'JJKEN KKERU ED" Tijl op de voet gevolgd De Belgische kust: één langgerekte Boulevard ONTMOETING MET VERLEDEN IN VLAANDEREN ieveland J Overigens, de VW heeft log wel meer goede tips loor individuele vakantie- lierders, die zich in West- Irabant willen vermaken, leel aantrekkelijk zijn twee Irochures „Lopen, fietsen, Ij den", waarin een aantal achten door West-Brabant de Baronie van Breda is uitgestippeld. De brochure (Brabants Bont" wijst zoe tende toeristen de weg naar Ja. de basiliek in Ouden- |osch en het Zoeavenmu- (eum, de Grote Kerk in Bre- |a en het historisch centrum fan Bergen op Zoom, het nolenmuseum in N- Vosse neer de Volkssterrenwacht Hoeven en Catharinadal in Kosterhout. Een aparte at- jractie is „De Kleine Speur- Aeus". een autopuzzetoit (115 lim) door de Baronie van llredn, waarbij de kinderen Vertellen hoe pa (of moe) poet rijden. mtiek de stem mondain duinkerken antwerpen brugge geut hieten met kruisbogen. Dor deze (gezelschaps)toch- n en ook voor de inmiddels tfaamde „Historische kilo- der" door Breda heeft de een speciaal gastvrou- (nteam opgericht dat met nodige kennis (en talen- mnis) bewapend, gereed at om bezoekers rond te iden. Die Bredase „Historische lometer" waaraan men ook individuele vakantiegan- |r kan deelnemen, heeft lijkbaar iets bijzonders. In ït vakantieseizoen 1971 ^rd die tocht door 4000 Eelnemers gemaakt. En dat net zoveel belangstelling j alle soortgelijke tochten Nederlandse steden te za len trokken. Ook dit jaar is die aan- lekkelijke kilometer er leer bij. Van 3 juini t-m. 9 eptember iedere zaterdag -naar 1 en 8 juni niet) en an 10 juli t.m. 5 augustus agelijks. behalve op zonda- en. Vertrek 10-30 uur vanaf t VVV-kantoor Met zijn wekelijkse (in het seizoen althans) kunst- In antiekmarkt op de Haver- Inarkt etaleert Breda zich als len antiekcentrum van groei- lnde betekenis. Er zijn goede Intiekzaken in de stad. Sinds lorig jaar is er een perma- lente antiekexpositie in het las gerestaureerde pand van le fa- Van Aalst in de Ca- Iharinastraat en in dezelfde Itraat exposeert de heer Bchreurs zijn collectie antie- le klokken. Antiquair Kuy- per aan de Haagdijk heeft Loven zijn zaak een antiek- lolder, die tijdens de ope ningsuren van de winkel zo wel voor kopers als voor kij kers toegankelijk is. nellen". Binnen enkele jaren komt van Charles de Coster dier- plaats Veere. er ee„ officiële Tijl Uilen- bare herinneringen aan De m deze spiegelroute, een tocht d.e moet hebben gehad. De rijden kunnen genieten innfs tal van plaatsen tocht die wij nu onze le- lang» van een fraai en gevarieerd voert waar de legendari- zers als primeur aanbieden jan(jschap sche figuur Tijl volgens het begint in Antwerpen en in 1868 verschenen boek eindigt in de Zeeuwse Gedenkteken „Uilenspiegel groet de Schelde" te Rupelmonde. Op de achtergrond de Gra- ventoren met watermolen en O. L. Vrouwetoren. Gestart wordt in de Gilde- kamerstraat achter het stad huis te Antwerpen. In deze buurt verscheen in 1512 het eerste Vlaamse Til Uilen spiegelboek. Tijl werd hierin niet als de grote Vlaamse held, maar meer ais een grappenmaker gepresenteerd. Op het Steenplein in de buurt van het stadhuis staat het beeld „Lange Wapper", uitgevoerd in brons. „Lange Wapper" is een populaire historische figuur voor de Belgen. Van Antwerpen gaat de tocht naar Rupelmonde. Het best kan men langs de Ken- nedytunnel rijden en dan de E-3 volgen tot aan St.-Ni- klaas. Bij de aftakking naar St.-Niklaas kiest men de richting Temse. Dan is men zo in Rupelmonde, een oud schippers- en vissersplaatsje. In Rupelmonde zijn drie be langrijke dingen te zien: het standbeeld van de beroemde in 1512 te Rupelmonde gebo ren aardrijkskundige Merca tor, het standbeeld van Rei- naert de Vos (die volgens de verhalen door het „zoete land van Waas" zwierf) en het aan Reinaert de Vos en Tijl Uilenspiegel gewijde museum, dat sinds 1939 in de oude waetermolen is onder gebracht. Volgens het boek van Charles de Coster heeft Tijl Uilenspiegel in Rupel monde heftig gestreden tegen de Spaanse bezetters. Op een gestileerde boeg van een schip kijkt Tijl Uilenspiegel, de hoofdfiguur in diverse boeken, nu naar de Wester- schelde. Van St.-Niklaas rijdt men vervolgens via de E-3 naar Gent. Wanneer men naar het centrum gaat ziet men de „optocht van de drie torens", waar volgens het boek Tijl Uilenspiegel van genoot. Hier staan namelijk de St.-Baafs- kathedraal. het Belfort en de St.-Niklaaskerk. Voor de be wonderaars van Tijl Uilen spiegel is ook 's-Gravensteen van belang omdat volgens de legende Tijl daar vol bewon dering kwam luisteren naar de klok „Roelant", een klok die momenteel in Asten wordt gerepareerd. Langs de oude weg tussen Gent en Brugge of anders langs de nieuwe verbindings weg kan men nu naar Brug ge rijden, het Bourgondische stadje, waar allerlei zaken volgens het boek van Charles de Coster aan Tijl Uilenspie gel herinneren. Volgens het boek kwam Tijl hier her haaldelijk met zijn grote vriend Lamme Goedzak om er te feesten. Dat werd na melijk in Brugge in vroeger tijden goed en veelvuldig ge daan. Vanuit Brugge kan men langs het kanaal tussen Brugge, Damme en Sluis het plaa'tsje Damme bereiken, waar bij de reusachtige kerk een standbeeld van Tijl Ui lenspiegel staat. In het goti sche museum is ook een mu seum ingericht. Damme is volgens de legende de ge boorteplaats van Klaas Ui lenspiegel de vader van Tijl. Vader Klaas zou levend op de brandstapel door de Span jaarden zijn verbrand. Het kanaal verder volgend komt men ook gemakkelijk in Knokke. Op een plein staat hier een standbeeld van Tijl Uilenspiegel en Nele, de grote geliefde van Tijl. Vol gens de aanhangers van Tijl Uilenspiegel is Tijl de „Geest van Vlaanderen", Ne- Ie het „Hart van Vlaande ren" en Lamme Goedzak de „Maag van Vlaanderen". Het standbeeld in Knokke is een goed evenbeeld van het nati onale Tijl Uilenspiegelmonu ment, dat in Elsele bij Brus sel vlak voor de gebouwen van de B.R.T. staat. Vanaf Knokke voert de tocht naar Sluis, waar Tijl volgens de legende vaak is geweest voor heimelijke, nachtelijke vergaderingen met zijn medestanders. Via Oostburg, Schoondijke bereikt men Breskens, waar men per veerboot de Wester - schelde kan oversteken. Aan gekomen in Vlissingen rijdt men dan via Middelburg naar het historische stadje Veere, het eindpunt van deze Tijl Uilenspiegeltocht. Het boek van Charles de Coster eindigt namelijk ook in Veere omdat voigens de le gende Tijl Uilenspiegel ten slotte naar Veere is gevlucht om daar wachter te worden op de Kantveerse toren, een toren, die nu nog bestaat. 9 Standbeeld Reitiaart Vos, Rupelmonde. 9 James Ensor (1860-1949): „De intrige", hangt in Museum poor Schone Kunsten te Antwerpen. de Het is onvoorstelbaar wat de Belgen hebben weten samen te pakken op die paar kilometer kuststrook, die zich vanaf Duinkerken tot boven Knokke uitstrekt. Het is één langerekte bouie- 'a van aan elkaar geplakte stnandhotels met uitzicht op een langzaam vervuilende Noordzee, die desondanks nog niet al zijn charmes heeft ver loren. In het voorjaar kun je in een sneltreinvaart alle bad plaatsen achter elkaar afwer ken. Er is weinig fantasie voor nodig om te weten dat de Belgische kustroute in het top- seizoen een marteling is voor elke automobilist die haast OP Schelphoek naar Borsseljj- de eindbestemming W<»r0 A,a da» Wittouck-1 gedraaid en gaat het via hetzelfde weer terug naar Goes. ®e Zn vakantievervoer lie- wm-Ht takman overlaat, irotat door de Belaischp ZIT?™ met ^sfZor- Laneuen beloond. Men daagse ah tle™~ en viiftien' wmZ abon^menten kopen, TTJ men net ""el in spoorbus int de groene verkiest ?-lHen als men "cment 'tost 580 f 9!?® tweede en S7S frank,en m de Masse het j m de eersfc reent 'si? tiendaagse abonne- fraiLJ respectievelijk 1223 kng ZkriT Vijfti-e" deren h' Vlaan~ 'ranken fn rf is 1044 bi de eerIt tweede en 1572 diegenen kUsse kwiVoor will en ;,„Ae het Bevoel rebben elke dag in de trein te moeten stappen om het geld eruit te halen, werd nog een tussenvorm bedacht: een kaart die vijf dagen gel dig is, maar die men in een periode van twee weken mag uitsmeren. Zo'n kaart kost 696 franken in de tweide en 1044 in de eerste klasse. Vergele ken met de basisprijs van acht cent de kilometer maakt dat nogal een verschil. Al deze voordelige aanbiedingen kan men echter alleen in België zelf krijgen. En verder: deze kaartjes zijn niet geldig in de rode bussen van de Buurt spoorwegen. Het Belgische spoorwegnet is wat frequen ties en snelheden betreft, ze ker op de hoofdlijnen verge lijkbaar met het Nederland- heeft. Ongeduldige mensen met een chronisch gebrek aan tijd ook in de vakantie moeten dan ook beslist de zee kust als doel voor een uitstap je rechts laten liggen. Wie houdt van de sfeer van mon daine vakantieoorden, pittores ke zeeplaatsjes, leuke haven tjes, de drukte, het kenmer kende vakantielawijt, een wandeling door zanderige dui nen, een fikse strandtocht of een romantisch straatje, kan aan de Belgische kust te recht. Hoe zuidelijker men er komt, hoe mondainer de plaat sen. Hoe pittiger vak ook de pa-ijzen, maar te betalen is het allemaal nog wel. Wie boven dien een vakantie wil met een historisch tintje kan vanuit België even de Franse grens overwippen naar Duinkerken, waar nog steeds niet alle litte kens van de tweede wereld oorlog zijn verdwenen, waar de oude wallen en verweerde forten spreken tot de verbeel ding van groot en klein, waar het fraaie strand het „unei- mische" gevoel bij het zien van grauwe stadswijken snel doet vergeten. Duinkerken is overigens de stad van de te genstellingen. Van het weel derige groen en de grauwe rook brakende industrie schoorstenen. Een stad ook, waar een ijverig gebarend ma- diameke je de weg naar „La frontière Beige" wijst, als je eigenlijk op het strand moet zijn. En al dit fraais ligt bin nen het bereik van met name de bevolking van Zeeuwseh- Vlaanderen, die vanuit dit ge bied binnen twee uur midden in Duinkerken kan zitten. Sinds de E 10 en de E 3 respectievelijk klaar en ver gevorderd zijn, ligt al dit mooit ook binnen het bereik van West-Brabant. Vanuit Breda rijdt men via de E 10 en daarna de E 3 voor een groot deel linea recta in de richting van Duinkerken. Alleen het laatste deel van de route laat deze weg verstek gaan en moet men zijn weg zoeken Via secundaire en terti aire wegen, die als men het traject via Ieperen volgt: evenwel onverwijld naar Duinkerken leiden. Het volgen van deze wegen is trouwens al een feest op zich. Duinkerken is een geweldig startpunt voor een bezoek aan de Belgische kust. Parallel aan de duinen van dit Noord- Fransje stadje loopt een kust route, die aansluiting geeft op de lange boulevardweg, die zich vanaf de Franse grens langs de kust naar Knokke slingert. Een weg die buiten het sei zoen weinig afwisseling biedt, maar in de vakantie overloopt van gevarieerdheid. Bovendien komt men via deze weg achter eenvolgens in alle belangrijke badplaatsen. Ondertussen kan men blijven genieten van de aanblik van de Noordzee-gol- ven, die tussen de duinenrijen en de hoge flats, regelmatig zichtbaar zijn. En als men na een eendags uitstapje (ook vanuit Breda is dat te doen, maar dan moet men vroeg uit de veren en niet terugschrik ken voor een uur of zeven autorijden alles bij elkaar) aan de kust van onze zuiderburen tot de conclusie komt, dat zo'n verblijf tekort is om volop te kunnen proeven van een echte vakantiesfeer, dan zijn er campings volop om er een vol gende keea- de tent voor een week of zo op te slaan. En iedereen kan er aan zijn trek ken komen. Jongeren kunnen er hun vertier zoeken in de vele eta blissementen, die er zich heb ben verspreid als onkruid op een grasveld, dat niet groeien wil. ZÜ, die er niet teveel geld willen achterlaten komen evenzo aan hun trekken, want wat is er fijner dan tussen al die mensen over de blulevard te slenteren, het rulle zeezand rond je benen te voelen waai en, gezichten te bestuderen, een pilsje te drinken op een van die terrasjes of gewoon met een oude auto over de boulevard te rijden, daarbij voor lief nemend, dat je auto- dampen moet slikken in plaats van frisse lucht. Die nare au- tosmaak kan trouwens weer weggespoeld worden met een glaasje prik. Enfin: u weet het nu wel. Ga er gewoon eens een keertje kijken Een museum is meer dan een schuilhut voor vakan tiegangers of voor oude kunst; een museum laat je mensen, tijden en sferen ont moeten uit voorbije perio des, waarop wij onze cul tuur gebouwd hebben. De provincies - Zeeland en Noord-Brabant grenzen aan een streek, die tot de meest begenadigde gebieden ter wereld behoort op het ter rein der beeldende kunsten. Het is daarom helemaal niet zo gek om op uw tochten o.a. aan de volgende museums in Vlaanderen te denken. KONINKLIJK MUSEUM VOOR SCHONE KUNSTEN, Leopold de Waelplaats: Een collectie met ruim 1000 wer ken van oude meesters en 1500 modernen. Een fraaie verzameling Vlaamse primitie ven (15e eeuw) en meesters uit de 16e en 17e eeuw,waar onder Rubens. MUSEUM PLANTIN-MORE- TUS, Vrijdagmarkt: eens een wereldbefaamde drukkerij (15551876); werkplaats, gie terij, proeflezerskamer en winkel in hun oorspronkelijke staat. Verder een rijke patri ciërswoning en verzameling schilderijen, boeken (incuna belen) boekbanden, hand schriften en typografisch ma teriaal. RUBENSHUIS, Rubens straat: Het huis waar Rubens geleefd en gewerkt heeft. Stijlvolle interieurs met schil derijen en voorwerpen etc. die het beeld van deze grootmees ter levendig maken. MIDDELHEIM: Middelheim- laan: een geweldig fijn park met een unieke verzameling beeldhouwkunst, waarin prac- tisch alle belangrijke beeld houwers vanaf Rodin tot he den vertegenwoordigd zijn. MUSEUM MAÏER VAN DEN BERGH: Lange Gast huisstraat: Een verzameling, die tot de belangrijkste van het land behoort. Hoogtepunt is „De dulle Griet" van Pieter Brueghel de Oude. Verder o.a. schilderijen van Broederlam, Juan de Flandes, Metsys, de Vos e.a. Verzameling beeld houwwerken van de 6e tot en met de 18e eeuw; edelsmeed- werk, keramiek, munten, bor duurwerk, ivoor etc. MUSEUM RIDDER SMIDT VAN GELDERBelgiëlei Kunst uit de 18e eeuw, Chi nees, Japans en Europees por selein, meubels en schilderijen in fraaie interieurs. MUSEUM VLEESHUIS Vleeshouwersstraat: en mu seum voor archeologie, ge schiedenis en kunstnij verheid in een historisch gebouw, dal op zich de moeite waard is. De kem van de verzameling is van lokaal-historische beteke nis. MUSEUM BROUWERS HUIS; Adr. Brouwerstraat; vooral bekend om zijn o ude installatie voor watervoorzie ning van de omliggende brou werijen. Fraaie gevels waar achter stemmige raadszaal, rijk gestoffeerd met goudleer en een werkplaats met rosmo lens, paard festal, reservoirs etc. NATIONAAL SCHEEP VAARTMUSEUM „STEEN", Steenplein: Enig maritiem mu seum van België met grote verzameling scheepsmodellen, instrumenten, kaarten etc. ter illustratie van de geschiedenis van de scheepvaart, de Belgi sche in het bijzonder. Een bi bliotheek met ongeveer 10.000 delen. VOLKSKUNDEMUSEUM, Gildekamerstraat: Een over zicht van de Vlaamse Volks kunst, met o.a. de Reus en de Reuzin van Antwerpen. POESJE (ANTWERPS MA RIONETTENMUSEUM), Re- penstraat: een overzicht van de laatste waarachtig volkse Poesje(stangen-poppenspel) en de bewaarde spelen, die zeer populair waren. MAAGDENHUIS, Lange Gasthuisstraat: rijk historisch archief, schilderijen vanaf de 15e eeuw, beeldhouwwerk en produkten van sierkunst (16e eeuws Antwerps plateel, meu bels, liturgische voorwerpen etc.) STERCKSHOF, provinciaal museum voor kunstambacht, Hooftvunderlei, Deurne: Dit kasteel bezit naast kostbare folkloristische verzamelingen, zalen gewijd aan diverse kunst ambachten (koper, tin, glas, katoendruk, penningen, foto grafie etc), Samen met het domein Rivierenhof een prachtig geheel. STADHUIS, Grote Markt: Geweldige zalen, muurschil deringen van Leys, Lagye, Verhaert, Boom, Houben. De Jans, Farasyn, Schilderijen uit 19e en 20e eeuw. KERKEN: O.L.Vr, kathe draal, Handschoenmarkt met o.a. drie schilderijen van Ru bens, prachtige glasramen, beeldhouwwerk en schilderij en: St.-Jacobskerk, St.-Jacob- straat met schat aan beeld houwwerken schilderijen, handschriften, grafkapel van Rubens. Omdat de kerk door brand werd geteisterd zijn tij delijk veel kunstschatten el ders ondergebracht; St. Pau- luskerk, Nosestraat met o.a. schilderijen van Rubens, Van Dyck, Teniers en Jordaens en merkwaardig houtsnijwerk en beeldhouwwerk van Quellin e.a. Ook in de St. Augustinus- kerk, Kammerstraat, bevinden zich schilderijen van Rubens, Van Dyck, Seghers, De Craey- er e.a. GROENINGEMUSEUM Groeninge: Vlaamse schilder kunst, vooral primitieven en tekeningen. Het portret van Margareta van Eyck door Jan van Eyck is al een bezoek waard. Maar natuurlijk blijft kanunnik van der Paele „Ds Nachtwacht" van dit mu seum. GRUUTHUSENMUSEUM, Dijver 17, Oudheidkunde, beeldhouwwerk en toegepaste kunst, oude interieurs. Indruk wekkend Bourgondisch pa leis met o.a. een prachtige portretbuste van de jonge kei zer Karei doon- Konrad Meit. ST. SALVATORKATHE- DRAALhistorische bouw werk. waarbinnen o.a. aan dacht verdienen de koorban ken, praalgraven, passiereta bel, de laatgotische koorom gang en straalkapellen door Jan van de Poelle (15e eeuws). BRUGGE is eigenlijk één groot museum met oude poor ten, de dubbelkapel van St. Basilius en H. Bloed, O.L.Vr.- kerk. St. Jacobskerk, Begijnhof, St. Gilliskerk, St. Janshospi taal, Jeruzalemkerk. Halle met Belfort, stadhuis, Huid'vetters- huis etc. ST. BAAFSKATHEDRAAL: Het Lam Gods-veelluik, het in 1432 voltooide meesterwerk van Jan van Eyck, behoort tot de meest belangrijke ver schijnselen van de westerse cultuur en derhalve ook het pronkstuk in deze kerk. In de crypte van de kerk een schat aan zilverwerk en borduur werk, terwij] in de kerk veel historische monumenten (o.a. graftombes), voorwerpen en een schilderij van Rubens een bezoek waard maken. MUSEUM VOOR SCHONE KUNSTEN; Citadelpark: schil derskunst, beeldhouwwerk, wandtapijten en tekeningen van grote estetische en histori sche kwaliteit. Ook in Gent veel historische gebouwen o.a.: St. Michiels kerk (barok meubilair en beelden door Laurent Delvaux, Karei van Poucke en Christus met de spons van Van Dyck), Bijlokeabdij (oudheidkundc- museum), Geerard Duivel steen (nu rijksarchief), Bel- iort (14e eeuw). Groot Vleeshuis huis Stadhuis (met o.a. Pacificatie- zaal' met doolhofvloer: oude kapel; troonzaal), St.-Pieters- abdij etc. NOTA BENE Het is goed te dat alle rijksmusea m België op maandag geslo- Jan van Eyck (ca 1390 - 1441) ff. Maagd met kanunnik van museums zic^bii der Paele in het Groeningemuseum te Brugge. aansluiten gebruik

de Stem | 1972 | | pagina 35