Ongeluk velt Vic van Schil Renners protesteren tegen motorrijders MERCKX WEER IN GELE TRUI Joop Zoetemelk doorbreekt rust Kees Koeken. „Ik lees geen letter Frans GEEN AUSTRALIËR BIJ LAATSTE VIER Ook protest van Geiler Strijd om seconden dunrt voort Betty Stöve in halve finales damesdubbel 1 ■ihihi'i km tot km KNVB STEUNT DE FEDERATIE VAN SUPPORTERSCLUBS Peter Post opvolger van Ruys Initiatief Wagtmans Gan- Mercier meeste verdiend papier» Jw pen lurde telefoons >rfe- )ellingen sport jvoor deze rubriek moetan ■ge naam en adres worden TJ. Bij publikatle zullen deze Irden. Slechts bij hoge uit- lal van deze regel worden iNaam en adres zijn dan bij Ibekend. Publikatie van brie- I of onverkort) betekent niet factie het in alle gevallen inhoud, c.q. strekking. van vakantie las ik in van 24psto het ant- bn de heer Kuin (di- I telefoonidistrict Bre- Ijt mij te moeten zeg- I dit antwoord mij nog jrrediging kan schen- berichtgeving stond lelijk, dat heel Necter- lend jaar van gekleur- pns z»u wordien voor- nu lees ik, dat dit de bedoeling niet is. ram dit berioht dan If het waanzin vinden, J PTT die met verlies I bij haar jiaiairlijikse linkopen een gedeelte 1 gaiat bestellen, omdat fhien enkele gegadig- die in hun interieur Jleund toestel wensen l'ooir iets extra's willen I Er zullen dus onge- I van die verschillende I toestellen een belang- l;al overblijven, omdat I interesse voor is. De nogelijkheid is dlan, J er toestellen verwan- Iten worden, de duur- lleuinde to>estelïen hier- Tgebruiken met als ge- >r een verlies voor de J wij dan maar weer [rieven betalen. er bij, dat de huidi- toiestellen het overal fen en dat de hogere pgen voor een bijzon- Voering de extra-in- en nooit zullen dek- lOUT J. VEENENDAAL aanleiding van bet |ïlijke artikel van Wim over de „helder- litvinder", Martien |rgen, in „Vrij Uit" rdag 1.1. een verhaal- |-van ik indertijd ook York verdiende een bisj schlemiel een ver- ftnet^ geboortevoorspel- lii cliënten waren bijna loodnerveuze a.s. va- J grootvaders die voor ■t van hun leven tot lus verheven hoopten len. De helderziende ïe altijd a raispn van 1 een zoon en schreef len groot boek in het Jan de klant naam en ■met daar achter, zon- pe ander het zag, het Jochterü!" I er na enige maanden jende bedrogene zijn tigeisen omdat de ig fout was, dan leg- lelderziende hem met rieur gebaar het boek Izei: „Mis meneer, ik u goed voorspeld, de zenuwen hebt u niet goed begrepen, it wel meer voor, in val hartelijk gefelici- •t uw dochter". Meest- hij dan toch nog een m de gelukkige vader BURG VAN JELGERSHUIS Woensdag 5 juli 1972 -■ ST. JEAN DE MONTS Be zig aan het vestigen van een record dat zeker de tourge- sehiedenisboeken gehaald zou hebben, is de Belgische cou reur Victor van Schil uit de ronde van Frankrijk verdwenen Hij (bijna 34 jaar oud) was historie aan het maken door zijn tiende tour te rijden, een startrecord waar op ver der alleen Raymond Poulidtv zich mag beroepen. Bovendien, en ook dat is een prestatie, reed Vic van Schil al zijn ne gen rondes van Frankrijk uit. Die van dit jaar, zou met het bereiken van het getal 10 zijn carrière een niet onbelangrijk aspect geven. 'Maar de knecht van Eddy Merckx (hij deed zijn derde Tour voor hem, de zes voorgaande keren diende hij Raymond Poulidor) haalue dat niet doordat hij gisteren betrokken raakte bij een val partij die een motorrijder ver oorzaakte. Tourdokter Miserez constateerde een ernstige schouderblessure waarvan hij de pijn met injecties verdreef. Na de etappe in St. Jean de Monts was Vic van Schil er echter zo beroerd aan toe, dat hii tot twee keer toe het be wustzijn verloor. En zo ein digde voor hem zijn tiende ronde van Frankrijk in het ziekbed. (Van onze speciale verslaggever) SAINT JEAN DE MONTS - Op initiatief van Rini Wagtmans hebben de Tour renners gisteren in de derde etappe geprotesteerd en ge demonstreerd tegen het ge vaar dat de Motards vormen voor het peloton. Zestig ki lometer lang reden ze ten teken van grote ontevreden heid niet harder dan 30 km per uur. Die actie, op gang gebracht door Wagtmans, werd ingege ven toen zich na 21 km een ernstig ongeluk voordeed. Een motorrijder van de Franse tele visie scheerde toen langs het peloton, raakte een toeschou wer en plofte met zijn machi ne tussen de renners. De chaos was groot. Ambulances en doktorenwagens gierden naar de ongeluksplaats waar een aantal renners geholpen moes ten worden voor blessures en de bestuurder van de motor ging met overigens niet ernsti ge verwondingen in een zie kenwagen. Van de geraakte coureurs was Jean Viddament er het slechtste aan toe. Hij stapte na behandeling welis waar weer op, maar staakte tien kilometer verder de st-rij d. De renners hadden intussen duidelijk gereageerd op het in cident. Ze trokken aan de remmen en weigerden harder te rijden dan 30 km. Toen Fe lix Levitan om uitleg kwam vragen werd hem te kennen gegeven dat het eens afgelopen moest zijn met de manier en de frequentie waarmee de mo tards passeren. „Levensgevaar lijk", zei Rini Wagtmans, die het peloton aanspoorde tot het protest. „Vorig, jaar was het al een beroerde zaak maar wat die motards nu maken is onver antwoord. Levitan moet ze maar eens onder handen ne men, en hen niet toestaan dat ze steeds van voren naar ach teren crossen". Commentaar van Tour-directeur Levitan: „Het protest is in behande ling". (Van onze speciale verslaggever) MERLIN PLAGE Toen de derde werkdag van de Tour erop zat, meldde Eddy Merckx dat hij zich een tevreden man voelde. Hij deed dat met zijn stereotiepe „Ik ben content" en het was te zien geweest op het van de hitte sidderende podium in Merlin Plage waar duizenden badgasten hun klamme lijven tegen elkaar persten, daarmee het politiecordon doorbrekend. door- peter heerkens Er waren er veel die doorge drongen tot aan de voeten van de meester „boeh" tegen hem riepen, want dat Eddy Merckx het presteerde om Cyrille Gui- mard uit de gele trui te rijden werd niet alom gewaardeerd maar de anti-brigade kon Merckx niet uit zijn humeur brengen. Hij bleef voor zijn doen uiterst vrolijk, lachte op vallend veel en werd niet moe van het zwaaien met bloemen. Wie mocht denken dat Eddy Merckx het weinig eervol zou vinden om zijn gele trui te heroveren in een ploegentijd rit dat deed hij door de 20 sec. die voor elk lid van de winnende ploeg individueel werd doorgevoerd kwam bedrogen uit. „Het doet me plezier", zei Eddy Merckx, „dat mijn ploeg zo'n duidelijk aandeel heeft in dit succes. Ze werken er altijd voor maar hun bijdrage ziet men dikwijls niet. Vanmiddag kon dat wel. Daarom ben ik zo blij. Voor de jongens, verstaat ge". Tegen de kracht van de Molte- m's had Cyrille Guimard met zijn Gan-Merciers niet op ge kund en zoals de hele week al, speelde het spel zich daarmee af rond de seconden. Guimard lag er negen voor op Eddy Merckx, toen hij begon aan de ploegentijdrit in Merlin Plage waar zich tienduizenden toe risten ophoopten langs de smalle asfaltweg'getjes in het recreatiegebied langs de kust. Op het moment dat Merckx startte, had Guimard zijn 16,2 km lange rit achter de rug en was het al nagenoeg duidelijk dat het geel zijn schouders niet meer zou sie ren. Daarvoor maakte Gan-Mercier een iets te zwakke tijd en dreigde de ploeg hetgeen ook gebeurde net buiten de bonificaties te vallen. Gui mard had er 15 nodig om zich le kunnen handhaven en dat bleek nog voor Eddy Merckx vertrok een uitzichtloze situa tie. De enige vraag die nog overbleef gold de uitslag voor de eerste twee plaatsen, want een Bic-triomf zóu de dan als tweede eindigende Merckx wat minder voorsprong op Gui mard bezorgen. Maar zelfs dat genoegen gunde de Belg zijn Franse tegenstander niet. Hij haalde eruit wat er in zat. Al les bij elkaar een verschil van 12 seconden winst waarmee'de Tourwpek van de sprint, en dus de strijd om luttele secon den, de tweede helft inging. Eddy Merckx: blij voor zijn ploeg. (Van onze speciale verslaggever) ST. JEAN DES MONTS Op de rustige ochtend die de derde Tourdag beloofde te worden met een korte etap pe van 1G1 km en een ploe gentijdrit in de middaguren heeft Joop Zoetemelk voor enige opwinding gezorgd. Tussen wat onbelangrijke vluchtpogingen door, sloop hij halfkoers uit het peloton, in gezelschap van Guyot, Hoban en Daunat. Het leek een van de vele ten dode opgeschreven demarrages, maar toen de voorsprong sneller opliep dan bij voorgaande acties kreeg de ontsnapping een sensationeel tintje. „Eigenlijk", zei Zoete melk later, „had ik helemaal niet de bedoeling zo serieus weg te komen en ging het me alleen om de bonificatie van de sprint voor de Point Chaud. Maar ik draaide zo lekker, dat ik dacht: laat ik maar eens goed doorgaan". Het mislukte tenslotte. Vooral omdat Barry Hoban het ritme in de kop groep steeds brak door niet over te nemen. Hoewel het draaiboek van de Tour duidelijk aangaf dat aan het einde van de derde etappe nog een volle ronde ge reden moest worden op de gro te boulevard van St. Jean, spurtte Kees Koeken vroegtij dig af in het peloton. Veertig seconden daarvoor deed Noel van Clooster hetzelfde in de kopgroep en men kon zich af vragen hoe het mogelijk is dat renners zo'n grote vergissing begaan. Kees Koeken had er een helder antwoord op. „Ik lees geen letter Frans. Wat moet ik dan weten van wat zij hier voorschrijven Gerard Vianen deelde die mening niet. „Of je nou Frans kent of niet. pijlen zijn overal hetzelfde en in r''U '--•■Ir - - -i- lijk aangegeven. Je had zo kunnen zien hoe de situatie was". Laatste woord van Koe ken: „Dan hadden ze het me maar moeten vertellen". Felice Gimondi heeft aan gekondigd dat dit zijn laatste Tour de France is. „En", voeg de hij eraan toe, „ik zal er iets goeds van proberen te ma ken. Maar deze week lukt dat zeker niet met al die vlakke ritten. Bovendien blokkeren de ploegen van Merckx, Ocana en Guimard de koers volledig. Ik wacht maar od de bergen. De vluchtpoging waar hij zich in de eerste helft van de derde etappe aan waagde, heeft Joon Zoetemelk de prijs van de strijdlustigste renner opgeleverd. VOETBAL John van Wens- veen, linkervleugelverdediger van de eerstedivisie-club Heerenveen heeft een contract! voor drie jaar getekend bij deze club. De Italiaan Ercole Gualazziré gaat als eerste van een zeven man sterke kopgroep door de finish. van 6 km: demarrage van Genty. 11 km: Genty ingelopen. 15 km: Demarrage van Ver- straeten, erbij: Mintjens, Guer ra, Berland, Cadiou. Aranzabel en Miranda. 18 km: Kopgroep ingelopen. 21 km: Valpartij waarbij o.a. betrokken zijn Koeken, Vida- ment. Van Schil, Wright en Dierickx. 33 km: Ontsnapping van Gre- nier. In de achtervolging: Duynidam, Dolman, Mourioux. De Schoenmaker, Genty, Abe- loos en Verstraeten. Bourhis en Matignon. 37 km: Peloton haalt vluchters terug. 50 km: Vidament staakt de strijd door zijn bij de valpartij opgelopen blessures. 65 km: Kopgroep bestaande uit: Van Leeuwen, Muddeman. Matignon en Verstraeten. 75 km: Peloton achterhaalt kopgroep. 80 km: Zoetemelk, Guyot, Ho ban en Dounat ontsnappen uit het peloton. 90 km: Leiders ingelopen. 91 km: Korte vlucht van Merckx, Ocana, Verbeeck, Bruyere, Mendez. Mintkewiecz en Schleek. 135 km: Kopgroep: Van Cloos ter, Tschan, Beysens, Money- ren. De Schoenmaker. Gualaz- zini en Guyot. 145 km: Leiders hebben 1 mi nuut. 161 km: Gualaazini wint derde etappe in Saint Jean de Monts. LONDEN (ANP) Austra lië heeft de tol moeten betalen voor het niet deelnemen van het profcircus, dat eigendom is van Lamar Hunt. Onder deze uit 32 spelers bestaande groep bevinden zich er 16 uit het vijfde werelddeel. Bij de laat ste acht in het herenenkelspel van Wimbledon hield zich nog slechts een Australiër staande: Colin Dibley. Maar zijn einde kwam dinsdag'. De Spanjaard Manuel Orantes kende geen mededogen met de man, die om zijn vreemd wiegelende gang wel eens oneerbiedig met een eend wordt vergeleken, en snelde naar 6-2 6-0 6-2. Dit mag wel de meest vernietigen de uitslag in een kwartfinale partij van de laatste jaren ge noemd worden. Het kampioenschap bij de heren kan nu alleen nog maar naar de Verenigde Staten (met als vertegenwoordiger de als eerste geplaatste Stan Smith) of maar Europa (met Orantes, de Tsjech Jan Kodes en d-e Roemeen Ili Nastase) gaan. Als laatste Europeaan won de Spanjaard Manuel Santa-na in 1966 en als laatste Amerikaan Chuck McKinley in 1963. Na 1966 was het heren enkelspel voornamelijk een Australische onderonsje ge weest. De partijen voor de kwartfi nales vergden in g-een enkel geval meer dan drie sets en het krachtsverschil was telkens overduidelijk. Verliezers Alex Metreveli (Rus), Onny Parun (Nieuw Zeeland), Colin Di bley (Austr.) en Jim Connors (VS) wisten respectievelijk slechts tien negen, vier en ne- gen games te winnen voordat de definitieve uitschakeling volgde. De 19-jarige nieuweling Jim Connors, die in de eerste ronde •al uithaalde met een zege op de sterke Zuidafrikaan Bob Hewitt, had geen antwoord op het sluwe spel van de 25- jarige Roemeen Nastase. Er bleef de jongeman uit Calif or- nië, die het spel van zijn grootmoeder leerde, niets an ders over dan het hoofd te schudden in wanhoop. Vooral de passeerslagen van de nukkige Roemeen, die aan het eind van deze maand zijn 26-ste verjaardag hoopt te vieren, waren onnavolgbaar. Daarbij kwam dat Connors geen enkele kans aan het net kreeg. Kon de Amerikaan, die opvallend vaak in de buurt van de 17-jarige openbaring Chris Evert wordtwaargeno men, in de eerste twee sets de schade nog tot 64 beperken, in de derde eet behield hij slechts een keer zijn opslag (6-1). Stan Smith, de rijkste cor- poraal in het Amerikaanse le ger, liet in de partij tegen sportjournalist Alex Metreveli uit Rusland zijn beste spel tot dusver zien. Metreveli, de -eer ste Rus die een plaatsing ver wierf in de toch zo rijke his torie van Wembledon, had vooral veel moeite met de kei harde services van Smith. Toch speelde de Rus niet be paald zwak. In d-e twede set (68) gaf hij zelfs uitstekend partij voor de ogen van John N-ewcombe, die op de tribune kon gissen wie zijn opvolger zal worden. De 25-jarige Smith kende zijn tegenstander in de and-ere sets telkens slechts twee games toe. Hij treft nu in de halve finales de besnorde Tsjech Jan Kodes die korte metten maakte met de magere Nieuw-Zeelander Onny Parun. De Amerikaanse Billie Jean King en Betty Stöve, als eer ste geplaatst, hebben de halve finales damesdubbelspel be reikt door een overwinning op de Australisch-Zuidafrikaanse combinatie Wendy Gilchrist- Laura Rossouw: 62 62. Betty Stöve kwam ook een ronde verder in het gemengd dubbelspel. Met haar Rhodesi- sche partner Hank Irvine ver sloeg zij in de derde ronde de Indiër Anand Amritraj en de Australische Maureen Tesch met 62 64. De voornaamste uitslagen: herenenkelspel: kwart finales: Orantes Sp Colin Dibley Austr. 62 60 62, Nastase Roem - Connors VS 64 64 61, Kodes Tsj. S. - Parun NZ 6—2 6—3 6—4, Smith VS - Metreveli Rus 62, 36, 62. ■■'■ÊksjÉÊÊÊÊÈm f i Belly Slove: in de halve finales van het damesdubbelspel Het moment waarop Bobby Fischer tot grote opluchting van de organisatie voet op IJslandse bodem zet (VERVOLG VAN PAGINA 1.) In een verklaring zegt Spass ki: „Fischer heeft de regels overtreden die met betrekking tot deze tweekamp zijn vast gesteld door te weigeren aan wezig te zijn bij de openings plechtigheid. Daardoor heeft Fischer mij persoonlijk "en de Russische schaakbond, die ik vertegenwoordig, beledigd. De publieke opinie in Rusland en ikzelfzijn verontwaardigd over het gedrag van -Fischer. Hij heeft zich bij iedereen in dis- crediet gebracht". Ook internationaal grootmees ter Yetim Gelier, leider van de Russische delegatie, over handigde Euwe een officiële verklaring. Daarin wordt ge zegd dat de tweekamp zou wor den gespeeld volgens de bepa lingen van akkoord van Am sterdam van 20 maart j.l. Te gen die afspraak In werd de eerste partij niet op 2 juli ge speeld. „Integendeel, de FIDE-presi dent besloot de loting en het ispetlen van de eerste partij twee dagen uit te stellen. Het motief daarvoor was ziekte van Fischer. De president beschikte echter niet over een officiële verklaring waarin iets over Fi schers ziekte werd gezegd. Wij zijn van mening dat dit besluit van de FIDE-president in strijd is met de overeenkomst van Amsterdam, de reglementen van de internationale federatie en met de brief van Euwe van 5 mei." ZEIST (ANP) Tijdens een in Zeist gehouden bespre king hééft de heer Coler, vice- voorzitter van de KNVB en voorzitter van de sectie be taald voetbal, toegezegd dal de federatie van supportersvere nigingen materiële steun zal ontvangen van de bond. Ook zal de KNVB, namens welke organisatie ook compe titieleider Huybreehts aanwp- zig was, via het officiële me dedelingenblad op de activitei ten van de federatie wijzen. Vertegenwoordigers van sun- portersverenigingen kregen tijdens de bijeenkomst gele genheid te praten over de na te streven doelstellingen, zoals het voorkomen van wangedrag onder het publiek, waardering kweken voor de tegenstanders en de scheidsrechter en het komen tot een nauwe samen werking tussen de supporters verenigingen onderling. De fe deratie zal in het komende seizoen een wisselbeker als- 1 mede drie geldprijzen be schikbaar stellen voor het pu bliek dat zich het sportiefst gedraagt. De beoordeling zal geschieden door d-e landelijke sportpers. Fischer kwam gisterochtend om zeven uur aan in Reykja vik. Bij de loting, die trouwens niet doorging omdat Spasski de zaal verliet nadat hij zijn protest had ingeleverd, was hij niet aanwezig. Zijn vertegen woordiger vertelde dat hij sliep. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Peter Post zal het volgende seizoen wie- Iermanager Charles Ruys in het Ahoysportpaleis gaan opvolgen als organisator van wielerwed strijden. In de gesprekken die hier over tot nu toe zijn gevoerd, toonde de oudzesdaagsekeizer zich zeer enthousiast over de hem gedane voorstellen. Na de Tour de France zullen de be sprekingen definitief worden afgerond. (Van onze speciale verslaggever ST. JEAN DE MONTS In het geldklassement van de Tour, staat de ploeg van Cyril le Quimard op kop. Gan-Mer cier voert de ranglijst van ver diensten stevig aan voor Roka- do en op de derde plaats Molteni. De stand na de eerste twee dagen: 1. Gan-Mercier: 7670 gulden; 2. Rokado: 2675 gulden; 3. Molte ni: 2675 gulden; 4. Magniflex: 2240 gulden; 5. Sonolor: 1362 gulden; 6. Peugeot: 1277 gul den; 7. Goudsmit-Hof f: 1150 gulden; 8. Salvarani: 972 gul den; 9. Gitane: 830 gulden; 10. Bic: 736 gulden; 11. Watney: 688 gulden; 12. Flandria: 496 gulden. ATLETIEK De Rus Janis Loesis heeft tijdens internatio nale atletiekwedstrijden in het Bisletstadion van Oslo voor een beste seizoenprestatie ge zorgd bij het speerwerpen. De oud-wereldrecordhouder kwam tot 90,76 meterHet wereldre cord is sedert 1969 met 92,70 meter in bezn van de Fin Jorma Kinnunen.

de Stem | 1972 | | pagina 9