Mensen moeten dier beschermen tegen mensheid LANGMAN EN BOERTIEN GEVEN ONVOLDOENDE VOOR UNCTAD-3 spotprent Studentenoproer in Zuid-Afrika: het begon met een Israël ongehoord Van. vergrootglas tot zonnebril BRIEF UIT „POLITIEKE" GEVANGENIS IN SAIGON MEVROUW S. DE JONGE: Faeilingeiv jSXBOODQJJgK^QJ; Druk op McGovern zié te matigen HUISDIEREN BEESTACHTIG Toen de bril voor het eerst in de dertiende en veertiende eeuw werd gedragen zaten de twee aparte lensjes met een handvat, door middel van een klinknagel, aan elkaar. Niet erg comfortabel. Het ging iets beter toen de neusbrug werd uitgevonden en een rondevaste verbin ding ontstond. Pas in de achttiende eeuw ontdekte iemand dat twee pootjes langs de slaap een dui delijke verbetering betekende. Ouderwetse mensen in dit tijd bleven bij het oude. Poten langs de slaap vonden zij on- zin. Hun hoed getuigde van status en was tevens goed voor het bevestigen van siga rettenpijpje, vergrootglas en leesbril. Intellectuelen maakten echter direct gebriiik van de uitvinding en zorgden ervoor dat de bril nog handiger werd door een apart stukje schar nierend aan de poten te be vestigen. Dit stukje verdween achter het oor. In de negentiende eeuw vj er den de dikke zijpoten ver vangen door dunne buigbare staalbuisjes, die in pasvorm rond het oor konden worden gebogen. We accepteren de zonnebril, evenals vele andere dingen, tegenwoordig als een vanzelfsprekend iets. Wé staan er niet bij stil dat er eeuwen overheen gingen voordat de „gespecialiseerde bril" werd tot wat we nu op onze neus hebben. Het vergrootglas diende als voorganger van de bril. De Romeinen gebruikten deze uitvinding. Ze namen ook wel een glazen bol met wa ter. De monniken in de Middeleeuwen bedienden zich ook van het vergrootglas. Pas omstreeks 1285 kwam iemand op het idee om twee lenzen op een handvat aan'elkaar vast te maken met een klinknagel. In de dertiende en veertiende eeuw werd het gebruik van de bril lang zaam meer bekend. Er werden daarna allerlei uitvindingen gedaan, die de handigheid van de bril ten goede kwamen. (Zie tekening boven). Toen de ideale vorm van de bril gevonden was bedacht men dat er toch eigenlijk ook wel een bril moest komen die de ogen kon beschermen tegen de zon. Op de ogen kun je nu eenmaal geen zonnebrandcrème smeren en een verbrande rug geneest gemakkelijker dan een oog beschadigd door ultraviolette straling. Toen ook voor de in de zon verblijvende ogen iets was gevonden ging men de vorm van de bril veranderen. Zo gebeurde het dat de laatste jaren levensgrote brillen verkocht werden. Dit jaar zijn die volgens Polaroid aan het verdwijnen." Volgens Polaroid worden de zonnebrillen langzaam kleiner van vorm. Er zijn nu goud- en zilvergetinte monturen, verder zijn er onder andere ook blauwe, gele, groene en grijze monturen. De lenzen zijn donkerder. De poten worden recht, blijven op het oor. De dubbele neusbrug is bij het mannelijke sportieve model nog aanwezig. De dames- en heren zonnebrillen vertonen weinig verschillen. De Vietnam-bril, het diënstfietsje en grootmoe ders lorgnet zijn achterhaald en worden vervangen door zelfbeschilderde, beklede of be plakte zonnebrillen. Het plastic doorzichtige montuur in verschillende nuances is in opkomst. JOHANNESBURG Associa ted Press) Een spotprent in een studentenblad is eigenlijk de aanleiding geweest tot de huidige studentendemonstra ties tegen de apartheid. Het was een joto in „Wits Stu dent", een publicatie vam de Witwatersrand universiteit in Johannesburg. Er stond een naakt kind op dat in een w.c.- pot gluurt en het onderschrift luidde: „Neem me niet kwa lijk. Bent u de minis ter-presi dent?" Met spoed werd dit gebrek aan achting voor het officiële gezag in beide huizen van het parlement besproken. Mark Douglas-Home, 21, - een Brit en neef van de minister van buitenlandse zaken, sir Alec Douglas-Home die de verant woordelijk redacteur van Wits Student was, dook onder en werd tenslotte het land uitge zet. Aanhangers van de aan de regering zijnde nationalisti sche partij zagen de spotprent als een onduldbare aanval op premier John Vorster en een poging om het gezag te onder mijnen. Anderen verweten de regering dat zij te paniekerig gereageerd had op een studen tengrap. Verantwoordelijke regerin gen schenken in dit opzicht geen aandacht aan wat er on. der studenten gebeurt. Zij gaan zeker niet over een stu dentenblad debatteren in het parlement", zo betoogde een volksvertegenwoordiger van de oppositie. De minister van onderwijs Johannes P. van der Spuy dacht er echter anders over. De spotprent was slechts de top van de ijsberg van onrust aan zekere universiteiten t„welke aan subversie grenst." „Het past precies in het kader van het studentenactivisme zo als dit zich in andere delen van de wereld heeft geopen baard. Er is een kleine groep studenten die het gezag in ie dere vorm wil aantgstenj Vam der Spuy ontbood de rector van Witwatersrand naar Kaapstad en dwong hem zijn verontschuldigingen aan te bieden. De studentenraad van de universiteit wilde echter niet van verontschuldigingen weten en de meeste leden tra den af. Senator Owne Horwood, die vroeger zelf rector is geweest, drong er bij de regering op aan „onverantwoordelijk ge drag en gebrek aan achting voor het gezag" hard aan te pakken. Een andere nationalistische woordvoerder zei: „Het land is niet bereid de deuren van zijn universiteiten open te zetten voor agitators, voor mensen die orde en gezag willen af breken en een chaos willen veroorzaken." Hoewel sommige Afrikaners Engels-talige universiteiten zo als Witwatersrand met afkeer bekijken, maken zij zich voor al zorgen over de Stellenbosch universiteit. Aan Stellenbosch heeft iede re Zuidafrikaanse minister president gestudeerd en het wordt beschouwd als de wieg van de Afrikaner kuituur en traditie. Minister-president Vorster is curator van Stellen bosch. Stellenbosch dat lang een burcht van behoudendheid is geweest, probeert de laatste tijd een eigen weg te gaan. De studenten beginnen gemakke lijk over haardracht en kle ding te denken. Belangrijker is het hartelijke welkom dat bekende niet-blanke bezoekers werd bereid. Tot hen behoorde Roy Wilkins, voorvechter voor de burgerrechten in de VS, het Amerikaanse congreslid Charles C. Diggs jr. en de president van Malawi, Kamoe- zoe Banda. Behoudende Afrikaner-lei ders staan afkerig tegenover deze ontwikkeling, maar zij schijnen nog niet te weten hoe zij het getij moeten keren. Uit het politieoptreden van de afgelopen dagen blijkt ech. ter voldoende dat de regering denkt met hard optreden de studenten weer in het gareel te kunnen krijgen. PARIJS (AP) Een Fransman, die al twee jaar m de gevangenis in Saigon zit, omdat hij in de binnenstad van Saigon de vlag van de Vietcong had gehesen, heeft in een brief aan het Franse communistische dagblad „l'Humanité" verklaard dat er honderden politieke gevangenen in de ge vangenis van Saigon zitten en dat folteringen, ondervoeding en ziekte aan de orde van de dag zijn. De brief was afkomstig van André Menras,.die samen met Jean-Pierre Debreis werd gearresteerd, toen zij de vlag van de Vietcong op een militair standbeeld in Saigon hesen. Menras, die in de Chi Hoa gevangenis zit, schreef dat eenderde van de 5000 gevangenen politieke gevangenen zijn, waarvan er enkele nog niet eens volwassen zijn. Van de 25 gevangenen, die in zijn cel zitten, hebben er 23 tuber culose. Het eten is slecht. WASHINGTIN (Rtr.) De scherp tegen de oorlog in Viet nam gekante senator George McGovern vooraan in de race om de democratische nomina- tuur staat onder steeds gro ter wordende druk om zijn libe rale denkbeelden te matigen. Men heeft hem gezegd som mige van zijn voorstellen en radicale standpunten te wijzi gen wil hij kandidaat voor het presidentschap worden en ooit in het Witte Huis komen. De waarschuwingen zijn af komstig van gouverneurs van zuidelijke staten en van sena tor Edmund Muskie, eveneens nog steeds kandidaat voor de nominatuur. Volgens waarnemers zouden vele per traditie op de demo craten stemmende kiezers lie ver een herverkiezing van Nixon zien dan een McGovern in het Witte Huis als deze zijn soms radicale standpunten handhaaft. Men erkende ech ter onmiddellijk dat McGo vern op dit moment alles be halve te verslaan is. (Van onze correspondent) TEL AVIV Na een we kenlange publieke discussie is de zaak van de 18-jarige Giora Neumann zondag door een mi litaire rechtba/nk in Tel Aviv behandeld. Giora Neumann is een Israëlische dienstweige raar die vanwege zijn princi piële weigering om de militai re dienstplicht te vervullen in Israël veel opzien heeft ge baard. Zijn politieke overtui. ging is volgens Giora Neu mann niet in overeenstemming te brengen met de vervulling van de dienstplicht in een le ger dat volgens hem een be zettingsleger is. Giora is dan ook niet bereid de eed van trouw aan het Israëlische leger te zweren. In een telegram aan zijn ou ders steunt de Franse Nobel prijswinnaar Jean Paul Sartre de opvattingen van Neumann. De Franse schrijver-filosoof Sartre zegt het eens te zijn met Giora Neumann dat het voormalige Israëlische defen- sieleger plaats heeft gemaakt voor een Israëlisch aanvalsle- ger. Het Nederlands Palestina comité heeft in een telegran aan de Israëlische premiet Golda Meir om de vrijlating van Giora Neumann gevraagd Het is in Israel een zeer zeld zaam gebeuren dat iemand weigert de dienstplicht te ver vullen. Het woord dienstwei geraar komt in de Israëlische wet niet eens voor. Uitsluitend op religieuze gronden kan aan dienstplichtigen vrijstelling voor militaire dienst verleend worden. In het verleden heeft Israël weliswaar ongeveer 20 dienstweigeraars gekend, maar in deze gevallen werd reeds in een vroeg stadium een oplos sing gevonden. Deze dienst- weiigeraars werden soms om psychische redenen afgekeurd of zij konden een alternatieve dienstplicht vervullen door in ziekenhuizen of in semi-mili- t aire landbouwnederzettingen te werken. Giora Neumann wil zijn zaak echter zeer principieel 'uitvechten voor zijn geweten. Gezien de centrale plaats die het leger in de Israëlische sa menleving inneemt, is bet be grijpelijk dat de discussies over de zaak Giora Neumann hoog zijn opgelaaid. Een Israë lische dienstplichtige moet voor de vervulling van zijn militaire dienst 3 tot 314 jaar onder de wapenen. De Israëlische vice-premier en minister van onderwijs en cultuur Yigal Allon bracht de algemene afkeuring van de ideologische opvatting van Gi ora Neumann onder de Israëli sche bevolking onder woorden. Allon zei in een lezing over het Israëlische burgerschap voor middelbare scholieren, dat Giora moet gehoorzamen aan de wet: „Giora heeft alle rechten van een Israëli, maar lok alle plichten". Minister Won sprak in scherpe be- ooordingen zijn veroordeling uit over Giora Neumann, dia net in het leger wilde dienen lat hem en zijn familie be- herming heeft geboden. Sinds november 1971 is Gio- ra Neumann al vijf keer tot gevangenisstraffen van 35 da gen veroordeeld. Het militaire tribunaal heeft gisteren beslo ten het proces tegen Giora over een maand voort te zet- 'en, opdat de beschuldigingen die tegen hem worden inge bracht, nogmaals aan en na dere studie kunner worden onderworpen. reactie'krijgt, ontdek je dat er toch ook goede mensen zijn en zie je het nut van je werk weer in". Het werk dat mevrouw De Jonge en haar helpers en helpsters doen, is wel erg vermoeiend en zenuwslo pend. „Als ze na een middag en avond handtekeningen vragen of kaarten verkopen, terugkomt, is ze bekaf", zegt haar man. Mevrouw De Jonge. „Het vinden van hel pers en helpsters is niet al tijd even eenvoudig. Ook hier stuit je op dat passieve. Ze maken er zich af door te zeggen dat ze geen tijd heb ben. Onder deze laatsten be vinden zich echter ook huis vrouwen, die alleen hun huishouden hebben en volop tijd hebben om koffie te drinken. Sommigen beweren tóch van dieren te houden. Ze hebben dan inderdaad een aantal huisdieren, maar die hebben ze dan vaak uit puur egoïsme". „Huisdieren leveren ook nogal eens een heel probleem op. Ze worden vaak aange schaft en behandeld als een stuk speelgoed. Is het kind het stuk speelgoed beu, dan wordt het verwaarloosd, naar een asiel gebracht, of bij ie mand voor de deur gezet waarvan men weet dat hij of zij van dieren houdt. Het is voor zo'n asiel, of voor de mensen die van dieren hou den niet altijd even gemak kelijk een tehuis voor de dieren te vinden. Je kunt ze niet allemaal zelf houden. Vooral in de tijd van de publicaties over toxoplasmo se, veroorzaakt door poezen leverde het plaatsen van de buiten de deur gezette poe zen heel wat moeilijkheden op. Toxo is trouwens op deze manier heer gekomen,", zegt mevrouw De Jonge wijzend op een grote wit-grijze poes. „Nu we buiten wonen kun nen we aan het nemen van huisdieren denken. Eerst woonden we op een flat, daar kun je bijna geen die ren herbergen. Nu hebben we onder andere ook twee ganzen over het gras rond het huis lopen. Ze zijn net zo min gemeen als de bouvier. Als je buiten in het gras gaat zitten komen de ganzen heel lief bij je zitten". DEN HAAG (ANP) De ministers Langman (Economi sche Zaken) en Boertien (Ontwikkelingshulp) hebben de Eerste Kamer in een voor lopige algemene beschouwing over de resultaten van Unctad 3 meegedeeld dat de conferen tie een onvoldoende bijdrage heeft geleverd aan de uitvoe- r'ng van de VN-strategie voor het tweede ontwikkelingsde- cennium. Hierdoor is een situ atie ontstaan, die de verplich ting oplegt tot ernstig beraad °ver internationale acties. De- 2e zijn nodig om tijdige ver wezenlijking van de doelstel lingen van de VN-strategie alsnog te verzekeren, aldus deze ministers. Zij menen dal de regering dan ook zal moe ten bezien welke activiteiten van Nederlandse zijde in dit verband gewenst en mogelijk zijn. Ondanks de bescheiden vooruitgang hebben zich toch nieuwe mogelijkheden afgete kend, in bepaalde gevallen mede dank zij de Nederlandse vasthoudendheid, met name ten aanzien van de hervor ming van het internationale monetaire stelsel en de Gatt- Unctad-verhouding. Wat de 'Gatt betreft zullen in dit op zicht de onderhandelingen van 1973 van groot gewicht zijn Eerst aan de hand van de in die instellingen verkregen re sultaten zal het mogelijk zijn een eindoordeel te geven om trent de werkelijke betekenis van de overeenkomsten op Unctad 3. De ministers noemen enkele factoren die op de uitkomsten van de conferentie van invloed zijn geweest. Tegenstellingen binnen de groep van ontwik kelingslanden waren oorzaak van het te laat indienen van een groot aantal ontwerp-reso- luties. De aanvankelijk gema nifesteerde solidariteit in de groep van 77 (de groep ont wikkelingslanden) leed duide lijk onder de verschillen van men ng b oorbeeld m.b.t. hei vraagstuk van de minst-ont wikkelde landen. In het algemeen waren de westelijke ontwikkelde landen niet bereid - en in een aantal gevallen door een te late in diening niet in staat - zonder meer steun aan deze ontwerp resoluties te geven. In een groot aantal gevallen kwamen na moeizaam onderhandelen compromisteksten tot stand, die de groep van 77 weliswaar niet geheel konden bevredi gen, maar uiteindelijk toch tot overeenstemming leidden. In sommige van deze gevallen gaven b-groeplanden (de groep rijke westelijke landen) echter weer verklaringen af waarin interpretaties werden gegeven en voorbehouden ge maakt, waarmee in feite het ovareengekomene werd terug genomen. De redenen waarom een aantal b-groepl anden slechts in bescheiden mate aan de materiële wensen van de ont wikkelingslanden konden te gemoet komen ware mede ge legen in de interne en-of ex terne politieke problemen waarvoor een aantal grotere westelijke landen zich gesteld zien. Voor de lidstaten van de EEG, mede beziggehouden door de problemen die samen hangen met de uitbreiding van de Europese Gemeenschap, heeft bovendien de complica tie bestaan dat de raad Van ministers van de EEG geen ondubbelzinnig gemeenschap pelijk standpunt voor Unctad 3 heeft kunnen formuleren. Deze situatie is mede ontstaan doordat de Europese Commis sie in een te laat stadium met voorstellen is gekomen. In tegenstelling tot de standpunten van de meeste b- groeplanden waaronder onze EEG-partners, getuigde de Ne derlandse stellingname, geïn spireerd door de grote politie ke prioriteit die in Nederland aan het ontwikkelingsvraag stuk wordt toegekend, veelal van een grotere bereidheid om op de voorstellen van de ont wikkelingslanden in te gaan. Desondanks was het ook voor Nederland niet mogelijk om de zienswijze van ontwikke lingslanden op een aantal door hen belangrijk geachte onder werpen te volgen (o.a. het scbuldenvraagstuk en de juri dische vorm van een gedrags code voor de hjnscheep- vaart). Mede door het uitblijven van materiële resultaten gin gen de ontwikkelingslanden in de tweede helft van de confe rentie sterke nadruk leggen op de institutionele vraagstukken. In dit opzicht achten de minis ters voor de toekomst funda menteel het verschil van in zicht tussen enerzijds de groep van 77 en andei-zijds de In greep over de plaats en bete kenis van de Unctad in het internationale handelspolitie ke, financiële en monetaire overleg. De groep van 77 voelt in beginsel voor een versterkte positie van Unctad, terwijl de westelijke ontwikkelde landen zich zeer terughoudend heb ben getoond om hieraan hun medewerking te verlenen. Het motief voor de ontwikkelings landen is stellig hun verlangen een reële onderhandelinsposi- tie te verwerven in het inter nationale handelspolitieke en monetaire overleg. „De mensen moeten de dieren beschermen tegen de mensheid. Het klinkt raar, maar het is zo", zegt me vrouw S. de Jonge, die even buiten Axel in Zeeuwsch- Vlaanderen woont. Veel mensen kennen haar als de vrouw, die altijd opkomt voor zeehonden. Ze is inderdaad een van de velen, die reageerden op de vraag om hulp voor zeehon den, die worden doodge knuppeld om de vrouw in een dure bontmantel te kun nen hullen. Het zijn echter niet alleen de zeehonden die mevrouw De Jonge interesseren. „Men krijgt misschien die indruk, omdat we op het moment veel aandacht aan de zeehon den besteden. Wij, mijn man en ik, gaan echter van het principe uit, dat je je beter met één actie tegelijk kunt bezighouden. Als dit project geslaagd is beginnen we weer aan iets anders. Maar het wordt dan wel weer iets met dieren. Ik geloof niet dat ik iets dergelijks voor mensen zou kunnen opzetten. In bepaalde opzichten hou ik meer van dieren. Ze zijn lie ver. Moet je de reacties van sommige mensen eens horen tijdens bijvoorbeeld een handtekeningenactie. Eén reactie zal ik nooit vergeten. Een vrouw zei me eens: „Waarom dit alles, het zijn toch maar beesten, die zijn er toch voor ons?" Ik heb geantwoord dat wij beesten van mensen zijn. De manier waarop wij dieren afmaken is beestachtig. Handtekeningenacties vind ik het vervelendste werk. De mensen zijn zo laks, ieder initiatief ontbreekt. Sommige vrouwen kijken als ik bel boven uit het raam en vin den het nog teveel moeite om even naar beneden te komen om een handtekening te zetten. Het werk kan zo ontmoedigend zijn. Maar als je dan een fijne, pos.itieve Mevrouw S. de Jonge. eindredactie rieja van aart

de Stem | 1972 | | pagina 11