t de o nen en Het verzonken kasteel De Beer Limmerik WORSTELING OM OPVOLGING SATO Vredesgesprek in Korea pellingen Caetano verwerpt overdracht gebieden aan Afrikanen *Slen- STREVEN NAAR HERENIGING REMOVINE HET NAMEN- ABC ziekte? NIXON ZOND NOG 50.000 MAN NAAR INDOCHINA PSYCHOLOGISCH LEXIKON roetbal kleine stem List Geen spoor We g Stichten Schoolreisje HERENIGING Dominee in Z.-Afrika neemt ontslag na kritiek op rassenbeleid v*ge- o* 10 'tere condities". lohan Sulkers er lur aam geven om pord of omgeving verken, dan heeft hiervoor ook lossing voorhan- (Sulkers: „Het is dat ik hier ngeving blijf, ik ll aan thuis ge- |ar dat is dan he- erg, wamt Feye- |ft beloofd dat wij luxe auto vier week opgehaald Feyenoord zich hte te getroosten prs en Piasmans voetbalopleiddng bieden, het is I dat bij een be- 1 voetbalvereniging pele rendement dat opleidingen ge worden voorop- is de beide jon- ook keihard ge- Ismans: „Er is ons verteld dat we moeten maken, lik er geen schrik laar Rotterdam te [vind dat je eens moet maken en lebeurt dat nu toe- Rotterdam. Voor geld had het bij |j Anderlecht kün- die zijn bij aan de deur ge- pht was op het |n Piasmans op- gemaakt door [er Jan Brouwer pd jaar assistent- In Kessler wordt, phan Sulkes als pans waren regel- pchten voor het [s elftal Van 14 tot It onder de hoede Brouwer, die zijn Brussel blijkbaar vergemakkelijken meebrengen van |nge Nederlandse [ederlands elftal sulkers en Pias aanraking met doen „topvoet- >t hemelsbreed met het voetbal lun eigen vereni- it gespeeld. Rini ,Bij Steenbergen niet eens een ler. Ik heb nooit rondjes gelopen. |ik bij Cees Ver st jeugdplan Bra- m, kreeg ik de [te training. Toen [1 met dat voetbal gemaakt, heb ik >pt om bij een of J-aalde voetbalver- |komen". >ver zijn dat hun [men zijn verwe- laan ze niet met [>te naar Rotter- iet daar even te en. „Maar", zegt lans, „hopen doe jk altijd". VERMEULEN. Woensdag 5 juli 1972 11 15 Er ligt een groot meer, temidden van een bjjna ondoordring baar bos. Hoge bomen en doornig struikgewas staan dicht opeen en sluiten het af van de wereld. Er wordt gezegd dat er in het meer een albasten kasteel ligt verzonken. Van de weinige dappere woudlopers die de gevaarlijke tocht hebben ondernomen om naar het meer te kijken, zegt de een: „Juist toen ik er was, betrok de lucht en brak er een stortbui los. Het meer was niet groen meer maar graauw en de oppervlakte ondoorzichtig. Ik heb geen kasteel gezien". De ander zegt: „Toen ik er was, werd juist de lucht ver duisterd door een vlucht vo gels, wel duizenden. Ze stre ken neer op het water en spetterden en spatten zodat de oppervlakte een deinende zee van veren en golven leek. Ik heb geen kasteel gezien". Maar een derde zegt: „Toen ik er aankwam was het nacht. De maan scheen en het meer lag stil te spie gelen. Ik zag de bomen langs de kant terug in het water en ook die maain tussen ijle wolken. Onder het groene water meen ik wel iets ge zien te hebben. Muren, ronde ramen, lantelen, torens? Ik weet het ndeit. Misschien toch alleen maar de weerspiege ling van wolkenflarden in de maanverldchte lucht". In een dorp, dicht bij het ondoordringbaar bos, kwam eens, lang geleden een ge woon uitziende jonge vreem deling aan om er een paar dagen te blijven. Op de brug die daar over het witbrui- send riviertje ligt, ontmoette hij een eenvoudig maar won dermooi meisje. Zij vonden elkaar zo aax-dig dat ze elke avond opnieuw naar de brug kwamen, hij van de ene, zij van de andere kant. De vreemdeling rekte zijn verblijf en nam zich voor met het meisje te trouwen, ofschoon hij zelf een prins was. Dat moest hij haar nu maar vertellen... Op de avond dat hij dit besluit wilde uitvoeren, was de strenge vader van het meisje achter die ontmoetin gen gekomen en aangezien hij zijn dochter nog veel te jong vond voor een vrijer en bovendien niets van gewone vreemdelingen wilde weten, verzon hij een list om een einde te maken aan die ont moetingen. Deze avond sloot hij zijn dochter op in haar kamer en ging zelf naar de brug, om de vriend van zijn dochter op te wachten. „Ik breng u een boodschap van de gra vin", zei hij. „Zij is vandaag weggevaren met de graaf om met hem te trouwen en te gaan wonen in zijn kasteel aan het groene meer". „Wie is de gravin"?, vroeg de jongeman. „Dat is het meisje, dat u hier elke avond ontmoette. Ik ben haar die naar", zei de slimme vader. „Waar ligt dat groene meer", vroeg de prins wanhopig. „Ik kan het niet geloven". „Het groene meer ligt temidden van dat bijna ondoordringba re bos", zei de vader en wees naar de donkere, be boste heuvels die tegen de avondhemel dreigend afsta ken. „Maar zij heeft mij daar nooit iets over gezegd", sta melde de jonge vriend. „Zo was zij nu eenmaal", ant woordde de oude man. De prins keek over de leuning van de brug. „Maar in dit bruisende water kun je niet varen", zei hij ongelovig. „Nee geen enkele boot kan hierin varen, behalve die van de graaf", was het antwoord. Toen keerde de bedrogen prins de vader de rug toe. Nog diezelfde avond verliet hij het dorp en trok langs een smal pad het bijna on doordringbare bos in. Het werd een donkere nacht, en als er toch nog een sterretje aan de hemel pinkte, dan kon hij het niet zien. Want hoog boven hem ruisten en fluisterden de dichte blade ren. Nachtvlinders fladder den tegen zijn gezicht, gloei- wormpjes schoten vonkjes af, een nachtegaal zong vervoe rend en zoete bloemengeur trok door de lucht. Maar al gauw hield het bospad op. Moeizaam moest de vastberaden jongeman nu zijn weg banen door warrige struiken. Kruipend gewas en doornige takken scheurden zijn handen en kleren. Nu was er geen nachtegaal meer te horen, maar het krassen van uilen. En wat hij zag fonkelen, waren de gloeiende ogen van de roofdieren.. Zo vocht de prins tegen het bos en het leek hem of er geen eind aan de nacht zou komen. Maar eindelijk begon het licht te worden. Staromen en struiken weken uiteen: hij stond aan de oe ver van het doodstille groene meer. Daar lag het, rond, peilloos diep, geheimzinnig glanzend in het licht van d-e opkomende zon. Maar ron dom stond het zwijgend bos. Er was geen spoor van een kasteel te bekennen. Toen begreep de vreemde ling die een prins was, dat de oude man hem beetgeno men had en dat zijn liefste meisje hier niets van wist. Hij rustte een dag en een nacht aan het meer en dacht na. Toen hij een besluit had genomen, trok hij om het water heen naar de overkant en ondernam van daaruit op nieuw een barre tocht om het bos door te komen. Maar nu was het dag en hoe ge vaarlijk het ook bleef, hij kwam heelhuids aan de an dere kamt te voorschijn. nieuwe lange bosweg naar het albasten kasteeltje leek hen kort.. Aan het groene meer leef den zij lang en gelukkig. En toen tenslotte het meisje een oude vrouw was geworden en stierf, was de hemel zo genadig om bliksemschichten af te vuren op 't kasteeltje, zodat de prins met zijn ge liefde vrouw en met het hele kasteel in bet meer verzon ken- De plaats waar het gestaan heeft, werd al gauw over woekerd met planten en de weg door het bijna ondoor dringbare bos, groeide dicht. En zo komt het dat er nu nog mensen zeggen: er ligt een albasten kasteel verzon ken in het groene meer. Dat dappere woudlopers er wel eens gaan kijken en soms onder de roerloze groenspïe- gelende oppervlakte Iets zien schemeren dat lijkt op mu ren, ramen, kantelen en to rens. AN MAC GILLAVRY lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Er was eens een beer, die was zo licht als een veer. Maar daar kwam Jan de Wind al aan, die riep: nu is het met je gedaan. Hup, het beertje ging hoepla in de lucht, toen hij op de grond was, nam hij een diepe zucht. Maar waar was het beertje nou, en waar was zijn vrouw? Het beertje was in Engeland terecht gekomen, waar hij zo van had zitten dromen. De wind wou hem omhoog blazen, maar hij kon lopen naar de hazen. Het beertje was niet meer, zo licht als een veer. Het beertje lachte hein uit, hij zei: Vervelende guit. Marinka Ermens, 10 jaar, Prinsenbeek iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ii iiiiiiiiii ii iimiii 111111111 mill ii' iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiinm A is Andries die brood koopt. B is Bennie die heel hard loopt. C is Ceetje die maakt veel lol. D is Dannie die veegt met de ragebol. E is Eduard die veegt de vloer. F is Frans die logeert bij een boer. G is Greetje die speelt bui ten. H is Henk die gaat naar bakker Luiten. I is Ingrid dat is een leuke meid. J is Jenske die met een auto rijdt. K is Karei die loopt op klompen. L is Leo die is aan het pompen. M is Marietje die staat bui ten. N is Nelly die kan goed fluiten. O is Opa die rookt een pijp- P is Pietje die zit in de knijp. Q is de letter daar weet ik niets voor. R is Rudolf die schrijft mooi door. S is Saartje die zit op de trap. T is Toon die maakt een grap. U is Ursula die staat te strij ken. V is Victo-r die staat te kij ken. W is Willem dat is een mooie schrijver. X is Xantippe die staat bij een vijver. Y is Ysbrand die staat te fluiten. Z is Zegen daar ga ik mee besluiten. Lucy de Wijs (11 jaar), Moerdijk 9 Karin Rulens, 7 jaar, Geertruidenberg. Hier lag een kleine stad waar de jongeman zijn in trek nam en al gauw ieder een in rep en roer bracht. Hij riep houthakkers op en gaf hoge lonen om een weg te kappen vanuit de stad naar het groene meer. Hij ontbood terstond een bouw heer die steenhouwers en timmerlieden aan het werk zette om een albasten paleis je te bouwen en loofde belo ningen uit voor iedere dag dat het werk vroeger klaar zou zijn dan er berekend was. Binnen een jaar stond een marmerwit kasteeltje aan de oever va nhet groene meer. Toen liet de prins een koets bespannen en reed daarmee, gekleed in schitte rende kleren om het bos heen naar het dorp waar zijn uitverkoren meisje woonde aan de overkant van het wit- bruisende riviertje. Hij reed de brug op en liet daar de koeits stoppen, om zelf te voet verder te gaan. De eer ste die hem tegemoet kwam, was de vader van het meisje die diep boog voor deze voorname heer. Maar de prins vroeg: „Is de gravin thuis"? Nu schrok de man "en herkende in de prins de eenvoudige vreem deling die hij een jaar gele den het bos had ingestuurd. Maar het meisje had de stem van haar geliefde herkend en vloog hem al in de armen. Zij stegen in de koets en samen reden zij weg. De lan ge tocht om het meer heen, naar het stadje en over de Karin van de Bosch, 11 jaar. Een bakkersvrouw te Maastricht werd moeder van een héél zwaar wicht En vlak na de geboorte al het klinkt misschien een beetje mal zei de trotse moeder: Het is een gewichtig ding dat kleine loeder! Karin Jansen IIDIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllll Toen ik wegging waren er heel veel vaders en moeders van de kinderen, die op schoolreis gingen. De kind-e ren zwaaiden. Toen ging de bus rijden. Alle kinderen zwaaiden nog. Toen de bus harder ging gingen de kinde ren zitten. Toen waren we er. Ze gingen het sprookjes bos in ze zagen Langnek en Doornroosje en Sneeuwwitje en we hebben ook nog in de treintjes gezeten en de rode schoentjes. En we hebben ook nog een ijsje op dat was fijn. Marja Dreef, 7 jaar Van onze redactie buitenland) NEW YORK De Amerikaanse strijdkrachten in en bij Zuid- Oost-Azië zijn sinds het begin van het N oord-Vietnamese voor- jaaroffensief met meer dan 50.000 man uitgebreid. Dit is meer dan de 40.000 Amerikanen die in dezelfde periode uit Vietnam zijn te ruggehaald, aldus het juli-nummer van het Amerikaanse „Time Magazine". President Nixon heeft vorige week aangekondigd dat in de maanden juli en augustus weer 10.000 man van het Vietnamese strijdtoneel naar huis zullen worden gezonden waardoor de Ame rikaanse sterkte per 1 september op 39.000 zal komen. Maar aldus het blad, de afgelopen maanden is in alle stilte het aantal Amerikanen in de wateren bij Vietnam gebracht van 18.000 op 42.000, in Thailand van 32.000 op 45.000 en zijn op de aanvoerswegen van Japan, de Filippijnen, Guam en Okinawa naar Saigon nog eens 15.000 ingezet. Deze verandering in de troepensterkte weerspiegelt, aldus „Time Magazine", de gewijzigde rol van de Ver. Staten in Viet nam. In september zullen nog slechts 1000 Amerikanen deelne- men aan de gevechten ter land. Hun taak. zal in hoofdzaak be- staan in het beschermen van de Amerikaanse bases van waar uit de Zuidvietnamese troepen worden bevoorraad. De Amerikanen zullen zich alleen beperken tot bombarderen, hoewel de Zuidvietnamese luchtmacht nu al 40 procent van de tactische vluchten uitvoert. TOKIO (REUTER) In de bittere strijd om de opvolging van de aftredende Japanse premier Eisaku Sato is Kakuei Tanaka, minister van handel en industrie, de koploper van de vier kandi. daten. Zijn voornaamste mededinger, minister van buitenlandse zaken Takeo Fukuda, vecht echter hard om woensdag gekozen te wor den tot voorzitter van de aan het bewind zijnde liberale demo cratische partij, waaraan automatisch het premierschap verbon. den is. Deze twee mannen zijn pijlers geweest van de regering van de 71-jarige Sato die op 17 juni bekendmaakte dat hij zou aftre den. Hij heeft na de tweede wereldoorlog een record gevestigd door bijna acht jaar aan het bewind te blijven. De 54-jarige Tanaka is op eigen kracht beroepspoliticus gewor den. Zijn snelle besluitvorming en handelen hebben hem de bijnaam „elektronische wals" bezorgd. De 67-jarige minister van buitenlandse zaken daarentegen zou door Sato liever als zijn opvolger worden gezien. Hij is de Ja panse elite-ladder opgeklommen door het volgen van exclusieve schólen en zijn carrière aan het ministerie van financiën. In hun zog komen oud-minister van buitenlandse zaken Masayoshi Ohira (62) en de 65-jarige Takeo Miki, eveneens oud minister van buitenlandse zaken. Beiden maakten deel uit van de eerste kabinetten van Sato, maar kregen later kritiek op de premier. De politieke programma's van de vier kandidaten vertonen veel overeenkomsten. Zij streven op binnenlands gebied naar een be ter milieu en een gelukkiger maatschappij door het wegwerken van de onaangename nevenprodukten van de welvaart, vervuiling, stijgende consumptie- en grondprijzen en verkeersopstoppingen. Blijkbaar gealarmeerd door de massamoord van 30 mei op het vliegveld van Tel Aviv door drie jonge Japanners en ook door de geweldpleging door studenten in Japan zelf dringen zij aan op herziening van het onderwijssysteem. Op het gebied van buitenlandse zaken streven zij naar nau were vriendschappelijke betrekkingen met de Verenigde Staten de voornaamste handelspartner van Japan als basis voor de diplomatieke politiek, hoewel zij op verschillende punten de na druk leggen. Zij verwerpen alle vier de gedachte aan een Japanse atoombe wapening of Japanse deelneming aan oorlogen en willen snelle besprekingen op regeringsniveau met Peking om tot normalise ring van de betrekkingen met China te komen. Op dit gevoelige punt verschillen zij echter eveneens in hun be nadering. Om het even wie Sato ook opvolgt, hij zal zich meteen moe. ten wijden aan het probleem van de internationale valuta en een oplossing moeten vinden voor de handelsbalans met de V.S., die vorig jaar een overschot van 3,2 miljard dollar vertoonde. Tegen eind juli zullen beide landen hun handelsbesprekingen hervatten nadat deze een jaar lang waren bevroren. De nieuw gekozen premier wordt op 6 juli tijdens een speciale parlementszitting in zijn ambt bevestigd. Tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar worden dan algemene verkiezingen uitgeschreven. De psychologie is een nog jonge wetenschap. Toch laat ze zich uit het westerse gees tesleven niet meer wegdenken. Zelfs valt de stelling te wagen dat ze er in een vitale behoef te voorziet. Naarmate de cul tuur zich immers van de na tuur verwijdert, komt de psy che van de individuele mens voor ervaringen te staan waar hij zonder nieuwe hulpmidde len niet mee klaarkomt. Zo groeide de psychologie, en vindt ze haar plaats in steeds meer beroepsopleidingen. Wie met mensen van doen krijgt, moet met haar inzichten kennis gemaakt hebben. Daarbij doet zich echter de moeilijkheid van de taal voor. Er heeft zich I (Van onze redactie buitenland) SEOEL Regeringsvertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Korea hebben in mei in Seoel en Pyongyang direc te besprekingen gevoerd over hereniging van Korea, zo is gisteren in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel meegedeeld. Het communiqué zegt: „In het gemeenschappelijke verlan gen, zo spoedig mogelijk tot vreedzame hereniging van het vaderland te komen, hebben de twee partijen in deze be sprekingen hun standpunten maakt in het bevorderen van het wederzijds begrip." Het zegt dat de twee par tijen het eens zijn geworden over drie grondslagen voor her eniging van Korea: 1„Hereniging moet worden bereikt door onafhankelijk Koreaans streven zonder druk of. inmenging van bui ten"; In een gezamenlijk commu niqué wordt verklaard dat de directeur van de Zuidkoreaan se centrale inlichtingendienst Hu-Rak Lie van 2 tot 5 mei in de Noordkoreaanse hoofdstad heeft vertoefd en daar bespre kingen heeft gevoerd met Young-Joo Kim van de afdeling organisatie en leiding van de Noordkoreaanse arbeidspartij (communistische partij). De Noordkoreaanse tweede vice-premier, Sung-Chul Park, heef. Seoel bezocht uit naam van directeur Young-Joo Kim en daar van 29 mei tot 1 juni besprekingen gevoerd met Lee. 2) „Hereniging zal worden bereikt door vreedzame middelen en nie„ door ge bruik van geweld tegen elkaar"; 3) „Als homogeen volk zal bo ven alles wotrden gestreefd naar één grote nationale eenheid die uitgaat boven de verschillen in denkbeel den, ideologieën en syste men". Het communiqué is tegelij kertijd in beide hoofdsteden ge publiceerd. Overeengekomen is, een „hete lijn" (telefoonlijn) tussen beide hoofdsteden te scheppen om te voorkomen dat „zich onverwacht militaire in cidenten voordoen en recht streeks, prompt en nauwkeurig problemen te behandelen die zich tussen Zuid- en Noord voordoen". JOHANNESBURG (RTR) De Nederduitse gereformeerde dominee dr. D. F. Malan heeft ontslag genomen uit zijn ge meente in Johannesburg nadat opschudding was ontstaan over zijn kritiek op het rassenbeleid van de Zuidafrikaanse regering. Malan heeft onlangs in pre ken in zijn kerk gezegd dat de blanken iets moeten doen om de grote kloof tussen de levens standaarden van de verschil lende rassen in de republiek te overbruggen. Ook waarschuw de hij zijn toehorders dat stu dentenleiders niet meteen als communisten gebrandmerkt moeten worden. (ADVERTENTIE) een eigen vaktaal ontwikkeld, met daarbinnen de nodige dia lecten die soms de indruk van spraakverwarring wekken. Zo wordt psychologische litera tuur moeilijk toegankelijk en ontstaat gemakkelijk misver stand. Om die reden mag het een gebeurtenis heten dat de Duit se uitgeverij Herder er in ge slaagd is door internationale samenwerking van deskundi gen uit de diverse 'scholen' (voornamelijk Duitsers, Engel sen en Amerikanen) een psy chologisch lexicon op de markt te brengen waar van alle vaktermen een scherpe omschrijving wordt gegeven en bondig wordt samengevat welke inzichten gemeengoed geworden zijn en welke nog onderwerp van discussie uit maken. Het werk bestaat uit drie kloeke banden van elk ongeveer 900 kolommen en munt uit door een uitgekiend systeem van doorverwijzingen. Het laait zich ook door de niet- vakpsycholoog goed raadple gen. R. V. D. HEUVEL Lexikon der Psychologie, Freiburg 19711972, 3 ban den, (Van onze redactie buitenland) LISSABON Premier Mar cello Caetano van Portugal verwerpt de suggesties van „buitenlandse vrienden" te gaan onderhandelen over het overdragen van de Portugese gebieden in Afrika aan de Afri kanen. In een van zijn „huise lijke babbelpraatjes" via radio en televisie zei Caetano dat een Portugese terugtrekking uit Afrika een strijd zou inleider, tussen de grote mogendheden voor strategische controle in Afrika en overheersing in de Zuidatlantische en Indische 'Jceaan. „Onze afwezigheid zou onrnid dellij k worden vervangen dooi de aanwezigheid van grote mo gendheden die elkaar de in vloed in de Atlantische en Indi sche Oceaan betwisten. De Ver enigde Staten hielpen de Fran, sen "erdrijven uit Indochina er ze hebben nu bijzonder goed ge leerd wat Vietnam kost. Portu gees Guinee zou de basis zijn voor aanvallen op de strategi sche Kaap-Verdische eilanden Angola met zijn lange kustlijn on belangrijke havens aan do Atlantische Oceaan tegenovei Brazilië en Mozambique me) de beste havens aan de Indische Oceaan zijn eerste rangs strategische posities voor de grote mogendheden" en hij voegde er aan toe: „Steunt Chi na al niet de guerrillastrijders van het Frelimo (bevrijdings front voor Mozambique) en heeft het al geen belangen in Tanzania en Zambia? En wen den de anti-Portugese bewegin gen in Angola en Guinee zich al niet tot de Sovjet-Unie en haar satellieten en krijgen zij niet „onschuldige" subsidies van ie Scandinavische landen?" Caetano zei dat Portugal nooit ie overzeese gebiedsdelen kan opgeven, „noch onze broeders die daar leven, hun huizen bouwden en hun toekomst zoe ken". Hij riep op tot eenheid om de aanvallen op het Portu gese beleid in Afrika te kunnen afslaan.

de Stem | 1972 | | pagina 11