ik al flink af te zien". Bobby Fischer: Omgeving van de villa te rumoerig. Piet Vonck: Geslaagde re cordpoging. MIDDELBURG Fiet Vonck (RKHAV) heeft in Middelburg het Nederlandse record hardlo pen op de 10 Engelse mijl ver beterd. De atleet uit Hulst liep de 16.090 meter in 49 min. en 47,6 sec. Het oude record stond sedert 4 april 1971 met een tijd van 50 min. en 11 sec. op naain van Geert Jansen (AAC). De 25-jarige Vonck, die en kele weken geleden in Zundert tvfintig seconden boven het na tionale record van Jansen bleef, nam op het parkoers tussen Middelburg en Veere, onmid dellijk na de start de leiding en stond die niet meer af. Ón danks de vrijwel voortdurende regen waren de omstandighe den goed. Klaas de Ruyter (AV'34) eindigde met een ach terstand van ruim twee minu ten op de tweede plaats. Miep van Beek kn actie tijdens de vijfen tienkamp die dit weekeinde op het sportcentrum Papendal zijn gehouden. De Nederlandse Olympische kandidate voor de vijf kamp. haalde de limiet voor München niet, hetgeen waarschijnlijk op rekening van de gestaag neerplensende regen moet worden geschreven. ('Voor verslag van de wedstrijden oip Papendal zie de vijfde sportpagina.) LONDEN Het is gelukt. Voor de eerste maal in de Wimbledon-geschiedenis is een Nederlandse vertegenwoordig ster erin geslaagd een titel in de wacht te slepen. Samen met de Amerikaanse Billie Jean King versloeg onze landgenote Betty Stove het Australisch/Franse duo Judy Dalton-Frangoise Duhr met de cijfers 62, 46 en 63. Ook was het de eerste maal in de Wimbledon-historie, dat er finale-partijen op zondag werden gespeeld. In verband met de uitzonderlijk slechte weersomstandigheden, het heeft zaterdag de gehele dag in Lon den geregend, besloot de orga nisatie de nog resterende finale partijen naar de zondag te ver schuiven. Door deze verschuiving kon de traditionele Wimbledon-ex- hibitie op de Scheveningse Mets-banen niet doorgaan. Ilie Nastase werd ook in Scheve- ningen verwacht. Nu speelde hij echter zondagmiddag in de finale van het herenenkelspel tegen de Amerikaan Stan Smith. Nastase verloor in vijf sets met de cijfers 6—4, 36, 3—6, 6—4 en 5—7. Nastase behaalde echter toch nog een Wimbledon-titel. Sa men met zijn Amerikaanse partner Rosemary Casals ver sloeg hij in de finale gemengd dubbel het Australisch duo Kim Warwick-Evonnea Goolagong met tweemaal 64. (5e sportpagina) DUINDIGT De Voshengst Sasquath is de verrassende winnaar geworden van de 44c derby op een regenachtig Duin- digt, waarin veertien paarden van start gingen, vóór de grote favoriet White Clover, die tweede werd, en Snowboy. De uit Frankrijk afkomstige Sas quath, die gereden werd door de Engelse jockey Frank Durr, behoort tot stal Meendel (C. Rood) en is getraind door An- Walter Godefroot, de rappe spurter,die zo fluistert men in de Tour-karavaan volgend seizoen voor de ploeg van Merckx zou rijden. nemieke Beissel. De toto-uitke ringen waren: winnend f 11,50 plaats 2,70, 1,50 en 13,70 kop pel 16,30 en trio 1785,50. Achter de eerstgenoemde drie plaatsten zich Persian Darling als vierde, Marko als vijfde en Pallieter (eveneens in training bij Annemieke Beissel) als zes die. Van het totaal prijzenbe- drag van 34.485 gulden ging bijna zeventien duizend naar de winnaar. De miljonair onder de jockey's, de 36-jariige En gelsman Georff Lewis, die de zondag tevoren nog de Duitse derby won, vermocht met Stormklee geen rol van bete kenis te spelen. Wist White Clover, die na 1600 meter nog achter in het veld lag op zo'n elfde, twaalfde plaats, zich in de laatste 800 meter naar vo ren te werken, Stormklee met zijn record-jockey in het zadel kon hierin niet slagen. Betty Stöve, die voor het. eerst in de Wimble dongeschiedenis een titel voor Nederland in de wacht sleepte.

de Stem | 1972 | | pagina 1