De prinsenzoon en zijn lievelingszoon Onenigheid in IRA-kamp neemt toe peilingen Een ei DE RING PROVISIONALS EN OFFICIALS BESCHULDIGEN ELKAAR Argentijnse minister van buitenlandse zaken ontslagen Ag new valt weer uit naar de pers VAN BQ\ Chrisl satie 1 Politie De kater die met een gestreepte poes wilde trouwen FIDEL CASTRO EERT DUITSE COMMUNISTEN MET EILAND ADOPTIE-VOORBEREIDING IN DISCUSSIE GERUCHTEN De ver heeft 1111 (Nederlt vraagged van het van Nee visie ge^ voorzittej Woensdag 21 juni 1972 kleine stem 10 17 1mmmÊÊm—Êmmm Een jonge prins voerde oorlog voor de koning, maar werd gevangen genomen door de vijand. Het zou slecht met hem zijn afgelopen als hjj geen hulp had gekregen vande wildeman, een grote, sterke reus, die er woest uitzag en daarom „wildeman" werd genoemd. Deze woesteling brak de poort van de kerker open en vroeg de jonge prins:, „Ik maak je vrjj op één voor waarde: als je ooit een zoon krijgt, dan zal die van zijn zevende tot zijn tiende jaar mijn knecht zijn." De prins was nog zo jong dat hij niet aan een zoon van zeven jaar kon denken en stemde dadelijk toe. De wildeman bevrijdde hem en de prins keerde onge deerd terug naar de koning. Vele jaren verliepen. De prins vergat zijn belofte, trouwde en kreeg een zoon. Na zeven jaar stond de Wil deman voor liet kasteel en eiste het prinsenkind op. De moeder van de jongen wist niets van de belofte en smeekte de woeste reus haar kind te mogen houden. Maar de Wildeman liet zich niet vermurwen: „Ik heb zelf ze ven kinderen, sterk als beven maar net zo onbehouwen als ik. Van een prinsenkind kunnen ze nog wat leren, ik neem de jongen mee". De reus raasde langs vel den en wegen, door bossen en bergen. Als het kind hem niet bij kon houden, nam hij het op de schouders, brul lend: „Ik zal je sterk maken als een stier!" Zo kwamen zo hij het huis van de Wilde man waar zeven wilde kin deren, sterk als beren, schreeuwden als apen en schrokten als leeuwen. „I.eer sterk zijn als mijn kinde ren", zei hij tegen de jongen „Leer praten en eten als een prins", zei hij tegen zijn kin deren. De jongen werd te werk gesteld in de koeienstal di» hij met schoppen en bezems moest schoonhouden en waar hij de mest moest weakrul- en, de beesten voeren ev melken. De stal was verdeeld in één rij voor de koeien, één rij voor de kalveren en één voor de stierkalfjes. Elk dier had een naam die boven zijn plaats geschreven stond. Maar één jong stiertje had geen naam gekregen, dat ua- vergeten. In zijn grijsbruine kop stonden lieve ogen onder lange wimpers naar het prin senkind te kijken. Onder dr kleine stompjes die later zouden uitgroeien tot krom me horens, flapten zijn oren die van binnen met wit bont Bekleed waren. Op een dag zei de jongen terwijl hij tussen de schrok kende kinderen van de reus zat te eten: „Ik heb het stiertje zonder naam Baltha zar genoemd, dat vind ik een mooie naam". De kinderen van de Wildeman bulderden van het lachen en maakten de jongen zo verlegen dat hij naar de stal vluchtte en zijn hoofd op Balthazar's kop leg de. Het stiertje snoof zo rus tig en vriendelijk dat hij weer bedaarde en met vaste hand de naam Balthazar s'hrcef od de balk boven zijn plaats. Drie jaren gingen voorbij. Het prinsenkind was heel wat groter en sterker gewor den, maar hij zou natuurlijk de kracht van een wilde manskind krijgen. De zeven kinderen van de woeste reus hadden niet geleerd ordelij ker te spreken en te eten dan vroeger. Balthazar was nu een vol wassen stier, met bredere kop, machtiger schouders zwaardere poten en scherpere horens dan de andere stie- Zelfs de wildeman durfde met zo maar dicht bij hem te komen, maar het prinsenkind vleide nog altijd het hoofd tegen zijn vriend aan en de woeste blik die nu in de grote ogen blonk werd dan zacht onder de lange wim pers. Het prinsenkind had aile dagen aangestreept en wist precies op een dag dat nu de diie jaar om waren. Hij kon- d'gde zijn vertrek aan. Dit beviel de Wildeman niet, hij had veel plezier van die gehoorzame hulp. Daar om stelde hij een voorwaar de: „Morgenochtend ga ik bij zonsopgang op jacht. In het middaguur kom ik terug en als de stal dan zo schoon is dat een bonten bal er door kan rollen en niet vuil wordt, laat ik je gaan". Maar die nacnt kruide de Wildeman alle mest van de mesthoop in de stal en ook - oog die uit de varkensstal eu de paardestal. Geen mens zou dat in één morgen kunnen or ruimen. De volgende ochtend zwoegde het prinsenkind ter wijl de wildemanskinderen hem joelend uitlachten. De jongen zag wei dat hij nooit klaar zou komen en leunde doodmoe tegen Balthazar aan- De stier brak los, joeg met gebogen kop de schreeu wende kinderen de stal in terwijl zijn adem heet als stoom ze naar de schoppen en bezems blies. Toen hun vader thuiskwam hadden de zeven wildemanskinderen de stal brandschoon gemaakt. „Wie het gedaan heeft weet ik niet", bulderde de Wildeman. „Morgenochtend ga ik weer jagen en je zult de stal binnen helemaal versierd hebben met weide- bloemen, eerder mag ie niet weg" De volgende morgen holde het prinsenkind naar de wei den, maar ze waren pas ge maaid en er stonden zo wei nig' bloemen dat hij snikkend tegen Balthazar aanleunde. De stier b.fir los en joeg met gelegen kep de Wildemans- kinderen naar verre water kanten waar ze armen vol tlecnren p i Men en toen nun vader thmskv am was de stal van onoer tot boven ver sierd. „Morgen ga ik weer ja gen en als 'k dan thuis kom meet het dak vol gestoken zijn met - peiveertjes. din mag j» gaan". De volger de morgen ho'de bet prinsenkind naar het kippenhok, nrar de duiventil, naar overal waar vogelveer tjes liggen. Maar hij kreeg nooit genoeg bij elkaar om een heel dak vol te steken en huilend van ellende ging hij naar Balthazar. De stier brak los, joeg de joelende kinderen naar bos en veld waar zij alle geval len veertjes vergaarden. Ze klommen op het dak en toen de vader thuis kwam leek het dak wel zo weg te kun nen vliegen. IHinHlinillHlllUHIIIHIIIUI „Nu kun je naar huis gaan", gaf de Wildeman tenslotte toe. Het prinsen kind ging naar de stal om met tranen afscheid te ne men van Balthazar. Maar de stier nam de jongen voor zichtig op zijn horens zodat hij schrijlings op de brede rug terecht kwam. Terwijl de jongen zich vasthield aan die scherpe, sterke horens, brak Balthazar los en rende in één ruk naar het kasteel, waar de prins met zijn vrouw al angstig uitkeken of hun zoon zou terugkeren. ■II Er was eens een jongen en die heette Jan. „Jan", riep moeder, „wil je een pa a boodschappen gaan doen in iet dorp. „Goed moeder," zei Jan, „en mag ik daarna in het bos gaan wandelen"? Dat mocht. Jan moest eerst naar de bakker. Toen hij de boodschappen gehaald had, ging hij naar het bos. Hjj liep daar wat rond en ineens zag hij tussen de bladeren in het mos iets schitteren. Het was een ring. Jan raapte hem op en deed- hem om zijn vinger. De steen was nogal dof. Toen Jan tic n oppoetste hoorde hij in eens een stem, die vroeg: „Wat wenst u"? Jan was erg verbaasd- ,.Wie spreekt daar toch"? vroeg hij. „Ik ben de geest van de ring", zei de zelfde stem, „wat wenst u"? „O", zei Jan en hij dacht even na. „Ik wens tien dsn- neappels voor een bosstukje dat ik wi! maken". En ineens lagen er tien mooie denneap- pels voor zijn voeten. Even later liep Jan naar huis. Hij was al bijna tijd om te gaan eten. Moeder vroeg aan Jan of hij de tafel wilde dekken. Dat wilde Jan wel. Hij wreef over de ring en toen de stem gevraagd had wat hij wenste, zei hij: „Ik wens dat de tafel gedekt is". Ei ineens stond alles op tafel. Na bet eten wilde moe der gaan afwassen. „Dat doe ik wel even", zei Jan. Hij wreef even over de ring en zei' „Ik wil dat er afgewas sen wordt". En dat gebeur de. boen Jan terugkwam in de kamer zaten vader en moe der te praten De vader van Jan verdiende erg weinig en alles werd duurder. Ze zei den tegen Jan dat hij van schoo' af zou moeten om te proberen iets te verdienen Die nacht lag Jan in bed 11a te denken. Hij wilde Hele maal niet van school af, maar hij 'wilde toch wel erg graag helpen. Hij bedacht opeens dat de toverring hem wel zou kunnen helpen. Hij wenste dat zijn vader meer zou verd'emn- En ook dat gebeurde. Een paar dagen later toen Jan uit schoo' kwam, liep hij langs een kanaal. Er was een kind in het water gevallen. •Jan sprong erin om het kind te redden, maar in het water gleed de ring van zijn vin ger. Maar gelukkig kon hij hef kind redden. Hij was de held van de dag en hij kreeg een medaille van de burge meester Maar de ring was hij kwijt. Dat vond hij niet zo erg, want hij had er toch veel plez'er van gehad. Kees de Bruijn, 12 iaar, Dinteloord. Er wilde eens een kater gaan trouwen. Hij wilde trouwen met een mooie ge streepte poes. Zijn vrouw moest toen voor hem zorgen. En hij ging altijd eten ste'en- Op een goeie dag kwam hij een gestreepte poes tegen Hij vroeg of ze mét hem wilde trouwen. Dat wilde ze meteen. En die zelfde dag gingen ze nog trouwen. Ze waren dolgelukkig. En de man ging iedere dag eten stelen. Maar op een dag ging (lij weer eten stelen. En toen ■neriite de kruidenier het. En toen moest de kat voor straf dood gaan. En zijn vrouw ook. Desirée Potters, Breda 7 jaar, De kip legt een el. Maar wat voor een ei? Een bijzonder ei. Maar wat voor een ei? Een ei met een kuikentje. Maar wat voor een kuiken tje Een ge tl kuikentje Maar wat voor een kuiken tje 1 De kuiken wordt een kip? Maar wat voor een kip? Een kin met een rode sna vel. Vlaar wat voor een kip? De kip legt een ei. Maar wat voor een ei? Een heel wit klein el. Maar wat voor een ei? Wat. Wat voor een ei. Maar wat voor een ei? Een ei dat de mensen op kunnen cl en. Wat. Wat. voor een ei? Het ei wordt gekookt. Waarin v.ordt dat ei ge kookt? Dat ei wordt in een panne tje gekookt. Waarin wordt dat ei ge kookt? Waar eten de mensen dat uit' lïit een eierdopje. Hit een eierdopje met zout. W aar eten de mensen dat uit? Ine Bervoets, 11 jaar Prinsenbeek. Kees gaat naar de dierentuin. En Miep ook en oom ook. Daar zie je een papegaai- Oom en Kees en Miep zien het ook. Oom ziet dat het een papegaai is. Oom en Kees en Miep gaan naar huis. (Van onze redactie buitenland) BELFAST Kringen van de voorlopige vleugel van het verboden Ierse Republikeinse Leger hebben in Belfast de andere vleugel van het leger, de officials, ervan beschul digd geruchten te verspreiden over een breuk in de leiding van de provisionals. De officials, die een bestand hebben BESTAND afgekondigd in hun strijd tegen de Britse troepen, zouden pogingen ondernemen moeilijkheden teweeg te brengen binnen de rangen van de provisionals- over te geven aan de belang rijkste strateeg van de orga nisatie, David O'ConneL Sindsdien hebben woordvoer ders van de provisionals aan beide kanten van de grens de geruchten tegengesproken. De beschuldigingen worden gezien als een nieuw bewijs van de groeiende verbittering tussen de twee vleugels van het IRA. De meer miliitant-ingestel- de provisionals, geleid door Sean MacSüofain, voeren een beleid dat het leven in Ulster moet ontregelen teneinde een verenigd Ierland tot stand te brengen. De officials stellen zich „verdedigender" op en voeren slechts aanvallen uit op politie en Britse soldaten die de ka tholieke wijken binnendringen Drie weken geleden kondigde zij een bestand af. Geruchten over de breuk in de leiding van de provisionals circuleren al een week in Belfast en kwamen vooral het afgelopen weekeinde in de pu bliciteit. Het heette dat Mac- Stiofain ontslag had genomen of op het punt stond zich te rug te trekken en de touwtjes In de kringen rond de provisi onals werd nog vernomen dat er weliswaar enige vooraan staande leden zijn die graag een onvoorwaardelijk bestand willen afkondigen maar dat de lieding vastberaden is in haar streven de vrijlating te ver krijgen van alle geïnterneer den en de terugtrekking van de Britse troepen op eigen grondgebied. Sinds de officials een be stand afkondigden zijn er in toenemende mate aanwijzigin- gen gekomen van spanningen tussen de twee vleugels. Het Britse leger berichtte over in cidentele gevechten tussen schutters van de provisionals en de officials. (Van onze redactie buitenland) BUENOS AIRES President Alesandro Lanusse van Argen. tinië heeft zijn minister van buitenlandse zaken, Luis Maria de Pablo Pardo, verzocht af te treden. In diplomatieke kringen in Buenos Aires meent men, dat de Argentijnse president met deze maatregel een oplossing wil vin den voor de kwestie van de Argentijnse betrekkingen met Peking en Taiwan. De afgetreden minister heeft in een brief, die door het officiële persbureau Telam is gepubliceerd, verklaard, dat de president hem meegedeeld heeft, dat zijn beleid niet in overeenstemming is met de wensen van de president. President Lanusse heeft een gepensioneerde hoge officier van de luchtmacht en Argentijns ambassadeur in Londen van 1966 tot 1970, Eduardo McLaughlin, tot opvolger van Luis Maria de Pablo Pardo benoemd. Volgens diplomatieke kringen in Buenos Aires is het beleid «au De Pablo Pardo ten aanzien nan China de aanleiding geweest ran het ontslag van de minister. Argentinië en China zijn in februari overeengekomen, diplo. matieke betrekkingen aan te gaan. Maar tot de uitwisseling van ambassadeurs is het nog niet gekomen. Dit zou verband houden met het feit, dat De Pablo Pardo de ambassadeur van Taiwan in Argentinië, Hsoe Sjao Tsjang, niet naar zijn land terugzond. Het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken verwachtte kenne lijk dat de regering in Taipeh de ambassadeur automatisch zon gelasten, Argentinië te verlaten. De ambassadéur van Taiwan bleef echter niet alleen in Argen tinië maar ging ook actie voeren voor zijn regering tot ergernis van Peking, dat op zijn beurt weigerde de betrekkingen met Ar gentinië vaste vorm te geven door een uitwisseling van ambas sadeurs, althgns niet voordat de ambassadeur van Taiwan Argen. tinië verlaten zou hebben. Nog steeds volgens de diplomatieke kringen in Argentinië, heeft de Argentijnse regering de Taiwanse ambassadeur niet gelast het land te verlaten en deze Weigert dit te doen als hij daartoe geen verzoek, krijgt. (Van onze redactie buitenland) ATLANTA De Ameri kaanse viie-president, Spiro Agnew, heeft de Amerikaanse nieuwsmedia ervan beschul digd, overstelpend éénzijdige verslagen van de strijd in Vietnam te geven en Zich be zig te houden met masochis tisch geschreeuw om Amerika neer te halen, Op een conventie van de junior chamber of commerce zei hij: ,Jk vind het ongeloof lijk, dat men in een oorlog waarin duizenden Amerikanen BERLIJN (DPA-UPI) Premier Fidel Castro van Cu ba heeft zijn Oostduitse gast heren meegedeeld, dat ter ere van de Duitse communisten een eiland in de Varkensbaai bij Cuba naar Ernst Thalmann is genoemd. Thalmann was tot de machts overname door de nazi's in 1933 leider van de Duitse communisten. Hij stierf in een concentratiekamp. De Cubaanse leider gaf aan het slot van zijn besprekingen in Oost-Duitsland partijleider Honecker een landkaart waar op het „Ernst Thalmann-ei- land" getekend was. Voorts overhandigde hij een kopie van de wet waarin de naam geving werd vastgesteld. Op een afscheidsbijeenkomst in het Dynamo-stadion in Oost-Berlijn zei Castro in een toespraak dat de „imperialis ten concessies doen in Europe omdat zij niets anders kunnen doen. Maar in Vietnam brei den zij de oorlog uit om de Vietnamezen er toe te dwin gen, hun voorwaarden te aan vaarden". Honecker verklaarde, dat de Sovjet-Unie, de DDR, Cuba en alle progressieve volken zich krachtig aan de zijde van het Vietnamese volk hebben geschaard. Hij prees Castro als de leider van een natie, die „de revolutionaire vlag aan de poort van de Verenigde Staten had geplant". DEN HAAG (ANP) Staatssecretaris Grosheide (Justitie) houdt vooralsnog vast aan zijn voornemen de adoptie-voorbereiding te laten geschieden door de Raad voor de Jeugdbescherming. Het toe vertrouwen van de daaraan verbonden werkzaamheden aan het particulier initiatief is „niet zo vanzelfsprekend", zo meent hij. In een vergadering van de Justitie-commissie uit de Tweede Kamer zei de staats, secretaris speciale secties bij slechts enkele raden te willen belasten met de aan de adop tie-voorbereiding verbonden werkzaamheden. Dit zal leiden tot duidelijkheid overzichtelijkheid in het sys teem, waarborgen dat de voor bereiding plaats heeft door deskundigen en leiden tot voorkoming van doublures. Tegenover de vanuit de com missie gehuldigde opvatting om de adoptievoorbereiding over z.i. en te laten aan organisaties van het particulier initiatief bleef de staatssecretaris de raden voor de Jeugdbescherming plaatsen als „nog steeds de verstandige oplossing". Vanuit de commissie werd daartegen vrijwel algemeen bezwaar gemaakt en werd daartegen geprotesteerd. De staatssecretaris werd gevraagd met de betrokken organisaties alsnog overleg te plegen om te komen tot de meest gewenste werkwijze voor de adoptie. Er den voor de Jeugdbescherming werd op gewezen dat de Ra- in feite justitionele apparaten zijn en een justitionele taak verricht, die zich nauwelijks nog laat verenigen met de adoptie-voorbereiding. Besloten werd dit vraagstuk opnieuw in een vergadering van de Justitie-commissie aan de orde te stellen. De staatssecretaris zegde toe zijn voornemens voorlopig althans op te schorten. vochten en stierven, enige moeilijkheden heeft, vast te stellen wie de vijand is. Als men denkt objectief te zijn en eerlijk verslag te geven over beide partijen, dan lijkt het mij dat de belangrijkste I nieuwsmedia van dit land daarin wat Vietnam betreft niet geslaagd zijn" Agnew voegde er aan toe, I dat de Verenigde Staten niet J de racistische, verdorven, I agressieve maatschappij is zo-F als die al te dikwijls aan del rest van de wereld wordt voor- geschilderd. Woensdag 21 (Van een onzer DEN HAAG juridisch „zwoeg de Haagse advoc Martens loon na kregen. De Hoge vorige week vooi tijd uit, dat ,,Up' hoort. Vooral bij het frisdrankenconeerl zijn ze tevreden il itaat van dit prol betekent, dat de derneming Hero zijn „Derby Up" pen. Hoe die zal weet men bij Hel ,Daar moet ik eel eens over denken® directeur mr. J. Jar Voor kenners varjï landse merkenre<| zaak uiterst (Van een onzer DEN HAAG organisatiepatroon schiedenis bepaald, in vrijheid gekozen partijen en maatscih nisaties, die hun in uit verschillende bronnen bestaan nog dat zij eens opdrog er niet meer een voor een eigen oij schreef voorzitter n ven van het NC1 Werkgeversverbond aan zijn leden. Hij komen achter zijn federatie NKV-NVA die reden niet toe. „Ik vind het nog! situatie, dat er chris saties bestaan. Dat p politieke en maatsch wikkelingen. Ik had alle respect voor ht het NKV deze vakc< zien gaan met het C lijk ben ik van mei NKV zich via deze maakt uit de voeding in het al tientallen heeft geschoten". Bijzonder geïntere: NCW-voorzitter naar ling van deze federat is hij benieuwd, of h( del, zoals dat bij he leeft en gevoed wordl NKV of de aangesl zich gaat voltrekken verscherping van te veroordeelt hij. Daarbij verwijst passage uit zijn jaa- burg (begin oktober jl| flict is voor christen vooropgezet doel. HÜ betekent ten diepste zoening. Verzoening genstellingen, die wij ervaring. Naar deze Steeds meer Noordieren krijgen genoeg van het voortdurende geweld. De tweede vleugels van de IRA bestrijden elkaar nu. ditiker DAM V°01 «enb,r.Van de A^erda lifL van een begin m htle van leze Westduitse

de Stem | 1972 | | pagina 10