An Loc, het geraamte van een spookstad Israëlisch- Egyptisch luchtgevecht ZIJLSTRA'S OPTIMISME GELDT NIET VOOR NEDERLAND BENZINE DRIE CENT GOEDKOPER Gezin uil Sint-Jansteen uit woning gezet wegens huurschuld Gezinszorg in moeilijkheden DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND BOVEN MIDDELLANDSE ZEE ME JONGENS GEPAKT VOOR OVERVAL OP CAFÉHOIIDSTER li DE STEM Prijs water moet 80% omhoog DOOR PERSONEELSSTOP VAN CRM editie voor zeeland weerbericht Baby stikt in plastic onderleggertje LES HUMPHRIES GETROUWD Benauwend Zeven andere met uitzetting bedreigd Minister Stuyt: ]l2e jaargang no. 17047 Directeur: Dr. W. A. J. M. Harkx Hoofdredacteur: L. Leijendekker Hoofdkantoor: Breda, Reigerstr. 16 Telefoon 22341, Postgiro 1114111 STEM Woensdag 14 juni 1972 Wisselvallig Opklaringen, maar ook hier ert daar een bui. Weinig wind. Maxi mum: 21 graden. KANTOREN: GOES, KLOKSTRAAT 1 HULST, STEENSTRAAT 14 TERNEUZEN, NIEUWSTRAAT 9 14 ROOSENDAAL, MOLENSTRAAT 45 BERGEN OP ZOOM, ZUIVELSTRAAT 26 OOSTERHOUT, ARENDSTRAAT AN LOC (Reuter) Het marktplein van An Loc is vandaag een begraafplaats met rijen smerige bruine heuvel tjes waar eens de groentekra- men stonden van een bedrijvig centrum van rubberplantages. Iemand heeft op een nabij ge legen stuk beton de woorden gekalkt „Het vaderland is u dankbaar". Ik kwam gisteren op een motorfiets in An Loc aan, nadat ik uit een helikop ter was gesprongen die op weg was naar een plaats onge veer twee kilometer ten zui den van de stad om enkele Zuitvietnamese soldaten op te pikken die tijdens het commu nistische beleg gewond waren geraakt. Een wanhopige scène volgde op de landingsbaan van hoofdweg 13 toen in zwachtels gewikkelde, kreupele soldaten poogden aan boord van het toestel te klimmen. Alleen de behendigste lichtgewonden speelden het klaar. Een man met een gebroken been klom grimmig op het landingsgestel maar toen de helikopter na eerst voorzichtig van de grond te zijn gekomen plotseling snel opsteeg viel hij met een kreet van pijn op de grond terug. stadsgevangenis naar het ui terste zuiden van de stad maar de communistische raketten en granaten blijven vallen. Je moet blijven lopen. Een raket slaat in en er volgt een ver- Dit is een ooggetuigeverslag van de speciale Reuter- verslaggever Tran Hoe Trong die als een van de eersten een bezoek bracht aan de zwaar bevochten Zuidvietnamese stad An Loc. De stad is gedurende 65 dagen belegerd ge weest door Noordvietnamese troepen en pas afgelopen maandag slaagden Zuidvietnamese regeringstroepen erin het vijandelijk beleg te breken. In An Loc zijn nog sluip schutters aan het werk en de hoofdweg van Saigon die naar de stad leidt wordt nog niet veilig geacht. Overal in An Loc is het dood en verderf. Er zijn nau welijks tien huizen overgeble ven, of geraamten ervan, na het beleg van 65 dagen door mogelijk meer dan 10.000 Noordvietnamese militairen. De belegeraars werden maan dagavond teruggedreven van uit hun stellingen rond de nietigende explosie. Een man valt dood of gewond neer maar hij wordt achtergelaten in de haast een goed onderko men te vinden. De stank van de doden doet je kokhalzen. Ik zag de lijken van Noord vietnamese soldaten vlakbij een verwoeste tank van het type T-54. Na weken in zon en regen te hebben gelegen, waren het niet meer dan ske letten. Een groep vluchtelin gen, bleek en mager, kwam strompelend naar de stad te rug. Ze hadden zich langs de hoofdweg zuidwaarts begeven maar de Noordvietnamezen legden nog steeds hinderlagen langs de weg dus ze keerden maar naar de stad terug. Een man vraagt me om een sigaret. In An Loc kun je een pakje verkopen voor vijftien maal de originele prijs. De vluchtelingen hebben sa men met de soldaten in de bunkers geleefd. Ze deelden mee in hun rantsoenen en wachtten op de dag dat ze konden ontsnappen. Ongeveer 10.000 hebben zich al in vei ligheid kunnen brengen. Vol gens officiële cijfers zijn min stens 3000 burgers gedood, ge wond of worden vermist. Een Zuidvietnamese officier zei me dat de strijd om An Loc voor zijn kameraden even beslis- sens was als Dien Bien Phoe bij het verslaan van de Fran sen in 1954. Ze zeiden dat het Noordvietnamese bombarde inent van raketten, granaten en mortieren, dat op z'n hoog. tepunt zo'n 1000 inslagen per dag omvatte, tweemaal zo zwaar was als de aanval op het Franse garnizoen. Maar de verdedigers van An Loc heb ben de steun gehad van Ame rikaanse en Zuidvietnamese luchtaanvallen waarbij duizen den tonnen bommen werden gegooid op de rubberplantages rond de stad, waar de Noord vietnamezen hun stellingen hadden opgebouwd. „Hé, wilt u de tank zien die ik heb bemachtigd?", vraagt een Zuidvietnamese soldaat, wijzend op een tank van Rus sische makelij in een nabij gelegen bomkrater. Hij stapt in, start de motor en de tank rijdt langzaam achteruit. De lensbeschermer van mijn ca mera is beschadigd en hij geeft me de rubberkap van het kijkgat in de tank. (Vervolg op pagina 9.) (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE De rijkspolitie van Kloosterzande heeft dinsdagmiddag twee 16- jarige jongens uit Hulst en Kloosterzande aangehouden, die ervan worden verdacht, enkele dagen geleden een be jaarde caféhoudster in Krever- hill onder Ossenisse te hebben beroofd. Een van de vermoe delijke daders is door de poli tie van een binnenschip ge haaid. Het zijn J. V. uit Klooster zande en J. K- uit Hulst. De identiteit van het tweetal was hij de politie kort na de over val al bekend, maar doordat het schip waarop een van hen zich bevond, juist op dat mo ment in het buitenlahd voer, heeft de aanhouding even op zjch laten wachten. Het duo is gistermiddag verhoord en daarna naar huis gestuurd. Ze zullen, omdat ze beiden min derjarig zijn, niet worden voorgeleid aan de officier van justitie, In het weekeind van z8 mei bezocht het tweetal het «gelegen café van het bejaar de echtpaar om er iets te drin ken. Terwijl ze met de oude rouw aan het praten waren, agen ze, dat ze in haar schort en portemonnee had. Later wamen ze terug en riepen ze e onthutste caféhoudster toe, hÜ„ Ze„haar geld wilden heb- n. Haar man lag op dat ™>ment ziek te bed. Terwijl nanenl-de Portemonnee weg- p. meld de ander mevrouw daar Avast' Ze gingen er 85 guldek3311® Van d00r met JolSens de politie kan er nauwelijks gesproken worden ee.n overval, maar be au °u men Hit voorval meer meer66" "fmerige streek", te W, °m?at het slecht ter hetrofZ1Jn -0Uden van daSen K Overigens zijn V. en he Ml tie I™31 onbekend bij WokW.' ,Waren aï eerder 'rokken bij diefstallen. Werd T die van het schip een d is J V' Het was M DnrdP V?n Damco en hij is haalcl Jan boord ®e- lieverd aa" Politie over- TEL AVIV/CAIRO (REUTER) Israël en Egypte zeg gen vliegtuigen van elkaar te hebben neergeschoten bij een luchtgevecht dat zich dinsdag rond het middaguur boven de Middellandse Zee heeft afgespeeld. Eerst meldde Israël dat twee Egyptische jachtbommenwerpers van het type Mig-21 omlaag waren geschoten en dat alle Israëli sche vliegtuigen behouden op hun basis waren teruggekeerd. Maar Egypte maakte later bekend dat Israël bij het gevecht twee Mirages had verloren. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv waren Israëlische vliegtuigen die een verken ningsvlucht maakten, 40 km uit de kust van het door Israël be zette schiereiland Sinai aange vallen door Egyptische toestel- STAD IN STREEK Verenigingen in Clinge in rep en roer. Pagina 2. Zeeuws museum eindelijk onder dak. Pagina 3. Broeders kregen flink pak slaag van zusters. Pagina 5. Muziek op straten en pleinen in Middelburg. Pagina 7. SPORT NAC in grote zorgen. Pagina 13. RADIO EN TELEVISIE Haagse humorist terug van weggeweest- Pagina 12. len. Twee Migs-21 waren neer geschoten en men had de twee piloten aan parachutes in zee terecht zien komen. De Egyptische radio sprak van een luchtgevecht ten noor den van Ras Al-Barr, een kust. gebied aan de monding van de Nijl, 45 km ten westen van Port Said. Volgens een Egyptische militaire woordvoerder hadden om 16.20 uur plaatselijke tijd negentien „vijandelijke vlieg tuigen ons luchtruim boven Ras Al-Barr geschonden". Ze waren onderschept door Egypti sche toestellen en „er ontwik kelde zich ten noorden van Ras Al-Barr een luchtgevecht waar bij twee vijandelijke Mirages werden neergeschoten en in zee stortten." Er waren ook twee Egyptische toestellen getrof fen, aldus de radio. (Van een onzer verslaggevers) LAGE ZWALUWE De een jaar oude Jasco Bakker uit Spijkenisse Is gisteren in zijn bedje gestikt nadat het kind een plastic onderleggertje in de mond had gezogen. De baby logeerde met de ouders bij de familie Polak in Lage Zwa'uwe. Om 3 uur was het kind naar bed gebracht en rond 5 uur ontdekte men, dat het was gestikt. (ADVERTENTIES) Dan zo'n fijne Vespa '^'fluisterbrommer. CiAO nu nog 549.BOXER nu nog v.a. 659.(inci. btw) Ga er gauw voor naar uw bromfietsman of vraag adres aan Nedespa, Roermond tel. 04750 -1 57 57 de enige matras mét de juiste celbaléns De 31-jarige Les Humphries componist en leider van de naar hem genoemde zang groep, is' gisteren in Undepoh, ten zuiden van Hamburg, in het huwelijk getreden met de 32-jarige Joegoslavische zan geres en actrice Dunja Ratj- ter. f\an een onzer verslaggevers) BREDA Er mag dan aanleiding zijn tot wat minder pessi misme over de economische situatie in de wereld dan een jaar geleden, voor Nederland is er nog geen reden tot juichen. Een matigingspolitlek voor lonen en prijzen en van belastingverho ging blijft nodig om in de naaste toekomst voldoende werk gelegenheid te behouden. Met deze woorden zette de president van de Nederland- sche Bank, dr. J. Zijlstra, gis teravond in een televisie-in terview een domper op het optimisme dat zijn toespraak tot zijn collega's in de in Bazel gehouden jaarvergadering van de Bank voor Internationale betalingen een etmaal eerder had gewekt- Dr. Zijlstra verduidelijkte da+ hij over de internationale toestand in het algemeen had gesproken en dan vooral in vergelijking met de situatie van een jaar geleden toen een ernstige monetaire crisis dreigde. Die is inderdaad be zworen en in een aantal landen bevindt de produktie zich aan het begin van een stijgende lijr. Maar. zo voegde dr. Zijlstra er direct bij, Nederland be hoort zeker niet tot die Voor- hoede- Van een verbetering in de werkgelegenheid hijvoor beeld valt nog niets te be speuren. Het zal er speciaal in ons land om gaan de loon- en prijsspiraal onder de knie te krijgen- Gebeurt dat niet, dan zal de opgaande conjunc tuur zichzelf wurgen, zo waar schuwde de president van de Nederlar.dsohe Batik, die niet schroomde de Nederlandse loon- en prijssituatie „benau wend" te vinden. Aan het slot gaf dr. Zijlstra nog te kennen dat de onver mijdelijke belastingverhogin gen niet op andere groepen afgewenteld mogen worden omdat anders het heilzame ef fect ervan verloren gaat: het tekort op de begroting zal er immers dan niet door verdwij nen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De ben zinemaatschappij Shell heeft een regelrechte benzi neoorlog ontketend. Vanaf vandaag verlaagt deze maatschappij namelijk bij wijze van „stunt" haar ben zineprijzen zowel voor normaal als voor super met drie cent per liter. De andere benzinemaat schappijen waren gisteren door de berichten over de prijsverlaging bij Shell nogal verrast. Chevron, Es- so en Mobil hebben inmid dels ook al aangekondigd de prijzen met drie cent te zullen verlagen. Zij zullen echter waarschijnlijk van daag nog niet gereed zijn met de voorbereidingen, in tegenstelling tut de Shell, die de prijsverlaging van daag in grote advertenties aankondigt. De prijs van dieselolie aan de pomp zal ook 9,3 cent per liter lager worden. De maximumprijzen van gasolie, huisbrandolie, dun ne stookolie en petroleum worden met dertig cent per honderd liter verlaagd. Shell zegt dat de prijs verlaging een gevolg is van de teleurstellende ontwik keling op de Nederlandse benzinemarkt. Met de „stunt" wil de Shell haar concurrentiepositie handha ven, c.q, verbeteren. Ook de „witte pompen" zullen vandaag hun prijzen gaan aanpassen. Hun „orga nisatie" (de Stichting voor lichting en controle vloei bare brandstoffen), zegt dat de prijsverlaging van de grote merken een gevolg is van de concurrentie van de „witte pompen". Het markt aandeel van de onafhanke lijke pompen zou sinds ja nuari gestegen zijn van 13 naar 17 procent en daarmee zouden de „witte pompen" de derde plaats hebben in genomen na Shell en Es- so. Volgens de Stichting be tekent de prijsverlaging een „aderlating" voor de grote merken van -ongeveer 150 miljoen gulden per jaar. Dit lot hangt nog zeven huurders boven het hoofd. (Van een onzer verslaggevers) SINT-JANSTEEN. De regionale Zeeuwsch-Vlaamsc woning bouwvereniging heeft dinsdagmorgen opdracht gegeven tot ont ruiming van een woning aan de Wouterstraat 1 in Sint-Jansteen. De bewoners een gezin met één kind zijn op straat gezet wegens huurachterstand van ruim 1200 gulden en het ontbreken van de wil om te voldoen aan aanhoudende verzoeken tot betaling. Personeel van de vereniging heeft zich gistermorgen onder toezicht van een deurwaarder toegang verschaft tot de wo ning, waar rond half tien een begin werd gemaakt met de verwijdering van de inboedel. Het meubilair en andere delen van de inventaris zijn zolang op de stoep voor de woning op geslagen. De bewoners, die oorspronke lijk afkomstig zijn uit Den Haag en het huis sinds april van vo rig jaar bewoonden, hebben de ontruiming niet afgewacht en zijn inderhaast in een Volkswa genbusje vertrokken. In totaal hangt de komende dagen nog zeven andere huur ders van de regionale woning bouwvereniging eenzelfde lot boven het hoofd, als ze geen gebruik maken van de aanbie ding tot minnelijke schikking. Ze zeven huurders l ebben allen grute huurachterstanden en ze hebben tot op heden geweigerd gehoor te geven aan verzoeken om die schuld te willen vol doen. Gistermorgen hebben ze eer. aangetekende brief gekregen met de mededeling, dat ze nog vijf dagen de tijd tie'iuen om in overleg te treden. Doen ze dat rust, dan zullen hun woningen eveneens worden ontruimd. Volgens de woningbouwvereni ging gaat het om huizen in Axel, Koewacht, Kloosterzande en Zuiddorpe. De beslissing tot deze nogal ingrijpende maatre gelen is genomen in een deze week gehouden bestuursverga dering, waarin de woning bouwvereniging zich heeft be raden over de aanzienlijke huurachterstand bij vele huur ders. De maatregelen zijn ove rigens geruime tijd geleden al aangekondigd, nadat een ge meenteraadslid van Hulst aan merkingen had gemaakt op de grote huurschuld. (Vervolg op pagina 3.) (Volksgezondheid en milieuhygiëne) DEN HAAG Liet minis ter Stuyt vorige week weten dat het drinkwater als gevolg van de Biesbosch - spaarbek kens (voor de gemeente Rot terdam en de provincies Zee land en Noord-Brabant) 50 tot 60 procent duurder zal wor den, gisteren vertelde hij in de senaat, dat elk waterlei dingbedrijf in de naaste toe komst self-supporting moet kunnen worden. Dat betekent een verhoging van de water- prijs inct minstens 80 procent. Over niet al te lange tijd zui len hierover voorstellen wor den gedaan. Het is de bedoe ling deze verhoging in een keer door te voeren of anders in twee keer. Een geleidelijke verhoging acht de bewindsman onmogelijk. Stuyt deelde ook mee, dat het onmogelijk is, op dit mo ment drinkwater te halen uit de Ardennen of De Eiffel. Hij zei dit nadat een senator het idee had geopperd drinkwater rechtstreeks bij de bron te ha len. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT De instellin gen voor gezinsverzorging en gezinshulp hebben bij de staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mevr. S. Veenendaal-van Meggelen een audiëntie aan gevraagd om te overleggen over de door de staatssecreta ris op 6 juni opgelegde vaca turestop voor gezinshulpen in volledige dienst. Als die vaca turestop van blijvende aard zal zijn, kan dit zeer ernstige gevolgen hebben voor deze vorm van maatschappelijke hulpverlening. Het natuurlijk verloop onder de gezinshulpen is ongeveer 25 procent per jaar. Uitgaande van een totaal bestand van on geveer 7000 gezinshulpen bete kent de maatregelen van de staatssecretaris voor 1972 al een inkrimping van het totaal met ongeveer 800 helpsters. Dil is dinsdagmiddag in Utrecht meegedeeld door het bestuur van de centrale raad voor gezinsverzorging. Deze raad is het resultaat van een fusie van de bureaus van zes instellingen- van gezinsverzor ging. De raad is dinsdagmid dag door de staatssecretaris van CRM, mevr. Van Veenen- daal, geïnstalleerd. Volgens de directeur van de raad, drs. A.J.W.H. Schmitz, is de vacaturestop voorlopig tot augustus afgekondigd. De re den zou zijn overschrijding van het budget van 260 mil joen gulden, dat op de begro ting van CRM hiervoor is uit getrokken, met ongeveer vijf tien miljoen. Op basis van door de raad te verstrekken gegevens zal in augustus op nieuw overleg tussen de staatssecretaris en de instellin gen worden geopend over deze kwestie. Mevrouw Van Veenendaal zei. dat er zijn nauwelijks fi nanciële mogelijkheden voor de verdere uitbreiding van de gezinsverzorging en de gezins hulp zijn. De staatssecretaris vindt dat de gezinsverzorging en gezins hulp in Nederland moet af stappen van het tot nu toe gevolgde „moederpatroon waarbij een hulpkracht op „moederlijke" wijze de uitge vallen moeder in een gezin vervangt. Door het afnemend kindertal en arbeidsbesparende midde len in moderne flats is de zwaarte van de huishoudelijke arbeid zo aan het afnemen dat de 24-urige aanwezigheid van. de moeder of eventuele ver zorgster niet altijd meer nood zakelijk is, aldus de staatsse cretaris. Mevr. Van Veenendaal be toogde dat nog slechts in ge ringe mate tegemoet wordt ge komen aan de behoefte aan verzorging onder alleenstaan den. „Het is nog steeds vaak erg moeilijk voor weduwen en weduwnaars afdoende hulp te krijgen", zo zei zij.

de Stem | 1972 | | pagina 1