GLASGOW RANGERS ZWAAR GESTRAFT Protesten bij Amerikaanse titelstrijd JAAP OUDKERK WINT DE ACHTERVOLGING tabak beleeft geen lol aan leiderstricot SPOR1TOTO Winkler blijkt nog niet geaccepteerd WILMA VAN GOOL: NIEUWE RECORDS Spasski staat pers te woord Publiek blijft thuis Guimard winnaar etappe Boksers spelen eigen rechter Uit cup voetbal gestoten Rivaliteit groot op eiland Man Amateurs voor Ajax Wassenaar op dreef Edo Buma niet naar München BRUSSEL (ANP) Da tucht- en controle-commissie van de UEFA heeft de Schotse club Glasgow Rangers voor twee seizoenen Uitgesloten van deelneming aan alle door de UEFA georganiseerde Europa cup toernooien. De commissie besloot verder het verzoek van Dynamo Moskou om de finale van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwin naars over te spelen, te ver werpen. De tucht- en controlecom missie van de UEFA, onder voorzitterschap van dr. Alber to Barbe (lit) heeft in Brussel langdurig vergaderd over de gebeurtenissen, die zich op 24 mei tijdens de finale om de Europa cup voor bekerwin naars in Barcelona afspeelden. De uit zes leden bestaande commissie nam het besluit om dé klacht van Dynamo Moskou niet ontvankelijk te verklaren en de Rangers voor twee sei zoenen van Europa Cup-voet bal uit te sluiten, dn de nacht van donderdag op vrijdag. De commissie heeft verte genwoordigers vaai Dynamo en de Glasgow Rangera gehoord alsmede scheidsrechter Ortiz deMendihil (Sp). In een communique zegt de commissie dat na onderzoek is gebleken dat de incidenten - hoe verwerpelijk ook - die door de Schotse supporters werden veroorzaakt, geen be slissende invloed op de uitslag van de wedstrijd hebben ge had. Daarom werd het verzoek van Dynamo Moskou om de wedstrijd over te spelen afge wezen. Ten aanzien van de beslis sing om de Glasgow Rangers voor twee seizoenen uit te sluiten stelt de commissie in hat communique, dat vrijdag in Brussel en Bern werd ge publiceerd, dat in het verleden de Schotse club herhaaldelijk is gewezen op de ernstige ge volgen die het gedrag van de Rangers-supporters kunnen hebben. Bovendien wijst de commissie op het jaarlijkse gedane - schriftelijke - ver zoek aan de clubs om de orde te handhaven. Wat de merendeel dronken Schotse toeschouwers in Barcelona gedaan hebben kort voor het einde van de wed strijd, na afloop en vooral in de nacht na de finale woog voor de UEFA-commissie zo zwaar dat de Schotse club in de seizoenen 19721973 en 19731974 voor de Europacup toernooien voor landskampioe nen en bekerwinnaars en het UEFA-cup toernooi is uitgeslo ten. Hugh Nelson, voorzitter van de Schotse voetbalbond, ver klaarde in Glasgow dat hij hoopte dat het gespuis onder de supporters van de Rangers zijn lesje geleerd zou hebben. Van de zijde van de Rangers werd geen commentaar gele verd op de straf Vitali Artemiev, vice-voor- zitter van de Russische voet balbond, betreurde de beslis sing van de UEFA om de finale niet te laten overspelen. Hij refereerde aan het geval „Bo- russia Mönchen-Gladbach - In- ter Milan". „Deze wedstrijd is wel overgespeeld, omdat het publiek in het spel hal geïn tervenieerd- Waarom nu dan niet?" LAS VEGAS. Voormalige bokskampioenen onder elkaar. Joe Louis (midden) geeft fluisterend aanwijzingen aan Mohammed Ali, beter bekend als Casius Clay bij de onder breking van diens training in het Ceaesars Palace in Las Vegas. Links de manager van Clay, die 27 juni in het Convention Center in Las Vegas een boksontmoeting heeft met Jerry Quarry. SEATTLE (ANP) De eerste dag van de Amerikaan se atletiekkampioenschappen, die donderdag in Seattle zijn begonnen, heeft in het teken van protesten gestaan. Op ver zoek van AAU-official Stan Wright trokken de Zuidafri kaan John van Reenen (dis cus) en de middenafstandlo- pers John Halberstadt en Pe ter Kaal zich terug, nadat een groot aantal Amerikaanse atle ten had geprotesteerd tegen hun aanwezigheid. De drie Zuidafrikanen heb ben overigens de afgelopen weken ongehinderd aan wed strijden in Amerika kunnen deelnemen maar de Ameri kaanse atleten waren nu van mening dat zij van de nationa le titelstrijd moesten worden geweerd. Dit na-ar aanleiding van het feit dat de Zuidafri- kaïanse bond geweigerd had een overeenkomst te tekenen dat elke Amerikaanse atleet, die dat wilde ook het recht zou hebben op de Zuidafri- kaanse titelstrijd uit te ko men. Een groot aantal Amerikaan se topatleten start niet in Se attle deels uit protest tegen de AAU, deels omdat men zich optimaal wil voorbereiden op de Olympische selectiewed strijden, die over veertien da gen worden gehouden. Rod Milburn leverde in de series de opvallendste presta tie door de 110 meter horden af te leggen in 13,5 sec. Het was de 66ste achtereenvolgen de overwinning voor de Ame rikaan in twee jaar. Eddy H-art maakte de snelste tijd in de series van de 100 meter: 10,2 Bill Schmidt wierp in de kwalificatie voor het speer werpen 81,84 meter. AMSTERDAM (ANP) Schrijnender beeld van de bloedarmoede in de professionalbaansport dan in het Olympisch Stadion in Amsterdam werd getoond had een bekwaam regisseur nauwelijks kunnen verwezenlijken. Ruim zestig toeschouwers op de killte tribunes beleefden het hoe de 34-jarige Jaap Oudkerk door KNWU-voorzitter mr. Van Ballegoyen de Jong als de nieuwe Nederlandse kampioen bij de profachtervolgers werd gekroond. Niet dat Oudkerk geen redelijk kampioen zou zijn. Maar zijn grote periode op dit nummer lag in het begin van de jaren zes tig, toen hij driemaal achtereen deze titel bij de amateurs veroverde. Jaap Oudkerk, de senior" die de prof titel btj de achtervolgers op zijn naam schreef. BRUGG (ANP) Tino Tabak heeft het tricot van de leider 'n de Ronde van Zwitserland, donderdag veroverd in de pro loog, niet lang mogen dragen. Gisteren na een eerste echte etappe werd deze trui over liet hoofd en schouders getrok ken van de Italiaan Donato Giuliani, die na 187 kilometer vanuit Ziirich, in Brugg arri veerde met een voorsprong van 1,28 minuut. Giuhani was met nog tien anderen, onder wie Wim Sche pers, na zeventig kilometer gedemarreerd. Op de Rotberg Ine 171 kilometer) liet Giulia ni zijn medevluchters achter zich en bouwde in de reste rende zestien kilometer een funke voorsprong op. De Belg Walter Godefroot werd tweede en de Italiaan Bergamo derde. Wan Schepers, die in dienst is h!] het Westduitse Rokado, fi nishte als vijfde. 5?udsmit-Hoff was in deze eerste echte etappe nergens. raJ'd Vianen weerde zich bet best. Hij werd veer- uende met een achterstand van 4,30 minuten. Tabak kwam als 45e binnen op vijf minuten van Giuliani. Uitslag eerste etappe: 1 Giu liani (Ita) de 187 km in 4.45.24, 2 Godefroot (Bel) 4.46.52, 3 Bergamo (Ita) z.t., 4 Paolini (Ita) z.t., 5 Schepers (Ned) z.t., 6 Lanzafame (Ita) z.t-, 14 Vianen (Ned) 4.50.00, 45 Ta bak (Ned) 4.50.28, 46 Prinsen (Ned) z.t. 52 Krekels (Ned) 4.52.08, 52 Karstens (Ned) z.t., Wagtmans (Ned) z.t., 71 Ha- l'ings (Ned) 4.57.28, 72 Kisner (Ned) z-t., 78 Delnoy (Ned) z.t. Algemeen klassement: 1 Giu liani 4.56.34, 2 Paolini 4.57.34, 3 Schepers 4.57.37, 4 Gode froot 4.57.58, 5 Bergamo 4.58.02, 6 Lanzafame 4.58.14. 8. Vianen 5.00.32, 36. Tabak en Prinsen 5.01.17, 50. Krekels en Wagtmans 5.02.40, 53. Karstens 5.02.53, 70. Harings en Delnoy 5.08.00, 73. Kisner 5.08.25. .De komst van Tiemen Groen betekende het einde van Oud kerk als achtervolger. Hij ging stayer-en en bereikte daarin de wereldtop. Nu, in 1972, zag Oudkerk zijn kans schoon om toch ook hij de beroepsrenners in de pours-uite een keer een natio nale trui te halen. Vooral toen René Pijnen en Leo Duyndam vorige week niet aan de start verschenen lag de titel voor Oudkerk voor het grijpen. Want ondanks zijn groeiende leeftijd was hij een klasse apart ten opzichte van jonge ren als Jan Zoons, Henk Ben jamins en Harry van Leeu wen. Oudkerk was de enige, die constant binnen de 6.30 bleef met 6.24.9 in de finale tegen Benjamins (kansloos met 6.41.6) als toptijd. Omdat Oudkerk straks hoogstwaarschijnlijk tijdens de strijd om de wereldkampi oenschappen in Marseille ach ter de motor zal rijden ziet hert er naar uit, dat Nederland dat na de oorlog door Gerard Peters, Gerrit Schulte, Henk Nijdam en Tiemen Groen bij de profachtervolgers vaak re- genbooigtruien behaalde, dit maal op dit nummer helemaal niet vertegenwoordigd zal zijn. De uitslagen zijn: achtervol- genskampioenschap voor pro fessionals over maximaal 5 km: eerste halve finale: 1 Jaap Oudkerk (Naarden) geen tijd, 2 Jan Zoons (Den Haag) ingelopen na 4300 m, tweede halve finale: 1 Henk Benja mins (Hollandsche Veld) ÖEN HAAG (ANP) De sn van sporttoto nummer iljjd^jaatste van het seizoen <1-1972 zijn: Aantal deelne- ?03fi ncd5264» Bruto inleg f aio M.64'-. Prijzenbedrag f 'I-. Daar er geen win- J*T®, Z1in van de eerste prijs, ordt het bedrag van die PrUs, f 109.563,- gelijkelijk verdeeld over de tweede en ,H,e Prijs, die daardoor elk f 164.345,- groot zijn. fweede prijs, 15 winnaars, e]k bruto f 10.956,- ont- angen. Derde prijs, 215 win- aaars- die eïk f 764,- ontvan gen. De premie ten bedrage vo*L - J09,563'" wordt na het rstnjken van de reclameter- ™)n op woensdag 12 juli bij ung toegewezen aan een der winnaars van de tweede Pnjs. WOLFSBURG (ANP) Ook na een tien uur durend gesprek tussen Josef Necker- mann, praeses van de West duitse organisatie voor sport- ondersteuning (Sporthilfe) en een aantal topruiters, dat in Wolfsburg plaatsvond, zijn de bezwaren tegen Hans Günter Winkler niet weggenomen. Paul Schockeinöhle verklaarde namens de „rebellen": „Ons standpunt, dat wij niet met Winkler in één Olympische equipe willen starten, blijft onverminderd gehandhaafd". Winkler wordt ervan be schuldigd, financieel extra be gunstigd te zijn door diverse instanties. Hans Günter Win kler was zelf niet bij het ge sprek aanwezig, maar liet via de Hamburgse advocaat Eber- hard Fellmer weten, dat de aanwijzing van de Olympische ploeg voor München op het gras beslist zou worden- Wel had Winkler eerder een uit spraak, dat de andere ruiters profs waren, terug genomen. Intussen is Hans Günter Winkler voor de landenploeg tijdens het belangrijke CSIO in Aken (1 tot 9 juli) slechts als reserve aangewezen. Het team bestaat uit: Fritz Ligges, Hermann Schridde, Hartwig Steenken, Gert Wiltfang en Alwin Schockemöhle. 6.41.8, 2 Harry van Leeuwen (Den Haag) 6.50.4. Om de derde prijs: 1 Harry van Leeuwen 6.46.3, 2 Jan Zoons 6.57.5, Finale; 1 Jaap Oudkerk 6.24.9, 2 Henk Benjamins 6.41.6. In het omlijstingsprogramma voor amateurs deden zich en kele verrassingen voor. Zowel springkampioen Peter van Doorn als de titelhouder bij de stayers Bert Boom werden verslagen. Van Doorn, die ge makkelijk de finale had be reikt, had kennelijk last van de kou toen hij in de eind strijd door de Rotterdammer Langkruis (12,4 seconden) met zeker tien centimeter werd verslagen. Langkruis echter, die veel op de winterbanen heeft ge traind, schijnt ook beter te rijden dan vorig jaar zodat het duel tussen deze twee straks tijdens de nationale kampioen schappen interessant kan wor den. Bij de stayers is nog niet duidelijk hoe de kaarten lig gen nu men de oude gang- maakmotoren heeft verwisseld voor zware handelsmotoren. Vast staat wel, dat 27-jarige Gaby Minneboo (in zijn be ginjaren op de weg noemde men hem om zijn fraaie stijl „het vliegende hert") zich achter deze aanmerkelijk min der lawaai producerende ma chines goed thuis voelt. Hij en de Zwanenburger Jan de Jong beheersten de rit over dertig kilometer, waarin Boom met de derde plaats genoegen moest nemen. Zelfs toen De Jong' (winnaar in 25 minuten 33,2 seconden) en Minneboo door een fel onderling duel in de laatste tien ronden de grootste moeite hadden aan de rol te blijven kon Boom zijn achterstand niet meer goed maken. SETE (ANP) De Frans man Cyrille Guimard heeft de tweede etappe van de Midi Libre, een etappenwedstrijd v. profs, gewonnen. Guimard won de eindsprint van een kop- groepje van vijf renners. De rit leidde over 70 kilometer van Beziers naar Sete. Joop Zoetemelk (Ned) werd tweede. De uitslag van de tweede etappe is: 1 Guimard (Fra) 70 km in 1.39.47 met bon. 1.39.41, 2 Zoetemelk (Ned) z.t. met bon. 1.39.43, 3 Van Impe (Belg) z.t. met bon. 1.39.45, 4 Poulidor (Fra) z.t., 5 Hezard (Fra) z.t., 6 Ocana (Spa) 1.39.55, 7 Van Neste (Belg) z.t., 8 Danguil- laume (Fra) 1.40.09, 9 Andrade (Port) z.t., 10 Van Clooster (Belg) z.t. De Fransman José Catieau won de derde etappe van de Midi Libre. Deze etappe voer de de caravaan van Sete naar Montpiellier. Uitslag derde etappe: 1 Ca tieau (Fra) de 135 km in 3.45.31 (met boin. 3.45.25), 2 Plan- ckaert (Bel) 3.45.32 (3.45.28), 3 Wright (G.Br.) z.t. (3.45.30) 4 Ciallens (Fra), z.t. 5 Guimard (Fra) z.t., 6 Dierickx (Belg) z.t. Zoetemelk finishte in het grote peloton, dat dezelfde tijd kreeg als Wright. Algemeen klassement: 1 Gui mard 10.38.18, 2 Zoetemelk op 8 sec., 3 Van Impe (Belg) op 10, 4 Poulidor (Fra), op 12, 5 Hezard (Fra) z.t., 6 Ocana op 20 sec. (Van onze sportredactie) MAN De grote rivaliteit reeds begonnen in de Ronde van Engeland tussen de Fran se en de Nederlandse wieler ploeg heeft ook zijn gevolgen gehad in de grote wedstrijd van het eiland Man voor ama teurs. Toen reeds na 15 kilometer de eerste ontsnapping kwam, waren slechts een Nederlander Theo de Leeuw en een Frans man Allain Meunier bij de groep. Terwijl de Nederlan ders en de Fransen in de ach tervolgende groep elkaar angstvallig in de gaten hebben gehouden zonder elkaar een kans op ontsnapping te geven, werd de Engelsman Ken Afther winnaar. Hij legde de 185 km. af in 4 uur 58 min. Cees Bal werd tweede. Van de Leeuwen werd tiende, Jan Brinkman 17e en Tony Huijzen won de sprint van een groep van 18 en werd 18e. VELSEN. De nieuwe aanwinst van Ajax Jan Mulder maakt zijn rondjes langs de dok toren en andere keuringsinstanties. Gistermiddag belde hij aan bij de clubarts, dokter Ro- link in Velsen. ROTTERDAM (ANP). De regen van records die tijdens de internationale gala in Potsdam viel, heeft ook de Nederlandse atletiek niet onberoerd gelaten. Wilma van Gooi liet twee nieu we records in de boeken bij schrijven, op de 100 en 200 me ter, Bram Wassenaar deed dit op de 1500 meter en Hans van Enkhuizen op de 110 meter hor den. Wel een bewijs dat de les van Helsinki door de Neder landse atletiek is begrepen. Buiten deze toptijden voor de vaderlandse atletiek was het enigszins teleurstellend dat Trudy Ruth opnieuw bleef ste ken op de München-limiet. Met haar 53,3 op de 400 meter bleef zij 0,1 sec. boven de door het NOC gestelde eis. Bernie Bo- xem profiteerde ook niiet vol doende van de gangmaking die de Oostduitse Hoffmeister haar verschafte op de 1500 meter en bleef met haar 4.14,8 ook boven de eis die haar een ticket zou kunnen opleveren voor Mün chen: 4.14,0. Er werden nog enkele schok kende tijden op de klokken ge bracht. Ellen Stopahl die het wereldrecord op de 100 meter met 11 sec. rond reeds had ge- AMSTERDAM (ANP) Tweevoudig Europa cup-win naar Ajax heeft drie amateur- voetballers gecontracteerd. Het zijn de aanvallers Berend Kist (OVVO) en Cees Koeman (ZFC) en de doelman van sportclub Woerden Paul de Jong. Kist en De Jong kregen een contract voor een jaar. Koeman tekende voor twee jaar. evenaard, toonde dat deze tijd geen uitschieter was door de 200 meter met groot vertoon van macht te winnen in 22,7, 0,3 seconde boven de we reldrecord van de Chinese Chi Cheng. De tijd van 4.10,8 van de Oostduitse Hoffmeister op de 1500 meter was opnieuw dicht in de buurt van het wereldre cord, dat met 4.09,6 op naam staat van haar landgenote Ka rin Burneleit. Het kogelstoten werd een zege voor de Oost duitse Margitta Gummel met 19,41 meter. De vijfkamp ging naar de Oostduitse Burglinde Pollack met 4522 punten. Bij de heren was de 17,20 meter van de Oost duitser Dehmel bij het hink- stapspringen een prachtige pres tatie. Hoe snei Wassenaar wel was bleek uit de tijd van de winnaar, Justus, die eveneens 3.39,0 noteerde. Het passeren van de Nederlandse ploeg in de landenwedstrijd tegen de De nen, afgelopen zondag, had de AV'23 blijkbaar gestoken, Zijn revanche was duidelijk. MOSKOU (AP) Wereld kampioen schaken Boris Spasski heeft vrijdag gezegd dat hij van mening is dat zijn uitdager Robert Fischer een „achtervolgingswaanzin" leed. Spasski, die gewoonlijk slechts zelden de pers te woord staat, zei dat Fischer scheen te geloven dat de Russische scha kers het op hem gemunt heb ben. Volgens Spasski was dat niet het geval. Spasski en Fischer zullen op 2 juli in Reykjavik op IJsland beginnen met een serie van 24 partijen om uit te maken wie zich wereldkampioen mag noe men. Als Fischer de titel wint, zou dat betekenen dat voor het eerst in 24 jaar de titel niet in het bezit van een schaker is. Over zijn voorbereidingen op de schaakstrijd van de eeuw wilde Spasski niets zeggen. „Be roepsgeheim", zei hij. Hoewel SpaSski een zelfver zekerde indruk maakte, wilde hij zich niet uitlaten over zijn kansen in het titelgevecht. „Misschien win ik. Misschien wint hij.Wie zal het zeg gen??". Spasski wees beschuldigingen dat de voornaamste drijfveer van Fischer geld zou zijn van de hand. De geldprijs in Reyk javik zal 325.000 dollar bedra gen, waarvan de winnaar vijf- achtste krijgt en de rest naar de verliezer gaat. WEST-BERLIJN (ANP). Promotor Willy Zeiler en twee van zijn boksers, Peter Michals- ki en Horst Benedens, zijn vrij dag door een rechtbank in West-Berlijn veroordeeld we. gens mishandeling. Zeiler kreeg acht maanden hechtenis, Mi- chalski zes. Benedens werd een boete van zeshonderd mark opgelegd. Conny Velensek, ex-kampioen van Europa zwaargewicht, en de amateurbokser Manfred Blaessing werden vrijgespro ken. Willy Zeiler, die ook bont handelaar is, had in december 1970 een man opgespoord, die medeverantwoordelijk was voor een diefstal van vijftig bont mantels uit de zaak van de promotor. Met een knokploeg, bestaande uit onbekenden, had Zeiler de dief in elkaar gesla gen. Zeiler werd veroordeeld wegens het spelen van eigen rechter. Peter Michalski, met twee anderen, had op een later tijd stip de dief nog op een pak slaag onthaald. Van Benedens kon slechts worden bewezen dat hij de man die voor 25 pro cent commissie de gestolen mantels, wilde terugbezorgen, een oorvijg had gegeven. De officier van justitie had Zeiler, Benedens, Michalski en Velensek er bovendien van be schuldigd het slachtoffer in een bar zwaar te hebben mishan deld. Het slachtoffer herriep echter zijn getuigenis tijdens de rechtzaak. DEN HAAG (ANP) Edo Buma (HHIJC) heeft wegens familieomstandigheden be dankt voor de Nederlandse hockeyploeg, die zai uitkomen op de Olympische Spelen. Buma heeft het besluit ge nomen omdat zijn vrouw tij dens de Spelen een kind ver wacht. Paul Brauckmann (Venlo) zal de plaats van Bu ma innemen.

de Stem | 1972 | | pagina 13