DE VREEMDE REUS VAN VEERE Zeeuws museum in de Abdij Rondje rijden in deltaland POTTEN KIJKEN BU POTTENBAKKERIJ „STEENGOED" Tuut-piep-piep door Zuid-Beveland ns De Belgi DE STEM MUSEUM „IN DE POORT" GERED DOOR GELDGERREK de stem WÜlen tebben êikeXr° gres filosofie tripS f Het stadje Veere is zó klein, dat het ieder jaar opnieuw in zijn geheel door duizenden toeristen wordt afgegraasd". Wie er een uurtje voor uit trekt, kan op zijn gemak alle bezienswaardigheden van Veere bekijken. Bezienswaar digheden, die variëren van het zeldzame stadhuis tot aan de resten van oude stadswallen. Veere viert dit jaar het feit, dat het 400 jaar geleden de Spaanse bezetter kwijtraakte- Merkwaardig monument in dit opzicht is het huis aan de Kade nr. 15, waar in de 16e eeuw een notaris woonde, wiens naam bij elke Nederlan der bekend is: Valerius, één van onze bekendste dichters der vrijheid. Als Veere zijn voornaamste charmes aan de bezoeker heeft getoond (en het is daar gul mee), dan begint de voor naamste variteit van het stad je om aandacht te roepen. Hoe komt Veere aan die ko lossale kerk, die het gehele silhouet van de stad beheerst? Het is een soort dom, die men wel in Utrecht of Haarlem, maar zeker niet in Veere met zijn ruim duizend zielen zou verwachten. U staat hier oog in oog met de droom van de Veerenaren uit de 15e eeuw, die de mach tige koopmansstad die Veere toen was, een merkteken in de vorm van een kathedraal wil den geven. Het gebouw was al kolossaal van opzet, maar tij dens de bouw vonden de Veerenaren dat de toren in elk geval nog driemaal zo hoog moest worden. Die droom is niet verwezenlijkt. De kloeke toren die u nu ziet heeft pre cies de hoogte welke in het oorspronkelijke ontwerp was voorzien. De dom van Veere is deer lijk in verval. Hoofdschuldige is een Franse generaal, die het gebouw in 1812 liet verbou wen tot kazerne en hospitaal. Gelijkvloers werden paarde- stallen ingericht. Na de Franse tijd werd de dom als werkhuis gebruikt en nog later was het gebouw legerplaats voor het Veerse garnizoen. Een in 1930 begonnen restauratie heeft niet veel zichtbare resultaten opgeleverd. De dom van Veere is nu weer kerk, maar alleen het koorgedeelte wordt ge bruikt. De kerk kan bezich tigd worden. Inlichtingen daarover geeft men op het stadhuis. De gerestaureerde gevelwand van het Abdijplein. Hierachter bevindt zich het Zeeuwsch mu seum. Een museum, welks huis vesting minstens zo interes sant is als de inventaris. Dat wordt met recht en re den gezegd van het Zeeuws museum, dat in de afgelopen winter van een oud patri ciërshuis in de Middelburgse binnenstad, is verhuisd naar een deel van de prachtige Abdij in Middelburg. Om er te komen moet u zich naar het abdijplein bege ven. Wegwijzers in de stad helpen u daarbij. Eenmaal op het plein, waar in vervlogen jaren de Zeeuwse jonkers het ringsteken beoefenden, opent Middelburg zijn hart voor u. Eeuwenoude koonganigen en stille binnenplaatsen vormen oasen van rust. Het deel van de Abdij waarin de Provin ciale Bibliotheek en de Mu- ziekbiblitheek gevestigd zijn, is vrij toegankelijk. Let op de naamschilden en het kan niet En dan is er, sinds kort, het Zeeuws museum, dat is onder gebracht achter een fraai ge restaureerde gevelwand. Dit deel van het Abdijoomplex wordt aangeduid met „de Ka- nunnikenwoningen". Wie mocht 'menen, dat de kanunniken als kluizenaars leefden, kan zich van de on juistheid van zijn mening gaan overtuigen. Het Zeeuwse mu seum bestaat uit een trits gro te zalen, van een architectuur die zó puur is, dat men zich in een andere wereld waant. De collectie van het Zeeuws mu seum, die hier na vele jaren een gepaste acntergrond heeft gevonden, is uitgebreid. Zo kunt u in één van de kelders, waar de afdeling archeolgie gehuisvest is, enkele Nehalan- nia-altaren, die na zo'n 2000 jaar uit hert water van de Oos- terschelde zijn opgevist, be wonderen. In één van de zalen hangt de trots van de verza meling, bestaande uit een aan tal zeer kostbare gobelins. Zeer de moeite waard is ook een werkend planetarium. Zierikzee dankt zijn luister aan geldgebrek. In de negen tiende eeuw, toen het uitvoe ren van kloeke doorbraken in oude Nederlandse en Zeeuwse steden „in" was, ontmoette men in Zierikzee de bodem van de gemeentelijke geldkist. Er was gewoon geen geld om te slopen en daaraan dankt Zierikzee het bezit van talloze ongeschonden monumenten, waarvan een aantal volledig als „openbaar bezit" kan wor den beschouwd. Een voorbeeld is het stad huis, waar niet alleen de ge meentelijke machinerie draait, doch waarin men ook een kleine, doch zeldzame mu seumcollectie kan bewonderen. Markant stukje uit de verza meling is een beulszwaard. Sinds kort heeft Zierikzee er een museale aanwinst bij. In de Noordhavenpoort, aan welks grimmige architectuur u kunt zien hoe fervent Zierik zee zich in vroeger eeuwen tegen aanvallers uit zee placht te verweren, is een maritiem museum ingericht, dat een rij ke collectie bezit, die in deze unieke omgeving prachtig tot haar recht komt. De Noordhavenpoort is als gebouw op zichzelf ook reeds de moeite van het bezichtigen waard. De overlevering zegt, dat de spits boven op de Noordhaven poort, de diegen van de Spaan se bevelhebber Mondraigon is. De naam van de roemruchte Mondragen vindt men nu te rug in die van een groot hotel restaurantbedrijf, een steen worp van de Noordhavenpoort verwijderd. De tijden verande ren. In Zierikzee hoeft men niet diep naar het verleden te gra ven. Zo werd onlangs in een ander markant gebouw, het Gravensteen, een verzameling ingekraste verzuchtingen van gevangenen die hier wer den vastgehouden, ontdekt. De stad met de gouden Neptunus (hij kijkt nog altijd naar alle windstreken vanaï de toren van het stadhuis) blijft de Zeeuwse wateren beheersen, zeker als toeristische trek pleister. r*ag r i O Op deze archieffoto wordt het laatste caisson door zeven sleepboten in het sluitgat getrokken. Het ontstaan van het Grevelingenbekken was een feit. Het Grevelingenbekken is een enorme speeltuin-in-aan- leg. De toestellen moeten me rendeels nog komen, maar de grond is gekochtde hekken staan er al en de poorten staan wijd open. Begin van dit jaar is de gigantische deltadam, die het Browwershavensgat van de zee afsluit, gereedgekomen en daarmee is het mogelijk ge worden in luttele uren rondom het Grevelingenbekken te toe ren. De eerste water-activitei ten zijn intussen ook al moge lijk. Op veel plaatsen vindt u jachthavens in aanleg, of al geheel gereed, er zijn vakantie dorpen verrezen en er zijn mooie natuurgebieden, die tot een wandeling nopen, openge legd. Eén blik op de kaart leert u de mogelijkheden van het rondjes-rijden door delta land". U kunt in de buurt van de Grevelingendam aan de rondrit beginnen, maar met evenveel gemak kunt u ko mend vanuit de „kop" van Schouwen via de nieuwe Brouwersdam de delta gaan verkennen. Hoe u ook rijdt, verzuim in geen geval een bezoek aan het meest imposante kunstwerk dat in het kader van het del taplan is gebouwd: het slui- zencomplex in de Haringvliet- dam. Deze hoofdkraan van de gehele waterhuishouding in Zuidwest-Nederland kunt u vanaf het noordelijke aanzet- punt van de Brouwersdam in 20 minuten bereiken. Er zijn aparte toeristische voorzienin gen gemaakt. Voetgangerstun nels voeren u onder de Ha- ringvlietdam door. Aan de ene kant de onstuimige zee, aan de andere kant een getemd en geketend Horinguliet. Treft u het dan is de vissersvloot van Stellendam in de nieuw aangelegde haven thuis. Dat is bijna altijd zo op zondag. Een feestelijk kansje voor de filmers en fotogra fen. Broeder Mattheus, bene dictijn van de St.-Paulus- abdij in Oosterhout, grin nikt maar zo'n beetje als antwoord op de vraag of hij een van de toeristische attracties van West-Bra bant is. Het is ook wat moeilijk om ja te zeggen op zo'n vraag, maar „nee" zou bezijden de waarheid zijn. Hij is hetdus wel en hij ontvangt ook graag bezoe kers, maar hij heeft zijn pot tenbakkerij want daar gaat het tenslotte om niet op de eerste plaats als toeris tische trekpleister. De monastieke pottenbak kerij „Steengoed" draait nu zo'n twee jaar en het gaat goed. Artistiek goed, maar ook economisch goed. En dat laatste is in wezen erg be langrijk, want broeder Mat theus mag er dan een hele filosofie omheen hebben „beter één goede, mooie vaas dan tien lelijke" het be drijfje is opgezet om de Oos- terhoutse monnikengemeen- schap wat meer financiële armslag te geven. Gewoon en heel prozaïsch als bron van inkomsten. Want ook kloos terlingen willen wel een stuk(je) brood op de plank- De Paulusabdij was trou wens niet helemaal zonder inkomsten, want de benedic tijnen hebben het vermaarde iconenatelier van broeder Jean Marie, ze hebben hun orchideeënkwekerij en hun kartonnagebedrijfje. Maar een „gezin" van zo'n man of veertig, dat niet karig is met het ontvangen van gasten. vraagt nogal wat. Vandaar. Twee jaar geleden leverde een soort marktonderzoek de wetenschap op, dat het initi atief van pater Rahder inmiddels naar een andere abdij verhuisd om een pottenbakkerij te beginnen wel kans van sl-agen had. Vooral omdat steengoed" een goede troef in handen had- Ze zouden gaan bakken met gres, een grondstof die op enkele plaatsen in Frank rijk gevonden wordt en die de merkwaardige eigenschap heeft, dat zij, bij een hoge temperatuur gebakken, wa terdicht is en sterk. De geschiedenis van de bakkerij tot nu toe heeft be wezen, dat er inderdaad iets in zit. De produktie, die tot stand komt onder de artistie ke leiding van broeder Mat theus, mag gezien worden. De drie bakkende broeders, die dagelijks enige uren ge assisteerd worden door vader abt, genieten niet de steun van een gediplomeerd ont werper, maar ze hebben alle kans om zich uit te leven in experimenten met vorm en kleur. En dat leidt tot een rijke schakering kannen en pullen en vazen en serviezen en wat uit 'n pottenbakkers oven nog meer te voorschijn kan komen. De kleuren ont staan door „glazuren" die samengesteld worden met as van verschillende soorten hout. Leveranciers van die assen zijn goede bekenden met een open haard- Het ef fect van die asglazuren is vaak wonderlijk mooi. Wie het eens wil zien kan terecht bij de portier van de abdij, die een vitrine met potterie- spullen beheert, maar voor wat meer geïnteresseerden is de pottenbakkerij alle dagen, behalve op zondag te bezich tigen. In de ochtenduren van half negen tot kwart voor elf (zaterdag van half tien tot half twaalf) en 's middags van twee uur tot kwart voor vijf. Broeder Mattheus is béh-al- ve beheerder van de kleine potterie ook ziekenbroeder van de abdij en gastenbroe- der. Een van zijn twee com pagnons, broeder Michael, is naast pottenbakker ook nog kok- Om misverstand te voorkomen, hij heeft voor die twee beroepen ook twee verschillende ovens, zodat het niet voorkomt, dat hij zijn mede-monniken stenen voor brood voorzet. Die merkwaardige am bachtelijke combinaties ver tellen iets over wat hierbo ven werd aangeduid als de filosofie van broeder Mat theus. Een filosofie die erop neerkomt, dat werken, of het nu pottenbakken is of iets anders, niet „het einde" is. Het is gewoon harmonisch ingepast in het leven van de monniken, naast hun medita tieve uren, naast hun gebeds diensten, naast hun recrea tie. Misschien is het wel dat samenspel van bezigheden, en natuurlijk de gedachte die er achter schuilt, die jonge ren er toe brengt contact te zoeken met de abdij en zich daar eens in de zin van een dergelijk bestaan te verdie pen. Want dat gebeurt nogal eens. Reden waarom broeder Mattheus ook als gastenbtroe- der zijn tijd wel weet stuk te maken- schieten met kruisbogen. Voor deze (gezetechaps)toch- ten en ook voor de inmiddels befaamde „Historische kilo meter" door Breda heeft de WV een speciaal gastvrou wenteam opgericht dat met de nodige kennis (en talen kennis) bewapend, gereed staat om bezoekers rond te leiden. Die Bredase „Historische kilometer" waaraan men ook als individuele vakantiegan ger kan deelnemen, heeft blijkbaar iets bijzonders. In het vakantieseizoen 1971 werd die tocht door 4000 deelnemers gemaakt. En dat is net zoveel belangstelling als alle soortgelijke tochten in Nederlandse steden te za- men trokken. Ook dit jaar is die aan trekkelijke kilometer er weer bij. Van 3 juni t-m. 9 september iedere zaterdag (maar 1 en 8 juni niet) en van 10 juli t.m. 5 augustus dagelijks, behalve op zonda gen. Vertrek 10-30 uur vanaf het VW-kantoor Overigens, de VW heeft nog wel meer goede tips voor individuele vakantie- vierd-ers, die zich in West- Brabant willen vermaken, Heel aantrekkelijk zijn twee brochures „Lopen, fietsen, rijden", waarin een aantal tochten door West-Brabant en de Baronie van Breda is uitgestippeld. De brochure „Brabants Bont" wijst zoe kende toeristen de weg naar o.a. de basiliek in Ouden bosch en het Zoeavenmu- seum, de Grote Kerk in Bre da en het historisch centrum van Bergen o-p Zoom, het molenmuseum in N- Vosse- meer de Volksstecrenwacht in Hoeven en Catharinadal in Oosterhout. Een aparte at tractie is „De Kleine Speur neus". een autopuzzeüirit (115 km) door de Baronie van Breda, waarbij de kinderen vertellen hoe pa (of moe) moet rijden. In ieder geval heeft de potterie „Steengoed" het al -i zover geschopt, dat ze is op- £1 Tl tl Pk genomen in een van de «-J.1L1C1V „trips voor gezelschappen" die de VW Breda en de Streek-VVV De Baronie van Breda onder de verzamel naam „Brabants Bont" heb ben samengesteld. De trip waarin broeder Mattheus thuishoort is hele maal ambachtelijk van ka rakter. Het is de „Touwsla- gerstocht" die behalve de pottenbakkerij ook een touwslager en een heuse mo len aandoet. De VW heeft nog meer van die gezel- schapstochten, zoals de „Heksendranktocht" die o-a. een Belgisch karrenmuseum aandoet en de „Sehuttersko- ning(inne)-tocht" waarvan de attractie vooral zit in het Met zijn wekelijkse (in het seizoen althans) kunst en antiekmarkt op de Haver markt etaleert Breda zich als een antiekeentrum van groei ende betekenis. Er zijn goede antiekzaken in de stad. Sinds vorig jaar is er een perma nente antiekexpositie in het pas gerestaureerde pand van de fa- Van Aalst in de Ca- tharinastraat en in dezelfde straat exposeert de heer Schreurs zijn collectie antie ke klokken. Antiquair Kuy- per aan de Haagdijk heeft boven zijn zaak een antiek- zolder, die tijdens de ope ningsuren van de winkel wel voor kopers als voor kij kers toegankelijk is. Ruim baan voor het open baar vervoer in de „Zak van Zuid Beveland". Deze zomer voor het eerst zal er - ijs en weder dienende - een stoom- trammetje door Zuid-Beveland puffen. Eerst op zaterdag, en als het vlot loopt, ook op zon dagen en op de woensdaga vonden. Het traject wordt gevormd door wat de mensen in Zuid- Beveland „het bietenlijntje" noemen. Dat is een ietwat roes tig stukje „railroad", waarover in het najaar de transporten van suikerbieten plaatsvinden. Een typisch onrendabel lijntje, overigens, dat echter door een landschap voert waarover ken ners niet uitgesproken raken. „De Zak" is een stuk Zeeland zoals het heel vroeger is ge weest, rijk aan mooie dorpjes, rustieke landschappen en wij de luchten. De Zak wordt nu ontsloten door een stoomspoortje, speci aal voor de toeristen. Het is een stukje particulier initiatief van vier Zuidbevelanders, die zo wel een grappig locomotiefje als enkele wagens op de kop wisten te tikken. De locomo tief haalt een snelheid van 35 km per uur en dat is juist snel genoeg om de passagiers in staat te stellen, rustig van het Met 35 km per uur zal het bietenlijntje door dit landschap „snellen". Tij Binnen enkele jar er een officiële Ti spiegelroute, een I langs tal van voert waar de le sche figuur Tijl vol in 1868 verscheni |i, j Gedenkteken „XJilensi ventoren met watermolei Het is onvoorstelbaar x de Belgen hebben we samen te pakken op die p: kilometer kuststrook, i zjch vanaf Duinkerken koven Knokke uitstrekt. *et ls één langeretete d van aan elkaar landschap te genieten. De „Wittouck 1", zoals het sta len monstertje heet, gaat in het seizoen vertrekken van het station Goes en puft dan via 's- Gravenpolder, 's-Heer Abts- kerke, Nisse, Kwadendamme, Hoedekenskerke, Baarland, Oudelande, Ellewoutsdijk, Ovezande-Driewegen en Schelphoek naar Borsseti- de eindbestemming wordt Wittouck-1 gedraaid en gaat het via hetzelfde Wg weer terug naar Goes. v^laalnZaka''ltieverv°er li wordt w vakman overla spoZ,egde°n0rmetdeiit defigp met uiterst voi kan vittreVJn beloond. M daagse nhn en viiftie waarmee m menten k°P( te trein en tn rf° VMl Morbus man 9roe' verkiest Tio+ a^s wii nement 'kost 580 f a,se abo' tweede en svs 1ranken in klassehet j 'm de eeri me"t 812 tiendaagse dbonn franken lang Wii vr:^.le Pyftien dag tei en en ^SenJn Vlaai franken fn Jw10 teetlnlZ%k^slk^ Vo Mi 3 IMflBHW

de Stem | 1972 | | pagina 34